Доклад 2010 2011г. Резюме 3 Постигнатото 15



страница1/17
Дата27.10.2018
Размер0.91 Mb.
#102196
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   17
ПЛАНА ЗА ДЕЙСТВИЕ

Националната стратегия

Визия за деинституционализация на децата

в Република България”


МОНИТОРИНГОВ ДОКЛАД


2010 - 2011г.



РЕЗЮМЕ 3

Постигнатото 15

Основни предизвикателства 17

Основни препоръки: 18

Глава първа: УВОД 23

Глава втора: Планиране и създаване на структури за управление 24

Структури за управление и координация 24

1. Междуведомствена работнa група 24

2. Управляващ комитет за наблюдение (експертна група): 26

3. Техническо звено за управление на всеки един от проектите 26

4. Областно планиране на социални услуги 28

5. Комуникационна стратегия 32

Глава трета: Определяне на проектите за деинституционализация, техния обхват и финансови ресурси 35

СТРУКТУРА И КОМПОНЕНТИ ЗА ПРОЕКТИТЕ, НАСОЧЕНИ КЪМ ДЕИНСТИТУЦИОНАЛИЗАЦИЯТА НА ДОМОВЕТЕ (ПРОЕКТ за деинституционализация на ДДУИ, ДМСГД, ДДРЛГ) 38

ОБЩИ ИЗВОДИ И ПРЕПОРЪКИ КЪМ ПРОЦЕСА: 42

ПРОЕКТ за кариерно развитие на социалните работници 44

Деинституционализацията на децата с увреждания от домовете 45

Реализирано до момента (юни 2011г.): 49

ПРОЕКТ за деинституционализация на децата от ДМСГД 58

ПРОЕКТ за деинституционализация на деца от 3 до 18 г. в ДДЛРГ 66

ПРОЕКТ за приемна грижа 69

Глава четвърта: промени в правната рамка 71

Глава пета. Фази на прилагането на проектите 96

Глава шеста. Мониторинг и оценка 97

Глава седма. Допълнителни ресурси 99

Глава осма. Необходим ресурс за по-добро управление на процеса 106

Една година след стартирането на проект „Детство за всички” и работа с всички структури на местно ниво, както и на процеса на планирането на новите 5 проекта, които предстои да стартират по Плана за действие през 2011 г., може да се отбележи необходимостта от непрекъсната обмяна на информация и експертиза по всички нива и създаването на условия да се усъвършенстват междуведомствените механизми за взаимодействие при разработване и изпълнение на хоризонтални и междусекторни политики. 106

За да се обезпечи адекватното и ефективно изпълнение на Плана за действие, е необходимо да бъдат направени допълнително инвестиции в укрепване на капацитета: 106

ИЗПОЛЗВАНИ СЪКРАЩЕНИЯ 108




РЕЗЮМЕ


Настоящият мониторингов доклад отчита изпълнението на Плана за действие за периода от ноември 2010 до юни 2011 година. Предмет на доклада е напредъкът по изпълнението на заложените в Плана за действие дейности, проекти, инициативи, както и основни резултати, изводи, предизвикателства и препоръки за бъдещи решения.

В доклада е включена и информация относно основни дейности, стартирани преди отчетния период и имащи пряко отношение към процеса на деинституционализация.


Докладът отразява резултатите по всяка глава от Плана за действие с коментари и очертаване на основни тенденции. Включена е допълнително информация, която илюстрира примери за най-добри и успешни практики на общини и НПО, работещи в България в сферата на социалните услуги за деца.
Основният механизъм за управление координация, планиране и вземане на решения по цялостното изпълнение на Плана за действие, вкл. планиране, стартиране и начини за реализиране на проектите е чрез създадената Междуведомствената работна група на високо политическо ниво (с Председател министърът по управление на средствата от Европейския съюз и ресорните заместник-министри). Също така, междуведомствената работна група се превърна и в основният партньор на Европейската комисия за съгласуване на предвидените решения и участие на Европейската комисия в процесите в България. Предвиденият Управляващият комитет (експертна група) функционираше като работна група, чиято първа задача бе разписването на Плана за действие. Втората задача на експертната група е подготовката на настоящия мониторингов доклад.

Към настоящия момент функционира техническото звено за управление на първия проект по деинституционализация „Детство за всички”, насочен към затварянето на домовете за деца с увреждания. Към звеното се създаде и Национално звено за деинституционализация (НЗД), чиято цел е да подпомага дейността на проекта и да подкрепя екипа за управление, както и да координира дейностите между партньорите по проекта. Членове на НЗД са представители на ДАЗД, АСП, МТСП и МЗ.

В изпълнение на Плана за действие и първият проект за планиране и териториално разпределяне на социалните услуги в избраните общини се създадоха през март 2011г. 28 регионални екипи за деинституционализация (РЕД). В състава на РЕД са включени представители на избраните 81 общини, специалисти от РДСП, РЗИ, РИО и местни координатори (общо 165 души). Техните основни задачи са актуализиране на областните стратегии и общински планове за развитие в частта им, касаеща услуги за деца, както и да подпомагат методически общинските власти при създаването и развитието на новите социални услуги, в съответствие със специфичната местна ситуация;
Проектите, които се реализират през 2010-2011


  1. Проектът насочен към деинституционализация на децата с увреждания

Проектът цели промяна на философията за грижа за деца с увреждания, като най-уязвима група от децата в институции, с акцент върху превенция на рисковете за институционализация, подкрепа на семействата и осигуряване на семейна или близка до семейната среда за всяко дете, настанено в специализирана институция за деца с увреждания. Чрез проектът ще бъде осигурена възможност на децата да живеят в среда, близка до семейната, където ще се прилага нов подход в грижата за тях. Проектът за деинституционализация на домовете за деца с увреждания се реализира чрез допълващо финансиране от няколко програми: ОП „Развитие на човешките ресурси”, ОП „Регионално развитие” и Програмата за развитие на селските райони.



По Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” е отворена операция „Да не изоставяме нито едно дете”, която съдържа 2 компонента: Компонент 1 „Планиране на мерки за деинституционализация” и Компонент 2 „Предоставяне на социални услуги в общността”. По Компонент 1 ДАЗД в партньорство с АСП и МЗ изпълнява проект „Детство за всички”. Проектът стартира на 02.06.2010 г. и в период от 54 месеца (до м. Декември 2014 г.) ще планира и подготви всички страни в процеса до окончателното извеждане на децата с увреждания над 3 г. и младежите от ДМСГД и ДДУИ. Бюджетът на проекта е в размер на 4 960 400,17 лв. До този момент са усвоени 342 144 лв. Останалите 4 618 256,17 лева предстои да бъдат усвоени за изпълнение на останалите дейности.
За изпълнение на целите на операцията, се включва междинен инвестиционен компонент – подкрепа за общините за изграждане на социална инфраструктура, която ще замени класическите резидентни институции. Инвестиционният компонент ще се изпълни със средства от Европейския фонд за регионално развитие и Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони чрез ОП „Регионално развитие” и Програмата за развитие на селските райони. По Оперативна програма „Регионално развитие” на 26.01.2011 г. е отворена за кандидатстване схема за предосатвяне на безвъзмездна финансова помощ BG161PO001/1.1-12/2011 – “Подкрепа за деинституционализацията на социални институции, предлагащи услуги за деца в риск”. Схемата е с два крайни срока за кандидатстване: 30.06.2011г. и 30.09.2011г. и е на обща стойност от 106 976 440 лв. Конкретни бенефициенти по схемата са всички 62 общини, в обхвата на граадските агломерации, съгласно Националната карта за резидентни услуги.
В рамките на Компонент 2, ОП „Развитие на човешките ресурси” ще предостави целево финансиране за издръжка на новите социални услуги. Конкретни бенефициенти ще бъдат общините на територията на България, които са реализирали инвестиционните проекти от междинния компонент. Индикативна дата за отваряне на схемата: на 15.12.2011 година. Общият бюджет за Компонент 2 е 23 000 000.00 лева.
Основните дейности, които бяха изпълнени към момента на завършване на мониторинговия доклад – август 2011:

  • През септември и октомври 2010 г беше направен преглед и анализ на оценките на потребностите на всички 1797 деца с увреждания над 3-годишна възраст и младежи, настанени в 55 институции – 23 дома за деца с умствена изостаналост, 1 дом – за деца с физически увреждания и 31 дома за медико-социални грижи. Оценките на децата бяха изготвени от предварително обучени мултидисциплинарни екипи, в които се включиха общо 238 специалисти – 111 социални работници от отделите за закрила на детето към АСП, 28 лекари от Регионалните центрове по здравеопазване, по един представител на 55-те институции, 24 координатори по проекта „Детство за всички”, 3-ма национални консултанти, 17 консултанти на Фондация ЛУМОС.

  • Национална карта на услугите - нови резидентни и съпътстващи услуги - акцент при прегледа и анализа на оценките на потребностите на децата бе необходимостта за всяко конкретно дете от резидентна услуга (къде ще живее) и от съпътстващи услуги (свързани с обучение, терапия, здравни грижи), близост до близки и важни за детето хора. „Национална карта на резидентните и съпътстващи услуги” постави основата на инвестиционния компонент на операцията като картата включва 149 ЦНСТ и 36 защитени жилища. Картата на съпътстващите услуги следва да осигурят посрещане на нуждите на 1797 деца и младежи в новите услуги и да гарантират равномерен достъп до услугите: 37 нови дневни центрове за деца с увреждания и 34 нови центрове за рехабилитация и социална интеграция. Съгласно картата новата социална инфраструктура предстои да бъде изградена в 81 общини на територията на България: 62 общини от градските агломерационни ареали и 19 общини от селските райони.

  • Схема за безвъзмездно финансиране BG161PO001/1.1-12/2011 „Подкрепа за деинституционализация на социални институции, предлагащи услуги за деца в риск” към Оперативна програма „Регионално развитие”. Конкретни бенефициенти са 62 общини, попадащи в обхвата на градските агломерации, съгласно Националната карта на резидентните услуги. Основни допустими дейности за общините са изграждане на центрове за настаняване от семеен тип и прилежащото им дворно пространство, изграждане, ремонт, реконструкция, обновяване на сграден фонд за защитено жилище, внедряване на мерки за енергийна ефективност, внедряване на инсталации/съоръжения за оползотворяване на възобновяеми енергийни източници, доставка на подходящо оборудване и обзавеждане за горепосочените сгради/помещения, свързано с предоставянето на съответните резидентни и социални услуги. Схемата е с два срока за кандидатстване 30.06 и 30.09 2011 година. На първия краен срок са подадени 26 проектни предложения от целевите общини. От 18.07.2011 година проектите са в процес на оценка. Работата на оценителната комисия ще приключи на 18.10.2011 година и ще бъдат сключени договори за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ.

  • За да се гарантира, че със средствата на Европейския фонд за регионално развитие, Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони и националния бюджет ще бъде изградена социална инфраструктура, която да създаде подкрепяща среда, близка до семейната за децата и младежите с увреждания, общините съгласуват с ДАЗД заданията за проектиране, технически или работен проект и технически спецификации за обзавеждане и оборудване от гледна точка функционалност на сградата, достъпна архитектурна среда, местоположение.

  • ПРСР ще осигури целево финансиране за изграждане на 16 ЦНСТ, 9 защитени жилища, 1 дневен център за деца с увреждания и 8 центъра за социална рехабилитация и интеграция в 19 общини, определени от Националната карта на услугите. В периода януари – май 2011 г. НЗД и експерти от Министерството на земеделието и храните работиха съвместно за промени в Наредба 25, която регламентира условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по мярка 321 по отношение на планираните мерки за деинституционализация. Индикативна дата за отваряне на схемата за финансиране: октомври 2011 г.

  • От м. март 2011 г. са сформирани 28 регионални екипи за деинституционализация. В състава на регионалните екипи по деинституционализация се включват представители на избраните (целеви) общини, специалисти от РДСП, РЗИ и РИО и местните координатори по проекта в съответната област. Регионалните екипи по деинституционализация имат три основни роли:

  • да инициират актуализиране на областните стратегии и общинските планове за развитие в частта им, касаеща услуги за деца;

  • да съдействат и подпомагат методически общинските власти при създаването и развитието на новите социални услуги, в съответствие със специфичната местна ситуация;

  • чрез своите професионални компетенции да допринесат за интегриране на децата в новата среда и достъпа им до необходимите здравни и образователни услуги.

  • В процеса на оценката бяха откроени рисковите 288 деца и младежи, за които се прецени, че са необходими спешни мерки заради тежките и множествени увреждания и затрудненията при приемане на храна и течности. ДАЗД в партньорство с британската фондация ЛУМОС започна няколко инициативи за подкрепа в работата с тези деца. Бяха организирани обучения за въвеждане на метода за интензивно общуване и наблюдавано хранене. В обученията взеха участие около 80 души представители на местни координатори по проекта, личните лекари на децата, представители на регионалните здравни инспекции и на отделите „Закрила на детето”.

  • Проведени 142 сесии по интензивно общуване с 308 деца и младежи от 20 ДДУИ.

  • Изработени препоръки за храненето на 186 деца/ младежи. Препоръките са направени в края на работното посещение, след наблюдение и участие от страна на консултантите в процеса на хранене на децата.

  • Организиране и провеждане на три открити процедури по реда на ЗОП - „Преглед и анализ на оценките на потребностите на децата и младежите с увреждания от специализираните институции”, Национална информационна кампания за положителна промяна на нагласите към процеса на деинституционализация на деца с увреждания, „Обучения на персонала на специализираните институции за деца с увреждания и супервизия за повишаване на професионалните умения за работа с деца с увреждания”.


Предстоящи дейности

2011 (септември – декември) – Изследване на желанията и възможностите на семействата да поддържат контакт с детето си:

  • обучение на екипите за провеждане на изследването ще бъде организирано и реализирано съвместно с ЛУМОС,

  • провеждане на самото изследване.

2011 (септември – декември) – Подаване и оценка на проектни предложения по схема BG161PO001/1.1-12/2011 “Подкрепа за деинституционализация на социални институции, предлагаши услуги за деца в риск” в рамките на втория краен срок.

2011 (ноември – декември) - Подписване на първите договори за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ за изграждане на социална инфраструктура по ОПРР

2011 декември – Отваряне за кандидатстване на Компонент 2 „Предоставяне на социални услуги в общността”, Операция „Да не изоставяме нито едно дете”, финансирана по ОП „Развитие на човешките ресурси”

2012 – Детайлна оценка на децата от домовете за деца с умствена изостаналост, подготовка на индивидуален план на извеждане на всяко едно дете от институцията, съгласно неговите нужди, потребности и умения.

2012 – Разширяване на обхвата на приемната грижа за деца с увреждания, за които децата от целевата група и подкрепа на кандидат осиновители на деца с увреждания;

2011 – 2012 – Провеждане на обучения за персонала на специализираните институции за деца с умствена изостаналост и предоставяне на възможност на персонала да участва и работи в новите услуги от резидентен тип и съпътстващите грижи.

2012 – 2013 – Предоставяне на обучение и супервизия на екипите на новите услуги;

2011 – 2014 – Изпълнение на мерките за Национална информационна кампания за положителна промяна на нагласите към процеса на деинституционализация
2. Проектът насочен към деинституционализация на децата от ДМСГД
Министерство на здравеопазването, ръководейки се от Визията, разработи своя Концепция за деинституционализация на децата от ДМСГД, която бе приета от Министерски съвет на 1 септември 2010 като допълнение на Концепцията за преструктуриране на системата на болнична помощ. Тази концепция постави насоките за деинституционализация на ДМСГД, критериите за избор на пилотните институции, които ще бъдат затворени и формата на услугите, които следва да се развиват по проектите.

В рамките на проекта за деинституционализация на децата от ДМСГД също се използва по взаимнодопълващ начин финансов ресурс по две оперативни програми - Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси ” и Оперативна програма „Регионално развитие”. Предвидено финансиране по Оперативна програма „Регионално развитие” е Схема за безвъзмездна финансова помощ BG161PO001/1.1.-08/2010 „Подкрепа за реконструкция, обновяване и оборудване на държавните лечебни и здравни заведения в градските агломерации” по Приоритетна ос 1: „Устойчиво и интегрирано градско развитие” , Операция 1.1: „Социална инфраструктура” от Оперативна програма „Регионално развитие” 2007 – 2013 година. Обща стойност на безвъзмездната финансова помощ – 9 970 733 лв. Срок за изпълнение на проекта: 24 месеца; начало 21.07.2011 г.

Основните дейности в проекта са: организация и управление на проекта, провеждане на процедури за възлагане на обществените поръчки, подобряване на материалната база и физическата среда в пилотните ДМСГД (строително-монтажни работи), извършване на независим строителен надзор на строително-монтажните работи, извършване на авторски надзор на строително-монтажните работи, доставка на специализирано медицинско оборудване, осигуряване на публичност и популяризиране на проекта, независим финансов одит.

Проектите на МЗ по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ и Оперативна програма „Регионално развитие” с оглед тяхната взаимна допълняемост и обвързаност, бяха подготвяни успоредно и услугите, които са предвидени да се развиват в преструктурираните ДМСГД, не се различават. Те са в съответствие с предложените в Плана за действие типове услуги:



  • Услуги за подкрепа и превенция, които подпомагат отглеждането на децата в семейството, чрез осигуряване на подкрепа в семейството и общността, включително дневна грижа, помощ при търсене на работа, терапевтични услуги за деца с увреждания, услуги по домовете и др.

  • Услуги за спешна закрила, за деца, които трябва да напуснат семейството си за определен период от време, като тези услуги спомагат активно за завръщане на децата при техните родни/ разширени семейства или за преместването им в постоянна семейна грижа.

  • Заместваща семейна грижа, за деца, които не могат да останат с техните семейства за известно време или постоянно. Дейностите ще се допълват чрез операция „Приеми ме”, в чийто обхват се акцентира върху предоставяне на услугата „Приемна грижа”.

  • Специализирана резидентна грижа – за малък брой деца, за които семейната грижа е невъзможна.


Предвидено финансиране по Оперативна програма Развитие на човешките ресурси, проект „ПОСОКА: семейство“. Схема за безвъзмездна финансова помощ BG051РО001-5.2.10 – Процедура „Шанс за щастливо бъдеще”, Компонент 1: Подготовка за преструктуриране на ДМСГД. Конкретен бенефициент – Министерство на здравеопазването, с партньори – ДАЗД, АСП.

Обща стойност на безвъзмездната финансова помощ – 1 999 966 лв. (искана сума от кандидата преди оценката).

Срок за изпълнение на проекта: 32 месеца; планирано начало 01.10.2011 г.

Към момента на изготвяне на настоящия отчет проектното предложение е в период на оценка. Обща цел – подготовка за преструктуриране на ДМСГД за деца от 0 до 3-годишна възраст чрез извършване на целенасочена подготвителна дейност в 8 пилотни области: Габрово, Монтана, Пазарджик, Перник, Пловдив, София, Русе, Търговище, чрез аналитичен подход и синергична интервенция.

Специфични цели:


  1. Планиране на подходящите услуги в пилотните 8 ДМСГД, обект на преструктуриране;

  2. Подготовка за извеждане на децата от институциите;

  3. Комуникиране на процеса и целенасочени мотивационни действия спрямо заинтересованите страни в негова подкрепа.

В Компонент 2 на операцията „Разкриване на иновативни интегрирани услуги за деинституционализация и превенция на изоставянето на деца от 0 до 3 години“ поетапно ще се разкриват иновативни форми на интегрирани услуги, за които е създадена съответната инфраструктура след преструктуриране на пилотните ДМСГД със средства от Оперативна програма „Регионално развитие”. В рамките на операцията ще се гарантира предоставянето на новосъздадените услуги за период не по-малък от 18 месеца. Доставчик на новите форми на социални услуги ще бъдат общините, на чиято територия са преструктурираните ДМСГД. Индикативна дата за обявяване на процедурата 31.03.2012 година, а бюджетът - 14 500 000.00 лева.


3. Проект насочен към развитието на приемната грижа
По процедура за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”. Бюджетна линия BG051РО001-5.2.11 – ПРИЕМИ МЕ. Проектът „И аз имам семейство” ще се изпълнява от Агенцията за социално подпомагане в партньорство с общини на територията на страната и ще има национален обхват. Проектът е оценен и предстои да се издаде заповед за неговата реализация. Индикативен срок за изпълнение на проекта: Месец септември 2011 г. – 31 октомври 2013 г. Одобрено финансиране на проекта – 14 989 455.30 лева. В рамките на проекта ще се апробира нов модел на предоставяне на социалната услуга „приемна грижа“ от общините и доставчиците на социални услуги.

Обща цел на проекта е да се подкрепи процеса на деинституционализация на деца като създаде и реализира устойчив модел за развитие на заместваща семейна грижа за деца, настанени в специализирани институции и на деца, в риск от изоставяне. Индикатори за изпълнение: брой разкрити нови форми на социални услуги в общността до края на операцията – в най-малко 80 общини, включени в операцията, брой деца от специализирани институции и деца в риск от изоставяне, настанени в приемни семейства и семейства на близки и роднини– до края на операцията – 600 деца, увеличен брой приемни семейства – най-малко 500 лица, увеличен брой деца, биологични семейства, кандидати и приемни семейства и семейства на близки и роднини, ползващи социални услуги в общността – най-малко 700 деца и лица, увеличен брой доставчици на социални услуги в общността – 80.


4. Проект за Регионално планиране на социалните услуги
Най-сериозната инвестиция в областното планиране и управление въобще на услугите е в проект за „Развитие на системата за планиране и предоставяне на социални услуги на регионално равнище“. Конкретен бенефициент е Агенция за социално подпомагане с партньор Държавна агенция за закрила на детето. Общият бюджет на процедурата е 6 200 000 лв.и ще бъде финансирана по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”. Проектът е подаден за одобрение пред управляващия орган и се очаква да бъде издадено Решение за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ. Предвидено е проектните дейности да стартират през месец септември. Индикативен срок за изпълнение: 01.09/2011 г - 31.10/2014 г. Общата му цел е подобряване устойчивостта на процесите по планиране, управление, предоставяне и контрол върху качеството на социалните услуги, включително и чрез създаване на звена за специализирана подкрепа и укрепване на местните и регионални капацитети за развитие на социалните услуги.

Планираните дейности по операцията подкрепят реализацията и изпълнението на законодателни промени в областта на социалните услуги, чрез въвеждане на регионалното планиране и поставените основи в изграждане на дългосрочна политика за развитие на социалните услуги, чрез налагане на нов вид социална работа, включваща социална защита, реална интеграция, рехабилитация, консултация, посредничество, обучение и осигуряване на трудова заетост и за пълноценно включване в живота на общността на уязвимите групи лица.


5. Укрепване капацитета на системата за закрила
Цялостната дейност по изпълнение на дейностите и мерките по закрила на детето в страната се реализира от 771 служители в 147 отдела „Закрила на детето” и 62 експерти в 28 Регионални дирекции за социално подпомагане. Освен отделите „Закрила на детето”, пряко участие в развитието на социалните услуги имат и отделите „Хора с увреждания и социални услуги” към дирекциите „Социално подпомагане”, чиято дейност е свързана с практическа реализация на държавната политика в областта на социалната рехабилитация и интеграция на хората с увреждания, социалните услуги в общността и специализираните институции. Към момента на територията на страната са организирани и функционират 147 отдела „ХУСУ”, в които работят общо 879 служители (към 30.06.2011 г.). Проектът „Укрепване на капацитета на Агенция за социално подпомагане за повишаване на качеството и ефективността на социалната работа” е с териториален обхват 28 области на територията на Република България. Целева група на проекта са служители на Агенция за социално подпомагане. Индикативен срок за изпълнение на проекта: месец септември 2011 г. – 30 септември 2014 г. Индикативен бюджет на проекта – 9 946 169,12 лева. Обща цел на проекта е повишаване капацитета на служителите в Агенция за социално подпомагане и подобряване ефективността на социалната работа.

През периода на изпълнение на проекта ще бъдат реализирани следните основни дейности:



  • анализ на натовареността на социалните работници и създаване на механизъм за оценка и управление на натовареността;

  • подбор и наемане в резултат на анализа на натовареността на 400 социални работници във всички дирекции „Социално подпомагане” в АСП като възнагражденията за период от 32 месеца ще бъдат осигурени от проекта;


6. Проект за деинституционализация на децата от ДДЛРГ
В изпълнение на Плана за действие бе предвидена Операция „Живот в общността”, Компонент 1, с конкретни бенефициенти общините на територията на България. Компонент 1 на операцията „Живот в общността” по ОП „Развитие на човешките ресурси” предвижда развитие на социални услуги в подкрепа на социалното включване на лица, настанени в ДДЛРГ. Основната цел на операцията е да гарантира правото на живот в общността на лица, настанени в ДДЛРГ и пълнолетни лица с увреждания (умствени и физически). Специфичната цел е да се разкрият нови форми на социални услуги в общността за лицата от целевата група. Операцията се реализира в условията на допълняемост между мерки, планирани по 5 приоритетна ос на ОПРЧР и процедура „Развитие на системата за планиране и предоставяне на социални услуги на регионално равнище” по 6 ос на ОПРЧР. В резултат от извършеното планиране по 6 ос, по настоящата операция ще се финансират препоръчаните социални услуги за лица, настанени в ДДЛРГ. Бюджетът на Компонент 1 е 15 275 207 лeвa. Компонент 2 е насочен към лица с физически увреждания, психични разстройства и умствена изостаналост, настанени в специализираните институции или чакащи настаняване в специализирани институции –

14 000 000 лева.

В Индикативната годишна работна програма, обявяването на операция „ Живот в общността” е предвидено за средата на месец декември 2011г. Очаква се дейностите по одобрения проект по процедура „Развитие на системата за планиране и предоставяне на социални услуги на регионално равнище” по 6 ос на ОПРЧР да стартират през месец октомври 2011г. Операцията, финансирана в рамките на пр.ос 6 е планирана да допълни цялостната концепция за развитие на социалните услуги, като допринася за постигане на равномерно териториално разпределение на услугите. В тази връзка за идентифициране на целевите общини, към които ще се насочат средства за създаване на нови услуги за целевите групи по операция „Живот в общността” е необходимо да са събере и анализира цялата информация, получена в резултат от изпълнението на останалите проекти в изпълнение на плана за действие. Поради това и с оглед постигането на допълняемост на мерките по всички финансирани проекти в изпълнение на Плана за действие, обявяването на операция „Живот в общността” следва да се планира след средата на 2012г.
Инвестиции извън предвидените проекти по Плана за действие
Оперативни програми

Освен предвидените инвестиции в рамките на проектите по Плана за действие, Операривна програма „Развитие на човешките ресурси” чрез схема „Социални услуги за социално включване” предоставя допълнително инвестиции в развитие на услуги за деца и семейства. Общият бюджет на операцията е 23 015 000 лева. Договорена безвъзмездна помощ – 17 638 035,38 лв. Два от компонентите подкрепят дейности за разширяване, създаване, функциониране и развитие на социални услуги за деца в риск и техните семейства и за пълнолетни лица, дефинирани в ЗСП и ППЗСП. Третият компонент насочва интервенциите към създаване и функциониране на иновативни форми на социални услуги в общността, за които няма дефиниция в ЗСП и ППЗСП или за които няма установена практика в страната. Бенефициенти са доставчици на социални услуги. Според посочените прогнозни данни в проектните предложения, които се изпълняват в момента, общият брой на целевата група по цялата процедура е 14 764 лица, в това число 2 479 деца. 4 987 са лицата с увреждания, като 277 от тях са деца. 79 лица от целевата група са настанени в специализирани институции и за тях е предвидено извеждане от институцията и предоставяне на подходящи услуги в общността. В обхвата на целевите групи са включени и 220 лица, изтърпели наказание лишаване от свобода, 260 лица с психични заболявания и 334 лица, страдащи от различни зависимости.


Инвестиции от националния бюджет

През периода 01.2011 -06.2011 са разкрити 50 нови социални услуги в общността за деца и семейства като държавно делегирана дейност с общ капацитет 957 на стойност 3 945 756 лв.

Броят на лицензираните доставчици на социални услуги от Държавната агенция за закрила на детето за предоставяне на социални услуги за деца към дата 31.07.2011 година е 326, а броят на услугите 416. За 2010 година са лицензирани 115 доставчика за предоставяне на 144 социални услуги. За първото шестмесечие на 2011 са лицензирани 43 неправителствени организации за предоставяне на 58 социални услуги.

В закона за социално подпомагане и в Правилника за неговото прилагане са предвидени възможности за възлагане предоставянето на социални услуги делегирана държавна дейност на външни доставчици. От оперативните данни за предоставяне на социални услуги за деца, делегирани от държавата дейности, които се наблюдават от Дирекция „Закрила на детето” в Агенция за социално подпомагане е видно, че 86 социални услуги към 2010 година са възложени от общините на външни доставчици (72 от тях НПО).


Човешки ресурси

  • Чрез планиране на съвместното закриване на институции, персоналът на ДМСГД може да бъде нает на новоразкритите работни места, необходими за услугите за подкрепа и превенция;

  • Персоналът на ДДЛРГ може да бъде нает в новите услуги като центрове за настаняване от семеен тип (ЦНСТ), дневни центрове, приемни семейства;

  • Трябва да се отбележи, че географската изолация на много домове за деца с увреждания означава, че по-голямата част от персонала не може да бъде нает в новите услуги (които трябва да са разположени по-близко до градовете, за да позволят на децата достъп до общите услуги и обществото), освен ако не са налични удобни транспортни връзки, за да пътуват до новото работно място; в тази връзка, за да бъде привлечен в новите услуги квалифициран и мотивиран персонал от съществуващите институции, може да се използват и мерки за насърчаване на географската мобилност на работната сила (Например ПО 2, област на интервенция 2.2. на ОП „РЧР” Процедура BG051PO001-2.2.01 - ПО-БЛИЗО ДО РАБОТА) или други програми.

  • Независимо от това, по-голяма част от персонала също може да бъде преназначен и може да се приеме като ресурс за осигуряване на услуги в общността; именно с оглед на това по всеки проект са предвидени сериозни инвестиции в развитие на човешките ресурси и обучения.





Проекти


Разкрити нови работни места

Проект за ДМСГД – пилотни 8

250

Проект „Детство за всички”

1789.2

Проект за приемна грижа

500

Проект за регионално планиране

56

Проект Кариерно развитие

400

Общо 2952.2


Правна рамка

През отчетния период са направени 11 броя нормативни промени, в това число ( 5 закона и 6 подзаконови нормативни актове). Подготвени, приети или предстои да бъдат приети няколко стратегически документа в изпълнение на Визията и Плана за действие, които доразвиват определени секторни политики: Концепцията за преструктуриране на системата на болнична помощ, Концепция за държавна политика в областта на правосъдието за детето, Концепция за основните принципи и иновативни моменти в проекта на Нов закон за предучилищно и училищно образование и Национална програма за гарантиране на правата на децата с увреждания 2010- 2013 година. Подготвен е и се обсъжда нов проектозакон за детето, в който да замени действащия Закон за закрила на детето, включвайки основните приоритети на Визията в правната рамка.


Постигнатото, основни предизвикателства и препоръки
Анализ и тенденции в системата за институционална грижа
Към месец юни 2011 г. специализираните институции за деца в България са 127 (в сравнение към Плана за действие от 10.2010г.- закрити 2 ДДРЛГ и 1 ДМСГД)1. към приемането на Визията).
Общ брой деца2

Вид институции

2009

2010

30.06.2011

ДМСГД

2334

2046

1975

ДДМУИ/ДДУИ

956

871

820

ДДРЛГ

3440

2778

2513




6730

5695

5308






2009/ 2010 г.

ДМСГД

2009

ДМСГД

2010

ДДУИ/ДДФУ

2009

ДДУИ/ДДФУ

2010

ДДЛРГ

2009

ДДЛРГ

2010

ОБЩО

2009

ОБЩО

2010

СРЕДНО на област /: на 28/

Настанявания през 2009/2010 г.



2017


1847


76


60


1077


1023


3170


2930

104

Настанявания за първи път 2009/2010 г.


1849


1819


7


10


528


590


2384


2419


86

При съпоставяне на данните за 2010 г. в сравнителен план с 2009 г. се очертава определена тенденция към намаляване както на общия брой на децата, отглеждани в институционална грижа, така и на броя на децата по отделно във всеки тип институция. За 2010 г. в тези институции има средно (на област) около 86 настанявания и средно по 102 деца вписани в регистъра за пълно осиновяване.

Родителите на 1 427 (25%) от настанените към края на 2010 г. в специализираните институции деца са подписали декларация, даваща съгласие за тяхното осиновяване. Най-често родителите дават съгласието си детето им да бъде осиновено, когато то е с увреждане или в ранна възраст. От децата, отглеждани в ДДМУИ – 64% (557) имат дадено от родителите съгласие за осиновяване. В ДМСГД – 26,6% (545) от децата, настанени в края на 2010 г. имат декларация от родителите, даваща съгласие за тяхното осиновяване. В ДДЛРГ децата с декларация за осиновяване са 325 или 11,7% от настанените в края на годината. С изключение на ДМСГД, където се отчита спад на относителния дял на децата с декларации за осиновяване, при другите два типа институции се запазва същото съотношение в сравнение с предходната година. Броят на децата, настанени в специализирани институции към 31.12.2010 г., които са вписани в регистъра на деца за пълно осиновяване, е 2842, с 661 повече от предходната година, въпреки че общият брой на децата в специализираните институции е намалял за този период с 1035. От вписаните в регистъра за пълно осиновяване 1055 се отглеждат в ДМСГД, 1073 в ДДЛРГ и 714 в домовете за деца с увреждания. Пълни сираци са 1,9% от децата, отглеждани в специализирани институции. За 2010 г. няма промяна в това отношение. Пълните сираци, отглеждани в специализирани институции, са 1,8%, а причината за преобладаващата част от децата да се намират в тях остава същата.

Основните фактори, които обуславят настаняването на децата от семейства в неравностойно социално положение в специализирани институции са трудностите, които те срещат при отглеждането им (икономически, психологически, социални, медицински), съчетани с липсата на достатъчно алтернативни на институционалната грижа и подкрепящи форми на услуги.



Каталог: ckfinder -> userfiles -> files -> politiki -> deca%20i%20semeistvo -> zakrila%20na%20deteto
zakrila%20na%20deteto -> Национална стратегия „визия за деинституционализацията на децата в република българия” Политически документ
zakrila%20na%20deteto -> Доклад Сравнителен анализ на разходите и ползите от системите за грижа за детето
zakrila%20na%20deteto -> Доклад юли 2012 Юни 2013 г. Резюме error: Reference source not found
zakrila%20na%20deteto -> Закон за социално подпомагане ксо кодекс за социално осигуряване
politiki -> Списък на членовете на национален консултативен съвет по професионална квалификация на работната сила
zakrila%20na%20deteto -> Доклад юни 2011 Юни 2012 г. Резюме 3 Основни предизвикателства 4


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   17




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница