Доклад информацията и управлението на недвижимите имоти на българската православна църква (бпц), десетилетие след настъпването на новото хилядолетие



Дата08.06.2018
Размер287.03 Kb.
#72079
ТипДоклад



ДОКЛАД

Информацията и управлението на недвижимите имоти на българската православна църква (БПЦ), десетилетие след настъпването на новото хилядолетие

2000г.

Автор: инж. Борис Грозданов Кръстев

гр. София

ноември 2010г.


Съдържание


  1. Резюме.............................................................................................. 3 стр.

  2. Доклад...............................................................................................7 стр.

  3. Приложение № 1: Извадки от Устав на БПЦ............................17 стр.

  4. Приложение № 2: Структура на БПЦ........................................18 стр.

  5. Приложение № 3: Примерни таблици.........................................19 стр.

  6. Приложение № 4: Разпределение на Епархиите в Р. България.22 стр.

  7. Приложение № 5: Други Духовни Околии, предмет на разработения пилотен проект.............................................................................23 стр.



  1. Резюме:

Уважаеми колеги от Комисия 3 и Комисия 7 на Международната федерация на геодезистите. Уважаеми гости и колеги.

Чувствам се горд, че присъствам и участвам в този форум.

Една част от присъстващите знаят, но за останалата част от присъстващите в тази зала ще съобщя, че в недалечното минало се изявявах като администратор с ГУГКК на НРБ и Главен директор на НИИГК.

Ще ми се да използвам метафората за „двете страни на Медала”. В миналото- като администратор, бях от Лицевата страна на Медала. Отговарях пред Министерският Съвет за създаването на Закон за единният кадастър на НРБ. Участвах в неговото създаване и реализацията му със структури в Страната ни. Имаше друг вид собственост и собственици.

След 1989г., в процеса на „ПРОМЕНИТЕ”, в областта „на връщането на земята в реални граници”, се наситихна негативни прояви на Ликвидационните комисии- по ликвидацията на ТКЗС и на Поземлените комисии по връщането на земята на Действителните й СОБСТВЕНИЦИ. Решаваше се съдбата на ЗЕМЕДЕЛИЕТО. Предстоеше сложен процес по връщането на ЗЕМЯТА.

Като наследник- станах собственик на земеделска земя. Поземлената собственост на дядо ми, бе съкратена със солидно количество земя. Преките наследници бяха също починали. Не беше възможно да се ползва тяхната памет, в защита на собствеността.

СОБСТВЕНИКА НА НЕДВИЖИМИТЕ ИМОТИ Е БЕЗПОМОЩЕН И ЛИШЕН ОТ ЗАЩИТА. ТОВА СЕ СЛУЧВА В НОВАТА ЕПОХА, НА ДИВИЯ КАПИТАЛИЗЪМ.

Поработих над проекта за защита на недвижимите имоти.

Регистрирах моя проект в деловодството на Българската Патриаршия с мои писма с вх.№602/11.04.2000г. и 853/25.05.2000г.: СЪЗДАВАНЕ НА СИСТЕМА ЗА ЕФЕКТИВНО УПРАВЛЕНИЕ И ИЗПОЛЗВАНЕ НА НЕДВИЖИМИТЕ ИМОТИ (Н.И.) НА БЪЛГАРСКАTА ПРАВОСЛАВНА ЦЪРКВА (БПЦ)- БЪЛГАРСКАТА ПАТРИАРШИЯ.

По мое убеждение се оказах от другата страна на „Медала” В ЗАЩИТА НА ИНТЕРЕСИТЕ НА СОБСТВЕНИКА.

Варненския и Великопреславски Митрополит, Доктор по Богословие Кирил направи предложение пред Светия Синод и той реши:

„Проекта се създава по волята на БПЦ с решение на Светия Синод, за реализацията на същия, вписано в т.2 на протокол №31/05.07.2000г.” КРАЙНАТА ЦЕЛ НА ПРОЕКТА Е „КОМПЮТАРИЗИРАНА ИНФОРМАЦИОННА СИСТЕМА ЗА Н.И. НА БПЦ, БЪЛГАРСКАТА ПАТРИАРШИЯ.

ЗА ОБСЪЖДАНЕ НА ПРОЕКТА И ПОДГОТВЯНЕ НА РЕШЕНИЯ НА СВЕТИЯ СИНОД, се създаде т.н. Малък стопански съвет- СЪВЕТ НА ПРОЕКТА с Председател Митрополит Д-р Кирил. СЪВЕТА НА ПРОЕКТА се конструира в две части. ПЪРВА: Свещенослужителите и служителите на БПЦ, а ВТОРАТА- СПЕЦИАЛИСТИ. Основен докладчик в СЪВЕТА НА ПРОЕКТА- Автора на проекта.

ПО ПРЕДЛОЖЕНИЕ НА Митрополит Д-р Кирил през Август 2005г., Епархийският Съвет на Варненската и Великопреславската Епархия РЕШИ: „Проекта „СИСТЕМА ЗА ЕФЕКТИВНО УПРАВЛЕНИЕ И ИЗПОЛЗВАНЕ НА НЕДВИЖИМИТЕ ИМОТИ НА БПЦ- ДА СЕ РЕАЛИЗИРА В ПИЛОТНИЯ ОБЕКТ- ВАРНЕНСКА И ВЕЛИКОПРЕСЛАВСКА ЕПАРХИЯ.” Автор, ръководител и изпълнител на проекта- инж. Борис Грозданов Кръстев. Подписа се Граждански договор. Митрополит Д-р Кирил подписа пълномощно с разширени пълномощия, които ми служат безотказно.

НАЙ-СЪРДЕЧНО БЛАГОДАРЯ НА СВЕТИЯ СИНОД, НА НЕГОВИЯ ПРЕДСЕДАТЕЛ НЕГОВО СВЕТЕЙШЕСТВО, МИТРОПОЛИТ СОФИЙСКИ И ПАТРИАРХ БЪЛГАРСКИ МАКСИМ и ЧЛЕНА НА СВЕТИЯ СИНОД, НЕГОВО ВИСОКОПРЕОСВЕЩЕНСТВО, МИТРОПОЛИТ Д-р КИРИЛ.

СИСТЕМАТА ЗА ЕФЕКТИВНО УПРАВЛЕНИЕ И ИЗПОЛЗВАНЕ НА Н.И. НА БПЦ СЕ СЪСТОИ ОТ:


  1. КАДАСТРАЛЕН РЕГИСТЪР НА Н.И. на БПЦ- Варненска и Великопреславска МИТРОПОЛИЯ- върху хартиен носител-фундамента на СИСТЕМАТА;

  2. СИСТЕМА ЗА ЕЛЕКТРОННО СЪЗДАВАНЕ И ВОДЕНЕ НА ЕПАРХИЙСКИЯТ РЕГИСТЪР- чрез електронизиране на кадсатралния регистър;

  3. СТРУКТУРНО ЗВЕНО НА МИТРОПОЛИЯТА, ЗА УПРАВЛЕНИЕ И ЕКСПЛОАТАЦИЯ НА СИСТЕМАТА;

  4. ПРАВИЛА ЗА УПРАВЛЕНИЕ.

ФУНДАМЕНТА НА КАДАСТРАЛНИЯ (ЕПАРХИЙСКИ) РЕГИСТЪР НА Н.И. НА БПЦ СА: УСТАВА НА БПЦ- БЪЛГАРСКА ЕПАРШИЯ И ЗАКОНИТЕ:

  • Закона за кадастъра и имотния регистър (ЗКИР);

  • Закона за геодезията и картографията;

  • Закона за собствеността и ползването на земеделските земи (ЗСПЗЗ);

  • Закона за собствеността на горите;

  • Наредба №3, както и други закони, третиращи собствеността на Н.И.

Тук е мястото да отбележа, че Шестия Църковно- народен Събор, в глава трета е отделено специално място за „ЕДИНЕН СИНОДАЛЕН РЕГИСТЪР НА ИМОТИТЕ, СОБСТВЕНОСТ НА БПЦ- БЪЛГАРСКА ПАТРИАРШИЯ, МИТРОПОЛИТИТЕ, ЦЪРКВИТЕ И МАНАСТИРИТЕ.” В Епархийски регистър на Н.И.- собственост на митрополията, църквите и манастирите, се води при всяка митрополия.

Надявам се, че направеното в ПИЛОТНИЯТ ПРОЕКТ- ВАРНЕНСКА И ВЕЛИКОТЪРНОВСКА МИТРОПОЛИЯ, има известен принос, да се появи ГЛАВА ТРЕТАНА УСТАВА. А това е приносът на Геодезическата колегия в България и МФГ.

ОСНОВНАТА РАБОТА ПО РЕГИСТЪРА Е АНКЕТИРАНЕТО НА ОГРОМНА ТЕРИТОРИЯ С МНОГО АДМИНИСТРАТИВНИ СТРУКТУРИ: Областите- Варна, Добрич, Шумен, Търговище; ПЕТ ДУХОВНИ ОКОЛИИ- Варненска, Добричка, Шуменска, Провадийска и Търговишка; Тридесет и пет Общини и Църковни настоятелства.

Изготвих ПРАВИЛА ЗА РЕДА И НАЧИНА НА ПРОВЕЖДАНЕ на Анкетата: ПОДРЕЖДАНЕ НА СЪБРАНИТЕ ДОКУМЕНТИ ЗА СОБСТВЕНОСТ В РЕГИСТЪРА, задължителен прочит на всеки документ, основният и придружаващите го и др.

ВЗЕХ РЕШЕНИЕ: ВСЕКИ ОТДЕЛЕН ИМОТ ДА БЪДЕ С ОТДЕЛНА ПАРТИДА. Това решение ми даваше възможност, да се следи развитието на ИМОТА във времето. НЕДВИЖИМИЯТ ИМОТ С ОТДЕЛНА ПАРТИДА ДАВА ВЪЗМОЖНОСТ КЪМ ТАЗИ ОТДЕЛНА ПАРТИДА ДА СЕ ПРИКАЧИ ДРУГ РЕГИСТЪР НА ДВИЖИМИТЕ ИМОТИ.

В Кадастралният регистър, подредих документите за собственост в следния порядък: Н.И. в НАСЕЛЕНО МЯСТО и Н.И. ЗЕМЕДЕЛСКИ ЗЕМИ И ГОРИ; ЗЕМЛИЩЕ, ОБЩИНА, ДУХОВНА ОКОЛИЯ, АДМИНИСТРАТИВНА ОБЛАСТ, подредени в папки класьори.

В РАЗДЕЛА НАСЕЛЕНИ МЕСТА- НАСТАНИХ ДОКУМЕНТИТЕ ЗА СОБСТВЕНОСТТА- Н.А. И СКИЦИ, ПРИДРУЖАВАЩИ ПАРТИДАТА ДОКУМЕНТИ, ЗА ИЗВЪРШЕНИ ДЕЙСТВИЯ, ИЗМЕНЕНИЯ. Документите, отнасящи се за Председателя на Църковното настоятелство и ЦЪРКВАТА. Проекто-сметна документация за строителни дейности и др.

В РАЗДЕЛ ЗЕМЕДЕЛСКИ ЗЕМИ И ГОРИ- настаних документите за собственост- РЕШЕНИЯ НА ПК и Скиците, и др. Документи подобно на предния раздел. Тук заема място документа с Арендатора- договора и др.

СЪСТАВИХ ТРИ ВИДА ТАБЛИЦИ С ДАННИ ЗА: ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА ЦЪРКОВНОТО НАСТОЯТЕЛСТВО; Н.И. В НАСЕЛЕНИ МЕСТА; Н.И. ИЗВЪН НАСЕЛЕНИ МЕСТА. С данни, които се виждат от приложенията №1, 2, 3.

СЪСТАВИХ СПИСЪЦИ С ПАРТИДИТЕ НА Н.И., КОИТО ПРИДРУЖАВАХА МОИТЕ ДОКЛАДИ ДО Митрополит Д-р Кирил, всички приемани от заседанията на Епархийския Съвет.

ИЗВЪРШИХ ПОКАЗАТЕЛЕН КОНТРОЛ, ОБХВАЩАЩ ВСЯКА ОТДЕЛНА ПАРТИДА (Н.И.) ПРОВЕРИХ (лично с посещение и срещи с началниците на служби) В ОСЗГ В ДЕСЕТТЕ ОБЩИНИ НА ШУМЕНСКА ОБЛАСТ (ДУХОВНА ОКОЛИЯ) ДАЛИ ИМА СЪОТВЕТСТВИЕ МЕЖДУ ОСЗГ И ДУХОВНАТА ОКОЛИЯ ЗА ВОДЕНИТЕ НА ОТЧЕТ НА Н.И. Контрола е с документи, получени от ОСЗГ.

НА 03.10.2009г. ДОКЛАДВАХ В МИТРОПОЛИЯТА, ЧЕ ЗАВЪРШИХ ПРОЦЕСА ЗА СЪБИРАНЕ НА ДОКУМЕНТИТЕ ЗА СОБСТВЕНОСТ НА Н.И. НЕОБХОДИМИ ЗА КОМПЛЕКТОВАНЕТО НА КАДАСТРАЛНИЯТ РЕГИСТЪР, върху хартиен носител.

НА 02.08.2010г. В ПРОТОКОЛ ОТ 5 стр. ПРЕДАДОХ ПЪЛНАТА ДОКУМЕНТАЦИЯ НА КАДАСТРАЛНИЯ РЕГИСТЪР НА Н.И., НА ПИЛОТНИЯ ОБЕКТ- ВАРНЕНСКА И ВЕЛИКОПРЕСЛАВСКА ЕПАРХИЯ. Документацията е подредена в тридесет папки класьори, с 4370 канцеларски джобове и приблизително тридесет хиляди листа документи.

Документите за собственост представени в пълната документация, са КОПИЯ от ОРИГИНАЛНИТЕ ДОКУМЕНТИ, КОИТО СЕ СЪХРАНЯВАТ В ПРЕДСЕДАТЕЛИТЕ НА ЦЪРКОВНИТЕ НАСТОЯТЕЛСТВА.

ВТОРО: ПРОГРАМЕН ПРОДУКТ НА СИСТЕМАТА ЗА ЕЛЕКТРОННО ВОДЕНЕ И СЪЗДАВАНЕ НА ЕПАРХИЙСКИЯ РЕГИСТЪР, ЧРЕЗ: ЕЛЕКТРОНИЗИРАНЕТО НА КАДАСТРАЛНИЯТ РЕГИСТЪР НА Н.И. НА БПЦ (на хартиен носител).

НА 07.04.2009г. С РЕШЕНИЕ ОТ ЧЕТВЪРТОТО СИ ЗАСЕДАНИЕ, СЛЕД КОРЕКЦИИ НА ТЕКСТА НА ПРОЕКТОДОГОВОРА, ЕПАРХИЙСКИЯТ СЪВЕТ ПРИЕ ТЕКСТА НА ДОГОВОРА И СЕ ПОЛОЖИХА ПОДПИСИТЕ НА МИТРОПОЛИТ Д-р КИРИЛ- КАТО ВЪЗЛОЖИТЕЛ И НА ФИРМА ЕТ”Колма- Кольо Христов”. Представена от Кольо М. Христов за обект „ПРОГРАМЕН ПРОДУКТ НА СИСТЕМАТА ЗА ЕЛЕКТРОННО СЪЗДАВАНЕ И ВОДЕНЕ НА ЕПАРХИЙСКИ РЕГИСТЪР НА Н.И.-СОБСТВЕНОСТ НА МИТРОПОЛИИ, ЦЪРКВИ И МАНАСТИРИ НА св.МИТРОПОЛИЯ ОТ БПЦ”.

НА 09.09.2009г. ЕТ”Колма-КХр.” Представи ОТЧЕТА НА ПЪРВИ ЕТАП ПО ДОГОВОР ЗА РАЗРАБОТВАНЕ НА ПРОГРАМЕН ПРОДУКТ” в 17 страници, с пълно описание на извършеното.

ПОДПИСА СЕ ПРОТОКОЛ ЗА ПРИЕМАНЕТО НА ЕТАПА И ТЕХНИКАТА.

В същият ден след подписването на документите за приемане на Първият етап- ЗАСЕДАНИЕТО НА НОВИЯТ СЪСТАВ НА Епархийския Съвет взел решение, а Митрополията с писмо изх.№ 765/09.09.2009г. ”...да се прекратят всякакви взаимоотношения с ЕТ”Колма” гр.София, считано от 09.09.2009г.”

ТРЕТО: СТРУКТУРНО ЗВЕНО ЗА УПРАВЛЕНИЕ И ЕКСПЛОАТАЦИЯ НА СИСТЕМАТА.

С мой доклад направих предложение за бройките и състава на служителите.

ЧЕТВЪРТО: ПРАВИЛАТА ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА СИСТЕМАТА.

ЕТ”Колма” с Първи етап започна създаване на Правила.

В ПРОГРАМНИЯ ПРОДУКТ НА СИСТЕМАТА Е ПРЕДВИДЕНО ДА БДАТ ВКЛЮЧЕНИ- ДОКУМЕНТА ЗА СОБСТВЕНОСТ; ИДЕНТИФИКАЦИОНЕН НОМЕР НА ИМОТА; КООРДИНАТНА СИСТЕМА; ЗЕМЕРАЗДЕЛИТЕЛНИЯТ ПЛАН (или част от него); ЧАСТ ОТ КАРТАТА ЗА ВЪЗСТАНОВЕНА СОБСТВЕНОСТ; ЧАСТИ ОТ КАДАСТРАЛНИЯТ ПЛАН- КАРТАТА.

ПРОБЛЕМИ И ПРЕДЛОЖЕНИЯ ЗА ПРЕОДОЛЯВАНЕТО ИМ:

ПЪРВИ ПРОБЛЕМ- НЕПРАВИЛНО Е НАПИСАНО ИМЕТО НА СОБСТВЕНИКА НА Н.И.- ЦЪРКВАТА В ИЗДАДЕНИ ОТ ПК НА МЗГ- РЕШЕНИЯ И СКИЦИ.

Започна съвместно обсъждане в МЗХ. Има предварително мнение от МЗХ, че за този случай, може да се приложи предвиден в ЗСПЗЗ текст.

ТОЗИ ПРОБЛЕМ СЕ ОТНАСЯ, СЪЩО ТАКА, ЗА СЪДЪТ И НОТАРИУСА, КАКТО И АГЕНЦИЯТА ПО ВПИСВАНИЯТА.

ВТОРИ ПРОБЛЕМ- СОБСТВЕНИКА на Н.И. на БПЦ- ЦЪРКВАТА не получава своевременна информация, както се предвижда да се извършва в нейната ЕНОРИЯ, от АГКК и структурите й по областите. Променят се идентификационните номера на Н.И., а не се информира Собственика- БПЦ. Ползва се, все още, старата система за означаване на границите на Н.И. с СКИЦИТЕ- с имената на Собственика на съседния имот. В болшинството си упоменатите собственици отдавна за в Отвъдното и се стига до невъзможност за опознаване на Н.И. за БПЦ. Не се уведомява БПЦ за промени.

В миналото имаподписано Споразумение между Светия Синод и АГКК. Подготвя се подписването на ново Споразумение.

Подготвих предложения. Включиха се в предложенията на Съюза. Не е ясно каква е реакцията, прави ли се нещо, какъв е резултата.

БЪЛГАРСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦЪРКВА Е КРУПЕН СОБСТВЕНИК НА НЕДВИЖИМИ ИМОТИ, А Е ПОСТАВЕНА В УНИЗИТЕЛНО ПОЛОЖЕНИЕ, ДА НЕ Е СВОЕВРЕМЕННО ИНФОРМИРАНА И ДА СЕ ЛИШАВА ОТ ВЪЗМОЖНОСТТА ДА СЕ ЗАЩИТИ.

КРАЙНО НЕОБХОДИМИ СА РЕШИТЕЛНИ ИЗМЕНЕНИЯ ВЪВ ВЗАИМООТНОШЕНИЯТА БПЦ-ДЪРЖАВНА, ОБЛАСТНА И ОБЩИНСКА АДМИНИСТРАЦИЯ. ТОВА НЕ ТЪРПИ ОТЛАГАНЕ. ЗАСЯГАТ СЕ ИНТЕРЕСИТЕНА КРУПЕН СОБСТВЕНИК НА Н.И. В СТРАНАТА, ЕВРОПА, ТУРЦИЯ и т.н.

Освен резюмето, с помощта на което ви запознавам, подготвям Доклад. Ако ми стигнат възможностите в доклада, надявам се, ще ви запозная по-добре с това какво се прави и какво предстои да се прави за Н.И. в БПЦ- БЪЛГАРСКА ПАТРИАРШИЯ. БЛАГОДАРЯ.

София 23.11.2010г.


  1. Доклад:

Уважаеми колеги от Комисия 3, Управление на пространствената информация, и Комисия 7, Кадастър и управление на земята, на Международната федерация на геодезистите.

Уважаеми гости и колеги.

Драги колеги от: Камарта на инженерите по геодезия, Съюза на геодезистите и земеустроителите в Р.България, Асоциацията на геодезическите фирми, Агенцията по геодезия, картография и кадастър, Геодезически факултет на УАСГ.

Чувствам се горд, че присъствам и участвам в този форум.

Една част от присъстващите знаят, но за останалата част от присъстващите в тази зала ще съобщя, че в недалечното минало се изявявах като администратор с ГУГКК на НРБ и Главен директор на НИИГК. По това време станах вицепрезидент на Международната федерация на геодезистите.

Ще ми се да използвам метафората за „двете страни на Медала”.

В миналото- като администратор, бях от Лицевата страна на Медала. Отговарях пред Министерският Съвет за създаването на Закон за единният кадастър на НРБ. Участвах в неговото създаване и реализацията му със структури в Страната ни. Имаше друг вид собственост и собственици.

След 1989г. до 2000г., в процеса на „ПРОМЕНИТЕ”, в областта „на връщането на земята в реални граници”, се наситихна негативните прояви на Ликвидационните комисии- по ликвидацията на ТКЗС и на Поземлените комисии по връщането на земята на Действителните й СОБСТВЕНИЦИ. Решаваше се съдбата на ЗЕМЕДЕЛИЕТО. Предстоеше сложен процес по връщането на ЗЕМЯТА.

Станах свидетел, как някои „личности”, станаха изневиделица, „Собственици”, на земеделска земя и гори, за сметка на действителните СОБСТВЕНИЦИ.

Като наследник- станах собственик на земеделска земя. Поземлената собственост на дядо ми, бе съкратена със солидно количество земя. Преките наследници бяха също починали. Не беше възможно да се ползва тяхната памет, в защита на собствеността.

От 1989г. до 2000г., в „новата епоха на дивия капитализъм”, видях и усетих състоянието на собственика на недвижими имоти (Н.И.). Неговата безпомощност, за собствената му защита от структурите на властите и закона.

Поработих над проекта на едрия собственик на Н.И.

Това бяха- БПЦ, училищата, читалищата, МВР и МО.

Регистрирах моя проект в деловодството на Българската Патриаршия с мои писма с вх.№602/11.04.2000г. и 853/25.05.2000г.: СЪЗДАВАНЕ НА СИСТЕМА ЗА ЕФЕКТИВНО УПРАВЛЕНИЕ И ИЗПОЛЗВАНЕ НА НЕДВИЖИМИТЕ ИМОТИ (Н.И.) НА БЪЛГАРСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦЪРКВА (БПЦ)- БЪЛГАРСКАТА ПАТРИАРШИЯ. Понататък в текста ще наричам- Системата.

В резултат, на което с Проекта си, по убеждение, се оказах ОТ ОБРАТНАТА СТРАНА НА „МЕДАЛА-МИСЛЯ И ДЕЙСТВАМ В ЗАЩИТА НА ИНТЕРЕСИТЕ НА СОБСТВЕНИКА НА Н.И.

По предложение на Негово Високопреосвещенство, Митрополит Варненски и Великопреславски, Доктора по Богословие Кирил, Светия Синод РЕШИ:

Проекта се създава по волята на Българската Православна Църква с решение на Светия Синод, за реализацията на същия, вписано в т.2 на протокол №31/05.07.2000г.



Крайната цел на проекта е „КОМПЮТАРИЗИРАНАТА ИНФОРМАЦИОННА СИСТЕМА ЗА ЕФЕКТИВНО УПРАВЛЕНИЕ И ИЗПОЛЗВАНЕ НА НЕДВИЖИМИТЕ ИМОТИ НА БЪЛГАРСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦЪРКВА.(Системата)”

За обсъждане на Проекта и изработване на предложения за решения на Светия Синод, се създаде Малък стопански Съвет- наричан СЪВЕТ НА ПРОЕКТА.

Председател на Съвета на Проекта бе утвърден Варненски и Великопреславски Митрополит, Доктор по Богословие КИРИЛ.

СЪВЕТ НА ПРОЕКТА

СЪСТАВА НА СЪВЕТА СЕ СЪСТОИ ОТ ДВЕ ЧАСТИ:

ПЪРВАТА ЧАСТ- от членовете на Светия Синод, Свещенослужители и служители на Патриаршията;

ВТОРАТА ЧАСТ- СПЕЦИАЛИСТИ:

-Ректора на УАСГ, Проф. Инж. Пеньо Пенев, Декана на Геодезически факултет, доц. д-р инж. Славейко Господинов; Служител на Агенцията по приходите, юрист и икономист, г-ца Наталия Ефремова; Проф. д-р инж. Георги Милев, Председател на строителна фирма „АБЦ-инженеринг”ООД, инж. Димо Димов Гугучков; автор на Проекта инж. Борис Грозданов Кръстев.

Докладчик в СЪВЕТА НА ПРОЕКТА БЕ АВОРА НА ПРОЕКТА.

Непринудено се създаде група под председателството на Негово Високо Преосвещенство Митрополит Д-р Кирил, автора на ПРОЕКТА и началника на Отдел Имоти в Българската Патриаршия г-н Митко Секулов. Документите, въпросите, които се предлагаха за обсъждане в Съвета на Проекта, преминаваха на предварително обсъждане и преценка след това влизаха в Заседание на СЪВЕТА НА ПРОЕКТА.

С удоволствие ще отбележа участието във всички етапи на Системата на г-н Митко Секулов.

Ползвам се от случая, да отправя благодарност към всички посочени в състава на СЪВЕТА НА ПРОЕКТА. От тяхното активно участи, зависеше постигнатото УСПЕШНО НАЧАЛО за подготовката и последвалата възможност за реализация на ПИЛОТНИЯ ОБЕКТ на ПРОЕКТА.

ПО ПРЕДЛОЖЕНИЕ НА ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА СЪВЕТА НА ПРОЕКТА, Митрополит Д-р Кирил Епархийският Съвет на Варненска и Великопреславска ЕПАРХИЯ РЕШИ:



ПРОЕКТА-„СИСТЕМА ЗА ЕФЕКТИВНО УПРАВЛЕНИЕ И ИЗПОЛЗВАНЕ НА НЕДВИЖИМИТЕ ИМОТИ НА БПЦ”- ДА СЕ РЕАЛИЗИРА В ПИЛОТНИЯ ОБЕКТ- ВАРНЕНСКА И ВЕЛИКОПРЕСЛАВСКА ЕПАРХИЯ.

На 1 август 2005г. последва подписването на Граждански договор между Довереника-автора инж. Борис Грозданов Кръстев и Митрополит на Варненската и Великопреславска света Митрополия, Доктора по Богословие КИРИЛ.

На 27.09.2005г. ми бе връчено нотариално заверено Пълномощно, с разширени пълномощия, които ми служат неотлъчно.

БЕШЕ МИ ОКАЗАНО ОГРОМНО ДОВЕРИЕ. ЗАТОВА, предпочетох да подпиша граждански договор И САМ ДА РЕАЛИЗИРАМ ПРОЕКА СИ.

Благодаря на Негово Светейшество Митрополит Софийски и Патриарх Български МАКСИМ за оказаното ми ОГРОМНО ДОВЕРИЕ И БЛАГОСЛОВЕНИЕ ДА РЕАЛИЗИРАМ МОЕТО НАЧИНАНИЕ В БЪЛГАРСКАТА ПАТРИАРШИЯ.

СЪРДЕЧНО БЛАГОДАРЯ БА СВЕТИЯ СИНОД НА БПЦ ЗА ВЗЕТИТЕ РЕШЕНИЯ.

В МОЯ ЖИВОТ, ТОВА Е НАЙ-ВИСОКОТО МЯСТО, КЪДЕТО СЪМ ДАРЕН С ДОВЕРИЕ ОТ ВСИЧКИ АРХИЕРЕИ НА БПЦ.

С думи на благодарност се обръщам към Негово Високопреосвещенство Варненски и Великопреславси Митрополит Д-р Кирил. Пръв оцени значението и важността на Проекта за благото на БПЦ. През цялото десетилетие след настъпването на новото хилядолетие е неотстъпно за Проекта. Следи от близо развитието и е в готовност за оказване на помощ и благословение за неговата реализация.

ПОЯВАТА, ЗА ПЪРВИ ПЪТ, В УСТАВА НА БПЦ- БЪЛГАРСКАТА ПАТРИАРШИЯ, НА:

Глава трета

ЕДИНЕН СИНОДАЛЕН РЕГИСТЪР НА ИМОТИТЕ, СОВСТВЕНОСТ НА БПЦ- БЪЛГАРСКА ПАТРИАРШИЯ, МИТРОПОЛИИТЕ, ЦЪРКВИТЕ И МАНАСТИРИТЕ.

Е И НЕГОВО СВЯТО ДЕЛО.

Чл.249(3) на Устава на БПЦ се казва „Епархийски регистър на Н.И.- собственост на митрополията, църквите и манастирите, се води при всяка митрополия”

Чл. 3 цитирам:”Областта на БПЦ- Българската Патриаршия се разделя...” на четиринадесет Епархии.

„Чл.4(1) В диоцеза на юристдикцията на БПЦ-Българската Патриаршия влизат:”


  • Една Епархия на БПЦ в Западна и Средна Европа със седалище в Берлин;

  • Една Епархия в САЩ, Канада и Австралия- със седалище в Ню-Йорк;

  • За православните българи в Турция има Българска църковна община в Истанбул.

Посочих няколко данни от Устава на БПЦ-Българската Патриаршия, за да подчертая отговорността на Автора на Проекта за успешното приключване на реализацията в Пилотния обект- Варненска и Великопреславска Епархия.

БПЦ се управлева от Свети Синод, който се състои от Българския патриарх и епархийските митрополити.

Чл.9. Върховната съдебна и управленска власт на БПЦ-Българската Патриаршия се управлява от Светия Синод.

Чл.12. Органи на митрополийската власт в епархията са: архиерийските наместници, енорийските свещеници (председатели по право на Църковните настоятелства) Църковните настоятелства и манастирските управления.

В Чл.249(1) Единен синодален регистър на недвижимите имоти- църковна собственост, се води при Светия Синод на Българската православна църква-Българска Патриаршия.

(2) Църковна собственост са имотите, собственост на БПЦ-Българската Патриаршия, митрополиите, църквите и манастирите, включително и тези, които са намират извън територията на Р.България.

Позволявам си да запозная колегията с някои текстове на Устава на БПЦ, защото съм сигурен, че тази информация липсва в ежедневието им, а е важна и отговаря на някои от възникналите въпроси по отношение на настоящия доклад.

За по-подробна информация потърсете от Устава на БПЦ- в сайта на БПЦ и в приложение №1.

Надявам се, че направеното в Опитния обект във Варненска и Великопреславска Митрополия, има известен принос да се появи ГЛАВА ТРЕТА на УСТАВА НА БПЦ-БЪЛГАРСКА ПАТРИАРШИЯ. А това е и принос на Геодезическата колегия в Р.България и колегията на Международната Федерация на геодезистите.

Изразеното доверие ми вмени чувството за голямата отговорност пред тези, които ме приеха в своята свещеническа среда. Дарен с доверието и Благословията на Светата Българска Православна Църква. Това съм от началото на двехилядната година до ден днешен.

С доверието и отговорността, които преди мен не е съществувало. Създавам Системата за ефективно управление и използване на недвижимите имоти на БПЦ-Българската Патриаршия (Системата).

Системата се състои от четири части:



Първо: „Кадастрален Епархийски регистър на Н.И., собствеността на БПЦ- Варненска и Великопреславска МИТРОПОЛИЯ. Създава се върху хартиен носите.

Второ: „СИСТЕМА ЗА ЕЛЕКТРОННО СЪЗДАВАНЕ И ВОДЕНЕ НА ЕПАРХИЙСКИЯТ РЕГИСТЪР на Н.И., собственост на Митрополия, църква и манастири на Св. Митрополия от БПЦ”

Създава се при електронизирането на „Кадсатралния регистър”



Трето: СТРУКТУРНО ЗВЕНО ЗА УПРАВЛЕНИЕ И ЕКСПЛОАТАЦИЯ НА СИСТЕМАТА.

Четвърто: ПРАВИЛА ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА СИСТЕМАТА.

Първо: „Кадастралния Епархийски регистър на Н.И., собствеността на БПЦ- Варненска и Великопреславска МИТРОПОЛИЯ (ВВсв.М).

ФУНДАМЕНТА НА КАДАСТРАЛНИЯ (ЕПАРХИЙСКИ) РЕГИСТЪР НА Н.И. НА БПЦ СА РЕГИСТЪРА, УСТАВА НА БПЦ-БЪЛГАРСКА ЕПАРШИЯ И ЗАКОНИТЕ:



  • Закона за кадастъра и имотния регистър (ЗКИР);

  • Закона за геодезията и картографията;

  • Закона за собствеността и ползването на земеделските земи (ЗСПЗЗ);

  • Закона за собствеността на горите;

  • Наредба №3 на АГКК, както и други закони, третиращи собствеността на Н.И.

При създаването на Регистъра следваше да се осветлят и формират два главни проблема:

Първи проблем: Как в Устава се формулира Собственика БПЦ, и какво е неговото име.

Как това име се вписва в документите за собственост, издавани от структурите на Властта- Общинарската- местната, Държавната, Судебната.



Втори проблем: Какви са и как се използват взаимоотношенията Устав-Закон по собствеността на Н.И.

2.1. Каква е комуникацията между: БПЦ и АГКК; БПЦ и Агенцията по вписванията. Има ли проблеми и в какво се състоят, как се преодоляват.

2.2. Има ли пълна идентичност на информацията по отношение на документите за собствеността на Н.И., между структурите на БПЦ, АГКК и Агенцията по вписванията. Двете агенции изпълняващи Закона за Кадастъра и Имотния регистър (ЗКИР) и др.

По първия проблем: Собственика на Н.И. и неговото име.

Точното наименование на Собственика потърсих в Устава.

В Цитата на Чл.249(3)”Църковната собственост са имотите, собственост на ... църквите ...”

Църквите това са хората- православните християни от една или повече енории, където се намира Храмът. (Чл. 140(1))

Църквата е юридическо лице, което е местно поделение на БПЦ. (Чл. 140(2))

Наименованието на Църквата като юридическо лице е наименованието на съответния храм.

Ако храмът, където е създадена Църквата носи наименованието „Св. Вмчк Георги Победоносец” тогава собственика Църквата ще носи името:

Църква „Св. Вмчк Георги Победоносец”

Следователно всички документи за собственост на Н.И. на БПЦ следва да използват точното име на Собственика- Църквата. По нататък в доклада ще използвам тази формулировка за „Името на собственика- Църквата”.

Църквата избира настоятелство с председател Енорийския свещеник.

Енорийският свещеник е административно лице, на което се вменява правото и задължението да представлява Собственика на Н.И.- Църквата, за което Митрополията му дава Пълномощно за определени действия.

Председателя на Ц.Н. полага подписа си вместо Собственика- по пълномощно, дадено му от Митрополита.

Всички оригинални документи за собственост на Н.И. на БПЦ се съхраняват в Председателя на Църковното настоятелство.

Най-ниското ниво в структурата на БПЦ. Църквата стои в основата на Собствеността на БПЦ. Структурата на Собствеността на Н.И. следва структурата на БПЦ. (Вижте приложение 2)

ОСНОВНАТА РАБОТА ПО РЕГИСТЪРА Е АНКЕТИРАНЕТО- НА ОГРОМНА ТЕРИТОРИЯ С МНОГО АДМИНИСТРАТИВНИ СТРУКТУРИ: Областите- Варна, Добрич, Шумен, Търговище; ПЕТ ДУХОВНИ ОКОЛИИ(Приложение 6)- Варненска, Добричка, Шуменска, Провадийска и Търговишка; Тридесет и пет Общини, Църковни настоятелства. Председателите на ЦН и др.

Изготвих ПРАВИЛА ЗА РЕДА И НАЧИНА НА ПРОВЕЖДАНЕ на Анкетата.

Изведох основното правило, на което се гради цялата Система- Отделна партида на всеки Н.И.

Имотните партиди са ориентирани към:


  • Населеното място- като населените места подредих по азбучен ред- за улеснение на търсенето;

  • Землище, в което се намира имота- в плана за земеразделяне;

  • Общината;

  • Духовната околия;

  • Областна администрация;

  • Страна.

Имотните партиди са представени с основните си данни, изведени от документа за собственост.

В този ред са представени и подредени документите за собственост в папките класьори.

Решението ми да представя всеки имот с отделна партида ми даде възможност:


  • Да се проследят измененията в партидата, като непрекъсващ процес;

  • Създава се възможност за установяване на трайна, здрава връзка с Движимите имоти на параклиса, храма, манастира и др.

Друго основно правило:

Установих, че има изключително важно значение”буквалния прочит” на всеки документ за собственост или документ, съдържащ информация за имотната партида. Затова ще срещнете маркирани в зелен цвят текстове в приложените документи към документацията на Кадастралния Ргистър върху хартиен носител.

Като демонстрация ще съобщя, че благодарение на „буквалният прочит” на Нотариалните актове, открих съществени грешки в седем Н.А. в Добричка Духовна околия. Възоснова на това откритие се върнаха 550 декара земеделска земя отново в собственост на БПЦ.

Вярно е, че това ми отнемаше от свободното време, но пък беше в полза на БПЦ.

Това действие- „буквалният прочит” на документа за собственост, препоръчвам да влезе като задължително узловие в бъдещия Правилник към Устава на БПЦ за всички бъдещи Кадастрални Регистри на останалите Епархии.



В РАЗДЕЛА НАСЕЛЕНИ МЕСТА- НАСТАНИХ ДОКУМЕНТИТЕ ЗА СОБСТВЕНОСТ- Н.И. и СКИЦИ:

ПРИДРУЖАВАЩИ ПАРТИДАТА ДОКУМЕНТИ, ЗА ИЗВЪРШЕНИ ДЕЙСТВИЯ, ИЗМЕНЕНИЯ. Документи отнасящи се за председателя на Църковното настоятелство и ЦЪРКВАТА. Проекто-сметна документация за строителни дейности и др.



В РАЗДЕЛА ЗЕМЕДЕЛСКИ ЗЕМИ И ГОРИ- настаних документите за собственост- РЕШЕНИЯТА НА ПК и Скици и др. Документи подобно на предния раздел. Тук заема място договора с Арендатора и др.

СЪСТАВИХ ТРИ ВИДА ТАБЛИЦИ С ДАННИ ЗА: ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА ЦЪРКОВНОТО НАСТОЯТЕЛСТВО; Н.И. В НАСЕЛЕНИ МЕСТА; Н.И. ИЗВЪН ОТ НАСЕЛЕНИТЕ МЕСТА. С данни, които се виждат от приложенията №3 (с таблици 1, 2 и 3). СЪСТАВИХ СПИСЪЦИ С ПАРТИДИТЕ НА Н.И., КОИТО ПРИДРУЖАВАХА МОИТЕ ДОКЛАДИ ЗА ЗАВЪРШЕННИ ЕТАПИ ДО Митрополит Д-р Кирил, всички приемани от заседания на Епархийския Съвет.

ИЗВЪРШИХ ПОКАЗНО- КОНТРОЛ ОБХВАЩАШ ВСЯКА ОТДЕЛНА ПАРТИДА (Н.И.) ПРОВЕРИХ (лично с посещение и срещи с началниците на служби) В ОСЗГ В ДЕСЕТТЕ ОБЩИНИ НА ШУМЕНСКА ОБЛАСТ (ДУХОВНА ОКОЛИЯ) „ДАЛИ ИМА СЪОТВЕТСТВИЕ МЕЖДУ ОСЗГ И ДУХОВНАТА ОКОЛИЯ ЗА ВОДЕНИТЕ НА ОТЧЕТ НА Н.И. Контрола е с документи, получени от ОСЗГ.”

НА 03.10.2009г. ДОКЛАДВАХ В МИТРОПОЛИЯТА, ЧЕ ЗАВЪРШИХ ПРОЦЕСА ЗА СЪБИРАНЕ НА ДОКУМЕНТИТЕ ЗА СОБСТВЕНОСТ НА Н.И. НЕОБХОДИМИ ЗА КОМПЛЕКТОВАНЕТО НА КАДАСТРАЛНИЯТ РЕГИСТЪР, върху хартиен носител. НА 02.08.2010г. В ПРОТОКОЛ ОТ 5 СТР. ПРЕДАДОХ ПЪЛНАТА ДОКУМЕНТАЦИЯ ЗА КАДАСТРАЛНИЯ РЕГИСТЪР НА Н.И., НА ПИЛОТНИЯТ ОБЕКТ- ВАРНЕНСКА И ВЕЛИКОПРЕСЛАВСКА ЕПАРХИЯ.

Документите за собственост, представени в пълната документация, са КОПИЯ от ОРИГИНАЛНИТЕ ДОКУМЕНТИ, СЕ СЪХРАНЯВАТ В ПРЕДСЕДАТЕЛИТЕ НА ЦЪРКОВНИТЕ НАСТОЯТЕЛСТВА.

ВТОРО: ПРОГРАМЕН ПРОДУКТ НА СИСТЕМАТА ЗА ЕЛЕКТРОННО ВОДЕНЕ И СЪЗДАВАНЕ НА ЕПАРХИЙСКИЯ РЕГИСТЪР, ЧРЕЗ: ЕЛЕКТРОНИЗИРАНЕТО НА КАДАСТРАЛНИЯТ РЕГИСТЪР НА Н.И. ЗА БПЦ (на хартиен носител).

НА 07.04.2009г. С РЕШЕНИЕ ОТ ЧЕТВЪРТОТО СИ ЗАСЕДАНИЕ, СЛЕД КОРЕКЦИИ НА ТЕКСТА НА ПРОЕКТОДОГОВОРА, ЕПАРХИЙСКИЯТ СЪВЕТ ПРИЕ ТЕКСТА НА ДОГОВОРА И СЕ ПОЛОЖИХА ПОДПИСИТЕ- НА МИТРОПОЛИТ Д-р КИРИЛ- КАТО ВЪЗЛОЖИТЕЛ И НА ФИРМА ЕТ”Колма- Кольо Христов” представена от Кольо М. Христов за обект „ПРОГРАМЕН ПРОДУКТ НА СИСТЕМАТА ЗА ЕЛЕКТРОННИ СЪЗДАВАНЕ И ВОДЕНЕ НА ЕПАРХИЙСКИ РЕГИСТЪР НА Н.И.-СОБСТВЕНОСТ НА МИТРОПОЛИИ, ЦЪРКВИ И МАНАСТИРИ НА св. МИТРОПОЛОЯ ОТ БПЦ”

НА 09.09.2009г. ЕТ”Колма-К.Хр.” представи „ОТЧЕТА НА ПЪРВИ ЕТАП ПО ДОГОВОР ЗА РАЗРАБОТВАНЕ НА ПРОГРАМЕН ПРОДУКТ” в 17 страници, с пълно описание на извършеното.

ПОДПИСА СЕ ПРОТОКОЛ ЗА ПРИЕМАНЕТО НА ЕТАПА И ТЕХНИКАТА.

ТРЕТО: ПРАВИЛА ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА СИСТЕМАТА

ЕТ”КОЛМА” с първи етап започна създаването на Правила с Консултации с Автора на Проекта.

В ПРОГРАМНИЯ ПРОДУКТ НА СИСТЕМАТА Е ПРЕДВИДЕНО ДА БЪДАТ ВКЛЮЧЕНИ- ДОКУМЕНТА ЗА СОБСТВЕНОСТ; ИДЕНТИФИКАЦИОНЕН НОМЕР НА ИМОТА; КООРДИНАТНАТА СИСТЕМА; ЗЕМЕРАЗДЕЛИТЕЛНИЯТ ПЛАН (или част от него); ЧАСТ ОТ КАРТАТА ЗА ВЪЗСТАНОВЕНАТА СОБСТВЕНОСТ; ЧАСТИ ОТ КАДАСТРАЛНИЯТ ПЛАН- КАРТА.

Стремежа ми е са създам условия за откриваемост на Н.И. на земната повърхност от Незнаещия и необучен собственик, каквито са в болшинството си свещеници.

Старите методи, да се написват номерата на съседните имоти и собствениците им в Скицата е необходимо да се заменят с изписване на координатите на точките, образуващи Н.И.

ПРОБЛЕМИ И ПРЕДЛОЖЕНИЯ ЗА ПРЕОДОЛЯВАНЕТО ИМ:

БПЦ Е КРУПЕНСОБСТВЕНИК НА Н.И. Е ПОСТАВЕНА В УНИЗИТЕЛНО ПОЛОЖЕНИЕ, ДА НЕ Е СВОЕВРЕМЕННО ИНФОРМИРАНА И ДА СЕ ЛИШАВА ОТ ВЪЗМОЖНОСТТА ДА СЕ ЗАЩИТИ.

КРАЙНО НЕОБХОДИМИ СА РЕШИТЕЛНИ ИЗМЕНЕНИЯ ВЪВ ВЗАИМООТНОШЕНИЯТА БПЦ- ДЪРЖАВНА, ОБЛАСТНА И ОБЩИНСКА АДМИНИСТРАЦИЯ. ТОВА НЕ ТЪРПИ ОТЛАГАНЕ. ЗАСЯГАТ СЕ ИНТЕРЕСИТЕ НА КРУПЕН СОБСТВЕНИК НА Н.И. В СТРАНАТА.

ПРЕДЛОЖЕНИЯ ЗА ИЗМЕНЕНИЕЯ НА ЗКИР

Драги гости, Колеги, Приятели,

Това, което ще изразя в доклада си, няма нищо лично към служителите, към ръководителите на Общините, Областните Управители, Министерствата и техните Агенции, управляващи Кадастъра в страната.

Като специалист в областта на Кафасътра ще си позволя да отправя за решения, проблеми, които рушат Законността, вредят е слаба дума, на Крупния собственик на Н.И. БПЦ, като му отнемат правото на Собственост „защитено” само в текста на закона, а липсва в практиката.



НЕИНФОРМИРАНОСТ НА СОБСТВЕНИКА НА Н.И.-БПЦ

Позволявам се да заявя най-отговорно, че тази голяма ОБЩНОСТ- БПЦ, със 14 Епархии в Страната, една в Европа и Една в Америка, Канада и Австралия, е така „защитена” от ЗКИР, че е поставена в УНИЗИТЕЛНО ПОЛОЖЕНИЕ, Приравнена е със собственика, който има три декара в малко село в страната. Това се отнася за всички звена на АГКК и АВ.(Приложение 4)



Извършват се дейности по Кадастър, а няма писмени съобщения до СВЕТИЯ СИНОД, или до тези 14 на брой Митрополии:

Обявява се търг; Начало на геодезически работи по създаването на кадастралната карта; Започнало анкетиране на собствениците; Първо Обявяване на Кадастралната карта; Заседание на комисията за разглеждане на възраженията; Втора обява на картата; Създаване на Картата за възстановена собственост от плановете за земеразделяне; Смяна на номерата на недвижимите имоти от плановете за земеразделяне на Идентификационните номера.

Обобщено излиза на преден план, че не са създадени законови норми на взаимоотношения между крупния Собственик на Н.И.- БПЦ и Структурите, които имат задължението да прилагат нормите на Закона, в случая се касае за създаване на норми на взаимоотношения между партньори.

Какво може да се очаква от неинформирания Собственик и какво става с неговата собственост:

  • Не се явява в определените срокове да се запознае с обявената кадастрална карта и да представи документите за собственост Н.А. за парцела и храма в населеното място;

  • АГКК има „законово” решение на проблема: този парцел и храма от преди два века остава празен без собственик;

  • За собственика енорийския свещеник следва да се яви в АГКК и да моли да се впише имота в Кадастъра или да отиде в Съда да доказва собствеността си;

  • Защо Енорийския свещеник не се е защитил навреме? Защото АГКК е пуснала съобщение само по една медия. Информацията не е стигнала до свещеника.

АГКК НЕ Е ИНФОРМИРАНА И НЕ ПОЗНАВА УСТАВА И СТРУКТУРАТА НА БПЦ.

Да! Разбирам, че няма в ЗКИР определена норма в текста, който възлага новите взаимоотношения и в структурата на АВ и Кадастъра. Но е крайно необходимо да се създават условия „За цялостно управление на процесите между Устава на БПЦ и Закона, респективно между Светия Синод на БПЦ-Българската Патриаршия, неговите структури от една страна и Структурите, които управляват спазването на Закона- за сега от АГКК и АВ.



Решението?- Да се иска изменение на ЗКИР. Необходимо е да получат отговор следните четири въпроса:

  1. ИМА ЛИ ПЪЛНА ИДЕНТИЧНОСТ НА ИНФОРМАЦИЯТА В АГКК, АВ, БПЦ- ПО Н.И. НА СОБСТВЕНИКА- БПЦ И МЗХ (ОСЗ, РЕГИОНАЛНИТЕ СЛУЖБИ);

  2. ИМА ЛИ ИНФОРМАЦИЯ В ИЗБРОЕНИТЕ СТРУКТУРИ ЗА СЕРИОЗНИ НАРУШЕНИЯ В ДОКУМЕНТИТЕ ЗА СОБСТВЕНОСТ НА Н.И. НА БПЦ;

  3. КАКЪВ Е КОНТРОЛА В МРРБ-АГКК;МП-АВ;МЗГ(МЗХ);

  4. ИМА ЛИ ПОСЕГАТЕЛСТВА КЪМ СОБСТВЕНОСТТА НА Н.И. НА БПЦ.

2. ИМА НАРУШЕНИЯ

ЗАМЕНЕНО е името на Собственика- определено в Устава на БПЦ- Църквата, в 90% от издадените официално Решения и скици за всеки имот.

Вместо името, определено от Устава на БПЦ са посочени други „имена”.



  • „Църковното настоятелство”

  • „ЕГН??????????”

  • „Собственик НЯМА”- виж скица №1110/1999г.

ОБЩИНСКА СЛУЖБА-МЗГ, град АНТОНОВО, Обл. ТЪРГОВИЩЕ:

РЕШЕНИЕ №Г11СР по Закона за възстановяване на собствеността върху горите и земите от горския фонд (ЗВСГЗГФ)

РЕШИ:


Относно правото на собственост върху отнети гори и земи от горския фонд на наследниците на „Св. ЙОАН КРЪСТИТЕЛ И Св. В.М. ДИМИТРИЙ” бивш служител на с. МАЛОГРАДЕЦ, общ. АНТОНОВО, обл. ТЪРГОВИШКА, както следва:”

В Скица №Ф00113/18.04.2007г. се посочва същото наименование каквото е в РЕШЕНИЕТО:”1. На наследниците на „Св. ЙОАН КРЪСТИТЕЛ И Св. В. М. ДИМИТРИЙ”. Кои са тези собственици?

В РАЙОНЕН СЪД- СЪДЕБНА ВЛАСТ:

СЪДЪТ (РС) гр. ПРОВАДИЯ- РЕШЕНИЕ по дело 383/1994г.

Производство по Чл. 14, ал. 3 от Закона за собствеността и ползването на земеделски земи.

„Жалбоподателите Елена Аврамова Василева, като член на Църковното настоятелство с.ЯГНИЛО, ВАРНЕНСКА ОБЛАСТ...”

РС гр. ПРОВАДИЯ „РЕШИ:

ОТМЕНЯВА протоколно решение №10/Я298 от 25.10...г. на ОбПК-Ветрино.

ПРИЗНАВА И ОПРЕДЕЛЯ ЗА ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ ПРАВОТО НА СОБСТВЕНОСТ на Църковното настоятелство с.Ягнило ВЪРХУ ЗЕМЕДЕЛСКИТЕ ЗЕМИ С ПЛАН ЗА ЗЕМЕРАЗДЕЛЯНЕ в землището на с.Ягнило...”

В Нотариусите: В Н.А. с №№ 132, 133, 135, 136, 141, 143, 57, издадени от нотариус в гр. Добрич с нанесени грешни номера на Н.И. и др. се наложи да се издадат констативни Н.А. за всеки един от тях.

В новите- констативни нотариални актове е записано името Борис Грозданов Кръстев с представено пълномощно.



КОНТРОЛ: Не съществува контрол. Никой не Контролира нарушенията, реализирани от ОСЗГ-МЗГ.

АВ се доверява на този, който е издал Решението, скицата, Н.А. и заприходява Н.И. имотния регистър.

АГКК- не провежда никакъв контрол по документите за собственост. Само ги вписва в документацията си АГКК няма задължения по ЗКИР.

От Несъществуващия контрол в тази основна дейност- издаден документ за собственост на Н.И.


  • Може да се възползва: криминалния континент;

  • Може да пострадат Собствениците на Н.И. В нашия случай Църквите и обобщено БПЦ.

Тези случаи имат криминална стойност и следва да се обсъдят в Състава на Светия Синод в качеството му на съд на БПЦ. С мой доклад, обсъден преди това от състав юристи, които да оценят има ли нарушения и да определят степен на виновност.

Решението следва да е на Светия Синод СЛЕДВА ДА НАСТЪПЯТ ПРОМЕНИ В ЗКИР.



ПОСЕГАТЕЛСТВА КЪМ СОБСТВЕНОСТТА на Н.И. на БПЦ

В тази област съществува солямо разнообразие и приходи.



ПК Каолиново- лишава от собственост на 50дка. Земеделска земя Църквата на храм „Св. Вмчк Георги” в с. Тодор икономово. След намесата на проектанта на Плана за земеразделяне ПК корегира решението си.

В седем Н.А. е допусната промяна на:



  • Наименованието на собственика;

  • Номерата на имота;

  • Количеството на Н.И.

Последва промяна, с която бе защитена собствеността на БПЦ.

Може да се изведат много повече примери за тези четири дейности, но намирам, че за един доклад са достатъчни.(Приложение 5)

В нашата страна се направи много- гражданите на Р. България да получават информация да бъдат обслужвани на „Едно Гише”.

В сегашната действителност Крупните собственици на Н.И. в страната ни са принудени да бъдат „Законово” обслужвани от пет Министерства и техните структури: МРРБ-АГКК; МП-АВ (агенция по вписванията); МЗГ- общинските служби и Регионалните служби по земеделие, МФ, Министерство на околната среда и водата.

Като се вгледате само в картината на хаоса в областта на Кадастъра:


  • Посегателства върху собствеността на Н.И.;

  • Липсата на контрол от страна на: МРРБ-АГКК; МП-АВ; МЗК(ПК и ОСЗ, РСЗ) по отношение на Документите за собственост Н.К.;

  • Липсата на комуникативност между БПЦ и институциите в областта на кадастър;

  • Масовото нарушение- да не се записват, действителните имена на Собственика: Църквата и да се стига до абсурди в документи за собственост на Н.И. вече трябва проблемите да се решават кардинално. Затова виждам Решение единствено в изменение на ЗКИР в следния вед:

АКО ВСЕ ОЩЕ ТОЗИ МИНИСТЕРСКИ СЪВЕТ, ВЯРВА В СПЕЦИАЛИСТИТЕ-ЕКСПЕРТИТЕ, Трябва да преустанови политическата полемика и да приеме следното:

РЕШЕНИЕ


СЪЗДАВА ДЪРЖАВНА АГЕНЦИЯ ПО ГЕОДЕЗИЯ, КАРТОГРАФИЯ И КАДАСТЪР ПРИ МИНИСТЕРСКИ СЪВЕТ!

ИЗВАЖДА ОТ СТРУКТУРИТЕ НА МРРБ И МП СЕГАШНИТЕ АГКК И АВ И ГИ ВКЛЮЧВА В СЪСТАВА НА СТРУКТУРАТА НА ДЪРЖАВНАТА АГЕНЦИЯ ПО ГЕОДЕЗИЯ, КАРТОГРАФИЯ И КАДАСТЪР!

В ДЪРЖАВНАТА АГЕНЦИЯ ПО ГЕОДЕЗИЯ, КАРТОГРАФИЯ И КАДАСТЪР, ВКЛЮЧВА ДЕЙНОСТТА ЗА РАБОТА С ГОЛЕМИТЕ СОБСТВЕНИЦИ НА Н.И., КАКВАТО Е БПЦ И ДР., КАКТО И НАУЧНА И ПРИЛОЖНА ДЕЙНОСТ ЗА ОБЛАСТИТЕ, С КОИТО Е ИЗГРАДЕНА.

НАЗНАЧАВА ЗА ПРЕДСЕДАТЕЛ НА АГКК ... И ГО ЗАДЪЛЖАВА В СРОК ОТ ЕДИН МЕСЕЦ ДА ПРЕДСТАВИ ЩАТНОТО РАЗПИСАНИЕ И СТРУКТУРАТА.

ДО ОДОБРЕНИЕ НА ЩАТНОТО РАЗПИСАНИЕ И СТРУКТУРАТА НА ДАГКК ОТ МС, АГКК остава и действа в структурата на МРРБ, а АВ в структурата на МП.

Обслужване по Кадастър и цялостно управление на Системата, в една структурна единица ДАГКК. Това е решението!

В дейностите на ДАГКК да се предвиди изнесеното в Доклада- Обслужване на Големите, средни и малки собственици.14

ВТОРОТО МИ ПРЕДЛОЖЕНИЕ:

В ЗКИР ДА СЕ ИЗПИШЕ ТЕКСТ, С КОЙТО СЕ ДАВА ПРАВО НА КАДАСТРАЛНИ И ПУБЛИЧНИ РЕГИСТРИ НА ГОЛЕМИТЕ ОБЩНОСТИ КАКВАТО Е БЪЛГАРСКАТА ПАТРИАРШИЯ.

Освен право, на големите общности да създават кадастрални и публични регистри, трябва да се предвиди, че службата по кадаста следва да одобрява, да приема създадения кадастрален регистър, с участието на членове на СВЕТИЯ СИНОД, след специално за целта споразумение между Светия Синод и Кадастъра. Техническите въпроси ще се уточняват между двете страни, но във всички случаи специализираният експертен състав, трябва да е този, който гарантира способността на Кадастралният регистър и Системата Мук, че щее спазено изискването на Устава на БПЦ- ще се гарантира СОБСТВЕНИКА, и ще се спази ЗАКОНА. А в същия този процес, Кадастъра ще проконтролира ИЗПЪЛНИТЕЛЯ, фирмата или спациалистите, създаващи Кадастралният регистър и Системата.

Второто ми предложение се базира на опита ми по създаването на Малкия Стопански Съвет- НАРИЧАН СЪВЕТА НА ПРОЕКТА със смесен състав- свещенослужители и специалисти.

Създаването на подобна структура е наложително, защото в противен случай Светия Синод може да бъде подведен и незащитен при приемането на решение от специален характер като Кадастъра.

Запознах Ви с някои страни на предложения и изпълнен от мен Проект ”Системата за ефективно управление и използване на Н.И. на БПЦ-Българската Патриаршия”



  1. Приложение № 1: Извадки от Устав на БПЦ

  2. Приложение № 2: Структура на БПЦ



  1. Приложение № 3: Примерни таблици



  1. Приложение № 4: Разпределение на Епархиите в Р. България



  1. Приложение № 5: Други Духовни Околии, предмет на разработения пилотен проект.






Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница