Доклад за дейността на „ломско пиво ад за първо тримесечие на 2009 г



Дата09.01.2018
Размер92.31 Kb.
#42280
ТипДоклад
МЕЖДИНЕН ДОКЛАД
ЗА ДЕЙНОСТТА НА „ЛОМСКО ПИВО” АД

ЗА ПЪРВО ТРИМЕСЕЧИЕ НА 2009 г.


Кратко описание на дейността на дружеството


Производственият процес на бирата се характеризира с множество производствени операции и биохимични процеси, които до голяма степен определят необходимостта на пивоварните предприятия от значителна материална база. Стандартният срок за отлежаване (зреене) на пивото е 30 дни, но при различните видове пиво се прилагат и различни срокове.

Процесът на варене на бира е напълно компютъризиран като се използва и автоматизирано оборудване при производството. Бутилирането е автоматично, но степента на автоматизация е непълна. Положителен фактор е наличието на свободен производствен капацитет, чрез който съществува възможност да се поема ръст в обема продукция при реализиране на новата пазарна концепция на пивоварната.

Максималният производствен капацитет на пиво годишно е около 190 000 хектолитра, при непрекъснат режим на работа.


I. Важни събития през периода януари – март 2009 г.


  • Търговия на регулиран пазар

За периода януари - март 2009 г. при търговията с акциите на „Ломско пиво” АД на „Българска фондова борса – София” АД се забелязва лек ръст при броя сключени сделки, както и при общия брой изтъргувани акции. Изтъргуваните акции през март са със 77.55% ръст спрямо януари.

За отчетния период оборотът с акциите на дружеството е 39 320.87 лева, като среднодневния оборот е 655.35 лева. Сделките са 114, като среднодневният брой е 12.66. Средната цена на ценните книжа за периода е 0.892 лева.






януари

2009 г.


февруари 2009 г.

март

2009 г.

януари–март 2009 г.


Общо сделки

34 броя

27 броя

53 броя

1 175 броя

Общо изтъргувани акции

6 701 броя

7 508 броя

29 847 броя

44 056 броя

Средна цена

1.194 лева

0.960 лева

0.807 лева

0.892 лева

Обща сума на сключените сделки

8 007.06 лева

7 213.28 лева

24 100.53 лева

39 320.87 лева

Източник: www.infostock.bg

Източник: www.investor.bg

  • Пазарна информация




Показатели


Описание


Стойност


Цена на акция към 31.03.2.2009 г.

-

0.91 лева

Балансова стойност на акция

Балансова сума/Брой емитирани акции

2.84

Пазарна капитализация на „Ломско пиво” АД

Пазарна цена * Брой емитирани акции

4 095 000

P/B

Пазарна цена/Балансова стойност на акция

0.32

P/S

Пазарна цена/Приходи от продажби на акция

6.5




  • Тъмно_пиво____Произведено_пиво'>Производствен асортимент



  • Светло пиво

  • Тъмно пиво



  • Произведено пиво



Година

Произведено пиво

(хектолитра)

I тримесечие 2009 г.

9 000

I тримесечие 2008 г.

21 000

I тримесечие 2007 г.

11 700

Източник: „Ломско пиво” АД

  • Реализация на продукцията по марки

Реализация на продукцията по марки в литри

през първо тримесечие на 2009 г.



Марка

литри

дял в %

Алмус

910 168

90.8

Шопско

20 406

2.0

София

46 160

4.6

Мизия

-

-

Тъмно

26 381

2.6

Общо

1 003 115

100




  • Договори

  • Вътрешен пазар

  • Външен пазар

II. Влияние на важните събития върху резултатите във финансовия отчет на компанията

Според данните от финансовия отчет на „Ломско пиво” АД за първо тримесечие на 2009 г. собственият капитал на компанията възлиза на 8 606 хил. лв. Загубата от дейността за периода е 267 х.лв.

Коефициента на ефективност на разходите през разглеждания период, е 0,70.

Отчетено е намаление на приходите от дейността с 498 хил. лв. (или с 44%), което се дължи в най-голяма степен на намалелите продажби на продукция с 66.33%. Намалението на приходите е в резултат на снижаване ръста на продажбите на пиво през първо тримесечие на 2009 г., обусловено както от икономическа криза у нас, така и от влиянието и върху външните пазари.


Активите на компанията към края на март 2009 г. достигат 12 771 хил. лв.
III. Възможни рискове и несигурности пред компанията
В хода на обичайната си стопанска дейност дружеството може да бъде изложено на различни финансови рискове, най-важните от които са валутен риск, кредитен риск и ликвиден риск.
Управлението на риска се осъществява текущо под прякото ръководство на изпълнителния директор и финансовите експерти на дружеството, съгласно политиката, определена от Съвет на директорите.
Влияние на световната икономическа криза
Към настоящия момент върху макроикономическите условия в България и в другите Европейски страни, на които дружеството изнася своята продукция, продължава негативното влияние от световната финансова криза, като се очаква резултатите от нея да продължат да се усещат до по-късен етап. Предприетите от правителствата мерки, които са в синхрон с тези на целия ЕС, ще неутрализират в известна степен крайните негативни явления в икономиките на страните.
Валутен риск
Дружеството осъществява своите сделки основно на вътрешния пазар. По отношение на сделките извън територията на Р. България, такива през отчетния период са осъществявани в рамките на Европейската общност – Румъния, Германия и дружеството не е изложено на значителен валутен риск, защото почти всички негови операции и сделки са деноминирани в български лева и евро.

За контролиране на валутния риск в дружеството има въведена система на планиране на доставките от внос и контрол върху предстоящите плащания.


Кредитен риск
При осъществяване на своята дейност дружеството е изложено на кредитен риск, който е свързан с риска някои от контрагентите му да не бъде в състояние да изпълни изцяло и в обичайно предвидените срокове задълженията си.
Финансовите активи на дружеството са концентрирани в две групи: парични средства и вземания от клиенти.
Паричните средства в дружеството и разплащателните операции са разпределени в следните банки - Българска Пощенска банка АД, ОББ АБ, Уникредит Булбанк АД, с висока репутация и стабилна ликвидност, което ограничава риска относно паричните средства и паричните еквиваленти.

Дружеството няма значителна концентрация на кредитен риск. Неговата политика относно плащанията по сделки, свързани с продажба на бира е да се извършват при условията на една отложена фактура.

Събираемостта и концентрацията на вземанията се следи текущо, съгласно установената политика на дружеството. За целта ежедневно се прави преглед от финансово-счетоводния отдел на откритите позиции по клиенти, както и получените постъпления, като се извършва анализ на неплатените суми и състоянието на клиента. Ежеседмично се представя справка на Изпълнителния директор за задълженията към момента на всеки клиент.

За да контролира риска дружеството следи за плащане на нововъзникналите задължения, а натрупаните стари задължения се погасяват по индивидуални споразумения с длъжниците.


Ликвиден риск
Ликвидният риск се изразява в негативната ситуация дружеството да не бъде в състояние да посрещне безусловно всички свои задължения, съгласно техния падеж.

То провежда консервативна политика по управление на ликвидността, чрез която постоянно поддържа оптимален ликвиден запас парични средства и добра способност на финансиране на стопанската си дейност. Дружеството ползва и привлечени кредитни ресурси.

Дружеството управлява ликвидността на активите и пасивите си чрез задълбочен анализ на структурата и динамиката им и прогнозиране на бъдещите входящи и изходящи парични потоци.

Риск на лихвоносните парични потоци
Дружеството няма лихвоносни активи, с изключение на свободните парични средства в банки, затова приходите и оперативните парични потоци са независими, от промените в пазарните лихвени равнища.
Риск от намаляване на пазарния дял
Свиващото се потребление у нас и в страните, в които се изнася продукцията на дружеството, предопределя до голяма степен намалението при реализираната продукция. Бирата на „Ломско пиво” АД се позиционира на по-ниския ценови сегмент на Румънския пазар, което до някъде може да неутрализира ефекта от свиващото се потребление.

Мерки, които дружеството предвижда за редуциране на влиянието на световната финансова криза, предвид нарастването на глобалния кредитен риск и стагнация в ликвидността и свиване на капиталовите потоци:
• Стриктно спазване на сключените договори с финансови институции, за да се изключи възможността да се изиска предсрочно погасяване;

• Оптимизиране на разходите, преразглеждане на инвестиционната програма;



• Ускорение на събираемостта на вземанията, както и тяхното категоризиране с оглед на риска и намирането на инструменти за ефективна събираемост;




Каталог: uploads -> jsc
jsc -> Отчет за финансовото състояние 1 Отчет за всеобхватния доход
jsc -> М. септември 2009 г Обем и структура на инвестициите в портфейла
jsc -> Отчет към 31. 12. 2008 трейс груп холд ад
jsc -> Отчетно информационни проблеми при фирменото управление на производството Магистър
jsc -> Доклад за дейността на „енемона ад за четвърто тримесечие на 2008 г
jsc -> Вътрешна информация по чл. 4 от Закона срещу пазарните злоупотреби с финансови инструменти. „Медика”
jsc -> Вътрешна информация по чл. 28 от Наредба 2
jsc -> Приходи от продажби 4,299 х лв. (април 2010) 4,163 х лв. (април 2009)
jsc -> Доклад за дейността на Доверие Обединен холдинг ад за периода, приключващ на 31 март 2012 година


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница