Доклад генерална асамблeя на clge опатия, Хърватия, 06 07. 05. 2011г



Дата25.01.2018
Размер120.75 Kb.
#51909
ТипДоклад

ДОКЛАД
Генерална асамблeя на CLGE – Опатия, Хърватия, 06 – 07.05.2011г.
На 06-07 май 2011г в Опатия, Хърватия беше проведена Генерална асамблея на CLGE . Като делегат от България присъства Кремена Боянова – технически секретар на Камарата на инженерите по геодезия, която представяше КИГ, като член на CLGE и IG – PARLS и Съюза на геодезистите и земеустроителите в България, като член на CLGE.

  1. На 06.05.2011г в 9.00 часа председателят на CLGE Жан Ив Пирло откри асамблеята и тържествено приветства всички нови членове.




  1. Пристъпи се към одобряване на дневния ред. От делегат на Белгия влезе предложение да се добави точка за обсъждане на директивата INSPIRE. Предложението и дневният ред бяха приети единодушно.




  1. Беше представен и одобрен протоколът от Генералната асамблея във Варна, 24-25 септември 2010г.




  1. Ковчежникът на CLGE Дитер Сайц представи финансов отчет за 2010г.




  1. Последва докладът и препоръките относно отчетът за 2010г. на ревизьорите Реймонд Дур и Иван Андреев. Председателят Жан Ив Пирло определи финансовото състояние на CLGE като добро, особено след финансовото обединение на CLDE и IG-PARLS, което е оказало изключителна финансова помощ. Но въпреки всичко трябва да се действа внимателно. За момента е приет бюджетът за 2011г. Предложено е въвеждане на такси за спонсорите и корпоративните членове. Отчетът, докладът и внесените предложения са приети единодушно.




  1. Беше представена стратегията на CLGE – Работен план 2011-2012 – в сътрудничество с IG-PARLS от генералният секретар на CLGE Мишел Камилери. Тя на свой ред изрази изключително добре мнение и задоволство от Генералната асамблея във Варна през септември 2010г. Обобщи силните и слабите места на CLGE, като за един от най - належащите проблеми определи нуждата от спонсори, както и необходимостта от специалисти, които да работят за CLGE във Брюксел на пълно работно време. Някои възможности пред CLGE са да се организира работна група, в която всяка държава да има право на един глас, както и съвместната работа с международната картографска асоциация ICA. Основни цели за постигане:

Идеи и предложения:

  • продължително професионално развитие – CPD;

  • форум на уебсайта;

  • общ стандарт на подготовка в магистърските програми ;

  • изискване на практика и полагане на специален изпит след завършването, за членство в CLGE;

  • информацията да се организира и съхранява в база данни ;

  • Генералната асамблея да не се организира едновременно с местни конференции;

  • на уеб сайта на всяка членуваща организация да присъства линк на CLGE.

От делегат от Германия беше внесено предложение да се хармонизират кадастралните системи, понеже в момента са различни във всяка държава.

Жан Ив Пирло отговори, че това, което зависи от нас е да представим своето мнение. От там нататък министерствата решават. В момента в Европа има регистрирани око 50 000 геодезисти, което показва, че професията е малка и е необходимо да бъдем конкретни и шумни, за да бъдем чути. Необходима е съвместна дейност с други организации. Трябва да бъдем забелязани от структурите, взимащи решения в Европейския съюз, както и от националните местни власти. Положението е такова, че от Европейската комисия се задават въпроси като: „Каква е ползата от геодезистите?“ Това трябва да се промени и да се изясни голямата значимост на нашата професия в социално и икономическо отношение. В този смисъл е планирано да се изгради ясна и силна представа за европейския геодезист, а също така младите геодезисти да вземат участие в CLGE. Председателят подчерта изключителната значимост от участието на делегати от всички страни на геодезическия семинар в Умеа, Швеция, 22-23 юни 2011г., като по този начин се показва ангажираност към бъдещето на геодезията в Европа. На семинара ще присъства вицепрезидентът на GNSS Agensy, която вече се казва GSA и е основен спонсор на CLGE. Затова участието в семинара е от голямо значение и от него зависят впечатленията на спонсорите.

Председателят на IG-PARLS Маурис Барбиери представи устава на организацията, който трябва да бъде приет на следващото събрание. Всяка държава има право на един глас като срещите ще се провеждат веднъж годишно. Членовете, които нямат възможност да присъстват, ще могат да гласуват чрез телеразговор. Беше представена също стратегията на IG-PARLS и финансов отчет за дейностите за 2010г., както и финансов отчет за 2010г. и бюджетът за за 2011г на CLGE. Беше изложен Работният план 2011-2012, в основата на който стои съвместната работа на CLGE и IG-PARLS. Документите са приложени след доклада.

Премина се към гласуване за вицепрезидент на Геоинформацията. За поста беше предложен Данко Марковинович от Хърватия. Не бяха направени други предложения. Предложението беше прието единодушно.




  1. Последва представянето на предстоящия Семинар на CLGE в Умеа, Швеция на 22-23 юни 2011г., което беше направено от делегат на страната домакин.

Техническата програма на семинара включва представяне на нови технологии и геодезическата инфраструктура. Ще бъде представено прилагането за EGNOS за картографски нужди – картографиране в реално време. Испания ще направи представяне относно геодезическата инфраструктура и новите идеи за референтни системи – директивата INSPIRE.

Семинарът е насочен към потребителите, не към науката. Ще се състои в полярния ден, като след конференцията е организирана екскурзия с водач и присъствие на традиционно местно тържество – Средлято – на 24 юни.

Ще бъде подписана декларацията в Умеа – декларация с препоръките на CLGE.

На семинара ще присъстват представители на Eurogeographics и на GNSS Agency (GSA), които са силно заитересувани от съвместната работа със CLGE.

CLGE служи за връзка между потребителите. Семинарът може да се използва като трибуна за изразяване на мнение по различни въпроси, засягащи професията, като например стандартите в качеството на геодезическите работи в Европа.



  1. Генералната асамблея на CLGE в Талин, Естония на 16-17.09.2011г. беше представена от делегат на страната домакин. През септември в Талин ще има много и разнообразни културни събития, като повече информация за това може да се намери на www.tallinn2011.ee. Освен това градът е избран за “Европейска столица на културата“ за 2011 заедно с Турку, Финландия.

Конференцията и настаняването са предвидени в Meriton Grand Conference & SPA Hotel, който се намира на 6км. от летището:

http://www.meritonhotels.com/conference-spa-hotel-tallinn/

В генералната асамблея могат да представят документите си и да кандидатстват за участие и хора, които не членуват в CLGE. Работи се върху възможността събранието да се излъчва on-line.

Премина се към гласуване есенната Генерална асамблея на CLGE да се проведе в Талин, Естония през септември. Предложението беше прието единодушно.


  1. Немската делегация представи Третата конференция на европейския геодезист, която ще се състои в Хановер, Германия през октомври 2012г. Конференцията ще се проведе паралелно с есенната Генерална асамблея за 2012г. Освен това по това време ще се състои и мащабното геодезическо изложение InterGEO, което се провежда в Германия всяка година и е изключително любопитно за потребителите. Пристигането и посещението на изложението са определени за 10-и октомври, на 11.10 ще се състои конгресът и на 12-13.10 ще се проведе Генералната асамблея на CLGE.

Различното на тази асамблея ще бъде това, че ще се проведе студентско състезание. Начините и условията за кандидатстване все още не са известни, но най – вероятно участието ще става чрез оценките от по - важните изпити от курса на обучение по геодезия. Наградите все още не са уточнени. Ще се проведе и друго състезание, темата на което е как студентите да се включат в дейностите на международните организации и по – конкретно в CLGE. Печелившият ще бъде назначен за вицепрезидент на младежката организация към CLGE и ще получава годишно възнаграждение.

Друга възможност за интегриране на студентите е чрез университетите – ще бъде организиран курс по интернационален кадастър при участие на събранието в Хановер.

Спонсори на студентското състезание са ESRI и Trimble. Можем да се свържем с техните местни представители и те ще осигурят пълно или частично спонсориране на участниците.

Студентите ще пристигнат в Хановер на 10-и октомври и също ще посетят изложението InterGEO. На 13.10 ще се проведе студентска среща, на която ще се обявят резултатите от конкурса.

Жан – Ив Пирло призова да информираме университетите, студентите и преподавателите за предстоящите събития, както и да съдействаме за тяхното участие. Освен това прикани, ако имаме предвид добри специалисти с интересни презентации, които имат интерес да ги представят на Генералната асамблея, да му ги изпратим до септември – октомври тази година, за да могат да бъдат прегледани и обсъдени от Управителния съвет.


  1. Председателят на IGPARLS Маурис Барбиери направи някои пояснения относно Устава на организацията. Беше обърнато внимание, че спонсорите, които се делят на Gold и Premium имат желание да придобият статут на корпоративни сътрудници, не на спонсори, както до сега. Това също ще се гласува на предстоящата асамблея.




  1. Премина се към гласуване за приемане на Камарата на правоспособните геодезисти от Република Македония. Предложението беше прието единодушно.

Делегат на Македонската камара направи кратка презентация на тяхната организация. Камарата съществува от май 2008г. Полага се изпит пред Управителния съвет за приемане на нови членове в организацията. За повече информация: http://komora-geodeti.mk/
Други държави подходящи за членство в CLGE са: Албания, Босна и Херцеговина, Черна гора, Сърбия, Турция, Украйна, Армения, Азербайджан, Йордания.
Делегат на Исландия, които са приети за членове на CLGE на Генералната асамблея във Варна през септември 2010г. също направи представяне за тяхната организация. При тях в момента тече обновяване на топографските карти в мащаб 1:50000 . Също така се изгражда нова референтна вертикална мрежа. Движенията на плочите близо до полюса е изключително голямо. Това отваря много работа за геодезистите. В момента се работи върху нов голям проект, в който участват държавите около полюса – Arctic SDI. В Исландия кадастърът е изцяло държавен.
Делегат на Ирландия направи презентация във връзка с кражбите на геодезически инструменти. Много често се случва да бъдат откраднати инструменти от паркирани автомобили, но до сега никой не е арестуван или наказан. Причината за кражбите е, че новите инструменти са много скъпи, а откраднатите са лесни за продаване на черния пазар. В същото време инструментите са трудни за идентифициране. Презентаторът помоли държавите членки да проверят как стоят нещата по този въпрос в тяхната страна. Информация може да се потърси от производителите, търговци и поддръжка, потребители.

Жан-Ив Пирло прояви голям интерес към темата. Предложи темата да продължи да се коментира и на други срещи. Може да се обсъди как да се промени това. Застрахователните компании ще проявят интерес.


Делегат от испанската Асоциация на геодезистите отправи предложение към CLGE да се организират международни обучения. Изрази готовност организацията, която представлява да оказва необходимото съдействие, но и да получава такова.


  1. Професионална динамична база данни – проект, съставен от Рудолф Колбе. Проектът беше представен пред присъстващите и раздаден в хартиен вариант. Целите му на този етап са концептуални и могат да бъдат променяни. Някои от тях са:

  • по добро обяснение и разпространение на информация до европейските институции

  • информация за геодезистите

  • обмяна на опит

  • всички държави да са ангажирани и активни и информацията да бъде редовно обновявана

В момента се организира провеждането на конкурс за изграждане на базата данни.

Рудолф Kолбе се обърна към присъстващите с молба да се информират и поканят съответните организации от всяка държава за участие в това проучване и предоставяне на информация.

Жан-Ив Пирло направи своя коментар по темата. Отвори въпроса относно цената на проекта, като важен за бюджета на CLGE. Също така отбеляза необходимостта от съставянето на по точна формулировка на съдържанието. Също така е необходимо първоначалната версия да не се публикува в интернет докато не бъде прегледана и одобрена. Много държави имат публикувана голяма част от необходимата информация на различни езици. Могат да се използват само линкове.

Делегатът на Обединеното кралство изрази готовност да предостави цялата необходима информация под формата на линкове, понеже вече е публикувана в интернет.

Делегатът на Финландия изрази мнение, че за някои езикови групи линковете биха били напълно недостатъчни, поради спецификата на термините.

Рудолф Kолбе отговори, че все още всичко е проект и е необходимо първо да се съберат идеите за реализацията и чак след това ще може да се прецени колко ще струва. Наличността на по – голямата част от информацията е разбираема, но това не е достатъчно понеже е прекалено разбъркана. Необходимо е целенасочено и правилно структуриране.


Беше обявено, че CLGE е член на CEPLIS – Европейски съвет на свободните професии. До сега са проведени две срещи – през януари и април. Членовете ще получат информация относно дейностите по CPD ( Продължително професионално развитие ) ще бъдат осъдени и формулирани. Ще бъде направено представяне на участията в конференции и събрания през изминалия период в рамките на Европейския съюз. Отчетена е създаването на заетост в Картографската агенция в Белгия. В сайта има публикувано два доклада на френски студенти, работили в картографията.
На изслушване пред Европейската комисия е приета директива за общото признаване на професионалната квалификация. Там има параграф за езика. Трябва да изградим бизнес позиция във връзка с езиците. Има различни позиции по въпроса. Според Рудолф Kолбе езикът е важен за лекарите, за да могат да разберат проблема на пациентите, докато в геодезията езикът не е от такова значение. Според Жан-Ив Пирло е от голямо значение.

Според делегата на Словакия езикът е изключително важен. Не може да се действа без език. Мисленето навсякъде трябва да е глобално, но трябва да сме наясно с локалната ситуация. Не може да се прави добър кадастър и като цяло комплексни действия без език.

Делегатът на Германия изрази мнение, че може би за инженерната геодезия езикът не е толкова важен, но не може да се прави кадастър без език.

Всяка от държавите членки трябва да има становище по въпроса и да го сподели със CLGE. Това може да стане на e-mail адрес monitoring@clge.eu .


Беше представен доклад на тема „Стандарт за измерване на разгънатата площ на сградите“, който всеки делегат получи в хартиен вид. Тепърва предстои обсъждането на направените предложения. Целта е да се изгради универсален език за геодезията в тази сфера.


  1. Последва представянето на датите и местата на предстоящите асамблеи, конференции и срещи на CLGE.

Генерални асамблеи:

I GA 2011 Опатия, Хърватия / 6 - 7 май 2011г.

II GA 2011 Талин, Естония / 16 - 17 септември 2011г.

IV EB (Управителен съвет) 2011, мястото не е определено / 2 – 3 декември 2011

I GA 2012, Единбург, Обединено Кралство / Гласува се датата да бъде изместена от май през март, заради календара на FIG. Предложението беше прието единодушно. Избрани са датите 30 – 31 март 2012г.

II GA 2012 Хановер, Германия / 12 – 13 октомври 2012г.

I GA 2013 Будапеща, Унгария / не са определени датата и темата

II GA 2013 Чисинау, Молдова / не са определени датата и темата

Неформални срещи:

Семинар 22 – 23 юни 2011г. за Геодезическата инфраструктура в Университета в Умеа, Швеция.

Събитието InterGEO 2012г. Присъствие на изложението на 10 октомври 2012г.

Трета конференция на европейските геодезисти 2012г, Германия, Хановер ( заедно с InterGEO, есенната Генерална асамблея и 2-ра студентска среща) 11 октомври 2012г.

Конференцията ще се организира от Клеменс Кьопке. Темата ще бъде относно безопасността на правото на собственост.

Студентска среща, InterGEO 2012, 10 октомври 2012г.
Така завърши първият ден от асамблеята.


  1. Вторият ден на асамблеята започна с презентация на хърватската камара като организация домакин, относно състоянието на професията при тях в момента. Един от основните им проблеми е постоянното падане на цените и съответно на качеството на геодезическите услуги.

Според делегатът на Словакия проблемът с цените е всеобщ. Призова страните, в които цените за кадастър са фиксирани да вдигнат ръка. Отзоваха се само Норвегия, Германия и Финландия.

Рудолф Kолбе отправи някои препоръки към Хърватия. За да постигната въвеждането на фиксирани цени трябва да се борят за въвеждането на закон .

Според делегатът на Дания в тяхната страна се работи пълноценно без фиксирани цени вече 50 год. При тях има качество без фиксирани цени. Качеството зависи от организацията, не от държавата.

Делегатът на Германия сподели мнение, че наистина може без фиксирани цени да се гарантира качество. Но всички професии си имат такива. и ние трябва да се стремим към това.




  1. Последва презентация на нов продукт на Gatewing за безпилотна фотограметрия X100. Продуктът е подходящ за картографиране и земемерство. В него има вградена апаратура за фотограметрично заснемане, размерът му е 1 метър в широчина и тежи 2кг. Снимките са с точност 5 см. и могат да се реализират при вятър до 65 км/ч. Точността на получения ортофото модел е 15см. Повече информация може да се намери на сайта на компанията, която е също така спонсор на CLGE: http://www.gatewing.com/gatewingX100

Беше направена презентация от представител на GSA във връзка със системата EGNOS, за която можете да получите повече информация на http://egnos-portal.gsa.europa.eu/, както и по възможност да попълните въпросника във връзка със системата на http://www.esurveyspro.com/Survey.aspx?id=c2bc53c1-8690-419c-a70a-b2f5302313fd.


Последва кратък уоршоп, на който бяха обсъдени основните въпроси, споменати през тази асамблея: Професионалната динамична база данни, Стандарт за измерване на разгънатата площ на сградите, продуктът на Gatewing Х100, EGNOS. Тепърва темите ще бъдат обсъждани и ще бъдат взимани решения.

Рудолф Kолбе съобщи, че ще бъде подготвен и разпространен въпросник относно десетте неща, които искаме да се знаят за нашата организация.


Премина се към тържествено подписване на Всестранното споразумение.
В следобеда последва екскурзия до полуостров Истра и традиционна средиземноморска вечеря.



25.05.2011

Делегат: ………………………



гр. София / Кремена Боянова/








Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница