Доклад на Европейската комисия



Дата30.11.2018
Размер36.38 Kb.
#106363


IP/08/1072

Брюксел, 2 юли 2008 г.



Изолацията на ромите изисква съвместни действия, се посочва в доклад на Европейската комисия

Според публикуван днес доклад на Европейската комисия милиони европейски граждани от ромски произход са обект на трайна дискриминация – едновременно на личностно и институционално равнище – и на широкомащабна социална изолация. Въпреки това съществуват средства, които биха подобрили положението, ако ЕС, държавите-членки и гражданското общество обединят сили за ефективното координиране на своите усилия. Докладът днес представлява отговор на искането от страна на лидерите на ЕС през декември 2007 г. да бъдат преразгледани наличните политики и инструменти на европейско равнище, насочени към разрешаване на проблема с изолацията на ромите.

„Ромите представляват едно от най-големите етнически малцинства в ЕС, но твърде често биват забравените граждани на Европа“, заяви комисарят по равните възможности Владимир Шпидла. „Те са изправени пред трайна дискриминация и широкомащабна социална изолация. ЕС и държавите-членки носят съвместна отговорност за прекратяване на това положение. Разполагаме с необходимите средства за справяне с положението, необходимо е единствено да ги използваме по-ефективно.“

77 % от европейците считат, че да си от ромски произход представлява пречка в обществото, съпоставима с тази да си инвалид (79 %).

Според заключенията на доклада днес, на лице е стабилна рамка от правни и финансови инструменти и инструменти за координиране на политиката и тяхната употреба нараства, но също така все още съществуват пропуски при прилагането в държавите-членки. Структурните фондове на ЕС - включително Европейският социален фонд (ЕСФ) - както и предприсъединителните инструменти са жизнено важни за преодоляване на изолацията. За периода 2000—2006 г. например 275 млн. EUR от финансирането в рамките на ЕСФ е било предназначено за проекти, специално насочени към ромите, а още 1 млрд. EUR са били изразходвани за уязвими групи, включващи роми. Ключът към успеха е стабилната и ефективна координация и цялостното включване на гражданското общество в проектирането, прилагането и наблюдението на дейностите на ЕС.

ЕС разполага с безспорни правомощия в областта на недискриминацията и ги използва за създаването на законодателство (Директива 2000/43/ЕО - равно третиране без разлика на раса или етнически произход) и за наблюдение на правилното транспониране на европейското законодателство. Въпреки това отговорността за повечето централни сфери на приобщаване на ромите принадлежи основно на държавите-членки (напр. образование, трудова заетост, социално приобщаване). В посочените сфери ЕС може единствено да координира политиките на държавите-членки и да подкрепя тяхното прилагане наред с друго и посредством структурните фондове.

В доклада се разглеждат инструментите - законодателство, политика за сближаване и действия в областта на недискриминацията (информация, повишаване на осведомеността и сътрудничество с гражданското общество) - и най-важните сфери на политиката за приобщаване на ромите - трудова заетост, социално приобщаване, образование, обществено здравеопазване, разширяване и равенство на половете. Документът представлява инвентаризация на наличните инструменти и политики, но също така посочва и редица поуки, които позволяват съществуващата рамка да бъде използвана по-ефективно.

Докладът допълва новия политически подход на Комисията към недискриминацията, като продължение на Европейската 2007 година на равните възможности за всички, изложен в прието днес съобщение (вж. IP/08/1071). И двата документа ще бъдат обсъдени на Европейска среща на върха, посветена на ромите, която ще се проведе на 16 септември 2008 г. в Брюксел.

IP/08/1070: Комисията предлага обновена социална програма, за да даде възможности и окаже подкрепа на хората през 21-ви век

MEMO/08/462

Работен документ на службите на Комисията: Инструменти и политики на Общността за приобщаване на ромите

http://ec.europa.eu/social/BlobServlet?docId=481&langId=en

Съобщение: „Недискриминация и равни възможности: подновен ангажимент

http://ec.europa.eu/social/BlobServlet?docId=486&langId=en

За допълнителна информация:

Специално проучване на Евробарометър 296 относно дискриминацията в ЕС



http://ec.europa.eu/public_opinion/archives/eb_special_en.htm

Флаш Евробарометър 232:



http://ec.europa.eu/public_opinion/flash/fl_232_en.pdf

Уебсайт на Европейската комисия, посветен на ромите



http://ec.europa.eu/roma

Видео репортажи на тема дискриминация въз основа на инвалидност и ромско население



http://ec.europa.eu/avservices/video/video_prod_en.cfm?type=detail&prodid=6383&src=1

http://ec.europa.eu/avservices/video/video_prod_en.cfm?type=detail&prodid=6384&src=1


Каталог: rapid
rapid -> Европейска комисия Съобщение за медиите
rapid -> Европейска комисия Съобщение за медиите
rapid -> Европейската комисия е готова да започне преговори със сащ за споразумение за личните данни с цел борба с тероризма и престъпността
rapid -> IP/10/609 Брюксел, 26 май 2010 г. Европейската комисия се стреми да постигне високи стандарти за закрила на неприкосновеността на личния живот в рамките на споразумението за защита на данните между ес и сащ
rapid -> Европейска комисия — Съобщение за медиите
rapid -> Заседание на Съвета Външни работи Търговия Женева, 14 декември 2011 г. Председател г жа Hanna trojanowska
rapid -> Европейска комисия Съобщение за медиите
rapid -> Texte bg conseil europeen – bruxelles 15 & 16 octobre 2008 conclusions de la présidence


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница