Доклад 2007: състоянието на проблема с наркотиците в Европа



Дата09.04.2018
Размер57.71 Kb.
#64711
ТипАнализ

РЕЗЮМЕ — ПОДБРАН МАТЕРИАЛ 1:


НАРКОТИЦИ И ШОФИРАНЕ
Европейски център за мониторинг на наркотиците и наркоманиите

Годишен доклад 2007: състоянието на проблема с наркотиците в Европа

Ембарго: 10H00 ЦЕВ — 22.11.2007 г.
Въведение

От края на 90-те години на ХХ век много проучвания в Европа и света бяха посветени на проблема на шофирането под влияние на психоактивни вещества. В Подбран материал относно „Наркотици и шофиране”, публикуван заедно с Годишния доклад 2007, EMCDDA насочва вниманието към шофирането след приемане на канабис и бензодиазепини. Ответните мерки от страна на държавите са анализирани, за да се определи разпространението на тези вещества сред водачите на МПС, а също така са проучени в контекста на политиките и законодателството, дейността на правоналагащите органи и превенцията.


Анализ на ситуацията (1)


  • Проучванията показват, че след алкохола канабисът и бензодиазепините са най-разпространените психоактивни вещества сред водачите на МПС в Европа. Тази констатация е постоянна, независимо от вида изследване (напр. случайни тестове или тестове при съмнение по пътищата, в болници, при аутопсии). Проучванията са разделени поравно относно това кое от двете вещества е по-разпространено.

  • Има някои изключения в Европа. В Латвия, Финландия, Швеция и Норвегия амфетамините се срещат по-често при водачите на МПС от канабиса и бензодиазепините. В Словения опиатите се срещат по-често от бензодиазепините.

  • Експерименталните проучвания (напр. тестове за ефективност) сочат, че употребата на канабис и бензодиазепини има за резултат нарушена способност за шофиране, варираща в зависимост от дозата, толеранса и времето след приемане. Проучванията на оценката на риска показват, че комбинирането на тези наркотици с алкохол значително увеличава риска шофьорът да стане участник или да предизвика пътно произшествие.

  • Не е ясно дали водачите на МПС, които дават положителна проба за бензодиазепини, ги употребяват или злоупотребяват с тях. Анализите показват, че концентрациите в кръвта са често на терапевтични нива (напр. в Австрия, Финландия и Швеция), но често са много по-високи (напр. в Норвегия). Въпреки това правната норма е недвусмислена почти във всички страни в Европа: шофирането при клинично нарушена способност за това в резултат на приемането на бензодиазепини, дори ако последните се употребяват правилно и по предписание, се смята за нарушение.

  • Шофьорите, които употребяват канабис, най-често са млади мъже, докато употребяващите бензодиазепини водачи на МПС най-често са на средна възраст и често са жени.

  • Данните, получени за този Подбран материал, не оставят съмнение за това, че сред веществата, застрашаващи живота по европейските пътища днес, номер едно е алкохолът.

Политика и законодателство

  • Държавите реагират на най-високо равнище по отношение на потенциалните вреди от употребата на психоактивни вещества и шофиране. Много държави са приели по-стриктни закони, увеличили са наказанията или са променили националните стратегии (напр. стратегиите за безопасността по пътищата или в областта на наркотиците), за да се справят с проблема.

  • Законовите мерки по отношение на шофирането под въздействието на наркотици в отделните страни се различават съществено: от закони с нулева толерантност (налагащи санкции при откриване на забранено вещество) до закони, определящи степен на нарушена способност за шофиране (налагащи санкции, в случай че лицето не е в състояние да шофира).

  • Закони с „нулева толерантност” към незаконните наркотици, като канабиса, са приети в Белгия, Португалия и Швеция (1999 г.) и Франция и Финландия (2003 г.). Шведските и финландските закони се прилагат и към определени лекарства, употребявани без законосъобразно лекарско предписание. Наказанията при нарушение са увеличени от 2000 г. в Чешката република, Гърция, Италия, Латвия и Литва. Законите и наказанията в Европа все още се различават съществено.

  • Няколко държави са приели закони, които разрешават или дефинират тестването за наркотици по пътищата (напр. изследване на слюнката, на потта): Италия, Полша, Обединеното кралство (2003 г.); Словения (2004 г.); Чешката република, Латвия, Австрия (2005 г.); Литва (2006 г.); и Португалия (2007 г.). И все пак проектите на ЕС за оценка на тестването по пътищата (http://www.rosita.org) отчетоха, че няма достатъчно надеждно устройство за тестване по пътищата. Няколко законопроекта очакват надеждни набори за тестове, преди да влязат в сила.

Дейност на правоприлагащите органи

  • Процедурите за разкриване (определени със закон, разпоредби или насоки) в Европа са общо взето сравними. Като цяло първият етап от контакта между шофьора и закона е полицая, който установява дали има вероятност да е бил употребен наркотик. Теоретично главната разлика в процедурите за разкриване е законовата възможност в съответната държава да се правят случайни тестове или това да може да става само при съмнение, въпреки че тази разлика често не е съвсем ясна в практиката.

  • Докато процедурите за разкриване обикновено се състоят от наблюдение и тестове на поведението, последвани от вземане на проби от кръв/урина, различията са главно по отношение на мястото, където се правят тестовете (напр. на пътя, в медицински център), и лицето, което извършва тестовете (напр. пътна полиция, лекар).

  • Някои държави съобщават, че процедурите за тестване са задължителни или системни в определени ситуации, включващи злополуки с фатален край, наранявания или дори при съмнение. Законовото задължение за тестване обаче невинаги се прилага лесно. Дания, Естония, Ирландия и Португалия, които регистрират системно тестване, съобщават, че тест за наркотици не се извършва рутинно, ако е заловен водач на МПС с повишена концентрация на алкохол в кръвта, тъй като това не е необходимо за съдебно преследване.

  • Държавите отчитат различни равнища на обученост на полицаите да разпознават признаците за нарушена способност за шофиране у водачите на МПС. Специализираното обучение е задължително в Белгия, Португалия, Швеция и Обединеното кралство.

Методи и програми за превенция

  • От края на 90-те години на ХХ век мнозинството от държавите в ЕС са провели кампании в медиите с цел информиране за риска за здравето вследствие на употребата на наркотични вещества при шофиране, но те са предимно ориентирани към алкохола. Само една пета от държавите в ЕС насочват вниманието специално към канабиса или бензодиазепините. Програми за превенция, специално насочени към наркотиците, понастоящем забележимо присъстват в школите по кормуване.

  • Изследванията показват, че кампании от типа „пенкилер”, т. е. едновременно насочени към употребяващите различни наркотични вещества, не са подходящи. По-възрастните, употребяващи бензодиазепини, често игнорират посланията, насочени към младите хора, употребяващи канабис, и обратно, а представителите и на двете групи не смятат, че предупрежденията по отношение на алкохола се отнасят за тях.

  • Хората, които вземат лекарства, може да не осъзнават тяхното възможно въздействие върху способността за шофиране. Понастоящем само пет държави използват пиктограми върху лекарствените опаковки (Дания, Франция, Нидерландия, Словакия и Финландия), за да информират пациентите за потенциалните нежелани реакции.

(1) Резултатите от цитираните епидемиологични изследвания не са научно сравними. Те могат да се различават по общия проект на изследване, по методологията, по извадката, по изследваната биологична матрица и по допустимите нива.

Допълнителна литература:

„Legal approaches to drugs and driving” (Правни подходи към наркотиците и шофирането), Европейска правна база данни за наркотиците (ELDD) http://eldd.emcdda.europa.eu/?nnodeid=5036

„Literature review on the relation between drug use, impaired driving and traffic accidents” (Преглед на литературата за връзката между употребата на наркотици, нарушената способност за шофиране и пътните инциденти) EMCDDA, 1999 http://eldd.emcdda.europa.eu/?nnodeid=19034

Drugs and driving: latest developments and findings from research (Наркотиците и шофирането: най-нови разработки и констатации от изследвания), Insights series, EMCDDA (дадена за печат).



Вижте също Проекта DRUID на Европейската комисия на адрес http://www.druid-project.eu



BG — Ембарго 22.11.2007 г — 10.00 ч. ЦЕВ (Брюкселско време)




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница