Дойранска епопея



Дата05.02.2018
Размер154.54 Kb.
#55220


ОБЩИНА ПЕЩЕРА
4550 гр.Пещера, ул. "Дойранска епопея" № 17

тел.: (0350) 6-22-03, 6- 22-08, факс: 6-41-65

URL: http://www.peshtera.bg
ОБЩИНАТА Е СЕРТИФИЦИРАНА ПО ISO 9001:2008


ИНФОРМАЦИЯ

За състоянието на ученическото и детското здравеопазване в Община Пещера.


Във връзка с изискванията и изпълнението на Наредба №3/27.04.2000 г. за здравните кабинети в детските заведения и училищата на територията на Община Пещера са оборудвани и функционират следните здравни кабинети:

І. Училищни здравни кабинети;



  • СОУ “Св. Климент Охридски” – гр. Пещера;

  • ПГ “Атанас Ченгелев” – гр. Пещера;

  • ПГ “Васил Левски” – гр. Пещера;

  • ОУ “Св. Патриарх Евтимий” – гр. Пещера;

  • ОУ “Петко Рачов Славейков” – гр. Пещера;

  • ОУ “Любен Каравелов” – гр. Пещера;

  • НУ “Михаил Куманов” – гр. Пещера;

  • НУ “Михаил Каролиди” – гр. Пещера;

Дейността на здравните кабинети в горепосочените училища се осъществява от медицински сестри. Методическото ръководство и контрол на дейността на медицинските специалисти, осигуряващи здравното обслужване на учениците в здравния кабинет на училището се осъществява от Регионална здравна инспекция / РЗИ /. В началото на всяка учебна година медицинските сестри от училищните кабинети изготвят план за своята дейност през учебната година, съгласно т. 7 на Приложение № 3 от Наредба № 3 / 27. 04. 2000г., съобразен със съществуващата нормативна уредба, специфичните особености на училището и контингента ученици, които се обучават в него.

Съобразно изготвените планове през учебната 2011/2012 г. са проведени следните мероприятия и дейности от медицинските специалисти от училищните здравни кабинети:



  1. Регистриране на здравното и имунизационното състояние на учениците в здравно-профилактичната карта, въз основа на данните, получени от личния лекар на ученика;

    • Съобразявайки се с чл.8, ал.1 на Наредба № 3 / 27. 04. 2000 г., в седем дневен срок от началото на учебната година, медицинските специалисти от ученическите здравни кабинети са изискали от личните лекари извлечения за здравословното и имунизационното състояние на учениците към датата на започване на учебната година, които са приложени към здравните им картони в кабинетите.

    • Към момента са направени от страна на личните лекари профилактични прегледи, имунизации и реимунизации на учениците, подлежащи на такива. Въз основа на извършените имунизации и резултатите от проведените профилактични прегледи е изготвен анализ на здравословното състояние на учениците като данните своевременно са вписани в здравната профилактична карта на ученика.




  1. Провеждане на профилактична дейност за ограничаване на рисковите фактори и заболявания;

    • Във връзка с хигиенно-противоепидемиологичните и профилактични мерки през отчетния период редовно са провеждани проверки на класните стаи, коридори, санитарни възли и др. помещения.

    • Помощният персонал на училищата периодично се инструктира от мед. сестри за дезинфекцията и хигиената на училищните сгради.

    • За децата от подготвителните групи и учениците от І-ви до ІV-ти клас се провежда ежедневен контрол за формиране на хигиенни навици /измиване на ръцете преди и след хранене/.

    • Ежеседмично на всички ученици се провеждат прегледи за обезпаразитеност и отстраняване на паразитните.

    • В здравните кабинети се водят и съхраняват санитарни книги, в които се вписват ежеседмичните проверки за паразити и ежедневния контрол санитарно – хигиенното състояние на училището.

    • Водят се и се съхраняват тетрадки за обезпаразитеността на учениците.

    • Съвместно с учителите по физическа подготовка и спорт са извършени изследвания на физическата дееспособност и покриване на нормативите за физическото развитие на учениците.

  1. Оказване на първа долекарска помощ и опазване здравето на учениците;

    • През учебната 2011/2012 г. продължава тенденцията за намаляване посещаемостта на здравните кабинети в училищата в сравнение с предходни учебни години. За пример: Здравният кабинет в СОУ “Св. Климент Охридски” е посетен от 482 ученика, при 587 броя посещения през 2010/2011 г. и 603 броя посещения през 2009/2010 г., а този в ПГ “Атанас Ченгелев” е посетен от 162 ученика, при 182 броя посещения през 2010/2011 г. и 263 броя посещения през 2009/2010 г. Оплакванията са свързани предимно с контузни рани, остри вирусни инфекции, настинки, стомашни болки и др. На учениците посетили здравните кабинети са проведени медицински прегледи, извършени им са различни манипулации, потърсена е връзка с личните им лекари и е назначено лечение.

    • В сравнителната таблица са показани установените, при основния профилактичен преглед на учениците, стойности по отношение на телесната им маса, проведени през учебните 2010/2011 г. и 2011/2012 г.:




Учебно заведение

2010/2011

общ брой ученици

2010/2011

в норма

2010/2011 разширена и извън нормата

2011/2012

общ брой ученици

2011/2012

в

норма

2011/2012

разширена и извън нормата

ОУ “Св.Патриарх Евтимий”

226

5

221

225

48

177

СОУ “Св. Климент Охридски”

335

204

131

329

201

128

ПГХВП “Атанас Ченгелев”

133

114

19

102

91

11

ПГ “Васил Левски”

82

82

0

92

85

7

ОУ “Петко Рачов Славейков”

308

218

90

312

260

52

ОУ “Любен Каравелов”

380

380

0

391

384

7

НУ “Михаил Куманов”

272

263

9

258

248

10

НУ “Михаил Каролиди”

152

113

39

149

127

22

През настоящата учебна година се наблюдава леко намаляване броя на учениците, които са с разширена и извън нормата телесна маса в сравнение с предходната учебна година. Единствено в СОУ “Св. Климент Охридски” и ОУ “Св. Патриарх Евтимий” процентите на учениците с разширена и извън нормата телесна маса остава по-висок в сравнение с останалите училища.



    • в ОУ “Любен Каравелов” 6 ученика са лекувани от пневмония, 6 ученика от гастрит, 7 от гръбначни изкривявания, 4-ма от епилепсия, 5 от смущения в зрението, 2-ма хроничен бронхит, по един слепота и намалено зрение, остър ревматизъм и хронична ревматоидна кардиопатия, астма, хроничен хепатит и вродена аномалия на сърдечно-съдовата система. Под диспансерно наблюдение са 19 ученика.

    • в ОУ “Петко Рачов Славейков” 13 ученика са лекувани от пневмония, 6 ученика от гастрит, 6 от гръбначни изкривявания, 5 от смущение в зрението и по 1 от специфично забавяне в развитието, детска церебрална парализа, слепота и намалено зрение. Под диспансерно наблюдение е 1 ученик.

    • в ПГ “Васил Левски” са лекувани 5 ученика от гастрит, 2-ма от пневмония и по 1 от остър ревматизъм и вродена аномалия на сърдечно-съдовата система. Под диспансерно наблюдение са 2-ма ученика.

    • в ОУ “Св.Патриарх Евтимий” са регистрирани 17 случая на затлъстяване, 9 на хипертонична болест, 11 на смущения в зрението, 10 на гръбначни изкривявания, по 1 случай на астма, неврози, остър ревматизъм и язва на стомаха.

    • в НУ “Михаил Куманов” 5 ученика са лекувани от пневмония, по 3-ма от епилепсия и смущения в зрението, по 2-ма от детска церебрална парализа и остър ревматизъм. Под диспансерно наблюдение са 7 ученика.

    • в НУ “Михаил Каролиди” 10 ученика са лекувани от пневмония, 2-ма от смущения в зрението и епилепсия, по 1 от олигофрения, гастрит, камъни в бъбрека и уретера. Под диспансерно наблюдение са 3 ученика.

    • Впечатление прави, че във всички училища най – масовите и често срещани заболявания са пневмониите, гастритите, епилепсии, смущения в зрението и гръбначните изкривявания.

    • Водят се и се съхраняват журнали за регистриране на заразните заболявания, както и тетрадки за изразходваните медикаменти, превързочни материали и други консумативи. Отразяват се направените превръзки и дадените лекарствени средства на учениците и училищния персонал.

  1. Превенция на зависимости, здравно и сексуално образование;

    • По план, съгласуван с класните ръководители, медицинските сестри във всички училища са изнесли здравни беседи по теми, съобразени с възрастта на учениците, някои от които са: “Игри и здраве” с ученици от 1-ви клас, “Травми при игрите” с ученици от 2-ри клас, “Хепатит – болест на мръсните ръце” с ученици от 4-ти клас, “Лична хигиена на момичето и момчето” с ученици от 5-ти клас, “Пубертет – ранен секс и опасност от венерически болести” с ученици от 7 клас, “Спин и наркомания” с ученици от 8-ми клас, “Болести предавани по полов път” с ученици от 10-ти клас, “Опасен ли е СПИН” и “Поражения, които нанасят алкохола и цигарите” с ученици от 12-ти клас.

    • До здравните кабинети във всички училища са поставени здравни табла, на които ежемесечно се поставят материали за различни заболявания, брошури против тютюнопушенето, алкохола, СПИН, А /Н1N1/ и др.

    • И през този отчетен период за пореден път в ПГ “Атанас Ченгелев” е проведена антиспин кампания, по време на която е направено изследване за СПИН сред желаещите ученици от Мобилна лаборатория от гр. Пазарджик.

  1. Обучение на учениците по гражданска защита;

    • Във връзка с обучението на учениците по гражданска защита за действия при бедствия, аварии, катастрофи и пожари, както и оказване на първа помощ при възникването им, през учебната 2011/2012 г. са проведени практически и теоретични занимания във всички училища, като са обхванати ученици от всички възрастови групи.

    • Обучението на учениците в практическите занимания се изразява в усвояването на знания и умения за оказване на първа помощ при възникнали спешни ситуации – измръзване, топлинен и слънчев удар, счупване на стави и кости, кръвотечения, отравяния и др. Учениците са придобили умения за направа на превръзки, съобразени с изискванията на ЕС.

    • Придобитите от учениците теоретични и практични знания и умения бяха показани на проведеното през този месец градско училищно практическо занятие по гражданска защита за действия при бедствия, аварии, катастрофи, пожари и оказване на първа помощ.

ІІ. Здравни кабинети в детски заведения;

  • ЦДГ “Слънчо” – гр. Пещера;

  • ЦДГ “Сокола” – гр. Пещера;

  • ОДЗ “Деница” – гр. Пещера;

  • ОДЗ “Изгрев” – гр. Пещера;

  • ОДЗ “Иглика” – гр. Пещера;

Дейността на здравните кабинети в горе посочените детски заведения се осъществява от медицински сестри.

Съгласно изготвените планове през учебната 2011/2012 г. са проведени следните мероприятия и дейности от медицинските специалисти в тях:



  1. Издаване на здравно-профилактична карта и регистриране на здравното и имунизационно състояние на децата;

    • В началото на учебната година на новопостъпилите деца в детските заведения са издадени лични здравно-профилактични карти.

    • През годината са извършени от страна на личните лекари профилактични прегледи, имунизации, реимунизации и антропометрични измервания /ръст, тегло и гръдна обиколка/ на всички деца подлежащи на такива, въз основа на които е изготвен анализ на здравословното състояние на децата като данните своевременно са вписани в здравната им профилактична карта.

  1. Провеждане на профилактична дейност за ограничаване на рисковите фактори и заболявания;

    • Във връзка с хигиенно-противоепидемиологичните и профилактични мерки редовно са проведени проверки на кухненския бокс, санитарните възли, коридори, стаи, и др. помещения.

    • Помощните и кухненските персонали на детските заведения са периодично инструктирани от мед. сестри, относно изискванията и задълженията при поддържане на необходимата хигиена в сградите.

    • Осъществяван е ежедневен контрол върху количеството и качеството на храната и консумирането от децата на приготвената за деня храна, като стриктно се спазват разпоредбите на Наредба №6 за здравословно хранене на децата от 3 до 7 годишна възраст в детските заведения и Наредба №9 за специфичните изисквания към безопасността и качеството на храните, предлагани в детските заведения и училищата.

    • Провеждан е ежедневен контрол на децата от подготвителните групи за формиране на хигиенни навици /измиване на ръцете преди и след хранене, профилактика на устната хигиена – работа с четка и паста за зъби/.

    • В здравните кабинети се водят и съхраняват санитарни книги, в които се вписват ежеседмичните проверки за паразити и ежедневния контрол санитарно – хигиенното състояние на градинката, като се водят и съхраняват тетрадки за обезпаразитеността на децата.

  1. Оказване на долекарска помощ и опазване здравето на децата от общинските детски заведения;

    • Ежеседмично на всички деца се провеждат прегледи за паразити и се прави оглед в областта на корема за обриви. Води се постоянна документация за заразно болните и контактни деца.

    • В сравнителната таблица са показани установените, при основния профилактичен преглед на учениците, стойности по отношение на телесната им маса, проведени през учебните 2010/2011 г. и 2011/2012 г.:

Детско заведение

2010/2011

общ брой деца

2010/2011

в норма

2010/2011 разширена и извън нормата

2011/2012

общ брой деца

2011/2012

в

норма

2011/2012

разширена и извън нормата

ОДЗ “Деница”

101

57

44

101

62

39

ОДЗ “Иглика”

103

102

1

96

90

6

ОДЗ “Изгрев”

138

84

54

145

92

53

ЦДГ “Сокола”

80

48

32

90

51

39

ЦДГ “Слънчо”

94

94

0

98

98

0



    • в ОДЗ “Иглика” са лекувани 19 деца от пневмония, 16 от хроничен бронхит, 2 от алергичен ринит и 3 деца от смущения в зрението, 1 дете е с аутизъм. Под диспансерно наблюдение са 6 деца.

    • в ОДЗ “Деница” са регистрирани 20 случая на деца с пневмония, 13 с хроничен бронхит,10 с хронични заболявания и сраствания на сливиците и 1 с гастрит.

    • в ОДЗ “Изгрев” са лекувани 11 деца от пневмония, по 7 от затлъстяване и специални симптоми и синдроми, по 5 от хронични заболявания и сраствания на сливиците, алергичен ринит и смущения в зрението, 2-ма от астма и по 1 от артропатии и плоско стъпало. Под диспансерно наблюдение са 2 деца.

    • В ЦДГ “Слънчо” са регистрирани 11 случая на пневмония, 4 на хроничен бронхит, 2 на затлътяване и по 1 случай на епилепсия, аутизъм, гастрит, и стма. Под диспансерно наблюдение са 8 деца.

  1. Здравно образование;

    • Медицинските сестри от здравните кабинети в детските заведения организират и провеждат програми за здравното образование на децата, персонала и родителите.

    • С децата от 2- ра група са провеждани разговори на тема „Личната хигиена и хигиена на устната кухина”, “Изграждане на културно-хигиенни навици у децата в детската градина”.

    • С децата от 3-та и 4-та група са обсъждани темите: “Профилактика на оралните заболявания”, “Вирусен хепатит”, “Профилактика на затлъстяването”, “Дезинтерия”, “Кучешка тения”, “Простудни заболявания и грип”.

  1. Обучение на децата по гражданска защита;

    • През учебната 2011/2012 г. в подготвителните групи на детските заведения бяха проведени и проиграни планирани ситуации за евакуация при бедствия, аварии, катастрофи и оказване на първа помощ. Проведени са разговори по темите: “Бедствия, аварии и катастрофи. Оказване на първа помощ”, “Превръзки – видове”, “Изкълчвания, счупвания и обездвижване”.

ІІІ. Ученическо здравеопазване в общинските учебни заведения за учебната 2011/2012 година в селата Радилово и Капитан Димитриево.



  1. В селата Радилово и Капитан Димитриево съществуват едно училище - ОУ “Паисий Хилендарски” – с. Радилово с 34 ученика и две детски заведения – ЦДГ “Здравец” – с. Радилово с 19 деца, ЦДГ “Еделвайс” – с. Капитан Димитриево с 12 деца. В училището и детските заведения в селата няма назначени медицински сестри, тъй като няма достатъчно брой ученици и деца за обслужване от един медицински специалист. Съгласно чл.5, ал1 и ал.2 от Наредба №3/27.04.2000г. – минималния брой ученици, обслужвани от един медицински специалист е 800, а минималния брой деца в детските заведения е 60. В такива случаи здравното обслужване на учениците и децата от детските градини се осигурява от лекарите, мед. сестри или фелдшерите от амбулаториите за първична медицинска помощ. Личните лекари на учениците и децата посещават два пъти седмично селата, а медицинските сестри от здравните служби са им на постоянно разположение.

  2. Към момента са направени от страна на личните лекари профилактични прегледи, имунизации и реимунизации на учениците и децата от детските заведения, подлежащи на такива, въз основа на които е изготвен анализ на здравословното им състояние. Данните са своевременно вписани в здравните им профилактични карти.

  3. Във връзка с хигиенно-противоепидемиологичните и профилактични мерки през отчетния период редовно са провеждани проверки на класните стаи, коридори, санитарни възли и др. помещения. Извършва се постоянен контрол за формиране на хигиенни навици /измиване на ръцете преди и след хранене/ и прегледи за обезпаразитеност и отстраняване на паразитните ученици и деца.

  4. В часа на класните ръководители, са изнесени здравни беседи на учениците по следните теми: “Как да се предпазим от хепатит”, „Личната хигиена и хигиена на устната кухина”, “Простудни и грипни заболявания”, “Опасни моменти, когато играем”.

ІV. Предприети действия от Общинска Администрация – Пещера, свързани с поддържане на училищните здравните кабинети и здравните кабинети в детските заведения.



  1. На този етап здравните кабинети са отремонтирани и снабдени с необходимия за осъществяване дейността им инвентар.

ЗА КМЕТ:……………………..

/СТ.БАЛАБАНОВ/

/Съгл.Заповед № 220/06.04.2012г./




Каталог: attachments -> article
article -> Решение за отказ за заплащане на правна помощ служебно или по предложение на адвокатския съвет
article -> Публични прояви в духовната сфера в горна оряховица март 2016 година
article -> Национален календарен план за 2014 година I. Национални инициативи
article -> Национален календарен план за 2015 година I. Национални инициативи
article -> Списък на възстановените заглавия към 31. 07. 2012
article -> Секции за гласуване на избиратели с увредено зрение или със затруднения в придвижването
article -> 1 април /неделя/, 10. 00 часа, център село Поликраище
article -> Отчет за изпълнение бюджета на община Годеч за 2012 година
article -> Публични прояви в духовната сфера в горна оряховица февруари 2016 година


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница