Доклад за изпълнение на дейностите



страница1/8
Дата26.09.2018
Размер1.05 Mb.
#82900
  1   2   3   4   5   6   7   8






ГОДИШЕН ДОКЛАД

ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ДЕЙНОСТИТЕ,

ЗА КОИТО Е ПРЕДОСТАВЕНО
КОМПЛЕКСНО РАЗРЕШИТЕЛНО

за експлоатация на“Инсталация за повърхностна обработка на метали и пластмаси чрез електролитни или химически процеси , при които обемът на ваните за обработка е над 30 m3

197-Н1-ИО-АО / 2009



за 2012 година

ЖИТИ” АД - РУСЕ


/ДОПЪЛНЕН/

Март 2013 год.

Русе
Годишен доклад за изпълнение на дейностите по Комплексно разрешително № 197-Н1-ИО-АО/ 2009
С Ъ Д Ъ Р Ж А Н И Е


Наименование на инсталацията, за която е издадено комплексно разрешително 4

Адрес по местонахождение на инсталацията 5

Регистрационен номер на КР 5

Дата на подписване на КР 5

Дата на влизане в сила на КР 5

Лице за контакти 5

10

10


10

Производствен капацитет на инсталацията 10

РИОСВ , на чиято територия е разположена инсталацията 13

Басейнова дирекция, на чиято територия е разположена инсталацията 13

В изпълнение на условие 10.1. 2. от КР №197-Н1-ИО-АО /2009 дружеството извършва мониторинг на смесени потоци производствени , битово-фекални и дъждовни води в градската канализационна мрежа и в р.Русенски Лом Резултатите от извършените анализи са представени в следните таблици: 46




ПРИЛОЖЕНИЯ

Приложение № 1 - Таблици

Таблица №1 - Замърсители по ЕРЕВВ и PRTR

Таблица №2 - Емисии в атмосферния въздух

Таблица №3 - Емисии в отпадъчни води /производствени , охлаждащи битово-фекални и/или дъждовни/ във водни обекти/канализация

Табица №4 - Образуване на отпадъци

Таблица №5 - Оползотворяване и обезвреждане на отпадъци

Таблица №6 – Шумови емисии

Таблица №7 – Опазване на подземните води

Таблица №8 – Опазване на почви

Таблица №9 – Аварийни ситуации

Таблица №10 – Оплаквания или възражения , свързани с дейността на инсталацията , за която е предоставено КР

Приложение № 2- Схема на процедурата за проверка на информацията , докладвана за ЕРЕВВ и PRTR

Приложение № 3 –Протоколи № № 227 и 228/21.05.2012. и №№ 318 и 319/06.07.2012. на Лаборатория за изпитване на води към „В и К” ООД - Русе

1. Увод

Наименование на инсталацията, за която е издадено комплексно разрешително

“Инсталация за повърхностна обработка на метали и пластмаси чрез електролитни или химически процеси , при които обемът на ваните за обработка е над 30 m3 на “ЖИТИ” АД- Русе”


Адрес по местонахождение на инсталацията

гр. Русе, Община Русе, Област Русе

бул.”3-ти март” № 30”

Регистрационен номер на КР



№ 197-Н1-ИО-АО /2009

Дата на подписване на КР



29.09.2009..

Дата на влизане в сила на КР



06.11.2009.
Оператор на инсталацията, като се посочва конкретно кой е притежател на разрешителното
“ЖИТИ” АД - Русе
Адрес, тел. номер, факс, e-mail на собственика / оператора
гр. Русе, 7000, бул. “3-ти март”№ 30

тел.: 082 / 810 - 327

факс: 082 / 822 - 390

e-mail: office@zhitiμ. com

Лице за контакти


Гл.технолог , еколог ,ЗБУТ” – инж.Огнян Пешев



Адрес, тел. номер, факс, e-mail на лицето за контакти
гр. Русе, 7000, бул. “3-ти март” № 30

тел.: 082 / 810 - 321

факс: 082 / 822 - 390

e-mail: o.peshev@zhiti.com

Кратко описание на всяка от дейностите/процесите, извършвани в инсталацията

Площадката, за която е предоставено Комплексното разрешително е разположена в град Русе, Западна промишлена зона, в имот 63427.3.148. Разположена е на бул. Трети март N 30.

“ЖИТИ” АД се намира в Западна промишлена зона по плана на гр.Русе – II-ра строителна зона на бул.”3-ти март” № 30. Булевардът е основна пътна артерия в посоките Велико Търново и София. Чрез него се осигурява връзка с републиканската пътна мрежа.

Железопътната линия, обслужваща Западна промишлена зона е на 1000 метра. Пристанището е разположено на 2000 – 3000 метра от площадката на оператора. От него по ул. “Матей Стойков” до площадката на оператора се транспортира основната суровина валцдрат, посредством тежкотоварен транспорт.

Площадката е с изцяло изградена и в добро състояние захранваща и обслужваща инфраструктура.

"ЖИТИ" АД е основано на 14 март 1924 година като акционерно дружество за желязна и телена индустрия. Произвеждало е телове, гвоздеи, решетки и бурми.


Още в първите години след създаването и в цялата си история, „ЖИТИ” остава водещо в страната предприятие за производство на нисковъглеродни стоманени телове, гвоздеи (строителни и специални), скрепителни елементи, мрежи, бодлив тел и телени изделия.

От месец април 1997 година предприятието е приватизирано и в момента е със 100% частен капитал.

В предприятието е внедрена още през 1978 година Комплексна система за управление на качеството. От 1997 година дружеството работи по Международния стандарт за качество ISO 9001:2008. От 2007 година са внедрени и стандартите ISO 14001:2004 и OHSAS 18001.

Производствената площадка на оператора е разположена в град Русе, Западна промишлена зона.

Изходна суровина за производството на тел, гвоздеи и телени изделия е валцдрат (горещовалцувана нисковъглеродна и нисколегирана стомана) с диаметри 5.5, 6.0, 6.5, 8.0, 10.0 и 12.0 мм.

Основната производствена дейност до получаване на готов продукт се извършва в следната последователност.



Байцово отделение –спряно от експлоатация.В средата на 2009 година фирмата постепенно премина към механично очистване на обгара от валцуването , което даде възможност да се преустанови работата на байцово отделение и изградената към него Главна пречиствателна станция .Това се осъществи след съответното уведомление до РШОСВ – Русе и горните мощности бяха временно спрени от експлоатация и консервирани. Понастоящем суровината постъпва в цех за изтегляне и след серия механични обработки (механично очистване на обгара , изтегляне с или без междинно отгряване, насичане, полиране), част от готовите изделия отново се обработват химично, а именно:

Отделение изтегляне:

Обработената стомана се подава на агрегати за студено изтегляне, където се изтегля до желания диаметър. Агрегатите работят на принципа на студено механично изтегляне през твърдосплавни дюзи и са с водно охлаждане /индиректно/. В зависимост от предназначението им, някои от теловете се подлагат на междинно отгряване, което се извършва в пещи, работещи на ток и на газ.

След изтегляне част от теловете се разфасоват и складират в склад за готова продукция, а друга част след междинно отгряване в електропещи и газови пещи или без отгряване се подават за следващи етапи на преработка.

Част от изтеглените телове преминават през отделение за изтегляне с едновременно помедяване. В отделението са монтирани три еднотипни линии за студено изтегляне, оборудвани с вана за обезмасляване във вода, подгрявана директно с пара и помедяваща вана с разтвор от меден сулфат и сярна киселина. Обемът на ваните е, както следва – вана за обезмасляване – 0.5 м3 и вана за помедяване – 1.1 м3. Промиването се извършва струйно, като водата е в оборотен цикъл. Процесът на телоизтегляне в отделението може да се извърши без едновременно помедяване. В този случай ваните за химична обработка не се зареждат с разтвор. Процесът на помедяване който се извършва на линията е химико-механичен и се състои в нанасяне на рехав неплътен слой от мед върху тела, след което покритието се полира механично при изтеглянето.



Механични обработки:

- изправяне и разкрояване на телове – извършва се на машини за разкрояване –получените заготовки служат за суровина за производсдтво на заварени скари и мрежи.

-производство на мрежи –оградни плетени и рабицови - извършва се на полуавтоматични машини

-производство на бодлив тел – извършва се на машини за изплитане на бодлив тел

- производство на гвоздеи - изтеглените телове се подават на полуавтомати за студено пресоване на гвоздеи. След пресоването следва почистване на гвоздеите от перки /заусенъци/ от пресоването и полиране, което се извършва в полировъчни барабани с помощтта на дървени пилки. След полирането една част от гвоздеите се опаковат на опаковъчни машини в кутии и кашони от велпапе и картон и постъпват в склада за готова продукция , а друга част се подават за последващи обработки – поцинковане.
Отделение за галванично поцинковане на гвоздеи и дребни детайли:

Оборудвано е с три полуавтоаматични линии за поцинковане. Всяка линия се състои от 9 вани с обем от по 0.7 м3, както следва: обезмаслителна вана, заредена с алкален обезмаслител – химонит, промивна вана с вода, байцова вана с воден разтвор на солна киселина, промивна вана с вода, 2 цинкови вани с цинкови аноди и електролит, промивна вана с вода, вана за пасивация и промивна вана.

Извършва се пасивация на изделията, при което вaната за пасивация се зарежда с блясъкообразуватели – AZ-1 и AZ-2.

Гвоздеите се сушат в сушилня, с електрически калорифери, след което се подават на автоматични линии за разфасоване и се опаковат в кутии и кашони от велпапе и картон и постъпват в склада за готова продукция.


Отделение за горещо поцинковане на гвоздеи:

Отделението е оборудвано с една линия за предварителна подготовка на гвоздеите, състояща се 6 вани с обем от по 0.7 м3, както следва: обезмаслителна вана с алкален обезмаслител – химонит, промивна вана с вода, байцова вана с воден разтвор на солна киселина, промивна вана с вода, флюсова вана с разтвор от цинков двухлорид и амониев хлорид. Гвоздеите насипани в полипропиленови барабани преминават през ваните за предварителна подготовка и се изсипват в телени кошници. Следва операция сушене в електрическа проходна пещ при температура 1000 – 1200С. Поцинковането се извършва в една пещ разтапяне на цинк, с електроподгряване - ток с висока честота. С помощтта на робот-манипулатор кошниците се потапят в разтопения цинк с температура 5700 – 6100С , след което се изваждат и се поставят в центрфуги за отнемане на излишния цинк. Така центрофугираните гвоздеи се охлаждат във вани със течаща вода и се изсипват в корита за подсушаване с горещ въздух чрез продухване на електрически реотани с вентилатор.



Спомагателни дейности при осъществяване на основното производство на площадката са: пречистване на отпадъчни води, производство на сгъстен въздух, ремонтни работи по машините и технологичното оборудване.
Пречиствателна станция за отпадъчни води - галваника – в нея постъпват всички отработени байцови, флюсови, пасивиращи и промивни разтвори от горещо поцинковане на гвоздеи, от отделението за галванично поцинковане на гвоздеи и дребни детайли, усредняват се и се неутрализират чрез добавяне на натриева основа в режим на барбутиране с въздух за подпомагане на окислението, след което се добавят флокуланти и коагуланти, утаяват се разтворите, нормативно чистата вода се изпомпва към събирателната шахта към р.Русенски Лом /водоприемник II категория/, а утайките се уплътняват на филтър – преса. Полученият кек се складира в закрити и затворени с капаци гумирани контейнери и се изнася на открита площадка за временно съхранение, поради съдържанието в него на тежки метали – Zn , Сu и Cr3+ - това е опасен отпадък.
Главна пречиствателна станция за отпадъчни води – спряна от експлоатация.След преминаването на механично очистване на суровината от обгара Главната пречиствателна станция е спряна от експлоатация и консервирана.

Парна централа – спряна от експлоатация след преминаването на механично очистване на суровината от обгара.

Компресорна станция – Разполага с два компресора „Ингерсол” с дебит 10м3/мин и един компресор “Хафи” с дебит 5м3/мин. Произведения сгъстен въздух се събира в ресивер, преминава през охладител, изсушител и ресивери, от които се подава към консуматорите. Барбутиране в двете ПСОВ, 90% за гвоздейни преси и опаковъчни машини.
Електрически подстанции - На площадката на оператора има една голяма централна и една, осигуряваща двойно ел. захранване подстанция, които се контролират от Националната електрическа компания.
Ремонтно-механичен цех - Цехът включва комплекс от ремонтно-механични помощни работилници за поддръжка и ремонт на машинния парк. За ремонт на инструменти, в РМЦ е монтирана ковашка пещ, работеща на природен газ.
Складово стопанство - Състои се предимно от закрити складове. Основни закрити складове са: Склад за готови калибровани и горени телове; склад за основни средства; склад за резервни части; склад за нефтени продукти; склад за гвоздеи; склад за машини и съоръжения; склад за дървени материали и кашони от пресован картон; склад за заваръчни помедени телове; склад за железни и поцинковани телове; склад за бутилки пропан-бутан; склад за огнеупорни и строителни материали. Основните открити складове са: два склада за метални суровини (валцдрат); склад за винкел, ламарини и други помощни материали.
Резервоари и цистерни – Цистерните на площадката на оператора са разположени в близост до цеховете и отделенията, с които са свързани технологично. Резервоарите за опасни вещества (киселини) са метални, с вътрешни киселинноустойчиви покрития и са монтирани в обваловки.


Каталог: eea -> main-site
main-site -> Доклад за изпълнение на дейностите, за които е предоставено комплексно разрешително
main-site -> Решение №400-Н0-И0-А0-тг1/28. 05. 2011 г., актуализирано с Решение №400-Н0-И0-А1-тг-1/15. 12. 2011 г. Отчетен период
main-site -> Доклад за изпълнение на дейностите, за които е предоставено комплексно разрешително
main-site -> Доклад по околна среда (гдос) за изпълнението на дейностите за 2009 г., за които е предоставено Комплексно разрешително №355-но/2008 г
main-site -> Решение №116-Н0-И0-А1/2008 г на Министъра на околната среда и водите Отчетен период : Стара Загора, март 2011 г
main-site -> Приложения към техническите спецификации приложение 1 Видове, обект на Обособена позиция 1
main-site -> Приложения към техническите спецификации приложение 1 Видове, обект на Обособена позиция 1
main-site -> Технически изисквания


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница