Доклад за изпълнението на Плана на действие за изпълнение на Националната стратегия „Визия за деинституционализация на децата в р българия за периода 01. 07. 2013 -30. 07. 2014



Дата17.12.2017
Размер139.48 Kb.
#36892
ТипДоклад
Тримесечен доклад

на

Българска асоциация за лица с интелектуални затруднения - БАЛИЗ



за периода от 01.07.2014 г. до 30.09.2014г.

Извършени дейности:


1.Изготвяне и популяризиране на подходи за подобряване качеството

на живот на лицата с интелектуални затруднения и техните семейства
За отчетния период са извършени следните дейности:


  • Проучване на потребностите от обучения на хора с увреждане и подпомагащи специалисти, работещи в социални, здравни и образователни услуги.

  • Изготвено, мотивирано и предоставено в Министерството на труда и социалната политика и в Министерство на финансите предложение за субсидия от държавния бюджет за 2015 г. на основание чл. 54а ППЗИХУ.

  • Изготвяне и предоставяне на информация от компетентността на БАЛИЗ в Държавната агенция за закрила на детето относно Мониторинговия доклад за изпълнението на Плана на действие за изпълнение на Националната стратегия „Визия за деинституционализация на децата в Р България“ за периода 01.07.2013 -30.07.2014.

  • Предоставено становище и предложения до Инклужън Юръп във връзка с Европейския алтернативен доклад по прилагането на Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания, изготвен от Европейския форум за уврежднаията;

  • Продължаване дейностите по фаза 2 на проект „Да овластим хората с интелектуални затруднения –следващата стъпка“. Във втора фаза, освен продължаване на дейностите в градовете София и Видин, са включени още 4 сдружения – членове на БАЛИЗ в градовете Пловдив, Плевен, Ловеч, Бобов дол. Изготвяне на обучителен филм на едно от лицата, включено в проект „Да овластим хората с интелектуални затруднения –следваща стъпка“.

  • Разширяване на дейността на ЦСРИ кр. Кресна, управляван от сдружение „Нов избор“ - член на БАЛИЗ, с функциониране на Мобилен екип и изнесени приемни в с. Сливница и с. Горна Брезница. От 01.09.2014г. капацитетът на ЦСРИ е увеличен от 15 на 20 места като услугата е с целева група деца и възрастни;

  • Изпълнение на дейностите по проект „Заедно за промяна – чрез активно обучение“, изпълняван от сдружение „Семеен център Мария“ град Варна, финансиран от БАЛИЗ. В рамките на проекта се проведоха срещи с родители на потребителите на ЦСРИ „Чайка“ и ЦСРИ „Ривиера“, срещи на екипа от обучители по проекта, изработиха се материали по програма за теоретично on-line обучение на тема „Подкрепено вземане на решения и застъпничество“ и стартира работата по изработка на дипляна „Живот в общността“;

  • Провеждане на супервизия на персонала в услугата в гр. Кресна.

  • Осигуряване на работа на хора с интелектуални затруднения от сдружение „Шанс“ град Разлог, член на БАЛИЗ.

  • Организиране и провеждане на изложба –базар от сдружение „Шанс“, град Разлог.

  • Организиране на на лагер за потребителите на ЦНСТ – гр. Бобов дол от сдружение „Иновация“ град Бобов дол.

  • Осигуряване на работни места на безработни младежи по проект „Ново работно място” от сдружение „Иновация“ Бобов дол.

  • Осигуряване на временна заетост на безработни лица по проекта „Подкрепа за заетост” , съвместно с Бюро по труда - гр. Дупница от сдружение „Иновация“ Бобов дол.

  • Провеждане на летни почивки за потребителите на социални услуги, предоставяни от РДПЛУЗ , гр. Видин;

  • Организиране и провеждане на супервизия за представители на персонал от социалните услуги към РДПЛУЗ –гр. Видин.

  • Продължават дейностите на групата за самозастъпничество от РДПЛУЗ –гр. Видин ;

  • Продължават дейностите по схемата за интегрирана заетост от РДПЛУЗ –гр. Видин;

  • Подобряване качеството на работа на служителите в социалните услуги към РДПЛУЗ, град Видин – “Ring of Excellence” – изработеният метод е разпространен сред служителите, които да края на календарната година ще могат да извършват номинации;

  • Участие на представители на РДПЛУЗ град Видин във външна супервизия в социалните услуги към организацията;

  • Посещение от персонала на ДЦДВУ- Дряново, управляван от Дружество за умствено и психически увредени лица, член на БАЛИЗ в Дневни центрове за лица с увреждания в гр. Смолян и гр. Гоце Делчев. Организиране на летен лагер на море за клиентите на Защитените жилища и ДЦДВУ.

  • Продължение на дейностите по проект „Развитие на практики за подкрепено вземане на решения за лица с интелектуални затруднения –община Сливен“ от сдружение ” Дружество за подкрепа на деца и лица с умствени, физически и сензорни увреждания” Св.Ст. Детепазител, гр. Сливен, финансиран от БАЛИЗ.

  • Провеждане на анкетно проучване относно познаването на правата на хората с увреждания и организиране на двудневни обучения за родители и специалисти от сдруженията БАЛИЗ –Плевен“ и „Равенство“ –Тетевен, членове на БАЛИЗ, в изпълнение на дейностите по проект „Равни възможност“, финансиран от БАЛИЗ.

  • Изпълнение на дейностите по проект“Подкрепено вземане на решения“ от Фондация „Св. Николай Чудотворец“ член на БАЛИЗ – провеждане на кръгла маса, изграждане на подкрепящи мрежи, провеждане на правни консултации по отношение на запрещението на лица с интелектуални затруднения, организиране на срещи на подкрепящи и подкрепяни.

  • Провеждане на работен форум в град Добрич от сдружение „Св. Николай Чудотворец“ и БАЛИЗ на тема „Новата концепция за дееспособността според Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждане“.

  • В изпълнение на подхода за подобряване качеството на живот на лицата с интелектуални затруднения и техните семейства 12 сдружения –членове на БАЛИЗ изграждат, организират и управляват социални услуги в общността и резиденти услуги. Осигуряват супервизии и обучения на персонала в управляваната от тях услуга. Сдруженията са:

- РДПЛУЗ –Видин

- «Семеен център –Мария» -Варна

- БАЛИЗ –Русе

- «Закрила» -Ловеч

- «Егида» -Пазарджик

- Дружество за умствено и психически увредени лица» -Дряново

- «Шанс» -гр. Разлог

-«Бъдеще и закрила за лицата с ИЗ» –гр. Габрово

- БАЛИЗ-Плевен

- «Надежда за добро бъдеще» -гр. Силистра

- «Иновация» -Бобов дол

- «Нов избор» - гр. Кресна


2.Подпомагане дейността на родителските организации на БАЛИЗ за предоставяне на подкрепа на лицата с интелектуални затруднения и техните семейства
За отчетния период са извършени следните дейности:

  • Предоставяне на социално-правни консултации за родители.

  • В изпълнение на проект, финансиран от БАЛИЗ три организации- членове на БАЛИЗ: Сдружение „Егида” – Пазарджик, Сдружение „Паралелен свят” – Пловдив и Сдружевие „БАЛИЗ – Велинград организираха и проведоха тематично обучителен лагер „Приятелството през обектива на децата и младежите с ИЗ” – в град Велинград г. Дейностите бяха насочени към стимулиране на творчески потенциал на деца и младежи с интелектуални затруднения в следните ателиета: 1.Приложно изкуство/маски, изработка на цветя, пана, гривни, изработване на вази и декоративни шишета и други. 2. Фотография /разходки в гората и снимане на интересни неща от природата, индивидуални и групови фотографии и други. 3.Спорт /занимания в басейна с водна топка, плуване, скокове, футбол, волейбол във вода, дартс, игри с кегли и федербал /. На третия ден от лагера се сформира и ателие „Интернет” по желание на участниците. Създадоха се нови контакти между деца и младежи с ИЗ и техните родители придружители от трите сдружения.

  • Извършване на групови срещи, индивидуални и групови консултации по проект „Нека ви разкажа“ , осъществяван от сдружение «Св. Николай Чудотворец», град Добрич, член на БАЛИЗ.

  • Провеждане на срещи-дискусии с родители и семейни консултации, организиране на клуб по интереси и интегрирани занимания родител-дете по проект «Подкрепете ни да преодолеем трудностите» , финансиран от БАЛИЗ и изпълняван от сдружение «Добро сърце, съпричастие и грижа» град Попово.


3. Обучения и консултации за повишаване организационния капацитет на членските организации на БАЛИЗ



  • Организиране и провеждане на обучения от БАЛИЗ –ФИЦЕ на персонала на новосъздадените социални услуги за деца с увреждания в изпълнение на дейност 6 от проект «Детство за всички» .

  • Организиране и провеждане на супервизии на персонала на новосъздадените социални услуги за деца с увреждания в изпълнение на дейност 6 от проект «Детство за всички» .

  • Продължаване дейностите по проект „Предизвикателствата на половото съзряване”, пдоготовка на брошура от сдружение „Виктория –04“, гр. Велико Търново, финансиран от БАЛИЗ.

  • Изпълнение на дейностите от сдружение „Нов избор“ гр. Кресна съвместно със сдружение «Иновация» -град Бобов дол по проект „Подобряване на капацитета на персонала на социалните заведения за хора с увреждания в общините Кресна и Бобов дол“, финансиран от БАЛИЗ;

  • Провеждане на обучения за приложение на Наредбата за критерии и стандарти за социални услуги за деца и за прилагане на методиката на ЦСРИ от сдружение «Нов избор» гр. Кресна.

  • Обучения на доброволци от сдружение «Нов избор», град Кресна.

  • Проведеждане на обучение на членове на сдружение „Филаделфия 2002“ гр. Стара Загора, член на БАЛИЗ



4. Подготовка и разпространение на информация и информационни материали / Организиране и провеждане на информационни кампании

За отчетния период от извършени следните дейности:




  • Публикуване на материали на Интернет страница на Българска асоциация за лица с интелектуални затруднения.

  • Набиране на материали за изготвяне на обучителен филм за едно от лицата с интелектуални затруднения, включено в проекта „Да овластим хората с интелектуални затруднения – следваща стъпка“ на БАЛИЗ;

  • Участие на представители на „Семеен център Мария“ в публични прояви и разпространение на информационни материали за популяризиране на кампанията „Включени, не заключени“.

  • Подготовка и отпечатване на информационна брошура в изпълнение на дейностите по проект „Равни възможност“, финансиран от БАЛИЗ и осъществяван от сдруженията „БАЛИЗ –Плевен“ и „Равенство“ –Тетевен.


5. Координация и мониторинг
В отчетния период са извършените следните дейности:


  • Изготвяне на технически и финансов отчет за второ тримесечие на 2014 г.

  • Изпращане на информация в мрежата на БАЛИЗ.

  • Консултации и координация в мрежата на БАЛИЗ във връзка с чл. 53а ППЗИХУ.

  • Участие в работна среща в Министерство на младежта и спорта на неправителствените организации, които работят с младежи със специфични потребности.

  • Подготовка, организиране и провеждане на работна среща по проект «Да овластим хората с интелектуални затруднения –следваща стъпка» за споделяне на опит, добри практики, предложения относно въвеждане на основните принципи и ценности при създаване на подкрепяща мрежа, с цел овластяване на хората за водене на независим живот и гарантиране на правата им.

  • Работно посещение на сдруженията – членове на БАЛИЗ във Велико Търново, Добрич и Варна.

  • Изпратена платформа до УС на БАЛИЗ на национално представените организации на и за хора с увреждания, адресирана до основните политически сили в Р България за предоставяне на мнения и предложения във връзка с изборите за ново Народно събрание.

  • Участие в среща на националното представените организации с представители на политически партии.

  • Участие в работна среща в ДАЗД на ангажираните с темите и проблемите на деинституционализацията в страната членове на Коалиция „Детство 2015“.

  • Участие в работни срещи на експертната работна група по деинституционализация към ДАЗД.

  • Участие в срещи на Коалиция „Детство 2025“.

  • Участие в среща на Коалиция «Детство 2025» със зам.-министъра на МТСП .

  • Участие в работни срещи с БЦНП.

  • Провеждане на консултации във връзка трите тематични направления: 1. Застъпнически и самозастъпнически дейности на местно ниво за повишаване на качеството на живот на лицата с интелектуални затруднения 2.Подкрепа на семействата/лицата с интелектуални затруднения” 3. Обучения и консултации.



PR и комуникация

  • Излъчване на репортаж„Под запрещение“в предаването „В кадър“ по БНТ за лице с интелектуални затруднение от град Видин, включено в проект „Да овластим хората с интелектуални затруднения –следваща стъпка””, на което предстои явяване на дело за освобождаване от запрещение;

  • Публикации във в. „Добруджанска трибуна” и в. „Нова Добруджанска трибуна”, проведено интервю за радио „Дарик” по проект «Подкрепено вземане на решения», изпълняван от фондация «Св. Николай Чудотворец» и финансиран от БАЛИЗ>


Международни контакти със Европейски институции и сродни неправителствени организации

  • Кореспонденция с Inclusion Europe

  • Кореспонденция с Inclusion International

  • Кореспонденция с EASPD.

  • Кореспонденция с Отворено общество – Ню Йорк

  • Кореспонденция с МАКАТОН Черити -Великобритания

  • Кореспонденция с фондация за предоставяне на социални услуги от Румъния, предоставяне относно подкрепено вземане на решения





Постигнати резултати:
В следствие на дейностите по горепосочените направления са постигнати следните резултати:


Информирани за социални права, психологическа подкрепа на семействата на деца и младежи с увреждане, подобрено социално функциониране на родители на деца и младежи с увреждане

Подкрепени лица и създаване на подкрепящи мрежи за самостоятелно вземане на решения, съгласно чл. 12 от Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания

Финансирани проекти към БАЛИЗ. Стартиране дейностите на проектите.

Създадени условия и възможности на лица с интелектуални затруднения за личностна реализация и превенция срещу негативните обществени явления, срещу нетолерантността, за социална интеграция, адаптация и пълноценна реализация в обществения живот.

Участие на децата и младежите с увреждания в занимания за отдих и спорт.

Обогатяване познанията на хората с увреждания за природата и здравословен начин на живот


Създадени условия и възможности на лица с интелектуални затруднения за личностна реализация и социално включване.


Организирани обучителни и тематични лагери и ателиета по интереси за лица с интелектуални затруднения

Обучени, мотивирани и супервизирани семейства за придобиване умения за самопомощ при оглеждането на деца и лица с интелектуални затруднения

Подпомогнати родителски организации – членове на БАЛИЗ за предоставяне на подкрепа на лица с интелектуални затруднения и техните семейства.

Обучение, супервизии и консултации на специалисти.


Проведени мероприятия

Подготовка, адаптиране и отпечатване на информационни и ресурсни материали

Повишена информираност на родители и семейства на деца с различни видове увреждания, относно социалните им права.

Извършване на дейности, свързани с осигуряването и изплащането на целеви помощи за придружител по чл. 53а ППЗИХУ.



Консултирани семейства за придобиване умения за самопомощ при оглеждането на деца и лица с интелектуални затруднения

Подобрена физическа активност на децата и младежите.

Подобрени умения за комуникация.

Подобрени умения за работа с изобразителни материали.


Участие в работни срещи, Комитети, работни групи, работни семинари и Съвети

Изготвяне на финансови и технически отчети

Проведена кореспонденция с институции и сродни неправителствени организации

Създадени условия за изграждане на подкрепящи мрежи за подкрепено вземане на решения за лица с интелектуални затруднения, поставени или в риск от поставяне от запрещение.

Осъществени медийни изяви и отразяване на дейностите

Включени деца в общообразователни детски градини и училища.

Повишаване информираността на родители, младежи, граждани и институции относно модела на „подкрепеното вземане на решение”

Осигурена работа на хора с интелектуални затруднения. Осигуряване на временна заетост и на работни места в социалните услуги.






Индикатор за ефективност

Информиране за социални права, психологическа подкрепа на семействата на деца и младежи с увреждане, подобрено социално функциониране на родители на деца и младежи с увреждане

300 лица



Подкрепени лица и създаване на подкрепящи мрежи за самостоятелно вземане на решения, съгласно чл. 12 от Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания

40 обхванати лица с интелектуални затруднения


Финансирани проекти към БАЛИЗ

10 проекта

18 града



Създадени условия и възможности на лица с интелектуални затруднения за личностна реализация и превенция срещу негативните обществени явления, срещу нетолерантността, за социална включване, адаптация и пълноценна реализация в обществения живот

Участие на децата и младежите с увреждания в занимания за отдих и спорт.


Обогатяване познанията на хората с увреждания за природата и здравословен начин на живот.


230 обхванати деца и лица



Организирани обучителни и тематични лагери и ателиета по интереси

1 лагер

4 тематични обучително-развлекателни ателиета

Обхванати 30 деца и лица с увреждания


Обучени и подкрепени семейства за придобиване умения за самопомощ при оглеждането на деца и лица с интелектуални затруднения

38

Осигуряване на трудова заетост на лица с увреждания и възможности за реализация.

8

Обучение, супервизии и консултации на специалисти


240 обучени

43 супервизии




Проведени мероприятия

25

Подготовка, адаптиране и отпечатване на информационни и ресурсни материали

2 подготвени брошури

Извършване на дейности, свързани с осигуряването и изплащането на целеви помощи за придружител по чл. 53а ППЗИХУ.


670 консултации


Участие в работни срещи, Комитети, работни групи, работни семинари и Съвети

30

Изготвяне на финансови и технически отчети

2 технически и 2 финансови отчета


Проведена кореспонденция с институции и сродни неправителствени организации

50

Създадени условия за изграждане на подкрепящи мрежи за подкрепено вземане на решения за лица с интелектуални затруднения, поставени или в риск от поставяне под запрещение.

40 лица

Медийни изяви и отразяване на дейностите

4

Осигурена работа на хора с интелектуални затруднения.

Осигуряване на временна заетост и на работни места в социалните услуги.

3 лица

10 лица



Ръководител:

Соня Владимирова - Изпълнителен директор БАЛИЗ




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница