Доклад за изпълнение на дейностите, за които е предоставено комплексно разрешително



Дата11.01.2018
Размер387.89 Kb.
#43850
ТипДоклад




ГОДИШЕН ДОКЛАД


ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ДЕЙНОСТИТЕ,

ЗА КОИТО Е ПРЕДОСТАВЕНО КОМПЛЕКСНО РАЗРЕШИТЕЛНО

251-НО/2008




СД “МАРВАС-90-ФРЕНКЕВИ С-ИЕ”

ГРАД ПЛОВДИВ

Русе, март 2012
С Ъ Д Ъ Р Ж А Н И Е



1. Увод
Наименование на инсталацията, за която е издадено комплексно разрешително
СД “МАРВАС-90-ФРЕНКЕВИ С-ИЕ”
Адрес по местонахождение на инсталацията
7243, ул. „Кирил и Методи” № 64, село Киченица, Община Разград
Регистрационен номер на КР
№ 251-НО/2008
Дата на подписване на КР
05.09.2008 г.
Дата на влизане в сила на КР
20.09.2008 г.
Оператор на инсталацията, като се посочва конкретно кой е притежател на разрешителното
СД “МАРВАС-90-ФРЕНКЕВИ С-ИЕ”
Адрес, тел. номер, факс, e-mail на собственика / оператора
гр. Пловдив, 4000, бул. “Ал. Стамболийски” № 75, бл. 1114, вх. В, ап. 21

Тел./факс: 032 / 693 - 507

e-mail: marvas90@dir.bg
Лице за контакти
Василка Френкева - Управител

Адрес, тел. номер, факс, e-mail на лицето за контакти
7243, ул. „Кирил и Методи” № 64, село Киченица, Община Разград Тел./факс: 032 / 693 – 507
Моб. тел. 0886/407 040

e-mail: marvas90@dir.bg



Кратко описание на всяка от дейностите/процесите, извършвани в инсталацията
СД “МАРВАС – 90 – ФРЕНКЕВИ С-ИЕ” – гр. Пловдив, съгласно Решение на Пловдивски окръжен съд по фирмено дело № 6714/1990 г. е с предмет на дейност: производство, изкупуване, преработка, реализация на селскостопанска и животинска продукция, търговска дейност в страната и чужбина и други. Оператора притежава Птицеферма в с. Киченица, с основна дейност – производство на яйца и птици. Началото на дейността на дружеството се поставя през 1990 г., след наемането на производствени халета от държавното предприятие за производство на яйца и птици в гр. Завет. През 1995 г., дружеството закупува ферма в с. Киченица, която през периода 1995 – 1997 г. са извършени подобрения. Закупена е и прилежащата земя.

Понастоящем дружеството притежава 7 броя производствени халета, разпределени в 2 центъра, от които в първия са разположени 3 броя халета, всяко с площ от по 2 дка, яйцесклад – 280 кв.м., административно – битови и други спомагателни сгради. Във втория център са разположени 4 броя халета, с площ от по 1 дка, битови и други спомагателни сгради. Птицефермата е разположена на обща площ от 49 дка и притежава отлични условия за развитие на дейността. Фирмата разполага и с два собствени търговски склада на едро в гр. Пловдив, оборудвани с хладилници за месо и яйца.



Производствен капацитет на инсталацията
Инсталация за интензивно отглеждане на птици - 198 000 места за носачки (48 000 места за подрастващи носачки и 150 000 места за стокови носачки), включваща:

    • Интензивно отглеждане на подрастващи носачки – 4 броя халета;

    • Интензивно отглеждане на стокови носачки – 3 броя халета;


В инсталацията за интензивно отглеждане на птици средно-годишно за 2012г. са отгледани 116 741 броя птици.
Организационна структура на фирмата, отнасяща се до управлението на околната среда
Всички дейности в Дружеството, свързани с управлението на околната среда се осъществяват от специалист „Околна среда”. Задължени да му оказват съдействие и да му предоставят информация са всички служители в птицефермата.

РИОСВ , на чиято територия е разположена инсталацията
РИОСВ - Русе

гр. Русе, бул. “Придунавски” № 20



Басейнова дирекция, на чиято територия е разположена инсталацията
Басейнова дирекция “Дунавски район с център Плевен”

гр. Плевен, ул. “Чатладжа” № 60


2. Система за управление на околната среда
В СД „МАРВАС - ФРЕНКЕВИ И СИЕ” е въведена система за управление на околната среда, съгласно изискванията на условие № 5 от Комплексно разрешително № 251-Н0/2008г.



  • Структура и отговорности

Изготвен и утвърден от Управителя е списък на лицата отговорни за изпълнение на условията на Комплексно разрешително № 251-Н0/2008.


Във всяка една процедура и инструкция са определени конкретните отговорници по нейното прилагане, по осъществяване на заложените отговорности и по изпълнение на изискващия се контрол по нейното изпълнение.



  • Обучение

Във връзка с изискванията на комплексното разрешително Условие 5.2.1 в СД „МАРВАС - ФРЕНКЕВИ И СИЕ” е въведена система за обучение на персонала.

Обучението по екология на персонала в птицефермата обхваща всички равнища на ръководен и изпълнителски, съобразно структурата за управление и дефинираните отговорности.
Прилагат се следните видове обучения:
- Начална професионална подготовка – при постъпване на работа

- Периодична професионална подготовка – на всяко тримесечие



- Ежегодна – за повишаване на квалификацията

- Инцидентна – при възникване на авария и/или инцидент


В зависимост от нормативните екологични изисквания специалистът по „Околна среда”, ежегодно определя потребностите от обучения на персонала и изготвя съответните програми, които съгласува с управителя на дружеството. В случай на промяна на потребностите за обучение на персонала, програмите се актуализират.


  • Обмен на информация

Изготвен и утвърден от Управителя на дружеството е Списък на лицата с имена, длъжност, местоположение на работното място и телефон за контакт, отговорни за изпълнение на условията на Комплексно разрешително № 251-Н0/2008. Информацията е достъпна до всички служители.

Изготвен е Списък на органите/лицата, които трябва да бъдат уведомявани, съгласно условията на Комплексно разрешително № 251-Н0/2008.


  • Документиране

Изготвен е и се поддържа актуален списък с нормативната уредба по околна среда, регламентираща работата на инсталацията. Специалистът по околна среда следи за своевременното му актуализиране целогодишно.


На площадката е осигурен списък на всички необходими инструкции, изисквани с комплексното разрешително на достъпно за всички служители място, както и лицата отговорни за тяхното изпълнение.
Изготвен е приемо-предавателен протокол съдържащ списък, на кого от персонала (отговорните лица), какъв документ и кога е предоставен, като всички дейности се документират по дати, а получаването на съответните документи (процедури, инструкции и др.) става задължително срещу подпис.



  • Управление на документите

Изготвена е инструкция за актуализация на документите, изисквани с настоящото разрешително. Тяхното поддържане в актуално състояние е част от провежданата политика по околната среда и изискванията на нормативните документи.

Съгласно тази инструкция, управлението на документите се извършва в следната последователност:


  1. Определяне отговорността за длъжностни лица, отговорни за изготвяне на документа;

  2. Проверка на създадените документи за съответствие с поставените изисквания на дружеството;

  3. Утвърждаване на документите за издаване и разпространяване за употреба по работни места;

  4. Преглед и актуализация, при необходимост и съобразно променящите се условия и с последващо утвърждаване;

  5. Разпространение на документите до съответните вътрешни потребители;

  6. Изземване на невалидната документация.



  • Оперативно управление

Всички инструкции, изисквани с Комплексното разрешително за експлоатация и поддръжка са изготвени и се прилагат. Съхраняват се на площадката в писмен вид и при извършване на контролна проверка ще бъдат представени на компетентните органи при поискване.



  • Оценка на съответствие, проверка и коригиращи действия

Съгласно изискванията на Комплексното разрешително, операторът е разработил и утвърдил писмени инструкции за мониторинг на техническите и емисионни показатели, съгласно условията в разрешителното.


Разработени и утвърдени са писмени инструкции за периодична оценка на съответствието със стойностите на емисионните и технически показатели с определените в условията на разрешителното.
Разработени и утвърдени са писмени инструкции за установяване на причините за допуснатите несъответствия и предприемане на коригиращи действия.



  • Предотвратяване и контрол на аварийни ситуации

Прилага се, преразглежда и при необходимост, актуализира инструкция за работа на технологичното/пречиствателното оборудване след всяка авария.

Изготвен, съгласно нормативните изисквания е “ПЛАН ЗА ПРЕДОТВРАТЯВАНЕ И ЛИКВИДИРАНЕ НА АВАРИИ”, където са:


  • определени опасните вещества, съхранявани или образувани в резултат на производствена дейност с въздействие върху околната среда при авария;

  • определяни възможните аварийни ситуации с въздействие върху околната среда и здравето на хората. При определянето са включени и аварийните ситуации в резултат на наводнение или земетресение;

  • определяни са възможните начини на действие за вече определените аварийни ситуации и са избрани действия, които осигуряват най-добра защита за живота и здравето на хората и околната среда. За всяка от аварийните ситуации се документира избрания начин на действие, включително действията за предотвратяване/ограничаване на замърсяването на околната среда, опазване здравето и живота на хората и почистването на замърсяванията от аварията.

  • определен е начина за подготовка на персонала, отговорен за изпълнението на Плана за действие при аварии и периодично обновяване на готовността му за действие;

  • определени са сборните пунктове, както и най-подходящи пътища за извеждане на работещите от района на аварията. Инструкцията се прилага винаги при промяна в разположението на пътища, съоръжения или инсталации на територията на площадката;

  • определени са причините, довели до аварията и предприемане на коригиращи действия;

  • определени са и се извършва редовна техническа поддръжка на средствата за оповестяване при авария;

  • определени са необходимите средства за лична защита на работещите, редовната им проверка и поддръжка, както и безпрепятствения достъп до местата за тяхното съхранение;

  • определени са средствата за противодействие на възможните аварии (напр. пожарогасители, коф-помпи, адсорбенти за разливи и други), най-подходящите места за разполагането им, редовната им проверка и поддръжка в изправност;

  • редовно се актуализира списъка на персонала (с включени телефонни номера или други детайли по оповестяването), отговорен за изпълнение на действията, предвидени в Плана за действия при аварии.

Резултатите се документират.


  • Записи

Изготвен е образец на протокол, в които се извършва документиране и последващо съхраняване на данните от наблюдението на показателите и резултатите от оценка на съответствието с изискванията на условията в комплексното разрешително, причините за установените несъответствия и предприетите коригиращи действия.

На този етап не е възникнала необходимостта от преразглеждането и/или актуализацията на инструкциите за работа на технологичното/пречиствателното оборудване.

Списък с документите, доказващи съответствие с условията на разрешителното се съхранява на площадката.





  • Докладване

Настоящият доклад, представляващ изпълнението на дейностите, за които е предоставено Комплексно разрешително № 251-Н0/2008 е изготвен съгласно “Образец на годишен доклад за изпълнение на дейностите, за които е предоставено комплексното разрешително”, утвърден със Заповед № РД-806/31.10.2006 г., издадена от Министъра на околната среда и водите и се представя в определения срок.




  • Актуализация на СУОС

На настоящият етап не е необходимо актуализирането на системата за управление на околната среда, т.к. не се налага актуализация или изменение на издаденото комплексно разрешително.



3. Използване на ресурси
3.1. Използване на вода
Ползването на вода за производствени и питейно-битови нужди се осъществява единствено от градската водопроводна мрежа. Наличен е актуален договор за доставка на вода с експлоатиращото водопроводната мрежа ВиК дружество. Спазват се нормите и условията заложени в него.

Прилага се инструкция за експлоатация и поддръжка на поилните системи за птиците, както и инструкция за извършване на проверки на техническото състояние на водопроводната мрежа на площадката, установяване на течове и предприемане на действия за тяхното отстраняване.

Отчитането на изразходваното количество вода за производствени нужди става чрез измервателното устройство, обозначено на Схема № 4 и Схема № 5 от заявлението.
Изготвена е и се прилага инструкция за измерване/изчисляване и документиране на изразходваните количества вода за производствени нужди. Документираната информация включва:


  • Обща месечна консумация на вода за производствени нужди за площадката;

  • Месечна консумация на вода за производствени нужди за инсталацията, която попада в обхвата на приложение 4 на ЗООС;

  • Месечна консумация на вода за производствени нужди за единица продукт от инсталацията, която попада в обхвата на приложение 4 на ЗООС;

  • Годишна консумация на вода за производствени нужди за единица продукт от инсталацията, която попада в обхвата на приложение 4 на ЗООС.

Инструкцията за оценка на съответствието на изразходваните количества вода за производствени нужди с условията на разрешителното е изготвена. Тя включва установяване на причините за несъответствията и предприемане на коригиращи действия. Резултатите от изпълнението на инструкцията се документират. Към настоящия момент не са установени несъответствия.

Резултатите от проверките на техническото състояние на водопроводната мрежа се документират, не са установени течове за периода и съответно не са предприети действия за отстраняването им. Резултатите се съхраняват на площадката.

През 2012г. са извършени 2 планови проверки. Извънредни проверки не са извършвани. Не се е налагало извършването им.

Извършени са 3 планови проверки на техническото състояние на поилните инсталации, констатациите от проверките са, че инсталацията е в добро състояние.

Количеството използвана вода за производствени нужди през 2012 г. изразено като годишна консумация на вода за единица продукт е представената по - долу таблица.

Таблица 3.1


Източник на вода


Годишно количество,

Съгласно КР,

М3


Количество вода

[m3/единица продукт], съгласно КР



Използвано годишно количество

М3


Количество вода, за единица продукт,

м3/1000 бр. птици



Съответ-ствие

Водопроводна мрежа

-

96,38

9 730

83.87

Да



3.2. Използване на енергия
Изготвена е и се прилага инструкция за експлоатация и поддръжка на технологичното оборудване към хранилната инсталация (хранилни машини и шнекове), основен консуматор на електроенергия в Инсталация за интензивно отглеждане на птици. Резултатите се документират.

Измерените и изчислени изразходваните количества електроенергия се документират, изразени като:



  • Обща месечна консумация на електроенергия за площадката.

  • Месечна консумация на електроенергия за инсталацията, попадаща в обхвата на Приложение 4 на ЗООС;

  • Месечна консумация на електроенергия за производството на единица продукт за инсталацията, попадаща в обхвата на Приложение 4 на ЗООС;

  • Годишна консумация на електроенергия за производството на единица продукт за инсталацията, попадаща в обхвата на Приложение 4 на ЗООС;

Изразходваното количество електроенергия се отчита по измервателните устройства, отбелязани на Схема № 4 и Схема № 5 към заявлението.

Извършени са 4 планови проверки на технологичното оборудване към хранилната инсталация, констатирано е че хранителните машини са в добро състояние, шнековете са захранени с необходимата ел. Енергия и са в изправност.

Инструкция за оценка на съответствието на измерените/изчислените количества консумирана електроенергия с определените такива се прилага, в това число и установяване на причините за несъответствията и предприемане на коригиращи действия за отстраняването им. Резултатите от изпълнението на инструкцията да се документират. Към настоящия момент не са регистрирани несъответствия.

Не са констатирани несъответствия при оценката на съответствието, на годишните количества електроенергия с определените такива в условията на комплексното разрешително.

Използваната годишна консумация на електроенергия за производството на единица продукт през 2012 г. е представената по - долу в таблицата.


Таблица 3.2


Електроенергия

Консумация на електроенергия

[MWh/единица продукт]



Използвано количество за единица продукт

Съответствие

Електроенергия/ Инсталация за интензивно отглеждане на птици

0,08312

0,0770

Да


3.3. Използване на суровини, спомагателни материали и горива
Прилага се инструкция, осигуряваща измерване/изчисляване и документиране на използваните количества спомагателни материали, изразени като:

а) Годишна консумация на спомагателни материали за единица продукт за инсталацията, която попада в обхвата на Приложение 4 на ЗООС.

Не са установени несъответствия и предприети коригиращи действия. Резултатите от изпълнението на инструкцията се документират.

Количествата използвани спомагателни материали съответстват с определените такива в условията на разрешителното.

Използването на спомагателни материали през 2012 г. за производство на единица продукт е докладвано в представената по - долу таблица.


Таблица 3.3.1


Суровини

Количество t/y, съгласно КР

Количество за единица продукт, съгласно КР

Употреба годишно количество

Количество за единица продукт

Съответствие

-

-

-

-

-

-


Таблица 3.3.2


Спомагателни материали

Количество t/y, съгласно КР

Количество за единица продукт, съгласно КР

Употреба годишно количество

т


Количество за единица продукт

Съответствие

Дезинфектанти

0,27

-

0,26

-

Да


Таблица 3.3.3


Горива

Количество t/y, съгласно КР

Количество за единица продукт, съгласно КР

Употреба годишно количество

Количество за единица продукт

Съответствие

-

-

-

-

-

-



3.4. Съхранение на суровини, спомагателни материали и горива
Всички химични вещества и препарати, класифицирани в една или повече категории на опасност съгласно ЗЗВВХВП се съхраняват съгласно условията, посочени в информационните листове за безопасност.

Копия от информационните листове за безопасност на използваните опасни химични вещества и препарати се съхраняват на площадката и представят при поискване на РИОСВ.

При наличие на химични вещества и препарати, класифицирани в една или повече категории на опасност съгласно ЗЗВВХВП, същите са опаковани, етикетирани и снабдени с информационни листове на безопасност съгласно изискванията на Наредба за реда и начина на класифициране, опаковане и етикетиране на химични вещества и препарати.

Фуража и спомагателни материали се съхранява в складовете, посочени на Схема № 6 и Схема № 7 от заявлението и отговаря на следните изисквания:



  • притежава подова и странична изолация, недопускаща просмукване на води или други течности в почвата под склада;

  • и няма връзка с канализацията.

Резервоара за нафта е демонтиран и премахнат – писмо до РИОСВ-Русе вх. АО 1690/23.03.2011г.

Изготвена е и се прилага инструкция за поддръжка и периодична проверка на съответствието на съоръженията и площадките за съхранение на фураж и спомагателни материали с експлоатационните изисквания и условията на разрешителното. В случай на установяване на съответствие се документират причините и предприемат коригиращи действия.

Извършени са проверки на съответствието на съоръженията и площадките за съхранение фураж и спомагателни материали с експлоатационните изисквания и условията на разрешителното. Резултатите са отчетени в съответния протокол за установяване причините за несъответствие и предприемане на коригиращи действия.

За текущия периода, в който е влязло в сила комплексното разрешително са извършени 2 планови проверки. Резултатите са документирани в протоколи. Не са констатирани несътветствия.


4. Емисии на вредни и опасни вещества в околната среда
4.1. Доклад по Европейския регистър на емисиите на вредни вещества
В представената по - долу таблица е докладвано всяко вещество, чието годишно количество (емисия и/или употреба) е по-голямо от посочената прагова стойност. Отразени са също така и тези вещества, при които не се наблюдава превишение на определеният праг, като мястото им в таблицата е отразено с тире “-“, а в скоби е посочено измереното / изчисленото годишно количество за съответното вещество.
Таблица 1. Замърсители по ЕРЕВВ и PRTR




CAS номер

Замърсител

Емисионни прагове

Праг за пренос на замърсител, извън площ. kg/год.

Праг за производство, обработка или употреба kg/год.










във въздуха kg/год.

във води kg/год.

в почва kg/год.







1#

74-82-8

Метан (CH4)

-

(14 826,11)

(С)

-

-

-

*

5#

10024-97-2

Диазотен оксид (N2O)

-

(583.71)

(С)


-

-

-

*

6#

7664-41-7

Амоняк (NH3)

60 044,6

(С)

-

-

-

*

76#




Общ органичен въглерод (ТОС) (като общ С или ХПК/3)

-

-


-

-


**

86#




Фини прахови частици < 10 μm

-

(0)


-

-

-

*

12#




Общ азот

-

-


-

-


**

13#




Общ фосфор

-

-


-

-


**

В скоби са посочени изчислените стойности на годишните емисии.

Превишение на емисионния праг се констатира само за амоняк. Изчисленията са извършени по Методиката, утвърдена от Министъра на околната среда и водите.
4.2. Емисии на вредни вещества в атмосферния въздух

Източници на емисии в атмосферния въздух са аспирациите на вентилационните системи на халетата за отглеждане на птици.

Изготвена е и се прилага инструкция за периодична оценка наличието на източници на неорганизирани емисии, мерки за предотвратяване, оценка на съответствие и коригиращи действия.

Извършват се ежемесечно проверки за установяване на евентуални източници на неорганизирани емисии.

За отчетния период не са констатирани несъответствия.

Изготвена е и се прилага инструкция за оценка спазването на мерките за намаляване емисиите на интензивно миришещи вещества.

За отчетния период не са постъпвали оплаквания за миризми в резултат от дейностите, извършвани на площадката.

Операторът няма задължение за провеждане на мониторинг на емисиите вредни вещества, изпускани в атмосферата.


Таблица 2.


Параметър

Единица

НДЕ, съгласно КР

Резултат от мониторинг

Честота на мониторинг

Съответствие брой / %










Непрекъснат мониторинг

Периодичен мониторинг







-

-

-

-

-

-

-

В съответствие с изискванията за прилагането на европейския регистър на емисиите на вредни вещества (ЕРЕВВ), е определено общото количество на изпусканите емисии от амоняк, метан и диазотен оксид за отчетния период и е попълнена Таблица 1 “Замърсители по ЕРЕВВ и PRTR”. За замърсителят фини прахови частици не е посочен емисионен фактор, поради което не е извършено докладване.

Изчисленията за емисиите на метан, амоняк и диазотен оксид са извършени съгласно Методиката, на база средния брой отглеждани животни за отчетния период, като емисиите са изчислени за период от 365 дни (от 01.01.2012 до 31.12.2012 г.).

Количеството на замърсител с № 1# (метан) е пресметнато съгласно Актуализирана единна методика за инвентаризация на емисиите на вредни вещества във въздуха (Заповед № РД-165/20.02.2013 на МОСВ) за дейностите по КОД на процес (SNAB CODE) 1005XX „Управление на тор по отношение на органични съединения” (100 507 Кокошки – носачки), при EF 0,117 kg/1 брой животно годишно и за дейностите по КОД на процес (SNAB CODE) 1004XX „Чревна ферментация” (100 408 Кокошки – носачки), при EF 0,01 kg/1 брой животно годишно.

Количеството на замърсител с № 6# (амоняк) и № 5# (диазотен оксид) са пресметнати съгласно Актуализирана единна методика за инвентаризация на емисиите на вредни вещества във въздуха (Заповед № РД-165/20.02.2013 на МОСВ) за дейностите по КОД на процес (SNAP CODE) „Управление на тор по отношение на органични съединения” (100 907 Кокошки – носачки), при EF 0,6 kg/1 брой животно годишно за амоняк и при EF 0,005 kg/1 брой животно годишно за диазотен оксид.

4.3. Емисии на вредни и опасни вещества в отпадъчните води

От дейността на оператора се формират само битово-фекални отпадъчни води.

Разработена е и се прилага инструкция за периодична проверка и поддръжка на състоянието на канализационна мрежа на площадката на дружеството, включително установяване на течове и предприемане на коригиращи действия за тяхното отстраняване –10.1.3.

За отчетния период са извършени 2 планови и 1 извънредни проверки по изправността на канализационната система на площадката. Не са констатирани несъответствия.

Разработена е и се прилага инструкция за проверка, поддръжка и почистване на торовите площадки и за изчисляване на годишните количества торови маси –10.1.3.1. и -11А.

Извършени са дванадесет планови проверки за състоянието на торовата площадка. Не са констатирани несъответствия.

На територията на дружеството са изградени и се експлоатират 2 броя водоплътни бетонови шахти за събиране на битово-фекалните отпадъчни води. Те се поддържат и почистват съгласно изготвената инструкция за периодична проверка и почистване – 10.2.3.

За отчетния период са извършени 2 планови проверки на водоплътните шахти и 1 извънредна. „Водоснабдяване Дунав” ЕООД-Разград със специализиран транспорт е извършила почистването и извозването на отпадъчните води, през месец юни, 2012г.

Мониторинг на отпадъчните води, операторът няма задължение за извършване и поради тази причина не е попълнена таблица 3.
Таблица 3.


Параметър

Единица

НДЕ, съгласно КР

Резултат от мониторинг

Честота на мониторинг

Съответствие

-

-

-

-

-

-

В периода 01.01.2012-31.12.2012г. е извършено едно почистване, извозен е 20 м3 обем отпадъчна вода, която съгласно сключен договор с „Водоснабдяване Дунав” ЕООД-Разград е предадена за допречистване към ГПСОВ-Разград. ГПСОВ-Разград не е предоставила на оператора протоколи от анализ на предадените обеми води. В във връзка с гореизложеното за календарната 2012 година Таблица 1 “Замърсители по ЕРЕВВ и PRTR” не може да бъде коректно попълнена.



4.4. Управление на отпадъците
През 2012 г. на територията на оператора не са генерирани отпадъци, различни по вид и в количества, превишаващи тези, определени в разрешителното.

Управлението на отпадъците на територията на СД „МАРВАС-90-ФРЕНКЕВИ И СИЕ“ се извършва съгласно изискванията на действащото екологично законодателство. Упражнява се постоянен контрол по отношение дейностите извършвани с отпадъците, а предаването им за последващо третиране се извършва единствено след сключване на договор с фирми, притежаващи необходимите разрешителни документи.

Отпадъците, предадени за обезвреждане/оползотворяване извън производствената площадка през 2012 г. са както следва:



  • Смесени битови отпадъци (код 20.03.01)

    • „А.С.А. БЪЛГАРИЯ” ЕООД, филиал гр. Разград

    • Код на операцията – С, Вр.С – Д 15

    • Общо предадено количество – 1,900 т.




  • Хартиени и картонени опаковки (код 15.01.01)

    • „АМЕТИСТ” ЕООД, с. Гецово - Росен Лазаров Тодоров

    • Код на операцията – С, Вр.С – Д 15

    • Общо предадено количество – 0,756 т.

Информация за количествата (годишно количество и годишно количество за единица продукт) и дейностите с отпадъците генерирани от операторна се представени в изискващите се Таблица 4 и Таблица 5, както следва:



Таблица 4. Образуване на отпадъци


Отпадък

Код

Годишно количество

Годишно количество за единица продукт

Вр. Съхр. на площ.

Транспортиране - собствен транспорт / външна фирма

Съответствие







Количества определени с КР

т/год


Реално измерено

Количества определени с КР

Реално измерено










Нехлорирани моторни масла

13 02 05*

0,015

0

-

-

Да

№1


-

Да

Маслени филтри

16 01 07*

0.006

0

-

-

Да №1

-

Да

Оловни акумулаторни батерии

16 06 01*

1.45

0

-

-

Да №1

-

Да

Флуоресцентни

тръби и други

отпадъци, съдържащи живак


20 01 21*

0.000014

0,003

-

-

Да,

№ 10


-

Да

Хартиени и картонени опаковки

15 01 01

1.445 т

0,756

-

-

Да

№1


„АМЕТИСТ” ЕООД с. Гецово - Росен Лазаров Тодоров

Да

Излезли от употреба

гуми


16 01 03

0.58

0

-

-

Да

№3


-

Да

Отпадъци от желязо и стомана

19 10 01

2.17

0,849

-

-

Да 5

№1


-


Да

Смесени отпадъци от строителство и събаряне, различни от упоменатите в 170901, 170902 и 170903

17 09 04

0.29

2,670

-

-

Да 2

-

Не

Таблица 5. Оползотворяване и обезвреждане на отпадъци


Отпадък

Код

Оползотворяване на площадката

Обезвреждане на площадката

Име на външната фирма извършваща операцията

Съответствие

Хартиени и картонени

опаковки


15.01.01

Не

не

„АМЕТИСТ” ЕООД

С. Гецово



Да




4.4.1. Образуване на отпадъците
Количествата на генерираните отпадъци се оценяват и съпоставят с определените стойности, заложени в разрешителното. В тази връзка се прилага инструкция за периодична оценка на съответствието на количествата образувани отпадъци, като резултатите от оценката се документират.
За точното и правилно определяне на количествата отпадъци, образувани на територията на площадката е разработена инструкция за измерване или изчисление за образуваните количества отпадъци.
Количествата образувани отпадъци през 2012 г. съответстват на заложените стойности в разрешителното, което е отразено и при документирането на горепосочената инструкция.
4.4.2. Събиране на отпадъците
Събирането на генерираните отпадъци се осъществява съгласно утвърдена схема и в съответствие с изискванията на Раздел I на ПМС № 53 / 19.03.1999 г. за третиране и транспортиране на производствени и на опасни отпадъци. Изготвена е и се прилага инструкция за периодична оценка на събирането на отпадъците. За целта се извършват периодични огледи, а констатациите се отразяват в съответния протокол, съгласно цитираната инструкция като резултатите от оценката също се документират.
По време на извършените ежемесечни проверки през отчетната година не са констатирани отклонение и/или несъответствия с изискванията по събирането на отпадъците.
4.4.3. Съхранение на отпадъците
Съхранението на отпадъците се осъществява единствено на обособените площадки за временно съхранение и при спазване изискванията на Приложение 2 на Наредбата за изискванията за третиране и транспортиране на производствени и на опасни отпадъци, приета с ПМС № 53/19.03.1999 г.
За осъществяване контрол по спазване на изискванията, свързани със съхранението на отпадъците и експлоатацията на площадките за временното им съхранение е разработена и се прилага инструкция за периодична оценка на съответствието на площадките за временно съхранение на отпадъци. Резултатите от извършените проверки и съответствието на площадките се документират, съгласно цитираната инструкция.
По време на извършените ежемесечни проверки през отчетната година не са констатирани отклонение и/или несъответствия с изискванията, на които трябва да отговарят площадките за временно съхранение на отпадъците.
4.4.4. Транспортиране на отпадъците
Транспортирането на отпадъците извън производствената площадка се извършва със собствен транспорт или от получателя на отпадъка, като същото е регламентирано в съответният договор.
Оценката за транспортирането на отпадъците се извършва съгласно инструкция периодична оценка на съответствието на транспортирането на отпадъците, като през отчетната година не са констатирани несъответствия.
4.4.5. Предаване на отпадъците
Предаването на отпадъците за оползотворяване, повторна употреба и/или рециклиране се извършва единствено и само въз основа на писмен договор с външни фирми, притежаващи разрешително по чл. 37 от ЗУО за извършване на такава дейност, комплексно разрешително и/или, лиценз по чл. 54 от ЗУО за дейности с отпадъци от черни и цветни метали.
4.4.6. Документиране на дейностите с отпадъците
Документирането на дейностите по управление на отпадъците се извършва в съответствие с изискванията на “Наредба № 9 от 28 септември 2004 г. за реда и образците, по които се предоставя информация за дейностите по отпадъците, както и реда за водене на публичния регистър на издадените разрешения, регистрационните документи и на закритите обекти и дейности”.
На територията на оператора се води отчетна книга за образуваните и третирани отпадъци.
За всеки отпадък и за всяка дейност, извършвана с отпадъци през 2012 г. са изготвени изискващите се по горецитираната Наредба № 9 Годишни отчети (Годишен отчет за образувани отпадъци) и Идентификационна карта. Същите са представени в ИАОС и Община Разград в определеният срок.


Управление на странични животински продукти

Съхраняването на страничните животински продукти - отработена постеля на птиците и животински изпражнения, урина и тор се извършва на места, осигуряващи, недопускане на замърсяване или увреждане на подземните води чрез всички необходими технически предпазни мерки, в това число в съоръжения, които да бъдат изградени от материали, непропускливи по отношение на съхраняваните вещества и които да се експлоатират и поддържат по начин, недопускащ:



  • преминаване на съхраняваните вещества през стените или пода на съоръжението;

  • разливи, вкл. от препълване на съоръженията и изнасяне на материал от площадката за съхранение ;

  • недопускане проникване на дъждовни води в съхраняваните вещества;

  • разпространяването на интензивно миришещи вещества.

Изготвена е инструкция за оценка на съответствието на съхраняването, установяване на причините за несъответствията и предприемане на коригиращи действия Резултатите от изпълнението на инструкцията се документират.

Представяме данните за годишните количества странични животински продукти, образувани на площадката, както и схема на площадката, на която са обозначени всички места за тяхното съхраняване.

През изтеклия период са извършени дванадесет проверки на площадката за съхраняване на странични животински продукти. Не са констатирани несъответствия.

Количествата странични животински продукти (животински изпражнения, урина и тор) са предавани на други физически лица, съгласно сключен договор, същите се използват за наторяване.


4.5. Шум

Изготвена е инструкция и се извършва наблюдение на:



  • общата звукова мощност на площадката;

  • еквивалентните нива на шум в определени точки по оградата на площадката;

  • еквивалентните нива на шум в мястото на въздействие,

веднъж на две години.

Прилага се инструкция за оценка на съответствието на установените еквивалентните нива на шум по границата на производствената площадка и в мястото на въздействие с разрешените такива. През изминалата година не е извършено измерване нивата на шум, предвид че такова е извършвано през 2011г. Доклад за измерените нива на шум е представен в РИОСВ-Русе, вх. № АО 5716/23.11.2011г. Измерване предстои да бъде извършено през 2013г., съгласно изискванията на комплексното разрешително на оператора.

Не са регистрирани оплаквания от живущи около площадката.
Таблица 6. Шумови емисии


Място на измерването

Ниво на звуковото налягане в dB (А)

Измерено през деня

Съответствие

-

-

-

-

4.6. Опазване на почвата и подземните води от замърсяване
Изготвена е и се прилага инструкция за периодична проверка за наличие на течове от тръбопроводи и оборудване, разположени на открито, установяване на причините и отстраняване на течовете. Попълват се съответните протоколи към инструкцията. Резултатите от проверките вкл. информация за причините и извършените ремонтни работи се съхраняват от притежателя на комплексното разрешително и ще се предоставят при поискване от компетентните органи.

За изминалия период не са констатирани разливи и/или изливане на вредни и опасни вещества върху производствената площадка (включително и в обвалованите зони). За установените разливи/случаи на изливане на вредни и опасни вещества върху производствената площадка е изготвен Дневник с данни за датата на установяване на разлива, причини за разлива, неговата площ, състав и количество на замърсителите, предприетите мерки за отстраняване на разлива и последствията от него.

В случай на разливи на определени за целта места е осигурено съхраняването на достатъчно количество подходящи сорбиращи материали за почистване.

Изготвена е инструкция за отстраняване на разливи от вещества/препарати, които могат да замърсят почвата/подземните води и третиране на образуваните отпадъци.

Не се допуска наличие на течности в резервоари, варели, технологично/пречиствателно оборудване или тръбопроводи, от които са установени течове, до момента на отстраняването им.

Товаро-разтоварни работи на площадката, които биха могли да доведат до течове/изливания се извършват единствено на определените за целта места, обозначени на Схема № 2 от графични приложения към Заявление за издаване на комплексно разрешително на СД “МАРВАС – 90 – ФРЕНКЕВИ И СИЕ”, гр. Пловдив.

Основните замърсители, изпускани в почвата, подлежащи на собствен мониторинг и за които са заложени индивидуални емисионни ограничения са както следва:


  • pН;

  • Азот общ;

  • Фосфати;

През отчетната 2012 г. не е извършван собствен мониторинг на състоянието на почвите, т.к. определената честота за мониторинг е веднъж на 3 (три) години. Анализ на почви е извършен през 2011г. от акредитирана лаборатория.

Таблица 8. Опазване на почви

Показател

Концентрация в почвите (базово състояние), съгласно КР

Пробовземна точка

Резултат от мониторинг

Честота на мониторинг

Съответствие

-

-

-

-

-

-

Разположението на постоянните пунктове за мониторинг на почвите въз основа на оценката за базово състояние е съобразено с местата на торовите площадки и съгласувано с РИОСВ и ИАОС. За всички пунктове за мониторинг на почвите са определени географските координати.

Представен е план с обозначени на площадката, разположението на постоянните пунктове за мониторинг на почвите, копие от които е изпратено и в ИАОС.

Изготвена е инструкция за периодична оценка на съответствието на данните от мониторинга на показателите и базовото състояние на почвите, в случай на установяване на несъответствие, повишаване на концентрациите и предприемане на коригиращи действия.

През изтеклия период не са възниквали аварийни случаи, които биха могли да предизвикат замърсяване на подземните води.

5. Доклад по Инвестиционна програма за привеждане в съответствие с условията на КР (ИППСУКР)
На оператора не е заложена инвестиционна програма за привеждане в съответствие с условията на комплексното разрешително.

Крайният срок за привеждане на инсталациите в съответствие е 31 октомври 2007г., с изключение на случаите, когато друг специален закон в областта на околната среда или Договора за присъединяване на Република България към Европейския съюз предвижда друго.




  1. Прекратяване работата на инсталации или части от тях

През отчетната година има прекратяване работата на част от инсталацията, разположена на територията на СД “МАРВАС-90-ФРЕНКЕВИ И СИЕ”. Във връзка със спазване изпълнението на Директива №1999/07 ЕО за преустановяване на отглеждането на кокошки носачки в неуголемени клетки, временно е преустановена дейността на Хале №1 част от инсталация за интензивно отглеждане на стокови носачки, имот №000061. Подадено е Уведомление в РИОСВ с вх. № АО3252/22.05.2012г

Съгласно изискванията на Комплексно разрешително № 251-Н0/2008 има изготвени “План за закриване на дейностите на площадката или на части от тях” и “План за временно прекратяване на дейностите на площадката или части от тях”.

7. Свързани с околната среда аварии, оплаквания и възражения

7.1. Аварии
През отчетната 2012 г. не са регистрирани аварийни ситуации на територията на Дружеството.

Таблица № 9


Дата на

инцидента



Описание на

инцидента



Причини

Предприети

действия


Планирани

действия


Органи, които са

уведомени



-

-

-

-

-

-


7.2. Оплаквания или възражения, свързани с дейността на инсталацията
През отчетната 2012 г. в СД “МАРВАС-90-ФРЕНКЕВИ И СИЕ” не са постъпвали оплаквания или възражения, свързани с дейността на инсталацията, за която е издадено комплексното разрешително по отношение миризми, шум, води, въздух и др.
Таблица № 10

Дата на

оплакването

или

възражението



Приносител

на

оплакването



Причини

Предприети

Действия


Планирани

действия


Органи, които са

уведомени



-

-

-

-

-

-



8. Подписване на годишния доклад

Декларация
Удостоверявам верността, точността и пълнотата на представената информация в Годишния Доклад за изпълнение на дейностите, за които е предоставено Комплексно разрешително № 251-Н0/2008 на СД “МАРВАС-90-ФРЕНКЕВИ И СИЕ”.

Не възразявам срещу предоставянето от страна на ИАОС, РИОСВ или МОСВ на копия от този доклад на трети лица.




Подпис:................................. Дата: 12.03.2013 г.
Име на подписващия: Василка Френкева
Длъжност в организацията: Управител
12.03.2013

Годишен доклад за изпълнение на дейностите по

Комплексно разрешително № 251-Н0/2008г.



Каталог: eea -> main-site
main-site -> Доклад за изпълнение на дейностите, за които е предоставено комплексно разрешително
main-site -> Решение №400-Н0-И0-А0-тг1/28. 05. 2011 г., актуализирано с Решение №400-Н0-И0-А1-тг-1/15. 12. 2011 г. Отчетен период
main-site -> Доклад за изпълнение на дейностите, за които е предоставено комплексно разрешително
main-site -> Доклад по околна среда (гдос) за изпълнението на дейностите за 2009 г., за които е предоставено Комплексно разрешително №355-но/2008 г
main-site -> Решение №116-Н0-И0-А1/2008 г на Министъра на околната среда и водите Отчетен период : Стара Загора, март 2011 г
main-site -> Приложения към техническите спецификации приложение 1 Видове, обект на Обособена позиция 1
main-site -> Приложения към техническите спецификации приложение 1 Видове, обект на Обособена позиция 1
main-site -> Технически изисквания


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница