Доклад за дейността на група тодоров за трето тримесечие на 2014 г



Дата16.10.2018
Размер128 Kb.
#89690
ТипДоклад
МЕЖДИНЕН ДОКЛАД

за дейността на група ТОДОРОВ за трето тримесечие на 2014 г.

I. Информация за важни събития, настъпили през трето тримесечие на финансовата 2014 г. и тяхното влияние върху резултатите във финансовия отчет на групата.
През изминалия период групата е реализирала приходи от продажби в размер на 829 хил.лв., от тях 811 хил.лв. от продажби на продукция, 6 хил.лв. от продажба на стоки, 1 хил.лв. от продажба на услуги и 11 хил.лв. от други приходи.

Приходите през третото тримесечие на 2014 г. намаляват с 19.86% спрямо реализираните приходи от продажби за същия период на 2013 г. (1 012 хил.лв.).

Към края на третото тримесечие на 2014 г. г. в група Тодоров реализираните приходи от продажби на продукция в размер на 811 хил. лева са с 146 хил. лв. по-малко в сравнение със същия период на предходната година. Групата е извършила продажби на стоки през трето тримесечие на 2014 г. в размер на 6 хил.лв., а за същия период на 2013 г. - 13 хил. лв. Приходи от продажби на услуги през периода са в размер на 1 хил. лв., а за същия период на 2013 г. – 5 хил.лв. Другите приходи отчетени през третото тримесечие на 2014 г. в размер на 11 хил.лв. са предимно от обезценени търговски вземания.

Групата е реализирала вътреобщностни доставки през третото тримесечие на 2014 г. в размер на 5 хил.лв.

За изминалия период групата отчита финансов резултат – нетна загуба в размер на 309 хил.лв., съответно за същия период на 2013 г. финансовия резултат е загуба в размер на 193 хил.лв.
На 31.01.2014 г. дружеството е представило пред КФН, БФБ и Инвестор.БГ АД Неконсолидиран финансов отчет за четвърто тримесечие на 2013 г. на ТОДОРОВ АД.

На 03.03.2014 г. дружеството е представило пред КФН, БФБ и Инвестор.БГ АД Консолидиран финансов отчет за четвърто тримесечие на 2013 г. на ТОДОРОВ АД.

На 28.03.2014 г. дружеството е представило пред КФН, БФБ и Инвестор.БГ АД Неконсолидиран годишен финансов отчет за 2013 г. на ТОДОРОВ АД.

На 28.04.2014 г. дружеството е представило пред КФН, БФБ и Инвестор.БГ АД Консолидиран годишен финансов отчет за 2013 г. на ТОДОРОВ АД.

На 29.04.2014 г. дружеството е представило пред КФН, БФБ и Инвестор.БГ АД Неконсолидиран финансов отчет за първо тримесечие на 2014 г. на ТОДОРОВ АД.

На 23.05.2014 г. дружеството е представило пред КФН, БФБ и “Инвестор.БГ” АД Покана за свикване на Общо събрание на акционерите на Тодоров АД и материали за ОСА.

На 26.05.2014 г. дружеството е представило пред КФН, БФБ и Инвестор.БГ АД публикация на покана за свикване на редовно Общо събрание на акционерите на ТОДОРОВ АД за 27.06.2014 година.
На 30.05.2014 г. дружеството е представило пред КФН, БФБ и Инвестор.БГ АД Консолидиран финансов отчет за първо тримесечие на 2014 г. на ТОДОРОВ АД.

На 30.06.2014 г. дружеството е представило пред КФН, БФБ и Инвестор.БГ АД Протокол от проведеното редовно Общо събрание на акционерите на ТОДОРОВ АД и информация за упражняването на гласове чрез представители.

На 23.07.2014 г. дружеството е представило пред КФН, БФБ и Инвестор.БГ АД Неконсолидиран финансов отчет за второ тримесечие на 2014 г. на ТОДОРОВ АД.

На 27.08.2014 г. дружеството е представило пред КФН, БФБ и Инвестор.БГ АД Консолидиран финансов отчет за първо тримесечие на 2014 г. на ТОДОРОВ АД.

На 03.09.2014 г. дружеството е представило пред КФН, БФБ и Инвестор.БГ АД Уведомление, че е пуснало на пазара нови продукти – бяло купажно вино 4 Friends – купаж от Шардоне&Мускат&Совиньон блан и бяло купажно вино 4 Friends – купаж от Шардоне&Алиготе&Вионие.
II. Основни рискове и несигурности, пред които е изправена група Тодоров през следващата финансова година.
Групата е изложена на различни видове рискове по отношение на финансовите си инструменти, най-значимите от които са пазарен риск, кредитен риск и ликвиден риск.

Отговорността за установяване и управление на рисковете, с които се сблъсква групата се носи от ръководството.


Пазарен риск

Пазарен риск е рискът при промяна на пазарните цени, като курс на чуждестранна валута, лихвени проценти или цени на капиталови инструменти, доходът на групата или стойността на нейните инвестиции да бъдат засегнати. Целта на управлението на пазарния риск е да се контролира експозицията към пазарен риск в приемливи граници като се оптимизира възвръщаемостта.

Основният пазар на група Тодоров е пазарът на вино и по–специално на висококачествени вина в България. Като цяло този пазар е силно зависим от общото ниво на икономическа активност и потребление в страната. Пазарът на вино е зависим и от нивото на потребление от чуждестранните туристи и гости на България, предвид факта, че страната ни е известна с качествените си вина. Като резултат, дейността на група Тодоров, съответно нейните финансови резултати до голяма степен зависят от състоянието на българската икономика, което от своя страна има пряко отражение върху потреблението на вино от средния и висок ценови сегмент. Всяка неблагоприятна или отрицателна промяна в общото макроикономическо развитие или в нагласите за стабилно икономическо развитие в страната, би имала негативно отражение в потреблението на повечето стоки и услуги за крайна консумация, вкл. в потреблението на вино. По този начин дейността на група Тодоров е пряко изложена на пазарните рискове, предвид факта, че групата се стреми да позиционира своите продажби на вино в средния и висок ценови сегмент, които потенциално са едни от най–засегнатите при неблагоприятни условия или отрицателно проявление на пазарния риск.

Компоненти на пазарния риск са следните:



= валутен риск

Преобладаваща част от сделките на групата се осъществяват в български лева, поради което групата не е изложена на съществен валутен риск, предвид, че България е в условията на валутен борд.


= лихвен риск

Политиката на групата е насочена към минимизиране на лихвения риск при дългосрочно финансиране.

Групата има задължения по дългосрочни банкови кредити в размер на 1 502 хил.лв. към датата на баланса. Групата счита, че не е изложена на риск от промяна на пазарните лихвени проценти по банковите си кредити или ако настъпят промени в лихвените нива те биха били несъществени предвид характера и размера на кредитите
= риск от промяна на конретни цени

Група Тодоров извърша своята дейност в изключително конкурентна среда. Въпреки, че понастоящем групата съумява да позиционира продажбите на своите продукти и услуги в средните и високи ценови сегменти, съществува риск при нарастване на конкуренцията в отрасъла да се намали нормата на рентабилност, и като резултат това да има неблагоприятно отражение върху финансовите резултати на групата. В допълнение, може да се каже, че през последните години конкуренцията в бранша значително се е увеличила, което от своя страна оказва съществено влияние върху цената на продаваните вина.


Кредитен риск

Кредитният риск представлява рискът даден контрагент да не заплати задължението си към групата. Групата е изложена на този риск във връзка с различни финансови инструменти, като основни са вземанията от клиенти.

Излагането на групата на кредитен риск е ограничено до размера на балансовата стойност на финансовите активи, признати в края на отчетния период, както е посочено по-долу:
В хиляди лева




30.09.2014 г.

31.12.2013 г.

 







Групи финансови активи – балансови стойности:

 

 

Пари и парични еквиваленти

9

35

Вземания от свързани лица

409

187

Търговски и други вземания

97

156

Балансова стойност

515

378

Групата редовно следи за неизпълнението на задълженията на свои клиенти и други контрагенти, установени индивидуално или на групи, и използва тази информация за контрол на кредитния риск Политика на групата е да извършва транзакции само с контрагенти с добър кредитен рейтинг. Ръководството на група Тодоров счита, че всички гореспоменати финансови активи, които не са били обезценявани или са с настъпил падеж през представените отчетни периоди, са финансови активи с висока кредитна оценка.

Групата не е предоставяла финансовите си активи като обезпечение по други сделки.
Към датата на финансовия отчет някои от необезценените търговски вземания са с изтекъл срок на плащане. Възрастовата структура на необезценените просрочени финансови активи е следната:
В хиляди лева

 

30.09.2014 г.

31.12.2013 г.

 







До 6 месеца

471

331

Между 6 месеца и 1 година

32

1

Над 1 година

3

11

Общо

506

343

По отношение на търговските и други вземания групата не е изложена на значителен кредитен риск към нито един отделен контрагент или към група от контрагенти, които имат сходни характеристики. На базата на исторически показатели, ръководството счита, че кредитната оценка на търговски вземания, които не са с изтекъл падеж, е добра.

Кредитният риск относно пари и парични еквиваленти се счита за несъществен, тъй като контрагентите са банки с добра репутация и висока външна оценка на кредитния рейтинг.
Ликвиден риск

Ликвидният риск представлява рискът групата да не може да погаси своите задължения. Групата посреща нуждите си от ликвидни средства, като внимателно следи плащанията по погасителните планове на дългосрочните финансови задължения, както и входящите и изходящи парични потоци, възникващи в хода на оперативната дейност. Нуждите от ликвидни средства се следят за различни времеви периоди - ежедневно и ежеседмично, като нуждите от ликвидни средства в дългосрочен план се определят месечно. Нуждите от парични средства се сравняват със заемите на разположение, за да бъдат установени излишъци или дефицити. Този анализ определя дали заемите на разположение ще са достатъчни, за да покрият нуждите на групата за периода.

Групата държи пари в брой, за да посреща ликвидните си нужди за периоди до 30 дни. Средства за дългосрочните ликвидни нужди се осигуряват чрез заеми в съответния размер.

Към 30 септември 2014 г. падежите на договорните задължения на група Тодоров са обобщени, както следва:


В хиляди лева





Текущи

 

Нетекущи

30 септември 2014 г.

До 6 месеца

Между 6 и 12 месеца

 

От 1 до 5 години

Над 5 години

Задължения към банки

107

101

 

1 009

522

Задължения към свързани лица

24

-




-

-

Търговски и други задължения

1 362

-

 

-

-

Общо

1 493

101

 

1 009

522

Към 31 декември 2013 г. падежите на договорните задължения на група Тодоров са обобщени, както следва:



В хиляди лева




Текущи

 

Нетекущи

31 декември 2013 г.

До 6 месеца

Между 6 и 12 месеца

 

От 1 до 5 години

Над 5 години

Задължения към банки

74

92

 

957

609

Задължения към свързани лица

91

-




-

-

Търговски и други задължения

931

8

 

-

-

Общо

1 096

100

 

957

609

При оценяването и управлението на ликвидния риск групата отчита очакваните парични потоци основно от наличните парични средства и търговски вземания. Наличните парични ресурси и очакваните търговски вземания не надвишават значително текущите нужди от изходящ паричен поток. Съгласно сключените договори всички парични потоци от търговски и други вземания са дължими в срок максимум до шест месеца.


III. Информация за сключени големи сделки между свързани лица по смисъла на параграф 1, т.6 от допълнителните разпоредби на закона за счетоводството.
През периода 01.01.2013 – 30.09.2014 г. са осъществени сделки със свързани лица както следва:


Наименование на свързаното лице



Вид сделка

Обем на сделки през 2014г. (хил.лв. с ДДС)

Неуредени разчети към 30.09.2014г.

Обем на сделки през 2013г. (хил.лв. с ДДС)

Неуредени разчети към 31.12.2013г.

ТОДОРОВ ПРОПЪРТИ МЕНИДЖМЪНТ ООД

покупка услуга

23

-

85

-

ТОДОРОВ ПРОПЪРТИ МЕНИДЖМЪНТ ООД

прод.продукция

63

33


111

-


ТОДОРОВ ПРОПЪРТИ МЕНИДЖМЪНТ ООД

префактурирани консумативи

51

19

63

9

ТОДОРОВ ПРОПЪРТИ МЕНИДЖМЪНТ ООД

получен аванс

-

-

41

(15)

ТОДОРОВ ПРОПЪРТИ МЕНИДЖМЪНТ ООД

лихва

-

-

1

-

ТОДОРОВ ПРОПЪРТИ МЕНИДЖМЪНТ ООД

получен заем

-

(1)

70

(53)



















ЧЛЕНОВЕ НА СД

получен заем

-

(23)

-

(23)

ЧЛЕНОВЕ НА СД

предостав.аванс

357

357

178

178

При осъществените през периода сделки със свързани лица няма отклонение от пазарните цени.


Междинният консолидиран финансов отчет изготвен към 27.11.2014 г. и Междинният консолидиран доклад за дейността на група Тодоров е одобрен с протокол от 27.11.2014 г. на заседание на Съвета на директорите.


Изпълнителен директор:

Дата: 27.11.2014 г.



Иван Тодоров
Каталог: files -> bulletin
bulletin -> Отчет 31 декември 2010 г. Пояснения към междинния финансов отчет
bulletin -> Отчет към 30. 06. 2009 г на „Пропъртис Кепитал Инвестмънтс" адсиц акционерно дружество със специална инвестиционна цел "
bulletin -> Monbat plc
bulletin -> Вътрешна информация за „Холдинг Варна А” ад към 31. 12. 2007 г
bulletin -> Радослав милев кацаров име, презиме, фамилия: Радослав Милев Кацаров
bulletin -> Monbat plc
bulletin -> Отчет за доходите 4 Междинен отчет за паричните потоци (пряк метод)
bulletin -> Отчет по желание в съответствие с Международните стандарти за финансови отчети (мсфо), разработени и публикувани от Съвета по Международни счетоводни стандарти (смсс) и одобрени от Европейския съюз


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница