Доклад на Настоятелството на Национално читалище на слепите "Луи Брайл"



Дата02.02.2018
Размер127.83 Kb.
#53892
Отчетен доклад

на Настоятелството на Национално читалище на слепите "Луи Брайл"

за мандата му от 2006 до 2009 г.
Госпожи и господа, приятели, уважаеми гости,

Отчетно-изборното събрание е по време на финансова криза. Независимо от това обективно обстоятелство дейността на читалището не преустанови своето развитие през последните три години. Ние си даваме ясна сметка за затрудненията, в които навлязохме и за следващите години, свързани с нови изпитания. Още в самото начало ще подчертаем насоките, които следвахме:

- продължихме да увеличаваме брайловия фонд. Подобрихме условията за неговото съхранение. Положихме усилия за разпространение на брайловото писмо. Поставихме сериозен акцент върху достъпа и разширеното ползване на електронната книга. В тази област направихме някои необходими разработки. Няма да бъде пресилено, ако заявим, че читалището се формира като център, който координира и набавя в своя фонд електронни книги. Разбира се, това става в сътрудничество с институции и организации и многобройни доброволни сътрудници.

- През отчетния период сме доставили нова техника и сме разработвали малки програми за усъвършенстване на брайловия печат.

- Наред с тези основни две направления читалището осъществява според своите възможности многообразна културна и просветна дейност. Към нея се отнасят подкрепата на любителските състави, индивидуалните изпълнители, пишещите свои произведения слепи автори, контактите с творци.

- Неотлъчна задача бе връзката ни с държавните органи, с обществени структури, сродни организации от страната и чужбина. Към това направление отнасяме експертната помощ на библиотеките, на програмистите и компютърните специалисти.

- Живата връзка с нашите читатели, членовете на читалището, с нашите приятели от различни институции, общите ни интереси и поставени цели ни обединяват в един процес, който можем да наречем обществена интеграция, поддържаща самочувствието и достойнството на слепия човек.
За брайловата библиотека
През отчетния мандат фондът на брайловата книга нарасна както следва:

- 2006 година - 32 заглавия в 130 тома;

- 2007 година - 25 заглавия в 94 тома;

- 2008 година - 23 заглавия в 118 тома;

- 2009 година - до този момент отпечатаните заглавия са 19 в 95 тома.

Капацитетните възможности на читалището се увеличиха с доставката на норвежки брайлов принтер, подарен ни от Японското посолство. Официално в присъствието на Негово превъзходителство Цунехару Такеда - посланик на Япония у нас и заместник-министъра на културата г-н Явор Милушев принтерът ни беше официално предаден. Ние добавихме към дарението от собствените си средства още 10'000 лева, за да се снабдим с по-добра машина, която подобри качеството на брайловия печат. Вече имаме шанса да увеличим издателския си капацитет. Ще цитираме думите на г-н посланика, че е обществено оправдано да отпечатаме дори една-единствена книга за едно-единствено сляпо дете.

Както е известно, предоставянето на книгите става за София чрез нашия микробус, а за провинцията чрез Централна поща.

Опечалени сме от кончината на Величка Кърпарова, която беше един неповторим професионалист и общественик. След проведен конкурс на нейно място за библиотекар на филиалната библиотека в Пловдив е назначена Петя Алексиева. Изключително доволни сме от съвместната ни работа с филиалните библиотеки на училищата за деца с нарушено зрение, които досега снабдявахме безплатно с брайлови книги.

Слаб е обменът на книги с библиотеката в Дряново и Варна.

През последните години ние подвързахме стотици брайлови томове, за което сърдечно благодарим на Райчо Миланов.

Погрижихме се и за опазването при преноса на книгите. Изработихме чанти и торби с надпис "Внимание! Книги за слепи"

Проблем е доставката на истински картон от целулоза. Един тон от чужбина вече надхвъля 10'000 лева с транспортните разходи.

За съжаление ще бъдем принудени да преустановим практиката за безвъзмездно предоставяне на брайлови книги на училищните библиотеки.

Тенденция е да намаляват читателите на брайловото писмо. Успоредно с това ние трябва да бъдем особено внимателни при избора на книгите, които ще печатаме. Процесът е изключително скъп и изисква преди всичко подбора на стойностни заглавия.

Ние осъществихме конкурс за бързо и правилно четене в двете училища за деца с нарушено зрение, както и със студенти от столицата. ЗавършващияТ етап бе в читалището ни, където наградихме първенците. Тази кампания бе финансирана по проект на Агенцията за хората с увреждания.

200-годишнияТ юбилей на нашия патрон ни насърчава да предприемем нови акции за разпространението на това писмо, което не е изгубило своето значение в двадесет и първи век. Това означава да се общува с читателите, да се привличат преди всичко млади слепи, да се организират курсове и за ограмотяване на късноослепели. В този аспект ние отпечатахме и книги с по-широка разредка за начинаещи читатели.

Благодарение на фондация "Петко Стайнов" и Държавния музей в Казанлък ние получихме ноти и музикални издания от личния архив на нашия основател и духовен баща. Те са на разположение на слепите музиканти. Ние имаме великолепно сътрудничество с фондацията и г-н Стефан Стайнов. Според нашия скромен принос участваме в техните годишни прояви. Керанка Милушева помага за записването на черно нотите на композитора.
За електронната книга
По неофициална статистика повече от 800 слепи и слабовиждащи в нашата страна ползват персонален компютър. Ние положихме основите на електронната книга още през 1994 година. Оттогава сме събрали под формата на дискове на чужди езици повече от 30'000 заглавия. Отделно от издателства, автори, виртуални библиотеки и доброволно предоставяне от членове на читалището на сканирани и редактирани електронни книги общият брой надвишава 40'000 заглавия. В процеса на работата се натъкнахме отново на сериозни затруднения, свързани преди всичко с трудоемката работа. Голяма част от книгите са записани на различни програми и не винаги имаме достъп до тях. Най-голяма част от времето се поглъща от обработката, за да се пригодят за лесен достъп. Нужно е да се проверяват и сканираните книги, където се откриват пропуски, липсващи страници и т.н. От 2007 година към читалището действа сървър по проект на Агенцията за хора с увреждания. В него се намира много информация, нашите каталози на брайловата и електронна книга. С писмо нОмер 76-00-113 от 10 март 2009 г. на Министерство на културата на нас ни бе разрешено разпространението на електронните книги за слепите и слабовиждащи читатели. Те ще бъдат достъпни за хората със зрителни увреждания, които ще се регистрират срещу задължението да не предоставят на други лица ползваните от тях книги. Достъпът ще бъде след регистрация с индивидуална парола. Бихме искали да разясним, че сме длъжни да направим това предвид защитата на авторското право и интересите на издателите, които безвъзмездно ни предоставят своите книги. Сърдечно благодарим на всички онези издателски къщи и лица, които помогнаха за събирането на фонда и обработката на част от него.

На това място ще си позволим да изясним нашата концепция за дигиталната книга. Четете и чувате, че в света се създават глобални библиотеки на дигиталната книга. Такива проекти има в Европа и САЩ. За Европа центровете са във Франция и Германия, а в Калифорния е изградена голямата библиотека на английски език за хора със зрителни увреждания. Това, което ние сме правили от 1994 година, е същото, само че в много умален мащаб. Ние не разполагаме с капацитет да обработваме книгите си и затова сме принудени да взаимстваме готови книги от виртуални библиотеки. Ние сме влезли във връзка с някои от техните създатели, за да не хабим излишен труд върху заглавия, които те подготвят, а от своя страна имаме готовност според нашите сили и ние да им даваме книги. В момента са на разположение повече от 3300 обработени, готови за ползване заглавия и техният брой ще нараства ускорено. Предимствата на електронната книга се състоят в това, че освен чрез SpeechLab, тя може директно да се чете и чрез брайлов дисплей. Драмата е в това, че България е бедна страна и за разлика от богатите държави това крайно необходимо помощно средство няма кой да го осигури на учащите се слепи, на професионално ангажираните хора без зрение, та дори и на сляп човек, който би желал в свободното си време да чете на брайлов шрифт.


Насърчение на творчеството
Това е наша цел и задача. През мандата ние сме подпомогнали и изпратили за участие в международни и национални фестивали в нашата страна любителски състави от София, Пловдив, Варна, Дряново, Горна Оряховица, Перник. Това са певчески групи, инструментални състави, индивидуални изпълнители. Отпускахме, макар и скромни средства, за издаване на собствени произведения на наши членове, както на плосък шрифт, така и на брайл. Публикували сме на брайлов шрифт и в електронен формат поезия и белетристика, научни работи на почти всички слепи автори, които в момента творят. Положихме усилия за събиране на творбите на слепите композитори, хора на слепите, на популярни солисти. Записите им получихме от националното радио. Формирахме малка музикална сбирка на техните изпълнения, както и на действащи любителски състави от миналото и днес. Бихме искали да благодарим на всички онези приятели на любителското изкуство, които носеха най-високите награди от международните и национални фестивали, както и на художествените ръководители Георги Холянов, Тодор Митев, Райна Митина, Петър Дечев, Недялка Митева. За наше удоволствие през последните три години успяхме да изведем в чужбина певците и музикантите от съставите "Веселите момчета" и "Люлин". Попмузиката на "Веселите момчета" звуча в Измит, Турция и Асоло, Италия. Това се осъществи благодарение на проект по програма "Грюндвиг". Двете групи заедно пяха и свириха на най-голямата сцена в Тетово, Македония с помощта на фонд Култура към Министерство на културата. Разбира се, една сериозна част от разходите се покриха от читалището. Ние искаме да подчертаем, че субсидията, която получаваме, покрива преди всичко заплатите и хонорарите на работещите в читалището. Излизането на състави в чужбина изисква набиране на средства от донори, което означава да продължат нашите инициативи и усилия в тази посока. Вие си спомняте и за срещите с писатели, музиканти и поети, певци и учени.

Тържествено отбелязахме 200-годишния юбилей на Луи Брайл. Събитието бе уважено от френския посланик Негово превъзходителство Етиен дьо Понсен и заместник-министъра на обраозванието и науката Кирчо Атанасов. Богата програма изнесоха ученици от националното музикално училище "Любомир Пипков", както и талантливи изпълнители от училището за деца с нарушено зрение в София. Тържеството бе в Столичната библиотека и бе открито от популярния певец и неин директор Михаил Белчев. Пред всички бяха оповестени резултатите от проведения конкурс на тема "Какво промени брайловото писмо в моя живот".

Традиция е отпразнуването на пролетта и женски празник с организирането на тържество и представяне на кулинарни изделия. Тази година срещата не се състоя. Верни обаче оставаме на нашите посещения на Пътеката за незрящи на Витоша в Деня на белия бастун. Признателни сме за безплатния транспорт, който ни осигурява Столична община.

Ежеседмично получаваме пропуски за посещение на концерти на Софийската филхармония, с чието ръководство сме сключили договор за сътрудничество. Много добри са нашите взаимоотношения и с Асоциацията на слепите есперантисти. Заедно с тях и ССБ сме съиздатели на списание "Есперанта файреро", което се разпространява в страната и чужбина. Ползотворно е сътрудничеството и с двете училища за деца с нарушено зрение.


Нашата работа с институции и организации
Има значение за развитието на читалището. Материалната, финансовата и морална подкрепа са предпоставката за решаване на целите и задачите ни в областта на образованието, културата и духовния живот. Подобни специфични организации като нашата в чужбина получават огромни средства. Ние не бихме могли да се мерим с постигнатото в другите страни. Стремим се да развиваме добра практика по образец на напредналите библиотеки в съответствие с условията в България. Правим почти всичко това, което съществува и там, но, разбира се, в по-малък и ограничен мащаб. Нашата политика е да търсим допълнителни средства извън държавната субсидия чрез проекти и дарения.

Изразяваме благодарност за държавната субсидия, която получаваме чрез Столична община и районната администрация. С кметството на район "Средец" имаме великолепни взаимоотношения и от тяхна страна винаги получаваме насърчение. Поради решението на правителството за икономии държавната субсидия ни е намалена с 10 процента и този дефицит се отрази на работата ни. Ние сме признателни на Министерство на културата, на Агенциите за регионални културни дейности, книга и библиотечно дело, както и на фонд Култура при същото министерство. Благодарим на фондация "Лале", големия оператор Глобул, фондация "Отворено общество". Дълбока е благодарността ни и към Агенцията за хората с увреждания. Това са основните донори, които през мандата са осигурили средства за компютърна техника, ремонти и отпечатване на брайлови издания. Признателни сме на ССБ за нашето сътрудничество и предоставения ни за ползване апартамент. В тази поредица бихме искали да споменем Столична библиотека, фондация "Хоризонти", Народната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий". Списъкът продължава с още организации, учреждения и отделни личности, които са се отнасяли с внимание към дейността ни. Ние си сътрудничим и с библиотеки от Европа и Балканския полуостров. Тук бихме искали да подчертаем, че наши представители през последните три години са посещавали международни форуми и чуждестранни сродни организации в Линц, Австрия; Премантура, Хърватска; Лондон, Великобритания.


През миналата година отбелязахме 80 години от учредяването на читалището ни. Тържеството се състоя на 3 декември в Централния военен клуб. Годишнината бе под патронажа на президента на България Георги Първанов, от чието име бе прочетено поздравление. От името на правителството министърът на културата проф. Стефан Данаилов пред всички присъстващи съобщи решението за предоставянето на 135'000 лв. Това са целеви средства за асансьор и покупка на тактилни дисплеи. Получихме многобройни поздравления.

На юбилея бе посветен и национален фестивал на любителското изкуство с представителни групи от цялата страна, който се проведе в НДК на 10 октомври 2008 г.

Тези и други прояви се отразяваха в масмедиите, което подчертава обществения интерес към нашата дейност.

Читалището е дало началото на фондации и организации за слепи хора, дори някои от тях и сега имат седалище на неговия адрес. Ежемесечно заседава взаимоспомагателната каса, чиито документи са в нашия офис.


Работа по проекти
През отчетния мандат читалището е работило по следните проекти:

- В продължение на три години Глобул отпускаше средства за отпечатване на брайлови книги и списание "Вестител" в брайлов, аудио и електронен формат - общо 50'000 лв. за периода.

Управление "Култура" при Столична община - 2000 лв. за честване юбилея на читалището.

- Агенцията за хората с увреждания подкрепи три наши проекта с общо 39'000 лева.

- С Отворено общество реализирахме проект на стойност 6000 лв. за организиране на анкета за читателски интерес и издаване на брошура по случай 80- годишния юбилей на читалището. Анкетата бе разработена от специалисти и визира интересите на читателите в най-широк аспект. Брошурата беше издадена в тираж 2000 броя.

- Приключи проекта с фондация "Лале", благодарение на който бе извършен ремонт на читалището и подобрени условията за труд на персонала. С постигнатото разширение читалището има възможност и през следващите 4-5 години да настанява новонапечатаните брайлови книги.

- С Демократическата комисия към Американското посолство бе изпълнен проект за отпечатване на брайлов шрифт на книги.

- Проект "Нищо не може да спре музиката" по програма Грюндвиг на Европейския съюз, финансиран с 8000 евро.

- Отпуснати бяха 700 лв. за командировка до Националния кралски институт от Британския съвет.

- Всяка година се реализират малки проекти към дирекция "Книга и библиотечно дело" към МК.

- През тази година работим по проект на Агенцията за хората с увреждания за увеличение на фонда на електронната книга и сканиране на интересни заглавия, които не са били включени досега в електронната ни библиотека.
Нашата институция е културно средище за слепите от столицата, ежедневно пристигат наши членове за срещи, разговори. По решение на Настоятелството ние даваме безвъзмездно кафе и чай на всички посетители и техните придружители. Редовно наш специалист дава консултации и съдейства за инсталирането на софтуер за работа с компютър от незрящи. Правим и други социални услуги на хората, които ни посещават. В това се състои и разликата ни от другите читалища в страната.
За Настоятелството
Настоятелството в състав: Албена Алексиева, Гето Велков, Йордан Младенов, Керанка Милушева, Иван Янев, Георги Чернев, Росица Милчева, Спас Карафезов, Хюсеин Исмаил винаги е работило като колективен орган с консенсус. В своята работа то е било подпомагано от наши активисти и доброволци. На проведените 16 заседания са присъствали председателят на Проверителната комисия Ангел Александров и нейните членове Петър Войнов и Асен Стоянов. На всички тях и служителите, работещи на щат и хонорари, изразяваме голяма благодарност за труда и компетентната работа при осъществяване на целите и задачите на нашата уникална културна организация.

В читалището членуват без ограничение слепи и виждащи. В момента са платили редовния си членски внос 236 души. Колективните членове на читалището са фондациите "Хоризонти" - София, "Съпричастие" - Варна, "Приятели на слепите" - Варна, "Очи на четири лапи" - София, Асоциация на невиждащите есперантисти в България - Пловдив, Асоциация на сляпо-глухите в България - Пловдив и Асоциация на родителите на деца с нарушено зрение - София. Работещите в читалището са 14 души, от които 8 на щат и 6 на хонорар. Четирима души от персонала са виждащи и 10 незрящи.

В доклада на Проверителната комисия ще бъдат изнесени данни за изпълнението на бюджета през последните три години. Читалището няма финансови задължения към никоя институция до този момент и се надяваме, че и занапред ще посрещаме своите нужди благодарение на държавната субсидия, дарения и финансиране от проекти. Ще подчертаем, че с увеличение на цените на консумативите и допълнителните възнаграждения нарастват и нуждите от финансиране. Ние се надяваме, че с общи усилия на ръководство, работещите специалисти и институциите, с които сме трайно свързани, ще продължи поетият път на развитие от 1928 година. Читалището е необходимо не само за образованието и културата на слепите хора в страната, но то има свое място и в социалните и рехабилитационни процеси, насочени към професионалната реализация и интеграция на хората със зрителни увреждания. Нека се надяваме, че като страна член на Европейския съюз и нашата уникална институция ще получи своето съответно място и насърчение от българското общество и държава.
Това, което не сме направили
- Закъсня стартирането на електронната ни библиотека.

- Не постигнахме по-широко участие на млади хора в нашата дейност, макар че вече имаме известни успехи в това отношение.

- Не осигурихме системен обмен на книги във филиалните библиотеки.

- Не е достатъчно добра връзката с младите ни читатели от двете училища за деца с нарушено зрение.

- Към слабостите ще причислим и липсата на капацитет за разработката на големи проекти и проекти, свързани с финансиране от Европейския съюз - основна задача, която следва да бъде решена в най-скоро време.
Основни насоки за дейността на читалището за периода 2010-2013 година
- Да се положат усилия за преодоляване отрицателните последици от финансовата криза чрез набиране на средства от проекти, дарители и преоценка на някои от разходите.

- Да продължи увеличаването на брайловия фонд, като се поддържа по-тясна връзка с младите читатели и се извършва обмен на книги с филиалните библиотеки.

- Да се увеличава фондът на електронната книга и потърсят начини за обработката на сканираните книги от повече доброволци.

- Да се координират усилията със сродните институции и с отделни лица, за да не се дублират заглавията в електронния фонд и предотвратяване на нарушение на авторските права.

- Да продължи работата по проекти и да се пристъпи към разработка на такива към Европейския съюз.

- От значение е сътрудничеството с държавните органи, обществени институции и организации, което изисква поддържането на тесни контакти през следващия период.

- Да продължи подпомгането на творчеството и любителското изкуство.

- С оглед на капацитетните възможности на персонала да се предвидят курсове за квалификация.

- Да се възстанови музейната сбирка, която е прибрана след ремонта.

- През 2010 година да бъде изграден асансьор с предоставените от Агенцията за хората с увреждания средства.



- Определя рамката на бюджета за 2010 година на читалището в размер на 90'000 лева и възлага на Настоятелството да утвърди структурното му разпределение.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница