Доклад за дейността на фондация "международна социална служба българия" за 2010 Г



страница1/4
Дата01.05.2018
Размер447.99 Kb.
#67335
ТипДоклад
  1   2   3   4
ГОДИШЕН ДОКЛАД

ЗА ДЕЙНОСТТА НА ФОНДАЦИЯ “МЕЖДУНАРОДНА СОЦИАЛНА СЛУЖБА – БЪЛГАРИЯ” ЗА 2010 Г.



ВЪВЕДЕНИЕ:

През 2010 г. Международна социална служба–България продължи да задълбочава и разширява дейността си като доставчик на социални услуги за деца и семейства. Повишеният капацитет на организацията бе основа за участие в конкурси за управлението на нови социални услуги в още две общини в страната- В.Търново и Смолян, в които с организацията бяха сключени два нови договори за възлагане управлението, съответно на Център за обществена подкрепа, Център за социална рехабилитация и интеграция и Наблюдавано жилище за младежи, напускащи домовете за деца във В.Търново и Център за обществена подкрепа, Център за настаняване от семеен ти за деца от 15 до 18 г. и Наблюдавано жилище за младежи, напускащи домовете за деца – в Смолян.

Организацията се наложи и като един от основните доставчици на социалната услуга „приемна грижа” в България. В рамките на изминалата година, с професионалната подкрепа на МСС-България бяха обучени, оценени и подкрепени, след настаняване на деца в тях, повече от 70 приемни семейства в областите-Търговище, В.Търново, Габрово и Смолян.

През изминалата година, организацията продължи да изгражда капацитет и разшири дейността си в мрежата на международна социална служба. През отчетната година МСС-България е работила по общо 152 случая, от които 88 новопостъпили през 2010 г.

През 2010 г. МСС-България продължи активно да участва в работата на НПО, работещи в областта на правата и закрилата на детето. Организацията бе един от основните автори на Методика за условията и начините за предоставяне на услугите в Център за обществена подкрепа, която предстои да бъде одобрена от АСП и ДАЗД.

ОСНОВНИ НАПРАВЛЕНИЯ И РЕЗУЛТАТИ ОТ РАБОТАТА ПО ТЯХ:


През 2010 г. дейността на организацията е насочена основно в три направления:

І. Работа по проекти в областта на закрилата на детето и развитие на социални услуги за деца и семейства;

ІІ. Предоставяне на социални услуги в общността за деца и семейства на базата на сключени договори с общини за отдаване управлението на услугата на външен доставчик;

ІІІ. Работа в мрежата на Международна социална служба в качеството й на кореспондент за разрешаване на социални проблеми на български граждани, които се намират във втора страна.




І. РАБОТА ПО ПРОЕКТИ, КАТО ВОДЕЩА ОРГАНИЗАЦИЯ




Заглавие на проекта

Времева рамка и място на изпълнение.

Източник и размер на финансирането и в частност за 2009 г.

Цел и целеви групи

Основни дейности за 2010 г.

Постигнати резултати за 2010 г.

1.

Разширяване на модела на приемна грижа в България”
Изпълнява се в партньорство със с-ие „ИСДП”в областите София-град, София област,Перник, Смолян, В.Търново, Габрово, Търговище, Шумен.
МСС-България е директно отговорна за изпълнението на проекта в областите Търговище, В.Търново, Габрово и Смолян.

1 юли 2009-30 юни 2011 г.

УНИЦЕФ

1 274 572 лв.

1. Развитие на модела на Център за приемна грижа на ниво област. Създаване на обща практика на предоставяне на социалната услуга “приемна грижа” между партньорите в 8 области в страната – доставчици на социални услуги (НПО, Общини), Дирекции „Социално подпомагане”/ Отдели „Закрила на детето” (ДСП/ОЗД), Комисии за закрила на детето (КЗД).

2. Създаване на единна обучителна програма за кандидати за приемни родители и за обучители – социални работници.

3. Провеждане на национална информационна кампания за приемна грижа на местно ниво.

4. Развиване на капацитета на партньорите в процеса на предоставяне на услугата “приемна грижа”.



Целеви групи:

1. Доставчици на социални услуги – НПО и общински администрации.

2. Структури на АСП – на национално и местно ниво.

3. Членове на Комисии за закрила на детето.

4.Широка общественост - кампании за набиране на приемни родители.

5. Кандидати за приемни семейства, които са стартирали процеса по приемна грижа.

6. Утвърдени приемни семейства.

7. Деца, които имат нужда от приемна грижа.

8. Деца, настанени в приемни семейства.


1.Предоставяне на услугата „Приемна грижа” във всичките и етапи;

2. Разработване на единна обучителна програма за кандидати за приемни родители;

3. Обучение на Комисиите за детето в общините на 8-те области


Постъпили направления в 4-те области, за които МСС-България отговаря: 222, от които:

Само за обучение -4

За обучение и оценка- 127;

Допълнително проучване за второ дете - 8

За подкрепа на утвърдени семейства-79;

Утвърдени ПС- 59;

Оказали се в процеса на обучение и оценка -21;

Отказали се утвърдени ПС-1

В процедура на обучение и оценка – 60;

В процедура на опознаване- 11;

Депонирани доклади в КЗ- 11;

Брой настанени деца - 45



2.

Регионален подход за осъществяване на реформата в обществената грижа за деца в област Смолян”.

Изпълнява се в 4 общини- Доспат, Девин, Златоград и Рудозем

1 февруари 2010- 31 декември 2012 г.

Фондация ОУК –Женева и фондация „Лорд Мичелхам от Хелингли”- Женева, съфинансиран от общините Доспат и Рудозем

588 455 лв.

Обща цел : Подкрепа процеса на деинституционализация и цялостно реформиране на обществената грижа за деца в област Смолян чрез развитие на достъпни, отговарящи на потребностите на населението социални услуги за деца и семейства, насочени към предотвратяване на институционализацията, насилието и социалната изолация и за създаване на условия за успешна социална интеграция.

Специфични цели:

1. Изграждане на партньорска мрежа за застъпничество на общинско и областно ниво, подобряване на координацията и въвеждане на мултидисциплинарния подход в работата за оказване на подкрепа на деца и младежи в риск.

2.Повишаване на обществената чувствителност към проблемите на децата и семействата в риск и по-широко ангажиране на обществеността за спазване правата на детето и по-специално по отношение на развиваните услуги, насилие над деца и социално включване на децата с увреждания.

3. Изграждане на Дневни центрове за деца и младежи с увреждания (ДЦДМУ) в общините Доспат и Златоград и на Центрове за обществена подкрепа (ЦОП) в общините Доспат, Златоград, Девин и Рудозем..

4. Осигуряване на среда, предпазваща децата от злоупотреба и насилие чрез въвеждане на вътрешно-организационни политики, процедури и стандарти за закрила на детето в институции и организации, ангажирани в работата с деца на територията на област Смолян

Целеви групи:

1.Деца в риск от 3 до 18 години и техните семейства ;

2.Деца с увреждания от 6 до 18 г. и техните семейства;

3.Деца и семейства от общността;

4.Професионалисти, работещи с деца и семейства


1.Осигуряване на прозрачно и ефективно управление на проекта:

2.Разработване и реализиране на Комуникационна стратегия по проекта, вкл. три информационни кампании

3.Подготовка на материалната база- ремонт, обзавеждане и оборудване, отговаряща на всички стандарти за предоставяне на социални услуги за деца и на санитарно-хигиенните изисквания ремонт, обзавеждане и оборудване на помещенията.

4.Изграждане на капацитет на персонала по услугите.

5.Предоставяне на услуги за деца и семейства в риск в общините на област Смолян.

6.. Обучение на екипа на МСС-България от фондация ”Приобща-ващо образование” за изработване на вътрешноорганиза-ционна политика за закрила на детето- ще бъде използван опита на ЦПО: 6.1.Разработване на вътрешноорганиза-ционна политика на МСС- България; 6.2. Провеждане на обучения и консулти-ране на професио-налисти от ДСП – Смолян, общообраз-ователно училище в Смолян и ДДЛРГ-за деца 7-18 с. Широка лъка за разработване и въвеждане на система от правила и процедури за превен-ция на насилието в институции, ангажи-рани в работа с деца и внедряването им в практиката





1.Създадени Оперативни групи в Доспат и Рудозем;

2. На областно ниво създаден Консулта-тивен съвет с участието на представители на държавни институции, работещи с деца;

3. Подготвена е материалната база, където ще се предоставят услугите. Направен е ремонт, обзавеждане и оборудване, с които помещенията отговарят на всички стандарти за предоставяне на социални услуги за деца и на санитарно-хигиенните изисквания ремонт, обзавеждане и оборудване на помещенията.

4. Проведено е обучение на екипа на МСС от Център за приобщаващо образование, на базата на което е разработена вътрешноорганизационно политика и процедури за закрила на детето на МСС-България.



ІІ. РАБОТА ПО ПРОЕКТИ, КАТО ПАРТНЬОР


3.

Създаване на Център за настаняване от семеен тип за деца, на възраст между 7 - 18 г., лишени от родителска грижа”

С водеща организация община Плевен в партньорство с МСС-България

МСС-България е отговорна за обучението и за цялостната методична подкрепа на персонала на услугите.

1 октомври 2009-30 ноември 2010

ОПРЧР, схема за безвъзмездна помощ BG051PO001-5.2.03 За по-добро бъдеще на децата”

265 301,83 лв


Обща цел: Продължаване процеса на реформиране на институционалната грижа в Община Плевен и повишаване качеството на грижата за децата, чрез развитие на нов тип социална услуга, базирана в общността.

Специфични цели:

1.Продължаване реформата в системата за институционална грижа за деца в Община Плевен чрез: А) Оказване на подкрепа за ускорено реформиране на ДДЛРГ „Детелина” за деца от 3 до 7 г. и повишаване качеството на грижата за тях и Б) Развитие на резидентна услуга от нов тип -Център за настаняване от семеен тип (ЦНСТ) за деца от 7 до 18 в гр. Плевен.

2. Разработване на Комуникационна стратегия за повишаване на обществената чувствителност по проблемите на децата и семействата в риск, и особено на децата, настанени в специализирани институции.

3. Повишаване капацитета на персонала на ДДЛРГ „Детелина” и на ЦНСТ, чрез придобиване на нови знания, умения и опит, с оглед постигане на висока ефективност в тяхната работа.



Целеви групи: Деца, на възраст 3-7 г., настанени в ДДЛРГ „Детелина” Плевен, от които 30 – от Община Плевен, 20 – от други общини на Област Плевен и 17 – от общини на областите Ловеч и Габрово.

1.Подготовка на материалната база за предоставяне на социална услуга в общността – ЦНСТ 2.Изграждане капацитета на персонала на ЦНСТ и ДДЛРГ за предоставяне на нови социални услуги и осигуряване високо качество на грижата за децата ; 3.Разработване и изпълнение на Комуникационна стратегия (осигуряване на публичност и прозрачност; набиране на кандидати за приемни родители; промяна в нагласите на професионалисти и общественост към децата, отглеждани в домове.

4.Социална оценка на децата, настанени в ДДЛРГ „Детелина” Плевен.

5.Предоставяне на комплекс от услуги за децата от ДДЛРГ (възстановяване и поддържане на връзките с родителите; подкрепа за развитие на умения за живот; подготовка за успешна училищна адаптация; превенция на насилието)

6.Предоставяне на социалната услуга в общността-ЦНСТ.



1.Разработена и изпълнена комуникационна стратегия; 2. Функциониращ ЦНСТ, който предоставя качествена грижа за деца над 7 г. от ДДЛРГ „Детелина” и деца в риск от общността. 3.Осъществен контакт с родителите мин. на 50% от децата, които не поддържат връзки с тях. Възстановени връзки родител-дете поне на 20% от децата, които се поддържат регулярно до края на проекта;4. Адаптиран Наръчник за професионалисти по подготовка на деца от 3 до 7 г. в умения за живот; 5.Оценка на училищната готовност на всички деца, на които предстои да бъдат в І-ви клас през 2009/2010 г; 6. Разработена и реализирана Програма за превенция на насилието. 7. Разработена 24-дневна програма за обучение на екипа и обучителни материали. Персоналът е получил регулярно консултации и супервизии.



Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница