Доклад за 2008 Г. Относно прилагането на инструмента за предприсъединителна помощ (ипп)



страница1/4
Дата26.04.2017
Размер385.96 Kb.
#19979
ТипДоклад
  1   2   3   4


BG



ЕВРОПЕЙСКА КОМИСИЯ


Брюксел, 23.12.2009

COM(2009)699 окончателен





ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ

ГОДИШЕН ДОКЛАД ЗА 2008 Г. ОТНОСНО ПРИЛАГАНЕТО НА ИНСТРУМЕНТА ЗА ПРЕДПРИСЪЕДИНИТЕЛНА ПОМОЩ (ИПП).

SEC(2009)1719



Въведение

От 1 януари 2007 г. предприсъединителното финансиране от ЕС е канализирано в единен инструмент, а именно Инструмента за предприсъединителна помощ (ИПП), чрез който се предоставя целева помощ на страните кандидатки1 и потенциални кандидатки за членство2. ИПП (Регламент № 1085/2006 на Съвета от 17 юли 2006 г.) заменя съществуващите преди това инструменти ФАР3, ИСПА4 и САПАРД5, предприсъединителния инструмент за Турция6 и CARDS7 − финансовия инструмент за Западните Балкани.

ИПП е предназначен да осигурява целева помощ на страни кандидатки или потенциални кандидатки за членство в ЕС. За да бъдат постигнати целите на всяка държава по най-ефикасен начин, ИПП съдържа пет различни раздела:

I. „Подпомагане на прехода и институционално изграждане“. По този раздел се финансират мерки за институционално изграждане и свързани с него инвестиции.

II. „Трансгранично сътрудничество“. По този раздел се подпомага трансграничното сътрудничество между самите страни кандидатки и потенциални кандидатки и между тях и държави-членки на ЕС. По него може да се финансира и съответно участие в програми за трансгранично сътрудничество (в рамките на структурните фондове) и в програми за морските басейни (в рамките на Европейския инструмент за добросъседство и партньорство).

III. „Регионално развитие“. Финансират се инвестиции и свързана с тях техническа помощ в области като транспорт, околна среда и икономическо сближаване.

IV. „Развитие на човешките ресурси“. Разделът е посветен на развитието на човешкия капитал и борбата със социалната изолация.

V. „Развитие на селските райони“. По този раздел се финансират мерки за развитие на селските райони и се допринася за устойчивото развитие на селските райони. Също така се предоставя подкрепа за преструктурирането на селското стопанство и привеждането му в съответствие с нормите на Общността в такива области като опазване на околната среда, обществено здраве, здраве на животните и растенията, хуманно отношение към животните и безопасност на труда.

В раздели І и ІІ могат да участват всички бенефициери. В раздели ІІІ, ІV и V могат да участват само страните кандидатки. Тези три раздела са проектирани така, че да съответстват на структурните фондове, Кохезионния фонд и фонда за развитие на селските райони в подготовка за управлението на тези фондове след присъединяването. За това е необходимо държавата да разполага с административен капацитет и структури, за да поеме отговорността за управлението на помощта. В страните потенциални кандидатки за членство мерките за регионално развитие, за развитие на човешките ресурси и на селските райони ще се осъществяват в рамките на раздел I.

Настоящият доклад разглежда прилагането на ИПП през 2008 г. до 31 декември 2008 г. Тъй като изпълнението на програмите по ИПП за 2007 г. и 2008 г. започна едва наскоро, информацията относно мониторинга и оценката на резултатите, постигнати посредством тези програми, е по-скоро ограничена.


1.ПРЕГЛЕД НА ГОДИНАТА

1.1.Основни моменти в развитието на процеса на разширяване


В пакета за разширяването от ноември 2008 г. бяха представени постигнатите през 2008 г. резултати по отношение на страните кандидатки и потенциалните кандидатки. В съобщението относно стратегията за разширяването и основните предизвикателства за периода 2008—2009 г. се развива съществуващият подход на Европейския съюз въз основа на подновения консенсус относно разширяването, който бе договорен от Европейския съвет през декември 2006 г.

В стратегическия документ се очертава подходът на Комисията относно бъдещите предизвикателства пред разширяването и се определят мерки за подпомагане на държавите по техния път към членство. Той е придружен от докладите за напредъка на страните кандидатки и потенциални кандидатки, в които се оценява напредъкът на всяка една държава за изпълнение на критериите за членство от Копенхаген. По-конкретно в стратегическия документ от 2008 г. за Хърватия бе представена индикативна и условна пътна карта за достигане на окончателната фаза на технически преговори в края на 2009 г. Пакетът за разширяването бе широко приветстван от Съвета8 и бе добре приет в държавите, участващи в процеса на разширяване.

Стратегическото значение на Турция за ЕС нарасна в ключови области като сигурността на енергийните доставки, предотвратяването и уреждането на конфликти и регионалната сигурност в Южен Кавказ и Близкия изток. Ангажиментът на страната към ЕС, поет посредством преговорите и свързаните с тях реформи, които понастоящем се провеждат, я прави по-силен фактор за стабилността в регион, изправен пред множество предизвикателства. Преговорите за присъединяване с Турция продължиха да отразяват темпа на реформите. В оценката на Комисията за 2008 г. Турция за пръв път бе определена като функционираща пазарна икономика съгласно икономическите критерии от Копенхаген.

Що се отнася до кипърския въпрос, водачите на кипърската гръцка и кипърската турска общност започнаха всеобхватни преговори за намиране на цялостно решение на проблема под егидата на ООН. Комисията продължи да подкрепя техните усилия с готовност да предостави технически съвети по въпроси в рамките на компетентността на ЕС.

Продължи изпълнението на процеса на стабилизиране и асоцииране (ПСА) в Западните Балкани. Всички засегнати държави са подписали споразумения за стабилизиране и асоцииране (ССА). За повечето от тях съответното временно споразумение влезе в сила и ССА бе в процес на ратифициране. Ратифицирането на ССА на Сърбия и влизането в сила на временното споразумение зависи от пълното сътрудничество на Сърбия с Международния трибунал за бивша Югославия (МТБЮ). Дейностите на ГД „Разширяване“ в страните от Западните Балкани допринесоха за стабилността в региона, включително Косово9, което едностранно обяви своята независимост на 17 февруари 2008 г. Косово прие план за европейска интеграция за периода 2008─2010 г., с който се цели улесняване на присъединяването към ПСА. Трансграничното сътрудничество в този регион продължи да се развива и на всички засегнати държави бяха представени пътни карти, които посочват условията за постигане на безвизов режим на пътуване с ЕС.

Положени бяха сериозни усилия, за да се подкрепят регионални инициативи за сътрудничество в съответствие с програмата от Солун. За тази цел в съобщение на Комисията относно Западните Балкани от март 2008 г. бяха очертани няколко нови инициативи. През 2008 г. започна да функционира новосъздаденият Съвет за регионално сътрудничество (СРС).

През декември 2008 г. Черна гора подаде молба за членство в ЕС. Комисията е готова да посрещне произтичащите от това предизвикателства, след като Съветът я упълномощи да изработи съответното становище.


Каталог: pub -> ECD
ECD -> Съдържание
ECD -> Към общия бюджет за 2013 Г. Разходна част на бюджета по раздели раздел III — Комисия Раздел IV — Съд на Европейския съюз
ECD -> I. въведение
ECD -> Съвет на европейския съюз
ECD -> Точки за открито обсъждане1 Страница обсъждания на законодателни актове
ECD -> Доклад на комисията за финансирането на сигурността на въздухоплаването доклад на комисията
ECD -> Регламент за изменение на Регламент (ЕО) №1466/97 на Съвета
ECD -> Доклад за 2007 Г. За фар, предприсъединителната помощ за турция, cards и преходния финансов инструмент
ECD -> Открито обсъждане в съответствие с член 16, параграф 8 от Договора за ес


Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница