Доклад до срещата ни в Истанбул да се появят нови тревожни данни



Дата02.06.2018
Размер31.92 Kb.
#71098
ТипДоклад
България

Ситуацията в българското здравеопазване за пореден път не може да бъде повод за гордост за БЛС. Нещо повече, проблемите ескалират ежедневно и е твърде вероятно за краткото време от изпращането на този доклад до срещата ни в Истанбул да се появят нови тревожни данни.

Основните проблеми са два: драстично намаляване на средствата за болнична помощ и липсата на смислени реформи.


  1. Финасиране

Болниците в България работещи със здравната каса получават заплащане по метода на клиничните пътеки, т.е. на брой преминали пациенти. Повишаващите се разходи принудиха правителството да предложи от тази година заплащането да се извършва в рамките на определен за всяка болница бюджет при запазване на клиничните пътеки като метод на финансиране. Под въздействие на общественото недоволство изпълнението на този план беше отложено, като болниците сключиха допълнение към договорите си за 2010г, в което се приемаше, че всички изработени средства ще бъдат заплатени в пълен размер след съответни проверки на НЗОК. Въпреки това от м. март до юли 2010г на болниците в България се превеждаха средства в размер на около 80% от получаваните през 2009г без значение на това, какво дейност реално са отчели. Така за тези месеци се натрупаха дългове от страна на НЗОК към болничните заведения за около 125 млн. лева (хххх млн.евро), които се признаваха за дължими. През м.август финансирането се сви допълнително до 67% спрямо същия период на миналата година, което постави много болници в невъзможност да покрият дори разходите за възнаграждения на персонала. Поради тази причина БЛС съвместно със синдикатите, съсловната организация на сестрите и пациентски организации образува обществен съвет с цел защита на българските болници. Под заплахата за протести министър председателя на България публично се ангажира средствата за болнично здравеопазване за 2010г да не бъдат по-малки от тези през 2009г . Недостигащата сума за болниците бе уточнена на 158млн лева, но по-късно правителството направи предложения за само 65млн.лева. Към момента на изпращане на този доклад текат усилени преговори между обществения съвет на чело с БЛС и министерството на финансите, на 17.09 е предвиден събор на лекарите, на който ще се реши какви действия да се предприемат.

  1. Реформи

По отношение на реформите: беше прието изменение на закона за лечебните заведения, с което се въвежда национална здравна карта на болниците. В нея за всяко заведение ще бъде определен максимален брой легла, на база на които болницата ще може да сключва договор с НЗОК. Това според правителството е начин за контрол и намаляване на броя на растящите хоспитализации, като и за финансови икономии, които изглежда са основна движеща сила.

Другия основен момент в здравната реформа на правителството е преструктуриране на болничната помощ – трансформацията на болничните легла от такива за остри случаи в легла за долекуване и продължително лечение. Според здравното министерство това ще отговори на необходимостта от продължително лечение на застаряващото българско население, а самото лечение ще бъде по-евтино от досегашното. За последното твърдение не бяха представени никакви финансови разчети, а броя на необходимите легла за продължително лечение са определени като процент равен на средния са цяла Европа по данни на МЗ. Предвижданите промени ще влезнат в сила от 2011, но все още не е ясно как болниците с различна собственост ще бъдат стимулирани (или принудени) да направят подобни трансформации, каква би била тяхната икономическа ефективност и как всичко това ще се отрази на здравното обслужване на населението.

Освен намаляването на болнични легла и трансформирането им от такива за активно лечение в легла за рехабилитация политиката на здравното министерство предвижда въвеждането на нива на компетентност за болниците (3 нива), като в зависимост от тях всяка болница ще има право да извършва точно определена дейност и да и се заплаща от НЗОК. Това се прави с официалното обяснение за подобряване на качеството на лечение, но зад подобно административно действие прозира отново желание за намаляване на броя на лечебните заведения работещи със здравноосигурителната каса и финансови икономии, като в никои случаи се забелязва отявлен лобизъм на определени големи клиники целящи елиминация на конкуренцията.

С повишаващото се недоволство на населението от случващото се в здравеопазването се увеличават случаите на насилие над лекарите, а медиите, контролирани от близки на властта кръгове провеждат кампания внушаваща, че неблагополучията в системата се дължат на „източване”, прекалено високи доходи на лекарите, облагодетелстване за сметка на пациента.



Всички това поставя в твърде неблагоприятно положение лекарите на заплата в България, чиито доходи показват ясна тенденция за намаляване през последната година, а несигурността от очакваните промени кара по-младите от тях да търсят професионална реализация в чужбина.

Бихме желали делегациите участващи в асамблеята в Истанбул да се запознаят със ситуацията в България и подкрепят болничните лекари в искането им за изплащане на дължимите средства на болниците за периода март-юли 2010 и стабилни и подобряващи се условия на труд.
Каталог: images -> Documents
Documents -> Европейският земеделски фонд за развитие на селските райони
Documents -> Европейският земеделски фонд за развитие на селските райони
Documents -> Европейският земеделски фонд за развитие на селските райони
Documents -> Европейският земеделски фонд за развитие на селските райони
Documents -> Европейският земеделски фонд за развитие на селските райони
Documents -> Семинар (за най-малко 20 участници)
Documents -> Програма на „загорка" ад „ Създаваме по-добро бъдеще"
Documents -> Програма за Първи ден: 11. 00ч. 11. 15ч.: Регистрация на участниците и получаване на материали


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница