Доклад за 2011г., представяйки осъществените дейности и инициативи през годината и очертава основните тенденции по отношение на расизма, расовата дискриминация, ксенофобията, антисемитизма и нетолерантността в Европа



Дата15.10.2018
Размер75 Kb.
#88498
ТипДоклад
Годишен доклад на ЕКРН, 2011г.

3 май 2012 г.

Европейската комисия срещу расизма и нетолерантността публикува своя Годишен доклад за 2011г., представяйки осъществените дейности и инициативи през годината и очертава основните тенденции по отношение на расизма, расовата дискриминация, ксенофобията, антисемитизма и нетолерантността в Европа.

Пълният текст на доклада, на английски език, можете да намерите тук:



http://www.coe.int/t/dghl/monitoring/ecri/activities/Annual_Reports/Annual%20report%202011.pdf
Следва резюме на доклада, неофициален превод на български език

Предговор

 

 



Европейската комисия срещу расизма и нетолерантността (ЕКРН) е механизъм създаден на Първата среща на високо равнище на ръководителите на държавите и правителствата на държавите-членки на Съвета на Европа. Решението за учредяването на ЕКРН се съдържа във Виенската декларация, приета на Първата среща на високо равнище на 9 октомври 1993 г. На 13 юни 2002 г. Комитетът на министрите приема автономния Устав на ЕКРН, и по този начин затвърждава ролята й на независим механизъм за мониторинг на човешките права, специализиран по въпроси, свързани с расизма и нетолерантността.

Задачата на ЕКРН е да се бори с расизма, ксенофобията, антисемитизма и нетолерантността в цяла Европа и да следи за спазването на човешките права. Действията на ЕКРН обхващат всички необходими мерки за борба с насилието, дискриминацията и предразсъдъците, на които са подложени лица или групи хора въз основа на раса, цвят, език, религия, националност, народност или етнически произход.

Членовете на ЕКРН се назначават въз основа на експертен опит в борбата с нетолерантността. Те трябва да имат висок морален авторитет и признавие в борбата с расизма, ксенофобията, антисемитизма и нетолерантността. Те служат в лично качество, бивайки независими и безпристрастни в изпълнението на техния мандат, и не получават инструкции от правителствата си.

Нормативно установените дейности на ЕКРН са: наблюдение по държави, работа по общи теми, както и отношения с гражданското общество. 

 

 



Основни тенденции

 

Въведение

 

1. Всяка година, като въведение към годишния си доклад, ЕКРН очертава основните тенденции в областта на расизма1, расовата дискриминация2, ксенофобията, антисемитизма и нетолерантността в Европа. Целта е да се очертае контекста, в който ЕКРН трябва да работи активно. Точните характеристики и степента на тези тенденции наблюдавани в хода на различни дейности на ЕКРН, варират от регион до регион и страна до страна. Те обаче са достатъчно показателни, за да изискват специално внимание.



 

Икономическата криза

2. Продължаващата икономическа криза създаде един порочен кръг за уязвимите групи. Ограничените икономически възможности и орязаните социални помощи ги изтласкаха под прага на бедността, което поражда негативни чувства и от двете страни на социалното разслоение. Имигрантите и някои исторически малцинства се възприемат като тежест за обществото. Старите митове и негативни стереотипи се съживяват. "Моделът на мултикултурализма" е поставен под въпрос. Дискриминацията в сферата на заетостта все по-често намира оправдания. Днес в Европа расизмът и нетолерантността са във възход, а социалното напрежение нерядко избива под формата на насилие на расова основа.

 

 

 



 

Финансови ограничения засягащи органите за правата на човека
3.  Финансовата криза наложи бюджетни ограничения в цяла Европа. Правозащитните институции, включително националните специализирани органи (независими органи, упълномощени да се борят с расизма и расовата дискриминация) също са засегнати, доста често по непропорционален начин, в момент, когато обществото има най-голяма нужда от тях.

ЕКРН подновява своя призив към държавите-членки да не подкопават ефективността и капацитета на тези органи, а в дългосрочен план и тяхната независимост, подлагайки на радикални бюджетни съкращения и намаляване на персонала.

 

Антициганските настроения

4.  Обезпокоителните инциденти в няколко държави-членки отново привлякоха вниманието към влошаването на положението на ромското население на Европа, което е подложено на широко разпространена дискриминация, нетолерантност и стигматизация, особено в публичния дискурс. Констатациите на ЕКРН по държави ни подтикнаха да разработим Обща политическа препоръка № 13 относно борбата с антициганските настроения и дискриминацията срещу ромите. ЕКРН призовава правителствата на всички държави-членки да приемат не по-малко от 90 мерки, включително насърчаване на роми, жертви на насилие и други престъпления, включително на неправомерно поведение на полицията, да подават жалби и призова медиите да не затвърждават съществуващите предразсъдъци и стереотипи. Според Обща политическа препоръка № 13, липса на достъп до прилични жилища е друг основен проблем за ромите, наред с принудителното изгонване или липса на подходящо настаняване в ново жилище.

ЕКРН съответно призовава държавите да обмислят, наред с другите стъпки, узаконяване на отдавна съществуващи ромски махали и поселища, дори ако те са били построени в нарушение на градоустройствения правилник. В същото време ЕКРН подчертава, че е необходимо ромската общност също да полага усилия и да допринася за борбата с антициганските настроения.

 

Възход и падение на ксенофобски политически партии

5.  Ксенофобският дискурс, който набра скорост през изминалото десетилетие, придобива все по-голяма популярност в обществото. В няколко държави тонът на политическия дебат се определя от нарастващия брой партии, които споделят една и съща риторика: имиграцията се отъждествява с несигурността, нередовните имигранти, лицата търсещи убежище и бежанците се представят като «крадци на работни места» или като рисков фактор за «провал на социалната система.», докато мюсюлманите се представят като «неспособни да се интегрират в западните общества». Мюсюлманите напоследък се превърнаха в най-често спряганите «други» в ксенофобските дебати в цяла Европа. Ксенофобските партии получиха значителна подкрепа на последните избори и спечелиха места в правителствените коалиции и парламента на няколко европейски държави. Сега те участват в политическата власт, пряко или непряко, на местно или национално ниво, самостоятелно или в коалиции. В същото време, в други европейски държави агресивната риторика, използвана от крайондесните партии, за да спечелят изборите им направи лоша услуга след встъпването във власт, разклащайки тяхното политическо влияние. По мнението на ЕКРН, политическите лидери трябва на всяка цена да се съпротивляват на предразсъдъците и изопачените страхове за заличаването на «европейските ценности» и възцаряването на тероризма и общата престъпност. ЕКРН се присъединява към други гласове в Европа, призовавайси държавите-членки за разработване и изпълнение на стратегия за демократично управление на многообразието на нашия континент.

 

6.  Въпреки тази тревожна тенденция, в няколко държави хора от имигрантски произход успяха да се преборят за признаване на техните права, благодарение на своята политическа и социална мобилизация, печелейки съдебни битки и подкрепата на населението.



 

Мигрантите и търсещите убежище

7.  Немалко европейски държави не успяха да реагират адекватно на внезапния приток на имигранти през 2011 г. - в резултат например на събитията в Северна Африка. Най-честите проблеми се изразяваха в прекомерно бързото връщане на някои пристигащи и лоши условия на прием. Последните породиха сериозно напрежение с местното население, докато системите за обработка на молбите за убежище се сринаха напълно в някои страни.

«Полицейският подход» в управлението на тези миграционни потоци доведе до криза в отношенията между държавите от Шенген; породените дискусии около повторното въвеждане на граничния контрол по вътрешните граници допълнително наляха масло в огъня на ксенофобския дебат.

 

8. ЕКРН изразява дълбоко съжаление от факта, че някои държави-членки - често използвайки своето законодателство за борба с тероризма – прогонват лица с разрешителни за временно пребиваване, които са получили временна защита от Европейския съд по правата на човека.



 

 

Национални преброявания и събиране на данни за равнопоставеността

 

9. В хода на мониторингите по страни и в своите общи препоръки, ЕКРН винаги е подчертавала необходимостта да се следят отблизо проявите на расова дискриминация в



ключовите социални сфери. Затова ЕКРН редовно призовава правителствата да събират данни за равнопоставеността, т.е. статистически данни дезагрегирани по гражданство, национален / етнически произход, език и религия.

През 2011 г. в редица държави-членки на Съвета на Европа имаше преброявания на населението, които в някои случаи включваха незадължителни въпроси за етническа, езикова и религиозна принадлежност на хората. ЕКРН се надява, че след този кръг от преброявания на населението, ще бъде възможно правителствата да обърнат внимание на положението на уязвимите групи и да вникнат по-добре в контекста, в който възниква расовата дискриминация. Това ще спомогне за оценка на ефективността на политиките, насочени към тези групи, за да се направят необходимите промени и корекции.

 

 

Интернет, екстремизъм и насилие на расова основа



10.  Неглижирането на словото на омразата национална, расова или религиозна основа, враждебността или насилието продължава да бъде основен проблем в Европа. Социалните медии се оказаха твърде активни в насърчаването на радикализацията. Уебсайтове, посветени изключително имигрантите мюсюлмани в Европа и твърденията за световна еврейска конспирация подклаждат риска от екстремизъм. Това отчасти се дължи на това, че виртуалните общности отказват да разговарят помежду си, например различни интернет форуми често привличат съмишленици, които взаимно насърчават и подсилват своите предразсъдъци. ЕКРН отделя сериозно внимание на този феномен и предлага редица практически мерки в своята Обща политическа препоръка № 6 за борба с разпространението на расистки, ксенофобски и антисемитски материали чрез интернет. ЕКРН обаче е наясно, че противодействието на тези явления, без да подкопават свободата на изразяване не е лесна задача. Докато се опитват да отговоряти на тези специфични предизвикателства, правителствата следва да противодействат на словото на омразата като цяло, включително като очертаят отговорността на медиите и политиците.

 

11.  ЕКРН обръща внимание на специфичните опасности, създавани от благосклонното омаловажаване на расизма и расовата дискриминация. Трагичните събития от близкото минало показват, че опасността от омаловажаването на някои форми на екстремизъм и кумулативният ефект на различните форми на речта на омразата могат да доведат до крайни форми на насилие на расова основа. В същото време, мониторинговите доклади на ЕКРН продължават да цитират случаи на малки, но постоянни атаки към историческите малцинства, като оскверняването на гробища и широкото разпространение на расистки графити. ЕКРН призовава правителствата да не пренебрегват тези явления и да реагират бързо, за да се избегне ескалация.



 

Расизмът в спорта
12. През 2011 г. бяха регистрирани значителен брой расистките инциденти по футболните стадиони в много страни. Освен налагането на наказателни санкции, когато е уместно, ЕКРН препоръчва властите да полагат повече усилия за борба с расизма в спорта и да предприемат превантивни мерки в съответствие с Обща политическа препоръка № 12.

 

Религиозната дискриминация и нетолерантност


13.  ЕКРН отбелязва, че продължава да съществува напрежение между религиозните общности, между членовете на някои религиозни групи и членове на други малцинства, както и между някои държави и някои религиозни групи. ЕКРН е на мнение, че властите трябва да защитават всеки от религиозна дискриминация и нетолерантност, оставайки строго безпристрастни в отношението си към различните общности. Те трябва да признават, че в някои случаи религията се използва като претекст за прикриване на дискриминация на други основания. В същото време, ЕКРН отбелязва със задоволство, че религията и религиозните организации, включително разбира се тези на мнозинството, могат да играят положителна роля в насърчаването на културата на "съвместното съществуване", основана на плурализъм и диалог.

 

Множествената дискриминация и социалното измерение на пола


14.  ЕКРН често се занимава със случаи на множествена дискриминация, където потърпевшите са лишени от права или възможности по повече от един признак. Мюсюлманките например са дискриминирани не само заради религията, но и заради пола си, а много често и заради факта, че са от мигрантски произход. Те срещат сериозни затруднения в намирането на работа и жилище, вследствие на техния избор да носят забрадка. ЕКРН отбелязва, че множествената дискриминация не се следи последователно и приканва националните правителства да създадат системи за събиране на данни, отчитащи джендър спецификата на расовата дискриминация.

 

Необходимост от положителни послания, подкрепени с факти


15.  Според ЕКРН е погрешно да се счита, че борбата срещу расизма и нетолерантността е от интерес само на уязвимите групи. По-справедливото общество е полезно за всички. Има още какво да се направи, за да се проектира положителен образ на едно разнообразно общество и да се обяснят по-добре неговите предимства. Така например, премахване на расовата дискриминация в областта на заетостта може да доведе до създаването на разнообразна работна сила, която предлага на работодателите по-голямо разнообразие от таланти, което пък е в основата на всеки успешен бизнес. Преодоляването на негативните стереотипи спрямо уязвимите групи посредством положителни послания, основани на факти е най-добрата стратегия, тъй като акцентира върху многоликия принос за културното богатство и икономическото благосъстояние на европейските общества. Разнообразието в Европа е исторически обусловено: недопускането на расистки, ксенофобски, антисемитски и нетолерантни явления е решаващо за едно устойчиво бъдеще.

 

 



Европейската конвенция за правата на човека

16.  ЕКРН отбелязва с неудовлетворение, че Протокол № 12 към Европейската конвенция за правата на човека, който забранява дискриминацията въобще, е ратифициран само от

18 от 47-те държави-членки на Съвета на Европа; за съжаление през 2011г. нито една държава не е депозирала инструмент за ратификация. ЕКРН ще продължи да препоръча ратификацията на Протокол № 12 в хода на мониторинга по страни.
17.  ЕКРН отбелязва със задоволство, че нейните стандарти и констатации по държави се цитират от Европейския съд по правата на човека в неговите решения. През 2011 г. Съдът цитира работата на ЕКРН в следните решения: Soare и други срещу Румъния и V.C. срещу Словакия.

 

 



 

2. Работата по общи теми

Общи политически препоръки
14.  Общите препоръки на ЕКРН, втората част на нейните законоустановени дейности, са адресирани към правителствата на всички държави-членки, като обхващат важни области на загриженост в борбата срещу расизма и нетолерантността. Те са предназначени да служат като насоки за политиците при изготвянето на националните стратегии, програми и проекти.

15.  Както вече споменахме, на 19 септември 2011г. ЕКРН публикува нова Обща политическа препоръка № 13 относно борбата с антициганските настроения и дискриминацията срещу ромите. Препоръката е на разположение и на ромски език.

Представянето на Препоръката се съпровождаше от редица събития, включително пресконференция на 19 септември в брюкселския офис на Съвета на Европа, презентация по време на Срещата на високо равнище на кметовете в Страсбург на 22 септември и на съпътстващо събитие по време на Годишната среща на ОССЕ посветена на човешките права във Варшава на 4 октомври.

16.  ЕКРН отбеляза добър напредък в посока на приемане на Обща политическа препоръка № 14 относно расизма и расовата дискриминация в заетостта, която се очаква да бъде публикувана през втората половина на 2012 г..

 

 

 



 

4.  Сътрудничество с националните специализирани органи за борба с расизма и расовата дискриминация
23. Националните специализирани органи са стратегически партньори на ЕКРН.

Всяка година Комисията провежда Семинар с националните специализирани органи, който през 2011 година беше посветен на борбата с расизма и расовата дискриминация в сферата на заетостта. На семинара участниците, представляващи



специализирани органи, неправителствени организации и омбудсмани от почти всички държави-членки, обсъдиха правната рамка и борбата с това явление.


1 Съгласно Обща политическа препоръка № 7 на ЕКРН, “расизъм” означава убеждението, че на основания като раса, цвят, език, националност или национален или етнически произход, може да се обоснове презрение към лице или група от лица, или схващане за превъзходство на лице или група от лица.


2 Според Общите политическа препоръка № 7 на ЕКРН, “расова дискриминация” означава всяко различно третиране на основания като раса, цвят, език, религия, националност или национален или етнически произход, което няма обективно и разумно оправдание. Различното третиране няма обективно и разумно оправдание, ако не преследва законна цел или ако не съществува разумна връзка на пропорционалност между използваните средства и целта, която се преследва.





Каталог: layout -> images -> stories
stories -> Анализ на съдържанието на учебници за 5-ти и 6-ти клас за наличие на стереотипи и предразсъдъци по етнически признак Окончателен доклад Аналитичният доклад е
stories -> Отчет за 2012 г. І. Въведение
stories -> Литература, клас, Просвета, 2008, Инна Пелева, Албена Хранова, Нелида Перянова
stories -> Равенството – път към прогрес“ Признак на изследване: Увреждане
stories -> Признак на изследване: лгбт база на изследване: учебници 5, 6 клас
stories -> Общ обем на прочетени и анализирани учебници за VІІ и VІІІ клас изразен в страници е над 8 500 / осем хиляди и петстотин страници
stories -> Признак на изследване: етнос (раса) База на изследване: учебници


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница