Дойранска епопея



Дата05.02.2018
Размер127.08 Kb.
#55221


ОБЩИНА ПЕЩЕРА
4550 гр.Пещера, ул. "Дойранска епопея" № 17

тел.: (0350) 6-22-03, 6- 22-08, факс: 6-41-65

URL: http://www.peshtera.bg
ОБЩИНАТА Е СЕРТИФИЦИРАНА ПО ISO 9001:2008




ИНФОРМАЦИЯ

За ученическото здравеопазване в общинските учебни заведения за учебната 2010/2011 година.


Във връзка с изискванията и изпълнението на Наредба №3/27.04.2000 г. за здравните кабинети в детските заведения и училищата на територията на Община Пещера са оборудвани и функционират следните здравни кабинети:

І. Училищни здравни кабинети;



  • СОУ “Св. Климент Охридски” – гр. Пещера;

  • ПГ “Атанас Ченгелев” – гр. Пещера;

  • ПГ “Васил Левски” – гр. Пещера;

  • ОУ “Св. Патриарх Евтимий” – гр. Пещера;

  • ОУ “Петко Рачов Славейков” – гр. Пещера;

  • ОУ “Любен Каравелов” – гр. Пещера;

  • НУ “Михаил Куманов” – гр. Пещера;

  • НУ “Михаил Каролиди” – гр. Пещера;

Дейността на здравните кабинети в горе посочените училища се осъществява от медицински сестри. Методическото ръководство и контрол на дейността на медицинските специалисти, осигуряващи здравното обслужване на учениците в здравния кабинет на училището се осъществява от Регионална инспекция за опазване и контрол на общественото здраве / РИОКОЗ /. В началото на всяка учебна година медицинските сестри от училищните кабинети изготвят план за своята дейност през учебната година, съгласно т. 7 на Приложение № 3 от Наредба № 3 / 27. 04. 2000г., съобразен със съществуващата нормативна уредба, специфичните особености на училището и контингента ученици, които се обучават в него. Съгласно изготвените планове през учебната 2010/2011 г. са проведени следните мероприятия и дейности от медицинските специалисти от училищните здравни кабинети:

  1. Регистриране на здравното и имунизационното състояние на учениците в здравно-профилактичната карта, въз основана данните получени от личния лекар на ученика;

    • Съобразявайки се с чл.8, ал.1 на Наредба № 3 / 27. 04. 2000г., в седем дневен срок от началото на учебната година, медицинските специалисти от ученическите здравни кабинети са изискали от личните лекари извлечения за здравословното и имунизационното състояние на учениците към датата на започване на учебната година, които са приложени към здравните им картони в кабинетите.

    • Към момента са направени от страна на личните лекари профилактични прегледи, имунизации и реимунизации на учениците, подлежащи на такива. Въз основа на извършените имунизации и резултатите от проведените профилактични прегледи е изготвен анализ на здравословното състояние на учениците като данните своевременно са вписани в здравната профилактична карта на ученика.

  1. Провеждане на профилактична дейност за ограничаване на рисковите фактори и заболявания;

    • Във връзка с хигиенно-противоепидемиологичните и профилактични мерки през отчетния период редовно са провеждани проверки на класните стаи, коридори, санитарни възли и др. помещения.

    • Помощният персонал на училищата периодично се инструктира от мед. сестри за дезинфекцията и хигиената на училищните сгради.

    • За децата от подготвителните групи и учениците от І-ви до ІV-ти клас се провежда ежедневен контрол за формиране на хигиенни навици /измиване на ръцете преди и след хранене/.

    • Ежеседмично на всички ученици се провеждат прегледи за обезпаразитеност и отстраняване на паразитните.

    • В здравните кабинети се водят и съхраняват санитарни книги, в които се вписват ежеседмичните проверки за паразити и ежедневния контрол санитарно – хигиенното състояние на училището.

    • Водят се и се съхраняват тетрадки за обезпаразитеността на учениците.

    • Съвместно с учителите по физическа подготовка и спорт са извършени изследвания на физическата дееспособност и покриване на нормативите за физическото развитие на учениците.

    • Във връзка с разпространението на “Хепатит В” в страната през месеците октомври и ноември 2010 г. във всички училища бяха проведени кампании, включващи: информиране на учениците за възникването, начините на заразяване, симптомите характерни за този вид заболяване, превенция и съответното лечение, имунизация на всички контактни ученици с отпуснати ваксини от РИОКОЗ; засилен бе контролът върху санитарно-хигиенното състояние на училищата като ежедневно се почистваха и забърсваха по инструкция със съответния препарат класните стаи, коридорите, вратите и мебелите – три пъти дневно, осигурени бяха сапуни на всички мивки, почистваха се и се поливаха тоалетните с хлорни препарати – три пъти дневно.

  1. Оказване на първа долекарска помощ и опазване здравето на учениците;

    • През учебната 2010/2011 г. се наблюдава леко намаляване посещаемостта на здравните кабинети в училищата в сравнение с предходната учебна година. За пример: Здравният кабинет в СОУ “Св. Климент Охридски” е посетен от 587 ученика, при 603 броя посещения през 2009/2010 г., а този в ПГ “Атанас Ченгелев” е посетен от 182 ученика при 263 през предходната година. Оплакванията са свързани с настинки, остри вирусни инфекции, стомашни болки, контузни рани и др. На учениците посетили здравните кабинети са проведени медицински прегледи, извършени им са различни манипулации, потърсена е връзка с личните им лекари и е назначено лечение.

    • При основният профилактичен преглед на учениците, проведен през учебната 2010/2011 г. са установени следните стойности по отношение на телесната маса на учениците:

В ОУ “Св.Патриарх Евтимий” от общ брой 226 ученици, с разширена и извън нормата телесна маса са 221 ученика.

В СОУ “Св. Климент Охридски” от общ брой 335 ученици, с разширена и извън нормата телесна маса са 131 ученика.

В ПГХВП “Атанас Ченгелев” от общ брой 133 ученици, с разширена и извън нормата телесна маса са 19 ученика.

В НУ “Михаил Каролиди” от общ брой 152 ученици, с разширена и извън нормата телесна маса са 39 ученика.

В ОУ “Петко Рачов Славейков” от общ брой 308 ученици, с разширена и извън нормата телесна маса са 90 ученика.

В ОУ “Любен Каравелов” от общ брой 20 деца в подготвителна група и 360 ученици всички са в норма - няма деца и ученици с разширена и извън нормата телесна маса.

В ПГ “Васил Левски” от общ брой 82 ученици всички са в норма - няма ученици с разширена и извън нормата телесна маса.

В НУ “Михаил Куманов” от общ брой 40 деца в подготвителни групи, с разширена и извън нормата телесна маса са 2 деца, а от 232 ученици с разширена и извън нормата телесна маса са 7 ученика.



    • в ОУ “Любен Каравелов” 3 деца от предучилищна група и 18 ученика са лекувани от пневмония, 5 ученика от гастрит, 5 от гръбначни изкривявания, 2-ма от епилепсия, по един от смущения в зрението, слепота и намалено зрение, остър ревматизъм и хронична ревматоидна кардиопатия и детска церебрална парализа. Под диспансерно наблюдение са 6 ученика.

    • в ОУ “Петко Рачов Славейков” 3 ученика са лекувани от пневмония и по 2-ма от затлъстяване и смущения в зрението.

    • в ПГ “Васил Левски” са регистрирани по 1 случай на заболял ученик от епилепсия, остър ревматизъм и вродена аномалия на сърдечно-съдовата система. Под диспансерно наблюдение са 3 ученика.

    • в ОУ “Св.Патриарх Евтимий” са регистрирани 23 случая на затлъстяване, 14 на хипертонична болест, 25 на смущения в зрението, 4 на гръбначни изкривявания, по 2 случая на астма и неврози и 1 случай на остър ревматизъм.

    • в НУ “Михаил Куманов” 12 ученика са лекувани от пневмония, 4 от гръбначни изкривявания, по 3-ма от гастрит, слепота и намалено зрение, по 2-ма от детска церебрална парализа, смущения в зрението, остър ревматизъм, астма и вродени аномалии.

    • Във връзка с разпространението на “Хепатит В” в страната през месеците октомври и ноември 2010 г. всички контактни ученици са имунизирани с отпуснати ваксини от РИОКОЗ.

    • Водят се и се съхраняват журнали за регистриране на заразните заболявания, както и тетрадки за изразходваните медикаменти, превързочни материали и други консумативи. Отразяват се направените превръзки и дадените лекарствени средства на учениците и училищния персонал.

  1. Превенция на зависимости, здравно и сексуално образование;

    • По план, съгласуван с класните ръководители, медицинските сестри във всички училища са изнесли здравни беседи по теми, съобразени с възрастта на учениците, някои от които са: “Рационално хранене”, “Гръбначни изкривявания”, “Болести и хигиена на ръцете”, “Лична хигиена на момичето и момчето”, “Нежелана бременност. Предпазване и употреба на контрацептиви”, “Болести предавани по полов път”, “Опасност от СПИН”, “Не на дрогата”, “Не на алкохола”, “Наркотиците – врагове на здравето”, “Поражения, които нанасят алкохола и цигарите”.

    • До здравните кабинети във всички училища са поставени здравни табла, на които ежемесечно се поставят материали за различни заболявания, брошури против тютюнопушенето, алкохола, СПИН, А /Н1N1/, морбили и др.

    • И през този отчетен период в ПГ “Атанас Ченгелев” е проведена антиспин кампания, по време на която е направено изследване за СПИН сред желаещите ученици от Мобилна лаборатория от гр. Пазарджик.

  1. Обучение на учениците по гражданска защита;

    • Във връзка с обучението на учениците по гражданска защита за действия при бедствия, аварии, катастрофи и пожари, както и оказване на първа помощ при възникването им, през учебната 2010/2011 г. са проведени практически и теоретични занимания във всички училища, като са обхванати ученици от всички възрастови групи.

    • Проведени са лекции и практически занимания на теми: “Рани – видове, усложнения и първа помощ при нараняване”, “Увреждане на стави и кости – навяхване, изкълчване и счупване”, “Видове шини – способи за обездвижване”, “Кръвотечение и кръвоспиране – първа помощ при възникването им”, “Изгаряния – степени и първа помощ”, “Съживяване на пострадал при клинична смърт с практическа насоченост”.

    • Обучението на учениците в практическите занимания се изразява в усвояването на знания и умения за оказване на първа помощ при възникнали спешни ситуации – измръзване, топлинен и слънчев удар, счупване на стави и кости, кръвотечения, отравяния и др. Учениците са придобили умения за направа на превръзки, съобразени с изискванията на ЕС.

    • Придобитите от учениците теоретични и практични знания и умения бяха показани на проведеното градско училищно практическо занятие по гражданска защита за действия при бедствия, аварии, катастрофи, пожари и оказване на първа помощ. На проведеното в гр. Пазарджик областно занятие учениците от СОУ “Св. Климент Охридски” завоюваха първо място, с което придобиха право да участват на републиканско състезание.

ІІ. Здравни кабинети в детски заведения;



  • ЦДГ “Слънчо” – гр. Пещера;

  • ЦДГ “Сокола” – гр. Пещера;

  • ОДЗ “Деница” – гр. Пещера;

  • ОДЗ “Изгрев” – гр. Пещера;

  • ОДЗ “Иглика” – гр. Пещера;

Дейността на здравните кабинети в горе посочените детски заведения се осъществява от медицински сестри.

Съгласно изготвените планове през учебната 2010/2011 г. са проведени следните мероприятия и дейности от медицинските специалисти в тях:



  1. Издаване на здравно-профилактична карта и регистриране на здравното и имунизационно състояние на децата;

    • В началото на учебната година на новопостъпилите деца в детските заведения са издадени лични здравно-профилактични карти.

    • През годината са извършени от страна на личните лекари профилактични прегледи, имунизации, реимунизации и антропометрични измервания /ръст, тегло и гръдна обиколка/ на всички деца подлежащи на такива, въз основа на които е изготвен анализ на здравословното състояние на децата като данните своевременно са вписани в здравната им профилактична карта.

  1. Провеждане на профилактична дейност за ограничаване на рисковите фактори и заболявания;

    • Във връзка с хигиенно-противоепидемиологичните и профилактични мерки редовно са проведени проверки на кухненския бокс, санитарните възли, коридори, стаи, и др. помещения.

    • Помощните и кухненските персонали на детските заведения са периодично инструктирани от мед. сестри, относно изискванията и задълженията при поддържане на необходимата хигиена в сградите.

    • Осъществяван е ежедневен контрол върху количеството и качеството на храната и консумирането от децата на приготвената за деня храна.

    • Провеждан е ежедневен контрол на децата от подготвителните групи за формиране на хигиенни навици /измиване на ръцете преди и след хранене, профилактика на устната хигиена – работа с четка и паста за зъби/.

    • В здравните кабинети се водят и съхраняват санитарни книги, в които се вписват ежеседмичните проверки за паразити и ежедневния контрол санитарно – хигиенното състояние на градинката.

    • Водят се и се съхраняват тетрадки за обезпаразитеността на децата.

    • Във връзка с разпространението на хепатит в страната през месеците октомври и ноември 2010 г. в детските заведения бяха проведени кампании, включващи: информиране на децата и родителите им за възникването, начините на заразяване, симптомите характерни за този вид заболяване, превенция и съответното лечение. По висок процент на заболели деца се наблюдаваше в ОДЗ “Деница”, където всички деца от градинката бяха имунизирани с гама глобулин; засилен бе контролът върху санитарно-хигиенното състояние на училищата като ежедневно се почистваха и забърсваха по инструкция със съответния препарат класните стаи, коридорите, вратите и мебелите – три пъти дневно, осигурени бяха сапуни на всички мивки, почистваха се и се поливаха тоалетните с хлорни препарати – три пъти дневно.

    • През месец май 2011 г. се проведе кампания за реимунизация с ваксина за полиомиелит.

  1. Оказване на долекарска помощ и опазване здравето на децата от общинските детски заведения;

    • Ежеседмично на всички деца се провеждат прегледи за паразити и се прави оглед в областта на корема за обриви. Води се постоянна документация за заразно болните и контактни деца.

    • При основният профилактичен преглед на децата, проведен през настоящия отчетен период са установени следните стойности по отношение на телесната маса на децата:

В ОДЗ “Деница” от общ брой 101 деца, с разширена и извън нормата телесна маса са 44 деца.

В ЦДГ “Сокола” от общ брой 80 деца, с разширена и извън нормата телесна маса са 32 деца.

В ОДЗ “Иглика” от общ брой 103 деца, с разширена и извън нормата телесна маса е 1 дете.

В ЦДГ “Слънчо” от общ брой 94 деца, всички са в норма - няма деца с разширена и извън нормата телесна маса.



    • в ОДЗ “Иглика” са лекувани 12 деца от пневмония, 3 от бронхит, 2 от алергичен ринит и 4 деца от смущения в зрението.

    • В ЦДГ “Слънчо” са регистрирани 15 случая на пневмония, 4 на хроничен бронхит и по 1 случай на смущения в зрението, ДЦП, епилепсия, аутизъм, гастрит, артропатии и сродни заболявания. Под диспансерно наблюдение са 8 деца.

    • в ОДЗ “Деница” са регистрирани 13 случая на деца с хронични заболявания и сраствания на сливиците и 6 с алергичен ринит.

  1. Здравно образование;

    • Медицинските сестри от здравните кабинети в детските заведения организират и провеждат програми за здравното образование на децата, персонала и родителите.

    • С децата от 2- ра група са провеждани разговори на тема „Личната хигиена и хигиена на устната кухина”.

    • С децата от 3-та и 4-та група са обсъждани темите: “Рационално хранене”, “Вирусен хепатит”, “Профилактика на чревни заболявания”, “Кучешка тения”, “Предпазване от грипен вирус” и “Дизентерия”.

  1. Обучение на децата по гражданска защита;

    • През учебната 2010/2011 г. в подготвителните групи на детските заведения бяха проведени и проиграни планирани ситуации за евакуация при бедствия, аварии, катастрофи и оказване на първа помощ.

ІІІ. Ученическо здравеопазване в общинските учебни заведения за учебната 2009/2010 година в селата Радилово и Капитан Димитриево.



  1. В селата Радилово и Капитан Димитриево съществуват едно училище - ОУ “Паисий Хилендарски” – с. Радилово с 52 ученика и две детски заведения – ЦДГ “Здравец” – с. Радилово с 28 деца, ЦДГ “Еделвайс” – с. Капитан Димитриево с 12 деца. В училището и детските заведения в селата няма назначени медицински сестри, тъй като няма достатъчно брой ученици и деца за обслужване от един медицински специалист. Съгласно чл.5, ал1 и ал.2 от Наредба №3/27.04.2000г. – минималния брой ученици, обслужвани от един медицински специалист е 800, а минималния брой деца в детските заведения е 60. В такива случаи здравното обслужване на учениците и децата от детските градини се осигурява от лекарите, мед. сестри или фелдшерите от амбулаториите за първична медицинска помощ. Личните лекари на учениците и децата посещават два пъти седмично селата, а медицинските сестри от здравните служби са им на постоянно разположение.

  2. Към момента са направени от страна на личните лекари профилактични прегледи, имунизации и реимунизации на учениците и децата от детските заведения, подлежащи на такива, въз основа на които е изготвен анализ на здравословното им състояние. Данните са своевременно вписани в здравните им профилактични карти.

  3. Във връзка с хигиенно-противоепидемиологичните и профилактични мерки през отчетния период редовно са провеждани проверки на класните стаи, коридори, санитарни възли и др. помещения. Извършва се постоянен контрол за формиране на хигиенни навици /измиване на ръцете преди и след хранене/ и прегледи за обезпаразитеност и отстраняване на паразитните ученици и деца.

  4. В часа на класните ръководители, са изнесени здравни беседи на учениците по следните теми: “Простудни заболявания”, “Опасни моменти, когато играем”, „Гръбначни изкривявания”, “Хепатит – болест на мръсните ръце”.

ІV. Предприети действия от Общинска Администрация – Пещера, свързани с поддържане на училищните здравните кабинети и здравните кабинети в детските заведения.



  1. На този етап здравните кабинети са отремонтирани и снабдени с необходимия за осъществяване дейността им инвентар.

  2. На 02.02.2011 г. завърши проект “Ремонт и модернизация на общинските учебни и детски заведения в община Пещера”, по Оперативна програма “Регионално развитие”, с който се подмениха дограмите и се санираха и здравните кабинети в училищата и детските заведения.

  3. На 15.05.2010 г. се сключи договор между Община Пещера и «Актавис» ЕАД по силата, на който Община Пещера получи дарение под формата на лекарствени средства – витамини, спрейове, сиропи и др. Същите бяха разпределени по здравните кабинети в училищата и детските заведения.



Каталог: attachments -> article
article -> Решение за отказ за заплащане на правна помощ служебно или по предложение на адвокатския съвет
article -> Публични прояви в духовната сфера в горна оряховица март 2016 година
article -> Национален календарен план за 2014 година I. Национални инициативи
article -> Национален календарен план за 2015 година I. Национални инициативи
article -> Списък на възстановените заглавия към 31. 07. 2012
article -> Секции за гласуване на избиратели с увредено зрение или със затруднения в придвижването
article -> 1 април /неделя/, 10. 00 часа, център село Поликраище
article -> Отчет за изпълнение бюджета на община Годеч за 2012 година
article -> Публични прояви в духовната сфера в горна оряховица февруари 2016 година


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница