Доклад на мрежата „Евридика". В доклада „Модернизиране на висшето образование в Европа: достъп, задържане на студентите и пригодност за заетост" се разглежда какво правят правителствата и висшите учебни заведения за разширяване на достъпа до висше



Дата25.10.2018
Размер39.65 Kb.
#98648



Европейска комисия

Съобщение за медиите

Брюксел, 22 май 2014 г.



Пропуски по отношение на информацията спъват висшето образование в много страни от ЕС

Недостатъчно държави използват събираната от тях информация за висшето образование, за да подобряват своите университети и възможностите, които те предлагат на студентите. Това показва публикуван днес доклад на мрежата „Евридика“. В доклада „Модернизиране на висшето образование в Европа: достъп, задържане на студентите и пригодност за заетост“ се разглежда какво правят правителствата и висшите учебни заведения за разширяване на достъпа до висше образование, за увеличаване на броя на студентите, които завършват своето образование (задържане на студентите), и за ориентиране на студентите относно навлизането на пазара на труда (пригодност за заетост). В проучването участваха над 30 страни — всички държави от ЕС (с изключение на Люксембург и Нидерландия) плюс Исландия, Лихтенщайн, Черна гора, Норвегия и Турция.

„В системата на висшето образование трябва да се направи повече за преодоляване на слабостите — например искаме да насърчим по-голямо многообразие сред студентската общност. Университетите трябва да привличат повече студенти в неравностойно положение, особено хора от семейства с ниски доходи, хора с увреждания, мигранти или хора с различен етнически произход. Освен да ни вдъхновят да постигнем по-голямо многообразие подходящите данни могат да ни помогнат да оценяваме по-добре въздействието на нашите политики и да променяме курса, когато е необходимо. При вземането на решения трябва да използваме по-активно данните и обратната връзка“, заяви Андрула Василиу, комисар по въпросите на образованието, културата, многоезичието и младежта.

Констатации в доклада:

Въпреки че много страни събират информация за своите студенти, анализът на данните често не е свързан с конкретни цели (например осигуряване на достъп до висше образование за студентите в неравностойно положение) и много страни не са наясно дали многообразието сред студентската общност се увеличава (вж. фигура 1).

Много малко страни (Белгия (Фландрия), Ирландия, Франция, Литва, Малта, Финландия и Обединеното кралство (Шотландия)) са определили цели за подобряване на достъпа до висше образование за хора от по-слабо представени групи, например за хора от семейства с ниски доходи.

В около половината от европейските системи за висше образование са включени програми за хора, които не идват директно от системата на средното образование (Белгия, Чешката република, Дания, Германия, Ирландия, Франция, Австрия, Полша, Португалия, Словения, Швеция, Словакия, Обединеното кралство, Исландия и Хърватия), и вече придобити знания се признават чрез образователни кредити (също и в Испания, Италия, Лихтенщайн, Финландия и Норвегия). Забелязва се ясно географско разделение по отношение на мерките за разширяване на достъпа до висше образование — тези страни са предимно в Северна и Западна Европа.

Значителен брой страни не изчисляват систематично дела на завършилите или напусналите преждевременно студенти. Сред тях са и страни, които имат политики относно задържането на студентите и завършването на образованието, но очевидно не разполагат с основни данни, за да анализират резултатите от тези политики.

В повечето страни висшите учебни заведения трябва да предоставят информация относно пригодността за заетост (например равнище на заетост сред завършилите студенти; как развиват уменията, от които завършилите студенти се нуждаят, за да намерят работа) с цел осигуряване на качеството. Същевременно тази информация рядко се използва при изготвянето на политики за висшето образование.

Използването на осигуряването на качеството, за да се насърчават изключително важните цели на политиката за разширяване на достъпа и подобряване на дела на задържане на студентите и на завършващите висше образование, може да помогне при наблюдението на напредъка на студентите и идентифицирането на начините, по които висшите учебни заведения (университети, колежи и т.н.) използват тази информация, за да повишават качеството.

Фигура 1: Промени в многообразието на студентите, 2002/03 — 2012/13 г.



Контекст

В доклада „Модернизиране на висшето образование в Европа: достъп, задържане на студентите и пригодност за заетост“ се разглеждат политиката и практиката, свързани с опита на студентите на три етапа от висшето образование: достъп, за който е необходима информираност за предлаганото висше образование, изискванията за прием и процедурите за прием; напредък в рамките на учебната програма, включително подкрепа, която може да бъде оказана, ако възникнат проблеми; преход от системата на висшето образование към пазара на труда.

В програмата на Комисията за модернизиране на висшето образование се подчертава необходимостта от наличие на гъвкави начини за започване на висше образование, от осигуряване на ефективност и ефикасност в системата на висшето образование и от предоставяне на подходящи умения на студентите, за да могат лесно да си намерят работа, след като завършат.

Мрежа „Евридика“

Мрежата „Евридика“ има за задача да проучва и обяснява как са организирани и как функционират различните образователни системи в Европа. Тя предоставя описания на националните образователни системи, сравнителни проучвания на определени теми, показатели и статистика. Всички публикации на „Евридика“ могат да бъдат изтеглени безплатно от уебсайта на мрежата или да бъдат поръчани в печатен формат. С работата си „Евридика“ има за цел да насърчава разбирателство, сътрудничество, доверие и мобилност на европейско и международно равнище. Мрежата се състои от национални звена в европейските страни и се координира от Изпълнителната агенция за образование, аудиовизия и култура на ЕС. За повече информация за „Евридика“ вижте http://eacea.ec.europa.eu/education/eurydice.



За повече информация:

Пълния доклад (на английски) ще намерите на сайта на „Евридика“:

Европейска комисия: Образование и обучение



Уебсайт на Андрула Василиу

Андрула Василиу в Twitter: @VassiliouEU



За контакти:

Dennis Abbott (+32 2 295 92 58); Twitter: @DennisAbbott

Dina Avraam (+32 2 295 96 67)



IP/14/592

Каталог: rapid
rapid -> Европейска комисия Съобщение за медиите
rapid -> Европейска комисия Съобщение за медиите
rapid -> Европейската комисия е готова да започне преговори със сащ за споразумение за личните данни с цел борба с тероризма и престъпността
rapid -> IP/10/609 Брюксел, 26 май 2010 г. Европейската комисия се стреми да постигне високи стандарти за закрила на неприкосновеността на личния живот в рамките на споразумението за защита на данните между ес и сащ
rapid -> Европейска комисия — Съобщение за медиите
rapid -> Заседание на Съвета Външни работи Търговия Женева, 14 декември 2011 г. Председател г жа Hanna trojanowska
rapid -> Европейска комисия Съобщение за медиите
rapid -> Texte bg conseil europeen – bruxelles 15 & 16 octobre 2008 conclusions de la présidence


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница