Доклад за дейността на областна администрация велико търново през 2005 година през изминалата 2005 година



страница1/3
Дата27.08.2017
Размер431 Kb.
#28888
ТипДоклад
  1   2   3


Република българия

ОБЛАСТEН УПРАВИТЕЛ НА ОБЛАСТ ВЕЛИКО ТЪРНОВО

03-82



13.04. 2006 г.
ДОКЛАД

ЗА ДЕЙНОСТТА НА ОБЛАСТНА АДМИНИСТРАЦИЯ

ВЕЛИКО ТЪРНОВО ПРЕЗ 2005 ГОДИНА
През изминалата 2005 година Областна администрация – Велико Търново продължи дейността си за укрепване и модернизиране на администрацията, за координиране работата на административните структури на територията на областта, за подобряване на административното обслужване на гражданите и юридическите лица и за изпълнение на основните функции, задачи и правомощия на Областния управител, произтичащи от съответните законови и подзаконови нормативни актове.

Показател за постигнатите от нас високи стандарти на работа е издаденият на Областна администрация Велико Търново през м.юни 2005г. Сертификат за качество на управлението, съобразно изискванията на системата за управление ISO 9001:2000. Администрацията беше една от първите областни администрации, които получиха такъв сертификат. Положителната оценка за издаването му беше представена от международната сертификационна организация BVQI със седалище в Лондон. Това е един безспорен показател за съответствието на нашата работа спрямо международни, национални и браншови стандарти.



1. Провеждане на държавната политика в областта, координирането работата на органите на изпълнителната власт и на техните администрации на територията на областта и взаимодействието им с местната власт:
1.1.Провеждане на държавната политика в областта по сектори, относно дейностите, които са осъществени с прякото участие на областната администрация:

Направление “Икономика”

Продължи доброто сътрудничество между администрацията и различните организации на бизнеса през 2005 г. Продължиха да се организират срещи с представители на бизнеса от област Велико Търново, които бяха инициирани от Областен Управител. За нуждите на бизнеса администрацията оказваше логистична подкрепа за провеждане на техни заседания и работни срещи.

Ангажираността и участието в тези срещи на експерти от областна администрация осигуряваше гаранция за информирането на изпълнителната власт за проблемите и въпросите, поставяни на тези срещи.

През октомври 2005 г. представител на Областна администрация завърши дистанционното обучение на държавната и областна администрация по предприсъединителните финансови инструменти, структурни и кохезионен фондове на Европейски съюз. Обучението бе организирано от Института по публична администрация и европейска интеграция със съдействието на Институт “Отворено общество”. Едногодишното обучение ще разшири възможностите за подпомагане от страна на областна администрация на кандидатстващите бенефициенти по тези фондове.


Направление “Заетост, безработица и социални дейности”
Областна администрация извършва провеждането на държавната политика в областта на заетостта и безработицата чрез изпълнение на Закона за насърчаване на заетостта /ЗНЗ/ и чрез непрекъснато взаимодействие и координация с поделенията на Агенцията по заетостта /Дирекциите „Бюро по труда”/. В изпълнение на чл.9 от ЗНЗ и съгласно чл. 7 от Правилника за организацията и дейността на областните съвети за регионално развитие и с решение на Областния съвет за регионално развитие, през месец Април 2002 г. към Областния съвет за регионално развитие се създаде Постоянна комисия по заетостта. В състава на комисията са включени представители на областна администрация, дирекциите “Бюра по труда”, общините от областта, представители на работодателите и синдикатите, на браншови организации, НПО, други регионални институции, работещи по проблемите на заетостта и безработицата.

През 2005 г. Областна администрация разработи и изпълни 3 проекта по Националната програма ОСПОЗ, по които бе осигурена заетост на 56 безработни лица.


През 2005 г. Комисията по заетост е провела общо 4 заседания, на които предмет на обсъждане са били:


- Съгласуване на държавния план-прием за средните професионални и общи училища в областта;

- Заседания по изпълнение на Националната програма от социални помощи към заетост, Разпределение на квотата за област Велико Търново по Национална програма “Опазване на реколта 2005 г.”;

-Заседание по темата проучване на потребностите на пазара на труда от квалифицирана работна ръка и съгласуване на Списък от професии, по които да се извършва обучение на безработни лица без предварително осигурено работно място;

- Разглеждане и приемане на становище за предложени проекти от работодатели от област Велико Търново по Национална програма “От социални помощи към осигуряване на заетост 2006г.”

При провеждане на националната политика за намаляване на безработицата и повишаване на заетостта на областно ниво в Областна администрация през 2005 г. бяха проведени работни срещи и информационни семинари за представяне на възможностите на различни програми и проекти с участието на експерти от МТСП и Агенцията по заетостта, регионални структури от областта, представители на общините, НПО и други.
Отразяване в медиите:

Своевременно са представяни в медиите всички програми и инициативи на МТСП за намаляване на безработицата и повишаване на заетостта и по-точно ролята и дейността на Областния Управител и неговата администрация в този процес; Периодично информиране на населението на областта за състоянието на безработицата и предприеманите активни мерки на пазара на труда за намаляването й, в това число използваните финансови средства за насърчаване на работодателите за назначаване на безработни лица.


Направление “екология и опазване на околната среда”
В това направление Областна администрация работи за реализиране на Националната програма за управление на дейностите по управление на отпадъците и по координация на дейностите на общините от областта по спазването на всички специфични закони, свързани с опазване на околната среда. Областна администрация осъществява подкрепа и съдействие за реализирането на общински проекти за чиста околна среда чрез изготвяне на становища, мотивирани предложения и подкрепа на такива проекти на различни институционални нива за финансиране.

Ето и някои от конкретните дейности:

-Реализирани бяха работни срещи по инициатива на Областния Управител за общините В. Търново, Г. Оряховица, Елена, Златарица, Лясковец и Стражица за обсъждане на общите необходими действия за проектиране и изграждане на Регионално депо за неопасни отпадъци; участие в заседанията на сдружението на общините „За чисти селища” за изграждане на регионалното депо;

-Участие във всички работни срещи и информационни семинари, организирани от МОСВ чрез РИОСВ за областта и страната за обсъждане и разглеждане прилагане на екологичното законодателство в областта;

-Участие в инициативата на МОСВ “България –ДА”;


  • Участие в дейностите по време на Седмицата на мобилността;

  • Участие в заседанията на Експертния съвет по екология на община Горна Оряховица;


Направление “Здравеопазване”
В това направление Областна администрация събира и предоставя на заинтересованите граждани и институции информация за процеса на здравно осигуряване на населението на областта, състоянието на здравните заведения, осигуреността на гражданите със здравни услуги, поддържа контакти с представителите на лекарските съюзи и провежда работни срещи по своя и тяхна инициатива, съдейства за представяне на проекти за ремонти и подобряване на състоянието на сградния фонд във връзка с повишаване на енергийната ефективност на тези институции.
Направление “Култура”
Областна администрация оказва съдействие и координация за събирането на информация за културните събития на територията на всички общини от областта (Културни календари за 2005г.), която информация бе предоставена на Министерството на икономиката и енергетиката за изготвяне на културни и туристически материали за посолствата на страната ни.

Областна администрация-Велико Търново предоставя и разпространява получаваната информация за конкурси, фестивали и празници за традиционен фолклор, песни, музикални изпълнения и модерен балет на общинските състави и групи.

Подпомагахме организацията на традиционния фолклорен фестивал в Копривщица, чрез организирането на регионален подборен кръг за определяне на участниците от областта.
Сътрудничество с Неправителствените Организации
И през 2005 г. продължи сътрудничеството на областна администрация и неправителствения сектор в областта.

Представителите на НПО бяха постоянни партньори на администрацията при всички заседания на регионални съвети и комисии, създадени към областна администрация, във всички семинари, информационни и работни срещи с експерти и представители на министерства и агенции, за по-ефективно сътрудничество при осъществяване на приоритетите на областта, както и местните и регионални власти така и от гражданското общество в областта.

На база на вече създаденото сътрудничество с НПО от областта, продължиха подкрепата и съдействието на областна администрация при кандидатстването на НПО по различни донорски програми и проекти; Участие в разработването на оперативна програма „Регионално Развитие”; Разработена стратегия за устойчиво развитие на област Велико Търново за периода 2007-2013 г. и схема за устройство на територията.

Направление „Селско стопанство”
Във връзка с координирането на работата на Регионалните структури на Националните служби към Министерство на земеделието и горите с цел обсъждане и решаване на проблеми в селското стопанство още през 2003г. бе създаден Областен експертен съвет по проблемите в селското стопанство.

Председател на съвета е инж. Антон Паричев зам. областен управител на област В. Търново. Членове на съвета са представители на всички регионални структури на Националните служби към Министерство на земеделието и горите, като в последните заседание на съвета бяха включени и сдружения и асоциации на земеделски производители които извършват дейност на територията на област В. Търново.

През 2005г. бяха проведени шест заседания на Областния експертен съвет по проблемите в селското стопанство на които бяха разгледани текущи проблеми в селското стопанство поставени на дневен ред от членовете на съвета. Бяха взети решения за организиране на семинари, работни срещи по конкретни проблеми, както и беше изнасяна информация чрез медиите относно промени в нормативната уредба, срокове за регистрация и др. въпроси, касаещи работата на земеделските производители.

На заседанието проведено на 14.12.2005г. беше приет нов Правилник за структурата и дейността на Съвета.

Представител на Областен управител участва и в шестте заседания на Областната експертна комисия по зърнопроизводство, на които беше направено обследване състоянието на площите, засети с есенни и пролетни култури.
Направление „Транспорт”
Във връзка с осъществяване на правомощията на Областен управител относно утвърждаването на областната транспортна схема със Заповед на Областен управител съгласно разпоредбата на чл.11, ал.1 от Наредба № 2 от 15.03.2002 г. за условията и реда за утвърждаване на транспортни схеми и за осъществяване на обществени превози на пътници с автобуси и леки автомобили, беше сформирана Комисия за обсъждане на предложения за промени в маршрутните разписания от Областната транспортна схема.

През 2005г. Комисията проведе три заседания, на които бяха разгледани предложения от кметовете на общини за промяна в Областната и Републиканската транспортна схема.

През периода са постъпили и са обработени 49 бр. преписки.

Направление “Здравословни и безопасни условия на труд”
Във връзка с осъществяването на държавната политика по осигуряване на безопасни и здравословни условия на труд на територията на Великотърновска област е създаден Областен съвет по условия на труд .

Областния съвет по условия на труд е постоянен орган, създаден на основание чл.43, (1) от ЗЗБУТ за осъществяване на координация, консултации и сътрудничество при разработването и осъществяването на държавната политика по осигуряване на безопасни и здравословни условия на труд на територията на Великотърновска област.

През 2005г. бяха проведени две заседания на Съвета .

На първото заседание членовете на Съвета бяха запознати от г-н Кирил Александров – Директор на Националния институт за помирение и арбитраж (НИПА) с цялостната дейност на института и беше актуализиран състава на Съвета.

На второто заседание бяха представени и обсъдени резултатите от контролната дейност на ДОИТ – В. Търново за деветмесечието на 2005г.

.

Направление „Етнически и демографски въпроси”


Във връзка с осъществяване на координация между държавните и местни структури и неправителствените организации с цел формиране и реализиране на националната политика по отношение на етническите и демографски въпроси и на основание чл. 7, ал.1 от Правилника за устройството и дейността на Националния съвет за сътрудничество по етническите и демографските въпроси към Министерския съвет, в областна администрация В. Търново на 27.04.2005г. беше учреден Областен съвет по етнически и демографски въпроси. Членове на съвета са представители на областна администрация, на държавните, местните и неправителствените организации на територията на Област В. Търново. Изготвен е и приет Правилник за устройството и дейността на Областния съвет за сътрудничество по етническите и демографските въпроси В. Търново.

През 2005г. бяха проведени две заседания на Съвета.

На 31.01.2005г. официално беше обявен старта на инициативата “Десетилетие на ромското включване”.

Направление „Образование”
Координацията в направление образование се осъществява, чрез служебна кореспонденция и размяна на становища съгласно предвидените в нормативната уредба правомощия.
Направление „Младежки дейности и спорт”
В резултат на включването си в проект “Европейска експанзия” на студентската организация AIESEC, Областна администрация-Велико Търново прие стажантката Михаела Дюранова, която три месеца работи в направление “Туризъм”. Нейна конкретна задача бе да разработи маркетингова стратегия за туризъм в областта.

Областна администрация организира съвместно с Областен Младежки съвет – Велико Търново Ден на младежкото самоуправление в Областна администрация на 30 април 2005г. В сътрудничество с Областния младежки съвет Областна администрация организира и поредица от семинари-лекции по теми, които интересуват младежите. Лектори бяха експерти от Агенцията за закрила на детето, Областна дирекция “Социално подпомагане” и Районен център по здравеопазване.


Със Заповед № РД-04-76/11.10.2005 г. на Областен управител на област Велико Търново е създадена Областна комисия за борба срещу епидемичните и епизоотичните ситуации в област Велико Търново. В състава на комисията са включени ръководители и специалисти на специализирани държавни структури, които имат отношение към отношение към опазване на здравето на хората, на ветеринарномедицинските служби и на представители на други органи и организации, пряко ангажирани с приемането и изпълнението на мерки за недопускане и предпазване на заболявания на хора и животни от област Велико Търново.

През 2005 г. комисията е провела 5 заседания, като са приети 13 решения. Основна тема на заседанията и приетите решения е набелязване на мерки за недопускане на заболяването Инфлуенца (грип) по птиците. За същия период, членове на комисията съвместно със специалисти от РВМС Велико Търново са извършвали проверки по населени места за изпълнението на набелязаните мерки.


Със Заповед № РД 04-333 от 24.06.2004 на Областен Управител е създаден Областен съвет за развитие на област Велико Търново. Функциониращият Областен съвет за развитие на Област Велико Търново определя целите и приоритетите за развитие на областта и мерките за постигането им в съответствие с предвижданията на Националната стратегия за регионално развитие. През 2005 г. са проведени три заседания на Съвета съответно на 02.02.2005 г., 11.05.2005 г. и 09.12.2005 г.
Със Заповед № РД 04-309 от 15.06.2004 и допълнение към нея със Заповед № РД 04-553 от 05.10.2004 е създаден Областен съвет по енергийна ефективност на област Велико. Търново. През 2005 г. не са провеждани редовни заседания на съвета
1.2. Координация на работата на органите на изпълнителната власт и на техните администрации и взаимодействието им с местната власт:

През 2005 година до Областния управител са изпратени за съгласуване следните проекти на нормативни актове:

1.Проект на Постановление за изменение на Устройствения правилник на областните администрации.

2. Проект на постановление за изменение на ПМС № 48 за заплатите в бюджетните организации и дейности


2. Осигуряване на съответствие между националните и местните интереси, разработване и изпълнение на областни стратегии и програми за регионално развитие, взаимодействие с органите на местното самоуправление и местната администрация, в т.ч.:
2.1 Регионално развитие и стратегическо планиране:

Каталог: documents
documents -> Български футболен съюз п р а в и л н и к за статута на футболистите
documents -> Изготвяне на Технически инвестиционен проект и извършване на строително-ремонтни работи /инженеринг/ на стадион “Плевен”
documents -> П р а в и л а за организиране и провеждане на ученическите игри през учебната 2013/2014 година софия, 2013 г
documents -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия
documents -> Издадени решения за преценяване на необходимостта от овос в риосв гр. Шумен през 2007 г
documents -> За сведение на родителите, които ще заплащат таксите по банков път цдг” Червената шапчица”
documents -> Стъпки за проверка в регистър гаранции 2016г. Начална страница на сайта на ауер електронни услуги
documents -> Общи въпроси и отговори, свързани с държавните/минималните помощи Какво е „държавна помощ”


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница