Доклад №0400206316 за резултатите от извършен финансов одит на Годишния финансов отчет на община Карлово за 2015 г. София, 2016 г. Съдържание І. Въведение 4



Дата27.10.2018
Размер260.5 Kb.
#102061
ТипДоклад




ОДИТЕН ДОКЛАД

0400206316


за резултатите от извършен финансов одит на Годишния финансов отчет

на община Карлово за 2015 г.

София, 2016 г.

СЪДЪРЖАНИЕ





І. ВЪВЕДЕНИЕ 4

ІІ. Отговорност на ръководството на одитираната организация за финансовия отчет 5

ІІІ. Отговорност на одитора 5

Част втора:


КОНСТАТАЦИИ или База за изразяване на становище 6

І. Некоригирани отклонения, които оказват влияние върху достоверността на ГФО 6

IІ. Некоригирани отклонения, които не оказват влияние върху достоверността на ГФО 6

ІІІ. Отклонения, коригирани по време на одита 7

ОДИТНО СТАНОВИЩЕ ЗА ЗАВЕРКА БЕЗ РЕЗЕРВИ 10

с обръщане на внимание 10



10

СПИСЪК НА СЪКРАЩЕНИЯТА


АД

Акционерно дружество

АОС

Акт за общинска собственост

Б

Бюджет

ВРБ

Второстепенен разпоредител с бюджет

ГФО

Годишен финансов отчет

ДА

Дълготрайни активи

ДЕС

Други средства от Европейския съюз

ДМА

Дълготрайни материални активи

ДМП

Други международни програми

ДДС

Дирекция „Държавно съкровище”

ДДС

Данък върху добавената стойност

ДСД

Други сметки и дейности

ЕБК

Единна бюджетна класификация

ЕС

Европейски съюз

ЗПФ

Закон за публичните финанси

ЗСч

Закон за счетоводството

ИРМ

Изнесено работно място

КСФ

Кохезионен и Структурни фондове

МФ

Министерство на финансите

НМДА

Нематериални дълготрайни активи

ОП

Оперативна програма

ОУ

Основно училище

РА

Разплащателна агенция

СБО

Сметкоплан на бюджетните организации

СЕС

Сметки за средства от Европейския съюз

СМР

Строително-монтажни работи

СОУ

Средно общообразователно училище

ЦДГ

Целодневна детска градина

ЧСИ

Частен съдия изпълнител







Част първа

І. ВЪВЕДЕНИЕ

1. Правно основание за извършване на одита


Одитът е извършен на основание чл. 54 от Закона за Сметната палата, Програмата за одитната дейност на Сметната палата на Република България за 2015 г. и в изпълнение на Заповед № ОД-04-02-063 от 19.04.2016 г. на Тошко Тодоров, заместник-председател на Сметната палата.

2. Предмет на одита


Предмет на одита е Годишният финансов отчет (ГФО) на община Карлово за 2015 г.
3.
Елементи на одитирания годишен финансов отчет:

Финансовият одит се извърши на годишния финансов отчет, който включва:



3.1. Баланс;

3.2. Отчет за приходите и разходите;

3.3. Отчети за касовото изпълнение на бюджета, сметките за средствата от ЕС и сметките за чужди средства;

3.4. Приложение, което съдържа:

а) пояснения за прилаганата счетоводна политика;

б) подлежаща на оповестяване допълнителна информация за състоянието и изменението на активи, пасиви, приходи и разходи, и задбалансови позиции съгласно съответните указания и стандарти, издавани по реда на чл. 164, ал. 1 и 3 и чл. 170 от ЗПФ;

в) информация за изпълнението на показателите по бюджета и сметките за средствата от ЕС, включително и предоставяне на агрегирана информация за касовите разходи по функции и групи съгласно ЕБК и по политики и програми, доколкото информация в такива разрези не се съдържа в отчетите за касовото изпълнение или не е публикувана отделно.



4. Обхват


Основните области, които са обхванати при изпълнение на одитната задача са:

4.1. Проверка на годишните отчети за касово изпълнение на бюджета, на сметките за средствата от Европейския съюз и на сметките за чужди средства относно:

  • съответствие на формата, съдържанието и представянето на отчета с приложимите изисквания;

  • вярно и честно представяне на информацията в отчета, в съответствие с приложимата рамка за финансово отчитане;

  • взаимовръзка между счетоводни сметки от СБО и параграфи от ЕБК за одитираната година.


4.2. Проверка на баланса и отчета за приходите и разходите към 31 декември относно:

  • съответствие на отразените в баланса стопански, финансови и счетоводни операции с приложимата рамка за финансово отчитане;

  • вярно и честно представяне на финансовото състояние и имуществото на одитираната организация;

  • последователност при прилаганата счетоводна политика и индивидуален сметкоплан;

  • съответствие на извършената годишна инвентаризация на активите и пасивите и осчетоводяването на резултатите от нея в съответствие с действащото счетоводно законодателство и вътрешни актове на одитираната организация;

  • съответствие на формата, съдържанието, изготвянето и представянето на годишния баланс и приложенията към него с нормативните изисквания.


4.3. Проверка на приложенията към Годишния финансов отчет

4.3.1. Пояснения за прилаганата счетоводна политика;

4.3.2. Подлежаща на оповестяване допълнителна информация за състоянието и изменението на активи, пасиви, приходи и разходи, и задбалансови позиции съгласно съответните указания и стандарти, издавани по реда на чл. 164, ал. 1 и 3 и чл. 170 от ЗПФ;

4.3.3. Информация за изпълнението на показателите по бюджета и сметките за средствата от ЕС, включително и предоставяне на агрегирана информация за касовите разходи по функции и групи съгласно ЕБК и по политики и програми, доколкото информация в такива разрези не се съдържа в отчетите за касово изпълнение или не е публикувана отделно.

Приложенията към ГФО са проверени относно съответствието на включената в тях информация със съдържанието на баланса, отчета за приходите и разходите, отчетите за касово изпълнение и други източници на информация, както и с приложимата рамка за финансово отчитане.
4.4. Системата за вътрешен контрол в одитираната организация

Системата за вътрешен контрол е оценена от гледна точка на способността й да осигури изготвянето на финансов отчет, който не съдържа съществени отклонения, независимо дали те се дължат на измама или грешка.



ІІ. Отговорност на ръководството на одитираната организация за финансовия отчет


Ръководството е отговорно за изготвянето и достоверното представяне на информацията в този финансов отчет, в съответствие с приложимата обща рамка за финансово отчитане, както и за функционирането на система за вътрешен контрол, необходима за изготвянето на финансов отчет, който да не съдържа съществени отклонения, независимо дали се дължат на измама или грешка.

ІІІ. Отговорност на одитора


Отговорността на Сметна палата се свежда до изразяване на независимо одитно становище по този финансов отчет, основаващо се на резултатите от извършения одит. Одитът бе проведен в съответствие със Закона за Сметната палата и основните одитни принципи на Международните стандарти на Върховните одитни институции. Тези стандарти налагат спазване на етичните изисквания, както и одитът да бъде планиран и проведен така, че одиторите да се убедят в разумна степен на увереност, доколко финансовият отчет не съдържа съществени отклонения.

Одитът включи изпълнението на процедури с цел получаване на одитни доказателства относно сумите и оповестяванията, представени във финансовия отчет. Избраните процедури са въпрос на независима одитна преценка, включително оценка на рисковете от съществени отклонения във финансовия отчет, независимо дали те се дължат на измама или на грешка. При извършването на тези оценки на риска се взе под внимание системата за вътрешен контрол, свързана с изготвянето и достоверното представяне на финансов отчет, за да се разработят одитни процедури, които са подходящи при тези обстоятелства, но не с цел изразяване на становище относно ефективността на цялостната система за вътрешен контрол на организацията. Одитът също така включи оценка на уместността на прилаганите счетоводни политики и разумността на приблизителните счетоводни оценки, направени от ръководството, както и оценка на цялостното представяне във финансовия отчет.



Част втора:
КОНСТАТАЦИИ или База за изразяване на становище




І. Некоригирани отклонения, които оказват влияние върху достоверността на ГФО


1. Разходи за лихви в размер на 186 694 лв. неправилно са отчетени по подпараграф 10-92 "Разходи за договорни санкции и неустойки, съдебни обезщетения и разноски", вместо по подпараграф 29-00 "Други разходи за лихви", осчетоводени по сметка 6291 "Начислени други разходи за лихви към местни лица" в отчетна група „Бюджет”.

Не е спазена ЕБК.

Допуснатото отклонение оказва влияние на отчета за касовото изпълнение в отчетна група „Бюджет“.1

2. Разходи за съдебни такси в размер на 10 304 лв., неправилно са отчетени по подпораграф 10-92 "Разходи за договорни санкции и неустойки, съдебни обезщетения и разноски", вместо по подпараграф 19-01 " Платени държавни данъци, такси, наказателни лихви и административни санкции" в отчетна група „Бюджет”.

Не е спазена ЕБК.

Допуснатото отклонение оказва влияние на отчета за касовото изпълнение в отчетна група „Бюджет“.2

3. Разходи за основен ремонт общо в размер на 115 106 лв.(в т.ч. - 97 278 лв. при ПРБ и 17 828 лв. при двама ВРБ), неправилно са отчетени по подпараграф 10-30 „Текущ ремонт” и осчетоводени по сметка 6021 „Разходи за текущ ремонт”, вместо по параграф 51-00 „Разходи за основен ремонт” и сметка 2031 „Административни сгради“ в отчетна група „Бюджет”.

Не са спазени СБО и ЕБК .

Допуснатото отклонение оказва влияние на шифър 0403 „Прираст/намаление в нетните активи за периода“ в пасива на баланса и на шифър 0011 „Сгради“ в актива на баланса в отчетна група „Бюджет“.

Допуснатото отклонение оказва влияние на отчета за касовото изпълнение в отчетна група „Бюджет“.

Допуснатото отклонение оказва влияние и на отчета за приходите и разходите на шифър 0602 „Разходи за външни услуги и наеми“.3

IІ. Некоригирани отклонения, които не оказват влияние върху достоверността на ГФО


1. Разходи за придобиване на сграда, съоръжения и инфраструктурни обекти общо в размер на 11 422 420 лв. неправилно са отчетени по подпараграф 52-06 „Изграждане на инфраструктурни обекти” в отчетна група „СЕС”, вместо същите да се отчетат по:

- подпараграф 52-02 „Придобиване на сгради” – 2 506 734 лв. ;

- подпараграф 52-03 „Придобиване на друго оборудване, машини и съоръжения – 6 395 815 лв.;

- подпараграф 52-06 „Изграждане на инфраструктурни обекти” – 2 514 883 лв.:

- подпараграф 52-05 „Придобиване на стопански инвентар” - 37 988 лв. .

Не е спазена ЕБК.4

2. През 2015 г. на основание Решение на Общинския съвет е ползван временен безлихвен заем от сметката за чужди средства общо в размер на 100 000 лв., предназначени за разплащане на разходи в отчетна група „Сметки за средства от Европейския съюз“.

Заемът е отчетен по правилните сметки от СБО и параграфи от ЕБК във всички отчетни групи и към 31.12.2015 г. е в размер на 50 000 лв.

Информация за заема от набирателната сметка е оповестена в обяснителната записка към Годишния финансов отчет за 2015 г. на община Карлово.



ІІІ. Отклонения, коригирани по време на одита


  1. Установени при финансов одит за заверка на ГФО за 2014 г. на общината неправилно осчетоводени активи на стойност 8 084 лв., по сметка 2049 „Други машини, съоръжения, оборудване”, вместо по сметка 2060 „Стопански инвентар”, не са коригирани и в баланса за 2015 г. на общината.5


2. Не са спазени изискванията на т. 101 от Ръководството за прилагане на сметкоплана на бюджетните предприятия от 2004 г. като в отчетна група „СЕС”, вместо в отчетна група „Бюджет” неправилно са осчетоводени:

- сгради, предоставящи услуги за обществено ползване (Център за настаняване от семеен тип, къщи от резерват „Старинно Карлово) общо в размер на 2 556 299 лв., осчетоводени по сметка 2031 „Административни сгради“;

- компютри и хардуерно оборудване в размер на 6 787 лв., осчетоводени по сметка 2041 „Компютри и хардуерно оборудване“;

- съоръжения и оборудване в размер на 28 752 лв., осчетоводени по сметка 2049 „Други машини, съоръжения, оборудване”;

- стопански инвентар в размер на 92 414 лв., осчетоводени по сметка 2060 „Стопански инвентар”;

- материали на стойност 48 374 лв., осчетоводени по сметка 3020 „Материали”.6


3. Не са спазени изискванията на Сметкоплана на бюджетните организации:

3.1. Застроена земя в размер на 2 505 лв. неправилно е осчетоводена по сметка 2201 „Земи, годи и трайни насаждения” в отчетна група „ДСД”, вместо по сметка 2010 „Прилежащи към сгради и съоръжения земи” в отчетна група „Бюджет”.7

3.2. Незастроена земя в размер на 1 964 лв. неправилно е осчетоводена по сметка 2010 „Прилежащи към сгради и съоръжения земи”в отчетна група „Бюджет”, вместо по счетоводна сметка 2201 „Земи, годи и трайни насаждения” в отчетна група „ДСД”.8

3.3. Язовири на стойност 2 714 559 лв. и рибарници на стойност 141 734 лв. неправилно са осчетоводени по счетоводни сметки 2201 „Земи, годи и трайни насаждения” и сметка 2202 „Инфраструктурни обекти” в отчетна група „ДСД”, вместо по сметка 2049 „Други машини, съоръжения, оборудване” в отчетна група „Бюджет”.9

3.4. Дълготраен актив „Паркоустройство и благоустрояване на параклис „Света Марина” в гр. Карлово в размер на 131 866 лв. неправилно е осчетоводен по сметка 2099 „Други дълготрайни материални активи” в отчетна група „Бюджет”, вместо по счетоводна сметка 2202 „Инфраструктурни обекти” в отчетна група „ДСД”.10

3.5. Сгради с обществено предназначение на обща стойност 1 864 641 лв. неправилно са осчетоводени по счетоводна сметка 2039 „Други сгради“ в отчетна група „СЕС” , вместо по сметка 2031 „Административни сгради“11

3.6. Сграда на Център за настаняване от семеен тип (ЦНСТ) на стойност 691 658 лв., неправилно е осчетоводена по сметка 2038 „Почивни станции, хотели, учебни центрове, оздравителни комплекси” в отчетна група „СЕС”, вместо по счетоводна сметка 2031 „Административни сгради”.12

3.7. Учредена запис на заповед в размер на 639 375 лв., неправилно е осчетоводена по сметка 9221 „Предоставени държавни (общински) гаранции по заеми“, вместо по сметка 9299 „Други кредитори по условни задължения“.13

3.8. Ипотека по договор с ПИБ за предоставяне на овърдрафт в размер на 648 900 лв. неправилно е осчетоводена по сметка 9231 „Предоставени дълготрайни активи и материални запаси в залог и ипотека“.14

4. Застраховки „Гражданска отговорност” за 2016 г. в размер на 4 447 лв., неправилно са осчетоводени по сметка 6203 „Разходи за застраховки” в баланса на общината за 2015 г., вместо по сметка 4020 „Доставчици по аванси от страната“, с което не са спазени изискванията на т. 19 от ДДС №07 от 2009 г.15

5. Дялово участие на община Карлово в търговско дружество в размер на 5 050 лв. не е осчетоводено в баланса на общината към 31.12.2015 г.16
На основание т. 27 от ДДС № 16 от 23.12.2015 г. на Министерство на финансите по време на финансовия одит са извършени корекции в оборотната ведомост и баланса на община Карлово. Коригираните баланс и оборотна ведомост са представени в Сметната палата с писмо вх. № 81 от 20.05.2016 г. и в Министерство на финансите на 16.05.2016 г.17
Настоящият одитен доклад е изготвен в 2 еднообразни екземпляра, един за община Карлово и един за Сметната палата и е неразделна част от одитното становище.
В подкрепа на констатациите са събрани 10 броя одитни доказателства, които заедно с работните документи, отразяващи отделните етапи на одитния процес, се намират в Сметната палата. При необходимост можете да се запознаете с тяхното съдържание на адрес: гр. Пловдив, пл. „Централен“ № 1, ет. 11, стая № 5, ИРМ на Сметната палата – Пловдив.

ОПИС НА ОДИТНИТЕ ДОКАЗАТЕЛСТВА КЪМ ОДИТЕН ДОКЛАД




Одитни доказателства

Брой страници

1.

РД 28 Констативен протокол

84

2.

РД 30 Протокол за извършена проверка на място - ОУ „Христо Г. Данов“ с.Розино

29

3.

РД 32 Протокол за извършена проверка на място – ЦДГ „Слънце“

10

4.

РД 33 Протокол за извършена проверка на място – ЦДГ „Гина Кунчева“

16

5.

РД 36 Проверка на капиталови разходи

6

6.

РД 39 Взаимовръзки между сметки и параграфи

26

7.

РД 56 Проверка на търговските дружества

19

8.

РД 61 Проверка на записи на заповед

4

9.

РД 62 Проверка на предоставена в залог ипотека

14

10

РД-29-ГФО-2.2-2

1




ОДИТНО СТАНОВИЩЕ ЗА ЗАВЕРКА БЕЗ РЕЗЕРВИ

с обръщане на внимание






на Годишния финансов отчет на община Карлово за 2015 г.

София, 2016 г.

Настоящото одитно становище е изготвено на основание чл. 54, ал. 8 от Закона за Сметната палата и отразява резултатите от извършения финансов одит на годишния финансов отчет на община Карлово за 2015 г.

Резултатите от извършения от Сметна палата независим одит, представени в Одитен доклад № 0400206316, предоставят достатъчна и подходяща база за изразеното одитно становище.

Независимо одитно становище

Сметна палата изразява становище, че финансовият отчет дава вярна и честна представа за финансовото състояние и имуществото на община Карлово към 31 декември 2015 година, в съответствие с приложимата обща рамка за финансово отчитане.



Финансовият отчет на община Карлово за 2015 г. се заверява без резерви с обръщане на внимание.

Параграф за обръщане на внимание

Сметна палата обръща внимание на кмета за ползваният заем от сметката за чужди средства, който е оповестен в годишния финансов отчет на община Карлово за 2015 г., но не е възстановен към 31.12.2015 г. и не е в съответствие с приложимата правна рамка.



Одитното становище не е квалифицирано във връзка с този въпрос.



1 Одитно доказателство № 6

2 Одитно доказателство № 6

3 Одитни доказателства №№ 1, 2, 3 и 4

4 Одитни доказателства №№ 5 и 6

5 Одитно доказателство № 1

6 Одитно доказателство № 1

7 Одитно доказателство № 1

8 Одитно доказателство № 1

9 Одитно доказателство № 1

10Одитно доказателство№ 1

11Одитно доказателство№ 1

12 Одитно доказателство № 1

13 Одитно доказателство № 8

14 Одитно доказателство № 9

15 Одитно доказателство № 1

16 Одитно доказателство № 7

17 Одитно доказателство № 10 РД-29-ГФО-2.2-2


Каталог: articles -> download
download -> Закон за върховната сметна палата на 14 декември 2005 г се навършват 125 години от приемането на първия Закон за Върховната сметна палата
download -> Одитен доклад №0400005712 за извършен одит за съответствие на декларираните приходи
download -> Одитирани обекти и дейности от сметната палата І. Първостепенни и второстепенни разпоредители с бюджетни кредити
download -> Закон за върховната сметна палата на българия уважаеми господин председател на Народното събрание
download -> Указания за финансов одит
download -> За извършен финансов одит на годишния финансов отчет
download -> Сборник документи издател на поредицата "архивите говорят": главно управление на архивите при министерския съвет


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница