Доклад за дейността на нч „Н. Й. Вапцаров-1925 г за 2016 г



Дата19.01.2018
Размер64.24 Kb.
#48538
ТипДоклад
ОТЧЕТЕН ДОКЛАД
ЗА ДЕЙНОСТТА НА НЧ „Н.Й.ВАПЦАРОВ-1925 г.” за 2016 г.
Уважаеми читалищни деятели, скъпи гости,

Настоящото годишно отчетно събрание се провежда съгласно закона за народните читалища и неговия устав. На това събрание, Читалищното настоятелство отчита своята едногодишна културно просветна дейност, извършена през изминалата 2016 година.

В настоящият отчетен доклад на Читалищното настоятелство ще се направи обективна оценка на културно просветната си дейност, позитивните и негативни страни на проведените културно просветни мероприятия и направи съответните изводи и препоръки.

Традиция стана през последните години празника на селото – 8-ми ноември да се провежда под знака на събитие, свързано със знакови исторически свързан с живота на селото. Първото и най-вълнуващо мероприятие, бе честването на 135 години ОУ „Христо Ботев”, 100 години ПК „Нов живот”, 400 години с.Екзарх Антимово, 100 години ПС Екз. Антимово, 90 години Народно читалище, а през изминалата година – 200 години от рождението на Екзарх Антим I. В тези трудни за времето си мероприятия не са преминавали без участието на читалището, а за някои от тях са проведени по инициативата и организацията на читалищното настоятелство. За провеждането на това широко обхватно, културно просветно мероприятие от национален мащаб, читалищното настоятелство съвместно изградиха инициативен комитет, който състави сценарий, в който се включиха и участваха представители от кметството, пенсионерския клуб, ЗК „Житен край”, от у-щето и др. В това масово честване, активно участие взеха: кмета на селото – Сашко Данев, председателя на пенсионерският клуб – Славка Христова, зам. председателя – Каля Димитрова, читалищните деятелки и общественички : Радка Друмева, Тодорка Славова, секретаря на читалището Стайка Делева, Таня Павлова. Председателя на ЗК „Житен край” – Радко Иванов финансира честването на 200 годишнината от рождението на Екзарх Антим I и празника на селото. С няколко думи искам да благодаря и на тези, които по собствено желание дариха скромни суми: Тодорка Славова, Славка Христова, Радка Друмева, Стайка Делева и др. Както винаги, младият ни спонсор Данко Т. Друмев се отзова, както и други спонсори, на които също така изказваме благодарност. С няколко думи искам да благодарим и на фолклорните състави на: Карнобатските учителки с ръководител – читалищната ни деятелка Тодорка Лазарова, на фолклорната група от с. Крумово Градище и на нашите добри съседи - Черковци. Тържеството бе отразено във в-к „Екзархантимовска светлина”, в „Карнобатски глас” и „Читалищен вестник”. Отделяме особено внимание на това тържество, едно че то е знаково за селото, носещо името на големия историк просветител - Екзарх Антим I и съчетано с празника на селото, го прави значимо събитие. По-конкретни изяви в тази връзка намират отражение в настоящия отчетен доклад. Основна дейност на читалището през изминалата отчетна година беше, е и си остава



БИБЛИОТЕЧНАТА ДЕЙНОСТ

През последните години библиотечният фонд претърпя редица промени. Няколко пъти се наводнява библиотеката от поройните дъждове ( преди ремонта на покрива), в резултат на което от 12 500 тома литература, в момента разполагаме със скромните 6000 тома.

През изминалата 2016 година, фонда се увеличи със 143 броя, от които – ново закупени 60 броя и 83 от дарение. Библиотеката е абонирана с 4 периодични издания - „Читалищен вестник”, „Пенсионери”, „Земя” и детското списание „Бърборино”. Безплатно получавани вестници са: „Карнобатски глас”, „Тракия” и „Ахинора”.

През изминалата година посещенията в библиотеката са били 326 при 69 читатели. От тях учащи – 34, пенсионери – 29, специалисти – 6. Раздадени за прочит са 626 бр. книги и 13 периодични издания. Основен дял по съдържание заема художествената литература – 301 бр., детска художествена – 281 бр., детска отраслова – 10 бр. и общ отдел – 43 бр. От направеният обзор на раздадените книги, през последните години се очертава една постоянна тенденция на намаление на читателския състав и раздадените за прочит книги. В сравнение с предшестващата 2015 г. се запазва броя на читателите, като за 2015г. са 70, а за 2016 г. – 69. Раздадените книги за прочит през 2015 г. са 657 бр., а за 2016 г. – 626 бр.

През изминалата година читалищното настоятелство е провеждало мероприятия по популяризиране на новите книги чрез своя читалищен вестник, провеждаха се срещи с ученици от долните класове, на които са четени произведения на поети и писатели по различни поводи: 108 г. от рождението на Хр. Ботев, 160 г. от рождението на Райна Княгиня, 112 г. от рождението на Георги Караславов, 153 г. от рождението на Алеко Константинов, годишнината от обесването на Васил Левски, Деня на детето и др. На 04.06.2016 г. в Бургас, Елена Тодорова представи своите нови книги. На представянето присъстваха членовете на литературния ни клуб, на който е член и писателката. Срещата премина много добре организирано и с повишен интерес. На 15.10.2016 г. проведохме среща с пенсионерския клуб на с.Тополица и със землячката ни Елена Тодорова, която представи своите книги пред двата пенсионерски клуба. На 03.12.2016 г. в препълнения клуб на пенсионерското дружество се проведе среща с писателите: Стоян Георгиев и Станислав Марашки, който е председател на Конфедерацията на българските писатели. Те представиха книгите на Мина Пеева – „Разказах за вас”, на Георги Георгиев – „Вис над дълбините”, на Байчо Праматаров – „Бразди във времето”. Срещата беше вълнуваща и изпълнена с много емоции, съдържателни изказвания, оценки от писателите и издателите, присъстващи на срещата.

През предстоящата 2017 година предстоят трудни задачи. На първо място – да се преодолее негативната тенденция за намалелия брой на читателите. Да се разгърне по-мащабна кампания за популяризиране на новите книги, да се подобрят още повече връзката между читалище и училище.

Важен дял в дейността на читалището заема

КУЛТУРНО ПРОСВЕТНА ДЕЙНОСТ

Изминалата 2016 година се характеризира с това, че тя е наситена с повече културно просветни мероприятия в сравнение с предшестващите. За тяхното изпълнение, читалищното настоятелство обединява съществуващите институции в селото ни, като: Кметство, училище, пенсионерски клуб „Надежда”, служители, пенсионери и не на последно място пенсионерите – учители, които и в пенсионна възраст не престават да се чувстват учители.

Културният календар на 2016 година е наситен с много дати и събития от местен, общински и национален мащаб. Някои от тях се отбелязват с четене на книги, стихове, нагледни материали с децата при посещението им в библиотеката, посещения в етнографския музей и др.

Съвместно с горе посочените институции в селото се провеждат чествания в пенсионерския клуб и в читалището. Освен че се отбелязват годишнини от рожденията на видни писатели и национални герои, се отбелязват и националните празници. Читалищното настоятелство съвместно с ръководството на пенсионерския клуб, ежегодно организират изпращане на старата година и посрещане на Новата година с подходяща литературно – музикална програма, разиграване на томбола, викторина и други изяви. Спазена бе и многогодишната традиция – Коледуване, при която коледарите, подготвени от кмета Сашко Данев, обходиха селото с най-добри пожелания и бяха добре посрещани от стопаните. Накратко, ето какви по-важни събития се отбелязаха и отразиха в нашия културно просветен календар:

*Изпращане на старата 2015 г. и посрещане на новата 2016 г.

*14.01. - посещение на ученици в музейната сбирка

*21.01. – празнуване на Бабин ден

*18.02. – Честване 143 год. от обесването на Васил Левски

*18.02. - провеждане на общо селско събрание

*01.03. – посрещане на Баба Марта в ОДЗ „М. Палаузов”

*01.03. - Честване Деня на самодееца

*03.03. – 138 год. от освобождението на България от Османско робство

*08.03. – отпразнуване Деня на жената

*23.03. – годишно отчетно събрание на НЧ „Н.Й.Вапцаров-1925 г.”

*27.03. – 130 год. от смъртта на Добри Чинтулов

*31.03. – Среща с ученици от първи клас - „Ние вече сме грамотни”

*21.04. - Литературно четене с ученици от 1-ви клас

*23.04. - Лазаруване – в ч-щето и в селото

*26.04. – Колективно посещение на театъра „Албена” в Карнобат.

*09.05. - Честване Деня на победата над хитлерофашизма

*24.05. - Честване Деня на Славянската писменост и българската просвета и култура.

*01.06. – Честване Деня на детето.

*02.06.- 140 год. от гибелта на Христо Ботев – български поет и революционер, патрон на училището в Екз. Антимово.

*04.06. - Представяне на книгите на Елена Тодорова в Бургас.

*18.07. - 179 год. от рождението на Васил Левски

*28.09. – Среща с руския писател Олег Панус.

*01.10. – Честване Деня на възрастните хора.

*05.10. – Среща с жители (пенсионерски клуб) на с.Тополица и представяне двете книги на Елена Тодорова.

*14.10. – 79 год. от смъртта на Йордан Йовков – обсъждане на книги с децата.

*28.10 – 102 год. от смъртта на П.К.Яворов – четене на стих. с децата.

*08.11. – Честване 200 години от рождението на Екзарх Антим I, 120 години църква в Екз. Антимово и празник на селото.

*09.11. – 136 год. от рождението на Йордан Йовков – четене на разкази с децата от ОУ „Хр. Ботев”.

*21.11. – Опазване бита, традициите и обичаите в селото ни – посещение на ученици от ОУ „Хр. Ботев”.

*03.12. – Представяне книгите на трима екзархантимовски автори – М. Пеева, Б. Праматаров и Г. Георгиев от писателите: Стоян Георгиев и Станислав Марашки и издателите Пенка и Никола Божкови от Бургас

*04.12. – 39 год. от смъртта на Петя Дубарова – патрон на литературният ни клуб – разговор с деца от ОУ „Хр. Ботев”.

*07.12. – 107 год. от рождението на Н.Й.Вапцаров ( патрон на читалището ни) – четене на биографични данни и стихотворения с децата и в пенсионерския клуб.

*21.12. – Изпращане на старата и посрещане на Новата 2017 година – отпразнуване в клуба съвместно с Кметство, читалище и пенсионерски клуб.

*23.12. – Коледуване на група младежи по учрежденията и по домовете.


В уводната част на доклада, значително място бе отделено на 200 годишнината от рождението на Екзарх Антим I, не само заради това, че е национален герой, но и това, че нашето село носи неговото име и в негова памет екзархантимовци са му издигнали паметник в центъра на селото, единствен в страната – могъщ и величав, в цял ръст и за това, че на 08 ноември /стар стил/, селото се поклони пред неговото величие.

В заключение - само това мащабно мероприятие да бяхме провели през 2016 година, пак имахме основание да дадем добра оценка на читалищното настоятелство за проведената културно просветна дейност през 2016 год.
Каталог: images -> karta -> 2017
2017 -> Отчет за изразходените средства през 2016 Г. Закупуване на 2 шатри и 3 комплекта маси и пейки 674 лв
2017 -> Народно читалище “искра 1898 г.” село калейца, община троян
2017 -> Програма за дейността на читалището през 2017 Г. Основна цел
2017 -> Доклад за дейността на нч "христо смирненски 1935" пловдив през 2016 година
2017 -> Национална изложба конкурс "Трифон зарезан" февруари 2017, Сунгурларе. Международен конкурс на тема „С очите си видях бедата",април 2017, мон, София. Национален конкурс „Възкресение Христово", одк варна, април 2017
2017 -> Програма за дейността на Народно читалище "Светлина-1952"- с. Света Петка 2017 г. Основни приоритети
2017 -> Народно читалище"Христо Ботев"-1931г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница