Доклад за извършена планова комплексна проверка на " Вратица Враца" ад, гр. Враца



Дата23.10.2018
Размер69.67 Kb.
#93632
ТипДоклад

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Министерство на околната среда и водите


Регионална инспекция по околната среда и водите – Враца


Утвърдил:

ДИРЕКТОР РИОСВ-ВРАЦА

/инж.Т.ГЕРГОВА/

Доклад за извършена планова комплексна проверка на

Вратица - Враца” АД, гр. Враца



Във връзка със Заповед № 72/05.07.2013г. на Директора на РИОСВ-Враца на 16.07.2013г. е извършена комплексна проверка по отношение спазване на условията в издадено Комплексно разрешително №135/2006 г., актуализирано с Решение №135-Н0-И0-А1/2013г. на “Вратица - Враца” АД, гр. Враца за експлоатацията на „Инсталация за предварителна обработка и багрене на текстил”.

Извършена е проверка на място относно работата на посочената инсталация, капацитета на инсталацията, използване и съхранение на ресурси (вода, електро и топлоенергия, суровини, спомагателни материали и горива), емисии в атмосферния въздух, отпадъчни води, шум, управление на отпадъците, опазване на почвата и подземните води, резултати от извършен мониторинг на всички емисии, мерки за предотвратяване и действие при аварии.

Проверените условия и констатациите за тяхното изпълнение са отразени в “Списък за проверка на изпълнението на условията Комплексно разрешително №135/2006 г., актуализирано с Решение №135-Н0-И0-А1/2013г. на “Вратица - Враца” АД, гр. Враца – 16.07. 2013г.”




В експлоатация са следните разрешени инсталации и тяхният капацитет не се превишава:


Инсталация, която попада в обхвата на точка 6.2. от Приложение 4 на ЗООС - “Инсталации за предварителна обработка (дейности, като измиване, избелване, мерсеризиране) или багрене на влакна и/или текстил с капацитет над 10 тона дневно”:

  1. Инсталация за предварителна обработка и багрене на текстил:

    • предварителна обработка на текстил, включваща дейностите:

      • изваряване;

      • химическо избелване.

    • багрене, включващо:

      • багрене на текстил;

      • печатане на текстил с пигментни багрила.


Инсталации, които не попадат в обхвата на Приложение 4 на ЗООС:

        1. Цех “Тъкачен” - производство на тъкани;

        2. Цех “Апретура” – заключителна обработка (обикновено апретиране: нанасяне на апретна маса, сушене, каландриране и апретиране за придаване на намалена свиваемост и водонепропускливост (хидрофобиране));

        3. Цех за производство на шевни изделия;

На 30.04.2013г. е актуализирано КР №135/2006г. поради промяна на оператора, планирана промяна в работата на инсталацията и промяна в нормативната уредба.

Новото Дружество “Вратица - Враца” АД, гр. Враца е образувано от вливането на “Вратица” ООД /оператора на който е издадено Комплексното разрешително/ в “Широкопечатен текстил” АД.

От 2010г. ”Вратица” ООД и “Вратица - Враца” АД не са оператори на Инсталацията за производството на топлоенергия с капацитет 19 MW състояща се от 2 бр. котли ПКМ 6,5 всеки с мощност 5 MW и 1 бр. котел ПКМ 12 с мощност 9 MW, на гориво природен газ. Централата е собственост на “Доверие енергетика” АД, с което “Вратица – Враца” АД има сключен договор за доставка на топлинна енергия.

В края на 2011г. е спряно производството на прежди и цех „Предачен” е затворен.
Проверката е извършена съвместно с Басейнова дирекция “Дунавски район” (БДУВДР)- Плевен.
Използването на вода за производствени нужди става от един шахтов кладенец (ШК-1) и един тръбен кладенец (ТК-1), за което има разрешително за водовземане от подземни води №11530352/09.05.2012 г., съгласно Закона за водите и Договор за отвеждане и пречистване на смесени отпадъчни води №6 / 13.12.2012 г. с "ВиК" ООД, гр. Враца.

През месец декември 2012 г. е извършен собствен мониторинг на подземните води от тръбния и шахтов кладенци от Лаборатория за екологични и технически изпитвания “Акватератест” - при ИССЕ ООД, гр. София - съгласно Протокол от Изпитване № А 240-1/28.12. 2012 и Протокол от Изпитване № А 240-2 /28.12. 2012г.

Количеството на използваната вода за производствени нужди е 73 м3/t и не превишава посоченото в КР (272 м3/t).
Употребяваните при работа на инсталацията суровини, спомагателни материали и горива, не се различават по вид и не превишават количествата посочени в КР.
Спазват се изискванията за съхранение на опасните химични вещества съгласно условията, посочени в информационните листове за безопасност.

Натриевата основа се съхранява в един резервоар (25м3). Извършват се периодични проверки на резервоара и обваловката. Не са констатирани течове.


Няма източници от производствената дейност на емисии от прахообразни вещества по смисъла на чл. 70 на Наредба № 1 от 27 юни 2005г. за норми за допустими емисии на вредни вещества (замърсители), изпускани в атмосферата от обекти и дейности с неподвижни източници на емисии. (От 2010г. ”Вратица” ООД и “Вратица - Враца” АД не са оператори на Инсталацията за производството на топлоенергия.)

Няма постъпвали оплаквания за миризми от производствената дейност на Дружеството.


Пречистването на смесен поток (производствени и дъждовни) отпадъчни води се извършва в Пречиствателна станция за отпадъчни води (ПСОВ), включваща: басейн за неутрализация, смесител и радиален утаител. Неутрализацията на отпадъчните води се извършва, чрез автоматизирано регулиране на рН, което се измерва на два часа на вход и на изход на ПСОВ. Отчетените стойности се вписват в дневник. Нивото на утайката в радиалния утаител се измерва ежемесечно с нивомерна лата. В момента на проверката е отчетено ниво 54см. Лопатата на радиалния утаител е монтирана на 1м височина от дъното, поради което към момента не се налага почистване от утайката. След пречистване смесения поток отпадъчните води се заустват в колектор на Градска канализация - Враца съгласно актуален договор с „ВиК” ООД, гр. Враца.

Пробовземането и анализите се извършват от Регионална лаборатория - Враца, към ИАОС - София.

Замърсителите във отпадъчните производствени води са докладвани през 2012г. в ГДОС и ЕРИПЗ. Не са превишени праговите стойности.
От образуваните отпадъци по време на експлоатацията на инсталациите са надвишени само количествата на черни метали (код 191202), поради демонтаж на машини и съоръжения.

Образуваните производствени и опасни отпадъци се събират разделно, на определени за целта места, които са обузначени с код и наименование на съответния вид отпадък.

На предварителна обработка за намаляване на обема се подлагат пласмасовите опаковки и текстилния мъх.

Производствените отпадъците се предават по договор на фирми, притежаващи съответните разрешителни за конкретния вид отпадък:

-Хартиени и картонени опаковки – “Ровотел Стийл” ООД, база гр. Враца;

-Пластмасови опаковки – СД ”Тостор-Орловски Орловска”, гр. Враца;

-Черни метали- “Инвест-Метал” ЕООД, гр. Пазарджик.

Битови отпадъци и текстилен мъх се предават за обезвреждане на „Екопроект” ЕООД- гр. Враца, съгласно сключен договор.

Не са предавани за депониране строителни отпадъци през 2012 г.

Моторните масла се употребяват за смазване на външни предавки, съгласно КР.


Води се редовно отчетна книга за количествата образувани и предадени производствени и опасни отпадъци. Изпратен е Годишен отчет за отпадъците за 2012 г. в ИАОС-София.

Дружеството заплаща продуктова такса за пусната на пазара стока. Има сключен договор с Организация за оползотворяване на отпадъци от опаковки - “БУЛЕКОПАК” АД, гр. София, който е актуален към момента (Удостоверение №812/21.01.2013г.). Изготвена е вътрешнофирмена спецификация за 2013г.

Представени са Месечни Справки Декларации за пуснатите на пазара опаковки до месец май 2013 г. включително. Заплатена е годишна вноска към - “БУЛЕКОПАК” АД, гр. София. Представено е копие от платежния документ (платежно нареждане и фактура) за платената годишна вноска.
Собствени периодични измервания (СПИ) от мониторинг на промишлени източници на шум в околната среда са извършени през 2012 г. от Регионална лаборатория - Враца, към ИАОС - София за което е представен Доклад №1/19.12.2012г., утвърден от РИОСВ-Враца. При извършените СПИ не са установени наднормени нива на шум в околната среда и в мястото на въздействие съгласно Условие №12.Шум от издаденото КР. Вечерно и нощно ниво не са измерени поради намаления капацитет /от 16:00ч. до 08:00ч. в производствен режим е единствено тъкачен цех/ под 70%.

Предстои извършване на контролно замерване през 2013г.

Няма оплакваня от живущите около площадката.
През м. декември 2012 г. са взети проби за мониторинг на подземните води в района на площадката на "Вратица – Враца” АД и ПСОВ от два броя наблюдателни пиезометри. Резултатите от анализа на състоянието на подземните води е отразено с Протокол от Изпитване № А-240-3/28.12.2012г. и Протокол от Изпитване № А-240-4/28.12.2012г. от Лаборатория за екологични и технически изпитвания “Акватератест” - при ИССЕ ООД, гр. София. Всички показатели са в съответствие със стандарта по качество.
Операторът има изготвена собствена оценка за заплаха от екологични щети и планирани мерки за отстраняване на екологични щети за обекта. Включен е в Публичния регистър на операторите извършващи дейност по Приложение №1 на ЗОПОЕЩ.

До момента на площадката на "Вратица – Враца” АД не са възниквали случаи на непосредствена заплаха от екологични щети и на причинени такива.


При извършената проверка на "Вратица – Враца” АД, гр. Враца не са констатирани нарушения на екологичното законодателство.
Въз основа на извършената проверка и констатираните несъответствия с изискванията на екологичното законодателство на Дружеството е издадено едно предписание:

Да се извърши основно охарактеризиране на отпадъците образувани от дейността съгласно табл. 11.1, 11.2, 11.3 и 11.4 от КР, които са предназначени за обезвреждане чрез депониране в съответствие с изискванията на част I, раздел 1, т.1.1 на приложение № 1 от Наредба № 8/24.08.2004г.

Срок за изпълнение: 16.08.2013г.

Отговорник по изпълнение на издадените предписания е Изпълнителния директор на ,,Вратица-Враца” АД.



Дейности за последващ контрол:

Проследяване и отчитане изпълнението на дадените предписания.





3000 гр. Враца, ул. ”Екзарх Йосиф” № 81

Тел: (+35992) 991759, Факс: (+35992) 629211,



e-mail: riosv_vr@m-real.net



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница