Доклад за изпълнение на дейностите, за които е представено комплексно разрешително утвърдена със Заповед № рд-806/31. 10. 2006 г на Министъра на околната среда и водите



страница1/13
Дата14.01.2018
Размер1.06 Mb.
#46813
ТипДоклад
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   13
3.1 Увод

Въведение


На 16.03.2005 г., на основание чл. 120 от Закона за опазване на околната среда (ЗООС) и чл. 16, ал. 1 от Наредбата за реда и условията за издаване на комплексни разрешителни за изграждането и експлоатацията на нови и експлоатацията на действащи промишлени инсталации и съоръжения (ПМС №62/12.03.2003 г.) от страна на Министерство на околната среда и водите (МОСВ) беше издадено Комплексно разрешително № 29/2005 г. на „АДФ България” ЕООД гр. Първомай за изграждане и експлоатация на следните инсталации и съоръжения:


Инсталация „Изпиране на вълна” (т.6.2 от Приложение 4 на ЗООС)

Настоящият Годишен доклад за изпълнение на дейностите, за които е предоставено комплексно разрешително се изготвя в изпълнение на чл. 125 т.5 от ЗООС. Той е изготвен съгласно изискванията на „Методика за реда и начина за контрол на комплексното разрешително и образец на годишен доклад за изпълнение на дейностите, за които е представено комплексно разрешително” утвърдена със Заповед № РД-806/31.10.2006 г. на Министъра на околната среда и водите.


На 16.02.2007 г. Инсталация „Изпиране на вълна”, която попада в обхвата на точка 6.2 от Приложение 4 на ЗООС и за която е издадено Комплексно разрешително № 29/2005 г. получи Разрешение за ползване и беше въведена в експлоатация на 23.02.2007 г.

Настоящият доклад предоставя информация за Инсталация „Изпиране на вълна” и за инсталациите, които не попадат в обхвата на Приложение 4 на ЗООС и които са въведени в експлоатация от 2003 г. Те са:




  • Инсталация „Кардиране и разчесване”

  • Инсталация „Пакетиране”

  • Котелна инсталация за битови нужди – 1250 kW

Уводна част на годишния доклад




1. Наименование на инсталацията, за която е издадено комплексно разрешително (КР)
Инсталация „Изпиране на вълна” (т. 6.2 от Приложение 4 на ЗООС)

  • подгряване на сурова вълна

  • изпиране


2. Адрес по местонахождение на инсталацията:
Обл. Пловдивска, Община Първомай, 4270 Първомай, ул. „Княз Борис І” № 80

Основната площадка на “АДФ БЪЛГАРИЯ” ЕООД е разположена в гр.Дебър в местността “Каба Каладж.Чаир” върху собствен терен. Теренът е равнинен и е на приблизителна кота 135м. Други населени места намиращи се в близост до Дружеството са:



  • с. Татарево – на около 7 км западно;

  • с. Поройна – на около 10 км югозападно;

  • с. Бяла река – на около 9 км източно;

  • с. Градина – около 8 км в северно;


3. Регистрационен номер на КР:
29/2005

4. Дата на подписване на КР:
16.03.2005 г.
5. Дата на влизане в сила:
30.06.2005 г.
6. Оператор на инсталацията (притежател на разрешителното):
„АДФ БЪЛГАРИЯ” ЕООД, гр. Първомай
7. Адрес, тел. номер, факс, e-mail на собственика / оператора:
гр. Първомай, ул. „Княз Борис І” №80, 4270 Първомай

телефон, факс, електронна поща:

032/ 607410, факс 032/ 607420, e-mail: adfbg@dewavrin.com



8. Лица за контакти:
Павел Пандърски – гл. еколог


9. Адрес, тел. номер, факс, e-mail на лицето за контакти:
гр. Пловдив, ул. „Света Петка” № 16, 032 / 607 417, ppandarski@dewavrin-bg.com
10. Описание на всяка от дейностите извършвани на площадката
Основните процеси, обхващащи дейността на предприятието са следните:


  • Получаване на суровата вълна;

  • Подготовка на суровата вълна за изпиране;

  • Изпиране;

  • Сушене;

  • Пречистване на отпадъчните води;

  • Кардиране и изтегляне на вълната;

  • Разчесване и изтегляне на вълната;

  • Оформяне на връзки по 10 кг;

  • Опаковане на вълната;

  • Складиране и експедиция.

А. Получаване на суровата вълна

Суровата вълна се доставя основно от Австралия, Нова Зеландия, Южна Америка и Южна Африка. Суровината пристига на бали с тегло 300-450 кг, като балите са опаковани с тъкан (чували) от полиамид, стегнати с метални опаковъчни ленти. Балите се разтоварват и съхраняват в склад за сурова вълна. Товаро-разтоварните работи и транспортирането на вълната между отделните помещения се извършва с помощта на специални мотокари.
Б. Подготовка на суровата вълна за изпиране

Балите с вълна се загряват в камери при температура 60-70С в продължение на 10 до 48 часа, в зависимост от сезонната температура. При по-студено време е необходимо по-продължително подгряване. Предвидени са две камери за подгряване на вълната, като всяка една е с площ 225 м2 и побира 220 бали. Подгряването се извършва чрез горелки на природен газ, като всяка камера е снабдена с по една горелка.

Подгретите бали се подреждат на площадка преди линията за изпиране, където се освобождават от металните връзки (ленти). Извършва се и оглед за качеството на суровината и избор на най-подходящите параметри на линията за изпиране.
В. Изпиране

Процесът на изпиране се извършва посредством автоматична поточна линия, която се състои от:



  • зареждаща машина с приемен бункер;

  • машина за първоначално разчепкване, осигуряващо равномерно подаване и премахване на тежките фракции;

  • лентов транспортьор;

  • първа вана с шест утаечни зони (конуси) за отделяне на потта и пръстта чрез потапяне на вълната във вода;

  • втора, трета и четвърта вана за отделяне на мазните вещества при температура на водата 62С, с помощта на детергент от типа на мастните оксиетиленови алкохоли;

  • пета вана с четири конуса и температура на водата 45С, в която се извършва изплакване;

  • шеста вана с шест конуса и температура на водата 45С, в която се извършва изплакване;

В края на всяка вана е монтирана изцеждаща преса с ролки, между които преминава вълната.

Балите със суровата вълна се разкъсват и посредством мотокар съдържанието им се изсипва в приемния бункер на зареждащата машина. Опаковките, представляващи платна от полиамид (чували) се подават към машина, намираща се в страни от линията за изпиране, която с помощта на преса намалява техния обем и ги балира.

От зареждащата машина посредством подаващо устройство, суровината постъпва в машината за първоначално разчепкване, където вълната първоначално се обработва с цел отделяне на едри отпадъци, като пръст, растителни остатъци и др. С лентов транспортьор вълната се подава равномерно към ваните за изпиране. В първата вана вълната се потапя във вода със стайна температура, при което се разтварят потта и пръстта. След това вълната постъпва последователно във втора, трета и четвърта вана с температура на водата в тях 62С. В тези вани се добавят детергенти (перилни препарати) и се извършва същинското изпиране. След това вълната се изплаква последователно в пета и шеста вана, където в противоток се подава вода с температура 45С.

Линията е автоматична с компютъризирано управление, което позволява дозиране на водата и детергента в зависимост от подаденото количество суровина. За подгряване на водата и поддържане на желаните температури, към всяка вана е предвидено горивно устройство, използващо природен газ. Автоматично се поддържат зададените температури във ваните, както и циклите за източване и доливане на вода, за поддържане качеството й в оптимални граници.


Г. Сушене

Неразделна част от линията за изпиране е сушилнята, състояща се от две последователни камери (сешоари), първата снабдена с три горелки и температура на сушене 120С, а втората с една горелка и температура на сушене 65С. Процесът на сушене е необходим с цел намаляване влажността на изпраната вълна от 42-44% до 8-11%. Сушенето се осъществява чрез влизане на мократа вълна в контакт с топъл въздух. Сушилнята се състои от: първи сешоар; подаващо устройство между сешоарите; втори сешоар; свързваща хоризонтална транспортна лента; тупачка с шест барабана за по-добро оформяне на вълната преди кардирането и за премахване на фините частици (прах). В самия край на линията вълната се кондиционира с антистатично масло с цел подобряване характеристиките й преди следващите етапи на преработка.


Д. Пречистване на отпадъчните води

Отпадъчните води от втора, трета и четвърта вана от линията за изпиране се събират и преминават последователно през филтър за улавяне на влакна и хидроциклон за отделяне на пясък. След това водата преминава през първа центрофуга за отделяне на мазнините. Отделените мазнини се разреждат с гореща вода и постъпват във втора центрофуга, където се отделят от водата в концентриран вид. Отпадъчните води с влакната от филтъра, пясъка от хидроциклона и водите от двете центрофуги се събират и отвеждат в резервоар 20 м3 оборудван с бъркалка, разположен на площадка извън основния корпус. В същия резервоар посредством канал по дължината на линията за изпиране, директно постъпват отпадъчните води от първа, пета и шеста вана, както и води от евентуални течове, измиване на машините и пода. От събирателния резервоар посредством две помпи (работна и резервна) водата се подава към филтър за улавяне на фините влакна и се събира в друг резервоар с обем 80 м3 съоръжен с две бъркалки, за избягване утаяването на пясъка. Двата резервоара (20 м3 и 80 м3) са оборудвани със системи за звуково известяване при достигане на максималните водни нива в тях. Сигналът се подава в контролния център на линията за изпиране. От резервоара 80 м3 посредством две помпи (работна и резервна) водите се насочват към резервоар R00 с обем 15 м3, намиращ се в изпарителната инсталация. От него водата преминава през хидроциклон за отделяне на твърдата фаза. Водата от хидроциклона постъпва в два резервоара R0’ и R0”, всеки с обем 100 м3, разположени в близост до сградата на изпарителната инсталация. От тези резервоари водата се подава в изпарителя. Общият съхраняван обем на отпадъчните води от линията за изпиране на вълната възлиза на 315 м3 (20+80+15+100+100). Този обем се равнява на количеството отпадъчни води, генерирани за един ден. По този начин в случай на авария се осигурява едно денонощие за нейното отстраняване, без да се налага спиране на работния процес. В случай на сериозна авария може да бъде използван и обемът на източната секция на бившия утаител, възлизащ на 150 м3. Твърдата фаза от хидроциклона посредством шнек се събира в резервоар R02 с обем 35 м3, предназначен за съхраняване на мастния концентрат. По този начин пясъка се смесва с мазния концентрат след изпарителя и се третира с негасена вар на специална площадка. В резултат се получава твърда суха маса (калиево-калциев тор), която се складира в покрито хале недалеч от сградата на изпарителната станция. Във Франция и в други страни, в които компанията има действащи заводи, този продукт е с доказани качества за наторяване на земеделски земи и се изкупува от местни фермери. Има извършени анализи на този органичен тор и предстои намиране на пазар за неговата реализация.

Водата от резервоари R0’ и R0” преминава през изпарител, след което се кондензира и постъпва в резервоар R03, преминава през озонатор и накрая се събира в два резервоара, всеки с обем 40 м3. От тези резервоари озонираната вода се подава като прясна към първа и шеста вана на линията за изпиране. При надвишаване обема на двата резервоара за озонирана вода, излишъкът се насочва към открит резервоар (западната секция на бивш утаител) с обем 450 м3. В последствие водата от този резервоар се подава като прясна към първа и шеста вана на линията за изпиране.След охлаждане на водата със студен въздух има монтиран биофилтър с цел ликвидиране на неприятните миризми.
Е. Кардиране и изтегляне на вълната

След линията за изпиране посредством пневмотранспорт, вълната се подава в инсталацията за кардиране към четири товарачни машини с непрекъснат поток. Излишъкът от вълната се събира в междинен склад, който е затворен от всички страни и разделен на четири отделни секции. Чрез товарачните машини се регулира непрекъснатия равномерен поток на влакната, както и подаването на влакнестата маса към всяка кардираща машина.

Кардиращите машини ориентират влакната в една посока, както и ги разделят едно от друго. При процеса от вълната се отделят част от растителните остатъци (бутрак, сламки), оформя се широка лента от вълна, която на изхода от машините се стеснява и постъпва в машини за автоматично пълнене. Те навиват непрекъснатата лента от вълна в цилиндрични съдове, които се отправят към машините за разчесване. Отпадъчните продукти от кардиращите машини се събират централизирано по пневматичен път.

Участъкът с кардиращите машини е съоръжен с:



  • 8 вентилатора тип “Мартел”;

  • 2 вентилатора система VDB с въздухоразпределение и захващане.

Подробно описание на тези системи са дадени в точка 5 от Заявлението.
Ж. Разчесване и изтегляне на вълната

Цилиндричните кошове от кардиращите машини се пренасят ръчно до изтеглящите машини. Подготовката за разчесване се осъществява с три изтеглящи машини за първа обработка, три изтеглящи машини за втора обработка и четири изтеглящи машини за трета обработка. Процесът се състои в простиране на влакната върху изтеглящите машини. Целта на операцията е да се насочат в една посока максимално всички влакна, за да се получи възможно най-равномерна лента при спазване на зададено тегло и влажност. Провеждат се три обработки на влакното, като машините за третата обработка имат саморегулатор за изправяне на неравностите и за оформяне на равномерен външен вид и тегло на влакното.

Разчесването се извършва с 39 разресващи машини. Това е последната операция при почистването на вълната. С тази операция се постига: сортиране на влакната, т.е. премахване на късите влакна, като се спазва средната дължина на косъма; премахване на последните растителни остатъци, топчета и дефекти по влакното; отвеждане по пневматичен път на растителните отпадъци и дреба. В този участък има изградени 2 системи за пречистване на замърсен въздух – първата (тип “Мартел”) е за пречистване на въздуха от помещението, посредством 8 филтъра, от където се връща в помещението или се изпуска в атмосферата (предимно през лятото за охлаждане на температурата); втората система е за пречистване на въздуха за транспорт на влакна, растителни остатъци и прах, като отпадъци от машините за разчесване. Пречистването става през филтри за улавяне на влакна и след това въздуха преминава през барабанни филтри за улавяне на праховите частици. После пречистеният въздух се изпуска обратно в работното помещение. Няма изпускане на емисии в атмосферата от този поток.
З. Оформяне на връзки по 10 кг

Довършителната обработка се извършва от три машини за първа довършителна обработка и четири машини за втора довършителна обработка. От тях излиза вълнена лента, постъпваща в кош с вградена преса и оформяща вълната на връзки по 10 кг. Извършва се и лабораторен контрол на качеството на готовия продукт, който се състои в проверка на: тегло на линеен метър, неравност на лентата, остатъци от растителни материи, наличие на топчета и дефекти, средна дължина на влакната, тънкост, колориметрия, влага, съдържание на мазнини, рН, наличие на черни и червеникави влакна.


И. Опаковане на вълната (бали по 600 кг)

Оформените връзки от вълна се балират от хидравлична преса (300 т) на бали по 600 кг. Балите се опаковат в торби от полиетилен и се стягат със стоманени телове.


К. Складиране и експедиция

Оформените бали с готова продукция се транспортират с мотокар и складират върху палети в склада за готова продукция. Готовата продукция се товари на транспортните средства с мотокари чрез саморегулираща се рампа.

Всяко производство и инсталация, както и вида, и употребата на постъпващите суровини, химикали, вода и енергия са представени като технологични блок-схеми по-долу. Те съдържат и данни за емисиите на вредни вещества, изпускани от инсталацията в атмосферния въздух и отпадъчните води, както и за генерираните отпадъци.

11. Производствен капацитет на инсталациите
Максимален капацитет на:

Инсталации, които попадат в обхвата на Приложение 4 на ЗООС

1. Инсталация „Изпиране на вълна” – 16 500 t/y (45.2 t/d)


  • подгряване на сурова вълна

  • изпиране

Инсталации, които не попадат в обхвата на Приложение 4 на ЗООС



  1. Инсталация „Кардиране и разчесване”

  2. Инсталация „Пакетиране”

  3. Котелна инсталация за битови нужди – 1250 kW


За 2007 г.:

    • Количество преработена сурова вълна за инсталация „Изпиране на вълна” – 11 288,13 т (30,93 t/d).

    • Количество произведена продукция за инсталация „Изпиране на вълна” – 7 542,56 т прана вълна.




    • Максимален капацитет на Котелна инсталация за битови нужди – 1250 kW



12. Организационна структура на предприятието отнасяща се до управлението на околната среда


Име

Заемана длъжност

Отговорности

Задължения по управление на околната среда

Оливие Трека

Управител – техническа част и производство

Технически контрол на функционирането на инсталациите в предприятието

- Контрол на дейностите по управление на околната среда

- Утвърждава документи по управление на околното среда

- Назначаване на коригиращи действия

- Информиране на контролни органи и местни власти



Стефано Капио

Управител – административна част и финанси

Административен и финансов контрол на предприятието

- Контрол на дейностите по управление на околната среда

- Утвърждава документи по управление на околното среда

- Назначаване на коригиращи действия

- Информиране на контролни органи и местни власти



Павел Пандърски

Главен еколог

Отговорник на всички дейности свързани с околната среда.

- Координиране на дейностите по управление на околната среда

- Провеждане на инструктажи и актуализиране на инструкции

- Проверка на съответствие с екологичното законодателство и условията на КР

- Актуализира и поддържа основния набор документи по околна среда

- Наблюдение на емисионните и технически показатели

- Провеждане на мониторинг на фактори на околната среда

- Формулиране на причините за установените несъответствия

- Управление на дейностите по отпадъците



Ерик Енделикато

Завеждащ цех за дране на вълна

Осигуряване на производство по зададени параметри

Контрол на производствения процес

Определяне на несъответствията и назначаване на коригиращи действия



Стефан Броняр

Завеждащ цех за пране на вълна

Осигуряване на производство по зададени параметри и поддръжка

Контрол и поддръжка на техническото състояние на инсталациите

Действия за предотвратяване и ограничаване на последствията от БАК



Грегори Домен

Завеждащ цех за пране на вълна- поддръжка

Осигуряване на производство по зададени параметри

Поддръжка линия за пране и центрофуги



Контрол на производствения процес

Определяне на несъответствията и назначаване на коригиращи действия Правилна поддръжка на оборотни охлаждащи системи



Фредерик Каленер

Поддръжка и контрол на изпарителна инсталация

Оптимално функциониране на пречиствателна станция

Поддръжка топлопреносна мрежа



Контрол на качеството на пречистените води

Контрол на използвани количества води, енергия, суровини и горива



Константин Константинов
Николай Семов
Милен Стайков
Иван Кабаджов
Николин Дяков
Мариян Пешев

Началник смени и звена


Организиране и провеждане на производствения процес

Осигуряване на функциниране на инсталациите по зададени параметри съобразени с екологично законодателсво и КР

Прилагане на технологични инструкции и инструкции по околна среда


Изготвена е Програма за екологично обучение и осъзнаване на „АДФ България” ЕООД.

Програма е разработена съгласно Условие 5.2. от Комплексно Разрешително № 29/2005 г. на “АДФ БЪЛГАРИЯ” ЕООД. Програмата за екологично обучение и осъзнаване на “АДФ БЪЛГАРИЯ” ЕООД е базов документ, който чрез анализ и оценка на съществуващото положение (при експлоатация на завода), формулира проблемите, целите, начините за постигането им и плана за действие с необходимите организационни и образователни подходи. Тя определя политиката на Дружеството за извършване на действия по увеличаване на информираността и осъзнаването на служителите на“АДФ БЪЛГАРИЯ” ЕООД по проблеми свързани с опазването на околната среда.

13. РИОСВ, на чиято територия е разположена инсталацията
РИОСВ – Пловдив

гр. Пловдив, 4000

бул. „Марица” №122

14. Басейнова дирекция на чиято територия е разположена инсталацията
Басейнова Дирекция

Източнобеломорски район с център Пловдив

гр. Пловдив, 4000

ул. „Булаир” №26
3.2 Система за управление на околната среда

От 02.09.2005г. „АДФ България” ЕООД, гр. Първомай има утвърдена със Заповед №33/02.09.2005 г. и се прилага система за управление на околната среда (СУОС). Тя е базирана на изискванията и правилата на стандарт ISO 14001:2004. Пререквизитна програма, обща за Комплексно разрешително (КР) 29/2005 и СУОС е системата от процедури, инструкции и формуляри по околна среда (ПОС, ИОС, ФОС) на „АДФ България” ЕООД, гр. Първомай


Изпълнение на различните условия от КР 29/2005:
Структура и отговорности
Усл.5.1.1. Изпълнено и докладвано – ГДОС 2005 г.

Усл.5.1.2. През 2007 г. е извършено актуализиране на списъците по условието (създаване на Ревизия 04) поради промяна на персонала/лицата и неговите/техните отговорности.

Актуализирани са следните списъци:

  • Списък на персонала, който ще извършва конкретните дейности съгласно условията на Комплексно разрешително № 29 / 2005 на АДФ България ЕООД гр. Първомай.

  • Списък на лицата отговорни за изпълнение на условията по Комплексно разрешително

№ 29 / 2005 на „АДФ България” ЕООД гр. Първомай.

Обучение
Усл. 5.2.1. През месец декември 2007 г. е актуализирана Програмата за екологично обучение и осъзнаване на „АДФ България” ЕООД, гр. Първомай. Определени са новите потребности на персонала от обучение, които са:

  • организация и ефекти на разделното събиране на отпадъците на територията на завода и града.

  • опазване на чистотата на атмосферния въздух на и около производствената площадка (транспортни дейности)

  • влияние на „офис среда” върху персонала работещ с монитори.

Изготвен е Годишен отчет за изпълнение на програмата за 2007 г.
Обмен на информация
Усл.5.3.1. През 2007 г. е извършена актуализация на списъците по условието (създаване на Ревизия 04) поради промяна на отговорните лицата. Информацията е изнесена на информационните табла и е достъпна за всички служители.

Усл. 5.3.2. Поддържа се актуален списък на органите и лицата, които трябва да бъдат уведомявани съгласно условията на разрешителното. През 2007 г. няма актуализация на списъка поради промяна на отговорните лицата или други условия.



Документиране
Усл. 5.4.1. Извършена е актуализация на списъците по условието (създаване на Ревизия 04) поради промяна на нормативната база отнасяща се до работата на инсталациите.

Усл. 5.4.2. Изпълнено и докладвано – ГДОС 2005 г. Няма промяна през 2007 г.

Усл. 5.4.3. Изпълнено и докладвано – ГДОС 2005 г. Няма промяна през 2007 г.

Управление на документи
Усл. 5.5.1. През 2007 г. е приложена процедура (ПОС 5.5 с формуляр ФОС 5.5-01) за актуализация на документите, изисквани с настоящото разрешително, в случай на промени в нормативната уредба, работата и управлението на инсталациите. Има иззета невалидната документация поради смяна на ревизии на документи.
Оперативно управление
Усл. 5.6.1. Изготвени са и през 2007 г. се изпълняват 17 инструкции за експлоатация и поддръжка на инсталациите (докладвано – ГДОС 2005 г.):

ИОС 8.1.4; ИОС 8.1.5 ;ИОС 8.1.6 ;ИОС 8.2.3 ;ИОС 8.2.4 ;ИОС 8.3.4.9 ;ИОС 8.3.4.10 ;ИОС 8.3.4.11 ;ИОС 8.3.4.12 ;ИОС 9.1.1 ;ИОС 10.1.1.2.1 ;ИОС 10.1.1.2.3 ; ИОС 10.1.1.3 ;ИОС 10.4.1.2.1; ИОС 10.4.1.2.3; ИОС 15.1; ИОС 15.2



Оценка на съответствие, проверка и коригиращи действия
Усл. 5.7.1. През 2007 г. са прилагани писмени инструкции за мониторинг на техническите и емисионните показатели на инсталациите и съоръжения – 7 бр. (докладвано – ГДОС 2005 г.):

ИОС 8.1.7.1; ИОС 8.2.5.1; ИОС 9.6.1; ИОС 10.1.4.2; ИОС 12.2.2; ИОС 13.2; ИОС 13.4


Усл. 5.7.2. През 2007 г. са прилагани писмени инструкции за периодична оценка на съответствието на стойностите на техническите и емисионните показатели с определените в условията на Комплексно разрешително 29/2005 и тези за установяване на причините за допуснатите несъответствия и предприемане на коригиращи действия (докладвано – ГДОС 2005 г.): ИОС 8.1.7.2; ИОС 8.2.5.2; ИОС 8.3.2.2; ИОС 9.1.4.1; ИОС 9.2.5; ИОС 9.3.2; ИОС 9.4.3; ИОС 10.1.1.2.2; ИОС 10.1.4.3; ИОС 10.4.1.2.2; ИОС 11.1.3; ИОС 11.2.7; ИОС 11.3.7; ИОС 11.4.3; ИОС 11.4.4; ИОС 12.2.2; ИОС13.2; ИОС 13.4; ИОС 13.7.1.4; ИОС 14.3.
Усл. 5.7.3. Използвани са общи инструкции с тези от усл. 5.7.2.
Предотвратяване и контрол на авариини ситуации
Усл. 5.8.1. През 2007 г. се прилага писмена инструкция за преразглеждане, и при необходимост, актуализиране на инструкциите за работа на технологичното/пречиствателното оборудване след всяка авария.

Усл. 5.8.2. През 2007 г. се предоставя на вниманието на РИОСВ актуализирана информация на всяко шестмесечие относно опасните хим. вещ и препарати използвани и съхраняване на територията на „АДФ България” ЕООД гр. Първомай във връзка с прилагане на законодателството в сектор " Химични вещества и препарати", съгласно Закона за защита от вредното въздействие на хим. вещ., препарати и продукти /ДВ бр.10 от 2000 г./ и съгласно даденото приложение в писмо с изх. №1199/31.03.2006 г.

Усл. 5.8.3. Определени са възможните авариини ситуации. Попълва се формуляр ФОС 5.8.3-01. Определените аварийни ситуации са документирани. През 2007 г. няма промяна на вече определените аварийни ситуации.

Усл. 5.8.4. През 2007 г. няма промяна на определените планове за действие при аварии. Няма промяна и във вече определените аварийни ситуации съхранява се документацията за избора на съответния начин на действие.

Усл. 5.8.5. През 2007 г. се прилага инструкция (ИОС 5.8.5.) за подготовка на персонала отговорен за изпълнение на Плана за действие при аварии. Проведени са две учения с подаване на сигнал за евакуация и сработване на плана за действия при аварии.

Усл. 5.8.6. През 2007 г. се прилага инструкция (ИОС 5.8.6.) за периодична проверка на персонала отговорен за изпълнение на Плана за действие при аварии. Проведени са две учения с подаване на сигнал за евакуация и сработване на плана за действия при аварии.

Усл. 5.8.7. През 2007 г. се прилага инструкция (ИОС 5.8.5.) за избор на сборни пунктове и най-подходящите пътища за извеждане на работещите от района на аварията. През 2007 г. има един нов евакуационен път.

Усл. 5.8.8. През 2007 г. се прилага инструкция (ИОС 5.8.8.) за определяне на причините, довели до аварията и предприемане на коригиращи действия.

Усл. 5.8.9. През 2007 г. се прилага инструкция (ИОС 5.8.9.) за определяне и редовна техническа поддръжка на средствата за оповестяване на аварията.

Усл. 5.8.10. През 2007 г. се прилага инструкция (ИОС 5.8.10.) за определяне на необходимите средства за лична защита, редовна проверка и поддръжка на възможността им да изпълнят защитните си функции, както и безпрепятствения достъп до местата за съхранението им. През 2007 г. са добавени три нови вида лични предпазни средства.

Усл. 5.8.11. През 2007 г. се прилага инструкция (ИОС 5.8.11.). Определено е отговорно лице и се попълва дневник за ежемесечните проверки.

Усл. 5.8.12. Извършена актуализация на списъците по условието поради промяна на отговорните лицата предвидени в Плана за действие при аварии и техните задължения.

Усл. 5.8.13. Извършена актуализация на списъците по условието поради промяна на отговорните лицата.

Записи
Усл. 5.9. Записи – През 2007 г. се документират и съхраняват данните изискуеми по КР 29/2005:

Усл. 5.9.1. През 2007 се извършва документиране се и се съхраняване на данните от наблюдението на емисионните и технически показатели и резултатите от оценката на съответствието им с изискванията на условията в комплексното разрешително.

Усл. 5.9.2. През 2007 се извършва документиране се и се съхраняване на данните за причините за установените несъответствия и предприетите коригиращи действия.

Усл. 5.9.3. През 2007 се извършва документиране се и се съхраняване на данните от преразглеждането и/или актуализацията на инструкциите за работа на технологичното/пречиствателното оборудване.

Усл. 5.9.4. През 2007 се попълва списък с документите, доказващи съответствие с условията на разрешителното и съхраняване на тези документи.
Докладване
Усл. 5.10.1. През 2007 г. се събира и съхранява необходимата информация за доказване изпълнението на условията от комплексното розрешително.

Усл. 5.10.2. Условието се изпълнява – писма вх. № 3845/31.08.2007 г. и вх. № 1856/31.03.2008 г.
Актуализация на системата за управление на околната среда
Усл. 5.11. През 2007 г. системата за управление на околната среда не е актуализирана.
Затруднения при внедряването на СУОС и изпълнение на условията на КР свързани с нея.

Основна трудност при реализиране на дейностите по Програмата за екологично обучение и осъзнаване на „АДФ България” ЕООД, гр. Първомай е намиране на достъпен начин за разяснение на специфичната материя на широкия кръг от работници на АДФ, поради голямата разлика в социалното, културно и интелектуално ниво.

Голямото текучество също представлява проблем, тъй като осуетява надграждането на знания и ангажираност.

Персоналът не гледа достатъчно сериозно на екологичното обучение, изпълняват се екологичните разпоредби под страх от наказание, а не поради осъзнаване на необходимостта от тях.



Усл. 7.5. През 2007 г. не са регистрирани аварийни или други замърсявания установени с нормативен акт или с настоящото КР. Не са установени аварийни ситуации и/или залпови замълсявания. Резултатите от проведения през годината мониторинг, определен с условията на Разрешителното са предоставени на съответните контролни органи.

3.3 Използване на ресурси
3.3.1. Използване на вода (Усл. 8.1. от КР 29/2005)
На 16.02. 2007 г. Инсталация „Изпиране на вълна”, която попада в обхвата на точка 6.2 от Приложение 4 на ЗООС и за която е издадено Комплексно разрешително № 29/2005 г. получи Разрешение за ползване и беше въведена в експлоатация на 23.02.2007 г.

Усл. 8.1.1. Изпълнено и докладвано – ГДОС 2005 г. Разрешително за водоползване № 1362 / 17.12.2002 г. Условията в разрешителното за водоползване се спазват.

Усл.8.1.2. Изпълнено и докладвано – ГДОС 2005 г. Условията по договора се спазват.

Усл. 8.1.4. Изпълнено и докладвано – ГДОС 2005 г. и се прилага. Попълва се формуляр ФОС 8.1.4-01.

Усл. 8.1.5. Изпълнено и докладвано – ГДОС 2005 г. и се прилага инструкция за поддръжка и проверка на водопроводната мрежа на площадката, отстраняване на течове и установяване на причините за тях.

Усл. 8.1.6. Изпълнено и докладвано – ГДОС 2005 г. и се прилага. ФОС 8.1.6-01 проверка на оборотните охлаждащи системи.

Усл. 8.1.6.1. Изпълнено и докладвано – ГДОС 2005 г.

Усл. 8.1.7.1. Изпълнено и докладвано – ГДОС 2005 г. и се прилага.

Усл. 8.1.7.2. Изпълнено и докладвано – ГДОС 2005 г. и се прилага. През 2007 г. Инсталация „Изпиране на вълна” е работила 9 месеца. За годината са извършени 2 проверки и не са установени несъответствия по отношение на изразходваните количества вода при работа на инсталацията.

Усл. 8.1.7.3. Изпълнено и докладвано – ГДОС 2005 г. и се прилага.

Усл. 8.1.7.4. Изпълнено и докладвано – ГДОС 2005 г. и се прилага.

Усл. 8.1.8.1. Вж. Приложение 1 Таблица към усл 8.1.8.1. (tabl.3.3.1. usl. 8.1.8.1.)



Усл. 8.1.8.2. През 2007 г. няма установени несъответствия. Прилага се инструкцията по условие 8.1.7.2. Попълват се формуляри ФОС 8.1.7.1.-01, ФОС 8.1.7.2-02, ФОС 5.8.8-02, ФОС 5.9-01.

Усл. 8.1.7.2. Изпълнено и докладвано – ГДОС 2005 г. и се прилага. През 2007 г. Инсталация „Изпиране на вълна” е работила 9 пълни месеца. За годината са извършени 2 проверки и не са установени несъответствия по отношение на изразходваните количества вода при работа на инсталацията.

Усл. 8.1.8.3. През 2007 г. има регистриран един теч на тръбопровод в изпарителна инсталация (ФОС 5.8.8-01/09.05.2007 г.):

Каталог: eea -> main-site
main-site -> Доклад за изпълнение на дейностите, за които е предоставено комплексно разрешително
main-site -> Решение №400-Н0-И0-А0-тг1/28. 05. 2011 г., актуализирано с Решение №400-Н0-И0-А1-тг-1/15. 12. 2011 г. Отчетен период
main-site -> Доклад за изпълнение на дейностите, за които е предоставено комплексно разрешително
main-site -> Доклад по околна среда (гдос) за изпълнението на дейностите за 2009 г., за които е предоставено Комплексно разрешително №355-но/2008 г
main-site -> Решение №116-Н0-И0-А1/2008 г на Министъра на околната среда и водите Отчетен период : Стара Загора, март 2011 г
main-site -> Приложения към техническите спецификации приложение 1 Видове, обект на Обособена позиция 1
main-site -> Приложения към техническите спецификации приложение 1 Видове, обект на Обособена позиция 1
main-site -> Технически изисквания


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   13




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница