Доклад №0400112216 за резултатите от извършен финансов одит на Годишния финансов отчет на Българската национална телевизия за 2015 г. София, 2016 г



Дата15.08.2018
Размер241 Kb.
#78965
ТипДоклад




ОДИТЕН ДОКЛАД

0400112216


за резултатите от извършен финансов одит на Годишния финансов отчет на

Българската национална телевизия за 2015 г.

София, 2016 г.



СЪДЪРЖАНИЕ





Част първа 4

І. ВЪВЕДЕНИЕ 4

ІІ. Отговорност на ръководството на одитираната организация за финансовия отчет 5

ІІІ. Отговорност на одитора 5

Част втора:
КОНСТАТАЦИИ или База за изразяване на становище 6

І. Некоригирани отклонения, които оказват влияние върху достоверността на ГФО 6

IІ. Некоригирани отклонения, които не оказват влияние върху достоверността на ГФО 7

ІІІ. Отклонения, коригирани по време на одита 8



СПИСЪК НА СЪКРАЩЕНИЯТА



БНТ

Българска национална телевизия

ГФО

Годишен финансов отчет

ДДС

Данък добавена стойност

ДДС към МФ

Дирекция „Държавно съкровище” към МФ

ДМА

Дълготрайни материални активи

ДСД

Други сметки и дейности

ЕС

Европейски съюз

ЕБК

Единна бюджетна класификация

ЗПФ

Закон за публичните финанси

ЗСч

Закон за счетоводството

МФ

Министерство на финансите

НМДА

Нематериални дълготрайни активи

ОКИБ

Отчет за касовото изпълнение на бюджета

РТВЦ

Регионален телевизионен център

СБО

Сметкоплан на бюджетните организации

СБП

Сметкоплан на бюджетните предприятия

СчП

Счетоводна политика

Част първа

І. ВЪВЕДЕНИЕ

1. Правно основание за извършване на одита


Одитът е извършен на основание чл. 54 от Закона за Сметната палата, Програмата за одитната дейност на Сметната палата на Република България за 2016 г. и в изпълнение на заповеди № ОД-04-01-122 от 22.06.2016 г. на Тошко Тодоров, заместник-председател на Сметната палата.

2. Предмет на одита


Предмет на одита е Годишният финансов отчет (ГФО) за 2015 г. на Българската национална телевизия.
3.
Елементи на одитирания годишен финансов отчет:

Финансовият одит се извърши на годишния финансов отчет, който включва:



3.1. Баланс;

3.2. Отчет за приходите и разходите;

3.3. Отчети за касовото изпълнение на бюджета, сметките за средствата от ЕС и сметките за чужди средства;

3.4. Приложение, което съдържа:

а) пояснения за прилаганата счетоводна политика;

б) подлежаща на оповестяване допълнителна информация за състоянието и изменението на активи, пасиви, приходи и разходи, и задбалансови позиции съгласно съответните указания и стандарти, издавани по реда на чл. 164, ал. 1 и 3 и чл. 170 от ЗПФ;

в) информация за изпълнението на показателите по бюджета и сметките за средствата от ЕС, включително и предоставяне на агрегирана информация за касовите разходи по функции и групи съгласно ЕБК и по политики и програми, доколкото информация в такива разрези не се съдържа в отчетите за касовото изпълнение или не е публикувана отделно.



4. Обхват


Основните области, които са обхванати при изпълнение на одитната задача са:

4.1. Проверка на годишните отчети за касово изпълнение на бюджета, на сметките за средствата от Европейския съюз и на сметките за чужди средства относно:

  • съответствие на формата, съдържанието и представянето на отчета с приложимите изисквания;

  • вярно и честно представяне на информацията в отчета, в съответствие с приложимата рамка за финансово отчитане;

  • взаимовръзка между счетоводни сметки от СБО и параграфи от ЕБК за одитираната година.

4.2. Проверка на баланса и отчета за приходите и разходите към 31 декември относно:

  • съответствие на отразените в баланса стопански, финансови и счетоводни операции с приложимата рамка за финансово отчитане;

  • вярно и честно представяне на финансовото състояние и имуществото на одитираната организация;

  • последователност при прилаганата счетоводна политика и индивидуален сметкоплан;

  • съответствие на извършената годишна инвентаризация на активите и пасивите и осчетоводяването на резултатите от нея в съответствие с действащото счетоводно законодателство и вътрешни актове на одитираната организация;

  • съответствие на формата, съдържанието, изготвянето и представянето на годишния баланс и приложенията към него с нормативните изисквания.

4.3. Проверка на приложенията към Годишния финансов отчет

4.3.1. Пояснения за прилаганата счетоводна политика;

4.3.2. Подлежаща на оповестяване допълнителна информация за състоянието и изменението на активи, пасиви, приходи и разходи, и задбалансови позиции съгласно съответните указания и стандарти, издавани по реда на чл. 164, ал. 1 и 3 и чл. 170 от ЗПФ;

4.3.3. Информация за изпълнението на показателите по бюджета и сметките за средствата от ЕС, включително и предоставяне на агрегирана информация за касовите разходи по функции и групи съгласно ЕБК и по политики и програми, доколкото информация в такива разрези не се съдържа в отчетите за касово изпълнение или не е публикувана отделно.

Приложенията към ГФО са проверени относно съответствието на включената в тях информация със съдържанието на баланса, отчета за приходите и разходите, отчетите за касово изпълнение и други източници на информация, както и с приложимата рамка за финансово отчитане.

4.4. Системата за вътрешен контрол в одитираната организация

Системата за вътрешен контрол е оценена от гледна точка на способността й да осигури изготвянето на финансов отчет, който не съдържа съществени отклонения, независимо дали те се дължат на измама или грешка.



ІІ. Отговорност на ръководството на одитираната организация за финансовия отчет


Ръководството е отговорно за изготвянето и достоверното представяне на информацията в този финансов отчет, в съответствие с приложимата обща рамка за финансово отчитане, както и за функционирането на система за вътрешен контрол, необходима за изготвянето на финансов отчет, който да не съдържа съществени отклонения, независимо дали се дължат на измама или грешка.

ІІІ. Отговорност на одитора


Отговорността на Сметна палата се свежда до изразяване на независимо одитно становище по този финансов отчет, основаващо се на резултатите от извършения одит. Одитът бе проведен в съответствие със Закона за Сметната палата и основните одитни принципи на Международните стандарти на Върховните одитни институции. Тези стандарти налагат спазване на етичните изисквания, както и одитът да бъде планиран и проведен така, че одиторите да се убедят в разумна степен на увереност, доколко финансовият отчет не съдържа съществени отклонения.

Одитът включи изпълнението на процедури с цел получаване на одитни доказателства относно сумите и оповестяванията, представени във финансовия отчет. Избраните процедури са въпрос на независима одитна преценка, включително оценка на рисковете от съществени отклонения във финансовия отчет, независимо дали те се дължат на измама или на грешка. При извършването на тези оценки на риска се взе под внимание системата за вътрешен контрол, свързана с изготвянето и достоверното представяне на финансов отчет, за да се разработят одитни процедури, които са подходящи при тези обстоятелства, но не с цел изразяване на становище относно ефективността на цялостната система за вътрешен контрол на организацията. Одитът също така включи оценка на уместността на прилаганите счетоводни политики и разумността на приблизителните счетоводни оценки, направени от ръководството, както и оценка на цялостното представяне във финансовия отчет.




Част втора:
КОНСТАТАЦИИ или База за изразяване на становище




І. Некоригирани отклонения, които оказват влияние върху достоверността на ГФО



1. Платени застраховки на автомобили за 2016 г., на обща стойност 11 758 лв., са осчетоводени неправилно по сметка 6203 „Разходи за застраховане” като разходи за отчетния период, вместо по сметка 4020 „Доставчици по аванси от страната“ като предоставени аванси за следващия отчетен период.1

Не са спазени указанията на т. 29 от писмо ДДС № 06 от 2009 г. на МФ.

С размера на отклонението, неправилно са занижени шифри 0073 „Предоставени аванси“ от актива и 0403 „Изменение на нетните активи за периода“ от пасива на баланса.
2. Дълготрайни материални активи (принтери и оборудване) за 18 689 лв., с единична стойност под утвърдения със Счетоводната политика на БНТ праг за признаване на ДМА, са осчетоводени неправилно по сметки от подгрупа 204 „Машини, съоръжения оборудване“, вместо по сметка 9909 „Активи в употреба, изписани като разход“.2

Не са спазени СБО за 2015 г., указанията на т.2.13 във връзка с т. 16.16.5 на писмо ДДС № 20 от 2004 г. на МФ и т. 1 „Дълготрайни материални активи“ от раздел ІV „Активи“ на Счетоводната политика на БНТ за 2015 г.

С размера на отклонението неправилно е завишен шифър 0012 „Компютри, транспортни средства, оборудване“ и занижен 0350„Задбалансови активи“ от актива на баланса.
3. Нематериални дълготрайни активи - лицензи, на стойност 84 992 лв., са осчетоводени неправилно по сметка 2101 „Програмни продукти и лицензи за програмни продукти”, вместо по сметка 9909 „Активи в употреба, изписани като разход”.3

Не са спазени указанията на т. 38.2 от ДДС № 20 от 2004 г. на МФ и т. 2 „Нематериални дълготрайни активи“ от раздел ІV „Активи“ на Счетоводната политика на БНТ за 2015 г.

С размера на отклонението неправилно е завишен шифър 0020 „Нематериални дълготрайни активи“ и занижен 0350 „Задбалансови активи“ от актива на баланса.
4. Разходи за членски внос в нетърговска организация в страната4, в размер на 2 000 лв., са осчетоводени неправилно по сметка 6029 „Други разходи за външни услуги“ и по подпараграф 10-20 „Разходи за външни услуги”, вместо по сметка 6451 „Субсидии и други текущи трансфери за нестопански организации“ и по параграф 46-00 „Разходи за членски внос и участие в нетърговски организации и дейности”.5

Не са спазени указанията на т. 31 от писмо ДДС № 14 от 2014 г. на МФ.

С размера на отклонението неправилно са завишени разходите по параграф
10-00 „Издръжка“ и занижени по 46-00 „Разходи за членски внос и участие в нетърговски организации и дейности” от раздел ІІ „Общо разходи“ на Отчета за касовото изпълнение на бюджета.

5. Задължения за лихви по договор за покупка на вземания – цесия,6 в размер на 311 710 лв., не е слeдвало да бъдат отчетени по подпараграфи 10-20 „Разходи за външни услуги” и 93-17 „Задължения по финансов лизинг и търговски кредит (+)“.7

Не са спазени указанията на т. 7.4.7 от писмо ДДС № 20 от 2004 г. и т. 6.5. от писмо ДДС № 13 от 2013 г. на МФ.

С размера на отклонението неправилно са завишени разходите по параграф 10-00 „Издръжка“ и финансирането по подпараграф 93-17 „Задължения по финансов лизинг и търговски кредит (+)“ на Отчета за касовото изпълнение на бюджета.

IІ. Некоригирани отклонения, които не оказват влияние върху достоверността на ГФО


1. Административна сграда (офис Видин) на стойност 11 445 лв., е осчетоводена неправилно по сметка 2039 „Други сгради“, вместо по сметка 2031 „Административни сгради“.8

Не е спазен СБО за 2015 г.
2. Извършено през отчетния период първо плащане по договор с Международната футболна федерация за отстъпени на БНТ права за излъчване на Световна купа по футбол през 2018 г., в размер на 1 114 823 лв., е осчетоводено неправилно по сметка 2109 „Други нематериални дълготрайни активи“, вместо по сметка 2107 „Нематериални дълготрайни активи в процес на разработка и придобиване“.9

Не са спазени указанията на т. 100 писмо ДДС № 14 от 2013 г. на МФ.
3. Активи (оптична връзка, филми и продукции), общо за 6 487 лв., с единична стойност под определения със Счетоводната политика праг за признаване на ДМА, са осчетоводени неправилно по сметки от подгрупа 220 „Дълготрайни активи, капитализирани в отчетна група (стопанска област) „Други сметки и дейности“ вместо по сметка 9909 „Активи в употреба, изписани като разход”.10

Избраният подход за признаване на активите в група 22 „Дълготрайни активи, капитализирани в отчетна група (стопанска област) "Други сметки и дейности"“ независимо от стойността им не е оповестен в Счетоводната политика на БНТ за 2015 г., Обяснителната записка към ГФО за 2015 г. или в други вътрешни правила.

По време на одита със заповед на финансовия директор на БНТ се актуализира Счетоводната политика за 2016 г. за балансово признаване на активите от група 22 „Дълготрайни активи, капитализирани в отчетна група (стопанска област) "Други сметки и дейности"“, независимо от стойността им.
4. За осъществяване на контрол при отчитане на извършените плащания за всяко телевизионно предаване и продукция е възприета практиката да се води задбалансова отчетност по аналитични партиди на сметка 9909 „Активи в употреба, изписани като разход”. В края на всеки отчетен период натрупаните обороти по сметка 9909 „Активи в употреба, изписани като разход” (20 063 236 лв.) се закриват чрез обратно записване със сметка 9981 „Кореспондираща сметка за задбалансови активи“.

С допълнителните счетоводни операции по сметка 9909 „Активи в употреба, изписани като разход” некоректно се завишават оборотите по сметките, вместо да се прилага подход на осигуряване на информацията извън системата на двустранното счетоводно записване.11



Не е спазен СБО.

Аналитична сметка 99090 „Разходи за предавания“ е включена в утвърдения индивидуален сметкоплан на БНТ за 2015 г. Установената практика не е оповестена в обяснителната записка към ГФО за 2015 г. и Счетоводната политика за 2015 г. на БНТ.
5. Плащане на първа вноска, част от общото задължение по договор за покупка на вземания – цесия за 6 000 000 лв., на касова основа не е отчетено по финансиращи подпараграфи 93-17 „Задължения по финансов лизинг и търговски кредит (+)“ за задължението и 93-18 „Погашения по финансов лизинг и търговски кредит (-)“ за плащането.12

Не са спазени указанията на т. 7.4.7 от писмо ДДС № 20 от 2004 г. и т. 6.5. от писмо ДДС № 13 от 2013 г. на МФ.

ІІІ. Отклонения, коригирани по време на одита


Не са коригирани отклонения.

Настоящият одитен доклад е изготвен в 2 еднообразни екземпляра, по един за Българската национална телевизия и един за Сметната палата и е неразделна част от одитното становище.


В подкрепа на констатациите са събрани 2 броя одитни доказателства, които заедно с работните документи, отразяващи отделните етапи на одитния процес, се намират в Сметната палата. При необходимост можете да се запознаете с тяхното съдържание на адрес: гр. София, ул. „Екзарх Йосиф“ № 37.


ОПИС НА ОДИТНИТЕ ДОКАЗАТЕЛСТВА КЪМ ОДИТЕН ДОКЛАД




Одитни доказателства

Брой страници

1 .

Констативен протокол № 2.2-1

154

2.

Констативен протокол № 2.2-2

40



ОДИТНО СТАНОВИЩЕ

ЗА ЗАВЕРКА БЕЗ РЕЗЕРВИ

на Годишния финансов отчет на

Българската национална телевизия за 2015 г.

София, 2016 г.

Настоящото одитно становище е изготвено на основание чл. 54, ал. 8 от Закона за Сметната палата и отразява резултатите от извършения финансов одит на годишния финансов отчет на Българската национална телевизия за 2015 г.

Резултатите от извършения от Сметна палата финансов одит, представени в Одитен доклад № 0400112216, предоставят достатъчна и подходяща база за изразеното одитно становище.

Независимо одитно становище

Сметна палата изразява становище, че финансовият отчет дава вярна и честна представа за финансовото състояние и имуществото на Българската национална телевизия към 31 декември 2015 година, в съответствие с приложимата обща рамка за финансово отчитане.



Финансовият отчет на Българската национална телевизия за 2015 г. се заверява без резерви.

1 Одитно доказателство № 1

2 Одитно доказателство № 1

3 Одитно доказателство № 1

4 Сдружение „Конфедерация на работодателите и индустриалците в България – КРИБ, Гласът на българския бизнес“

5 Одитно доказателство № 1

6 относно електронна съобщителна услуга – радиоразпръскване чрез електронна съобщителна мрежа за наземно цифрово радиоразпръскване.

7 Одитно доказателство № 2

8 Одитно доказателство № 1

9 Одитно доказателство № 1

10 Одитно доказателство № 1

11 Одитно доказателство № 1

12 Одитно доказателство № 2


Каталог: articles -> download
download -> Закон за върховната сметна палата на 14 декември 2005 г се навършват 125 години от приемането на първия Закон за Върховната сметна палата
download -> Одитен доклад №0400005712 за извършен одит за съответствие на декларираните приходи
download -> Одитирани обекти и дейности от сметната палата І. Първостепенни и второстепенни разпоредители с бюджетни кредити
download -> Закон за върховната сметна палата на българия уважаеми господин председател на Народното събрание
download -> Указания за финансов одит
download -> За извършен финансов одит на годишния финансов отчет
download -> Сборник документи издател на поредицата "архивите говорят": главно управление на архивите при министерския съвет


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница