Доклад на комисията rapport général 2008 final groupe 1 Информация за читателите



страница1/23
Дата04.04.2017
Размер3.86 Mb.
#18454
ТипДоклад
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   23
BG

ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА

Rapport général 2008 - FINAL - Groupe 1



Информация за читателите

Съществуват много и изчерпателни източници на информация за дейностите на Европейския съюз. В този контекст, за да бъде четивен, докладът се съсредоточава върху най-важното. Целта на текста е да представи синтезирано панорама на една година от живота на ЕС. За тази цел докладът проследява основните етапи в работата на институциите и в реализирането на политиките на Общността през изтеклата година. По този начин се очертават и основните тенденции.

За допълнителна информация към настоящия доклад могат да се използват следните източници:


  • сайтът Europa: това е истински „портал на Европейския съюз“, чиято структура улеснява резултатното търсене (http://europa.eu/index_bg.htm);

  • уебсайтовете на различните институции на Общността или на външни за институциите източници. Електронните адреси на тези източници са изброени в края на всеки раздел на Общия доклад в рубрика, озаглавена „Източници на информация и други полезни връзки“;

  • Бюлетинът на Европейския съюз (месечно издание) допълва Общия доклад и е подробна хроника на дейностите на Общността, богата на препратки и активни връзки (http://europa.eu/bulletin/bg/welcome.htm).



Въведение

2008 г. бе изпълнена със сериозни предизвикателства, на които държавите-членки и институциите отговориха с общи действия. Европа реагира бързо и ефективно на международната финансова криза, изменението на климата и множество международни конфликти, като така Съюзът често излизаше на преден план на световната политическа сцена. Процесът на ратифициране на Договора от Лисабон, който се забави вследствие на отрицателния вот на проведения през пролетта референдум в Ирландия, бе подновен на Европейския съвет от декември.

Започналата през 2007 г. финансова криза на американския пазар на рискови ипотечни кредити предизвика сериозни и все по-силни трусове в цялата световна финансова система, преди да засегне европейските пазари през септември. Европейският съюз незабавно прие спешни мерки за преодоляване на ефекта от финансовата криза върху европейските икономики. Още в началото на кризата Комисията призова държавите-членки да действат координирано и ефективно по неотложните проблеми на финансовия сектор, вместо да предприемат несъгласувани спешни мерки на национално равнище. Съюзът пое водещата роля в действията за реална и цялостна реформа на международната финансова система, основана на принципите на прозрачност, банкова солидарност, отговорност, почтеност и глобално управление, договорени на срещата на върха на Г-20 на 15 и 16 ноември във Вашингтон. Европейският съвет от 15 и 16 октомври потвърди принципите, приети от Еврогрупата на първата ѝ среща на равнище държавни и правителствени ръководители на 12 октомври, за запазване на финансовата стабилност и за координиран подход за овладяване на кризата. Взетите мерки имат за цел по-специално, съвместно с централните банки и надзорните органи, да осигурят достатъчна ликвидност на финансовите институции, да улеснят тяхното финансиране и да им предоставят капиталов ресурс, така че те да продължат да финансират икономиката по обичайния начин. Европейският съвет подчерта, че бюджетните политики трябва да останат в съответствие с преразгледания Пакт за стабилност и растеж, който съгласно правилата си следва да се прилага съобразно извънредните обстоятелства, в които се намира Съюзът. От своя страна Комисията прие редица предложения в тази област, целящи възстановяване на доверието в европейската финансова и банкова система.

За преодоляване на икономическия срив, предизвикан от финансовата криза, на 29 октомври Комисията представи съобщение, озаглавено „От финансова криза към възстановяване: европейска рамка за действие“. В него тя предлага план за действие в подкрепа на икономическата активност в условията на икономическо изоставане в Европа. Впоследствие, на 26 ноември, Комисията представи европейски план за икономическо възстановяване. В него са застъпени краткосрочни мерки за насърчаване на търсенето, за запазване на работните места и за възвръщане на доверието. Освен това в плана са предвидени бързи, целеви и временни мерки за бюджетно стимулиране на стойност около 200 млрд. евро, или 1,5 % от БВП на Съюза, финансирани както от националните бюджети (около 170 млрд. евро, или 1,2 % от БВП), така и от бюджета на Съюза и от Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) (около 30 млрд. евро). Основните елементи на този план получиха одобрението на държавите-членки на проведения на 11 и 12 декември Европейски съвет.

Другата важна тема през годината бе определянето на европейска енергийна политика, съобразена с изменението на климата. Комисията даде начало на работата по този въпрос на 23 януари с приемането на амбициозен пакет от мерки за енергетиката и климата, благодарение на които Съюзът ще разполага с механизми да намали най-малко с 20 % емисиите на парникови газове и да увеличи до 20 % дела на енергията от възобновяеми източници в потреблението на енергия до 2020 г. в съответствие с ангажиментите, поети от европейските лидери през март 2007 г. Когато бъде сключено ново световно споразумение за изменението на климата, намаляването на емисиите на парникови газове може да бъде фиксирано на 30 % до 2020 г. На пролетното си заседание Европейският съвет припомни, че Съюзът държи да запази водещата си роля на международно равнище по въпросите на изменението на климата и енергетиката. На заседанието си от 11 и 12 декември Европейският съвет постигна политическо съгласие относно съдържанието на пакета благодарение на тясното сътрудничество между Комисията и председателството на Съвета, като бяха отчетени специфичните проблеми, които срещат някои държави-членки.

Друго значимо развитие през 2008 г. бе процесът на ратифициране на Договора от Лисабон, подписан на 13 декември 2007 г. Ирландия е единствената страна, в която се проведе референдум (на 12 юни), като на него 53,4 % от участниците гласуваха против ратифицирането. След вота Европейският съвет от 19 и 20 юни потвърди продължаването на процеса на ратифициране в останалите държави-членки, като прецени, че е необходимо повече време за анализиране на ситуацията и че ще разгледа отново този въпрос през октомври. Успоредно с това процесът на ратифициране продължи през годината и договорът бе одобрен от парламентите на двадесет и пет държави. На Европейския съвет от 11 и 12 декември бе намерен изход: министър-председателят на Ирландия представи анализ на ситуацията, който доведе до заключението, че Съюзът следва да направи правнообвързващи декларации; в тях трябва да се пояснят аспектите на Договора, породили опасенията в Ирландия, където следва да се проведе нов референдум през 2009 г. преди края на мандата на настоящата Комисия. Освен това Европейският съвет прие важно заключение, засягащо институциите, а именно запазването и след 2014 г. на принципа за един комисар на държава-членка.

С оглед на неотклонния стремеж за сближаване на Съюза и европейските граждани през годината бе подобрена комуникационната политика. Съзнавайки необходимостта от по-пълно интегриране на гражданите в европейския политически живот и от по-добро представяне на дейността си пред външния свят, Комисията прие съобщение относно бъдещето на стратегията по т. нар. „план Д“, прилагана от 2005 до 2007 г. (инициатива, провеждана по надслова „Дебат Европа“). Комисията предложи също конкретни мерки за по-добро информиране на гражданите по европейските въпроси чрез аудиовизуалните средства за масово осведомяване. Освен това през 2008 г. тя съсредоточи своите публични послания около осем приоритета (вместо седемнадесет през 2007 г.), за да привлече в по-голяма степен вниманието към тях и да увеличи въздействието им върху гражданите. Тези приоритети се допълват от четири приоритета за междуинституционална комуникация за 2009 г., а именно: изборите за Европейски парламент, енергийната политика и изменението на климата, тържественото отбелязване на двадесетгодишнината от падането на Берлинската стена и мерките в подкрепа на растежа, заетостта и солидарността.

През 2008 г. подобряването на законодателната дейност продължи да бъде сред основополагащите приоритети на Комисията. Вторият стратегически преглед на програмата за по-добро законотворчество в Европейския съюз, представен от Комисията на 30 януари, сочи, че благодарение на предприетите в рамките на програмата действия е постигнат съществен напредък. През годината Комисията представи 41 нови инициативи за опростяване, а 140 инициативи бяха проучени от независимия комитет за оценка на въздействието. На 10 март тя представи съобщение относно нови действия, които могат да се реализират бързо и които са в състояние доведат до значителни резултати, като се внесат само малки промени в съществуващото законодателство. Освен това групата на високо равнище по въпросите, свързани с административните тежести, в която са представени заинтересовани страни, излезе със становища относно намаляването на разходите от този вид и препоръча да се насърчат допълнителни мерки за тази цел.

За подобряване на качеството на законодателството и на прозрачността след кодекса за поведение на представителите на интереси, формулиран в съобщение от 27 май относно европейската инициатива за прозрачност, на 23 юни Комисията създаде онлайн регистър на представителите на интереси. На 30 април тя излезе с предложение в сходна сфера, а именно за изменение на регламента относно публичния достъп до документи на Европейския парламент, на Съвета и на Комисията. Целта е да се увеличи прозрачността, по-специално в законодателната дейност, като се усъвършенстват и формулират по-ясно някои от разпоредбите на регламента. Съюзът стартира също така лесна за използване информационна услуга, позволяваща на обществеността да проследява подробно начина на изразходване на средствата на ЕС. С тази онлайн база данни за първи път се дава пряк достъп до информация относно организациите, които получават финансиране от Общността. Системата обхваща всички средства, управлявани пряко от Европейската комисия. Услугата използва данните за сметките на ЕС и дава общ поглед върху предходната финансова година.

В изпълнение на целите, поставени през 2005 г. като стратегически оси на програмата на Комисията за мандата ѝ до ноември 2009 г., през годината бяха взети редица мерки и решения.

По отношение на целта за благоденствие икономическият климат през 2008 г. бе белязан от покачването и последвалия спад на цените на основни стоки, от сътресенията на финансовите пазари и от забавянето на икономическото развитие. На 20 май и 13 юни Комисията представи за обсъждане от Европейския съвет две съобщения съответно относно възможностите за ограничаване на последствията от покачването на цените на храните на световните пазари и на цените на петрола.

Европейският съвет от 13 и 14 март даде ход на втория тригодишен цикъл на подновената Лисабонска стратегия за растеж и работни места (2008—2010). Той потвърди, че остават в сила настоящите интегрирани насоки (общи насоки на икономическите политики и насоки за заетостта) и четирите приоритетни области на действие, определени от Европейския съвет от пролетта на 2006 г., а именно: знания и иновации, бизнес среда, заетост и енергетика и изменение на климата.

По отношение на паричната политика в съобщението си от 7 май по повод десетата годишнина на Икономическия и паричен съюз (ИПС) Комисията направи равносметка за ИПС, като анализира състоянието на икономиката в еврозоната, набеляза по-нататъшните цели и предизвикателства пред еврозоната и предложи политическа програма, благодарение на която ИПС ще продължи успешно да функционира. На 1 януари 2008 г. Кипър и Малта се присъединиха към еврозоната. През останалата част на годината усилията бяха съсредоточени върху подготовката на новото разширяване на еврозоната — на 1 януари 2009 г. Словакия прие официално еврото и стана нейният шестнадесети член. Финансовата криза показа за пореден път, че еврото е важен фактор за устойчивостта и защитата на страните — членки на еврозоната.

През 2008 г. политиката на конкуренция допринесе съществено за координиране на ответните мерки на Европейски съюз по отношение на световната финансова криза, като същевременно запази възможността държавите-членки да реагират, когато е необходимо, в съответствие с националната ситуация. В отговор на сътресенията на финансовите пазари от началото на септември насам бяха приети редица спешни мерки в сферата на държавните помощи, по-специално в банковия сектор.

В приложение на концепцията си за модернизиране на политиката за единния пазар през изминалата година Комисията прие инициатива, с която се създава нова правна форма за повишаване на конкурентоспособността на малките и средните предприятия (МСП) чрез облекчения за създаването и функционирането на МСП на единния пазар. Става дума за устава на европейското частно дружество (Societas Privata Europaea — SPE). Друга съществена стъпка през 2008 г. бе приемането от Европейския парламент и Съвета на регламента за създаването на Европейския институт за иновации и технологии, който си поставя за цел да укрепи капацитета за иновации на Общността и държавите-членки, като интегрира изцяло най-добрите европейски структури, опериращи в т.нар. „триъгълник на знанието“ (висшето образование, научните изследвания и предприятията). В сферата на транспорта, в името на по-пълното прилагане в този сектор на принципите на устойчивото развитие, Комисията представи пакет мерки с предложения за по-екологичен транспорт, за намаляване на шума, произвеждан от съществуващия железопътен парк, за интернализиране на външните разходи на транспорта и за ревизиране на директивата за евровинетката. Следвайки посоката, зададена с приетия през октомври 2007 г. план за действие за интегрирана морска политика, Комисията представи съобщение, озаглавено „Насоки за интегриран подход към въпросите на морската политика: към най-добра практика при интегрираното управление на морското дело и консултация със заинтересованите страни“. В сферата на гражданското въздухоплаване с влизането в сила на специален регламент лицата с увреждания, възрастните и други лица с намалена подвижност ще се възползват от облекчен достъп до въздушен транспорт.

Европейският съвет от 15 и 16 октомври потвърди, че сигурността на енергоснабдяването е приоритет за Европейския съюз. В този контекст той призова за практическото осъществяване на редица цели: финализиране на законодателния пакет за вътрешния пазар на електричество и газ; ускоряване изпълнението на европейския план за действие за енергийна ефективност и на стратегическия план за енергийни технологии; непоколебими по-нататъшни стъпки за разнообразяване на енергийните източници в контекста на пакета за енергията и климата; разработване на механизми за овладяване на кризисни ситуации с временно прекъсване на снабдяването; доизграждане и укрепване на критичната инфраструктура и развитие на отношенията със страните доставчици в името на стабилизирането на снабдяването.

Що се отнася до солидарността новото поколение секторни и регионални програми по политиката на сближаване от 2007 г. насам имат за цел да доведат до нов подем в заетостта и растежа във всички държави-членки и всички региони на Европейския съюз. През 2008 г. Европейският съюз взе решение за насърчаване на по-добрите условия на труд за временно наетите служители, като целта на тези нови правила е да се гарантира равнопоставеността между наетите чрез агенции за временна заетост работници и постоянния персонал и за временно наетите работници да се осигурят същите основни условия на труд и заетост от деня на постъпването им на работа, с изключение на случаите, когато е налице друга договореност между социалните партньори. През октомври ръководните лица на Европейския съюз се срещнаха с представителите на организациите на работниците и работодателите, за да обсъдят последствията от финансовата криза върху реалната икономика, и по-конкретно върху икономическия растеж и заетостта. На 18 ноември Комисията публикува доклад върху резултатите от свободното движение на работници в контекста на разширяването. В текста се подчертава, че движението на работна ръка от новите държави-членки, присъединили се през 2004 г. и 2007 г., оказва положителното влияние върху европейската икономика.

С оглед на целта за по-добро функциониране на Общата селскостопанска политика въз основа на натрупания от 2003 г. насам опит, която бе формулирана в съобщение от ноември 2007 г., посветено на подготвяния „контролен преглед“ на преустроената Обща селскостопанска политика, през 2008 г. Комисията представи множество предложения, приети като пакет от Европейския съвет през декември.

Израз на насърчаването на общи ценности в рамките на Европейския съюз бе откритата официално на 8 януари в Любляна (Словения) европейска година на междукултурния диалог, през която бяха организирани редица събития в цяла Европа.

Целите за сигурност и свобода бяха застъпени в сферата на полицейското сътрудничество с постигнатото на 18 април в Съвета политическо споразумение по предложението за решение за създаването на Европейската полицейска служба (Европол). Целта на решението е Европол да получи статут на агенция на ЕС и финансирането от националните правителства да се замени със субсидия от Общността. В областта на имиграцията и убежището Комисията представи амбициозно съобщение, посветено на принципите, действията и инструментите на една бъдеща обща имиграционна политика за Европа, както и план за действие по въпросите на убежището, в който се очертава интегриран подход към закрилата на равнище ЕС. Съобщението формулира два общи принципа, въз основа на които ще се изгражда общата политика към имиграцията. Европейският съвет от 15 и 16 октомври одобри този европейски пакт. Следва да се отбележи, че на 12 декември Швейцария се присъедини към Шенгенското пространство. В резултат на това проверките на лица по вътрешните сухопътни граници с Швейцария бяха прекратени. На 29 март 2009 г. този процес ще приключи с отменянето на контрола на лица и по въздушните граници.

В сферата на външните отношения, и по-точно процеса на разширяване, на 5 март Комисията прие съобщение, озаглавено „Западни Балкани: укрепване на европейската перспектива“. В него се представят нови инициативи, а съществуващите се консолидират. Целта е да се окаже подкрепа на политическото и икономическото развитие на държавите от Западните Балкани и да се допринесе за ускоряване на техния напредък по пътя към членство в Европейския съюз. Преговорите за присъединяване с Хърватия и Турция продължиха своя ход. Предвид постигнатия напредък в четири ключови области, определени от Европейския съюз през 2005 г., през 2008 г. Съюзът подписа споразумения за стабилизиране и асоцииране с Босна и Херцеговина и със Сърбия, както и междинни споразумения за търговия и съпътстващи мерки. През февруари с оглед на гласуваната от парламента на Косово резолюция за обявяване на независимост Съветът прие заключения, в които се отбелязва, че държавите-членки следва да регулират отношенията си с новата държава в съответствие с националната си практика и с международното право. Съветът реши също така в рамките на Европейската политика за сигурност и отбрана (ЕПСО) да разположи мисия по въпросите на полицейските служби и върховенството на закона (EULEX Косово) и да назначи специален представител на Европейския съюз.

През 2008 г. бе даден нов тласък на отношенията между Европейския съюз и средиземноморските му партньори. През месец май Комисията прие съобщение със заглавие „Процесът от Барселона: Съюз за Средиземноморието“, представящо в основни линии процеса, чиято цел е да обнови и открои по-ясно отношенията между Европейския съюз и партньорите му от средиземноморския регион. На 13 юли в Париж се проведе първата среща на върха на новия Съюз за Средиземноморието, в която участваха държавите-членки на Европейския съюз, и съседните средиземноморски държави, нечленуващи в Съюза.

На 3 декември Комисията прие съобщение относно източното партньорство със страните от Източна Европа. В текста се изтъква задълбочаването на отношенията между Европейския съюз и Азербайджан, Армения, Беларус, Грузия, Молдова и Украйна, което би могло да доведе до подписването на нови споразумения за асоцииране, съдържащи договорености за свободна търговия.

След избухването на конфликта в Грузия през август на 1 септември в Брюксел се проведе извънреден Европейски съвет. Той осъди едностранното решение на Русия да признае независимостта на Южна Осетия и Абхазия и изрази загрижеността си относно последствията от кризата върху целия регион. Европейският съвет изрази становището, че е необходимо да се окаже подкрепа на регионалното сътрудничество и да се укрепят връзките между Европейския съюз и съседите на изток, най-вече чрез развитието на „Черноморското взаимодействие“ и чрез създаването на ново „източно партньорство“.

На 21 юли в Женева бяха подновени преговорите за приключване на кръга преговори от Доха. Преговорите блокираха след несъгласие по точната формулировка на специален предпазен механизъм, който би позволил на развиваща се страна да увеличи митата си в случай на рязко увеличение на вноса на селскостопански продукти вследствие на отваряне на пазара, договорено в СТО. От друга страна, продължиха двустранните преговори за сключване на споразумения за свободна търговия с Индия, Южна Корея, държавите от Асоциацията на страните от Югоизточна Азия, държавите от Съвета за сътрудничество на страните от Персийския залив, от Централна Америка и от Андската общност.

През годината се проведоха срещи на върха между Европейския съюз и, съответно, Съединените щати, Русия, Япония, Канада, Индия, Бразилия и Южна Африка. На 29 октомври бе приета нова рамка за партньорство между Европейския съюз и Австралия, която ще съставлява основата за двустранните отношения в бъдеще. Предвид все по-отчетливото присъствие на Китай на африканския континент на 17 октомври Комисията представи стратегическа инициатива на Европейския съюз за тристранното сътрудничество между Съюза, Африка и Китай.

На 28 април Съветът прие решение, с което одобри договореното през 2005 г. преразглеждане на Споразумението от Котону, с което се уреждат отношенията между Европейския съюз и страните от АКТБ. Благодарение на това решение влезе в сила Десетият европейски фонд за развитие (ЕФР), който е основен инструмент за финансовото сътрудничество между ЕС и АКТБ. Що се отнася до действията на място, на 28 януари започна военната операция на Европейския съюз в Чад и в Централноафриканската република (EUFOR Tchad/RCA), чиято цел е да гарантира запазването на мира в региона.

През 2008 г. Европейският съюз продължи да играе важна роля в процеса на възстановяване в Афганистан. През март завърши изцяло разполагането на полицейската мисия на Европейския съюз в Афганистан (EUPOL Афганистан, в рамките на Европейската политика за сигурност и отбрана), имаща за цел да окаже подкрепа за създаването на афганистански полицейски сили, които спазват правата на човека и функционират в рамките на правовата държава. През годината Европейският съюз изпрати наблюдатели на избори в Африка, Латинска Америка и Азия. Мисиите на Европейския съюз работиха рамо до рамо с правителствата и с неправителствени организации (НПО) в Ангола, Бангладеш, Бутан, Гвинея Бисау, Еквадор, Камбоджа, Непал, Пакистан и Руанда, за да оценят спазването в съответния избирателен процес на международните норми за демократични избори.





Глава I

Обща политическа и икономическа рамка

Раздел 1

1.1. По-добро регулиране

Контекст

Повишаването на качеството на европейското законодателство е важен елемент на Лисабонската стратегия за растеж и работни места, тъй като една опростена и осъвременена регулаторна среда допринася за постигането на осезателен за гражданите и предприятията напредък. В този контекст Комисията формулира приоритетните дейности на Съюза, а именно изпълнението на програмата за опростяване и осъвременяване на съществуващото законодателство, намаляването на административните тежести, контролирането на качеството на оценките на въздействието в името на по-доброто разработване на новите нормативни актове и по-категоричното спазване на законите на Общността. Усъвършенстването на регулаторната среда е траен процес, който изисква приспособяването на институционални и административни структури. По-доброто регулиране е споделена отговорност, която предполага тясно сътрудничество с другите европейски институции, държавите-членки и местните и регионалните власти.

През 2007 г. в обща декларация, допълваща Междуинституционалното споразумение за по-добро законотворчество, Европейският парламент, Съветът и Комисията се ангажираха да спазват принципите на прозрачност, отчетност и ефективност, особено в рамките на законодателната процедура за съвместно вземане на решение.

1.1.1. По-добро законотворчество

Вторият стратегически преглед на програмата за подобряване на регулирането в Европейския съюз (1), представен от Комисията на 30 януари, сочи, че благодарение на предприетите в рамките на програмата действия е постигнат съществен напредък.

В текста Комисията подчертава, че по-доброто регулиране не означава да се дерегулира или да се забавя приемането на нови европейски правила, когато те са необходими, а да се извършва системна оценка на стратегически и регулаторни предложения, като за всяка инициатива се проучва широк спектър от варианти — както регулаторни, така и нерегулаторни. В този контекст съществуващото законодателство се опростява и кодифицира, като все по-често се прибягва до преработване (към края на 2008 г. са приети и публикувани около 135 кодифицирани акта, включени в големия проект за кодифициране на законодателството на Общността, подновен през 2006 г., като през годината са приети и около 50 преработени текста). Усилията се съсредоточават и върху намаляването на административните тежести, налагани от законодателството. Текущите предложения се преразглеждат и оттеглят, в случай че вече не са целесъобразни или не отговарят на приоритетите на Комисията. В сътрудничество с държавите-членки в момента се разработва нова, по-ефективна стратегия за преодоляване на трудностите, възникващи при прилагането на законите на Общността и при гарантиране на съответствието с тях. В крайна сметка през 2008 г. бе предложено да се отменят или да се отстранят от Справочника на действащото законодателство над 600 законодателни текста, които се считат за остарели или безпредметни.

Комисията предлага също така възможности за продължаване на този процес, а именно да се направи задълбочен преглед на законодателството на Европейския съюз, да се доведе до край инициативата за изчисляване на разходите по задълженията за информиране, на които се подчиняват предприятията, и да се утвърди значението на оценката на въздействието в процеса на формулиране и разработване на политики (включително ревизиране на насоките за оценка на въздействието, укрепване на ролята на Комитета по оценка на въздействието и преразглеждане на общия подход към оценката на въздействието, договорен между Европейския парламент, Съвета и Комисията).

В заключенията си от 3 март и от 29 и 30 май Съветът изказва задоволството си от този втори стратегически преглед на инициативите, посветени на по-доброто законотворчество. Съветът счита, че тези усилия следва да се увенчаят със законодателни текстове, с които ще бъдат съкратени излишните разходи за предприятията и ще бъдат постигнати по-ефективно политическите цели. Съветът призовава също така Комисията и държавите-членки да отчитат по-активно и съсредоточено в оценките си на въздействието мерките, необходими за прилагането на законодателството, и да пристъпят към обмен на информация за добри практики при привеждането в действие и прилагането на законите. Съветът от своя страна се ангажира да проучи възможностите и начините за ускоряване на разглеждането на постъпилите предложения за законодателно опростяване в рамките на действащите процедури за вземане на решения.

На 25 септември Съветът изрази становището, че усилията за по-добро законотворчество ще доведат до конкретни, практически резултати, ако гражданите и предприятията се ползват от улеснен достъп до законодателството на ЕС на своя собствен език. Съветът призова работата за усъвършенстване на уебсайтовете с европейско законодателство да се съсредоточи приоритетно върху използването на най-ефикасните и ергономични инструменти за търсене и да се осигури достъп до всички законодателни текстове в консолидирана версия на всичките официални езици на Европейския съюз. Съветът напомни, че програмата за по-добро законотворчество засяга не само етапа на разработване на нормативната база, а целия нормативен цикъл, включително ефективното му прилагане.



Разработване на политики

През 2008 г. Комитетът по оценка на въздействието (започнал да функционира през 2007 г. със задачата да контролира качеството на оценките на въздействието) изготви 182 становища относно оценките на въздействието, придружаващи предложенията на Комисията (от които 43 становища за внесени наново проекти на оценки на въздействието и 4 становища за също внесени нанова оценки на въздействието).



Осъвременяване на съществуващото законодателство

На 30 януари Комисията прие втория доклад за напредъка в прилагането на стратегията за опростяване на регулаторната среда (2). Документът представя в количествено и качествено изражение постигнатите осезателни за гражданите и предприятията резултати в изпълнението на развиващата се програма за опростяване. В текста се описват и новите инициативи, които Комисията възнамерява да предложи до края на мандата си.

Сред примерите за вече приети предложения за опростяване присъстват тези за единната платежна зона в Съюза, за модернизирания митнически кодекс, за решението за създаване на електронна митница и за преработването на актовете за двадесет и една общи организации на пазара в единна система с цел рационализирането и опростяването на Общата селскостопанска политика. Сред новите предложения на Комисията изпъква преразглеждането на регулаторната рамка за електронните комуникационни мрежи и услуги — инициатива, чиято цел е да облекчи административните тежести за националните законодателни органи и за икономическите оператори.

В доклада Комисията заявява и намерението си да извърши пълен преглед на общностното законодателство, за да провери дали съществуващите инструменти все още са необходими и възможно най-леки с оглед на желаните политически резултати, дали се използват правилните нормативни методи и дали всяка наложена тежест или разход е пропорционална на преследваните политически цели. В процеса на прегледа ще бъдат формулирани и нови инициативи, които ще бъдат включени в следващия цикъл на програмата за опростяване, чиято актуализирана версия ще бъде представена в началото на 2009 г.

През годината Комисията представи 41 нови инициативи за опростяване. Тя се съсредоточи най-вече върху закони за селското стопанство, околната среда, защитата на потребителите, конкуренцията, дружественото право и сферата на статистиката. Като примери могат да се посочат общите правила за схемите за директно подпомагане на селскостопанските производители (3), схемата на Общността за управление и одит в областта на екологията (EMAS) (4), схемата на Общността за екомаркировка (5), хоризонталната рамка за правата на потребителите (6), регламентът за групово освобождаване при държавните помощи (7) и законодателните текстове относно задълженията за докладване и документиране при сливане или разделяне на акционерни дружества (8). Сред тези инициативи са и нормативните текстове относно някои продукти (като предложението за директива относно прегледа на измененията на условията за разрешителни за пускане на пазара на лекарствени продукти за хуманна и ветеринарна употреба (9), предложението за преработване на директивата за козметичните продукти (10), предложението относно общата безопасност на моторните превозни средства (11) и предложението относно безопасността на играчките (12).

Прилагане на законодателството на Общността

На 18 ноември Комисията представи годишния си доклад за 2007 г. относно мониторинга на прилагането на правото на Общността (13). В доклада се очертават три основни области, в които трябва да се направят подобрения: превантивни действия за предотвратяване на проблемите; партньорство с държавите-членки в превантивните действия за решаване на проблемите на гражданите и определяне на приоритети при разглеждането на жалби и нарушения.

Годишният доклад включва: текст, в който се прави стратегическа оценка, дефинират се приоритети и се програмират действията по отношение на мониторинга на прилагането на общностното законодателство; документ, представящ секторен анализ (14); документ, съдържащ два списъка. Първият е на всички процедури по нарушения, основаващи се на договорите, на регламенти или на решения, като се посочват засегнатите държави-членки и сектори и настоящият етап на процедурата. Вторият списък е подобен, но за нарушения на директиви (15).

Освен този доклад на същата дата Комисията прие и секторно съобщение за прилагането на общностното право в областта на опазването на околната среда (16). В съобщението се очертават предизвикателствата пред прилагането на общностното законодателство за опазване на околната среда и се описват механизми за насърчаване спазването на законовите разпоредби. Тези механизми имат за цел най-вече да спомогнат за предотвратяване на нарушения, да дадат отговори на конкретни тревоги на европейските граждани, да допринесат за разкриване на най-тежките нарушения и за гарантиране на незабавна и категорична реакция срещу тях и да въведат активен диалог между Европейския парламент, гражданите и заинтересованите страни.

Към края на 2008 г. се работеше над 3430 досиета за нарушения, от които 1840 бяха по жалби.

Правна рамка за статистиката на Общността

На 11 март Европейският парламент и Съветът приеха две решения (17) за създаване на Европейски консултативен съвет за статистическо управление и на Европейски статистически консултативен комитет. Решенията представляват мерки за окомплектоване и укрепване на съществуващите управленски структури в системата на европейската статистика.



1.1.2. Намаляване на административните тежести

В свой работен документ от 30 януари, озаглавен „Намаляване на административните тежести в Европейския съюз — доклад за напредъка от 2007 г. и перспективи за 2008 г.“ (18) Комисията прави равносметка на първата година от прилагането на програмата за действие за намаляване на административните тежести. В същия документ Комисията оповестява и намерението си да представи през 2008 г. нови дейности, които могат да се реализират бързо и които са в състояние да доведат до значителни резултати, като се внесат само малки промени в съществуващото законодателство.

Тези бързи действия, описани в съобщение от 10 март (19), засягат следните области: селско стопанство, индустриална политика, околна среда, статистика и вътрешен пазар (права на предприятията и счетоводство).

През годината създадената през 2007 г. експертна група под председателството на г-н Щойбер продължи работата си, посветена на бързите действия. Групата има за задача да съветва Комисията в изпълнението на програмата за действие за намаляване на административните тежести. Групата излезе със становище относно новите и текущите инициативи за намаляване на административните тежести и обяви конкурс за най-добра идея в тази област.

През 2008 г. в рамките на онлайн допитване, започнало през 2007 г., и под формата на доклади и писма Комисията получи стотици предложения за мерки за намаляване на административните разходи.

1.1.3. Субсидиарност и пропорционалност

На 26 септември (20) Комисията представи петнадесетия си годишен доклад относно прилагането на принципите за субсидиарност и пропорционалност в контекста на „по-доброто законотворчество“ през 2007 г. В доклада са отразени и две събития от 2007 г., които оказват влияние върху прилагането на двата принципа, а именно: учредяването на комитет по оценка на въздействието (благодарение на който се утвърждава мястото на анализа на двата принципа в оценките на въздействието, извършвани от Комисията) и споразумението за нов договор (който възлага нова роля на националните парламенти по отношение на анализа на прилагането на тези два принципа). Докладът заключава, че всички участници в системата, на национално и европейско равнище, са дали своя принос в анализа на предложенията на Общността. Обобщава се също, че фактът, че националните парламенти и институциите на ЕС повдигат подобни въпроси, показва, че е налице все по-широк консенсус за практическия смисъл на субсидиарността и пропорционалността.



1.1.4. Прозрачност

Регистър на представителите на интереси

На 23 юни Комисията откри своя онлайн регистър на представителите на интереси. Всички заинтересовани лица, които искат да оказват давление в процеса на разработване на политики и вземане на решения в европейските институции се приканват да се регистрират и да предоставят информация за себе си в името на по-голямата прозрачност в отношенията между представителите на интереси и Европейската комисия. Изразяването на съгласие с кодекса за поведение е условие за вписването в регистъра.

Кодексът за поведение на представителите на интереси бе приет от Комисията след обществена консултация. Кодексът бе представен в съобщение на Комисията от 27 май, озаглавено „Европейска инициатива за прозрачност — рамка за отношенията с представителите на интереси (регистър и кодекс за добро поведение)“ (21). Комисията описва дейностите на представителите на интереси и формулира седем основни правила, към които те трябва да се придържат.

Достъп на обществеността до документи

Трите институции представиха годишните си доклади за 2007 г. (22) за прилагането на регламента относно публичния достъп до документи на Европейския парламент, на Съвета и на Комисията (23). На 30 април Комисията прие предложение за изменение на посочения регламент, като целта е да се повиши прозрачността, особено в законодателната дейност, като в същото време се усъвършенстват и пояснят някои разпоредби на акта (24). Това предложение идва след обществено допитване, проведено през 2007 г. след публикуването на зелена книга (25).



Прозрачност във финансовата област

В контекста на европейската инициатива за прозрачност (26) на 2 октомври бе открит нов уебсайт, посветен на системата за финансова прозрачност. На сайта са поместени данни за бенефициери на средства по бюджетните редове, които се управляват пряко от Комисията и от изпълнителните агенции, натоварени с управлението на определени програми на Европейския съюз.

Паралелно с това всяка държави-членки трябваше да открие уебсайт с информация за средствата, превеждани на бенефициерите на помощи за развитие на селските райони (която е на разположение от 30 септември за разходите от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, ЕЗФРСР (27) и от 30 април 2009 г. — за разходите от Европейския фонд за гарантиране на земеделието, ЕФГЗ)

Източници на информация и други полезни връзки


  • По-добро законотворчество:


Каталог: pub -> ECD
ECD -> Съдържание
ECD -> Към общия бюджет за 2013 Г. Разходна част на бюджета по раздели раздел III — Комисия Раздел IV — Съд на Европейския съюз
ECD -> I. въведение
ECD -> Съвет на европейския съюз
ECD -> Точки за открито обсъждане1 Страница обсъждания на законодателни актове
ECD -> Доклад на комисията за финансирането на сигурността на въздухоплаването доклад на комисията
ECD -> Регламент за изменение на Регламент (ЕО) №1466/97 на Съвета
ECD -> Доклад за 2007 Г. За фар, предприсъединителната помощ за турция, cards и преходния финансов инструмент
ECD -> Открито обсъждане в съответствие с член 16, параграф 8 от Договора за ес


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   23




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница