Доклад самооценка за програмна акредитация



страница1/9
Дата13.12.2017
Размер1.24 Mb.
#36691
ТипДоклад
  1   2   3   4   5   6   7   8   9

СОФИЙСКИ УНИВЕРСИТЕТ СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ

ФИЗИЧЕСКИ ФАКУЛТЕТ

КАТЕДРА МЕТОДИКА НА ОБУЧЕНИЕТО ПО ФИЗИКА

ДОКЛАД

САМООЦЕНКА
за програмна акредитация

на докторска програма


МЕТОДИКА НА ОБУЧЕНИЕТО

ПО ФИЗИКА


Област на висше образование 1. Педагогически науки

Професионално направление 1.3. Педагогика на обучението по физика


2016

СОФИЯ
Постоянната комисия по педагогически науки и музикално и танцово изкуство с Протокол № 12/ 15.07.2011г. даде програмна акредитация на обучението по образователната и научна степен „доктор” на докторска програма Методика на обучението по физика на СУ „Св. Климент Охридски” по четирибална система с оценка „МНОГО ДОБРА” в съответствие с чл. 80 (2) на Закона за висше образование.

Срокът на валидност на акредитацията е шест години.
Препоръки на Комисията:

  1. Да се усъвършенства учебният план за групово обучение на докторантите ( Приложение 1).


Срок на изпълнение: м. юни 2012г.
Препоръката е изпълнена със създаването на учебен план за докторанти в областта на педагогическите изследвания и електронното обучение, създаден като междуфакултетска Докторантска програма по проект BG051PO001-3.3.06/0026:

«Развитие и усъвършенстване на междуфакултетската Докторантска програма в областта на педагогическите изследвания и електронното обучение в СУ» по ОП « Развитие на човешките ресурси» и приет на Факултетен съвет на Физическия факултет на 29.01.2013г. (Приложение № 2)

Учебният план се намира на

http://e-phd.uni-sofia.bg/ucheben_plan.pdf

На основание Писмо до Декана на Физическия факултет проф. А. Драйшу с вх. № 70-67-23/21.07.2016 г. от Зам. Ректора на СУ доц. Г. Вълчев подготовката на документацията за програмна акредитация на професионално направление „Педагогика на обучението по физика”, ОНС „доктор“, докторска програма „Методика на обучението по физика” се осъществява от катедра МОФ на Физическия факултет.

Документацията за програмна акредитация на професионално направление 1.3. „Педагогика на обучението по …”, ОНС „доктор”, е приета на заседание на Факултетния съвет на Физическия факултет с протокол №. ……….

Тя включва:



  1. Доклад-самооценка за програмна акредитация на докторска програма Методика на обучението по физика, професионално направление 1.3. „Педагогика на обучението по физика”

  2. Приложения - 9 броя

СЪДЪРЖАНИЕ




УВОД …………………………………………………………………………………........




1. ОБРАЗОВАТЕЛНА ДЕЙНОСТ …………………………………………………………..……...







1.1.

Софийският университет “Св. Климент Охридски” , Физически факултет, катедра Методика на обучението по физика провежда обучение в съответствие със съвременните тенденции в развитието на науката и технологиите в областта на докторската програма ……..…………………………………………………………..……...










1.1.1.

Докторската програма е представена в ясна документация, която задава устойчиви цели и задачи на образователната дейност, обвързана с докторската програма. …..……….....................................................................................................













1.1.1.1.

Документацията на докторската програма предписва интелектуалните качества и практическите умения, които се придобиват в хода на обучението в докторската програма ………………………………………













1.1.1.2.

Съответствие между спецификата на докторската програма и академичната среда в обучаващото звено и в институцията ………..…..







1.2.

Подготовката на докторанти се осъществява в съответствие с действащото законодателство и в адекватни на докторската програма форми …………………………










1.2.1.

Приемът и подготовката на докторантите се осъществяват при стриктно спазване на правната рамка, регламентирана в действащите нормативни актове.













1.2.1.1.

Съответствие между учебната документация, правилниците и стандартите на висшето училище, свързани с докторската програма, и актуалната правна рамка ……………………………………………….......













1.2.1.2.

Периодично обновяване на документацията по подготовката на докторанти, като се отчитат промените в нормативната база и мнението на обучаеми и обучаващи ………………………………………










1.2.2.

Подготовката на докторантите се реализира чрез съвременни образователни форми и методи и при използване научните постижения по докторската програма ………………………………………………………………………....……













1.2.2.1.

Докторантите се обучават посредством индивидуални и колективни форми при контрол от страна на научния ръководител за съблюдаване на индивидуалния план ………….……………………….………………...













1.2.2.2.

Докторантите изпълняват всички основни етапи в подготовка на дисертационния си труд, като периодично докладват пред съвета на обучаващото звено резултатите от изследователската си дейност ……..




2. АКАДЕМИЧНА СРЕДА, НАУЧЕН ПОТЕНЦИАЛ И НАУЧНИ РЕЗУЛТАТИ ………







2.1.

Подготовката на докторантите се осъществява от преподаватели с необходимия профил и с висока квалификация по научната специалност ..…..…………………............










2.1.1.

Обучаващото звено разполага с академичен състав на основен трудов договор, чиито квалификация и професионален опит осигуряват продуктивна академична среда за успешна подготовка на докторанти ……………………..…..













2.1.1.1.

Брой на хабилитираните лица на основен трудов договор, чиято квалификация е в областта на докторската програма ………………...….













2.1.1.2.

Брой на нехабилитираните членове на академичния състав с научна и образователна степен „доктор” на основен трудов договор, чиято квалификация е в областта на докторската програма ………………...….










2.1.2.

Основното звено, обучаващо докторанти, има утвърдени практики и успешни изяви по специалността на докторантурата и/или в професионалната област, към която тя принадлежи ………………………………………………………....…













2.1.2.1.

Основното звено има добри практики в обучението на докторанти и в реализирането на образователни продукти в специалността на докторската програма и в професионалната област, към която тя принадлежи. Академичният състав на обучаващото звено поддържа висока активност в експертна и консултантска дейност ……………....







2.2.

Обучаващото звено има отчетливи резултати в научноизследователската (художествено-творческата, спортната) дейност по специалността на докторската програма и в съответната образователна област …………………………………...………










2.2.1.

Членове на академичния състав на обучаващото звено са автори на изследвания, патенти, творчески и/или спортни постижения и др. в областта на докторската програма, представени в националните академични среди ………...













2.2.1.1.

Данни за научната и/или творческата продукция на членовете на академичния състав на обучаващото звено с акцент върху постиженията върху тематиката на докторската програма. Материали, представящи активността и постиженията на членовете на обучаващото звено …….……………..…………………………………….










2.2.2.

Членове на академичния състав на обучаващото звено са автори на научни изследвания, патенти, творчески постижения и др. в областта на докторската програма, представени в международните академични среди ……………..……..













2.2.2.1.

Данни за научната и творческата продукция на членовете на академичния състав. Материали, представящи активността и постиженията на членовете на обучаващото звено в международен план …………………………………………………………………………










3. 3. НАЛИЧИЕ НА МАТЕРИАЛНИ И ИНФОРМАЦИОННИ УСЛОВИЯ ЗА ПРОДУКТИВНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ И ТВОРЧЕСКИ ПОСТИЖЕНИЯ ПО ДОКТОРСКАТА ПРОГРАМА ……………………………………………………………………...







3.1.

Софийският университет “Св. Климент Охридски” поддържа подходяща материално-техническа и информационна база за обучение по докторската програма ….....……………………...










3.1.1.

Налична е необходимата материално-техническа база за обучение, изследователска и творческа дейност на докторантите ………………..………….













3.1.1.1.

Обучаващата институция разполага с необходимия капацитет от аудитории, кабинети, лаборатории, ателиета, библиотечни места и др., създаващи академичен комфорт за работа на докторантите ……………










3.1.2.

Информационна обезпеченост на подготовката на докторантите ……..…………













3.1.2.1.

Осигурен е достъп на докторантите до съответни научни издания и е обезпечено провеждането на експерименти, практики, експедиции, творчески командировки и др. дейности, необходими за подготовката на дисертационните трудове……………………………………...………..













3.1.2.2.

Осигурен е достъп на докторантите до компютърна техника и до дигитални ресурси, свързани с обучението им и с подготовката на дисертационните трудове ………………………………………………..







3.2.

Софийският университет “Св. Климент Охридски” стимулира научноизследователската дейност и творческата активност на докторантите …………………………………………………..










3.2.1.

Докторантите са въвлечени в реализацията на образователни, изследователски и художествено-творчески, спортни проекти или инициативи ……….……….....













3.2.1.1.

Докторантите работят по проекти, ръководени от членове на академичния състав, свързани с тематиката на дисертационните им трудове ………………………………………………………………….…..













3.2.1.2.

Докторантите работят или имат възможност да работят по проекти с приложна насоченост в областта на докторантурата .…………..………..










3.2.2.

Докторантите имат възможност да публикуват резултатите от работата си върху дисертационния труд по съответстващ на докторската програма начин ...













3.2.2.1.

Обучаващото звено и/или научната институция в цялост поддържа специфични форми за популяризиране резултатите от изследователския труд на академичния състав, студентите и докторантите ……….…………………………………………………….…













3.2.2.2.

Докторантите и членовете на обучаващото звено имат условия и стимули да представят резултатите от изследователската си работа чрез публикационна или друга съответстваща на профила на докторската програма активност ……………………………….…………










3.2.3.

Докторантите имат условия да участват в научни и образователни форуми и да се възползват от възможностите за академичен обмен ……………………………













3.2.3.1.

Докторантите се включват в научни или творчески форуми по тематиката на дисертационните им трудове ……………….…………….













3.2.3.2.

Докторантите се възползват от възможностите за академичен обмен в страната и в чужбина……………………………………………………….










4. КОНКУРЕНТНОСПОСОБНОСТ НА ДОКТОРСКАТА ПРОГРАМА …………………....







4.1.

Новаторски практики в подготовката на докторантите ………….……………………...…










4.1.1.

Политика на нововъведения в докторската програма ..…………………………....













4.1.1.1.

Иновационни изследвания, свързани с докторската програма ……..…













4.1.1.2.

Представяне на иновационните резултати по докторската програма ...













4.1.1.3.

Съвременни методи за подготовка и обучение на докторантите ……...







4.2.

Познаване на конкурентната среда и адекватно разполагане на докторската програма в тази среда ……………..……………………………………………………………………....










4.2.1.

Oтчитане особеностите на конкурентната среда …………………………………..













4.2.1.1.

Информираност на членовете на обучаващото звено за аналогични докторски програми в други висши училища или научни организации ………………………………………………..………….....










4.2.2.

Специфики на докторската програма в рамките на конкурентната среда ……….













4.2.2.1

Налични специфики на докторската програма в контекста на българската академична среда ………………………………………….













4.2.2.2.

Налични специфики на докторската програма в контекста на европейското образование (EHEA). …………………………………….







4.3.

Място на докторската програма в социалната среда и ориентираност на резултатите от обучението на докторанти към обществените потребности на региона, страната и/или Европейския съюз ………………..…………………………………………………………..










4.3.1.

Контакти на обучаващото звено с потенциални потребители и с други заинтересовани от обучението на докторантите социални субекти …….………..













4.3.1.1

Налични контакти на обучаващото звено или на институцията с потребители и/или с други заинтересувани от обучението на докторантите страни ……………………………………….…………….










4.3.2.

Съвместни проекти между обучаващото звено и потенциални потребители на резултатите от обучението по докторската програма ……………………….…….













4.3.2.1.

Наличие на съвместни проекти, договори и/или инициативи между обучаващото звено и потенциални потребители на резултатите от обучението по докторската програма ……..………………………….…










ЗАКЛЮЧЕНИЕ ……………………………………………………………...………...

СПИСЪК НА ПРИЛОЖЕНИЯ …………………………………..………………






УВОД

Представеният доклад самооценка на докторска програма „Методика на обучението по физика” от професионалното направление 1.3. „Педагогика на обучението по …” е изготвен в съответствие с изискванията и методическите насоки на НАОА ( последна актуализация от 15.10.2015 г.) и се базира на следните документи:




  • ЗАКОН за висше образование

  • ЗАКОН за развитие на академичния състав в Република България;

  • ПРАВИЛНИК за прилагане на Закона за развитие на академичния състав в Република България;

  • ПРАВИЛНИК на Софийския университет “Св. Климент Охридски” за придобиване на научни звания и степени;

  • КРИТЕРИИ за програмна акредитация на докторска програма

http://www.neaa.government.bg/ocenjavane-i-akreditacija/programna-akreditacija/doktorski-programi
1. Цел на доклада-самооценка

Да се представи обективна и достоверна информация за ефективността, с която докторската програма поддържа, контролира и развива качеството на обучението на докторантите по специалност 1.3. Методика на обучението по физика и да се декларира пред Националната агенция за оценяване и акредитация готовност и искане за оценяване и продължаване на програмната акредитация.



2. Структура на доклада-самооценка

Докладът-самооценка е структуриран по четири сфери на дейност: Образователна дейност; Академична среда, Научен потенциал и научни резултати; Наличие на материални и информационни условия за продуктивни изследвания и творчески постижения по докторската програма; Конкурентоспособност на докторската програма в съответствие с критериите на НАОА за програмна акредитация на докторски програми.



3. Представяне и утвърждаване на доклада от академичната общност.

Докладът-самооценка за програмна акредитация на докторската програма Методика на обучението по физика е приет от ФС на Физическия факултет и от Академичния съвет на Софийския университет “Св. Климент Охридски” .




1. ОБРАЗОВАТЕЛНА ДЕЙНОСТ
1.1. Висшето училище провежда обучение в съответствие със съвременните тенденции в развитието на науката в областта на докторската програма

Част от новата образователна парадигма е развитието на методиката и методологията на обучението по природните науки (в частност на физиката), което е продиктувано от нарасналите потребности и изисквания на обществото по отношение на обучението по физика.

Катедра Методика на обучението по физика (МОФ) е самостоятелна катедра във Физическия факултет на СУ от 1980г. В нея съвместно с преподавателската дейност се правят изследвания в областта на методиката и методологията на обучението, успешно се реализират проекти, свързани с оценка на качеството на образованието и експертни дейности към МОН по отношение на измервания и оценяване на училищни постижения.

Преподавателският състав на катедра МОФ е висококвалифициран и прилага съвременни методики и процедури в педагогическите изследвания. Това предполага успешно обучение на докторанти, които могат да намерят своята реализация както като отлични преподаватели във висшите и средните училища, като високообразовани кадри в инспекторатите, така и като научни работници в областта на образованието.

В Софийския университет «Св. Климент Охридски», Физически факултет, се провежда обучение за ОКС „Бакалавър по следните специалности от областта на докторската програма Методика на обучението по физика:


  • специалност Педагогика на обучението по физика и информатика;

  • специалност Педагогика на обучението по физика и математика;

В учебния план на тези специалности присъства модул от дисциплини, които тясно корелират с тематиката на докторската програма: Методика на обучението по физика и астрономия, Методика и техника на училищния експеримент по физика, Училищен курс по физика и астрономия, Методика на решаване на физични задачи, Статистически методи за оценка на обучението по физика и астрономия, Текуща педагогическа практика по физика и астрономия.


В Софийския университет «Св. Климент Охридски», Физически факултет, се провежда и обучение за ОКС „Магистър“ по специалност Педагогика на обучението по физика и математика - Магистърска програма „Методология на обучението по физика и астрономия” от областта на докторската програма Методика на обучението по физика:

В учебния план на тази магистърска програма присъства модул от дисциплини, които тясно корелират с тематиката на докторската програма: Методика на обучението по физика и астрономия, Методика и техника на училищния експеримент по физика, Методология на педагогическите изследвания, Психология, Педагогика, Психология на управлението.



Докторантурата е основна форма за организирана подготовка на висококвалифицирани кадри за всички сфери на социалната практика, включително образование и управление на образователния процес.

Акредитирани докторски програми в професионално направление 1.3. Педагогика на обучението по.. в СУ, за които е предназначен общ учебен план са: Методика на обучението по математика и информатика, Методика на обучението по химия, Методика на обучението по биология, Методика на обучението по география, Методика на обучението по български език, Методика на обучението по литература, Методика на обучението по руски език, Методика на обучението по чужд език, Теория на възпитанието и дидактиката, Методика на обучението по български език и литература в началния етап на образованието, Методика на обучението по философски дисциплини и др.

Целите на обучението на докторантите по научната специалност “Методика на обучението по физика” във Физическия факултет на Софийския университет са:

1. Изграждане на висококвалифицирани учени-изследователи в областта на теорията и методологията на преподаването и дидактика на обучението по физика и астрономия,

2. Придобиване на стил, умения и начини за решаване на комплексни образователни проблеми.

Първата цел осигурява стабилната основа за реализация като учени-изследователи, която имат докторантите, завършили докторантура в областта на теорията и методологията на преподаването и обучението по физика и астрономия. Втората цел е основа за комплексна реализация в областта на преподаването на физика и астрономия в средните и висшите училища.

Постигането на тези цели поставя следните изисквания при подготовката на докторантите:


  • умение да се открие наличието на определен педагогически проблем в практиката;

  • умение и способност да се събере и анализира фактологията, състоянието на проблема в научната литература, в науката;

  • умение и способност да се трансформира очертания проблем в тема на изследването, на проекта;

  • умение да се формулира и обоснове ясна, конкретна и достижима цел, както и нейната конкретизация чрез последователност от задачи;

  • умение да се формулира научно обосновано предположение, хипотеза за възможните причинно-следствени връзки и зависимости между условията и факторите, от една страна, и очаквания резултат, от друга;

  • умение и конструктивни способности да се проектира идеален, мислен експеримент, в който да се заложи основната идея, нейната декомпозиция на отделни елементи, които да се разположат във времето и пространството;

  • умения и творчески способности да се конструира най-напред в идеален, мисловен план, а след това и на практика, на самият изследователски процес (наблюдение, експеримент,тест и т.н.), в който да се провери хипотезата и да се постигне целта, която винаги е свързана с получаване на ново знание, на нова (поне за изследователя) информация;

  • математико-статистическа грамотност, култура, т.е. способност и умения многообразната педагогическа действителност да се подреди и структурира така, че да може да се изрази и количествено, с определена мярка и число, ясно да се разграничат и квантифицират зависимите от независимите променливи; знания и умения да се прилагат адекватни на данните математико-статистически методи за количествен анализ на получените резултати;

  • способност за анализ на резултатите от изследването, тяхното съпоставяне с формулираните хипотези, съотнасяне към утвърдени в науката положения (теории, закономерности, закони), изводи относно тяхното място и значение за конкретната научна област, за практиката;

  • умения за писмено логически и граматически правилно изложение и подреждане на съдържанието според установени традиции, правила, изисквания.

Естествено постигането на целите в обучението на докторантите поставя изисквания и към техните ръководители:

относно формулиране на темата и целта на изследванията в дисертацията:

► да са актуални за съответната област, при това актуални не в контекста на изследванията в национален мащаб, но и в международен мащаб;

► да има “новост” и елемент на оригиналност в даденото изследване и в резултатите от него;

относно методите на изследване:

► да са съвременни;

►да е осигурена необходимата материална база за изследвания на съвременно ниво;

относно стила на работа с докторантите:

► стил на задълбочена съвместна научно-изследователска работа с докторанта;

► стил, показващ висока степен на отговорност за успешен ход и завършване на работата по дисертацията;

► стил, извеждащ докторанта и научно-изследователската работа с него до ниво на международно признание (публикации в реномирани национални и международни научни списания, доклади на реномирани международни научни форуми).


      1. Докторската програма е представена в ясна документация, която задава устойчиви цели и задачи на образователната дейност, обвързана с докторската програма.

Обучението на докторанти по докторската програма Методика на обучението по физика е съобразено със съответните основни нормативни актове и документи. То се регламентира чрез:

1. Учебен план за докторанти в областта на педагогическите изследвания и електронното обучение – общ за докторанти по направление 1.3.( Приложение 3 )

2. Индивидуален учебен план ( Приложение 4 )

3. Атестационен лист на докторанта ( Приложение 5 )

3. Портфолио ( досие) на докторанта.

Учебната документация се допълва от квалификационна характеристика и учебни програми по задължителните и избираемите дисциплини, включени в индивидуалния план на докторанта.


Редът и условията за приемане в докторантура, обучението на докторантите, както и провеждането на публичната защита е съобразено със Закона за висше образование, Закона за развитието на академичния състав в Р България, Правилника за прилагане на закона за развитието на академичния състав в Р България, Постановления на Министерския съвет, Правилника за устройството и дейността на СУ, Правилника за условията и реда за придобиване на научни степени и заемане на академични длъжности в СУ (Изменен на 13 юли 2016 г. с решение на Академическия съвет) и решения на Академическия съвет.
Основният вътрешноуниверситетски документ, който регулира процедурите за защита на ОНС "доктор", е Правилник за условията и реда за придобиване на научни степени и заемане на академични длъжности в СУ

https://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/universitet_t/proceduri_za_nauchni_stepeni_i_akademichni_dlzhnosti утвърден от Академичния съвет. Той е приет на заседание на Академичния съвет на СУ на В сила от 20 април 2011 г., приет с решение на Академичния съвет с протокол № 13 на основание чл. 21, ал. 1, т. 2 от Закона за висшето образование, § 10 ПЗР на Закона за развитие на академичния състав в Република България, и чл. 26, ал. 2, т. 2 от Правилника за устройството и дейността на Софийския университет „Св. Климент Охридски”.

Изменен:

на 17 октомври 2012 г. с решение на Академичния съвет, с протокол № 1;

на 27 март 2013 г. с решение на Академичния съвет, с протокол № 6,

на 17 април 2013 г. с решение на Академичния съвет, с протокол № 7,

на 28 ноември 2015 г. с решение на Академичния съвет, с протокол № 1 и

на 13 юли 2016 г. с решение на Академичния съвет, с протокол № 11 и е публикуван в WEB страницата на университета.


Редът за придобиване на образователната и научна степен «доктор» е посочен в Глава 2 , Раздел III от Правилника за условията и реда за придобиване на научни степени и заемане на академични длъжности в СУ .
Чл. 65. (1) определя условията за допускане на докторанта до публична защита;

Чл. 66. (1) и (2) дефинира изискването за дисертационен труд и структурата му на представяне пред първичното звено – катедрата.


Условия и ред за придобиване на образователна и научна степен „доктор”

Чл. 65. (1) До публична защита на дисертационен труд се допуска докторант, който е:

1. положил успешно изпитите и изпълнил останалите задачи съгласно индивидуалния план;

2. подготвил дисертационен труд с резултатите от изследванията си:

3. е отчислен с право на защита.

(2) Допускането до защита се осъществява с решение на Факултетния, съответно на научния съвет по предложение на съвета на първичното звено.

(3) Положените изпити от индивидуалния план са валидни до 5 години от изтичане на срока по чл. 10, ал. 3.



Чл. 66. (1) Дисертационният труд е научно съчинение, което съдържа научни или научноприложни резултати с оригинален принос в науката и показва, че кандидатът има задълбочени теоретични знания по съответната специалност и способности за самостоятелни научни изследвания. Факултетните, съответно научните съвети могат да определят и специфични изисквания към дисертационния труд, отразяващи спецификата на отделните професионални направления, както и изисквания към рецензиите и становищата на членовете на журито.

(2) Дисертационният труд се представя във вид и обем, определени от първичното научно звено. В него се включват заглавна страница, съдържание, увод, изложение, заключение – резюме на получените резултати с декларация за оригиналност и библиография.





1.1.1.1. Документацията на докторската програма предписва интелектуалните качества и практическите умения, които се придобиват в хода на обучението в докторската програма.
Катедра Методика на обучението по физика поставя още и следните изисквания към докторанта:

  • солидни знания от целия курс на обучение по програмите за обучение на бакалаври в областта на педагогическите науки, физическите науки (или в областите на математическите и инженерните науки, в зависимост от темата на докторантурата);

  • солидни знания от обучение в магистърската степен, явяваща се основа за работа по конкретната тема на дисертацията;

  • мотивираност и възможности за упорита и целенасочена работа;

  • висока степен на самоорганизираност, отдаване и вглъбеност в работата.

Учебният план, съставен въз основа на опита в работа с докторанти и целите на докторантурата, поставя основен акцент на научно-изследователската работа по време на докторантурата. Провеждана съвместно с ръководителя, в непрекъснат контакт и обсъждания с него, научно-изследователската работа е и основната форма на обучение на докторанта, която цели изграждане от докторанта на перспективен и висококвалифициран учен.

Документацията на докторската програма е разработена от Учебно-методическа комисия за докторантските програми в професионално направление Педагогика на обучението по.. Документацията се състои от квалификационна характеристика и общ учебен план. Обучението по общ учебен план се осъществява по препоръка от Комисията от НАОА от учебната 2012/2013 година. Общият учебен план е утвърден от Академическия съвет на СУ с протокол 15/14.07.2010г.

Разработеният общ учебен план включва два модула – образователен и научноизследователска дейност ( Приложение 3). Общият план за подготовка на докторанта визира интелектуални умения за проучване и анализ на научна и методична литература, за обобщаване на опит от добри практики; свързване на теоретичните постановки с пряката педагогическа практика; практически умения за провеждане на педагогическо наблюдение и дидактически експеримент.
Учебният процес от образователния модул предполага изучаване на задължителни дисциплини и допълнителни ( избираеми дисциплини).

Задължителните дисциплини имат хорариум 150 часа ( 40 ICTS кредита).


В групата на задължителните дисциплини се включват следните курсове:
1. Методология и методика на педагогическите изследвания

2. Концептуализиране и дизайн на дисертационното изследване

3. Курс по научно направление на докторантурата (Тази дисциплина се уточнява като наименование в индивидуалния план на докторанта).

4. Чужд език за професионални цели
В групата на избираемите дисциплини са включени дисциплини от модули, формиращи:

  • специфични изследователски знания;

  • академични знания и компетенции;

  • комуникативни умения и компетенции;

  • знания и компетенции за кариерно развитие.

Модулът за научноизследователска дейност включва:



  • работа по дисертационния труд;

  • научноизследователска дейност;

  • участие в педагогическа дейност.

Курсовете и семинарите в Докторантското училище се организират от:



  • базовото научно звено ( катедра, факултет)

  • екип от докторантското училище към СУ

  • факултети, институти и университети, с които СУ има договори, вкл. по програмата „Еразъм”


1.1.1.2. Съответствие между спецификата на докторската програма и академичната среда в обучаващото звено и в институцията
Съответствието между докторската програма и академичната среда - обучаващо звено и институция, е в описаните по-долу факти и таблици.
Таблица 1.1. Докторанти по програма Методика на обучението по физика /по измеримите индикатори от критериалната система/


Индикатор

Брой докторанти 2006 - 2011 г.

Брой докторанти в периода 2011-2016

редовни

задочни

на само-стоятелна подготовка

Брой приети докторанти по програмата

7

-

3

1

Брой обучавани докторанти по докторската програма

7

-

3

3

Брой успешно защитили докторантни по докторската програма

5

-

1

3

Брой обучавани докторанти към момента на подаване на доклада-самооценка

1

-

1

-

Каталог: archive
archive -> Прегледът на периодични издания, свързани с популяризирането на медицински знания, излизали във Варна след Освобождението и ни връщат към далечната 1884 г
archive -> Данни катедра: Физика на полупроводниците
archive -> Данни катедра: Радиофизика и електроника (рфе)
archive -> Президентът учредява награда 'Джон Атанасов' за принос към информационното общество
archive -> На вниманието на: Представителите на медии Галерия “Графит” – Варна с подкрепата на мтел


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница