Доклад за наблюдение на изпълнението на плана за развитие



страница1/9
Дата13.09.2016
Размер0.95 Mb.
#9272
ТипДоклад
  1   2   3   4   5   6   7   8   9




ОБЩИНА ПЛЕВЕН

ГОДИШЕН ДОКЛАД

ЗА

НАБЛЮДЕНИЕ НА ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ПЛАНА ЗА РАЗВИТИЕ

НА ОБЩИНА ПЛЕВЕН

(2014-2020 Г.)

ПРЕЗ 2014 Г.
2015 г.
I.Общи условия за изпълнение на Общинския план за развитие, и в частност, промените в социално-икономическите условия в общината.

Общите условия за изпълнение на Плана за развитие на Община Плевен (2014-2020 г.) през първата година на реализация – 2014, са функция на специфичните обстоятелства, породени от фактологията на зависимости и подчинени на фактори на вътрешната и външната за организацията среда с определящо значение, отнасящи се до създаването на основния управленски документ.



Вътрешна среда.

Плана за развитие на Община Плевен (ОПР) беше изготвен със закъснение, от гледна точка на срока, определен със Закона за регионалното развитие.

Причината е, че Община Плевен очакваше получване на външно финансиране от Оперативна програма „Административен капацитет 2007-2013 г.” за осигуряване на необходимите средства по разработването на пакет свързани документи от системата на стратегическото планиране на регионалното и пространственото развитие, част от които са задължителни за местната изпълнителна власт по закон.

След одобряването, в началото на 2014 г. Община Плевен стартира изпълнението на Проект „Оптимизиране на общинските политики и практики за местно и регионално развитие с участие на всички заинтересовани страни” по Договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ №13-13-135/02.01.2014 г.

Подготовка на ОПР се осъществи по Методическите указания на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, приети през 2011 г. за разработването на Националната стратегия за регионално развитие за периода 2012-2022 г., Регионалните планове за развитие на плановите райони за периода 2014-2020 г., Областните стратегии за развитие за периода 2014-2020 г. и Общинските планове за развитие за периода 2014-2020 г.

Технологията на разработване предвиждаше включване в процеса на всички заинтересовани страни, съгласно Приложение 9 към същите Методически указания, при прилагане на подхода „Планиране с широко участие”.

Приетият предварително Интегриран план за градско възстановяване и развитие на Плевен (2014-2020 г.), който обхваща 42% от градската територия предпостави в не малка степен идеите за посоката на развитие на Общината, защото по Методиката за неговото разработване на Министерството на регионалното развитие и благоустройството той стана задължителна част от съдържанието на ОПР (2014-2020 г.).

Бяха предприети и стъпки за съгласуване на намеренията за промяна през следващите седем години с другите общини от състава на Област Плевен, но не беше постигнат особен ефект, поради проявата на твърде слаб интерес.

Хронологията на проектното изпълнение, в частност разработването на ОПР, по същество, представляваше сформиране на работна група със смесен експертен състав, набиране и обработване на значителен обем информация, систематизиране на данни и изготвяне на проект на документа, включително процедурите по избор на външни изпълнители и провеждане на обществени обсъждания.

Документът, на база на направената последваща оценка, осигури приемственост на първото издание на ОПР (2007-2013 г.) и потвърди предварителната си оценка за социално-икономическо и екологично въздействие върху общността.

ОПР (2014-2020 г.) бе обвързан и с предварително разработената по Проект „Подобряване ефективността и функционалността на общинската администрация” нарочна Процедура за изготвяне и реализация на Общински план за развитие.

Тъй като подготовката и изготвянето на Плана за развитие на Община Плевен за периода 2014-2020 г. изискваше няколко месеца време и затова приемането на ОПР стана възможно през месец август, след което де факто започна и неговото изпълнение.



Външна среда.

При изготвянето на ОПР (2014-2020 г.) бе съобразена водещата роля на Националната стратегия за регионално развитие на Р.България (2012-2022 г.), Регионалния план за развитие на Северозападния район (2014-2020 г.) и Стратегията за развитие на Област Плевен (2014-2020 г.), но това не даде нужната гаранция за достатъчно адекватно съдържание, спрямо възможностите, които осигуряват европейските фондове.

Подобно на първия програмен период 2007-2013 г., вместо да внесе очаквания системен порядък, отново националният планов хоризонт през 2014 г. не внесе необходимата мащабна яснота, по отношение на стратегическите цели и приоритети за развитие на страната по сектори, което силно затрудни вярната ориентация на плановете за общинско развитие.

По време на тяхното изготвяне, оперативните програми за 2014-2020 г. бяха разработени в проектен формат, който с всеки вариант търпеше сериозни промени, дори след подписването на Споразумението за партньорство с ЕС, като цялостна рамка на финансовите инструменти в България.

Повторно достъпът на големите общини, към които спада и Плевен, до средства от Програмата за развитие на селските райони бе силно ограничен, всъщност почти символичен, въпреки направените многобройни предложения, включително от страна на Националното сдружение на общините в Република България.

Като се добавят в същия аспект на установените рестрикции програмите за развитие на рибарството и аквакултурите, транспорт и транспортна инфраструктура, иновации и конкурентноспособност, е ясно че периметърът на възможната проектна активност на Община Плевен е с перспектива за наложен ограничителен режим.

Отделно, основният ресурс, който може да бъде използван по Оперативна програма „Региони в растеж 2014-2020 г.” е заключен по регламент в Приоритет 1 „Устойчиво и интегрирано градско развитие” с лимитиран таван от скромните приблизително 57 000 000 лв. и касае само изпълнението на проекти, включени в Интегрирания план за градско възстановяване и развитие на Плевен (2014-2020 г.).

Евентуално сумата може да достигне 60 000 000 лв.

От новите оперативни програми за времето от 2014 г. до 2020 г. бяха одоборени от Европейската комисия само две: „Развитие на човешките ресурси” и „Транспорт и транспортна инфраструктура”, и то едва в края на годината.

Практически през изминалата 2014 г. Община Плевен нямаше достъп до европейското финансиране от втория програмен период.

Аналогична е ситуацията за другите публични субекти – НПО, фирми, учебни заведения, читалища и т.н.

Предвид изложеното дотук, очевидно условията за изпълнението на първата година от Плана за развитие на Община Плевен могат да се считат за неблагоприятни.


II.Постигнат напредък по изпълнението на целите и приоритетите на Общинския план за развитие, въз основа на индикаторите за наблюдение.

Изпълнението на целите и приоритетите на Плана за развитие на Община Плевен през 2014 г., отчетено като напредък, се базира на сравнителен анализ между предварително избрани и заложени за проследяване индикатори.

За тази цел, в рамките на Проект „Оптимизиране на общинските политики и практики за местно и регионално развитие с участие на всички заинтересовани страни” бе разработена „Система от правила и методики за мониторинг, контрол и оценка на провежданите общински политики”, която касае на първо място основния управленски документ ОПР (2014-2020 г).

Освен това, по Проект „Подобряване ефективността и функционалността на общинската администрация” бе разработена Система от индикатори за измерване и управление на изпълнението в общинска администрация Плевен.

В допълнение, в Раздел IV на ОПР (2014-2020 г.) са посочени „Индикатори за наблюдение и оценка на Плана за развитие”, конкретизирани в Приложение 2 „Матрица на индикаторите”

Постигнатият напредък по изпълнението на стратегическата част на ОПР се регистрира, посредством два вида индикатори: ключови за въздействие и оперативни за резултат.

Първите покриват целия период на изпълнение на Плана, а вторите се отчитат поетапно през годишните доклади за наблюдение на ОПР и така се осигурява кумулативния ефект от постепенно и последователно натрупване на получените резултати.

Ключовите са предварително избрани, а оперативните се определят от работната група, която изготвя годишните доклади.

Индикаторите, по своя характер са количествени и качествени измерители, интерпретирани по начин, който създава обективна представа за напредъка на изпълнението на Плана.

Те се обосновават от систематизирани статистически данни, организирани в различни рубрики и отразени в няколко приложения:

Приложение 1 „Справка - Изпълнение на проекти на Община Плевен по реализацията на Общинския план за развитие (2014-2020 г.) през 2014 г.”

Приложение 2 „Справка – Одобрени за финансиране проекти на Община Плевен през 2014 г.”

Приложение 3 „Справка – Разработени, депозирани за оценка и неодобрени за финансиране проекти на Община Плевен през 2014 г.”

Приложение 4 „Справка - Проекти на Община Плевен, депозирани за оценка или в процес на разработване през 2014 г.”.



Приложение 5 „Справка - Изпълнение на обекти на Община Плевен по реализацията на Общинския план за развитие (2014-2020 г.) през 2014 г.”

Приложение 1

СПРАВКА

ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ПРОЕКТИ НА ОБЩИНА ПЛЕВЕН ПО РЕАЛИЗАЦИЯТА НА

ОБЩИНСКИЯ ПЛАН ЗА РАЗВИТИЕ (2014-2020 Г.) ПРЕЗ 2014 Г.




Наименование

на проекта/бенефициенти

Източник на финансиране

Общ бюджет

(в лв.)

Средства

от донора

(в лв.)

Собствен

принос

(в лв.)

Партньор

ски принос

(в лв.)

Постигнати

резултати

1

2

3

4

5

6

7

8

СОБСТВЕНИ ПРОЕКТИ

1

Проект „Изграждане на Областен информационен център Плевен”- фаза 1
Община Плевен

Оперативна програма „Техническа помощ”, Приоритетна ос 3 „Популяризиране на европейската кохезионна политика и нейните цели в България и осигуряване на обща и статистическа информация”, Мярка 3 „Изграждане и функциониране на областни информационни центрове”

515 060

515 060







1.Създадено специализирано звено за популяризиране на ЕС и повишаване на обществената информираност за възможностите, предоставени от националните оперативни програми за финансиране на проектни идеи.

2.Изготвен и изпълнен работен проект.

3.Изграден Областен информационен център в град Плевен.

4.Закупено ППС.

5.Предоставени информационни услуги на потребители от 11-те общини на Област Плевен.

6.Повишено ниво на знанията за финансовите механизми на ЕС в България.

7.Повишена проектна активност на потенциални бенефициенти.


2

Проект „Изграждане на Областен информационен център Плевен” – фаза 2
Община Плевен

Оперативна програма „Техническа помощ”, Приоритетна ос 3 „Популяризиране на европейската кохезионна политика и нейните цели в България и осигуряване на обща и статистическа информация”, Мярка 3 „Изграждане и функциониране на областни информационни центрове”

154 940

154 940







1.Продължено предоставяне на информационни услуги на потребители от 11-те общини на Област Плевен.

2.Надградени знания за финансовите механизми на ЕС в България.

3.Повишена проектна активност на потенциални бенефициенти.

4.Закупена допълнителна офис-техника и озвучителна уредба.

5.Закупени 22 велосипеда.

6.Проведен регионален вело-поход, като част от национална информационна кампания.

7.Проведена областна информационна кампания „Плевен-европейски град”.


3

Проект „Интегриран градски транспорт на Плевен”
Община Плевен

„Тролейбусен транспорт” ЕООД Плевен



Оперативна програма „Регионално развитие“, Приоритет 1„Устойчиво и интегрирано градско развитие”, Операция 1.5 „Системи за устойчив градски транспорт”, Схема за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ „Подкрепа за интегриран градски транспорт в 5-те големи града”

23 322 246

20 395 013 



2927233

1.Изпълнени 8 компоненти: - изграждане на Център за управление и контрол на масовия градски обществен транспорт; въвеждане на интелигентни системи за управление на транспорта и трафика; изграждане на ново тролейбусно депо; ремонт и разширяване на въздушната контактна мрежа с 4 нови маршрута – 6,5 км.; ремонт на 170 спирки; изграждане на 9,5 км. мрежа от 8 нови велоалеи; разработване пакет от стратегически управленски документи.

2.Подобрено състояние на инфраструктурата на масовия градски обществен транспорт.

3.Повишено качество на обществената услуга – превоз на пътници.

4.Намалени вредни емисии.

5.Подобрени параметри на околната среда.


4

Проект „Днес инвестираме в бъдещето на децата”
Община Плевен



Проект за Социално включване – фаза 2, на МТСП

1 644 753

1 600 000

44 753




1.Изграден Регионален център за ранна интервенция на уврежданията за работа с деца на възраст от 0 до 7 г. и техните родители.

2.Закупен трансформиран микробус за превоз на деца с двигателни затруднения.

3.Наети 30 специалисти за работа в Центъра.

4.Обучени специалисти за работа в центъра.

5.Повишен капацитет на системата за социална подкрепа.

6.Предоставени социални услуги на 900 лица, в това число 500 деца за недопускане на изоставянето.

7.Осъществена превенция на социалното изключване.


5

Проект „Разширяване на мрежата от резидентни социални услуги в общността за деца в риск”
Община Плевен



Оперативна програма „Регионално развитие”, Приоритетна ос 1 „Устойчиво и интегрирано градско развитие”, Операция 1.1 „Социална инфраструктура”, Схема за безвъзмездна финансова помощ „Подкрепа за деинституционализация на социални институции, предлагащи услуги за деца в риск – фаза 2”

4 173 703

4 173 703







1.Разширена мрежата от социални услуги в общността, предоставяни за деца и младежи с увреждания/лишени от родителска грижа, изведени специализирани институции.

2.Изградени 6 Центъра за настаняване от семеен тип за деца навършили 3 г. и младежи на възраст до 33 г., с общ капацитет разкрити 84 места и 78 специалисти.

3.Осигурени 2 трансформирани микробуса за превоз на лица с двигателни затруднения, единият от които – новозакупен.

3.Повишен капацитет на системата за социална подкрепа.

4.Създадени предпоставки за превенция на социалното изключване.


6

Проект „Подобряване ефективността и функционалността на общинска администрация Плевен”
Община Плевен



Оперативна програма „Административен капацитет”, Приоритетна ос І „Добро управление”, Подприоритет 1.1 „Ефективна структура на държавната администрация”

161 570

161 570







1.Оптимизирана организационна среда на общинската администрация.

2.Изготвен функционален анализ за състоянието на административната структура.

3.Прецизирани основни документи по вътрешната организация и управление:

-Стратегия за организационно развитие;

-Механизъм за мониторинг и система от индикатори;

-Наръчник за мотивация на персонала;

-Процедура за годишно планиране;

-Процедура за изготвяне на ОПР;

-План за действие и инструмент за наблюдение.

4.Предприети мерки за подобряване на организационните процеси и повишаване ефективността в работата на администрацията.



7

Проект „Подкрепа за равни възможности”
Община Плевен


Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”, Приоритетна ос 5 „Социално включване и насърчаване на социалната икономика”,

Област на интервенция 5.1 „Подкрепа на социалната икономика”, Схема за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ „Помощ в дома”.



236 784

236 784







1.Разширен капацитет на Общински домашен социален патронаж Плевен за предоставяне на услуги в общността за хора с увреждания.

2.Наети и обучени 66 безработни лица в трудоспособна възраст за работа, като доставчици на услугите „Социален асистент” и „Домашен помощник” на лица, вкл. деца, с увреждания.

3.Предоставени грижи в семейна среда на 116 нуждаещи се граждани в гр.Плевен, гр.Славяново и с.Бохот.

4.Повишен капацитет на системата за социална подкрепа.

5.Превенция на риска от социално изключване на хора в неравностойно положение.


8

Проект „Изграждане на регионална система за управление на отпадъци в регион Плевен”
Община Плевен

Долна Митрополия, Долни Дъбник, Гулянци, Пордим и Искър.




Оперативна програма „Околна среда“, Приоритетна ос 2 „Подобряване и развитие на инфраструктурата за третиране на отпадъци”, Схема за безвъзмездно финансиране „Изграждане на регионални системи за управление на отпадъци”, Процедура „Изграждане на регионални системи за управление на отпадъците в региони: Борово (Бяла, област Русе), Варна, Велико Търново, Габрово, Добрич, Костенец (Самоков), Левски (Никопол), Луковит, Панагюрище, Плевен, Разлог, Стара Загора и Ямбол”

27 795 953

22 256 220

1 612 165

3 927 568

1.Изградено регионално депо за отпадъци за общините Плевен, Долна Митрополия, Долни Дъбник, Гулянци, Пордим и Искър.

2.Изградена сепарираща линия.

3.Изградена инсталация за компостиране.

4.Организиран процес на сметосъбиране, сметоизвозване и депониране на отпадъци.

5.Намалено замърсяване и подобрени параметри на околната среда.


9

Проект „Временна заетост на младежи с висше образование в общинската администрация”
Община Плевен


Национална програма „Старт в кариерата 2013”, Компонент 1 на Агенцията по заетост към Министерството на труда и социалната политика.

57 708

57 708







1.Разкрити временни работни места – за 9 месеца, 8 часа дневно.

2.Наети общо 14 безработни младежи с висше образование без професионален опит и стаж, като младши експерти в Община Плевен.

3.Осигурени по-високи доходи и по-добро качество на живот.

4.Намалена безработица и повишено ниво на заетост в Община Плевен.

5.Намален натиск на местния трудов пазар.


10

Проект „Осигуряване на временна трудова заетост на безработни лица, като градинари”
Община Плевен

Агенция по заетостта



Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”, Приоритетна ос 1. „Насърчаване на икономическата активност и развитие на пазар на труда, насърчаващ включването", Основна област на интервенция 1.1 „Интегриране на уязвимите групи на пазара на труда”, Схема „Подкрепа за заетост”

706 800

706 800







1.Въведени мерки за подобряване на достъпа до местния трудов пазар.

2.Разкрити 155 нови работни места за „градинари”.

4.Осигурена временна трудова заетост – 12 месеца, 8 ч. дневно, за безработни лица в трудоспособна възраст.

5.Подобрени доходи на лица в неравностойно социално положение.

6.Намалена безработица и повишена трудова заетост на лица в неравностойно социално положение на територията на Община Плевен.

7.Повишени доходи и подобрено качество на живот на гражданите.



11

Проект „Поддържане и почистване на площи и терени”.
Община Плевен


Национална програма „Неотложни аварийни работи при зимни условия” на Агенцията по заетост към Министерството на труда и социалната политика.

41 168

41 168







1.Разкрити временни работни места за 5 месеца, 4 часа дневно.

2.Наети 70 безработни лица, като работници за извършване на ремонт и поддръжка на общинска собственост, почистване на нерегламентирани сметища.

3.Осигурени по-високи доходи и по-добро качество на живот.

4.Намалена безработица и повишено ниво на заетост в Община Плевен.

5.Намален натиск на местния трудов пазар.


12

Проект „Поддържане и ремонт на общинска собственост”
Община Плевен



Национална програма „От социални помощи към осигуряване на заетост” на Агенцията по заетост към Министерството на труда и социалната политика.

418 992

418 992







1.Обучени безработни лица за извършване на ремонт и поддръжка.

2.Разкрити временни работни места – за 3 месеца, 4 часа дневно.

3.Наети 80 безработни лица, като работници за извършване на ремонт и поддръжка на общинска собственост, почистване на нерегламентирани сметища.

4.Осигурени по-високи доходи и по-добро качество на живот.

5.Намалена безработица и повишено ниво на заетост в Община Плевен.

6.Намален натиск на местния трудов пазар.



13

Проект „И аз имам семейство”
Община Плевен

Агенция за социално подпомагане



Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”, Приоритетна ос 5 „Социално включване и насърчаване на социалната икономика”, Основна област на интервенция 5.2 „Социални услуги за превенция на социалното изключване и преодоляване на неговите последици”, Процедура за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ „Приеми ме”

500 000

500 000







Разширяване на мрежата от социални услуги в общността, предоставяни за деца, лишени от родителска грижа и настанени в специализирани институции, вкл. с увреждания.

1.Разкрита социална услуга Приемна грижа с първоначален капацитет до 12 деца.

2.Обучени и наети 3 специалисти – социални работници.

3.Обучени и одобрени 50 кандидат-приемни родители.

4.Настанени 50 деца, лишени от родителска грижа, в приемни семейства.

5.Осиновени 4 деца.

6.Повишен капацитет на системата за социална подкрепа.


14

Проект „Подкрепа за достоен живот”
Община Плевен

Агенция за социално подпомаганe




Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”, Приоритетна ос 5 „Социално включване и насърчаване на социалната икономика”, Област на интервенция 5.2 „Социални услуги за превенция на социалното изключване и преодоляване на неговите последици”, Схема „Алтернативи”

1 600 000

1 600 000







1.Наети 130 безработни обучени лица за предоставяне на социалната услуга в общността „Личен асистент”.

3.Подобрени грижи в семейна среда за 132 потребители на социални услуги – лица, вкл. деца с увреждания.

4.Повишен капацитет на системата за социално подпомагане за оказване подкрепа на нуждаещи се граждани.

5.Разширен обем на услугите, предоставяни на територията на община Плевен.



15

Проект „Повече знания за по-качествено административно обслужване”
Община Плевен

Оперативна програма „Административен капацитет”, Приоритетна ос ІІ „Управление на човешките ресурси”, Подприоритет 2.2. „Компетентна и ефективна държавна администрация”


89 960

89 960







1.Проведено обучение на 90 служители от местната администрация по Каталог 2013 г. на ИПА.

2.Проведено обучение на 60 служители за работа с уязвими групи, въвеждане на ГИС-система и прилагане на Жълтата книга на ФИДИК за избор на фирми-външни изпълнители на „инженеринг – проектиране, надзор и строителство”.

3.Повишен капацитет на администрацията.

4.Подобрено качество на предоставяните услуги за граждани и бизнеса.



16

Проект „Обновяване и модернизация на физическата среда, чрез реконструкция на централната пешеходна зона на град Плевен”
Община Плевен


Оперативна програма „Регионално развитие”, Приоритетна ос 1 „Устойчиво и интегрирано градско развитие”, Операция 1.4 „Подобряване на физическата среда и превенция на риска”, Схема „Зелена и достъпна градска среда”

4 911 841

4 666 249

245 592




1.Ремонт на част от централната пешеходна зона на град Плевен:

-пл. „Възраждане”

-отсечката на ул.„Васил Левски”, от площада, между улиците „Цар Симеон” и „Бъкстон”.

2.Ремонт на ВиК-мрежа в участъка между улиците „Цар Симеон” и „Бъкстон”.

3.Реконструкция на Главен градски фонтан

4.Подобрена градска среда.

5.Подобрени условия за отдих и развлечение на гражданите.

6.Подобрени параметри на околната среда.



17

Проект „Оптимизиране на общинските политики и практики за местно и регионално развитие с участие на всички заинтересовани страни”
Община Плевен


Оперативна програма „Административен капацитет”, Приоритетна ос I „Добро управление", Подприоритет 1.3 „Ефективна координация и партньорство при разработване и провеждане на политики", Бюджетна линия BG051PO002/13/1.3-07.

79 807

79 807







1.Изготвена Последваща оценка на ОПР 2007-2013 г.

2.Изготвена система за мониторинг и оценка на провежданите политики на общинската администрация.

3.Изготвен План за развитие на Община Плевен за периода 2014-200 г.

4.Изготвена Предварителна оценка на социално-икономическото и екологичното въздействие на ОПР 2014-2020 г.

5.Изготвена концепция за пространствено развитие на Община Плевен за периода 2014-2025 г.

6.Изготвена Стратегия за развитие на образованието на Община Плевен за периода 2014-2020 г.

7.Изготвена Програма за развитие на земеделието в ОбщинаПлевен за периода 2014-2020 г.


Каталог: documents -> Strategii -> 2015
documents -> Стъпки за проверка в регистър гаранции 2016г. Начална страница на сайта на ауер електронни услуги
documents -> Общи въпроси и отговори, свързани с държавните/минималните помощи Какво е „държавна помощ”
Strategii -> Програма за развитие на физическото възпитание и спорта 2013 2016 г. Анализ на състоянието на спорта в република българия
2015 -> Цели на администрацията за 2015 г. Наименование на администрацията: Министерство на младежта и спорта
Strategii -> Програма за развитие на физическото възпитание и спорта 2013 2016 г. Анализ на състоянието на спорта в република българия
Strategii -> Съдържание увод характеристики на понятието Обществен ред и сигурност Цели и задачи на обществения ред и сигурност
Strategii -> Доклад за младежта за 2014 година област габрово годишният доклад за изпълнение на Областен план за младежта на Област Габрово за изминалата 2014 г е изготвен на база приоритети и специфични цели в съответствие със


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница