Доклад по овос настоящият доклад за овос на обект



страница1/10
Дата22.12.2018
Размер1.46 Mb.
#108608
ТипДоклад
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10

Ваканционно селище в м. Лъгът, к.я. Смолянски езера Доклад по ОВОС

Настоящият доклад за ОВОС на обект “Ваканционно селище” в м. Лъгът в района на курортно ядро Смолянски езера, землище община Смолян, в имоти № 34038, 39006, 39007, 39030, 41021 и 41022, е изготвен от колектив лицензирани експерти. Отделните ком­поненти са разработени както следва:

I. Описание и анализ на компонентите на околната среда, които се очаква да бъдат обект на въздействие на обекта

  1. Атмосферен въздух – Красимира Петкова

  2. Повърхностни и подземни води – инж. Лидия Петрова, Атанас Згуров

  3. Отпадъци – инж. Лидия Петрова

  4. Вредни физични фактори – Красимира Петкова

  5. Земи и почви – Стилиян Казалиев

  6. Геоложка среда – инж. Лидия Петрова

  7. Растителен и животински свят – Атанас Згуров

  8. Ландшафт, културно наследство – Красимира Петкова


II. Прогноза за предполагаемото въздействие върху околната среда

  1. Атмосферен въздух – Красимира Петкова

  2. Повърхностни и подземни води – инж. Лидия Петрова

  3. Отпадъци и опасни вещества – инж. Лидия Петрова

  4. Вредни физични фактори – Красимира Петкова

  5. Земи и почви – Стилиян Казалиев

  6. Геоложка среда – инж. Лидия Петрова

  7. Растителен и животински свят – Атанас Згуров

  8. Ландшафт, културно наследство – Красимира Петкова

  9. Здравно-хигиенни аспекти на околната среда – инж. Лидия Петрова

СЪДЪРЖАНИЕ
Обща информация 4
1. Анотация на инвестиционното предложение 5
2. Алтернативи за местоположение и/или алтернативи на пред­ла­га­ни­те от възложителя технологии и мотивите за направения из­бор, имай­ки предвид въздействието върху околната среда, вклю­чи­телно “нулева алтернатива” 9
3. Описание и анализ на компонентите и факторите на околната сре­да по чл. 4 и 5 и на материалното и културното наследство, ко­ито ще бъдат засегнати в голяма степен от инвестиционното предло­же­ние, както и взаимодействието между тях 11

3.1. Атмосферен въздух 11

3.2. Повърхностни и подземни води 19

3.3. Отпадъци 29

3.4. Геоложка среда 29

3.5. Вредни физични фактори: шум, вибрации, лъчения 29

3.6. Земи и почви 33

3.7. Биологично разнообразие и неговите компоненти 36

3.8. Ландшафт 45

3.9. Природни обекти 48

3.10. Културно-историческо наследство 49
4. Описание, анализ и оценка на предполагаемите значителни въз­действия върху населението и околната среда 50

4.1. Атмосферен въздух 50

4.2. Повърхностни и подземни води 56

4.3. Отпадъци 60

4.4. Геоложка среда, земни недра 61

4.5. Вредни физични фактори: шум, вибрации, лъчения 62

4.6. Земи и почви 64

4.7. Биологично разнообразие и неговите компоненти 65

4.8. Ландшафт 69

4.9. Здравно-хигиенни аспекти на околната среда 71

4.10. Природни обекти 72

4.11. Културно-исторически паметници 73


5. Информация за използваните методики за прогноза и оценка на въздействието върху околната среда 74
6. Описание на мерките, предвидени да предотвратят, намалят или, където е възможно, да прекратят значителните вредни въз­дейс­т­вия върху околната среда, както и план за изпълнението на тези мерки 81
7. Становища и мнения на засегнатата общественост, на ком­пе­тент­ни­те органи за вземане на решение по ОВОС и други спе­ци­али­зи­ра­ни ведомства и заинтересувани държави в трансграничен контекст, в резултат от проведените консултации 86
8. Заключение на експертите, когато се дава в съответствие с изискванията на чл. 83, ал. 3 90

ОБЩА ИНФОРМАЦИЯ

Наименованието на инвестиционното предложение, предмет на настоящия доклад за ОВОС, е: “Ваканционно селище” в м. Лъгът в района на курортно ядро Смолянски езера, землище община Смолян, в имоти № 34038, 39006, 39007, 39030, 41021 и 41022.


Инвеститори на бъдещия обект са:

* Севдалин Мирославов Заимов, управител на “СЕВИМЕКС” ЕООД – Смолян, българско гражданство, адрес: гр. Смолян, ул. “Соколица” № 44 и

* Веселин Иванов Петров, управител на “ВИП-БИЛДИНГ” ООД – София, българско гражданство, адрес: гр. София, ж.к. “Бъкстон”, вх. Б, ет. 3, ап. 31.
Ли­ца за кон­так­ти:

ü от стра­на на инвеститора – община Смолян:

* инж. Панайот Парасков – представител на инвеститорите, GSM 0888 30 49 05



ü от стра­на на еки­па, из­гот­вил док­ла­да за ОВОС:

* инж. Лидия Борисова Петрова – гр. Смолян, тел. 0301 / 3 39 78, GSM 0889 62 52 34.

Ръководител на еки­па, из­гот­вил доклада за ОВОС, е инж. Лидия Бо­рисова Петрова.

Прилагаме удостоверението за професионална компетентност на ръ­ко­водителя на еки­па, как­то и те­зи на ек­с­пер­ти­те, взели участие в изгот­вянето на док­ла­да за ОВОС.


Настоящият доклад за ОВОС е изготвен съгласно чл. 99 (1) от Закона за опазване на околната среда и заданието за обхват по чл. 10, ал. 3 от Наредбата за извършване на оценка на въздействието върху околната среда на инвестиционни предложения, като са взети предвид и забележките и препоръките на РИОСВ – Смолян, посочени в тяхно писмо Изх. № КД-06-1859/28.12.2005 г.

1. анотация

на инвестиционното предложение
Площадката на Ваканционното селище попада в курортно ядро Смолянски езера и обхваща следните поземлени имоти: 34038, 39006, 39029 и 39030 с обща площ 18 608 м2 и ПИ 41021 и 41022 с обща площ 8324 м2. Поземлените имоти се намират в м. Лъгът и са разположени непосредствено вляво и вдясно на пътя за хижа “Смолянски езера”.

П
лощадката, разположена върху цитираните по-горе поземлени имоти, е с обща площ 26 932 м2. Имотите тангират към пътя за хижа “Смолянски езера”.


Съгласно инвестиционното намерение се предвиждат дейности, свързани с туризма – строителство на хотелски сгради тип “Ваканционно селище” – триетажни, с максимална височина Н = 10 м.

За обекта е изготвен подробен устройствен план (ПУП) и план за регулация на застрояването (ПРЗ).

Устройственият план е придружен с разработки и схеми за електрозахранване, водоснабдяване, канализация и транспортна схема.

Съгласно изготвената схема “ВиК”, през площадката преминават следните съществуващи водопроводи: стоманен Ø 219 мм, идващ от пречиствателна станция за питейни води “Превала” и етернитов водопровод Ø 60 мм, захранващ Военния лагер. При попадане в зоната на застрояване на обекта тези водопроводи ще бъдат изместени, като проектите им ще се съгласуват с “ВиК” ЕООД – гр. Смолян.

Отпочната е процедура по промяна предназначението на земеделската земя, която в момента е с начин на трайно ползване “ниви” и “ливади”, собственост на инвеститорите.

В имотите попадат съоръжения на “ВиК” ЕООД – гр. Смолян – разпределителна шахта и каптажна шахта (водохващане) на извор № 4 (Езерово-1).

В терените, представляващи пояс І, около горните съоръжения не се предвижда застрояване и те се запазват в сегашния си вид плюс допълнителна ивица от 5 метра около тях. Площта, определена за пояс І на събирателната (разпределителната) шахта, е 342 м2, а за водохващането и каптажната шахта – 1010 м2, съгласно разработения ПУП.

Изготвени са за площадката на обекта инженерно-геоложко и хидрогеоложко становища, които ще бъдат взети предвид при бъдещото проектиране.

За отвеждане на отпадъчните канални води ще се предвидят канализационни тръби от полиетилен висока плътност, чрез които замърсените води ще се изведат извън пояси ІІ и ІІІ на СОЗ и посредством бъдещ колектор ще се доведат за пречистване в предстоящата за изграждане ПСОВ на гр. Смолян или в локално пречиствателно съоръжение за обекта.

Частично територията на площадката на ваканционното селище попада в пояс ІІ на Извор № 4 и е изцяло в пояс ІІІ на СОЗ на “Изворна система Смолянски езера”, в които пояси няма забрана за строителство на обекти от типа на “Ваканционни селища”, съгласно Приложение № 2 към Наредба 3 за СОЗ от 2000 г. В тези пояси ще се провеждат системни наблюдения и контрол относно количествените и качествените показатели на питейната вода.

Надморската височина на площадката е от 1485 до 1146 м. Теренът е сравнително равнинен, с наклон на югозапад и с благоприятно южно изложение.

В съответствие с изискванията на Наредба № 7 за ПНУОВТУЗ при изготвянето на ПУП са възприети следните градоустройствени показатели:



  • Височина на застрояването – максимум до Н = 10 м

  • Етажност – до 3 етажа

  • Процент на застрояването – 30 %

  • Процент на озеленяване – 50 %

  • Коефициент на интензивност на застрояването – Кинт. = 1.20.

Етажността на застрояването е ограничена до три етажа – тип монолитно строителство, тъй като площадката попада в обхвата на свлачищната зона, чиито граници са: от запад – Крива река, от изток – Мунева река, от север – Орфеевите скали и от юг – р. Черна.

Предвижда се във ваканционното селище да се изградят триетажни сгради с леглова база за общо около 300 броя обитатели.

Площадката на обекта попада изцяло в поземлен фонд ниви и ливади и не се засягат горски площи.

Обектът няма производствен характер. Основното му предназначение е развитие на курортна дейност и осигуряване условия за отдих, спорт и туризъм на обитателите.

Най-близко разположените до площадката на обекта защитени местности са: Езерата “Св. Дух” 1 и 2, разположени на 700 м, а “Бистрото езеро” е на 950 м североизточно.

Резерват “Сосковчето” се намира на 3.5 км югозападно от площадката, измерено по въздушна права линия.

В обхвата на площадката и в района около нея няма установени и регистрирани археологически и културно-исторически находки, които биха могли да бъдат предмет на въздействие по време на строителството и експлоатацията на обекта.
Връзка на инвестиционното предложение с други инвестиционни намерения

Площадката на инвестиционното предложение е разположена върху терен извън регулацията на гр. Смолян. Предстои смяна на предназначението ù.

Основната дейност, която ще се развива, е курортна, спорт, отдих и туризъм за нуждите на обитателите.

В бъдеще ще има връзка с:



  • Предстоящия за изготвяне ЗРП на курортно ядро “Смолянски езера”.

  • Развитието на СТЦ “Перелик”.

  • Схеми ВиК към ЗРП “Смолянски езера”.

  • Канализационен колектор “Смолянски езера”.


2. АЛТЕРНАТИВИ ЗА МЕСТОПОЛОЖЕНИЕ

и/или алтернативи на предлаганите от възложителя

технологии и мотивите за направения избор, имайки

предвид въздействието върху околната среда,

включително “нулева алтернатива”



  • По отношение на местоположението на площадката не предлагаме алтернативи.

Съществуват алтернативи относно водоснабдяването и третирането на отпадъчните битови води от обекта и те са следните:

І-ви вариант: Чрез водопроводно отклонение от разпределителната шахта, разположена на територията на площадката. В този случай за осигуряване на необходимото налягане следва да се предвиди помпена станция с хидрофор .

ІІ-ри вариант: Захранване с питейна вода чрез водопровод от по-високо разположените извори в района, а именно:

  • от извор “Баирево блато” с кота каптаж 1508 м;

  • от извор “Билево” с кота каптаж 1516 м;

  • от извор “Орлов камък” с кота каптаж 1572 м.

ІІІ-ти вариант: Захранване с вода от водопровода, идващ от пречиствателна станция “Превала” и изграждане на водоем на подходяща кота.

ІV-ти вариант: Захранване с вода съгласно схемата към бъдещия застроителен план.


  • За отпадъчните битови води съществуват две алтернативи, а именно:

  • Локално пречиствателно съоръжение и заустване на пречистените води в Крива река, отстояща на около 1 км западно от площадката.

  • Включване на отпадъчните канални води в бъдещия колектор “Смолянски езера” и пречистване в предстоящата за изграждане ПСОВ на гр. Смолян.

При първия вариант за пречистване се предвижда локалната пречиствателна станция да бъде в най-ниската точка на площадката в закрито съоръжение. За достигане на показателите за заустване във водоприемник ІІ-ра категория, каквато е Крива река, схемата на пречистване ще бъде двустъпална – със съоръжения за механично и биологично пречистване.

Препоръчваме за водоснабдяването VІ-ти вариант – захранването с питейна вода на обекта да се осъществи съгласно предстоящата за изготвяне водопроводна схема към бъдещия застроителен план на курортно ядро “Смолянски езера”.

Окончателният вариант за захранването с питейна вода ще се реализира в зависимост и след вземане от “ВиК” ЕООД – Смолян разрешение за ползване на вода.


  • Относно третирането на отпадъчните води от обекта е за предпочитане вариантът с включване в бъдещия колектор “Смолянски езера”, който предстои да бъде проектиран през настоящата година и пречистване на водите в градската ПСОВ, която ще бъде разположена на площадка след кв. Влахово.


3. описание и анализ

на компонентите и факторите на околната среда

по чл. 4 и 5 и на материалното и културното

наследство, които ще бъдат засегнати в голяма

степен от инвестиционното предложение, както

и взаимодействието между тях
3.1. Атмосферен въздух

Спо­ред кли­ма­тич­на­та кла­си­фи­ка­ция на Съ­бев и Ста­нев “Кли­ма­тич­ни ра­йо­ни на Бъл­га­рия и тех­ни­ят кли­мат (1959 г.), раз­г­леж­да­ни­ят ра­йон по­па­да в Ев­ро­пейс­ко-кон­ти­нен­тал­на­та кли­ма­тич­на об­ласт, Пре­ход­но-кон­ти­нен­тал­на­та кли­ма­тич­на по­доб­ласт, Пла­нин­с­ки кли­ма­ти­чен ра­йон – сред­ноп­ла­нин­с­ка част и в Кон­ти­нен­тал­но-Сре­ди­зем­но­мор­с­ка­та кли­ма­тич­на об­ласт.



А) Температура на въздуха

Средна месечна и годишна температура на въздуха (°С)

Стан­ция

І

ІІ

ІІІ

ІV

V



VІІ

VІІІ

ІХ

Х

ХІ

ХІІ

Год.

1. Смо­лян

-1.5

-0.4

1.9

7.3

11.8

15.2

17.7

17.4

13.2

9.0

5.2

0.8

8.1

2. Че­пе­ла­ре

-2.5

-1.0

1.4

6.4

11.1

14.3

16.6

16.0

12.8

8.3

4.3

-0.2

7.3

3. Сне­жан­ка

-6.7

-5.2

-2.7

2.1

7.0

10.6

13.1

13.0

8.8

3.9

0.2

-4.1

3.25



Средна месечна максимална температура на въздуха (°C)

Стан­ция

І

ІІ

ІІІ

ІV

V



VІІ

VІІІ

ІХ

Х

ХІ

ХІІ

Год.

1. Смо­лян

1.8

3.7

6.3

11.8

16.4

19.7

22.2

22.7

19.3

14.3

9.0

4.2

12.6

2. Че­пе­ла­ре

3.0

4.6

7.2

12.8

17.6

20.4

23.6

23.4

19.9

15.1

9.9

4.9

13.5

3. Сне­жан­ка

-2.4

-0.5

2.9

8.9

13.9

17.8

20.8

21.4

17.0

10.8

5.1

-0.1

9.6



Средна месечна минимална температура на въздуха (°С)

Стан­ция

І

ІІ

ІІІ

ІV

V



VІІ

VІІІ

ІХ

Х

ХІ

ХІІ

Год.

1. Смо­лян

-5.2

-3.4

-2.1

2.9

7.2

10.6

12.6

12.4

9.0

5.3

1.8

-2.6

4.0

2. Че­пе­ла­ре

-7.0

-5.7

-3.5

1.0

4.8

8.3

9.5

8.9

6.1

2.8

-0.2

-4.4

1.7

3. Сне­жан­ка

-11.4

-9.9

-7.8

-3.5

0.8

3.7

5.7

4.9

1.9

-1.8

-4.7

-8.8

-2.6

Ана­ли­зът на ре­зул­та­ти­те в гор­ни­те таб­ли­ци по­каз­ва, че раз­г­леж­да­ни­ят ра­йон е срав­ни­тел­но ед­но­ро­ден по от­но­ше­ние на по­ле­то на при­зем­на­та тем­пе­ра­ту­ра.



Б) Валежи


Във връз­ка с го­ля­ма­та над­мор­с­ка ви­со­чи­на су­ма­та на ва­ле­жи­те е ед­на от най-ви­со­ки­те за стра­на­та, ко­ето е бла­гоп­ри­ят­но за са­моп­ре­чис­т­ва­не­то на ат­мос­фе­ра­та.

Сред­на ме­сеч­на, се­зон­на и го­диш­на су­ма на ва­ле­жи (мм)

Стан­ция

І

ІІ

ІІІ

ІV

V



VІІ

VІІІ

ІХ

Х

ХІ

ХІ

Зи­ма

Про­лет

Ля­то

Есен

Год.

Райко­во

89

70

59

62

87

98

83

53

50

71

88

100

259

208

235

209

911

Ши­ро­ка лъ­ка

80

61

58

58

97

97

79

52

51

61

78

84

225

213

228

196

859

Муг­ла

84

68

52

55

89

97

74

48

46

69

87

93

245

496

218

202

862

От всич­ко раз­г­ле­да­но по-го­ре след­ва, че чис­то­та­та на ат­мос­фер­ния въз­дух на разглеждания район е на мак­си­мал­но ви­со­ко ни­во.


В) Влажност на въздуха

Каталог: ovos


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница