Доклад за информационното общество (2007 г.) {Sec(2007) 395} {Volumes 1, 2, 3}



Дата13.09.2017
Размер198.67 Kb.
#30069
ТипДоклад




КОМИСИЯ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ

Брюксел, 30.3.2007

COM(2007) 146 окончателна версия





СЪОБЩЕНИЕ ОТ КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ

i2010 – Годишен доклад за информационното общество (2007 г.)

{SEC(2007) 395}


{Volumes 1, 2, 3}


СЪОБЩЕНИЕ ОТ КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ

i2010 – Годишен доклад за информационното общество (2007 г.)

СЪДЪРЖАНИЕ

1. въведение Error: Reference source not found

2. Достижения на информационното общество през 2006 г. Error: Reference source not found

3. изпълнение на i2010 през 2006 г. и предвидени действия за периода


2007/2008 г. Error: Reference source not found

3.1. Информационно пространство Error: Reference source not found

3.2. Иновации и научноизследователска и развойна дейност за ИКТ Error: Reference source not found

3.3. Включване, по-добри публични услуги и качество на живот Error: Reference source not found

4. Открояване на бъдещите тенденции Error: Reference source not found

5. пътна карта за бъдещи дейности с оглед на средносрочния преглед


на i2010 Error: Reference source not found

1.въведение


i2010 е инициатива на Комисията за информационното общество и медийните политики. Тя осигурява съгласуваностна политиката за информационното общество и медийната политика на Комисията и се стреми към увеличаване на съществения принос на информационните и комуникационните технологии (ИКТ) за функционирането на нашите икономики и на обновената Лисабонска стратегия. i2010 функционира в бързо променяща се среда, поради което се нуждае от периодична актуализация и адаптиране. Настоящият доклад представя втората подобна актуализация и подготвя почвата за по-подробен средносрочен преглед през 2008 г.

Общата равносметказа 2006 г. е положителна.1 Основните показатели се развиват в правилна посока, като ИКТ си остават ключов движещ фактор за растежа и иновациите. Скептицизмът, който спираше инвестициите в ИКТ преди четири-пет години, сега е заменен от по-голяма увереност в способността ни да разработваме и използваме ИКТ приложенията в полза на икономиката и на социалната сфера. Що се отнася до политическите действия, ходът на осъществяване на различните инициативи на ниво ЕС, обявени при стартирането на i2010 през юни 2005 г., е добър. На ниво държави-членки, всички програми за национални реформи през 2006 г. поставиха по-силен акцент върху основните политики за ИКТ.

Комисията осъществява i2010 в тясно сътрудничество с държавите-членки чрез групата на високо равнище по i2010. През 2006 г., в рамките на индустриалната политика тя създаде работна група по ИКТ2, която представлява индустрията и гражданското общество, с цел извършване на проверка дали настоящите ѝ политики допринасят за постигането на конкурентоспособност в ИКТ сектора и дали са необходими някакви корективни мерки. Извършената работа и по-специално докладът на работната група са причина Комисията да заключи, че настоящата политическа рамка като цяло е правилна. Комисията ще се съобрази с препоръките на работната група в случаите, когато липсва съответствие със съществуващите политики, чрез предложения за конкретни действия.

2.Достижения на информационното общество през 2006 г.


Шест години след спукването на Интернет балона, информационното общество следва път на стабилен растеж. Едно десетилетие инвестиции в ИКТ дава резултати, подхранва иновациите в областите, които са свързани с ИКТ и превръща ЕС в икономика, основана на знанието. От 2005 г. насам ИКТ сектора все повече се ръководи от разширяването на софтуерния пазар и съответно все по-малко от сегмента на електронните комуникации. Това отразява тенденции в областта на новациите, които изискват по-широко разпространение на софтуерни продукти. Значителните продажби на софтуерни системи и приложения за електронен бизнес показват, че компаниите вземат нови и по-зрели решения в областта на електронния бизнес, макар итези нови инвестиции все ощеса ограничени до големите компании или допотребителите, проявяващи специален интерес към новите прогресивни решения в областта на електронния бизнес.

Потребителите бързо възприемат нови услуги, които навлизат в резултат на сближаването. Много държави-членки в момента отбелязват високи нива на приемане на широколентови приложения, което, от своя страна, стимулира разработването на иновативни, модерни услуги. Преобразуването на пазара за съдържание вече е очевидно с увеличаването на продажбите на музика онлайн и новите цифрови устройства. Разпространението на филми и онлайн телевизията също отбелязват напредък. Преминаването от традиционното разпространение на съдържание към неговото наличие онлайн е съпроводено с рязко увеличаване на съдържание, създадено от потребителите.

Публичният сектор не изостава. Публичните услуги онлайн стават все по-добре обмислени и видимо допринасят за увеличаване на ефективността: по-голям брой услуги се предлагат онлайн, наличните услуги се усъвършенстват и все повече европейци работят с публичния сектор онлайн. Публичната администрация е на първо място, като здравеопазването и образованието я застигат.

ЕС може да се опре на тези достижения при провеждането на своите политики за растеж и иновации, като всички държави-членки следва да признаят ключовата роля на ИКТ за постигането на целите от Лисабон. В сравнение с 2005 г., програмите за национални реформи на държавите-членки за 2006 г. поставят по-голям акцент върху основните политики за ИКТ.3 ИКТ се открояват като двигатели на иновациите, като инструменти за преобразуване на държавни и бизнес модели, както и като инструменти за подобряване на качеството на живота. Широколентовите приложения, електронното управление и цифровата грамотност — приоритетните области, определени през 2005 г., отбелязват добър, макар и до известна степен неравномерен напредък в държавите-членки. Научноизследователската и развойната дейност в сферата на ИКТ, въпросите, свързани с доверието и сигурността, както и мерките за намаляване на административните разходи на стопанските предприятия и администрациите се явяват новите приоритетни сфери в редица държави. Все още съществуват различия между държавите-членки, но в някои области, като например използването на широколентови приложения, възникването на нови услуги или на електронно управление, държавите на водещи позиции в ЕС са и световни лидери.


3.изпълнение на i2010 през 2006 г. и предвидени действия за периода 2007/2008 г.

3.1.Информационно пространство


Дигиталното сближаване най-накрая достига до зрял етап. Въпреки че процесът, в никакъв случай не е завършен, днес сближаването до голяма степен вече е реалност. Управляващите следва да гарантират, че законодателството, което оказва влияние върху сближаващите се сектори, осигурява необходимите правни гаранции на заинтересованите страни за извършване на иновации. Целта е да се отговори на технолологичните промени по начин, който насърчава конкуренцията, консолидира вътрешния пазар и е от полза за потребителите. Прегледът на основните политически въпроси, които са поставени на риск показва, че общата правна и регулаторна рамка е благоприятна за по-нататъшно развитие на сближаването.4

Започнали са по-голямата част от действията, планирани пo първия стълб на i2010, за създаване на единно европейско информационно пространство. През 2006 г. регулаторната рамка за електронните комуникации бе преразгледана, като измененията ще бъдат обсъдени до средата на 2007 г. Дискусията ще продължи през 2007 г. със зелена книга за бъдещето на универсалното предоставяне на услуги в областта на електронните комуникации. Насърчава се по-доброто и по-ефективното използване на радиоспектъра като важен елемент от прегледа на нормативната уредба, включително и чрез въвеждане на по-голяма гъвкавост5. Това ще продължи и под формата на предложения за общи подходи към колективно използване на спектъра и на цифровия дивидент. Комисията ще се занимае и с тревогите и заплахите, свързани с правото на неприкосновеност на личния живот, разгласени по време на публичната консултация за идентифицирането на радиоспектъра (ИРС), проведена през 2006 г.

Комисията ще добави допълнителни „градивни елементи” в европейската аудиовизуална политика, като придвижи напред дебата за медийния плурализъм и медийната грамотност. Финансовата подкрепа за европейския аудиовизуален сектор ще продължи по новата програма МЕДИЯ 2007, която обхваща периода 2007-2013 г. В допълнение, Комисията ще очертае мерките за подкрепа на въвеждането и използването на мобилна телевизия в целия ЕС.

С навлизането на нови онлайн услуги, участниците в пазара стават част от нов обучителен процес за разработване на ново, многоезично и иновативно съдържание. Хартата за онлайн разпространение на филми, разработена по инициатива на Комисията и договорена от бизнес лидерите през 2006 г., е първото ключово събитие в тази насока. В момента Комисията проучва начина, по който хартата може да проправи пътя за по-широкообхватна политика за онлайн съдържанието, с цел поощряване на разработването на висококачествено и иновативно онлайн съдържание.

От гледна точка на политиките, следващото предизвикателство ще бъде да се осигурят гаранции, че потребителите използват с доверие новите услуги. През 2006 г. Комисията предложи регламент за ограничаване на международните роуминг тарифи за потребителите на мобилни услуги, като през февруари 2007 г. започна публични консултации за разглеждане на достиженията на правото на Общността за защита на потребителите на европейско равнище. 6

В заключение, Комисията допълни своята нова стратегия за сигурно информационно общество със съобщение за борба със спама, шпионския софтуер и софтуера, който умишлено уврежда или разрушава информационните системи, а през 2007 г. ще се занимае с кибер престъпленията. Тя ще направи оценка на работата на Европейската агенция за сигурност на мрежите и информацията (ENISA), за да вземе решение дали мандатът на агенцията следва да бъде продължен, и ще следи за изпълнението на мерките за сигурност, за да оцени необходимостта от допълнителни действия през 2008 г.



През 2007-2008 г., Комисията ще:

  • направи предложения за преглед на регулаторната рамка за електронните комуникации, ще започне дебат за бъдещето на универсалното обслужване и ще продължи да разработва координирана рамка за гъвкаво и ефективно управление на спектъра, особено по отношение на колективното използване на спектъра и на цифровия дивидент;

  • оцени политическите потребности по отношение на медийната грамотност и ще предложи цялостни подходи за идентифициране на радио честотите и за мобилната телевизия;

  • насърчи цялостния подход за разработване на висококачествено иновативно съдържание;

  • продължи реализирането на стратегията за сигурността чрез съобщение за кибер престъпленията и ще извърши оценка на ENISA, за да вземе решение относно продължаването на нейния мандат, и ще прецени необходимостта от допълнителни действия в областта на сигурността (2008 г.).

3.2.Иновации и научноизследователска и развойна дейност за ИКТ


Насърчаването на изследователската дейност и иновациите заема централно място в стратегията на Комисията за растеж и заетост. Целта на ЕС е 3% от нейния БВП да се заделя за научноизследователска и развойна дейност, от които 2% следва да се дойдат от частния сектор. ЕС все още е далеч от постигането на тази цел, като около 1,9% oт БВП се изразходват за научноизследователска и развойна дейност (НИРД). Годишният доклад за напредъка по Лисабонската стратегия за 2006 г. подчертава, че всички държави-членки са си поставили национални цели по отношение на инвестициите в НИРД и ако всички тези цели бъдат реализирани, ЕС ще постигне ниво на инвестициите в НИРД от 2,6% от БВП към 2010 г.

Индустриите, свързани с ИКТ, формират голяма част от общите разходи на бизнеса за НИРД (26% през 2003 г.7). Както бе подчертано от работната група по ИКТ, увеличаването на разходите за НИРД в областта на ИКТ е от ключово значение, ако ЕС иска да постигне поставената цел от 3%. Европейската научноизследователска и иновативна дейност са значително подпомогнати от стартирането на Седмата рамкова програма за изследователска дейност (РП7), която ще функционира в периода 2007-2013 г. ЕС ще инвестира 9 милиарда еуро в ИКТ - най-голямото самостоятелно перо в РП7. Комисията ще продължи да сътрудничи за прилагането на деветте европейски технологични платформи за ИКТ, създадени с цел укрепване на сътрудничеството с индустрията и постигане на критична маса от изследователска дейност в стратегически области. Две от платформите ще осигурят основата за Съвместни технологични инициативи (СТИ) – нов тип инициатива, която ще обедини средствата на ЕС, държавите-членки и индустрията в публично-частни партньорства за научни изследвания с цел подпомагане на авангардната европейска изследователска дейност.

ЕС се ангажира и с подобряване на рамковите условия за извършване на иновации8 и е откроил 10 ключови мерки за тази цел9. Комисията работи за откриване на съответните пропуски в политиката, за да подсигури, че стандартизационната политика на ЕС за ИКТ сектора може да посрещне предизвикателствата на днешните динамично променящи се пазари. Тя ще насърчи и обществените органи да си сътрудничат и да подсилят ролята на публичния сектор на ЕС като първи купувач на иновативни продукти и услуги и/или на продукти и услуги, които все още не са пуснати в търговската мрежа, като по този начин разкрие нови възможности за първоначално пускане на пазара, освен на другите, и на ИКТ-базирани продукти и услуги.

Иновациите произтичат не само от изследователска дейност, а все повече са подтиквани от потребителите на технологиите или от организационни промени. Програмата за подпомагане на политиката за ИКТ (ППП за ИКТ), която е част от Програмата за конкурентоспособност и иновации (ПКИ) стимулира иновациите и конкурентоспособността чрез по-широко навлизане и възможно най-добро използване на ИКТ от гражданите, правителствата и бизнеса, и по-специално от МСП. През 2007 г. ППП за ИКТ ще се съсредоточи върху ролята на публичния сектор като потребител и ще се занимае с три основни теми: ефикасни и оперативно съвместими услуги на електронното управление; ИКТ за интеграция на достъпа, остаряване и социална интеграция и ИКТ за устойчиви и оперативно съвместими здравни услуги. През 2007 г. Комисията ще продължи да следи потребностите по отношение на политиката, за да насърчи и улесни електронния бизнес в рамките на eBusiness W@tch (Наблюдение на електронния бизнес) и eBSN10 (Европейска мрежа за подпомагане на електронния бизнес). Тя ще отговори на призива на работната група по ИКТ за разработване на дългосрочна стратегия за електронни умения, включително за връзката им с образованието и обучението.

Държавите-членки и регионите се насърчават да подпомагат разпространението на ИКТ в съответствие с техните потребности както от разработването на ИКТ продукти и услуги, така и от инфраструктура. По структурните фондове ЕС е заделил около 7 милиарда еуро за периода 2000-2006 г. за проекти, свързани с ИКТ. ИКТ са и един от приоритетите на стратегическите насоки на Общността в областта на сближаването за периода 2007-2013 г.11.

През 2007-2008 г. Комисията ще:


  • предложи СТИ за наноелектрониката (ЕNIAC) и за вградените системи (ARTEMIS), по които Съветът да вземе решение;

  • направи преглед на стандартизацията на ИКТ;

  • се занимае с потенциала на доставките на стоки и услуги, които все още не са пуснати в търговската мрежа, с цел подобряване на качеството на публичните услуги и достиженията на Европа в сферата на иновациите;

  • продължи да координира политиката за навлизането на ИКТ; ще направи преглед на политиките и тенденциите в електронния бизнес и ще определи еобходимите мерки за тези политики;

  • се занимае с необходимостта от действия в областта на електронните умения и трудовата реализация като част от продължаването на дейността на работната група по ИКТ.

3.3.Включване, по-добри публични услуги и качество на живот


Включване

Тъй като иновациите преобразуват ролята на потребителите, съществува все по нарастваща потребност всички потребители да останат „на борда”. Конференцията за електронно включване в Рига постави началото на процес на размисъл в тази посока чрез декларация на министрите, която формулира политически насоки за бъдещи действия. Като следваща стъпка Комисията ще очертае своята визия за инициативата Електронно включване 2008 г. като се позове на разширени консултации. Тя ще направи преглед на напредъка в областта на електронния достъп и ще обмисли необходимостта от допълнителни действия, включително предложения за правни мерки12.

Комисията ще продължи да оказва своята подкрепа за осигуряване на широколентов достъп на всички европейци. Това ще допринесе за амбициозната инициатива на Комисията „Региони за икономическа промяна”, предприета по структурните фондове.13 Допълнителна част от изпълнението на ангажиментите по декларацията от Рига ще бъде извършването на преглед от страна на Комисията на мерките и политиките за цифрова грамотност в тясна взаимовръзка с образованието и обучението.

През 2007-2008 г. Комисията ще:


  • изложи вижданията си за цялостна политика за електронното включване (2007 г.) и ще изготви европейска инициатива за електронно включване за 2008 г.;

  • направи преглед на напредъка в сферата на електронния достъп и ще предложи допълнителни действия, ако е необходимо;

  • окаже подкрепа за повишаване на осведомеността (чрез значима инициатива, посветена на широколентовия достъп в селските общности през 2007 г.) и за размяната на най-добри практики (чрез Интернет страница) за осигуряване на високоскоростен широколентов достъп за всички европейци;

  • създаде регионални мрежи „По-добри ИКТ-връзки между регионите” и „Осигуряване на електронно управление за регионите и бизнеса” като част от инициативата за регионите за икономическа промяна;

  • направи преглед на мерките и политиките за цифрова грамотност.

По-добри публични услуги

През 2006 г. публичните онлайн услуги придобиха по-голяма зрялост, което е най-видимо в областта на електронното управление и електронното здравеопазване. Държавите-членки постигат напредък в своите национални инициативи за електронно управление и си сътрудничат в общите си дейности на ниво ЕС за постигане на амбициозните цели на плана за действие за електронно управление до 2010 г. През 2006 г. без открит портал за електронното здравеопазване в ЕС. Всички държави-членки са завършили своите стратегии за електронно здравеопазване и ще бъде предоставено обобщение на националните добри практики в областта на електронното здравеопазване.

Държавите-членки признават европейското измерение на публичните услуги, които ИКТ правят възможни, и са идентифицирали ключовите фактори за постигане на трансгранична оперативна съвместимост. В рамките на Програмата за взаимно предоставяне на паневропейски електронноправителствени услуги за публични администрации, стопански предприятия и граждани (IDABC), Комисията ще преразгледа Европейската рамка за оперативна съвместимост за 2007 г.14 Комисията ще даде и препоръка за оперативната съвместимост в електронното здравеопазване и ще предприеме мерки в подкрепа на благоприятния за иновации пазар на услуги в електронното здравеопазване в областта на наблюдението и контрола на личното здравословно състояние. Целта е до 2008 г. да се въведат мрежи за здравна информация, базирани на фиксиран и безжичен широколентов достъп, както и на мобилни инфраструктури и Грид технологии.

През 2007-2008 г., широкомащабните пилотни проекти по програмата за подкрепа на политиката за ИКТ ще продължат да подкрепят по-добрите публични услуги в области като електронните лични документи, сигурното предаване на документи между администрациите, електронните доставки, електронното участие, данните на пациентите, които се нуждаят от спешна помощ, и електронното издаване на рецепти. Широкомащабните пилотни проекти в областта на електроните доставки и електронните лични документи ще бъдат подпомагани и от продължаващата работа по програмата IDABC в тези области.



През 2007-2008 г. Комисията ще:

  • продължи да подкрепя осъществяването на плана за действие за електронно управление, включително като продължи усилията си за интегриране и преобразуване на своята собствена администрация и преразгледа Европейската рамка за оперативна съвместимост;

  • издаде препоръка за оперативна съвместимост в електронното здравеопазване, ще подпомогне благоприятния за иновации електронен пазар за здравни услуги и ще създаде оперативно съвместима мрежа за здравна информация (2008 г.);

  • стартира широкомащабни пилотни проекти по ПКИ.

Качество на живот

ИКТ са не само двигател на иновациите и конкурентоспособността, но и променят начинът, по който хората живеят и общуват. Отговорът на i2010 е концентриране върху области, където технологичните иновации биха могли значително да подобрят качеството на живот: остаряването, културното многообразие, интелигентните автомобили и климатичните промени.

През 2007 г. Комисията ще постави началото на водещата инициатива по темата „Да остаряваме добре в информационното общество“. Тя ще включва изследователска инициатива върху живота, подпомаган от заобикалящата среда (ЖПЗС), на основание член 169 от Договора за ЕС, за интегриране на технологиите в продукти и услуги с цел да се осигури връзката между прогресивната изследователска дейност и нейното прилагане. Тя ще бъде допълнена с по-дългосрочна изследователска дейност по РП6 и РП7 и дейности, свързани с нейното прилагане по ПКИ като например домашните грижи за възрастни.

Водещите инициативи за дигитални библиотеки и за интелигентни коли са в процес на реализация. Комисията издаде насоки за цифровизацията, онлайн достъпа до материалите в областта на културата и цифровото съхранение, както и за научните ресурси. От държавите-членки бе поискано да върнат на дневен ред електронните обаждания. През 2007 Комисията ще оцени напредъка по отношение на интелигентния автомобил и на преговорите за доброволното въвеждане на електронното обаждане в превозните средства.

Новите ИКТ-базирани технологии са от първостепенно значение не само за по-ефективно използване на ресурсите, но и за постигане на качествени промени към радикално различни, по-устойчиви икономически и социални потребителски модели. През 2007 г., ще бъде разработена водеща инициатива по i2010, която ще се занимае с някои приоритети като например енергийната ефективност и екологичната устойчивост.



През 2007-2008 г. Комисията ще:

  • постави началото на водеща инициатива по темата „Да остаряваме добре в информационното общество”, ще предложи ЖПЗС инициатива по член 169 и ще стартира пилотни проекти по ПКИ, които акцентират върху независимия живот и мониторинга върху хроничните болести;

  • направи преглед на изпълнението на препоръката за цифровизация, онлайн достъпа до културни материали и цифровото съхранение (2008 г.)

  • оцени реализацията на водещата инициатива за интелигентния автомобил и за електронното обаждане;

  • разработи флагманска инициатива за ИКТ за устойчив растеж.

4.Открояване на бъдещите тенденции


Лисабонската стратегия превърна иновациите в първостепенен приоритет, като ЕС разработи цялостна политическа програма за тази цел. ИКТ са широко признати като основен фактор, който прави иновациите възможни. Надграждайки достиженията на i2010 през 2005 и 2006 г., ЕС следва да възприеме по-далновиден подход и да заздрави връзката между политиките за ИКТ и приоритетите от Лисабон. Управляващите трябва, също така, да разберат как новите икономически и обществени достижения могат да разширят ползите от информационното общество към нови групи и да насърчат конкуренцията и водещата индустриална роля на Европа, като обхванат широката публика. Ето защо, следните три въпроса следва да бъдат засегнати в средносрочния преглед на i2010 през 2008 г.

Нова вълна от иновации в мрежите и в Интернет

Информационното общество се превръща в реалност. Евтините мрежи, разширени чрез мобилни или безжични мрежи, осигуряват възможност за непрекъсната връзка и използване на приложения и услуги, интегрирани в мрежата, като те започват да се използват все по-широко в обществото.

Тази промяна е подкрепена от нововъзникващите технологични тенденции, като например преминаването към много високоскоростни мрежи; повсеместни безжични технологии; уеб 2.0; така наречения „Интернет за предметите”; гридовете; новите структури на мрежите; уеб-базираните услуги; потребителските интефейси; съдържанията, създадени от потребители; и създаването на социални мрежи. Тези тенденции ще окажат влияние върху стопанската дейност и работната среда чрез предоставяне на нови възможности за индустрията и нови решения по отношение на електронния бизнес и заетостта, като по този начин подобрят баланса трудова дейност−личен живот. Те ще разширят и ролята на потребителите като създатели на иновации. Това вече се забелязва и чрез значителното увеличаване на количеството на съдържанието, създадено от потребители.

Въпреки че много аспекти на бъдещите мрежи и на Интернет няма не бъдат реализирани в рамките на известно време, вече могат да бъдат идентифицирани пречките пред развитието на информационното общество. Те опират до въпроси, които се простират от инвестициите в по-голяма широчина на лентата и неутралност на мрежата през наличието на спектър до сигурността. Един ранен дебат със заинтересованите страни относно дългосрочните достижения следва да разгледа необходимостта от евентуални промени в политиката.



Иновациите от потребителска гледна точка

С възникването на нови услуги, следващото предизвикателство е потребителят. Увеличаването на количеството на съдържанието, създадено от потребителите, открива нови перспективи за по-творческо и иновативно информационно общество. Така както потребителите използваха софтуер с отворен код за разработване на нови процеси на сътрудничество, така сега използват ИКТ за създаване и обмен на собствените си съдържания чрез иновативни методи. Това създава нови предизвикателства особено по отношение на правната отговорност при разпространението на съдържание и повторното използване на материали, защитени с авторски права, и на защита на правото на неприкосновеност на личния живот.

Следователно, традиционната визия за потребителите ще се промени в информационното общество. Въпреки всичко, политиките, чиято цел е премахването на бариерите пред по-широкото използване на ИКТ, така както са формулирани в i2010, няма да загубят своята актуалност. По инициативата „Електронно включване -2008 г.“ i2010 акцентира върху потребителите, като интересът на потребителите вече е отразен в политиките за ИКТ на Комисията. Пример за това е неотдавнашното предложение на Комисията за премахване на неоправдано високите такси за роуминг за потребителите.

Нови групи от населението започват да използват ИКТ услуги и продукти. Потребителте са все по-загрижени за неприкосновеността на личния живот, липсата на оперативна съвместимост, липсата на прозрачност по отношение на договорните условия и ценообразуването, изключителната сложност на приложенията и безрезултатността на съдебните спорове. Сега управляващите следва да отговорят на тези тревоги.

Подобряване на рамковите условия

Стратегията на ЕС за иновациите разглежда завършването на вътрешния пазар като начин за гарантиране на ефективна конкуренция и осигуряване на достатъчна, по своя мащаб, подкрепа за големите компании и за много МСП, за да станат конкурентноспособни на световно равнище. Поради това Комисията е планирала преразглеждане на стратегията за вътрешния пазар, което цели увеличаване на иновациите и прилагане на по-добра нормативна уредба.

Една от основните цели на i2010 е да създаде единно информационно пространство. До този момент акцентът бе поставян върху нормативна уредба за мрежите и съдържанието. ЕС, дори и да е постигнал напредък, със своите 27 отделни пазара все още е много далеч от единното информационно пространство. Пазарите за онлайн услуги вече са глобални, но много потребители от ЕС избягват да купуват стоки и услуги от друга държава-членка чрез Интернет. Тревогите от правно естество все още са пречка за предприятията да се ангажират с електронен бизнес, като в някои области има законодателни бариери, които създават потенциални пречки за конкурентоспособността15.

Нуждаем се от по-широка перспектива предвид новите тенденции. Например Интернет дава възможност на пациентите да търсят лечение в която и да било държава-членка в рамките на ЕС или извън него, като по същия начин и лекарите могат да предоставят услуги от разстояние. Това се отразява върху организацията на услугите и оказва въздействие върху публичните финанси. Следователно, разсъжденията за вътрешния пазар следва да излязат отвъд оценката на правните пречки, посочени в прегледа на правната рамка за електронните комуникации и директивата за аудиовизуалните медийни услуги. Опирайки се на дейността на работната група по ИКТ, разсъжденията следва да се насочат към преодоляване на бариерите, които възпрепятстват предоставянето на паневропейски услуги по Интернет, към проучване на начините, по които ИКТ могат да укрепят вътрешния пазар, и към опит за оценка на разходите за и рисковете от разпокъсаността на европейското информационно общество.


5.пътна карта за бъдещи дейности с оглед на средносрочния преглед на i2010


За да подготви дискусиите за средносрочния преглед на i2010 през 2008 г., Комисията предлага държавите-членки, групата на високо равнище по i2010, индустрията, гражданското общество и други заинтересовани страни да се включат по пряко в разработването на различните теми. Комисията ще:

  • разработи темите, които са откроени в глава 4 по-горе, в сътрудничество с групата на високо равнище по i2010.

  • започна публични консултации, които включват всички заинтересовани страни, с цел да се утвърдят предложените подходи за разработване на ключовите теми.

  • се занимае с основните въпроси, свързани със средносрочния преглед, по време на инициатива на високо равнище за i2010 през втората половина на 2007 г.

Резултатът от тези дискусии ще вдъхнови пролетния Европейски съвет през 2008 г., който трябва да се занимае със следващото поколение мрежи и Интернет. Средносрочният преглед на i2010 трябва да гарантира, че i2010 продължава да бъде валидна референтна рамка за европейското информационното общество и медийните политики, които дават възможност на Европа да се възползва напълно от достиженията, за да осъществи Лисабонската програма за растеж и заетост.

1Тази оценка е направена на база 25 държави-членки на ЕС. Данни на база 27 държави-членки на ЕС ще бъдат налични от 2007 г.

2http://ec.europa.eu/enterprise/ict/taskforce.htm

3Реализация на обновената Лисабонска програма – година на постигнати резултати, COM(2006) 816, 12.12.2006 г.

4„Предизвикателствата на сближаването” – работен документ на групата на високо равнище по i2010, 12.12.2006 г.

5Бърз достъп до радиоспектъра за безжични електронни комуникационни услуги чрез по-голяма гъвкавост, COM(2007) 50, 8.2.2007 г.

6Зелена книга за преразглеждане на достиженията на правото на Общността за защита на потребителите, COM(2006) 744, 8.2.2007 г.,
http://ec.europa.eu/consumers/cons_int/safe_shop/acquis/index_en.htm

7Оценка на службите на Комисията, базирана на изследване на ОИСР/Евростат за разходите за научно- изследователска и развойна дейност през 2003 г.

8Благоприятна за иновации, модерна Европа, COM(2006) 589, 12.10.2006 г.

9Прилагане на знанията в практиката: Стратегия за иновациите в ЕС, поставена на широка основа, COM(2006) 502, 13.9.2006 г.

10http://www.ebusiness-watch.org/ и http://ec.europa.eu/enterprise/e-bsn/index_en.html

11COM(2006) 386, 13.7.11.2006 г

12Например Комисията ще включи разпоредба, чиято цел е да направи аудиовизуалните услуги достъпни за хората със зрителни или слухови увреждания в изменените си предложения за директивата за аудиовизуалните медийни услуги (АВМУ).

13„Региони за икономическа промяна“, COM(2006) 675, 8.11.2006 г.

14http://ec.europa.eu/idabc/en/document/6227

15http://ec.europa.eu/enterprise/ict/taskforce.htm

BG BG



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница