Доклад за 2005 г на Европейската комисия за напредъка на страната в процеса на присъединяване към Европейския Съюз, касаеща сектор здравеопазване



Дата22.12.2018
Размер248.5 Kb.
#108856
ТипДоклад
Извадка от:

доклада "Българският принос към Мониторинговия доклад за 2005 г. на Европейската комисия за напредъка на страната в процеса на присъединяване към Европейския Съюз", касаеща сектор здравеопазване.

Доклада е приет от Правителството на Република България на 28 февруари 2006год.

Български принос
към
Мониторинговия доклад
на 
 Европейската комисия


Актуализация за периода

26 септември 2005 г.- февруари 2006 г.

Борба с корупцията

Административен капацитет

С Решение № 61/ 02.02.2006 г. на МС беше създадена Комисия по превенция и противодействие на корупцията с председател министъра на вътрешните работи и заместник-председатели министъра на правосъдието и министъра на държавната администрация и административната реформа. Членове на Комисията са министрите на финансите и европейските въпроси, заместник-министрите на образованието и науката и на здравеопазването, директорите на АДВФК, АФР, Държавната агенция по приходите, Агенция “Митници” и на компетентните дирекции в администрацията на Министерски съвет, както и секретарят на Съвета по сигурността към МС.  В заседанията на Комисията участва националният омбудсман.

Комисията участва в изработването на държавната антикорупционна политика и предлага на правителството решения за приоритетите на антикорупционната дейност и най-ефективните подходи за успешно противодействие и превенция на корупцията в различните обществено-политически области.

Комисията осъществява контрол и координация по изпълнението на Стратегията и Програмата за изпълнение на Стратегията за прозрачно управление и за превенция и противодействие на корупцията за 2006 г. Наред с това, Комисията одобрява система от индикатори за изпълнението на Стратегията и ефективността на антикорупционните мерки на държавните институции, обобщава информацията от тях и изготвя отчет за изпълнението на Стратегията и програмата на всеки 6 месеца.

Комисията сътрудничи със структурите на гражданското общество при провежданите от тях периодични проучвания, оценяващи разпространението на корупцията в страната и нагласите на гражданските и бизнеса към качеството и резултатите от дейността на държавната администрация.

Практическата реализация на решенията на Комисията се осъществява от ръководителите на инспекторатите в административните структури в системата на изпълнителната власт. Ръководителите на инспекторатите в отделните министерства, както и директорите на компетентните дирекции в МС се събират във формат работна група към Комисията, ръководена от директора на дирекция “Главен инспекторат” на Министерски съвет.

Комисията отчита дейността си пред Министерски съвет.

На своето първо заседание, проведено на 10.02.2006 г., Комисията прие план за работата си през първото шестмесечие на 2006 г.

...


Права на човека и защита на малцинствата

Реформа в областта на закрилата на децата

` Законодателство

През януари 2006 г. Народното събрание прие на първо четене проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за закрила на детето С предлаганите изменения и допълнения в Закона за закрила на детето се предоставя възможност на физически лица, извършващи търговска дейност и на юридически лица, възникнали съгласно законодателството на друга държава-членка на Европейския съюз или на друга държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство да кандидатстват за лиценз за предоставяне на социални услуги за деца пред председателя на Държавната агенция за закрила на детето. По този начин кръгът на възможните доставчици на социални услуги за деца се разширява, като българските лица и чуждите лица се поставят при равни условия.

С промените в Закона за закрила на детето се създава и възможност за нормативна уредба на Националната информационна система, чието създаване и поддържане е задължение на председателя на Държавната агенция за закрила на детето. Законът за закрила на детето се синхронизира и с последните промени в Семейния кодекс в областта на осиновяването /относно наблюдението в следосиновителния период и воденето на регистри за деца, които могат да бъдат осиновявани при условията на пълно осиновяване и за кандидат осиновителите/, както и с приетият през 2003 г. Закон за ограничаване на административното регулиране и административния контрол върху стопанската дейност /премахва се 5-годишният срок на лиценза за предоставяне на социални услуги за деца/. Другите промени са свързани с: разширяване на контрола по спазването правата на децата, осъществяван от председателя на Държавната агенция за закрила на детето; усъвършенстване на режимът за настаняване на дете извън семейството, както и за неговото прекратяване; въвеждане на допълнителни изисквания към кандидатите за приемни семейства; конкретизиране на някои права и задължения на семействата на роднини или близки, при които е настанено дете по реда на Закона за закрила на детето и други.

На 23.02.2006г., Народното събрание прие Закон за изменение и допълнение на Закона за семейни помощи за деца. Промените имат за цел да се усъвършенства нормативната уредба във връзка с осъществяване на държавната политика в областта на семейното подпомагане за деца. Цели се развиване и на конституционноустановените принципи за равенство на хората по достойнство и права, недопускане на дискриминация, основана на раса, народност, етническа принадлежност, произход и увреждане, както и закрилната функция на държавата и обществото по отношение на семейството, майчинството и децата. Промяната цели и гарантиране на целевото разходване на отпуснатите помощи по този закон от страна на бенефициентите, превенция на изпадането на децата в риск по смисъла на Закона за закрила на детето, насърчаване на предучилищната подготовка и училищното включване на децата и отглеждането им в социализираща среда.

·  Вторично законодателство

Министерството на труда и социалната политика е създало в рамките на своите компетенции необходимите предпоставки за децентрализация и деинституционализация на Домовете за отглеждане и възпитание на деца, лишени от родителска грижа и Домовете за медико-социални грижи за деца. На 12 декември 2005 година, с Постановление № 267 на Министерския съвет, се направи промяна в чл. 36, ал. 3, т. 1 от Правилника за прилагане на Закона за социално подпомагане. С нея се регламентира статута на Домовете за отглеждане и възпитание на деца, лишени от родителски грижи и Домовете за медико-социални грижи за деца като специализирани институции за предоставяне на социални услуги по смисъла на Закона за социално подпомагане.

На 15.12.2005 г. с Решение на Министерския съвет /извлечение от протокол № 53 по т. 35/ се прие Национална програма за закрила на детето за 2006 година. Тя отговаря на основните приоритети в областта на закрилата на детето, определени с Националната стратегия за детето за периода 2004-2006 година, а именно осигуряване висшите интереси на детето, отглеждане на детето в семейна среда и зачитане и уважение на личността му. Програмата обхваща 7 приоритетни области.

В първата приоритетна област на националната програма – “Намаляване броя на децата, отглеждани в специализираните институции и подобряване условията на живот в тях”, са включени дейности, свързани с развитие на алтернативни форми на грижа и социални услуги за деца, предоставяни в общността; подобряване качеството на живот на децата, настанени в специализирани институции; децентрализация на домовете за отглеждане и възпитание на деца, лишени от родителска грижа и домовете за медико-социални грижи за деца; реформиране на институциите и предоставяне на алтернативни услуги за деца.

Втората приоритетна област на програмата е “Създаване на по-добри условия за децата на улицата за упражняване на правата им, гарантирани от Конвенцията за правата на детето и Закона за закрила на детето”. В нея са включени мерки, свързани с предотвратяване на попадането на децата на улицата, гарантиране на живот в подходяща семейна среда чрез развитие на алтернативни социални услуги за децата на улицата с цел тяхната социална интеграция; планиране на работата с децата на улицата; проучване и мултиплициране на добрите практики с деца на улицата и осигуряване на обществена подкрепа за решаване на проблема.

Третата приоритетна област е “Повишаване на ефективността на мерките за защита на децата от насилие, злоупотреба и други форми на експлоатация”. Работата по този приоритет е насочена към повишаване осведомеността на децата и обществото за проблема “сексуална и трудова експлоатация”, включително и за злоупотреба в Интернет; защита, възстановяване и реинтеграция на жертвите на насилие, сексуална и трудова експлоатация; създаване на възможност за обмен на информация между ангажираните институции и организации по проблема „Превенция на насилието”; превенция на наркоманиите и най-тежките форми на детски труд и други.

Четвъртата приоритетна област “Гарантиране на равен достъп на децата до качествено образование и подготовка, с оглед пълноценна социална реализация” обобщава интегрирано образование на децата от етническите малцинства, повишаване качеството на образованието на децата със специални образователни потребности, разширяване на здравното образование в училище.

В програмата са включени още три приоритетни области – “Мониторинг върху спазване правата на децата и стандартите за качество на услугите за деца”, „Намаляване броя на децата-жертви на пътно-транспортни произшествия” и “Изграждане и поддържане на национална информационна система в областта на закрилата на детето”.

В изпълнение на един от основните приоритети за деинституционализация, през месец януари 2006 година, министърът на труда и социалната политика, министърът на здравеопазването, председателят на Държавната агенция за закрила на детето и изпълнителният директор на Агенцията за социално подпомагане утвърдиха Програма за обучение на кандидатите за приемно семейство, при които ще бъдат настанявани за отглеждане деца с увреждания, с емоционални или поведенчески отклонения. Същата е е съобразена с добрите практики на неправителствените организации с опит при предоставяне на услугата приемна грижа.

На 9 ноември 2005 година от Министерството на труда и социалната политика, Министерството на вътрешните работи, Държавната агенция за закрила на детето и Агенцията за социално подпомагане беше подписан Координационен механизъм за рефериране и обгрижване на случаи на непридружени български деца, завърнали се от чужбина. Той е изготвен въз основа на националното законодателство за закрила на детето и за борба с трафика на хора и е съобразен с ратифицираните от Република България международни актове. Механизмът се създаде с цел регламентиране на конкретните задължения за взаимодействие на ангажираните субекти при завръщането от чужбина и обгрижването на непридружени малолетни и непълнолетни лица, както и деца – жертви на трафик. Координационния механизъм за рефериране и обгрижване на случаи на непридружени български деца и деца-жертви на трафик, завръщащи се от чужбина е разпространен до всички дирекции “Социално подпомагане”.

Предстои утвърждаване на Механизъм за закриване, реформиране или преструктуриране на специализираните институции за деца, в който са разписани критериите по които ще бъдат оценени специализираните институциите. Те са свързани с местоположението и достъпността на съответната специализирана институция за деца, материалната база и качеството на грижа. Междуведомствените комисии на областно ниво, извършили оценката на специализираните институции за деца, ще приложат разработените критерии за закриване, реформиране или преструктуриране на специализираните институции за деца върху анкетните карти и докладите от направената оценка на всяка институция на територията на съответната област. За институциите, които не са събрали определен минимум от точки, комисията следва да направи предложение за закриване в краткосрочен период (в рамките на една или две години) и да се разработи план за закриване. За институциите, оценени с бал над минималния, съвместно с персонала се разработва план за развитие, като се вземат предвид и други критерии, които да послужат за изясняване на възможностите за развитие на конкретната институция, като брой деца, отглеждани в институцията; приблизителен брой деца, за които институцията в дългосрочен план (5-7 г.) е най-вероятната форма на грижа; квалификация, структура и брой на персонала; необходимост от институционалната грижа за местната общност; наличие на други социални услуги за деца и семейства в общността; предлагане на алтернативни услуги от самата институция. Механизмът се отнася  за всички специализирани институции за деца независимо на чие подчинение са те.

В края на месец януари, 2006г, работна група, включваща представители на МТСП, МОН, ДАЗД и национално представени неправителствени организации подготви  Концепция за деинституционализация на специализираните институции за деца и социалните институции за възрастни хора с увреждания с цел синхронизиране усилията на институциите за повишаване качеството на живот на децата и възрастните с увреждания в страната. Предстои приемането на Концепцията от страна на Министерския съвет.

·  Прилагане на законодателството

В изпълнение на ангажиментите, заложени в Националната програма за закрила на детето за 2006 г, и Плана за подобряване положението на децата, настанени в специализираните институции, в Министерството на образованието и науката започна подготовка за осъществяването на финансова и административна децентрализация на ДОВДЛРГ, деинституционализация, преструктуриране и оптимизация на тяхната мрежа, В тази връзка и в изпълнение на заповеди на министъра на образованието и науката започнаха работа две междуведомствени експертни групи:


  •   Заповед № РД 09-10/10.01.2006 г. за работна група с участието на експерти от МОН, ДАЗД и АСП, която да разработи предложения за оптимизация на мрежата на ДОВДЛРГ (закриване и преструктуриране).

  • Заповед № РД 09-11/10.01.2006 за работна група с участието на експерти от МОН, ДАЗД, МТСП. АСП и МФ, която да разработи проекти на нормативни актове за децентрализация на ДОВДЛРГ в срок до 31.03,2006 г.

На основание на заповед на министъра на науката и образованието, от средата на месец февруари, започна цялостна проверка на всички помощни .училища в страната. Проверката има за цел да изготви оценка на помощните .училища, да набележи мерки за подобряване на дейността им. Ще бъдат да изготвени предложения: за закриване или преобразуването на специалните училища в ресурсни центрове за подпомагане на интегрираното обучение, ще бъдат проучени възможностите за създаване на необходимите условия за извеждането на ученици от тези училища и включването им в общообразователни и професионални училища и ще се установят възможностите за пренасочване на съществуващите ресурси към подпомагане на интегрираното обучение.

Успоредно с тази проверка започна проверка и на други специални училища -социално-педагогически интернати, възпитателни училища-интернати, оздравителни училища, логопедични училища. Целта е да се установят условията за провеждане на образователно-възпитателния процес и възможностите за интеграция и ре-интеграция, на учениците в тях.

·  Други

В изпълнение на препоръките от Мониторинговия доклад за 2005 г., Държавната агенция за закрила на детето стартира процес по унифициране на подхода при програмирането за деца, осъществявано от институциите с правомощия в областта на закрила на детето. В резултат на този процес беше изработен проект на Национален интегриран план за прилагане на Конвенцията на ООН за правата на детето за периода 2006-2009, който предстои да бъде разгледан на заседание на Националния съвет за закрила на детето, а след неговото одобряване от Съвета – и за разглеждане от Министерски съвет. Като цяло Планът е приложение на добрите европейски и световни практики, целящи подобряване ефективността и ефикасността в работата на администрацията посредством интегриране и оптимизиране на дейността й и подобряване на комуникацията и съвместната работа на институциите за постигането на реални и измерими резултати за децата.



Закрила на децата- международни осиновявания

Водената от Министерството на правосъдието статистика показва, че на практика действащият в страната нов ред за прилагане на осиновяването, въведен със законодателните промени от юли 2003 г. доведе до регистрирането на трайна тенденция на намаляване на броя на изразените от министъра на правосъдието изрични съгласия за международно осиновяване на деца – български граждани. Намаляването на броя на изричните съгласия означава и намаляване на броя на международните осиновявания.  Изразените през 2002 г. от министъра на правосъдието изрични съгласия са 1121, през 2003 г. изричните съгласия са 595, а през 2004 г. – 217. Изразените през 2005 г. изрични съгласия по финализирани административни процедури са 101 при отправени 156 предложения за осиновяване по реда на Конвенцията за защита на децата и сътрудничество в областта на международното осиновяване. Статистическа информация, проследяваща посочената тенденция се публикува ежемесечно на официалната електронна страница на Министерството на правосъдието от месец ноември 2004 г.

В подкрепа на направените констатации, на проведеното на 28.11.2005 г. заседание на Съвместния парламентарен комитет “България – Европейски съюз” е разгледана и поощрена тенденцията за намаляване на броя на международните осиновявания на български деца.

Междуведомствена работна група в Министерството на правосъдието изготвя нов Семеен кодекс, в който материята за международните осиновявания ще бъде детайлно уредена с оглед осигуряване на максимална прозрачност и стабилност с цел елиминиране на каквито и да е било възможности за оказване на натиск и въздействие при осъществяване на процедурите.

...

Хора с увреждания

·  Законодателство

На 16.02.2006 г. Народното събрание прие Закон за изменение и допълнение на Закона за интеграция на хората с увреждания. Промените са насочени към възстановяване на правото на хората с увреждания на компонент от месечната добавка за социална интеграция (диетично хранене и лекарствени средства).

·  Вторично законодателство

На 15.12.2005 г. с Решение на Министерският съвет се прие План за действие за равните възможности за хората с увреждания за 2006 – 2007 г. Оперативните цели на плана са насочени към подобряване на качеството на живота и социалното включване на хората с увреждания и са съобразени с европейските тенденции за равнопоставеност. Планираните дейности целят решаването на най-неотложните проблеми, затрудняващи интеграцията на хората с увреждания. Планът съдържа седем раздела с набелязани дейности в различните области на рехабилитацията и социалната интеграция. С тяхното изпълнение се цели създаване на условия за адаптиране на битовата и околната среда и повишаване мобилността на хората с увреждания, усъвършенстване на модела на грижа за деца с увреждания и създаване на гаранции за достъпа до качествено образование в общообразователна среда. Разширяват се възможностите и стимулите за трудова заетост на хората с увреждания и се развиват алтернативните форми на социални услуги. Осигуряват се равни възможности за спорт, отдих, туризъм и участие в културния живот.

Въз основа на обобщения анализ от Втория Национален мониторинг на състоянието на хората с ментални увреждания, настанени в специализирани инсътитуции. се изработи План за подобряване на положението на възрастните хора с ментални увреждания, настанени в специализирани институции за периода 2006-2008 година. Същият беше утвърден през месец декември 2005 година. Планът за подобряване на положението на възрастните хора с ментални увреждания, настанени в специализирани институции за периода 2006-2008 година съдържа конкретни мерки и дейности с отговорни по тях органи и срокове за изпълнение. Те са насочени към провеждане на Трети национален мониторинг за състоянието на хората с увреждания, настанени в специализираните институции; закриване на специализирани институции, които не отговарят на стандартите и критериите за местоположение и материална база, чрез преместване в нови сгради; намаляване на капацитетите на специализираните институции; възлагане на управлението на специализираните институции на неправителствени организации; разработване и приемане на регионални и общински стратегии за социални услуги.

Изхождайки от значимостта на развитието на алтернативни социални услуги за подобряване качеството на живот на хората с увреждания през 2005 г. беше направен анализ на резултатите на компонентите „Личен асистент” и „Социален асистент” по Националната програма „От социални помощи към осигуряване на заетост”, който показа, че те са със силен социален ефект. На тази основа се взе решение тези услуги да се изведат в самостоятелна Национална програма „Асистенти на хора с увреждания”. Целта е да се създаде възможност по-голям брой хора с увреждания, в това число и с ментални увреждания, да ползват тези услуги и да се интегрират в обществото, като по този начин се предотвратява тяхното настаняване в специализирани институции.

На 03.02.2006 г. със Заповед № 89 на министъра на труда и социалната политика бяха утвърдени измененията и допълненията в Националната програма «Асистенти за хора с увреждания». Новите моменти в програмата са насочени в посока приоритетно осигуряване на личен или социален асистент на изведени от институции в семейна среда хора с увреждания.

Между Министерство на здравеопазването и Министерство на труда и социалната политика през месец януари 2006 г. беше подписан Рамков договор за осъществяване на координация между ангажираните институции за

подобряване положението на хората с ментални увреждания, настанени в специализирани институции. В него са разписани областите на сътрудничество между двете ведомства и конкретните ангажименти, които те имат за подобряване качеството на живот, качеството на предоставяните социални услуги, развиване на социални услуги в общността, деинституционализация на грижите и социално включване на хората с ментални увреждания. С него се въвежда в практиката система за оценка на потребностите и състоянието на хората с ментални увреждания с цел насочването им към социални услуги в общността и осигуряване условия за социална интеграция.

·  Прилагане на законодателството

Предвид предстоящото разкриване на защитени жилища в гр. Бургас, гр.Велико Търново,  Благоевград, гр.Ловеч, гр.Нова Загора, гр.Пазарджик, Поморие и гр.Оряхово  в момента се работи със 126 настанени в домове за възрастни хора с умствена изостаналост и 47 от домовете за възрастни хора с психични разстройства (ДВПР) за реинтеграция и извеждане в Защитени жилища. Подготвят се за самостоятелен живот в междинна форма на Защитено жилище и  40 лица от домовете за възрастни хора с умствена изостаналост (ДВУИ): в ДВУИ с.Малко Шарково, общ.Болярово – 8 лица и 32 лица в 2 защитени жилища в ДВУИ в гр. Батак. В тази връзка и с цел осигуряване на преход от институционални грижи към услуги в общността, изпълнителния директор на Агенцията за социално подпомагане с указателно писмо № 9100-248 от 01.12.2005 г., разпореди да се предприемат координирани действия в цялата страна  между регионалните дирекции за социално подпомагане, дирекциите “Социално подпомагане” и директорите на специализираните институции, в които са настанени лицата с увреждания, с цел извеждането им от институциите и осигуряване на качествена грижа в домашна среда, чрез предоставяне на социалните услуги в общността – личен асистент и социален асистент, както и  социална подкрепа. В резултат на стартиралия процес на деинституционализация в България през периода 01.10.2005 – 31.12.2006 год. от домовете за възрастни хора с умствена изостаналост и психични разстройства в защитени жилища са реинтегрирани 15 лица с ментални увреждания. От Дома за деца и младежи с умствена изостаналост – с. Добромирци, община Кирково, обл. Кърджали са реинтегрирани 4 деца в биологичните си семейства.

Разкрити алтернативни социални услуги:

1.  Дневен център за деца и младежи с увреждания в с. Горски Сеновец, общ. Стражица, обл.В.Търново;


2.  Приют за безнадзорни деца в гр. Добрич;
3.  Център за социална рехабилитация и интеграция в гр. Велико Търново;
4.  Център за социална рехабилитация и интеграция в гр. Ловеч;
5.  Център за социална рехабилитация и интеграция в гр. Габрово;
6.  Център за социална рехабилитация и интеграция в гр. Плевен;
7.  Център за социална рехабилитация и интеграция в гр. Севлиево;
8.  Център за социална рехабилитация и интеграция в с. Бутан, обл. Враца;
9.  Център за социална рехабилитация и интеграция в гр. Варна;
10.  Дневен център за стари хора в гр. Брезник, обл. Перник;
11.  Дневен център за стари хора в с. Кайнарджа, общ.Силистра;
12.  Защитено жилище в гр. Правец, обл. София ;
13.Защитено жилище в село Априлово, обл. Стара Загора;
14.  Защитено жилище в град Елхово, обл. Ямбол;

Комплекси за социални услуги – 10  в градовете София, Пловдив, Стара Загора, Сливен, Бургас, Варна, Русе, Шумен, Пазарджик и Търговище.Комплексите за социални услуги са нова форма на алтернативни социални услуги. Те включват три отделни звена – Център за обществена подкрепа, звено „Майка и бебе” и Център за работа с деца на улицата.

Проект “Социални услуги в замяна на нови работни места” (СЕЙН):
По проект „СЕЙН” се оказват услуги на възрастни хора и хора с увреждания в семейна среда от безработни лица, които след преминаване през съответно обучение (финансирано от проекта), биват наемани на трудов договор на длъжност “Социален асистент Услугите, предлагани по проекта, са 54 вида и са свързани с почистване на дома на потребителя, поддържане на личната му хигиена, битови, педагогически, административни и медицински услуги, поддържане на социални контакти.

Основни постижения при изпълнението на проект СЕЙН през 2005 г.:


·  Предоставени услуги в домашна среда за над 1900 потребители в 12 общини (от които 55% хора с увреждания/;
·  Разширен асортимент социални услуги в общността (понастоящем с 54 вида услуги), текущо адаптиран към индивидуалните потребности от грижи на клиентите;
·  Работещ в практиката механизъм за децентрализация на доставката на социални услуги посредством възлагането й на местни неправителствени организации;
·  Повишен капацитет на участващите в проекта 12 неправителствени организации (НПО) посредством натрупването на пряк административен опит и опит по предоставянето на социални услуги, както и посредством участие в обучения и дейности за организационно развитие, осигурявани от проекта;
·  Подобрена социална инфраструктура за хора с увреждания в една от пилотните общини (Правец) посредством построяването и функционирането на защитено групово жилище за възрастни с увреждания с капацитет за 12 човека.
Един от най-важните нови моменти в развитието на проект „СЕЙН” в периода 2006 – 2007 г. ще бъде насочен към приоритетно включване в проекта на лицата, извеждани от специализираните институции като ползватели на социални услуги, както и към създаване на устойчив механизъм за финансиране и развитие във всички общини на тази социална услуга.

Информация за закриване на най-критичните институции:

· В нова сграда е преместен Дом за възрастни с умствена изостаналост – от с. Горно Вършило, в с. Славовица, община Септември;

· Закрит е Домът за деца и младежи с умствени затруднения – с. Джурково, община Лъки, област Пловдив.

· Закрит е Домът за деца и младежи с умствени затруднения – с. Три кладенци, общ. Враца, обл. Враца.

· Със заповед на Изпълнителния директор на Агенцията за социално подпомагане е постановено закриване специализирана институция за хора с ментални /умствени затруднения/ увреждания в село Лясково с капацитет 50 места. Извеждането и настаняването на лицата в алтернативни форми на социални услуги ще приключи до септември 2006 г.

· Домът  за деца и младежи с умствени затруднения / ДДМУИ/ – с. Борислав, общ Пордим, обл. Плевен е пребазиран в реконструирана сграда на село Згалево, общ. Пордим обл. Плевен. Специализираната институция отговаря на изискванията на Наредбата за критериите и стандартите за социални услуги за деца.

· Във връзка с предстоящото закриване на ДДМУИ, с.Добромирци, общ.Кирково, обл.Кърджали, към месец февруари 2006 г. 4 деца са реинтегрирани в биологичните си семейства и 10 деца са преместени в ДДМУИ с.Сладък Кладенец, общ.Стара Загора.

Преструктурирани  институции

· ДДМУИ – с. Васил Друмев, община Шумен – по Проект „Реформа за повишаване благосъстоянието на децата в България”: ремонт и реконструкция на сградата, работа в малки групи, обучение и повишаване квалификацията на персонала;

· ДДМУИ – с. Петрово, община Сандански, област Благоевград – по проект на Консорциум КЕЪР – България: обучение на персонала, индивидуална работа с децата, работа в малки групи с постоянен екип от специалисти.

Програма за интеграция на хората с увреждания

Във връзка с изпълнението на Закона за интеграция на хората с увреждания, от м. януари 2005г.  до 31.12. 2005 г., консултативните комисии към дирекциите “Социално подпомагане” са изготвили социални оценка на  464 469 лица с трайни увреждания. Въз основа на изготвените социални оценки са отпуснати месечни добавки за социална интеграция за общо 1 044 473 случая.



Национална програма „Асистенти на хора с увреждания”

Основната цел на програмата чрез дейностите „Личен асистент” и „Социален асистент” е създаване на предпоставки за социално включване на хора с трайни увреждания,  намаляване броя на настанените в институционален тип заведения и разкриване на работни места в социални услуги.

  До края на м. декември 2005г. на 13 941 безработни лица от страната е осигурена заетост в дейност “Личен асистент”. 

  В дейност „Социален асистент” са включени 2 862 лица безработни лица. Работодатели по програмата са общинските администрации, както и физически и юридически лица, вписани в регистъра на Агенцията за социално подпомагане за извършване на този вид дейност.



Други

Повишен е размерът на средствата в бюджета за 2006 г. за социални услуги, които са делегирани от държавата, с 10 милиона лева /спрямо 2005 г./ - увеличението е с 18,5 %.

През месец септември 2005 г. се проведе Втори Национален мониторинг в 27 специализирани институции за хора с умствена изостаналост и 15 за хора с психични разстройства по изпълнение на плановете за развитие на всяка една от тези институции. Беше изготвен Обобщен анализ, от който се направиха изводи по отношение на състоянието на сградния фонд, нуждите от обзавеждане и оборудване и разработването на краткосрочни и дългосрочни програми за приоритетно финансиране на специализираните институции, имащи потребност от ремонти, обзавеждане и оборудване. Анализът отчита положителна тенденция за периода май 2004 г.-септември 2005 г. по изпълнението на стандартите и критериите за хранене, здравни грижи, образователни услуги и информация и организация на свободното време.

...

Здравеопазване

Започна изпълнението на Плана за действие по Здравната стратегия за лицата в неравностойно положение, принадлежащи към етнически малцинства. На 9 декември 2005 г. дирекция “Етнически и демографски въпроси” към МС, МЗ и Институт “Отворено общество” запозна областните експерти по етнически и демографски въпроси със Здравната стратегия и Плана за действие, относно разработването на общинските планове.

През месец февруари 2006 г. министерствата и ведомствата, както и общините следва да представят пред Съвета за управление на плана за действие, разработените конкретни задачи, както и действията, които ще предприемат за тяхното изпълнение.

В рамките на бюджета на МЗ за 2005 г. бе обявен конкурс за реализация на проекти от 15 регионални инспекции за опазване и контрол на общественото здраве (РИОКОЗ) във връзка със Стратегическа цел ІІІ – Повишаване на здравните знания и осигуряване на достъп до здравна информация. Финансирани са 10 проекта на стойност от 1000 до 3000 лева за проект.

Във връзка с реализацията на дейността “Осигуряване трудовата реализация на медиаторите” по Стратегическа цел ІІ от Плана за действие, Министерство на труда и социалната политика уверява, че обучените по ФАР 2001 здравни медиатори ще бъдат назначени на работа по програма ОСПОЗ, като за целта са предвидени 95 500 лв. От 1 януари 2006 г. в НКПД е създадена нова длъжност “здравен медиатор” с код 3222.

Финансирането на плана за действие ще се реализира със средства от републиканския бюджет през бюджетите на Министерство на здравеопазването, Министерство на регионалното развитие и благоустройството, Министерство на труда и социалната политика и Държавната агенция за младежта и спорта, като за трите години са планувани общо 3 497 000 лева.

...

ИКОНОМИЧЕСКИ КРИТЕРИИ

От началото на 2006 г. има само един източник за финансиране на болниците от страна на държавата – това е Националната здравно-осигурителна каса (НЗОК), като всички направени разходи трябва да са на база извършени дейности.

Министерство на здравеопазването (МЗ) ще финансира болници с държавно и  общинско участие за дейности, за които изрично е предвидено със закон или друг нормативен акт да се финансират от държавния бюджет и които не са обхванати в пакета на НЗОК.

До 15.03.2006 г. ръководните органи на всички лечебни заведения трябва да разработят своите финансови планове за 2006 г. и да ги представят за утвърждаване от министъра на здравеопазването. Тези планове се очаква да подобрят финансовата дисциплина и ефективността на управление на болниците, както и да осигурят спазването на изискванията за качество. Целта е да се засили контролът върху разходите на болниците, да се повиши отговорността на ръководствата им за тяхното състояние, както и да се обвържат по-пряко финансовите резултати и резултатите от дейността на лечебните заведения. Финансовият план включва набор от индикативни и задължителни стойностни и натурални показатели, с които ще се определи рамката на равнището на приходите на база сключените договори с НЗОК, както и възможното равнище и структура на разходите по основни икономически елементи – заплати, лекарства, инфраструктурни разходи и други. Определени са 3 задължителни показателя, по които ще се оценява изпълнението на финансовите планове. Това са: просрочените задължения да не превишават 25% от общите разходи за съответния период; разходите за лекарства и консумативи да не превишават 35% от общите разходи; използваемостта на легловия фонд да не е по-ниска от 80%. Трите показателя са изключително важни за оптималното функциониране на болниците.

През 2006 г. бе запазен основен принцип за формиране на работните заплати на лекарите и останалите специалисти, а именно: общата сума на средствата за заплати в отделната болница да не може да нараства с темп, изпреварващ темпа на нарастване на приходите за съответното тримесечие. Нарастването на общия размер на средствата за работни заплати е единственото, което се регулира от МЗ, докато определянето на конкретните работни заплати се определя с вътрешни правила, утвърдени от съвета на директорите.

Стартира втората фаза на Револвиращия инвестиционен фонд, по Проект на Световната банка „Реформа в здравния сектор”. През първата фаза 29 лечебни заведения са получили медицинска апаратура за около 1 млн. евро. Фондът е финансов инструмент, чрез който се предоставя безлихвен финансов лизинг на лечебни заведения с цел инвестиции в медицинска инфраструктура – медицинско оборудване, обзавеждане и ремонтни дейности. Основната цел на фонда е да се създаде устойчива схема на инвестиции в системата на здравеопазването, базирани на обективен анализ на потребностите, адекватно планиране и готовност на лечебните заведения да поемат финансови ангажименти.



Националният рамков договор (НРД) за 2006 г. е шестият рамков договор, който подписват НЗОК, съсловните организации и министъра на здравеопазването. НРД 2006 г. балансира интересите на здравноосигурените и на изпълнителите на медицинска помощ, гарантира достъп на българските граждани до качествено медицинско обслужване. Основният акцент на НРД 2006 е болничната помощ. За първи НЗОК ще заплаща изцяло лечението в болниците. Договорени са 299 клинични пътеки. В НРД 2006 г. са предвидени и регулативни механизми, които ще позволят на НЗОК да прави ежемесечен анализ на дейността и разходите на болниците с цел ефективното използване на средствата и недопускане на натрупване на дългове.

С приетите промени в Закона за бюджета на НЗОК за 2006 г. лечебните заведения бяха задължени да се отчитат пред НЗОК на всеки три месеца. Болниците вече имат фиксирани лимити за брой лекувани пациенти, които ще могат да се актуализират на всеки 3 месеца.

Няколко законодателни актове в областта на здравеопазването са приети от Министерски съвет.

·  Наредба № 41[21] за утвърждаване на “Медицински стандарти по обща медицинска практика”, които са ориентирани към качеството на индивидуалната работа на общопрактикуващите лекари и на условията за нейното извършване.

·  Акредитацията на лечебните заведения се извършва по Наредба №18[22] на МЗ от 20 юни 2005 г. С нея са въведени някои нови правила за оценка на качеството на лечебната дейност като гаранция за защита правата на пациентите. Към момента 252 лечебни заведения са подали молби за акредитация, което представлява 15% от общия брой лечебни заведения (1722) в страната, подлежащи на акредитация.

·  На 25.11.2005 г. беше приета Наредба №34[23], която определя нов ред за заплащане от републиканския бюджет на лечението на българските граждани за заболявания извън обхвата на задължителното здравно осигуряване. С нея се въведоха ясни и точни критерии, условия и правила за включване на заболявания и лекарства за тяхното лечение, заплащани от бюджета на Министерството на здравеопазването (МЗ), ред при изразходването на обществените средства и засилен контрол при отчитането на разходите.

Наскоро в НС бе внесен законопроект за изменение и допълнение на Закона за лечебните заведения, свързан с приватизацията на лечебните заведения.

Бе сформирана междуведомствена работна група, ръководена от заместник-министъра на здравеопазването, с цел да се изработи стратегия за въвеждане на електронното здравеопазване в България. Определеният за това срок е 15 март, след което проектът ще бъде предложен за публично обсъждане. Целта на МЗ е в края на 2006 г. – началото на 2007 г. у нас реално да функционира интегрирана електронна информационна система, която да обхване цялото здравеопазване. С въвеждането му се очаква значително да се подобри качеството на оказваните здравни услуги, да се намалят разходите в здравния сектор и по-целесъобразно да се използва наличният финансов ресурс. В допълнение, с електронното здравеопазване се постига прозрачност на здравните услуги и по този начин то е един от основните инструменти за борба с корупцията.









Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница