Доклад от Веселин Вучков министър на вътрешните работи



Дата13.10.2018
Размер66.63 Kb.
#87027
ТипДоклад
ДО

МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА



Рег. № 812100-27496, екз. № 1 РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ И

от 23.12.2014 г. ПРЕДСЕДАТЕЛ НА

СЪВЕТА ПО СИГУРНОСТТА ПРИ

МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ

Г-н БОЙКО БОРИСОВ


ЧРЕЗ ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛЯ

ПО КООРДИНАЦИЯ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ

ПОЛИТИКИ И ИНСТИТУЦИОНАЛНИТЕ

ВЪПРОСИ


Г-жа МEГЛЕНА КУНЕВА

ДОКЛАД
от Веселин Вучков – министър на вътрешните работи

ОТНОСНО: Необходимост от изграждане на инженерно възпрепятстващо съоръжение по българо-турската граница

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ПРЕДСЕДАТЕЛ,


В резултат на продължаващият военен конфликт в Сирия, усложнената социално-икономическа и хуманитарна обстановка в държавите от Близкия изток и Северна Африка, настоящата 2014 год. се характеризира с най-високите нива на миграционен натиск по външните южни и югоизточни граници на ЕС през последните седем години.

По данни на Агенция “Фронтекс” и Европейската система за наблюдение на външните граници EUROSUR, по централно-средиземноморския маршрут за незаконна миграция (от Централна и Северна Африка по море към бреговете на Италия) през изтеклите единадесет месеца на 2014 г. са установени 163 674 задържания, което е увеличение с 284% спрямо същия период на 2013 г. (42 617).

Източно-средиземноморският маршрут, част от който е и българо-турската граница, продължава да бъде една от основните горещи точки за нелегална миграция към ЕС и също бележи увеличение на миграционния натиск. По данни на Агенция Фронтекс до 30.11.2014 г. докадваните задържания по този маршрут на сухоземна и морска граница са общо 47 198, което е увеличение със 103% в сравнение с 2013 г. (23 299). По морската граница на Гърция са установени над 39 000 задържания, което е увеличние с повече от 200% спрямо еквивалентния период на 2013 г.

От началото на годината до 30.11.2014 г. на българо-турската граница са установени общо 35 069 лица опитващи се да преминат незаконно на територията на Република България, което е увеличение с 2,3 пъти спрямо същия период на 2013 г.

С цел овладяване на кризисната ситуация, възникнала вследствие на засиления миграционен натиск към територията на Република България в плана с мерки одобрен от Министерския съвет на Р България на 06.11.2013 г., като основно мероприятие беше заложено, изграждането на 30 км. инженерно възпрепятстващо съоръжение на най-чувствителните участъци от българо-турската граница. Същото беше завършено и пуснато в експлоатация през месец септември 2014 г. с издадено разрешение за ползване № 648/15.09.2014 г.

След изграждането на съоръжението МВР отчита рязко намаляване на опитите за незаконно преминаване на територията на страната в този участък от държавната граница. През периода 01.08.-30.11.2014 г. общия миграционен натиск по протежението на вече изграденото съоръжение (1 197 лица) е намалял с 7 пъти в сравнение със същия период на 2013 г. (8 405 лица). Възпиращият ефект на инженерното-възпрепятстващо съоръжение даде възможност за своевременно пренасочване на сили и средства към други чувствителни зони и участъци на държавната граница.

Предвид постигнатите резултати в зоната с изградено съоръжение и с цел повишаване капацитета за противодействия на засиления миграционен натиск, МВР счита за необходимо предприемането на конкретни стъпки за увеличаване дължината на инженерното възпрепятстващо съоръжение по българо-турска граница.

Съгласно изготвените разчети е целесъобразно увеличаване дължината на възпрепятстващото съоръжение със 131 км., при дължина на българо-турската граница от 271 км. По този начин общата дължина на съоръжението по линията на сухоземната граница (заедно с вече изградените 30 км.), ще достигне 161 км. от тристранната ГП № 320 между България, Турция и Гърция в района на ГКПП К. Андреево до точка (по поречието на р. Делийска), находяща се на 11 км. източно от ГП № 1 в района на ГКПП М. Търново. При този вариант непокрити от инженерното съоръжение ще останат общо 110 км. - 11 км. речна държавна граница по р. Тунджа, 2 км по р. Делийска и 97 км. по поречието на граничната р. Резовска, където е нецелесъобразно изграждането на възпрепятстващо съоръжение с оглед възможните промени в речните нива през отделните годишни сезони.

Трасето на новото възпрепятстващо съоръжение по сухоземната българо-турска държавна граница ще преминава през земи с различна по вид на собственост - държавна публична, общинска публична, държавна частна и общинска частна. Установено е, че част от трасето преминаващо през землището на с. Евренозово, община М. Търново попада в територията на два частни имота за които ще се наложи процедура по отчуждаване. Установените частни имоти по начин на ползване представляват пасища, както следва:


  • имот № 27022.16.3 с обща площ 26.01 дка, от която за отчуждаване 1843,27 кв.м;

  • имот № 27022.16.1 с обща площ 21.23 дка, от която за отчуждаване 798,33 кв.м.

За изграждане на инженерното възпрепятстващо съоръжение, съгласно действащите в Република България законови разпоредби е необходимо предприемането на следните стъпки:

1. Изготвяне, одобряване и влизане в сила на подробен устройствен план - парцеларен план (ПУП-ПП):

- изготвяне задание за ПУП-ПП;

- възлагане изготвянето на ПУП-ПП - избор на изпълнител и изготвяне проект на ПУП-ПП;

- съгласувателни процедури по готовия проект на ПУП-ПП по реда на Закона за устройство на територията (ЗУТ);

- одобряване проекта на ПУП-ПП и влизането му в сила, след издаване заповед на министъра на регионалното развитие.

2. Изготвяне и одобряване на инвестиционен проект:

- изготвяне задание за инвестиционен проект, одобряване на заданието, издаване на виза за проектиране;

- възлагане изготвянето на инвестиционен проект - избор на изпълнител и изготвяне на инвестиционен проект;

- съгласувателни процедури по реда на ЗУТ;

- одобряване на инвестиционня проект.

Предвид резултатите и придобития практически опит от експлоатацията на изграденото към момента инженерно възпрепятстващо съоръжение, МВР счита за необходимо да се извършат определени корекции в конструктивната част на новото съоръжение с оглед подобряване на възпрепятстващите му възможности.

С изготвяне на инвестиционния проект и представяне на подробна количествено-стойностна сметка към него, в голяма степен ще може да се установи прогнозната стойност на съоръжението. След съгласуването на проекта, одобряване от възложителя и получаване на разрешение за строеж, може да се възложи изпълнението на строително-монтажни работи за изграждане на съоръжението.

3. Избор на строителен надзор:

- процедура за избор на изпълнител по Закона за обществените поръчки (ЗОП). Избраният изпълнител има следните задължения:

- изготвяне на доклад за съответствие на инвестиционен проект;

- осъществяване на строителен надзор по време на извършване на строителството;

- доклад за готовността на обекта за въвеждане в експлоатация.

4. Извършване на строително-монтажни работи за изграждане на съоръжението:

- процедура за избор на изпълнител по ЗОП;

- изпълнение на СМР;

- приемане на извършените СМР и въвеждане на обекта в експлоатация.

Възлагане изработката на ПУП-ПП и инвестиционен проект, а впоследствие и изготвяне доклад за съответствие на проекта, осъществяване на строителен надзор и строителство на съоръжението, следва да се осъществи след осигуряване на финансиране.

Целесъобразно е съоръжението да бъде изградено на етапи (отделни участъци), като становището на МВР е, че приоритетно следва да се изгради участъка от гранична пирамида N: 268 (2 км. североизточно от ГКПП – Лесово ) до гранична пирамида N:320 ( 500 м. югоизточно от ГКПП – К. Андреево ) с обща дължина от 40 км. (към момента най-активен по отношение опитите за незаконно преминаване на границата).

Министерството на вътрешните работи е в състояние да изготви задание за проектиране на инженерно възпрепятстващо съоръжение, в което ще се заложат изисквания за подобряване неговата възпрепятстваща способност и ефективност, но не разполага с необходимия административен и експертен капацитет за реализиране процедурите по ЗУТ (изготвяне и одобряване на ПУП-ПП) и по ЗОП за неговото изграждане.
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ПРЕДСЕДАТЕЛ,
С оглед на гореизложеното и с цел своевременно изграждане на инженерното възпрепятстващо съоръжение,

Отчитайки обстоятелството, че изграждането на подобно съоръжение ангажира функционалните отговорности на разнообразни държавни институции,

Отчитайки невъзможността МВР да се справи само с подобно предизвикателство, доколкото не разполага с експертен потенциал за администриране на цялата процедура и не разполага със собствени строителни фирми,

Отчитайки важното обстоятелство, че изграждането на такова съоръжение е елемент от коалиционното споразумение, въз основа на което е формирано правителството на Република България,


ПРЕДЛАГАМ :
1. Министерството на вътрешните работи да изготви задание за инвестиционен проект на инженерно възпрепятстващо съоръжение.

2. Министерството на регионалното развитие и благоустройството да проведе законоустановените процедури по устройствено проектиране и процедурите по Закона за обществените поръчки за осъществяване на инвестиционното намерение (проектиране, строителство, инвеститорски и строителен надзор), като в последствие предаде изграденото съоръжение на Министерството на вътрешните работи за ползване в охрана на границата.



3. С оглед ангажиране отговорностите на разнообразни държавни структури (включително и министерства) цялата координационна роля (срокове, отговорности и т.н.) да бъде възложена на определен от Вас Вицепремиер.

С уважение,

МИНИСТЪР НА

ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ:

/П/

ВЕСЕЛИН ВУЧКОВ






Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница