Доклад на комисията до европейския парламент, съвета, европейския икономически и социален комитет и комитета на регионите



страница1/3
Дата23.07.2016
Размер378.43 Kb.
#2660
ТипДоклад
  1   2   3




ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ

относно изпълнението, резултатите и общата оценка на Европейската година на доброволческата дейност — 2011 г.

1. Контекст:

1.1. Въведение

В съответствие с решението за създаване на Европейска година на доброволческата дейност — 2011 г.1 настоящият доклад представлява преглед на изпълнението, резултатите и цялостните постижения на европейската година въз основа на заключенията от външна оценка на европейската година2.

През 2006 г. Европейската комисия се консултира с Европейския икономически и социален комитет относно бъдещата посока в областта на доброволческата дейност на европейско равнище. Една от основните препоръки в проучвателното становище от декември 2006 г. относно ролята на доброволческата дейност в европейското общество и нейното влияние бе да се „оповести година на доброволците и да се публикува Бяла книга относно доброволческата дейност и активното гражданство в Европа при най-ранната възможност“3.

Бе основан алианс от НПО, които подкрепят идеята за европейска година на доброволческата дейност и започна кампания на гражданското общество с цел определяне на 2011 г. като европейска година на доброволческата дейност. През 2008 г. Европейският парламент прие декларация4 в подкрепа на Европейската година на доброволческата дейност — 2011 г. и по този начин даде значителен тласък и зададе високи очаквания.

През 2009 г. Европейският парламент и Съветът приеха предложението на Комисията 2011 г. да бъде определена за Европейска година на доброволческата дейност за насърчаване на активна гражданска позиция (наричана по-долу за краткост „ЕГД — 2011 г.“).

Десет години след Международната година на доброволческата дейност на ООН — 2001 г., ЕГД — 2011 г. се осъществи в подходящия момент, за да отговори на очакванията на гражданското общество и да мобилизира доброволците — заинтересовани страни в държавите членки, около темата за доброволчеството като израз на гражданско участие. Тя показа, че европейците са ангажирани с ценностите на солидарността, справедливостта и сближаването, както и че европейските институции изпълняват ролята си за насърчаване на доброволчеството.



1.2. Европейската година 2011 г. и целите ѝ

ЕГД — 2011 г. бе създадена при пълно зачитане на принципа на субсидиарността с цел подпомагане на усилията, предприемани от държавите членки, регионалните и местните органи за създаване на по-добри условия и за по-добра информираност относно доброволческите дейности в Европейския съюз; тя се осъществява чрез изпълнението на четири цели:

Да се работи за постигането на среда за доброволчеството в ЕС, която да укрепи тези дейности като средство за насърчаване на гражданското участие.

Да се дадат правомощия на организаторите на доброволческите дейности, за да се подобри качеството на доброволческите дейности.

Доброволческите дейности да бъдат признати;

Да се подобри осведомеността във връзка с ценността и важността на доброволчеството.



2. Какво постигна европейската година?

2.1. Контекст

ЕГД — 2011 г. се осъществи в контекста на глобалната икономическа криза. Тази ситуация бе предпоставка гражданите да осъзнаят важността на общностната солидарност, изградена върху ангажираността на отделните доброволци, и по този начин да станат по-отзивчиви към идеите и ценностите на доброволчеството и ролята му за насърчаване на гражданското участие.

В този контекст ЕГД — 2011 г. открои нуждата от по-нататъшно развитие на доброволчество с високо качество чрез подходяща законодателна рамка. Доброволчеството бе признато като израз на солидарност между гражданите и като дейност, която допринася за качеството на обществената среда и противодейства на социалното изключване, бедността, нетолерантността, расизма, ксенофобията и несправедливостта. В това отношение ЕГД — 2011 г. бе естествено продължение на предходната 2010 г. — Европейската година на борбата с бедността и социалното изключване.

2.2. Сериозен политически ангажимент

ЕГД — 2011 г. имаше катализиращ ефект за промяна на политиките на европейско и на национално равнище. Редица важни документи относно политиките бяха приети още през същата година.

Комисията прие „Съобщение относно политиките на ЕС и доброволчеството: признаване и насърчаване на трансграничните доброволчески дейности в ЕС“5.

По време на полското председателство Съветът прие заключения относно ролята на доброволческите дейности за социалната политика6, както и за ролята на доброволческите дейности в спорта за насърчаване на активното гражданство7.

През март 2012 г. Европейският икономически и социален комитет прие свое становище относно съобщението на Комисията от септември 2011 г.8

През юни 2012 г. Европейският парламент прие „Доклад за признаване и насърчаване на трансграничните доброволчески дейности в Европейския съюз“9.

На европейско равнище са предвидени редица други мерки за насърчаване на доброволчеството като цяло и по-специално на трансграничните доброволчески дейности.

Европейската година на активния живот на възрастните хора и солидарността между поколенията — 2012 г. (ЕГ — 2012 г.) включва доброволчеството чрез насърчаване на доброволчеството при възрастните хора. За една от тези ключови дейности — Европейският ден на силата на възрастните хора, местни органи и доброволчески организации бяха приканени да открият нови начини за ангажиране на възрастните граждани в доброволчески дейности.

Европейската година на гражданите (2013 г.) ще доразвие постиженията на ЕГД — 2011 г.

В контекста на стратегията „Европа 2020“ и водещите инициативи „Младежта в движение“ и „Програма за нови умения и работни места“ Комисията направи предложение за Препоръка на Съвета относно валидирането на неформалното и самостоятелното учене10 с цел насърчаване на придобитите умения и способностите извън училище чрез дейности като доброволческите.

На практическо равнище европейският паспорт на уменията, т.е. новото електронно досие, което дава възможност на гражданите да представят своя профил от придобити чрез формално и/или неформално учене умения и квалификации, също ще има доброволческо измерение.

Програмите за финансиране по линия на ЕС в различни области на политика като Европейската доброволческа служба („ЕДС“) на програмата „Младежта в действие“11, програмата „Европа за гражданите“12 и програма „Грюндвиг“13, както и бъдещата програма в областта на образованието, обучението, младежта и спорта (предложение на Комисията „Еразъм за всички“)14 ще продължат да бъдат насочени към доброволците.

След три години на подготвителни мерки15 през 2014 г. се предвижда създаването на Европейски доброволчески корпус за хуманитарна помощ (EU Aid Volunteers), както е предвидено в член 214, параграф 5 от ДФЕС.

Освен това са предприети инициативи, които да спомогнат за включване на доброволчеството в политиките на ЕС, като например стартираната отново стратегия на ЕС 2011— 2014 г. за корпоративна социална отговорност16.

В същото време ЕГД —2011 г. подчерта необходимостта от по-силна ангажираност на национално равнище. Именно на равнището на държавите членки могат да бъдат отстранени оставащите пречки, които спъват доброволческата дейност. ЕГД — 2011 г. показа, че доброволчеството е явление, съществуващо основно на местно равнище. Повечето доброволци са ангажирани на местно или регионално равнище. Въпреки това една от констатациите на ЕГД — 2011 г. е, че държавите членки могат да допринесат за развитието на доброволчеството чрез отваряне на националните доброволчески схеми за трансграничното доброволчество.

Националните координационни органи на ЕГД — 2011 г. се превърнаха в силна мрежа и в резултат на тяхното сътрудничество бе приета „Варшавска декларация за устойчиво действие относно доброволческите дейности и активната гражданска позиция“ на заключителната конференция на Европейската година през декември 2011 г.



2.3. Създаване на благоприятна среда за осъществяване на доброволческа дейност в Европа

Създаването на благоприятна среда беше особено амбициозна цел на ЕГД — 2011 г. Въпреки че значението на благоприятна среда бе признато във всички държави членки, бяха застъпени различни становища по отношение на степента, до която правното регулиране е решението за подобряването на средата. Към началото на Европейската година в 12 държави членки съществува законодателна рамка, уреждаща конкретно доброволческия сектор (BE, CY, CZ, HU, IT, LV, LU, MT, PL, PT, RO, ES), а в други 12 държави членки доброволческият сектор се регулира посредством други съществуващи общи закони (AT, DK, EE, FI, FR, DE, GR, IE, LT, NL, SE, UK)17. Специална законодателна рамка е създадена за първи път през 2011 г. в Словакия, Словения и Литва. В България Закон за доброволчеството бе разработен през 2011 г. и приет през 2012 г. Полша е приела нова стратегия в областта на доброволчеството, Австрия поднови своя закон за доброволчеството, а Португалия подготви нов закон, който ще бъде приет през 2012 г. Идеята за Европейска харта за доброволческа дейност, която е изградена върху основаващ се на права подход, инициирана от Европейския форум на младежта, бе обсъдена през 2011 г.

Що се отнася до допускането на чуждестранни доброволци в Европейския съюз, Комисията публикува през 2011 г. своя първи доклад относно прилагането на Директива 2004/114/ЕО относно условията за прием на граждани на трети страни с цел образование, ученически обмен, безвъзмездно обучение или доброволческа дейност18.

Европейската година е била полезна за насърчаване на държавите членки да приложат Наръчника за измерване на доброволческия труд, който бе официално приет от Международната организация на труда по време на Европейската година.



Наръчникът на МОТ относно измерването на доброволческия труд от март 2011 г. е предназначен да даде насоки на държавите относно събирането на системни и съпоставими в международен план данни относно доброволческия труд чрез редовни допълнения към изследванията на работната сила. Целта е да се подобри базата от познания за доброволчеството и да се установи неговата икономическа стойност.

Полша и Унгария са първите европейски страни, които приложиха наръчника на МОТ през 2011 г. Италия ще го приеме през 2012 г., Словакия е използвала своя методология за съответната национална научноизследователска дейност; Франция, Латвия, Чешката република, Португалия, Испания и Черна гора (последната е държава кандидатка за членство в ЕС), са изразили интерес да последват техния пример.



2.4. Увеличаване на правата на доброволческите организации

ЕГД — 2011 г. даде значителен тласък за увеличаване на правата на доброволческите организации и за задълбочаване на партньорствата между тях. По-специално Алиансът на ЕГД — 2011 г. изигра важна роля за улесняване на работата в мрежа, за сътрудничество между заинтересованите страни на Европейската година, както и успя да даде глас на гражданското общество. Съществуването на група за координация, съгласуваща действията на гражданското общество и политиките, бе ефективен начин за сътрудничество с гражданското общество и за приобщаване на стотици хиляди доброволци и потенциални доброволци.

В средносрочен и дългосрочен план може да се очаква, че дейността на работните групи на Алианса на ЕГД — 2011 г., която доведе до изготвянето на политическия дневен ред на гражданското общество по въпросите на доброволчеството в Европа (P.A.V.E), ще подобри ефективно качеството на управлението на доброволците.

Алиансът на ЕГД — 2011 г. бе създаден през 2007 г. като отворена, неформална група на европейските мрежи, които работят в областта на доброволчеството, с цел сътрудничество за насърчаване и изпълнение на ЕГД — 2011 г. Мрежата нарасна от 24 мрежи през юли 2010 г. на 39 мрежи през декември 2011 г.19 и представлява около 2000 пряко членуващи или партньорски организации в цяла Европа и извън нея.

Целите на Алианса на ЕГД — 2011 г. включват разработването на политическа програма за доброволческата дейност в Европа (P.A.V.E.), която бе представена официално на Европейската комисия по време на заключителната конференция на ЕГД — 2011 г. през декември 2011 г. Подготвителната работа се проведе до голяма степен в рамките на шест работни групи, които се срещнаха пет пъти през 2011 г. P.A.V.E. предоставя политически препоръки от заинтересованите от доброволческата дейност страни за по-ефикасна и ефективна политическа рамка в Европа с цел подкрепа и насърчаване на доброволците.



2.5. Признаване на доброволческата дейност

Признаването на доброволческите дейности е важна цел на ЕГД — 2011 г. Това е отразено чрез голям брой награди и чествания в целия ЕС, чрез които се отдава признание и благодарност на доброволците. В Нидерландия например бе организирана „Седмица на аплодисментите“, а в Румъния, Унгария, Ирландия и Словения бяха връчени на награди в израз на признание към доброволците.

Първата тематична конференция на Европейската година бе посветена на темата за признаването и на съществуващите механизми за насърчаване на валидирането на умения и способности, които могат да се придобият в хода на дадена доброволческа дейност. Европейската квалификационна рамка, Europass и Youthpass са примери за полезни инструменти на европейско равнище в този контекст.

2.6. Повишаване на осведомеността относно значението на доброволчеството

Повишаването на осведомеността относно значението на доброволчеството бе признато като важна цел на ЕГД — 2011 г. на европейско равнище и в държавите членки. Европейската комуникационна кампания и националните кампании допринесоха за постигането на тази цел. В много държави членки европейската кампания способства за допълване на съществуващите дейности за повишаване на осведомеността чрез предоставяне на допълнителни ресурси.

Освен това ЕГД — 2011 г. получи широк отзвук в печатните и електронните медии.

3. Европейска година 2011: изпълнение и основни дейности

През 2011 г. дейностите на европейско равнище в 27-те държави — членки на ЕС, бяха финансирани с общ бюджет в размер на 7,700 млн. евро.

Отделен бюджет от 2,994 млн. евро бе предвиден за подготвителни действия през 2010 г. за разработване на информационна и комуникационна кампания за ЕГД — 2011 г. и за създаване на координационна структура, обединяваща основните заинтересовани страни на европейско равнище.

3.1. Изпълнение на ЕГД — 2011 г. в държавите членки

С цел организиране на участието си в Европейската година всяка държава членка определи национален орган за координация (НОК) — разнообразието от видове органи разкри многообразието на доброволческите традиции в държавите членки.

На НОК са предоставени общо 3,549 млн. евро за координиране на националните дейности през ЕГД — 2011 г. в съответствие с националните работни програми, разработени от всеки НОК и одобрени от Европейската комисия. Във всяка страна към получената сума трябваше да се добавят поне 20 % съфинансиране. Някои държави предоставиха повече от изисквания минимум.

Много от дейностите в държавите членки бяха предприети на национално, регионално и местно равнище, включително:

Дейности за повишаване на осведомеността (комуникационни кампании, мероприятия за популяризиране, конкурси и награди, уебстраници, брошури, рекламни предмети, медийно обучение, социални мрежи и др.);

Дебати (конференции, семинари, заседания и др.);

Експертни дейности (научни изследвания, проучвания, публикации и пр.).

Националните комуникационни кампании имаха добро въздействие, тъй като бяха адаптирани към националните условия. Сътрудничеството с представителствата на Комисията в държавите членки и с мрежата Europe Direct спомогна да се достигне до по-широк кръг от обществеността. Годината надгради съществуващи национални програми и дейности в областта на доброволчеството чрез осигуряване на финансиране и способства да им се придаде европейско измерение.

Налице са много примери за добри практики и новаторски действия на национално и местно равнище (вж. приложение 1 за примери на добри практики в държавите членки).

3.2. Водещи европейски проекти

Покана за представяне на предложения за водещи инициативи бе обявена през октомври 2010 г., а общо 33 проекта бяха избрани през март 2011 г. за насърчаване на изграждането на мрежа от контакти и разработването на иновации в областта на доброволчеството. Това съответства на един проект за страна в четиринадесет държави членки, а във Франция, Германия, Гърция, Италия, Малта, Испания, Полша и Обединеното кралство — на два проекта и, съответно, на три в Португалия.

Бюджетът, отпуснат за съфинансиране на водещите проекти, възлиза на 1,964 млн. евро. Съфинансирането на Комисията бе ограничено до максимум 60 % от общите допустими разходи по даден проект.

Бе даден приоритет на проекти за изпитване и разработване на нови, иновационни програми и за изграждане на дългосрочни партньорства между организациите на гражданското общество и органите от обществения сектор в областта на доброволческата дейност. Освен това някои теми бяха определени за приоритетни, т.е. подпомаганата от работодателя доброволческа дейност, схеми за мобилност в доброволческа дейност за хора от всички възрасти, като се отдели специално внимание на младите хора, социалното изключване и доброволческите дейности на хора в напреднала възраст (вж. приложение 2 за примери за успешни водещи проекти).

Чрез водещи европейски проекти бяха въведени редица новаторски подходи за доброволческа дейност, като те бяха разпространени чрез партньорства, създадени в рамките на поканата за представяне на предложения. Потенциалът на водещите проекти обаче не винаги бе напълно оползотворен от гледна точка на разпространението на резултатите.

3.3. Повишаване на осведомеността на равнището на ЕС

Редица дейности имаха за цел да повишат осведомеността на заинтересованите страни и широката общественост относно ЕГД — 2011 г.

Тези дейности се състояха от четири елемента:

Турне на ЕГД — 2011 г.:

Беше организирана едногодишна промоционална обиколка на столиците на всички държави членки, наречена „ турне“ на ЕГД. От националните координационни органи бе поискано да сътрудничат на местната доброволческа общност и да разработят програма от дейности за всяко място от „турнето“ в тяхната страна. Идеята бе за момент център на вниманието да бъде местната и националната доброволческа работа, както и да се осигури платформа за осъществяване на контакти и обмен на най-добри практики между националните заинтересовани страни.

В някои държави „ турнето“ на ЕГД бе по-успешно, отколкото в други. Факторите за успех изглежда са висока степен на ангажираност от страна на националните, както и на градските органи, чувство за ангажираност на доброволческия сектор, централно място на събитието и дейности на открито с цел привличане на посетители. Взаимното допълване с други програми на ЕС, например „Младежта в действие“ и „Грундвиг“, и сътрудничеството с представителствата на Комисията и мрежите Europe Direct подчертаха европейското измерение.

Конференции на ЕГД — 2011 г.:

Медийното откриване на ЕГД — 2011 г. се състоя в Брюксел през декември 2010 г., а през 2011 г. бяха организирани четири тематични конференции на равнището на ЕС.

Европейската година бе открита официално на 8 януари 2011 г. в Будапеща от заместник-председателя на Европейската комисия Вивиан Рединг по време на полудневна конференция. Конференцията бе насочена предимно към лицата, участващи в определянето на политиките по въпроса за „признаване на доброволчеството“. На събитието присъства председателят на Европейския икономически и социален комитет Стафан Нилсон.

Съвместно организираната двудневна тематична конференция с Европейския икономически и социален комитет се проведе в Брюксел на 23 — 24 май 2011 г. и имаше за цел да се работи по различни проблеми на доброволческата дейност от гледна точка на отделния доброволец. На конференцията присъстваха председателят на Европейския парламент Йежи Бузек, заместник-председателят на Европейската комисия Вивиан Рединг и председателят на Европейския икономически и социален комитет Стафан Нилсон.

На 3 — 4 ноември 2011 г. в Атина се състоя конференция на тема „Оправомощаване на доброволческите организации“, която продължи ден и половина и акцентира върху „качеството на доброволчеството“ и в която участваха заместник-председателят на Комисията Вивиан Рединг и комисарят Мария Даманаки.

Заключителната конференция на ЕГД — 2011 г. се проведе на 2 — 3 декември 2011 г. във Варшава. По време на тази ориентирана към политиките конференция, в която взе участие комисарят Кристалина Георгиева, бяха създадени необходимите условия за разработването на политиката и за непрекъснати действия на равнището на ЕС и на национално и регионално равнище, насочени към подобряване на положението на доброволческата дейност през следващите години.

Тези тематични конференции бяха много добре приети от участниците. Съгласно проучвания, проведени след четирите конференции, за по-голямата част от участниците европейските конференции са били полезни или много полезни, а ефектът им по отношение на създаването на мрежи се определя като важен.

Уебстраница на ЕГД — 2011 г.:

Официалната уебстраница на ЕГД — 2011 г. за комуникационни дейности (www.europa.eu/volunteering) е замислена като интерактивна и ангажираща, като замисълът е тя да изгражда и чувство за принадлежност към определена общност. Съдържанието е предоставено и публикувано от репортери (вж. по-долу), от доброволци, които споделят личните си преживявания, и от НКО. На страницата има и обща информация за доброволчеството, някои медийни материали и снимки от ЕГД — 2011 г.

Уебстраницата привлече голям брой посетители, но при оценяването бе посочено, че е можело да бъде замислена като по-достъпна за потребителите.

Репортери на ЕГД — 2011 г.:

Във всяка държава членка е избран по един млад доброволец — репортер, който да подготви видео материал и текст относно изпълнението на ЕГД — 2011 г. в друга държава членка. Видео материалите са качени на уебстраницата на ЕГД — 2011 г., като е изготвена и кратка компилация от тях.

Докладите на репортерите на ЕГД — 2011 г. предизвикаха силен интерес от страна на посетителите в уебстраницата и според оценката са били много тясно интегрирани с други дейности на Европейската година.

3.4. Алианс на ЕГД — 2011 г.

През 2010 г. бяха предоставени безвъзмездни средства в размер на 400 000 евро за Алианса на ЕГД — 2011 г. Алиансът е координираща структура, която обединява ключовите европейски мрежи и организации, осъществяващи дейност в областта на доброволчеството. Уебстраница: www.eyv2011.eu.

В съответствие с работния план, одобрен от Комисията, Алиансът на ЕГД — 2011 г. се ангажира да допълни информационните и комуникационните дейности на Комисията като осъществи дейности, целящи да привлекат конкретно доброволците и организациите на гражданското общество, и като координира дейността на шест работни групи, в резултат от която бе изготвена „Политическа програма за доброволчеството в Европа“ (P.A.V.E) — ключов принос на гражданското общество към Европейската година.


Каталог: pub -> ECD
ECD -> Съдържание
ECD -> Към общия бюджет за 2013 Г. Разходна част на бюджета по раздели раздел III — Комисия Раздел IV — Съд на Европейския съюз
ECD -> I. въведение
ECD -> Съвет на европейския съюз
ECD -> Точки за открито обсъждане1 Страница обсъждания на законодателни актове
ECD -> Доклад на комисията за финансирането на сигурността на въздухоплаването доклад на комисията
ECD -> Регламент за изменение на Регламент (ЕО) №1466/97 на Съвета
ECD -> Доклад за 2007 Г. За фар, предприсъединителната помощ за турция, cards и преходния финансов инструмент
ECD -> Открито обсъждане в съответствие с член 16, параграф 8 от Договора за ес


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница