Доклад за дейността на Софийския градски съд за 2007 г. Докладът се намира на разположение на народните представители в Библиотеката на Народното събрание



страница1/6
Дата23.10.2018
Размер1.62 Mb.
#94393
ТипДоклад
  1   2   3   4   5   6

ЕКСПРЕСНА СТЕНОГРАМА


ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ

_____________________________________________________

ТРИСТА ЧЕТИРИДЕСЕТ И ТРЕТО ЗАСЕДАНИЕ

София, четвъртък, 6 март 2008 г.

Открито в 9,03 ч.


Председателствали: заместник-председателите Любен Корнезов и Юнал Лютфи
Секретари: Метин Сюлейманов и Ясен Попвасилев
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ (звъни): Имаме необходимия кворум.

Откривам днешното заседание.

Уважаеми народни представители, ще направя няколко съобщения:

„На основание чл. 72 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание оттегляме внесения Законопроект за изменение и допълнение на Закона за управление на отпадъците”.

Народните представители, подали това заявление, са Евдокия Манева и Антонела Понева.

На 29 февруари 2008 г. в Народното събрание за сведение е внесен Доклад за дейността на Софийския градски съд за 2007 г. Докладът се намира на разположение на народните представители в Библиотеката на Народното събрание.

Уважаеми народни представители, има още едно съобщение, което е от Пресцентъра на Народното събрание:

„Както ви е известно, по време на официалната си визита в България председателят на Съвета на Федерацията на Федералното събрание на Руската федерация Сергей Миронов подари на Народното събрание копие от Обръщение на българския народ до Александър Втори, в което се изразява признателност и благодарност за Освобождението на България. Обръщението е било подкрепено с подписите на 150 000 българи.

Имаме удоволствието да ви информираме, че факсимилетата, подарени от Сергей Миронов, вече са сред експонатите в Документалната изложба „Русия и възстановяването на българската държавност 1878-1885 г.”, представена в Народното събрание. Всеки от вас, който има интерес, може да види уникалния документ, чийто оригинал се съхранява в Архива на Историко-документалния департамент на Министерството на външните работи на Русия.”

Уважаеми народни представители, това бяха съобщенията.

На основание чл. 82, ал. 1 от Конституцията на Република България давам думата за изявление на министъра на транспорта Петър Мутафчиев.

МИНИСТЪР ПЕТЪР МУТАФЧИЕВ: Уважаеми господин председател, уважаеми дами и господа народни представители! Вчера беше Ден на траур във връзка с тежкия инцидент във влака София-Кардам, при който загинаха осем наши сънародници.

Още в петък помолих ръководството на Комисията по транспорта да информирам народните представители от комисията за това, което се случи в тази трагична вечер.

АТАНАС АТАНАСОВ (ДСБ, от място): Колко са жертвите?

МИНИСТЪР ПЕТЪР МУТАФЧИЕВ: Ще ви кажа всичко, уважаеми господа. (Реплики от ДСБ.)

Днес моето желание е да информирам и вас за хронологията на събитията и това, което ние, като Министерство на транспорта и звеното за разследване с моя заповед, е извършило до този момент.

Разбира се, искам да ви информирам и за някои предварителни мерки, които ще предприеме Министерство на транспорта.

Уважаеми дами и господа, най-напред искам да споделя с вас, че това не е обикновена железопътна катастрофа. Това е катастрофа, породена от определена технологична грешка в железопътния транспорт по отношение движението на влаковете, по отношение на железопътната инфраструктура, един трагичен пожар, възникнал за много кратко време и взел много жертви. Такъв инцидент, толкова тежък инцидент в железопътния ни транспорт не е имало!

Най-напред искам да споделя с вас, че веднага след като издадох заповед за комисия, която да извърши разследването от наша страна, същевременно в събота, веднага на следващия ден, обсъдихме събитията и резултатите, които бяхме получили от следствието до този момент. Бяха предприети включително действия за търсене на пътници в междугарието, които вероятно може да са слезли от влака по време на движение преди неговото спиране, когато е подаден сигнала за пожар. Предприети са съответно мерки, в момента дори два пъти се взеха сведения от персонала на влака. Предстои ни да извършим оглед на вагоните, но това ние можем да го направим едва след като приключат от следствието и другите власти по този въпрос, за да уточним някои от въпросите, на които все още нямаме отговори. Тогава аз ще запозная и ще предоставя както на следствието и на съдебните власти, така и на вас доклада на Министерство на транспорта по този трагичен случай.

Каква е хронологията? Влак № 2673 потегля от София в 21 ч. Влакът пристига в Мездра в 22,50 ч., заминава от гара Мездра в 22,52 ч. за гара Червен Бряг. Пътувайки за гара Червен Бряг, влакът преминава през гарите Роман в 23,07 ч. и Кунино в 23,13 ч., при което гаровите служители не са забелязали видими повреди и неизправности по влака, включително и каквито и да е симптоми за пожар. Около 23,20 ч. шафнерът на кушет-вагона Георги Пейчев Георгиев е уведомен от пътничка за възникнало запалване в купе в средата на кушет-вагона. Това е купе № 6. Същият предприема действия с пожарогасител за погасяването му. След неуспешните опити, поради разрасналия се пожар, предприема действия за екстреното спиране на влака. В 23,23 ч. в близост до входния сигнал на гара Червен Бряг, влакът спира екстрено посредством задействаната от шафнера на кушет-вагона внезапна спирачка. Превозната и локомотивна бригада на влака и шафнерите на кушет-вагона и спалния вагон предприемат действия за евакуиране на пътниците, погасяване на пожара и отцепване на горящите вагони от останалата част на влака.

Тук е моментът да благодаря на екипа на влака, че са успели наистина своевременно да отделят останалите вагони, тъй като последствията щяха да бъдат много по-тежки, ако това не беше направено за краткото време, в което те са успели.

В 23,44 ч. горящите вагони са отделени от останалия състав на влака на безопасно разстояние. Минути преди това, в 23,28 ч., началникът на влака Иванка Костадинова уведомява за пожара органите на Противопожарната охрана.

В 23,30 ч. чрез диспечерите на централното диспечерско ръководство са уведомени всички заинтересовани служби съгласно плана за уведомяване за извършване на аварийно-възстановителни работи.

В 23,47 ч. е изключено напрежението в контактната мрежа между гарите Кунино – Червен бряг, за да могат да започнат да гасят пожарникарите. Първият противопожарен автомобил в района на пожара пристига приблизително в 23,35 ч. и започва гасенето на горящите вагони. Вагоните са угасени в 3,00 ч. на следващия ден. Движението по път 2 Червен бряг-Мездра-София е възстановено на 29 февруари 2008 г. в 8,50 ч. след разрешение от следствените органи.

На 29-и, както споменах, е назначена оперативната група от Национална компания „Железопътна инфраструктура”, а с моя заповед е назначена и комисия за разследване на събитието.

От 16,00 ч. на 5 март 2008 г. до този момент оперативната група и разследващата комисия по съображения на следствените органи не са допуснати да извършат оглед на двата вагона и да можем съответно да обобщим всички данни, с които разполагаме, и да излезем с нашите заключения. Разбира се, заключения, които пряко касаят функциите на железопътния транспорт, останалото трябва да каже следствието.

Уважаеми дами и господа, искам да споделя и някои неща, като човек, който успя вечерта да бъде на гара Червен бряг. Моето първо желание беше първо веднага да се срещна с хората, които са били в кушет-вагона. Срещнах се с момичето – студентката, която вчера представи версията за купе № 6, за счупената лампа. В този момент наистина на всички хора, благодарение на солидарността на пътниците, им бяха предоставени дрехи и обувки, имаше такава възможност, всички пътници вече бяха в гарата.

Пожелах да се срещна с пътниците и от кушет-вагона. Видях се с тях, това бяха повечето млади хора, студенти, които наистина бяха изплашени от трагичния случай.

Поисках данни колко човека от кушет-вагона в момента Транспортна полиция е отделила. Първоначалните данни, които получих, бяха, че в момента на гара Червен бряг има 29 човека. Тук има няколко въпроса, на които трябва да си отговорим. Не искам да влизам във версии, но трябва да се провери дали данните, които ми бяха представени, са верни, и съответно да се прецени реално колко човека е имало и в кушет-вагона. По списъците и данните, уточнени от железопътната администрация, това са 35 човека.

След това посетих и болницата, където се срещнах с двете обгазени жени от кушет-вагона. Те бяха вече в сравнително добро състояние. Срещнах се и с полицаи и пострадали пътници със сърдечен проблем от други вагони, които не са горели.

Искам да изразя личната си благодарност към сержант Христо Христов от управлението в Червен бряг за геройството, което е проявил. Той е човекът, спасил хора от спалния вагон, така че да няма жертви там. Предложил съм на министъра на вътрешните работи съответно да бъдат наградени господин Христов и колегите му, пряко участвали в спасяването.

Бързо се действаше и от страна на прокуратурата и полицията по отношение и на разследването. Бях на мястото на произшествието, при вагоните. Сутринта при предварителния оглед, който беше направен, жертвите, както считаше прокуратурата, бяха между три и четири, като това не можеше да бъде уточнено преди да се извърши повторният оглед.

Днес трябва да излезе експертизата и ясно и категорично да каже дали този пожар е по техническа причина. Неведнъж пред всички вас споделях, че нашата цел и аз няма да престана да работя за това, е да излезе истината за тази трагедия. Не само, че това се случи в една от компаниите от 140 години – символ на държавността на България, в железопътния транспорт, който винаги е бил транспортът, славил се с най-голяма сигурност, с най-малко жертви на хора, пътници до този момент, но заради това, защото е време в България да се знаят отговорностите и кой е виновен за станалата трагедия.

Взели сме материали от други катастрофи, където са станали подобни пожари в Европа, на нашия континент. В момента също така разучаваме причините за катастрофата в Нанси, където през 2002 г. в международния влак Париж-Мюнхен са загинали 12 граждани. Убеден съм, че това също ще ни помогне за правилното преценяване на обстоятелствата.

В момента съм наредил проверка в Български държавни железници, която да се извърши по всички правилници и действия, свързани със спасяването при подобни ситуации и изпълнението на задълженията на служителите от БДЖ.

От друга страна, съответно да се направи и проверка за спазването на правилниците при приемането на техническата изправност на вагоните, след което, ако има нарушения, ще предприема и съответните мерки.

Вчера с моя заповед предприехме и предварителни мерки, които искам да съобщя пред вас. Най-напред, възложил съм цялостен преглед на нормативната уредба по сигурността и безопасността на превозите и съответно да се направят предложения за нейното подобряване.

Да се разработи и внедри система за регистриране и контрол на пътуващите със спални и кушет-вагони и последващ мониторинг на системата. Практиката във всички страни в Европейския съюз е да не се записва при купуване на билета името на пътуващия. Това вече в Български държавни железници ще се прави, изхождайки от това, че след изгарянето на списъка дълго време не можаха да се уточнят пътуващите във влака.

Категорична и тотална забрана на тютюнопушенето във всички категории пътнически вагони. (Шум и ръкопляскания, реплики: „Браво!”.)

Завишаване на контрола по спазване на изискванията за носения от пътниците ръчен багаж по вид, количество и внасяне във влаковете на леснозапалими течности. Тук искам да споделя с вас, че от данните, които сме получили от персонала във влака, по времето на гасенето, когато и началник-влакът и кондуктурът са били в шесто купе, гасенето с пожарогасителя е спряло тогава, когато се е чул лек гръм в купето и силен пламък със сини оттенъци. Това съответно предполага, че във влака е имало леснозапалими материали, не мога да кажа какви, това ще кажат специалистите. Затова ние ще наложим тотален контрол, ако се допускат пропуски, повече подобни материали да не се носят при пътуването – има такава забрана.

Информиране на пътниците в спалните и кушет-вагоните и пътническите вагони за съществуващите ограничения, начин на действия при възникване на пожар и други инциденти, пътища за евакуация, местоположение на пожарогасителите и, разбира се, информацията да се разпространява от шафнерите при самото качване на пътниците.

Разработване на подходяща система за обезопасяване срещу отваряне на вратите на спалните, кушет- и пътническите вагони по време на движение на влаковете, която в случай на необходимост гарантира безпрепятствено напускане на вагоните след тяхното спиране.

Уважаеми дами и господа, много спорове се водиха правилна ли е системата да се заключват вратите и съответно да бъдат оставяни само три врати за подобни ситуации – това са челните между вагоните и най-близката врата до купето на шафнера. Такава е практиката, която съществува и е свързана с безопасността както на движението, така и с безопасността и условията на труд. Тя не е от днес, а от много години. Такава е практиката и в другите страни, такъв е и случаят, който споменах преди малко за Нанси.

Независимо от ангажиментите, които имат шафнерите за 30 секунди да освободят вратите, при подобно заключване се доказва, че явно това е трудно, най-вече, когато зависи от един-единствен човек.

Възложил съм да се вземат практики, независимо че до момента такива не са известни, но заключването да става така, че тази заключалка да може да бъде отваряна от всеки един при подобни бедствия. Това трябва да е съобразено и с изискванията на международните стандарти на железопътния транспорт.

Разпоредил съм да се създаде мобилна група за контрол за спазване на изискванията по сигурността и безопасността на превозите на пътниците по железопътния транспорт, която да извършва ненадейни проверки.

Подобряване на системата за комуникации и връзки между длъжностните лица, обслужващи влаковете. В момента всички са осигурени с мобилни телефони. Трябва да се види до каква степен системата е сигурна и дали да се търси друг вариант, при който да се комуникира при подобни ситуации между отделните членове на персонала.

Повишаване качеството и нивото на обучение на персонала за действия при извънредни ситуации и разбира се, възможност ежемесечно да се докладва на заместник-министър Георги Петърнейчев – контролът на заповедта е възложен на него, какви действия се предприемат текущо по този въпрос.

Уважаеми дами и господа, разрешете ми да благодаря на всички тези политически сили, които не спекулираха с този тежък инцидент.

МИХАИЛ МИКОВ (КБ, от място): Има време, ще го направят. (Шум, оживление.)

МИНИСТЪР ПЕТЪР МУТАФЧИЕВ: Всички знаем, че транспортната система е сложна система, където сигурността и безопасността зависи от много хора, от опериращите компании, от пътищата, от всеки един служител. И поставяйки железопътния транспорт под натиск и стрес, това може отново да доведе до тежки последствия.

Разбира се, има хора в железниците, които не си вършат работата както трябва, но под този знаменател в никакъв случай не могат да се поставят 34-те хиляди човека, които работят там.

Като министър ще потърся отговорност от лицата, които не са свършили работата си, но нека не продължаваме с атаката, която създава много напрежение в работата на железниците и наистина може да създаде предпоставки за още неприятни инциденти. Благодаря ви за вниманието.
ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Благодаря Ви, господин министър.

Господин Спасов, заповядайте за процедура.

СВЕТОСЛАВ СПАСОВ (БНД): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Искам да попитам, защото вчера поисках изслушване на министъра на транспорта, дали важи чл. 94, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание за провеждане на изслушване? Аз бях вносителят. Искам да попитам дали всяка парламентарна група има право на две изказвания в рамките на две минути? Това е въпросът ми.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Това не е процедура, а Вие задавате въпрос. Не е по реда на правилника – чл. 94, аз го казах, но не бяхте тук, а на основание чл. 82, ал. 1 от българската Конституция – винаги министър, член на правителството може да дойде в парламента и да направи своето изявление. Той се изслушва с предимство – така пише в българската Конституция и това се спазва.

Ако искате изслушване, въпроси и така нататък, процедурата е друга, направете си искането, ще видим дали то ще бъде удовлетворено.
Преминаваме към гласуванията.

Уважаеми народни представители, както вчера съобщих, моля да гласуваме на първо четене Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за народната просвета.

Гласували 169 народни представители: за 143, против няма, въздържали се 26.

Законопроектът е приет на първо четене.

За процедура има думата госпожа Кънева.

МАРГАРИТА КЪНЕВА (НДСВ): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Моля да подкрепим предложение за удължаване на срока за предложения между първо и второ четене от 7 на 14 дни. Благодаря ви.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Има ли обратно процедурно предложение? Няма.

Моля, гласувайте това процедурно предложение срокът между първо и второ четене на този законопроект да бъде 14 дни.

Гласували 151 народни представители: за 145, против няма, въздържали се 6.

Процедурното предложение се приема.


Преминаваме към второ четене на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за туризма, приет на първо четене на 8 февруари т.г.

Текстовете са ви докладвани.

Моля да гласуваме наименованието на законопроекта.

Гласували 156 народни представители: за 151, против 2, въздържали се 3.

Наименованието на законопроекта е прието.

Уважаеми народни представители, § 1 е по вносител, подкрепен от комисията.

Параграф 2 е по вносител, подкрепен от комисията.

Параграф 3 е по вносител, подкрепен от комисията.

Параграф 4 е по вносител, подкрепен от комисията.

Моля, гласувайте тези четири параграфа, както са по вносител и се подкрепят от комисията.

Гласували 141 народни представители: за 121, против 14, въздържали се 6.

Тези параграфи са приети, а с това е приет на второ четене и Законът за изменение и допълнение на Закона за туризма.


Преминаваме към следващото гласуване – първо четене на Законопроекта за национализацията с вносители Волен Сидеров и група народни представители.

Моля, гласувайте.

Гласували 160 народни представители: за 10, против 132, въздържали се 18.

Законопроектът за национализацията не се приема.


Преминаваме към следващото гласуване – проект за Решение за закриване на Юридическия факултет в структурата на Техническия университет – Варна. Вносител – Министерският съвет. Не виждам господин Местан. Други представители на комисията? Госпожа Богданова?

Има един детайл при гласуването, затова искам да обърна внимание на народните представители, а и на комисията, ако не съм точен. Проектът за решение, който е внесен от Министерския съвет, има две точки. Той е прочетен.

Комисията по образованието и науката подкрепя т. 1, както е по вносител, и ни предлага друг текст за т. 2. Той също е прочетен – да не го чета тук.

Следователно гласуваме проекта за Решение за закриване на Юридическия факултет в структурата на Техническия университет – Варна, с т. 1, както е по вносител – на основание чл. 9, ал. 2, т. 1 от Закона за висшето образование, и т. 2, така както ни се предлага от комисията.

Гласували 155 народни представители: за 147, против няма, въздържали се 8.

Решението е прието.


Последно гласуване, уважаеми народни представители – първо четене на Законопроекта за регионалното развитие. Вносител – Министерският съвет.

Моля, гласувайте.

Гласували 135 народни представители: за 98, против 30, въздържали се 7.

Законопроектът е приет на първо четене.

Господин Божинов, заповядайте за процедура.

ГЕОРГИ БОЖИНОВ (КБ): Уважаеми господин председател, уважаеми колеги народни представители! Предлагам съгласно чл. 70, ал. 1 да удължим със 7 дни срока за предложения за второ четене на два закона, приети миналата седмица, а именно Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за околната среда и Законопроекта за отговорността за предотвратяване и отстраняване на екологични щети.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: За да бъдем прецизни, не можем да гласуваме удължаване на сроковете и по двата законопроекта. Един народен представител може да е съгласен с единия и да не е съгласен с другия.

Първо поставям на гласуване процедурното предложение за удължаване на срока с още 7 дни по първия законопроект – за отговорността за предотвратяване и отстраняване на екологични щети.

Има ли някой против това процедурно предложение? Няма.

Моля, гласувайте.

Гласували 137 народни представители: за 134, против няма, въздържали се 3.

Процедурното предложение се приема.

Поставям на гласуване процедурното предложение за удължаване на срока с още 7 дни по Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за околната среда.

Има ли обратно процедурно предложение? Няма.

Моля, гласувайте.

Гласували 130 народни представители: за 129, против няма, въздържал се 1.

И това процедурно предложение се приема.
Уважаеми народни представители, за тези, които бяха тук и респективно са следили вчерашното пленарно заседание, продължаваме с:

ПЪРВО ЧЕТЕНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ОТБРАНАТА И ВЪОРЪЖЕНИТЕ СИЛИ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ.

Комисиите, на които е разпределен този законопроект, вчера докладваха в пленарната зала своите становища. Министърът на отбраната представи внесения законопроект.

Сега откривам дебатите по законопроекта.

Господин Найденов, заповядайте за процедура.

АНГЕЛ НАЙДЕНОВ (КБ): Процедурното ми предложение, господин председателю, дами и господа народни представители, е да допуснем в залата госпожа Соня Янкулова – заместник-министър на отбраната.

ПРЕДСЕДАТЕЛ ЛЮБЕН КОРНЕЗОВ: Тя беше допусната вчера по този законопроект, така че не е необходимо да се гласува.

Госпожо Янкулова, заповядайте.

Господин Кирчев, заповядайте за изказване.

ХРИСТО КИРЧЕВ (ОДС): Уважаеми господин председателю, уважаеми господин министър! От ОДС ще подкрепим предложения законопроект, тъй като грижата за Българската армия е първостепенна грижа на държавата с оглед новите приоритети, които има Република България, с оглед своите задължения към НАТО, ООН, Европейския съюз и други международни организации. Законът за изменение и допълнение на Закона за отбраната и Въоръжените сили на Република България се явява като необходимост поради това, че до този момент в България съществуваха два вида войски – наборни и професионални. С него се урежда състоянието на професионалната армия. По този начин се въвежда нов правен механизъм за изпълнение на кадровата военна служба, разширяване на базата за избор на подразделения и отделни специалисти, удовлетворяващи потребностите за всяка мисия, равни права и задължения на всички военнослужещи, подобряване на възможностите за дългосрочно планиране, участие в мисии на подразделения, отделни военнослужещи, повишаване на възможността за съхранение на натрупания по време на мисии и операции опит в организацията и на хората, които участват в операциите.

За съжаление, имаше голямо текучество в поделенията, които нямаха възможност да участват в тези операции. Същевременно по този начин се дава стимул за постъпване на всички поделения на Българската армия, както и да спре текучеството. Урежда се и въпросът за отказа за кадрова военна служба извън територията на страната, като тези лица, които нарушават военната дисциплина, естествено могат да бъдат наказани с дисциплинарно наказание „уволнение”. Това ще доведе до по-добър правов ред в армията и воинските задължения.

Същевременно подкрепяме и на пръв поглед пораждащите се съмнения за правните отношения при уреждане на жилищните потребности на Българската армия, тъй като средствата, които се заделят за битово устройване на армията, вече са прекалено малко. Общините също нямат възможност. Навремето и аз съм отделял апартаменти за Военноморския флот, но и тези възможности сега са занижени. Така че това е необходима мярка.


Каталог: Stenogrami -> Stenogrami Stancho
Stenogrami Stancho -> Решение за признаване геноцида над арменците в Османската империя 1915-1922 г. Предложения по ал. 3 на ч
Stenogrami Stancho -> Заседание софия, петък, 4 април 2008 г. Открито в 9,02 ч
Stenogrami Stancho -> Програма за работата на Народното събрание за периода 3-5 октомври 2007 г
Stenogrami Stancho -> Програма за работата на Народното събрание за 10-12 октомври 2007 г. Първо четене на Законопроекта за Национална агенция "Сигурност"
Stenogrami Stancho -> Заседание софия, петък, 14 декември 2007 г. Открито в 9,03 ч
Stenogrami Stancho -> Програма за работата на Народното събрание за периода 16-18 април 2008 г
Stenogrami Stancho -> Програма за работата на Народното събрание за периода 2-4 април 2008 г
Stenogrami Stancho -> Заседание софия, сряда, 4 юли 2007 г. Открито в 9,05 ч
Stenogrami Stancho -> Заседание софия, сряда, 13 септември 2006 г. Открито в 9,00 ч
Stenogrami Stancho -> Решение за осъждане на опитите и действията от страна на немски физически и юридически лица за ревизиране на историческата истина за събитията в гр. Батак през 1876 г. Вносители: Волен Сидеров, Павел Шопов, Деница Гаджева


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница