Доклад за изпълнение на дейностите, за които е предоставено комплексно разрешително гълъбово, 2006 г



страница1/7
Дата11.03.2018
Размер1.28 Mb.
#62019
ТипДоклад
  1   2   3   4   5   6   7



Брикел” ЕАД гр.Гълъбово


ГОДИШЕН ДОКЛАД ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА

ДЕЙНОСТИТЕ, ЗА КОИТО Е ПРЕДОСТАВЕНО

КОМПЛЕКСНО РАЗРЕШИТЕЛНО
Гълъбово , 2006 г.


1.ФОРМАТ НА ДОКЛАДА

1.1 Уводна част на годишния доклад
Името и местонахождението на инсталацията

“БРИКЕЛ”-ЕАД гр.Гълъбово


Името на собственика или на оператора

“БРИКЕЛ”-ЕАД гр.Гълъбово


Регистрационния номер на разрешителното

Комплексно разрешително №40/2005 г.
Телефон, факс и e-mail на оператора / инсталацията

Тел: 042/67-02-16; факс: 0148/6-21-28; e-mail: sekretar@brikel-bg.com


Името на лицето за контакти :

инж. Диньо Маринов Бълдарамов – н-к отдел “ТЕ и ТБ”, тел: 0418/6-22-68 вътр.248 e-mail: baldaramov@brikel-bg.com


Кратко описание на всяка от дейностите, извършвани в инсталацията

На производствената площадка на “БРИКЕЛ” ЕАД е разположена горивна инсталация с обща топлинна мощност 1020 MW. Инсталацията се състои от шест броя енергийни парк генератори ЕПГ1-ЕПГ6. Произведената от горивната инсталация топлинна енергия се използва за производство на електроенергия, пара за сушене на въглища за собствено гориво и производство на брикети, гореща вода за топлоснабдителната мрежа на дружеството, гр. Гълъбово и площадката на “Енергоремонт”.

Основен енергоносител (основна производствена суровина) са лигнитни въглища, а основния технологичен носител на топлинната енергия е водата.

Шестте броя парогенератори тип БКЗ –210/140-ФВ – производство на Барнаулския котелен завод с паропроизводство 210 t/h и първоначални параметри на свежата пара: налягане 14,0 MPa и температура 5700 С , в последствие поради проблеми в паропрегревателя , температурата на свежата пара се намалява до 5350С, а налягането и на 13,5 Мра. Всеки котел е снабден с 4 броя прахоприготвящи системи с чукови мелници и инерционни сепаратори. През 40 годишната експлоатация на парогенераторите са правени няколкократно реконструкции, при които са подменени почти всички съоръжения и технологични възли: горивни уредби, конвективни нагревни повърхности вкл. Изнесени въздухоподгреватели със стъклени тръби и пепелоотделяне с монтаж на електрофилтри и др. Без съществени изменения са само барабана и каркаса.

Парогенераторът тип БКЗ-210-140-ФВ е барабанен тип с П-образна компановка, работеща под разреждане, с прахово изгаряне на въглищата. Заедно с въздух въглищният прах се вдухва в пещната камера на парогенератора, където изгаря, освобождавайки топлина за производството на пара. Необходимият въздух за изгарянето се подава от въздушните вентилатори. Продуктите на горенето (димните газове) се извеждат от парогенератора с помощта на димосмукателните вентилатори, преминавайки през устройства за очистване (електрофилтър) и се изпускат в атмосферата през комин. Тази част на парогенератора се нарича газо-въздушен тракт. Всеки парогенератор е съоръжен с четири броя мелници, два въздушни и два димосмукателни вентилатора, както и с четири разпалващи мазутни горелки.

Произведената в парогенераторите прегрята пара се подава към главен парен колектор, а от там към парните турбини, където топлинната енергия на парата се превръща в механична работа въртейки роторите на турбините, които са свързани с роторите на електрическите генератори

Преобразуване на топлинна енергия и производствена електроенергия от турбини ТГ1,2,3,4 и електрически генератори Г 1,2,3,4.

Парогенераторът, турбината, кондензаторът, помпите, свързващите ги тръбопроводи и другите съоръжения през които преминава вода и пара образуват пароводния тракт на енергийния блок.

От парната турбина чрез промишлен пароотбор се подава пара към площадка Брикетопроизводство, а чрез топлофикационен пароотбор-за топлофикационни цели.
Политиката по околна среда на предприятието

Основните цели в политиката по околна среда на “Брикел”- ЕАД за развитието на Дружеството са:

съхраняване и повишаване на потенциалните възможности за функциониране и развитие на електрогенериращите мощтности, намаляване на аварийността и повишаване на разполагаемостта;

повишаване ефективността на управление на техническите ресурси – намаляване разхода на електроенергия за собствени нужди и специфичния разход на гориво за производство, осигуряване на стабилни и безшлакови режими на работа на парогенераторите;

инвестиране в нови и бързо възвръщаеми иновации;

минимизиране на макроикономическите и стопански рискове;

усъвършенстване на собствения мониторинг

Организационната структура на предприятието, отнасяща се до управлението на околната среда – Приложение 1

РИОСВ, отговаряща за разрешителното

Съгласно Комплексно разрешително №40/2005 г. спазването на условията от него подлежи на контрол от РИОСВ гр.Стара Загора


Басейновата дирекция, на чиято територия е разположена инсталацията

Дружеството е разположено на територията на “Източнобеломорски район” гр.Пловдив



1.2 Обобщена информация, изисквана в годишния доклад
1. Замърсители, изпускани във въздуха.

Лигнитите изгаряни в централата се характеризират с високо приведено сярно съдържание вариращо в широки граници – 13-23 g/Kcal. Съответно и емисиите на SO2 в димните газове варират в широки граници. Средните им стойности са около 13 000 mg/Nm3 газ при стандартни условия. Това определя основните екологични проблеми свързани с работата на централата.

Количеството сяра, което се блокира в горивните остатъци – отнесеното с газовете гориво и шлак е около 17%. Като се извади тази стойност от общото сярно съдържание на изгаряното гориво се получава действително горимата сяра, изгоряла като серни оксиди.

Азотните оксиди емитирани от котлите са в широки граници, но при добра организация на горивния процес те са обикновено под нормата – от 200 до 300 mg/Nm3.

Очистването на димните газове от отнесената от тях пепел се извършва до висока степен. При нормална работа на електрофилтрите в след ремонтните периоди емисиите на пепел в газовете след тях са от порядъка на 50 mg/Nm3.

При нормална работа на котлите и добра настройка на горивните уредби емисиите на CO са малки и винаги далеч под нормата. Стойностите от контролните измервания са от порядъка на 0-20 mg/Nm3.

Стойностите на контролираните параметри за всяко пречиствателно съоръжение /6 бр.електрофилтри/ се следят непрекъснато и се записват в оперативни журнали. Констатираните временни превишавания на контролираните параметри напрежение и сила на тока своевременно са отстранявани и са текущо поддържани в съответствие с определените такива в таблица 9.1.1.1 на Комплексното разрешително.

Всички емисии на вредни вещества от Горивна инсталация за производство на топлинна енергия с номинална топлинна мощност 1020 MWh се изпускат организирано през единствения Комин № 1.

Източници на неорганизирани емисии са Депо за неопасни отпадъци – Сгуроотвал, дейности свързани с товарене и извозване на въглищен шлам и насипището за въглища (склад).

Неорганизираните източници са основно прахови, като основните компоненти са:

- отвяване на гориво от склада (насипището за въглища);

- отвяване на пепел и шлам от Сгуроотвала;

- запрашаване от транспортни ленти и пресипки;

Количеството гориво от склад, което се отвява зависи от сезона, като e по-голямо през лятото. Неговото количество силно се ограничава при добре оформени фигури, добре валирани и уплътнени с булдозер, в изпълнение на условие 9.3.11.

Зареждането на склада за въглища не се извършва при ветровито време. Предстои изграждане на улей, който ще намали запрашаването.
В централата се изгаря смес съставена от три вида гориво: сурово гориво с висока влага (Wtr 59%), обогатено енергийно гориво с влага около 27 % и трошляк и шлам от брикетното производство с влага около 25-35 %.

По целия транспортен път на обогатеното енергийно гориво са монтирани обезпрашителни инсталации, които работят ефективно и запрашаването е сведено до минимум.

Добавеният шлам от брикетното производство, се намива в специални секции на Сгуроотвала и след неговото осушаване се транспортира до цех “Въглеподаване” в централата с камиони, покрити с брезент, в изпълнение на условие 9.3.8.

Замърсяването от транспортните ленти е по-високо през лятото и по-ниско през зимата. Централата разполага с план за действие за предотвратяване на замърсяването на атмосферния въздух от неорганизирани източници.



Незатревената част от неработещата 3 А секция за пепелина на Сгуроотвала е 98 % покрита с геотекстил. Осушеният шлам от 3 А секция е покрит с геотекстил до неговото изгребване. В момента работеща е 3 Б секция, разделена на : две подсекции, в които се намива шлам от площадка Брикетопроизводство и една секция, в която се намива сгуропепелина от площадка Електропроизводство. Работещата секция за пепелина се намира под водно огледало с оросяваща се брегова ивица.

Неорганизираните емисии се минимизират чрез ежедневно и стриктно изпълнение на инструкциите по условие 9.3 от КР.

Всички дейности извършвани в “Брикел” ЕАД се извършват по начин недопускащ разпространението на миризми извън границите на производствената площадка, в съответствие на инструкцията по условие 9.4.3, поради което не са констатирани несъответствия и не са предприети коригиращи действия.

Съгласно Комплексно разрешително №40, условие 9.6.1 “Брикел” ЕАД трябва да започне да извършва собствени непрекъснати измервания на емисиите на вредни вещества в отпадъчните газове в срок до 31.12.2006 г.

Съвместно с ТЕЦ “Марица изток” 2 и ЕК “Марица изток 3 ” дружеството участва във въвеждането в експлоатация на Система за предизвестяване на неблагоприятните метеорологични условия. Подписан е договор с Национален институт по метеорология и хидрология /НИМХ/ гр. София и Консорциум “Метеорологични системи и екипировка” /МСЕ/ гр.София и е възложено проектиране и изграждане на Система за предизвестяване на неблагоприятните метеорологични условия и временно ограничаване на производствения капацитет на инсталацията с цел осигуряване спазването на нормите за всички основни и специфични показатели за качество на атмосферния въздух. Съгласно задълженията на Изпълнителите Системата ще бъде изградена и въведена в експлоатация в края на 2006 г. До момента е изградено точно копие на пункта за управление на СРП , разположено в НИМХ. Машините са доставени и са тези, които ще бъдат инсталирани в МИ-3, само IP адреса на сървъра е друг. Доставен е сървърът за РИОСВ. Завършва производството на двете нови АМС. Готови са механичните елементи, които трябва да се бетонират по метеоплощадките. Доставен и инсталиран е стандартния софтуер за машините в ПУ (WIN XP SP2 и MS Office); готов е специализирания софтуер за АСММ и се тества; до средата на април ще е готов за изпитания и дифузионния модел за първия етап.

За закъснението на въвеждането на Системата за ранно предупреждение на трите електроцентрали са наложени санкции от страна на РИОСВ гр. Ст. Загора.



В “БРИКЕЛ” ЕАД собствен мониторинг на отпадъчните газове към настоящия момент не се извършва. Информация за емисиите в отпадъчните газове се получава единствено от контролните емисионни измервания осъществявани от РИОСВ. През 2005 г. са извършени двукратно замервания на емисиите - през месеци май и юли-август, като по време на вторите замервания бяха констатирани значителни превишавания на емисионните норми за серен диоксид на някои от котлоагрегатите, което доведе и до общо средно превишаване на нормите. При направения анализ бяха констатирани комплексни причини за превишените норми – завишено съдържание на сяра в изгаряните в момента въглища, както и наличие на неуплътнености по пътя на димните газове, водещи до завишаване на кислорода и оттам и на серния диоксид. Предприети бяха действия по извеждане на котлите в ремонт, уплътняване на ИВП и отстраняване на присосите.

В срок до 31.12.2006 г. Дружеството ще започне да извършва собствени непрекъснати измервания на емисиите на вредни вещества в отпадъчните газове, съгласно Условие 9.6.1 от КР. Уточнен е изпълнителя, договарят се техническите характеристики. Предстои монтиране на Системата за мониторинг по време на планираното през месец юни цялостно спиране на Топлоцентралата.


2. Замърсители, изпускани във водите

На територията на "Брикел" ЕАД се образуват голям брой различни по характеристика отпадъчни води от отделните източници на замърсяване. Те се групират в няколко потока, в зависимост от количествената и качествената им характеристика, от отвеждането им, оборотното им използване или възможността за локалното им съвместно пречистване.

Формират се следните потоци отпадъчни води:


  1. Охлаждане на спомагателни съоръжения в котелен и турбинен цех

  2. Измиване на производствени площадки, паркинги и др. Отпадъчни води от “дворна канализация”

  3. Отпадъчни води от мазутно стопанство

  4. Смивни води

  5. Отпадъчни води от Химичен цех

  6. Битово-фекални води и дъждовна канализация


Отпадъчни води от ХЦ

Отпадъчните води от ХЦ се характеризират със замърсеност, варираща в твърде широки граници в часовете на денонощието и дните в годината, тъй като тя е във функционална зависимост от количеството и физикохимическия състав на суровата вода и изискванията към качествата на получената вода.

Отпадъчните води се характеризират с варираща в широки граници киселинност или алкалност (рН 1÷14), завишено съдържание на неорганични соли [хлориди (Cl); сулфати (SО4) и др.].

Общото съдържание на разтворени вещества също варира в широки граници в часовете на денонощието в зависимост от извършваните операции.



Отпадни води от ХЦ




Източници


Основни показатели


рн


сусп. в-ва mg/l


разтворени в-ва, mg/l


Са

mg/l


1


Варова декарбонизация

7,6-10.2

20931 -90000


235-448


16-36


2


Промиване на пясъчни филтри


6,2-7.2


300-1482


145-183


19-25


3


Н - филтри












разрохване


6.0-8,7


19-100


100-165


12-14,8




регенериране


1,0-2,5


-


10115-82442


2960-12298




промиване


1,8-3.1


-


2054-2907


251-889


4


OH - филтри












разрохване


4,0-6,2


-


15-45


0,0




регенериране

промиване




10,0-11,7 8,0-9,2


-

-


15900-24968

535-1984



18-33

0,0


Режимът на оттичане на тези води е много променлив поради периодичното им "залпово" изпускане.


Охлаждащи води от спомагателни съоръжения в котелен и турбинен цех. Водите са условно чисти, но е възможно замърсяване с нефтопродукти от течове.
Измиване на производствени площадки, паркинги и др. площи. Отпадъчни води от "дворната мрежа". Характеризират се със съдържание на механични примеси (пясък, въглищна пепел. сажди и др.) неразтворени и разтворени вещества предимно неорганични.

По-голямата част от тези води отиват е Сгуроотвала чрез БПС, а друга част отиват в дъждовната канализация и чрез ШПС (шламова помпена станция) се изпращат в Сгуроотвала.


Мазутно стопанство

Отпадъчните води от мазутно стопанство са замърсени с нефтопродукти. Замърсяването се получава при случайни разливи на мазут, от пропуски в арматурите, при изпускане на кондензат от резервоарите, получен при подгряване на мазута.


Смивни води от въглеподаването, миене на регенеративните въздухоподгреватели, електрофилтрите, тракта за транспортиране на горивото и др.
Битово-фекалните и дъждовните води се заустват като част от смесен поток води.
Отпадъчните води се характеризират с високо съдържание на неразтворени вещества (пепели) и нефтопродукти (1-1O mg/l), като q=2200 m3/h. Отпадъчните води чрез БПС се изпращат в Сгуроотвала.

Характеристика - изключително висока степен на неравномерност по дебит и състав в зависимост от степента на натоварване на производствените мощности и степента на отваряне на оборотните цикли.

Специфичните замърсители за тези отпадъчни води са завишеното съдържание на разтворени вещества предимно с неорганичен характер и преобладаващо съдържание на сулфатни йони; завишено съдържание на неразтворени вещества също с неорганичен характер и нефтопродукти.

• Характерна е високата степен на замърсеност с:

- неразтворени вещества вследствие хидротранспорта на сгуропепелните маси - 50 до 1OO g/1;

- с разтворени неорганични вещества, предимно сулфати е в резултат на извличането им от сгуропепелните маси.

• Съдържанието на нефтопродукти в общия поток се дължи на включените потоци производствено замърсени води в хидроизвозването на сгуропепелните маси.

Значимото периодично замърсяване с нефтопродукти се дължи на процесите в пещните камери (разпалването на котлите се извършва с мазут, при което периодично неизгорелия мазут попада в отпадъчните води), течовете в спомагателните съоръжения (редуктори на лентови транспортьори, багери, гресиране на лагери на лентови транспортьори и др.).

Нефтопродукти се внасят и с отпадъчните води от измиване на площадки, паркинги и др. площи, с води от дренажната система на турбинен цех и др.

• Съдържанието на нефтопродукти в общия поток варира в границите от следи до 10 mg/1.

• Друга важна характеристика на този поток е сравнително ниската степен на органично замърсяване.

• Отпадъчните води са предимно с неутрален характер.

• За отпадъчните води не е характерно наднормено замърсяване с йони на тежки метали.

Изброените отпадни води се заустват като смесен І поток (производствени, І поток охлаждащи води-от охлаждане на спомагателните съоръжения в котелен и турбинен цех, битово-фекални) отпадни води в р.Сазлийка.

На площадката се образуват охлаждащи води проточна система за охлаждане на кондензаторите на ТЕЦ формиращи ІІ поток охлаждащи води. От брегова помпена станция се подават около 25 000 -30 000 m3/h към кондензаторите, които се отвеждат след това към югоизточната част на яз. “Розов кладенец”, като при посочените емисионни ограничения в Комплексното разрешително не се наблюдава съществено въздействие върху приемника.



3.Замърсители, изпускани в почвата

Територията на обекта е разположена върху земя, която отдавна е изведена от селскостопанския поземлен фонд и се използва за промишлени цели - типично антропогенно променени почви, с петна от промишлени замърсявания.

По данни от проучване по повод изготвянето на ОВОС 1999 г е установено, че почвите в район от 15 км от ТЕЦ-а не са замърсени с тежки метали. Земите са оценени към равнище „А”, зона „АА”, т.е. почвата е определена като практически незамърсена и мултифункционална.

През последните години няма специални проучвания за замърсяване на почвите с органични и неорганични вещества в близост и извън обекта.

На терена на “Брикел”ЕАД няма пряко отвеждане на отпадъчните води в подземни водни обекти.

Във връзка с опазване на подземните води и почвата от замърсяване са определени местата за извършване на товаро-разтоварни дейности на територията на площадката и на основание условие 13.6.1 от Комплексно разрешително приложено Ви изпращаме план на площадката, на който са обозначени тези места.- Приложение 2



Съгласно условия 13.11.1 и 13.11.2 на КР №40, “Брикел“ ЕАД е извършил анализ за състоянието на почвите (Протоколи №3126/17.11.2005 г.,№3127/17.11.2005г., №3128/17.11.2005г. извършени от отдел “Регионална Лаборатория – гр. Стара Загора” към Изпълнителна Агенция по Околна Среда – гр. София) и извършва собствен мониторинг за тяхното състояние на територията на площадката. Получените резултати ще бъдат използвани като базови съгласно условие 13.11.1 за бъдещ мониторинг на почвите. Съставени са съответни протоколи, дадени като приложение към настоящия доклад. -Приложение 3

В Дружеството се прилага инструкция за ежемесечна проверка за течове от тръбопроводи и оборудване, разположени на открито (условие 13.1). Констатирано е едно несъответствие на 11.10.2005 г. в цех Химичен, което е отразено в Дневник. Установена е причината за разлива – износено коляно от корозивното действие на сярната киселина, във връзка с което са предприети корективни мерки за изолиране на износения участък от тръбопровода, демонтирането му и подмяната му с нов.

Разливи по условие 13.2 на вредни и опасни вещества върху производствената площадка (включително и в обвалованите зони), които могат да замърсят почвата/подземните води не са допускани, поради което не се е налагало третиране на образувани отпадъци.

Дружеството разполага със следните замърсители на почвата и подземните води (вредни и/или опасни вещества) : масла, мазут и химикали (в цех Химичен). Разливите могат да се получат от пропуски по резервоарите, тръбопреносната мрежа, фланцови съединения и уплътнения. При получени разливи дежурният персонал трябва да действа бързо и правилно за предотвратявате на разлива на опасните вещества и тяхното третиране за неутрализация и измиване.

За предотвратяване на разливи и течове с цел опазване на почвата и земните недра от замърсяване стриктно се прилагат всички инструкции по условие 13.

За установяване на химическия състав на подземните води за други цели са изследвани много проби, установено е, че водите са хидрокарбонатно–сулфатно калциеви със завишено съдържание на сулфати, което е характерно за терени в които има въглища.

Собственият мониторинг на подземните води по определените в Комплексното разрешително се извършват съобразно изискванията на Наредба №5/8.11.2000 г. от акредитирана лаборатория - по договор с Регионална лаборатория гр. Ст.Загора, копия от протоколите по него са дадени в Приложение 4.

Прилага се инструкция за периодична оценка на съответствието на концентрациите на вредни вещества в подземните води с определените в разрешителното такива. При извършения мониторинг е констатирано превишение на прага на замърсяване за показателите амониев азот, нитритен азот, хлориди, сулфати, нефтопродукти, желязо, хром (общ) при Сондаж №1. Комисия в състав Гл.инженер, н-к ТЕ и ТБ, н-к ТЦ и н-к ХЦ констатира несъответствията, анализира на причините за несъответствията – дейността на инсталациите от КР не е фактор, който влияе върху стойностите на горе цитираните показатели. Дружеството възнамерява да направи сравнителен анализ на подземни води от съседно населено място – с.Обручище. Констатираното превишение на показателя нефтопродукти при Сондаж №2 се свързва с разположеното в непосредствена близост старо мазутно стопанство. Дружеството е кандидатствало за отпущане на средства по програмата за отстраняване на екологични щети, причинени до момента на приватизацията на “Брикел” ЕАД гр.Гълъбово за обект “Старо мазутно стопанство”.



4. Транспорт на замърсители извън площадката

Територията на Дружеството напущат следните видове отпадъци /живачни лампи, отработени масла, железни отпадъци, излезли от употреба гуми, битови отпадъци/, за което има сключени съответни договори с фирми притежаващи разрешително за такава дейност.

За 2005 г.са предадени 0,125 тона живачни лампи на “Балбок Инженеринг” АД и 4,222 тона автомобилни гуми на Консорциум “ГУМИ-ЕКО“, притежаващи съответните разрешителни за упражняваната от тях дейност.

Битовите отпадъци, за изтеклата година 38,7 т. се събират на площадката и се извозват от външна фирма “БКС” гр.Гълъбово по договор.Железните отпадъци в количество 94,36 т. са предадени на “Петгруп Гълъбово” ЕООД гр. Хасково.



5. Произведени, обработени или използвани замърсители

Съгласно условие 11.2.10 от Комплексно разрешително №40 “Брикел” ЕАД приема отпадък въглищен шлам в количество 30 000 t/y за последващо оползотворяване в енергийните котли на горивна инсталация за производство на топлинна енергия. За 2005 г. са образувани 17 295 т. и са оползотворени 6 370 т.



При изгаряне на Източно-Маришки лигнитни въглища, с високо съдържание на пепел и сяра се отделят финни прахови частици, серен диоксид, азотни и въглеродни оксиди и диоксиди които замърсяват околната среда. При разпалване на котлите се използва мазут, с което също се образуват серни, азотни и въглеродни оксиди и диоксиди.

Използват се и спомагателни материали като: сярна киселина, натриева основа и амоняк. Резервоарите и съоръженията в които се съхраняват тези материали са обезопасени с обваловки които не позволяват замърсяване на околната среда.

Азотът и калиевата основа са спомагателни материали, използвани при производството на водород. Същите са обезопасени и не могат да предизвикат замърсяване на околната среда.
6. Емисии на промишлени води в:

(a) канализацията - дружеството не изпуска емисии на промишлени води в общинската канализация
(б) повърхностните води

Дружеството е източник на промишлени води само в повърхностни води. “Брикел” ЕАД зауства смесен поток (производствени, І поток охлаждащи води-от охлаждане на спомагателните съоръжения в котелен и турбинен цех, битово-фекални) отпадни води в р.Сазлийка, при спазване на индивидуалните си емисионни ограничения. Мониторингът на отпадните води съгласно Комплексно разрешително се извършва от акредитирана лаборатория. Дружеството има договор с Регионална лаборатория към ИАОС гр.Ст.Загора за извършване на мониторинг. Стойностите на контролираните параметри са отразени в съответни протоколи. За всяко превишаване на стойностите на контролираните параметри на основание условие 7.1 от Комплексно разрешително са уведомени писмено Областния управител, кмета на Община Гълъбово, Държавна агенция “Гражданска защита”, като на РИОСВ гр.Стара Загора и Басейнова дирекция Източнобеломорски район гр.Пловдив са предоставени и копия от съответните протоколи.

Извършва се мониторинг на работата на пречиствателно оборудване за производствени отпадни води – неутрализационна шахта за поток отпадъчни води от регенерация на йонообменни филтри . За изтеклата година са направени 9 проверки, констатирани са 2 несъответствия (в констативни протоколи в цех Химичен), поради превишена доза на варното мляко и високи хидратни стойности на изходящата вода след реактор-утаителя. Предприети са коригиращи действия - намалено дозиране на варното мляко в реактор-утаителя и увеличен дебит на Н-катионираната вода от НІ №5 и НІ №3. През останалото време стойностите на контролирания параметър pH са поддържани оптимални.

Производствените отпадни води от мазутно стопанство се пречистват чрез пречиствателни съоръжения: сепарираща шахта и филтър с дървени стърготини, за които чрез лабораторен анализ се извършва ежемесечен мониторинг за контролиран параметър нефтопродукти. Прилагат се инструкции за поддържане на оптимални стойности на контролираните параметри на пречиствателното оборудване, инструкция за периодична проверка и поддръжка (ремонт). За резултатите от мониторинга се съставят съответни протоколи. Налице е превишаване на оптималните стойности за нефтопродукти.От извършените за годината 3 проверки са установени 3 несъответствия, причинени от нарушени нивелации на преливните прегради в сепаратор, замърсени стени на приемно отделение, износена спирателна арматура.Предприети са следните корективни действия: нивелирани преливни прегради, почистени стени на приемно отделение, подмяна на спирателна арматура.

За отпадните води от смесен поток зауствани в р.Сазлийка се осъществява мониторинг с честота определена с таблица 10.1.4.1 от КР. След получаване на резултатите от акредитираната лаборатория комисия в състав: Н-к ТЕ и ТБ и Специалисти еколози съставят констативен протокол за оценка на съответствието.За 2005 г. са направени 5 проби, като процентите на съответствие или несъответствие са дадени в табл. 3 от приложението. Констатирани са инцидентни превишавания на ИЕО за показателя неразтворени вещества, (в концентации по-ниски от тези на категорията на водоприемника). Налице са минимални текущи превишавания на показателите желязо ( ИЕО 1 mg/dm3, средногодишна концентрация 1,22 mg/dm3 ); остатъчен хлор ( ИЕО 0,2 mg/dm3, средногодишна концентрация 0,26 mg/dm3 ). За отстраняване на установените несъответствия в стойностите на горе цитираните показатели са предприети съвместни действия от н-к цех Котелен и н-к цех Турбинен за свеждане до минимум отпадните води в р.Сазлийка.

Горе цитираните средногодишни концентрации на контролираните показатели по отношение мониторинг на отпадни води, както и стойностите на параметрите на пречиствателните съоръжения се отнасят за пробовземания направени след влизане в сила на Комплексно разрешително, т.е не обхващат цялата изтекла година.

Състоянието на канализационната мрежа се проверява текущо и превантивно и констатираните несъответствия се отбелязват в Дневник за техническото състояние на водопроводната мрежа в Цех Топлофикация. За подмяна на хидранти, тръбопроводи и др., както и за рутинни проверки са налице констативни протоколи. За всички несъответствия са предприети корективни действия (ремонт на авариралото оборудване). За изтеклата година са извършени 4 бр. проверки, установени са два броя несъответствия (запушен клон на канализация и липсващи скари за водосток) и са предприети корективни действия: отпушване на клона и 24 часова промивка и възстановяване на скари за водосток.

Резултатите от мониторинга на повърхностни промишлени води са приложени в Приложение №5.




7. Емисии на охлаждащи води в:

(a) канализацията - Дружеството не изпуска емисии на промишлени води в общинската канализация

(б) повърхностните води

На площадката се образуват охлаждащи води проточна система за охлаждане на кондензаторите на ТЕЦ формиращи ІІ поток охлаждащи води, зауствани в яз. “Розов кладенец” .За тях се осъществява мониторинг с честота определена с таблица 10.2.4.2 от КР (веднъж месечно). След получаване на резултатите от акредитираната лаборатория комисия в състав: Гл.инженер, н-к ТЕ и ТБ, н-к ТЦ и н-к ХЦ констатира несъответствията, анализира причините за несъответствията и съставя констативен протокол за оценка на съответствието. До момента са направени 6 проби, в две от тях са с повишени стойностите на показател неразтворени вещества, като процентите на съответствие или несъответствие са дадени в табл. 4 от приложението. За периода не са превишени средногодишните концентрации. За отстраняване на установените несъответствия в стойностите на горе цитирания показател, комисията препоръчва да не се изхвърлят отпадни води при чистенето на кондензаторите в охлаждащия поток.

Резултатите от мониторинга са приложени в Приложение №6.
8. Емисии на битово-фекални води в:

(a) канализацията - Дружеството не е източник на емисии на битово-фекални води в общинската канализацията
(б) повърхностните води

Битово-фекалните води се формират от работещите в "Брикел" ЕАД и се характеризират с органична и бактериологична замърсеност. БПК5 - 10-50 mg/1. Неразтворени вещества 20-50 mg/1. Общ N - 2-10 mg/l в т.ч. N-NН4 - 0,5-5 mg/l, общ Р - 0,1-1,5 mg/1.

Битовите води се включват в смесения І поток заедно с дъждовната канализация.

Включените в общия поток непречистени битови отпадни води са със сравнително слаба органична замърсеност за отпадъчни води с такъв характер, което се дължи на завишената разходна норма.

Разреждането им е 2-3 пъти, така че общият поток е с ниска замърсеност, изразена чрез еквивалентните показатели окисляемост до 10 - 60 mg/l, БПК5 5-18 mg/l. ХПК 30-150 mg/l.

За битово-фекалните води отделен мониторинг не се извършва.


9. Емисии на дъждовни води

Битово-фекалните и дъждовните води се заустват като част от смесен поток и за тях отделен мониторинг не се извършва.


10. Доклад за генерираните отпадъци, включително количеството на тон продукция -

Образуваните отпадъци при работата на инсталациите не се различават по вид (код и наименование) и не превишават количествата, посочени в Таблица 11.1., Таблица 11.2., Таблица 11.3., Таблица 11.4 и Таблица 11.5 от КР.



Таблица 11.1. Производствени отпадъци, образувани от Инсталация за производство на топлинна енергия

Вид отпадък

Код

Количество

по КР

Отчетени количества за 2005 г.

Обезвреждане

t/MWh

t/y

t/MWh

t/y

Сгурия, шлака и дънна пепел от котли

10.01.01

0,015

90 000

0,0145


52 456

Код D1- депониране на сгуроотвал

Увлечена летяща пепел от изгаряне на въглища

10.01.02

0,08

480 000

0,075


291 304

Код D1- депониране на сгуроотвал

Утайки от декарбонизиране (с варно мляко)

19.09.03

-

12

-

9,343

Код D1- депониране на Депо за неопасни (производствени и строителни) отпадъци, в местността “Батака”

Облицовъчни и

огнеупорни материали от неметалургични процеси, различни от упоменатите в 16.11.05

16.11.06

-

285

Не

Не

Код D1- депониране на Депо за неопасни (производствени и строителни) отпадъци, в местността “Батака”

Разтвори и утайки от регенерация на йонообменници

19.09.06

-

0

Не

Не

Код D1- депониране на Депо за неопасни (производствени и строителни) отпадъци, в местността “Батака”


Завишените разходни норми на количеството отпадък за единица продукт пряко генериран в производствения процес се дължат на повишено съдържание на пепел в лигнитните въглища от “Мини Марица Изток”ЕАД.
Таблица 11.2. Производствени отпадъци, образувани от цялата площадка

Вид отпадък

Код

Количество

Оползотворяване, преработване и рециклиране

по КР

t/y

Отчетено за

2005 г., t/y

Отпадъци от желязо и стомана

19.10.01

748

97


“Петгруп Гълъбово” ЕООД гр.Хасково

Отпадъци от цветни метали

19.10.02

10

1,04

“Петгруп Гълъбово” ЕООД гр.Хасково

Излезли от употреба гуми

16.01.03

2

3,172


“Консорциум Гуми-Еко” с.Габер

Изолационни материали, различни от упоменатите в 17.06.01 и 17.06.03

17.06.04

150

102,85

Код D1- депониране на Депо за неопасни (производствени и строителни) отпадъци, в местността “Батака”

Стърготини, стружки и изрезки от черни метали

12.01.01

10

0

Предаване на фирми

Стърготини,

стружки и изрезки от цветни метали

12.01.03

1

0

Предаване на фирми

Прах и частици от черни метали

12.01.02

2

0

Предаване на фирми

Отпадъци, неупоменати другаде

12.01.99

1

0

Код D1- депониране на Депо за неопасни (производствени и строителни) отпадъци, в местността “Батака”

Други батерии и акумулатори

16.06.05

0,1

0

Предаване на фирми


Таблица 11.3. Опасни отпадъци, образувани от цялата площадка

Вид отпадък

Код

Количество

по К Р

t/y

Отчетено за

2005 г. t/y

Временно съхраняване

Оползотворяване, преработване и рециклиране

Нехлорирани моторни, смазочни и масла за зъбни предавки на минерална основа

13.02.05*

30

0

Да – Маслено стопанство

Предаване на фирми

Нехлорирани изолационни и топлопредаващи масла на минерална основа (трансформаторно масло)

13.03.07*

35

0

Да – Маслено стопанство

Предаване на фирми

Изолационни материали, съдържащи азбест

17.06.01*

1

0,1

Да

Предаване на фирми

Флуоресцентни тръби и други отпадъци, съдържащи живак (луминесцентни лампи и други отпадъци съдържащи живак)

20.01.21*

500 бр/г

211бр.

Да – склад АБКО

“Балбок Инженеринг” АД

гр.София


Оловни акумулаторни батерии

16.06.01*

0,5

0,03

Да - Автогараж

Предаване на фирми

Други моторни, смазочни и масла за зъбни предавки

13.02.08*

15

0

Да – Маслено стопанство

Предаване на фирми

Отпадъци, съдържащи масла и нефтопродукти

16.07.08*

1

0

Да – Маслено стопанство

Условие

11.5.3

Абсорбенти, филтърни материали, кърпи за изтриване и предпазни облекла, замърсени с опасни вещества

15.02.02*

1

0

Да – Маслено стопанство

Условие

11.5.3

Утайки от маслоуловителни шахти

13.05.03*

2

0

Да – Маслено стопанство

Предаване на фирми


Таблица 11.4. Строителни отпадъци

Вид отпадък

Код

Количество


Обезвреждане

По КР

t/y

Отчетено за 2005 г. t/y

Смеси от бетон, тухли, керемиди, плочки, фаянсови и керамични изделия, различни от упоменатите в 17.01.06

17.01.07

115

46,59


Код D1- депониране на Депо за неопасни (производствени и строителни) отпадъци, в местността “Батака”

Таблица 11.5. Битови отпадъци

Вид отпадък

Код

Количество t/y

Оползотворява

не, преработване и рециклиране

Обезвреждане

по КР

Отчетено за 2005 г.

Смесени битови отпадъци

20.03.01

40

38,7

Не

“Благоустройство и чистота “ ЕООД

Гр.Гълъбово




След влизане в сила на КР № 40/2005 г. е създадена организация извършване на за ежемесечни проверки на площадките за временно съхранение на отпадъците. Проверява се спазването на Системата за разделно събиране на отпадъците, състоянието на съдовете и контейнерите за събиране и съхранение на отпадъци, състояние на депото за неопасни отпадъци – Сгуроотвал и депото за неопасни /производствени и строителни/ отпадъци. Направени са десет проверки, като на три пъти са предприети коригиращи действия – запръстяване на депото за неопасни /производствени и строителни/ отпадъци. Други несответсвия не са констатирани. Резултатите от проверките и предприетите коригиращи действия са отразени в Дневник.

11. Доклад за потреблението на вода, енергия, горива, суровини и спомагателни материали, включително използваното количество на тон продукция.
Потребление на вода

Инсталация

Разходна норма

Годишно количество

m3

По КР


За 2005

По КР


За 2005

Горивна инсталация за производство на топлинна енергия с номинална топлинна мощност 1 020 MWt

0,395 m3/MWh

0.113 m3/MWh

3 529 400

544 668

Инсталация за производство на водород (обезсолена вода)

1 dm3/Nm3 водород

0,92 dm3/Nm3 водород

14 600

8,55

Депо за неопасни отпадъци - Сгуроотвал

8.3 m3/t пепелина

7,8 m3/t пепелина

219 000

143 528

От таблицата е видно, че няма превишение на водните количества за 2005 г.

Проверките на техническото състояние на водопроводната мрежа по условие 8.1.7 от КР се извършват от цех Топлофикация. Извършени са 4 проверки, установени 10 несъответствия, причинени от: износена спирателна арматура, износен и корозирал тръбен участък, пропуск по водопроводната мрежа, замръзнали участъци по водопроводната мрежа. Предприети са следните корективни действия: подмяна на спирателна арматура и корозирал тръбен участък, затваряне на пробойна и възстановяване на водоподаването, размразяване на участък и възстановяване на водоподаването, изграждане на нови водопроводни линии. Всички установени несъответствия и предприети корективни действия са заведени в Дневник за техническото състояние на водопроводната мрежа.

Използване на енергия


Наименование на инсталацията

Електроенергия за единица продукт

Топлоенергия за единица продукт (МWh/MWh)

По КР


За 2005

Горивна инсталация за производство на топлинна енергия с номинална топлинна мощност 1 020 MWt

48,793 кWh/MWh

50,8

кWh/MWh


-

Инсталация за производство на водород

3,9 кWh/Nm3

3,889 кWh/Nm3

-

Депо за неопасни отпадъци - Сгуроотвал

29,64 кWh/тон пепелина

23,96 кWh/тон пепелина

-

За изминалата година са направени 12 ежемесечни оценки на съответствието на изразходваното количество електрическа енергия за собствени нужди за Горивна инсталация за производство на топлинна енергия, отразени в протоколи в отдел Производствен. Констатирани са 5 несъответствия, причинени от проведени ремонтни мероприятия по основните съоръжения и намалено производство на брикети, при което се получава неподходяща схема на работа на основните съоръжения.

Ежемесечната проверка на съответствието на изразходваното количество електрическа енергия за производство на водород, отразена в протоколи в Ел.цех показва превишение на норми за месеците ноември и декември, поради ниските температури и замръзване на водни линии, което е наложило електролизера да работи на празен ход. Взети са корективни мерки за монтиране на изолация на водните линии, рециркулация на водата.

Проверките по условие 8.2.5.3 се документират в цех Турбинен и Топлофикация. Проверките в Турбинен цех се завеждат в Журнал. Констатирано е едно несъответствие - спукан върхов бойлер при осъществени 7 проверки. Несъответствието своевременно е отстранено (отремонтирано). От извършените 4 проверки по техническото състояние на топлопреносната мрежа от цех Топлофикация са установени 3 несъответствия: износени запорни органи на спирателна арматура, износен тръбен участък от захранващ топлопровод, пропуск на вода по захранващ топлопровод. Предприети са следните корективни действия: подмяна на спирателна арматура и тръбен участък, заваряване на пробойна и възстановяване на топлоснабдяването. Всички установени несъответствия и предприети корективни действия са заведени в Журнал за техническото състояние на топлопреносната мрежа.


Използване на суровини, спомагателни материали и горива

Горивна инсталация за производство на топлинна енергия


Гориво

Количество 2005

[t/MWh]

Количество

[t/y]

Лигнитни въглища – за п-во на електроенергия

0,399

2 125 863

Лигнитни въглища – за п-во на топлоенергия

0,015

Котелно гориво (мазут) – разпалване, за п-во на електроенергия

0,000255

888

Котелно гориво (мазут) – разпалване, за п-во на топлоенергия

0,0000465

От ежемесечната оценка на съответствието на количеството условно гориво са установени 8 несъответствия, по вина на влошено техническо състояние на мощностите. Корективните действия са свързани с осъществена ремонтна дейност и проведени разговори с мини “Марица Изток” за по-точно стесняване на диапазона на пепелта в точност към 33 % пепелно съдържание на енергийните въглища и 19 % пепелно съдържание на брикетируемите въглища.

За 2005 г. не са превишени разрешените разходни норми за спомагателни материали цитирани в табл. 8.3.1.1. от КР. Една от ежемесечните проверки за разходни норми на сярна киселина е с незначително превишение, дължащо се на влошени показатели на суровата вода. Това е наложило пълен анализ на водата от река „Сазлийка“.


Спомагателен материал

Количество

[t/MWh]

Количество

[t/y]

Сярна киселина - за п-во на електроенергия

0,000216

1048

Сярна киселина - за п-во на топлоенергия

0,000190

Натриева основа - за п-во на електроенергия

0,000054

263

Натриева основа - за п-во на топлоенергия

0,000048

Амоняк - за п-во на електроенергия

0,0000009

4,33

Амоняк - за п-во на топлоенергия

0,0000008

Консумация и съхраняване на суровини, включително горива са дадени в приложение №7.




Каталог: eea -> main-site
main-site -> Доклад за изпълнение на дейностите, за които е предоставено комплексно разрешително
main-site -> Решение №400-Н0-И0-А0-тг1/28. 05. 2011 г., актуализирано с Решение №400-Н0-И0-А1-тг-1/15. 12. 2011 г. Отчетен период
main-site -> Доклад за изпълнение на дейностите, за които е предоставено комплексно разрешително
main-site -> Доклад по околна среда (гдос) за изпълнението на дейностите за 2009 г., за които е предоставено Комплексно разрешително №355-но/2008 г
main-site -> Решение №116-Н0-И0-А1/2008 г на Министъра на околната среда и водите Отчетен период : Стара Загора, март 2011 г
main-site -> Приложения към техническите спецификации приложение 1 Видове, обект на Обособена позиция 1
main-site -> Приложения към техническите спецификации приложение 1 Видове, обект на Обособена позиция 1
main-site -> Технически изисквания


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница