Доклад 2007 за изпълнение на дейностите, за които е предоставено



страница1/6
Дата18.06.2018
Размер1.08 Mb.
#74889
  1   2   3   4   5   6

ГОДИШЕН ДОКЛАД - 2007

ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ДЕЙНОСТИТЕ, ЗА КОИТО Е ПРЕДОСТАВЕНО

КОМПЛЕКСНО РАЗРЕШИТЕЛНО № 57/2005Г.



Уводна част


  • Име и местонахождение на инсталацията: Кумерио Мед АД, гр.Пирдоп




  • Регистрационен номер на КР: 57




  • Дата на подписване на КР: 27.06.2005г.




  • Дата на влизане в сила на КР: 16.07.2005г.




  • Собственик на инсталацията: Кумерио Мед АД, гр.Пирдоп

Номер от НДР – 1237502767. БУЛСТАТ - BG 832046871. МОЛ Никола Треан

Съдебна регистрация СОС ф.д.№4948/1991г.




  • Телефон, факс на оператора: Tel.: +359 728 6 2216; Fax : +359 728 6 2646




  • Лицa за контакти:

    • Ангел Костов - Ръководител "Безопасност, Здраве и Екология"

    • Илмен Митов - Ръководител "Управление на отпадъците"




  • Телефон, факс на лицaтa за контакти:

Тел.: 0728 / 6 22 03

Тел.: 0728 / 6 25 14

Факс: 0728 / 6 24 92

Кратко описание на дейността, извършвана в инсталацията: Кумерио Мед България е комбинат за добив на анодна и катодна мед. Като страничен продукт от неутрализацията на газовете, получени при преработката на сулфидните медни концентрати, се получава техническа сярна киселина. За 2007г. са преработени 789 367t концентрати и 17 637t меден скрап. Произведена е 229 050t анодна мед, 69 934.164t катодна мед и 800 309t техническа сярна киселина.

Технологичният процес в Кумерио Мед АД за производство на катодна и анодна мед от сулфидни медни концентрати и медни отпадъци чрез металургични, химични и електролитни процеси се състои от следните основни етапи:




  • Шихтоване - концентратите с различно съдържание на основните компоненти (мед, желязо, сяра и силициев диоксид), както и кварцов пясък (флюс) се смесват за постигане на оптимални концентрации на основните компоненти в материала (шихтата), подаван в пещта;

  • Дълбоко сушене на медната шихта - осъществява се в две парни сушилни пещи до съдържание на влага 0,2 - 0,3 % в шихтата;

  • Автогенно топене на изсушената шихта в технологичен факел (летящо състояние) до меден щейн - процесът се извършва автогенно във факелна топилна пещ, тип Оутокумпу (флаш-пещ);

  • Конвертиране на медни щейни до черна мед - процесът е периодичен и се извършва автогенно в три конвертора, тип “Пиърс Смит”;

  • Обезмедяване на шлаките от процесите на топене и конвертиране - процесът се извършва чрез флотационно обогатяване на предварително кристализиралите шлакови стопилки до получаване на шлаков концентрат, който се подава за шихтоване;

  • Обезвреждане и оползотворяване на отпадните технологични газове от конверторите и флаш-пещта - процесът се извършва в две системи за производство на сярна киселина, които работят на принципа двойна катализа и двойна абсорбция;

  • Огнево рафиниране на черната мед до анодна мед - процесът се осъществява в две пещи, барабанен тип с вместимост по 250 тона всяка;

  • Електролизна рафинация на анодната мед до получаване на катодна мед - процесът се извършва в обособен за целта цех, в електролизни вани като крайният продукт, катодната мед, съдържа 99,95 - 99,99 % мед;

  • Пречистване на отпадъчните води - процесът включва очистване на отпадъчните води от технологичните процеси и от площадката на инсталацията в Пречиствателна станция за очистване на отпадъчни води;

  • Производство на енергоносители, горивно стопанство и електроснабдяване. Производството на кислород се осъществява в цех, даден под наем на френската фирма Air Liquid. Производството на водна пара се осъществява при необходимост в 5 броя парогенератори - ПКМ12.




  • Производството на благородни метали в Кумерио Мед е преустановено през 2003г. Сградата на цеха за производство на благородни метали е разрушена през 2007г.




  • Процесът на обезвреждане и оползотворяване на отпадните технологични газове се извършва в химическа инсталация за производство на сярна киселина състояща се от две системи. Основните технологични етапи на инсталацията за производство на сярна киселина са следните:



  • Очистване на газовете - извършва се в две промивни кули и в четири мокри електрофилтри за всяка една система за производство на сярна киселина;

  • Сушене на газовия поток - извършва се в сушилна кула чрез оросяване с концентрирана сярна киселина;

  • Подгряване на газовия поток - извършва се в четири броя рекоперативни топлообменници;

  • Окисляване в контактен апарат на серен диоксид (SO2) до серен триоксид (SO3);

  • Охлаждане на газовия поток, съдържащ SO3, в четири броя рекуперативни топлообменници;

  • Абсорбция на SO3 последователно в два монохидратни абсорбера.




  • Очистването на отпадъчните води от технологичните процеси и от площадката на основната производствена инсталация се извършва в инсталация за пречистване и обезвреждане на отпадъчните води. Технологичната схема на новата пречиствателна станция включва тристадиино пречистване:




  • Първи стадий на неутрализация - химическо утаяване и получава се чист гипс, с крайно pH на процеса-1.

  • Втори стадий на неутрализация-химическо утаяване на тежките метали и основното количество арсен, съдържащи се в отпадъчните води,с крайно pH на процеса между 10 и 11. Получава се замърсен гипс.

  • Трети стадий-контролирано отстраняване на арсена.Използва се фери-хлорид за улавяне на останалото неутаено при втория стадий количество арсен,така че да отговарят на нормите за изпускане на водите във водоприемника р.Пирдопска.Крайното pH на процеса е между 6 и 8.

Отпадъчните води от производствената площадка на Кумерио Мед постъпват в буферни резервоари за хомогенезиране, след което се подават в двата реактора за неутрализация на отделението за химическо утаяване на чист гипс,където се провежда I-ви стадий на неутрализация. С помощта на варно мляко се неутрализират подаваните за обработка избистрени кисели отпадъчни води от буферните резервоари.

Преливът от първият реактор се подава във втория реактор, в който се дозира варното мляко за достигане на pH=1.

В този стадий на неутрализация е необходим контрол на pH, за да се предотврати утаяването на тежките метали и замърсяването на гипса с тях.

В първият реактор с помощта на помпа се връща обратно част от неутрализирания разтвор на втория реактор в съотношение 1:5 и част от утайките от сгъстителя в съотношение 1:10 спрямо изходното захранване с отпадъчните води.

Пулпът от втория реактор прелива в сгъстител за разделяне на твърдата от течната фаза. Твърдата фаза постъпва за обезводняване във филтър преси, като се получава гипс.

Бистрият слив се подава за II-ри стадий на неутрализация (отделение за химическо утаяване на метали), като се използва каскада от реактори .Подава се варно мляко, като се поддържа pH10-11, стехиометрични количества ферихлорид и водороден прекис , спрямо съдържаниета на арсен и тежки метали на входящите за пречистване води , при което се утаяват разтворените в отпадъчните води тежки метали и голяма част от арсена. Неутрализирания разтвор се подава в сгъстител за разделяне на твърдата от течната фаза.

В първи и трети реактори с помощта на помпа се връща обратно част от утайката от сгъстителя в съотношение 1:10 спрямо изходното захранване , с цел оптимизиране на химичните и физико-химични процеси.

Твърдата фаза постъпва за обезводняване във филтър преси, като получения кек (замърсен гипс) се транспортира с автосамосвали до специалното депо за съхранение на опасни отпадъци, разположено в непосредсвена близост до пречиствателната станция.

Бистрият слив от сгъстителя се подава в Отделението за контролирано отстраняване на арсена, където се провежда III-ти последен стадий на технологичния процес за пречистване на отпадъчните води.В първият реактор се подава водороден прекис и ферихлорид за окисление на оставащия в отпадъчните води арсен,като преливът постъпва в реактор за доизвличане на арсена,където се смесва с варно мляко за повишаване на pH между 6-8. Преливът постъпва на самотек във втори реактор, за да се увеличи контактното време, като по този начин се завършва напълно очистването на водите от разтворения в тях арсен. В първи реактор с помощта на помпа се връща обратно част от утайката от сгъстителя в съотношение 1:10 спрямо изходното захранване , с цел оптимизиране на химичните и физико-химични процеси.

Разтворът постъпва в сгъстител за разделяне на твърдата от течната фаза. Твърдата фаза се подава за обезводняване във филтър преси и заедно с отпадъчния гипсов кек се транспортира до депото за опасни отпадъци.

Основната дейност се подпомага от редица спомагателни отдели и звена като: Дирекция Поддръжка и Сервиз, Търговски отдел, Направление Финанси и Доставки, Направление Логистика, Направление Инженеринг, Направление Производствено качество и лаборатории, Направление Човешки ресурси и Направление "Безопасност, Здраве и Екология".

Основната цел на направление "Безопасност, Здраве и Екология" е да подпомага Ръководството и персонала на Кумерио Мед в дейностите по достигане на пълно съответствие с националните и световни стандарти по Безопасност, Здраве и Опазване на Околната среда.

Управленската структура на фирмата се оглавява от Изпълнителен Директор, който е отговорен за глобалното управление. Той пряко ръководи всички процеси, свързани с вземането на решения, отнасящи се до външни за завода организации и субекти и одобрява, като крайна инстанция, решенията на Изпълнителния Съвет.

В своята дейност Изпълнителният Директор се подпомага от Изпълнителен и Мениджърски съвет. Изпълнителният Съвет решава въпроси от стратегическо значение. Мениджърският Съвет взема решения по оперативни въпроси от общофирмено значение.



  • Производствен капацитет на инсталацията:


Производствен капацитет на предприятието – инсталации, попадащи в обхвата на приложение 4 на ЗООС


  1. Пирометалургично производство на анодна мед – капацитет 350 000t анодна мед годишно. За 2007г. са произведени 229 050t нови аноди.

  2. Депо за фаялитов отпадък – общ капацитет 3 675 000t фаялит до 31.12.2008г. и

8 105 600t фаялит след този период

За 2007г. са депонирани 417 943t фаялит, а до момента 2 459 439t.



  1. Депо за калциево – арсенитни шламове (сух кек) – общ капацитет 104 000t.

За 2007г. са депонирани 14 844t сух кек, а до момента 71 782t.



  • Организационна структура на фирмата, отнасяща се до управлението на околната среда:




  • РИОСВ, отговаряща за разрешителното: РИОСВ, гр.София




  • Басейнова дирекция, на чиято територия е разположена инсталацията: Басейнова дирекция, гр.Пловдив


3.2. Система за управление на околната среда на Кумерио Мед:

Системата за управление на околната среда (СУОС) в Кумерио Мед продължава да функцонира съгласно изискванията на ISO14001. Това се потвърждава от оценката на Lloyds Register Quality Assurance при контролните одити проведени на 1 и 2 март; 30 и 31 август 2007.


3.2.1. Общи изисквания

Документацията на СУОС на Кумерио Мед е част от Интегрираната система за управление на фирмата и включва: Наръчник на СУОС, Политика по околна среда, Цели и програма по околна среда, Регистър на аспектите на околната среда, процедури, работни инструкции, оперативни документи и бланки.


Наръчникът на СУОС (EM-QLTY-001-E) определя цялостната политика на Кумерио Мед по отношение опазване на околната среда, основните елементи от СУОС и тяхното взаимодействие.. В наръчника са определени и основните отговорности на персонала по отношение на СУОС. Специфични отговорности за управление на отделни процеси и елементи от системата са определени в съответните процедури и работни инструкции.

Политиката на Кумерио Мед по околната среда е издадена в отделен документ на 19.09.2005

Няма промяна в Наръчника на СУОС и Политиката по околна среда след сертификацията на СУОС.
Ръководството на Кумерио Мед е формулирало цели и задачи по околна среда в съответствие с:


  • ангажиментите изразени в политиката по околна среда

  • изискванията на Комплексното разрешително

  • значимите аспекти по околна среда оценени с висок приоритет за подобрение

  • технологичните, финансови и оперативни изисквания и възможности за осъществяване на целите

  • загриженост за местните общини

    Целите и задачите са дългосрочни ( до 2012 г) и краткосрочни ( 2007/2007).Те са структурирани в следните аспекти:

  • намаляване на емисиите на вредни вещества и поддържане на висока степен на контрол

  • подобряване управлението на отпадъците

  • намаляване консумацията на ресурси

  • постигане на съответствие със законовите изисквания

  • възстановяване на исторически замърсявания

  • социални фактори

    Разработена е програма за управление на околната среда, която включва функционални отговорности, срокове и средства за изпълнение на целите, включително инвестиционни проекти и други дейности за подобрение – организационни, процедури, обучение и t.н

Целите, задачите и програмата са представени в общ документ, утвърден на 17.02.2007.

Прогресът при изпълнение на целите, задачите и програмата по околна среда е прегледан при Прегледите от Ръководството проведени на 03.08.2007 и 27.02.2007 , оценени са постигнатите резултати и са набелязани възможности за подобрение.

Регистър на аспектите е наличен за всеки отделен цех и съдържа информация относно аспектите и съответните въздействия върху околната среда, оценка за значимост на аспектите, механизми и отговорности за контрол на всеки аспект, приложими правни изисквания, оценка на съответствието.

Процедура PR-QLTY-011-B определя реда и отговорностите при идентифициране на аспектите на околната среда, определяне на приложимите правни и други изисквания, оценка и определяне на значимите аспекти и приоритети за подобрение в бъдеще

Аспектите по околна среда са прегледани и актуализирани през Февруари 2007.




    3.2.2. Обучение

    Нуждите от Обучение и развитие се определят, като разлика между желаното и действителното ниво на представяне, което е установено от пропуски в знанията, уменията, или бъдещи нужди. На база на този анализ, Ръководителите направление заявяват необходмите обучения, които се включват в годишния план за обучение на фирмата. . Годишният план се променя/актуализира на база нови писмени заявки за обучение от съответния ръководител направление/отдел.

    Идентифициране на нуждите от обучение на персонала, изготвяне на годишен план за обучение, провеждане и съхранение на информация за обученията се извършва съгласно процедура PR-HRMD-025-B.

    Осъзнаване и компетентност по отношение на опазване на околната среда се осигурява посредством начално и периодично обучение съгласно инструкция WI-HNSD-001-B, което включва запознаване с:



    • политиката по околна среда

    • значимите аспекти и въздействия върху околната среда свързани със съответната дейност

    • приложими за работното място процедури и работни инструкции

    • специфични роли и отговорности за предотвратяване на замърсяване

    • планове за действие при аварийни ситуации



    3.2.3. Обмен на информация

    Реда и последователността на действията при осъществяване на вътрешни и външни комуникации, свързани с опазване на околната среда са определени в процедура PR-ENVD-004-B. Въведена е система за получаване, документиране и разрешавнае на оплаквания от заинтересоавани страни свързани с качеството на околната среда ( инструкция WI-ENVD-003-B)



    3.2.4. Управление на документите

За осигуряване на последователност и цялостност на документацията на СУК е утвърдена политика за управление на документи и записи. (PL-MNGT-005-E Управление на документи и записи).

Тази процедура се прилага за всички документи/записи от СУК и за външните документи и определя изискванията за класификация, идентификация, представяне, преглед и утвърждаване, актуализиране, разпространение и съхранение на документите.

Изпълнението на процедурата гарантира,че:


  • актуалните копия на необходимата документация са на разпложение на лицата за които се отнасят

  • всички изменения и промени в документите са извършени в съответствие с определения ред и начин, който ще осигури своевременно наличието им на съответните места

  • отменените документи са извадени от употреба, но един екземпляр се съхранява в архив при Ръководител ИСУ за срок от 5 години

Отделна инструкция определя специфичните изисквания за управлението на външни документи.(REF. WI-QLTY-001-E Управление на външни документи). Актуален списък на приложимите нормативни актове се намира в директория на сървъра на адрес:



\\Gigas\Quality\External_documents

Работните инструкции изисквани от разрешителното са изготвени и прилагат. Списък на инструкциите и лоцата отговорни за техното приложение се намира в директория на сървъра на адрес \\Gigas\Quality.

    3.2.6. Проверка и коригиращи действия

    Видовете наблюдения и измервания на технически и емисионни показатели по околна среда, организацията за тяхното извършване, регистрация, анализ и отчитане на резултатите са определени в процедура PR-ENVD-003-B

    Оценка на съответствието спрямо приложимите правни и други изисквания се извършва и документира най-малко веднъж годишно от отговорните ръководители на отдели съгласно процедура. ( PR-QLTY-013-E).

    В Кумерио Мед ефективно функционира процес за докладване на несъответствия, оценка и анализ на причините и планиране на коригиращи действия. Правилата и отговорностите по отношение идентифициране и разрешаване на несъответствия свързани с околната среда са определени в процедура PR-QLTY-010-В.

    В Кумерио Мед е налице ефективна система за вътрешни одити на СУОС, която е основна движеща сила за подобрение (PR-QLTY-005-

    3.2.7. Предотвратяване и контрол на аварийни ситуации

    Разработена е процедура (PR-QLTY-012-B) за подготовка и реагиране в случай на възникване на извънредни ситуации с цел предотвратяване / намаляване и ликвидиране на неблагоприятни последствия за околната среда и осигуряване на безопасност за персонала на фирмата , за персонала на фирми , работещи по договор на територията на Кумерио Мед , и за местното население

    Потенциални аварийни ситуации и инциденти свързани с дейностите, под дейностите и продуктите се идентифицират от работни групи по време на анализа на аспектите на околната среда. Работната група определя фактор на риска на потенциалните инциденти/аварийни ситуации по определен метод на база оценка на честотата на възникване и тежестта на последиците. Според тежестта на последиците извънредните ситуации се класифицират в четири категории: A, B, C, D

    Разработен е План за провеждане на спасителни и неотложни възстановителни работи при бедствия, аварии и катастрофи, който включва всички аварийни ситуации оценени с клас А и Б.

    Планът за действие при аварии включва :


  • действия и средства по известяване на персонала и компетентните държавни и общински органи за аварията в зависимост от тежестта на аварията

  • действия за използване на лични предпазни средства, в зависимост от характера на аварията;

  • действия по евакуация на застрашения персонал, вкл. сборни пунктове и маршрути за евакуация;

  • действия за предотвратяване/ограничаване на въздействието върху здравето и живота на персонала, населението и околната среда, в зависимост от характера на аварията, вкл. за управление на производственото оборудване и пречиствателните съоръжения както и отклоняването на производствените/повърхностите води към авариен обем в условията на аварията;

  • действия на аварийните групи по смени -газоспасители

  • действия на държавните служби за спешни действия (напр. “Спешна медицинска помощ”, “Пожарна и аварийна безопасност”, Гражданска защита)

  • действия за почистване на замърсяванията на производствената площадка и нейните околности, предизвикани от аварията;

  • отговорници за изпълнение на действията в плана;

  • актуални телефонни номера на отговорниците за изпълнение на действията в плана, ръководството на площадката, обществените служби за спешни действия

Комуникацията при аварийна ситуация се осъществява съгласно процедурата за комуникация и Плана за действие при аварии.


3.2.8. Обобщение на констатираните несъответствия по отношение на околната среда и предприетите коригиращи действия:

През 2007 г са регистрирани общо 19 несъответствия, от тях



  • 3 са свързани с нарушения на емисионните норми за SO2 и прах на 325 м комин

  • 1 се отнася до нарушения на нормите за прах след ръкавни филтри на Сушилни пещи

  • 10 се отнасят до нарушения на емисионните ограничения на изход дъждовна канализция преди заустване във водоприемници,

  • 4 се отнасят до нарушения на емисионните ограничения на изход пречиствателна станция за отпадни води

  • 1 свързан с неизпълнение на изисквания за разделяне и съхранение на отпадъци,

При 4 от регистрираните несъответствия причините са свързани с нарушения на технологичния режим.

Две от несъответствията са свързани с оплаквания от граждани на община Златица за замърсяване на Санър дере.

При всички несъответствия своевременно са предприети мерки за прекратяване/ограничаване на замърсяването на околната среда.

Проучени са и са анализирани причините за несъответстивията и са определени коригиращи действия с цел предотвратяване на повторната поява на подобни проблеми (в максимално възможна степен).
Обобщение на предприетите коригиращи действия:


  • Анализ на влиянието на Анодни пещи за съдържанието на прах на 325м комин. Поддържане на разход на пропан бутан при редукция в АП не по-голям от 1000 m3/h.

  • Визуализация на допълнителни данни от мониторинг на екологични параметри в Командна зала МП и ПСК за да могат да се предприемат адекватни действия от страна на операторите с цел предотвратяване /ограничаване на замърсяване на околната среда. Въвеждане на визуална индикация за концентрацията на SO2 в пунктовете за имисионен контрол. Въвеждане на аларма при превишаване на средночасови прагови стойности от 350 μg/m3 и 500 μg/m3.

  • Оптимизиране на работата на вентилаторите преди 325m. комин. Визуализиране в PI система и подобряване на контрола на клапата между газоходите на Топилна пещ и конвертори.

  • Монтиране на допълнителна бака за улавяне на мазута от пароспътниците на мазутните горелки след устройството за охлаждане на конденза от мазутните горелки. Актуализиране на работна инструкция за кондензат WI-SMLT-104-B Експлоатация на мазутни баки и мазутоуловители в Металургично производство

  • Изготвена е работна инструкция за експлоатация на мазутоуловителя на Санър дере

  • Реализиране на мероприятия за подобряване на охлаждането и спиране на преливането на води от Охладителни кули в ПСК

  • Подобряване контрола на дебита на входящите води за пречистване в Пречиствателна станця за отпадъчни води с цел осигуряване на необходимата степен на утаяване

  • Подобряване на дозирането на железен хлорид и водороден прекис, необходими за окисление и утаяване на тежките метали в Пречиствателна станця за отпадъчни води посредством експериментално определяне на коефиценти на дозиране спрямо съдържанието на As във входящите за пречистване води.

  • Обезопасяване на шахта от киселата канализация в Промивно отделение на ПСК

  • Обезопасяване на шахти на дъждовната канализация с цел предотвратяване попадане на замърсени води от площадки

  • Проект IU 149 (Модернизация и реконструкция на киселата канализация - Отвеждане на замърсените повърхностни води в района на МП в киселата канализация) (зоната около стол 3 и Шихтово стопанство);

- Проект IU 149 Модернизация и реконструкция на киселата канализация

- Ликвидиране замърсяването на дъждовната канализация с мазут и други нефтопродукти

За контрол върху аспектите от производствената дейност на фирмата, свързани с опазването на околната среда, е отговорно РИОСВ – София. Басейнова дирекция, на която територия е разположена инсталацията - басейнова дирекция Пловдив.


    1. Каталог: eea -> main-site
      main-site -> Доклад за изпълнение на дейностите, за които е предоставено комплексно разрешително
      main-site -> Решение №400-Н0-И0-А0-тг1/28. 05. 2011 г., актуализирано с Решение №400-Н0-И0-А1-тг-1/15. 12. 2011 г. Отчетен период
      main-site -> Доклад за изпълнение на дейностите, за които е предоставено комплексно разрешително
      main-site -> Доклад по околна среда (гдос) за изпълнението на дейностите за 2009 г., за които е предоставено Комплексно разрешително №355-но/2008 г
      main-site -> Решение №116-Н0-И0-А1/2008 г на Министъра на околната среда и водите Отчетен период : Стара Загора, март 2011 г
      main-site -> Приложения към техническите спецификации приложение 1 Видове, обект на Обособена позиция 1
      main-site -> Приложения към техническите спецификации приложение 1 Видове, обект на Обособена позиция 1
      main-site -> Технически изисквания


      Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница