Доклад за извършена комплексна проверка на „Производствена площадка" на "



Дата20.08.2018
Размер76.68 Kb.
#81327
ТипДоклад
ДОКЛАД

за извършена комплексна проверка

на „Производствена площадка“ на ”ВМЗ“ ЕАД, гр. Сопот
На основание План за контролната дейност за 2018 г. на РИОСВ – Пловдив, утвърден от Министъра на околната среда и водите, Заповед № РД-24/09.02.2018 г. и Заповед № РД-90/11.04.2018г. на Директора на РИОСВ-Пловдив на 24.04.2018г.е извършена комплексна проверка в „Производствена площадка“ на ”ВМЗ“ ЕАД, разположена на бул. „Иван Вазов“ № 1, гр. Сопот, общ. Сопот, обл. Пловдив.

I. Цел на проверката:

Основна цел на проверката е установяване на нивото и степента на съответствие на дейността в обекта с изискванията, заложени в Закона за опазване на околната среда(ЗООС), Закона за чистотата на атмосферния въздух(ЗЧАВ), Закон за ограничаване изменението на климата(ЗОИК), Закона за водите(ЗВ), Закона за защита от вредното въздействие на химичните вещества и смеси(ЗЗВВХВС) и подзаконовите нормативни актове към тях, както и Регламенти на Европейския съюз и на Съвета.


II. Проверени инсталации:

Обектът на ”ВМЗ“ ЕАД, е разположен в гр. Сопот, общ. Сопот, област Пловдив и представлява и е с предмет на дейност производство и търговия със специална продукция. При проверката са проверени:



  • основните производствени зони и неподвижните източници на емисии на вредни вещества в атмосферата;

  • складови площи за съхранение на опасни химични вещества и смеси;

  • пречиствателна станция за отпадъчни води.


III. Констатации от проверката по компоненти и фактори:


  1. По компонент „Атмосферен въздух“:

Организирани източници на емисии в атмосферния въздух на територията в обекта, собственост на „ВМЗ” ЕАД - гр.Сопот са изпускащи устройства към инсталациите за нанасяне на покрития, както и към котлите в котелна централа. В момента на проверката работят котли с № 3 и № 2, а котел с № 1 е резервен. Номинална топлинна мощност, инсталирана на площадката на дружеството е 27 МW. Горивото е нафта. Експлоатационният режим е 10-12ч. – 5 дни седмично. Парокотелната централа се използва за производство на топлинна енергия за нуждите на производствената дейност и попада в обхвата на чл.31 от ЗОИК. Дружеството има издадено Разрешително за емисии на парникови газове № 27-Н1/2013г., актуализирано с Решение № 27-Н1-А1/2016г. В изпълнение на чл. 13, ал. 1 от Наредбата за условията, реда и начина за изготвяне на докладите и за верификация на докладите на операторите на инсталации и на авиационни оператори и за изготвяне и проверка на заявления за нови участници (обн. в ДВ бр.75/2014г.) е представен в срок до 31.03.2018г. в ИАОС верифициран Годишен доклад за 2017г. Дружеството е предало верифицираните емисии съгласно одобрения Годишен доклад.

В съответствие с изискванията на Наредба №6/99г. за реда и начина за измерване на емисиите на вредни вещества, изпускани в атмосферния въздух от обекти с неподвижни източници (обн. в ДВ бр. 31/1999г. и посл. изм. и доп.), от страна на дружеството не са проведени собствени периодични измервания на вредностите, формирани при експлоатацията на котлите за период по-голям от две последователни календарни години.



За извършваните дейности в обекта се експлоатира инсталация, в която се извършва дейност, попадаща в приложение № 1 към чл. 2, ал. 1 от Наредба №7/21.10.2003г. за норми за допустими емисии на летливи органични съединения, изпускани в атмосферния въздух в резултат на употребата на разтворители в определени инсталации (обн. в ДВ бр. 96/2003г.) (Наредба № 7). Дружеството е включило инсталацията в публичния регистър по чл. 30л от Закона за чистотата на атмосферния въздух(обн. в ДВ бр. 45/1996г. и посл. изм. и доп.) (ЗЧАВ) – под № 033/2014г. за дейността „нанасяне на покритие“. В изпълнение на изискванията на чл. 20 от Наредба №7, дружеството е представило декларация за количеството употребени ЛОС през 2017г. и е изготвило и представило пред РИОСВ-Пловдив План за управление на разтворителите за 2017г.

В обекта се експлоатират:

  • 8 бр. климатични инсталации, работещи с озоноразрушаващи вещества – R22/R13;

При проверката са представени досиета на климатичните инсталации, изготвени в съответствие с формàта по приложение № 3 към чл. 29, ал. 1 от Наредба №1/17.02.2017г. за реда и начина на обучение и издаване на документи за правоспособност на лица, извършващи дейности с оборудване, съдържащо флуорсъдържащи парникови газове, както и за документирането и отчитането на емисиите на флуорсъдържащи парникови газове (обн. в ДВ бр. 20/2017г.)(Наредба №1). Досиетата се водят редовно, като в тях са отразени проверките извършени през 2017г., с честота съобразно количеството на озоноразрушаващи вещества в инсталациите, от лице, притежаващо валиден документ за правоспособност, издаден от ББКМ.

Дружеството е представило пред РИОСВ – Пловдив, в нормативно определения срок до 15.02.2018г., обобщен отчет по Приложение № 9 към чл. 35, ал. 1 от Наредба №1 за 2017 г.


  1. По компонент „Води“- отпадъчни:

От дейността в обекта се формират производствени и битово-фекални води, които са заустени в р. Манастирска. Към датата на проверката „ВМЗ“ ЕАД не притежава разрешително за ползване на воден обект за заустване на отпадъчни води в повърхностен воден обект. От страна на дружеството е подадено в БДИБР-Пловдив заявление за получаване на разрешително.

За пречистване на химически замърсените производствени води, формирани основно от участъци за галванични покрития, се ползва ЛПСОВ, която предстои да се реконструира и модернизира, с цел недопускане замърсяване на р. Манастирска. При проверката е представена Програма с посочени мероприятия за изпълнение, срок за започване и завършване на дейностите по подобряване работата на пречиствателната станция. По време на проверката е установено, че е извършен ремонт на вторичен утаител, в резултат на който са отстранени пукнатините по стените му. В ЛПСОВ постъпват 3 потока химически замърсени води – кисело-алкални, хромови и цианови. Станцията работи на ръчен режим, извършва се контрол на качеството на водата. Осигурени са всички необходими химикали за работа на пречиствателна станция. Количествата на постъпващите в станцията води и заустваните не се измерва. Пункта за мониторинг е обозначен.

Битово-фкалните води на „ВМЗ“ ЕАД, както и тези на „СКФ Берингс България“ ЕООД, непречистени се заустват в р. Манастирска. Количеството на битовите води не се измерва. Пункта за мониторинг на битови води не е обозначен.

Дружеството е представило пред РИОСВ-Пловдив доклад за 2017г.

При проверката, в присъствие на представител на „ВМЗ“ ЕАД са взети проби отпадъчни води – производствени на изход ЛПСОВ и битови води от шахта преди заустването в р. Манастирска.


  1. Химични вещества и управление на риска:

За извършване на дейността си дружеството използва химични вещества и смеси, за което се представи инвентаризационен списък от 2013г. Списакът не е актуален към датата на проверката.

Представи се Оценка за безопасността на съхранението на опасните химични вещества и смеси, с последна редакция от 07.05.2013г.

Представена е заповед за определяне на отговорни лица за съхранението на опасните химични вещества и смеси, съгласно изискванията на от Наредбата за реда и начина на съхранение на химични вещества и смеси (обн. в ДВ бр. 43/2011г.). Представени са планове и инструкции за работа с опасни химични вещества. Инструкциите, съгласно утвърдени вътрешни правила в дружеството, се заверяват ежегодно и при нужда се актуализират.

Информационните листове за безопасност, които се представиха при проверката, не са актуализирани съгласно последните изисквания на Регламент (ЕО) 1907/2006 (REACH) и Регламент (ЕО) 1272/2008(CLP).

Химичните вещества и смеси се съхраняват в обособени, самостоятелни складови помещения с контролиран достъп в съответствие с изискванията на Наредбата за реда и начина на съхранение на химични вещества и смеси (обн. в ДВ бр. 43/2011г.).

От страна на МОСВ писмено е удостоверено, че „ВМЗ“ ЕАД има право за ползване на изключението постановено в чл. 103, ал. 8, т. 1 от ЗООС и в тази връзка дружеството не е обект на контрол по глава седма, раздел I от ЗООС.

Дружеството не извършва внос на химични вещества и смеси от страни извън Европейския съюз.

ВМЗ“ ЕАД се явява потребител надолу по веригата по смисъла на Регламент (ЕС) 1907/2006 (REACH).
IV. Предписания, срокове за изпълнение, отговорници:

При проверката са установени несъответствия с нормативната база и са дадени следните предписания:



  1. Да се проведат собствени периодични измервания на вредностите, изпускани в атмосферния въздух от изпускащите устройства към котлите, по реда определен в глава пета от Наредба №6/99г. за реда и начина за измерване на емисиите на вредни вещества, изпускани в атмосферния въздух от обекти с неподвижни източници (обн. в ДВ бр. 31/1999г. и посл. изм. и доп.), като резултатите се представят пред РИОСВ-Пловдив с доклад по чл. 39 от същата наредба.Срок за изпълнение - 24.05.2018г.

  2. Да се поставят табели на климатичните инсталации, с обозначен вид и количество на хладилния агент в тях. Срок за изпълнение - 24.05.2018г.

  3. Да се актуализира инвентаризационния списък на наличните химични вещества и смеси към 31.03.2018г. и се представи пред РИОСВ-Пловдив копие от него. Срок за изпълнение - 02.05.2018г.

  4. Да се изискат и представят в РИОСВ-Пловдив, на електронен носител, актуални информационни листове за безопасност на наличните химични вещества и смеси. Срок за изпълнение - 09.05.2018г.

  5. Да се осигурят актуални информационни листове за безопасност в складовете за съхранението им. Срок за изпълнение - 16.05.2018г.

  6. Да се актуализира Оценката за безопасността на съхранение на опасните химични вещества и смеси с актуални към момента видове и количества, като копие от нея се представи пред РИОСВ-Пловдив. Срок за изпълнение - 24.05.2018г.

  7. Да се предприемат действия за включване на битово фекалните води в канализацията и ГПСОВ-Сопот или за самостоятелно пречистване на същите в собствено пречиствателно съоръжение. За решението на „ВМЗ“ ЕАД, както и за крайния срок за изпълнението му да се уведоми писмено РИОСВ-Пловдив. Срок за изпълнение - 24.06.2018г.

Отговорен за изпълнение на дадените предписания е изпълнителния директор на „ВМЗ“ ЕАД.
V. Съответствие, последващ контрол:

Във връзка с установени несъответствия и изпълнение на дадените предписания ще бъде извършена проверка по осъществяване на последващ контрол в обекта.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница