Доклад за наблюдение на изпълнението на



страница1/2
Дата11.06.2018
Размер370.47 Kb.
#73411
ТипДоклад
  1   2


ДОКЛАД


за наблюдение на изпълнението на

Общински план за развитие на община Козлодуй

за 2016 г.
(Приет от Общински съвет Козлодуй с Решение №280 по Протокол №30 от 27.04.2017г.)

Март, 2017 г.

Настоящият доклад за наблюдение на изпълнението на Общински план за развитие (ОПР) на Община Козлодуй за 2017 г. се изготвя на основание чл. 23 т. 2 и т. 4 от Закона за Регионалното развитие, съгласно който, кметът на общината ръководи, организира и контролира дейността по изпълнение на Общинския план за развитие и представя годишния доклад за наблюдение на изпълнението му.

Съгласно чл. 89, ал. 1 от Правилника за Прилагане на Закона за регионалното развитие, Орган за наблюдение на Общинския план за развитие е Общинският съвет. Ежегодните оценки за изпълнение на напредъка по реализация на плана за съответната година цели да запознае общинските съветници с общите условия за изпълнение, постигнатия напредък по изпълнение на стратегическите цели, приоритети и действията предприети от общинска администрация, използваните финансови ресурси, възникналите проблеми и мерките за преодоляване им, както и да бъдат направени заключения и предложения за подобряване на тези резултати.

Основните цели на доклада са:



  • да се отчете изпълнението на Програмата за реализация на Общинския план за развитие на Община Козлодуй за 2016 година;

  • да се оцени ефективността на прилаганата политика и инструменти за управление на ОПР, финансовото осигуряване на това изпълнение и при необходимост предприемане на коригиращи действия.

Програмата за реализация на Общинския план е разработена на основата на ресурсно осигурените мерки за 2016 година, проектите и дейностите за тяхното изпълнение, източниците на финансиране, звената за изпълнение, оценка и контрол. Тя е приета от Общински съвет, Козлодуй с Решение №105 по Протокол № 12 от 26.04.2016 г.

Доклад за наблюдение на изпълнението на ОПР на Община Козлодуй за 2016 г. е доклад за изпълнение на Програмата за реализация на плана през 2016 година, обобщаващ резултатите от краткосрочната едногодишна програма. В нея са включени годишната задача, определена за финансиране на капиталовите разходи, както и набелязаните дейности и мерки залегнали в стратегическите цели, конкретизирани в индикативната финансова таблица, която дава финансовия и времеви израз на предвидените в плана мерки.

Програмата за 2016 година предвижда Община Козлодуй да работи за подобряване качеството на живот на гражданите и ускоряване на социално-икономическото развитие, като мобилизира целия си потенциал, за да оползотвори възможностите за финансиране както от републиканския и общинския бюджет, така и от фондовете на ЕС и други донорски програми.

В изпълнение на тази главна цел, програмата обхвана 47 проекти и дейности на обща стойност 4 696 255 лв., разпределени по стратегическите цели на Общинския план за развитие 2014-2020 година. Разпределението на средствата според източниците на финансиране е както следва: 1 790 606 лв. (или 38,13 %), са средства предоставени от Републиканския бюджет, 2 165 798 лв. (46,12 %) са средства от Общинския бюджет, 642 007 лв. (13,67 %) са средства от други източници на финансиране и 97 844 лв. (2,09 %) са средства от структурните фондове на ЕС.


Подобряване и облекчаване регулаторни режими за МСП в процеса на осъществяване дейността им е Приоритет 1.1. на Стратегическа цел 1 от Общинския план за развитие – Създаване на благоприятна среда, стимулираща развитието на местната икономика с акцент върху малките и средни предприятия.

По посочения приоритет се осъществиха следните дейности:

- Организирани са две срещи на граждани с експерти от Областен информационен център гр. Враца за представяне на възможностите на Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ и „Възможности за кандидатстване по проекти през 2017 година и допълнителни финансови инструменти“.

- По служебен път и безплатно се издават справки за задължения към НАП и справки за дължими данъци към община Козлодуй.

С цел повишаване на административния капацитет и конкурентоспособността на общинската администрация, през 2016 г. в различни по вид (курсове, семинари и др.) и продължителност обучения, са участвали почти всички новопостъпили служители в общинската администрация. Държавните служители, назначени за първи път на ръководна длъжност са преминали задължителното обучение. Обучението на 83 общински служители, които са преминали 33 бр. специализирани обучения е финансирано от общинския бюджет в размер на 12 974 лв.

Споделянето на добри практики и обмяна на опит в работата на общинските администрации е друга форма за придобиване на познание и практически опит от ръководните служители в администрация. По този начин са повишени и усъвършенствани уменията за постигане на устойчиво управление в различните сфери на общинските дейности.

Екип от общински служители проведе през м. юни 2016 г. двудневна работна среща в гр. Ловеч с ръководството на областната администрация Ловеч и община Ловеч, с акцент върху комуналните дейности – чистота, екология, сметосъбиране и сметоизвозване и др.

Работните срещи с ръководствата на община Трявна и община Севлиево, проведени в съответните общини, през м. септември 2016 г., бяха свързани с административната дейност на общините – местни данъци и такси, кадрова политика, административно обслужване, форми на комуникация на администрацията, методи за обратна връзка с обществеността и др.

По Приоритет 1.2. „Насърчаване предприемачеството чрез създаването на индустриални зони” бяха осъществени следните дейности:

1. „Създаване и поддържане на база данни за недвижима собственост, с цел подобряване икономическата активност и условията за отдаване под наем”.

През 2016 г. своевременно са актуализирани регистрите за частна общинска собственост - 18 пъти и регистрите на публична общинска собственост – 5 пъти. Също така, ежегодно се актуализира Програмата за разпореждане и управление на имоти, общинска собственост, като е допълвана 11 пъти, с цел подобряване икономическата активност и условията за отдаване под наем, придобиване на собственост и др. Актуализира се списъкът със свободни сгради и терени на територията на общината, като същият е на разположение на интернет страницата на община Козлодуй. С Решение № 55 от Протокол № 7/28.01.2016 г. на ОбС Козлодуй е приета Стратегия за управление на общинската собственост за периода 2016 – 2019 г., така че да обхваща целия обем на недвижима общинска собственост, с цел ефективно управление и повишаване приходите от ползването й.

Постъпленията от приходи от управление и разпореждане с имоти общинска собственост за 2016 г. възлизат на 522 238 лв., получени от: продажба на нефинансови активи – 176 180 лв., наем на имущество – 176 050 лв. и наем на земи общинска собственост – 170 008 лв. Постъпленията от управление и разпореждане с общинска собственост са намалели с 25,33 %, от 699 370 лв. през 2015 г. на 522 238 лв. през 2016 г. Приходите от продажби са намалели с 29,35%, от 249 370 лв. през 2015 г. на 176 180 лв. през 2016 г. С 27,87 % са намалели приходите от наеми на земеделска земя от 235 687 лв. през 2015 г. на 170 008 лв. през 2016 г. Приходите от наем на имущество са намалели с 17,85 %, от 214 313 лв. през 2015 г. на 176 050 лв. през 2016 г.

2. Поддържане на "име" на община Козлодуй, като водеща община за бизнес - развитие в региона, чрез съобразяване на процесите и дейностите в администрацията в съответствие с изискванията на международни стандарти ISO 9001:2008 и ISO 14001:2004. По тази дейност през 2016 г. са разходвани 1 858 лв. от общинския бюджет.

3. Актуализиране на маркетингови материали за община Козлодуй, с цел промоция на маркетингово послание за общината.

През 2016 г. е актуализиран Маркетинговият профил на община Козлодуй, като са добавени фотографии от събития, проведени от община Козлодуй през 2016 г., информация и статистика в сферата на здравеопазването и образованието и са актуализирани данните за финансови институции и хотели. Маркетинговият профил е на разположение на интернет страницата на Общината. По този начин е осигурен достъпът до маркетингова информация.

4. С цел „Популяризиране на възможностите за въвеждане и прилагане правилата за добрите земеделски практики” и „Организиране и поддържане на информационен ресурс в общинската администрация, относно възможностите за финансиране в селското стопанство и регулярно разпространение на актуална информация” е осъществено, както следва:



    • Информиране на земеделските производители за провеждане на ваксинация на говеда и овце срещу болестта син език и действията, необходими по прилагането на ваксината;

    • Проведена среща със земеделски производители за запознаване с последните промени в Закона за собствеността и ползването на земеделски земи;

    • Уведомяване на земеделските производители и собствениците на пчелни семейства за извършване на наземно и авиационно третиране на посеви с цел предприемане на мерки за предпазване на пчелните семейства;

    • Информиране на собствениците на домашни птици и животни с мерки за предпазване от възникване на заболяванията „Инфлуенца по птиците”, „Чума по свинете” и „Заразен нодуларен дерматит”;

    • Разпространяване сред населението на общината на листовки на Регионална здравна инспекция – Враца за предпазване от болестта птичи грип;

    • Уведомяване на всички собственици на трактори, ремаркета, зърнокомбайни за провеждане на годишен технически преглед от органите на Контролно техническа инспекция гр. Враца;

    • Проведени са срещи със земеделски производители за сключване на споразумения за създаване на масиви за ползване на земеделските земи за стопанската 2016-2017 г;

    • Предоставени са мери и пасища за ползване от земеделски стопани, притежаващи пасищни животни;

    • Проведено е информационно събитие на тема „Възможности за кандидатстване по проект през 2017 г. и допълнителни финансови инструменти”;

    • Информиране на земеделските производители за откриване на изложение „Подкрепяме Българското” гр. Враца и презентация за състоянието, развитие на българското селско стопанство и съвременните тенденции в този процес;

    • Информиране на земеделските производители за противопожарните им задължения по време на жътвената кампания.

С изброените дейности се постигна по-добра информираност на земеделските производители.

5. Подобряването на обслужването за гражданите и бизнеса, в т.ч. електронното управление.

В Община Козлодуй действат ясни и точни "Харта на клиента" и "Вътрешни правила за административно обслужване".

На интернет страницата на Общината е налична актуална информация за всички административни услуги, предоставяни от Общината, срокове за извършването им и цени. Предоставяните услуги са групирани по дейности:

- Гражданска регистрация и гражданско състояние;

- Екология и чистота;

- Информационно обслужване;

- Местни данъци и такси;

- Общински съвет;

- Общинска собственост;

- Технически услуги;

- Стопански дейности;

- Социални услуги.

След описанието на услугите има прикачено заявление, което е достъпно от всяко мобилно устройство. Освен „преглед”, е възможно заявлението да бъде "свалено" или разпечатано, според желанието на потребителя.

Община Козлодуй предлага и пет услуги на ниво "транзакция", при наличие на електронен подпис при заявителя.

- "Издаване на удостоверение за раждане - дубликат";

- "Издаване на удостоверение за настоящ адрес";

- "Издаване на удостоверение за семейно положение";

- "Категоризация на заведения за хранене и развлечения" ;

- "Предоставяне на копие от документ, съдържащ публична или непублична информация на хартиен или магнитен носител със или без заверка"

Текущата дейност на администрацията е немислима без съвременните информационни технологии. Това се осъществява чрез поддържане на централизирано сървърно помещение, обединяващо всички контролни точки на вътрешната компютърна мрежа в Община Козлодуй. Наблюдават се изградените 6 криптирани VPN канала – до четирите кметства в общината, до дирекция „Местни данъци и такси” и общинското предприятие „Комунална Дейност”.

Внедрено е хардуерно устройство за мрежова сигурност, осигуряващо или отказващо интернет достъп чрез потребителски интерфейс. Използва се лицензирана антивирусна система „ESET NOD 32 Antivirus ver.4.2.71.2”, инсталирана на сървър. По този начин се осигурява защитата от нерегламентиран достъп до компютърната мрежа, както и от проникването и разпространението на компютърни вируси на устройствата в Общината.

За закупуване на 26 бр. компютърни конфигурации за общинска администрация са разходвани 20 000 лв. от общинския бюджет.

Освен частична подмяна на наличната (вече морално остаряла) компютърна техника, се задоволиха и потребностите на образователните и културни дейности в Общината от достатъчен брой компютърна техника и периферия.

На сървър в Общината се поддържа компютърна информационна система „АПИС” с модули: „АПИС 7 ПРАВО”, „АПИС 7 ПРОЦЕДУРИ”, „АПИС 7 ПРАКТИКА”, „АПИС 7 ФИНАНСИ” и „АПИС РЕГИСТЪР ПЛЮС”, достъпни от всички компютри включени в мрежата на Общината.

От всички служители в общинска администрация Козлодуй се ползва вътрешната електронна поща на Общината Microsoft Outlook, която осигурява по-голяма оперативност и пести ресурс.

Деветнадесет служители в общинската администрация ползват професионален електронен подпис в деловото си ежедневие.

Приоритет 2.1. от втората Стратегическа цел „Подобряване социалния статус на населението с повишаване качеството на здравеопазването, образованието, квалификацията и жизнената среда на хората” обхваща дейности за Подобряване на здравния статус на жителите. По този приоритет се оказва методическа помощ и контрол на здравните кабинети в училищата и детските градини по водене на документация, изготвяне на справки и снабдяване с медикаменти, за което са разходвани 185 461 лв. от републиканския бюджет. Осигурена е качествена здравна грижа за децата и учениците чрез функционирането на здравни кабинети във всички училища и детски градини и логопедичен кабинет в СУ „Св. св. Кирил и Методий”, обслужващ деца и ученици от детските градини и училищата на територията на общината.

С цел осъвременяване и модернизиране на медицинската апаратура в МБАЛ „Свети Иван Рилски” е закупен графичен рентгенов апарат със средства от общинския бюджет в размер на 35 808 лв. и се извършва ремонт на помещение за него на стойност 8 005 лв.

По Приоритет 2.2. „Усъвършенстване и обогатяване на предоставяните социални услуги и база” се осъществиха следните дейности:

- След приключване на проект „Нови възможности за грижа", през 2016 г. започна изпълнение на дейностите по проект “Център за почасово предоставяне на услуги за социално включване в домашна среда, гр. Козлодуй” . Общата стойност на проекта е 499 990,86 лв. Източник на финансиране е Оперативна програма “Развитие на човешките ресурси 2014 – 2020 г.” Схема BG05M9OP001-2.002 - Независим живот. В сградата на центъра е извършен текущ ремонт, доставено е оборудване и обзавеждане за неговото функциониране. Към Центъра за почасово предоставяне на услуги за социално включване в домашна среда са назначени две лица на длъжност “Сътрудник социални дейности”, един психолог и едно медицинско лице. През 2016 г. са назначени 39 лични асистенти и 36 домашни помощнци, които обгрижват 90 потребители на социалната услуга. Разходвани са 81 104 лв. от ОП „Развитие на човешките ресурси”.

- Реализира се проект, финансиран от Фонд „Социална закрила” за оборудване на Обществена трапезария в гр. Козлодуй. Проектът е свързан със закупуване и доставка на оборудване и обзавеждане за кухнята на обществената трапезария в гр. Козлодуй. Изпълнението на проекта предполага разширяване обхвата на предлаганите социални услуги на територията на общината. Той напълно отговаря на Общинската стратегия за развитие на социалните услуги в община Козлодуй 2016 – 2020 г. Общият бюджет на проекта е 18 600 лв., от които 16 740 лв. са финансирани от ФСЗ и 1 860 лв. са средства от общинския бюджет.

- Закупуване на 2 бр. климатици за Център за настаняване от семеен тип за възрастни хора с физически увреждания с. Хърлец. Разходвани са 4 700 лв. от общинския бюджет.

- За текущ ремонт на ОДЗ „Здравец” с. Хърлец са разходвани 30 000 лв. от общинския бюджет.

По Приоритет 2.3 „Развитие на образователните услуги и материалната база в общината и осигуряване на възможности за квалификация и учене през целия живот”, са реализирани следните дейности:

1. По дейността „Разработване и стартиране на програми за ограмотяване, квалификация и преквалификация”, през годината се осъществиха, както следва:

- Проект „Обучения и заетост за младите хора”. Проектът се финансира от Инициативата за младежка заетост и Европейския социален фонд чрез Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ 2014 – 2020 г. В средата на месец януари Община Козлодуй подаде заявка за 41 броя работни места. На 11.02.2016 г. е подписан договор с Агенция по заетостта като конкретен бенефициент и Община Козлодуй като работодател по проекта. Стойността на договора е 120 241,80 лв. Съгласно този договор от Дирекция “Бюро по труда” Козлодуй са насочени 39 безработни лица, които са на възраст до 29 г. и отговарят на изискванията по програмата. Тези лица са одобрени и от 16 февруари 2016 г. са назначени на 8-часов работен ден за период от 6 месеца (до 16 август 2016 г.), както следва: за град Козлодуй - 14 лица на длъжност „Работник озеленяване”; за село Хърлец - 7 лица на длъжност „Работник озеленяване”; за село Гложене – 7 лица на длъжност „Работник поддръжка”; за село Бутан - 7 лица на длъжност „Работник поддръжка” и за село Крива бара – 4 лица на длъжност „Работник поддръжка”. В първите два месеца за тяхното насочване и обучение са обгрижени от 6 броя наставници за цялата община.

- Програма „Обучение и заетост на продължително безработни лица” – през годината в Община Козлодуй са работили 9 лица, като са разходвани средства от Агенция по заетостта към Министерство на труда и социалната политика (МТСП) в размер на 40 793 лв.

2. Реализиране на новата визия за ролята на общинската администрация в образователния процес – координиране дейностите на училищата, партньорство и помощ при реализиране на дейността на училища, детски градини и ОДК.



  • Успешно функциониране на системата на делегирани бюджети в общинските училища, разработване на формула и извършване на всички дейности в посочените срокове и според нормативните изисквания;

  • Координиране на дейността на училищата при работата с делегираните бюджети и при съвместната работа по проекти в областта на спорта, културата и младежките дейности.

  • Проведена е Среща-дискусия „Структурният диалог – инструмент за качествени младежки политики” с участие на 40 младежи, общинска администрация, общински съветници и граждани. На срещата по метода „Световно кафене” са изведени идеи по четири основни направления: Комуникация - млади хора и институции; Въвличане на повече млади хора в младежки инициативи; Предизвикателства пред младите хора в Козлодуй; В кои области/теми младите хора могат да създават политики на местно ниво съвместно с институциите.

  • На територията на общината е проведено Лятно училище в ЦПВРД и МК БППМН с деца, които имат възпитателен надзор. Оказана е подкрепа на 32 деца и ученици, които имат обучителни проблеми по различни учебни предмети с цел успешното им преодоляване.

  • Проведен е обучителен семинар на 21 представители на ОДМП на тема: ”ЗаЕДНО в Младежки парламент”, с цел обучаване за работа в екип и планиране на събития по младежки календар за 2017 г., както и тяхното изпълнение. От участниците са изведени като приоритетни четири събития, които да организират в рамките на 2017-та година: организиране на кампании за нуждата от младежки дом, за сексуално образование, за популяризиране на проблема с бездомните кучета и събитие за припомняне на традициите и обичаите на козлодуйския регион.

  • В петте издания на печатния общински бюлетин „От и за общината” винаги се отделя една страница за постижения на училища и детски градини.

  • Стартирана е Facebook страница на Община Козлодуй, в която са подготвени и публикувани 470 новини, съобщения и обяви, както и 2 500 бр. снимки в 20 албума. Във ФБ профила на Общината публикациите се четат средно от 3 000 потребители, което позволява и навременна обратна връзка с гражданите. На сигналите и коментарите се отговаря своевременно.

. 3. Стимулиране на разумната конкуренция и сътрудничество между учебните и детските заведения чрез организиране на общински мероприятия за популяризиране на положителни практики. Разходваните средства от общинския бюджет възлизат на 14 150 лв. и са реализирани следните дейности:

    • Проведена е работна среща с директори на детски градини и общинска администрация, във връзка с организиране на план-приема на учебната 2016/2017 година.

    • Организиран е пътуващ детски спектакъл „Като звездите” съвместно с Сдружение „Вега”, гр. Русе за деца от детските градини, училища, ОДК, ЦСРИ, ЦОП и приемни семейства, с участието на над 50 деца в залата на СОУ „Св.св. Кирил и Методий”;

    • Организиран е детски куклен спектакъл „Веселите зъбки”, съвместно с фирма „Билка Лайфстайл” ООД, за децата от подготвителните групи (5 и 6-годишни) и ученици от I –IV клас в гр. Козлодуй, с участието на над двеста деца в зрителна зала на НЧХП „Христо Ботев-1879”;

    • Организиране и провеждане на празнично шествие. Награждаване на изявени учители, ученици и културни деятели по повод 24 май – Ден на славянската писменост и българската просвета и култура - 24 май 2016 г.;

    • От учебната 2016/2017-та година в три общински училища започнаха работа трима учители по програмата „Заедно в час”. Благодарение на активния диалог – един начален в СУ „Христо Ботев”, един по БЕЛ в ОУ „Васил Априлов”, Хърлец и един по география в ОУ „Св.св. Кирил и Методий”, Бутан.

    • Проведени са посещения по домовете и са проведени разговори с 85 родители на петгодишни и шестгодишни деца, които не са записани към месец септември 2016 г. в подготвителните групи.

    • Проведена е работна среща между директорите на СОУ Христо Ботев и СОУ „Св. св. Кирил и Методий, Козлодуй”, относно план-приема на петокласници с цел обхващане на децата, които подлежат на задължително образование и конкретно разпределяне на паралелките.

    • Организирано е обучение на директорите на детски заведения в гр.Видин относно прилагане на делегиран бюджет в детските градини в община Козлодуй.

Стимулиране и популяризиране на постиженията, чрез утвърждаване на създадената система за поощряване и награждаване на граждани, допринесли за развитието на общината,

    • По повод 30 май - Ден на град Козлодуй на официална церемония са отличени с грамота над 130 граждани, които са допринесли за развитието на общината в различни области – благоустройство и чистота, доброволчество, подкрепа.

По приоритет 2.4. „Подобряване на културната и спортната дейност и инфраструктура” се осъществиха следните дейности:

1. Разработване и реализация на целогодишен културен цикъл – разработен и реализиран е Общински културен календар 2016 г. и Програма „Ботеви дни 2016”, включващ мероприятия от национален и местен характер, осъществяващи целенасочено културно-възпитателно въздействие на основата на националните приоритети. Разходваните средства възлизат на 66 100 лв. от общинския бюджет.

Разработването на програма "Ботеви дни", както и общинския културен и спортен календар е реализирано чрез анкетно проучване и допитване на гражданите проведено на терен в „Ботев парк” през месец май 2016 г.

Реализирани са в партньорство 25 мероприятия, някои от които са:



  • 28 май – Младежки фестивал „Шумът на реката” празник на семейството, спорта и здравословния начин на живот – над 500 души участници, двеста от тях млади хора, включени в спортните игри. Организирано плаване на двеста души с НПМ „Радецки”. По време на фестивала са раздадени безплатно 800 чашки със здравословни плодови сокове;

  • 28 май – 140 години от преминаването на Ботевата чета през с. Бутан – участие на над 500 души;

  • 30 май – Ден на град Козлодуй. „България и Ботев нас ни свързват” – фестивал на съхранените български традиции сред българите у нас и в чужбина – около 1 000 души публика; гостуване на представители от Румъния и съседни на Козлодуй общини;

  • 1 юни – Международен ден на детето – посещение на над 1 000 души;

  • Честването на 27 май – Ден, посветен на Христо Ботев и неговата чета, на което присъстваха над 4 000 души публика и над тридесет официални гости, начело с Държавния глава президента Росен Плевнелиев, включваше следните дейности:

- Проведе се Шествие на Велинградски мажоретен състав състоящ се от 52-ма танцьори и изнасяне на кратко представление;

- Във връзка с навършените тази година 50 години от първия круиз на Параход „Радецки” – единственият плаващ–музей на Балканския полуостров, се осъществи плаване в чест на юбилейната годишнина с участието на Президента на Република България, млади хора – представители на Младежки парламент Козлодуй, млади хора – участници в Международната награда на херцога на Единбург, участници в юбилейния поход и много други официални гости като евродепутати, депутати, министри и други;

- По време на плаването се състоя изложба с рисунки на 26 талантливи деца, взели участие в конкурс за пощенска марка на тема „140 години от стъпването на Ботевата чета на козлодуйски бряг”. На самия Параход в близост до брега бе представен спектакъл-възстановка, пресъздаваща превземането на кораба, неговия капитан и слизането на Ботевата чета на козлодуйски бряг;

- В „Ботев парк” до паметника на Христо Ботев се състоя концертна програма от два самодейни състава и народна изпълнителка на народни песни. Като фон на сцената върху монтирана лед стена, на вниманието на гражданите, се показваха подбрани кадри от град Козлодуй и от емблематични наши събития;

- Откри се 70-тия юбилеен туристически поход „По стъпките на Ботевата чета от Козлодуй до Околчица”, в който се включиха 1 100 походници.

2. Реализиране на програмно-целево финансиране на читалищата в общината.



  • Изготвена е Годишна програма за развитие на читалищна дейност в община Козлодуй през 2016 г., която е утвърдена от ОбС Козлодуй;

  • В изпълнение на чл. 26а, ал.3 от Закона за народните читалища са сключени финансово обезпечени договори за програмно-целево финансиране на читалища НЧХП "Христо Ботев – 1879", гр. Козлодуй, НЧ ″Никола Йонков Вапцаров″, с.Хърлец, НЧ "Яким Деспотов -1899", с. Гложене, НЧ "Заря - 1911", с. Бутан и НЧ "Будител – 1926”, с. Крива бара, между кмета на общината и председателите на читалищните настоятелства на територията на общината, по които са разходвани 59 550 лв. от общинския бюджет.

3. Реализиране на нов стил във взаимоотношенията между общинските и ведомствените културни институции. Утвърждават се партньорски отношения с Дом на енергетика при АЕЦ „Козлодуй”, читалищата, НМП „Радецки”, училища, ОДМП. Реализирани са в партньорство 25 мероприятия, някои от които са:

    • 6 януари – 168 години от рождението на Христо Ботев - поднасяне на цветя на бюст-паметника на Христо Ботев в центъра на града;

    • 6 януари – Богоявление (Йордановден);

    • Църковна служба и литийно шествие. Хвърляне на кръста в река Дунав;

    • 21 януари - Ден на родилната помощ (Бабинден) с участие на самодейци на читалището, лекари, медицински сестри, майки;

    • 14 февруари - Традиционен празник на лозаря (Трифон Зарезан) и Свети Валентин с участие на самодейци, младежи от ОДМП и представители на НМП „Радецки”;

    • 19 февруари – Отбелязване на 143 години от обесването на Васил Левски;

    • 1 март - Ден на Баба Марта - Участие взеха деца от всички детски градини в общината. Публиката, при награждаването на участниците в изложбата, бе приблизително 100 души;

    • 3 март – Национален празник – участие на приблизително 700 души, от които над двадесет самодейци, над десет ученици;

    • 13 март - Сирни заговезни – участие приблизително на 300 души, от които над двадесет самодейци;

    • 8 април - Международен ден на ромите. Честван в четири населени места в общината чрез следните дейности - концертна програма, кушии /Козлодуй/, футболен турнир /Гложене/, състезания с коне /Хърлец/, концертна програма /Бутан/ - участие на приблизително 700 души;

    • 19 април – Историческа среща на тема „140 години от Априлското въстание и поуките от историята” с участието на академик Константин Косев и Георги Марков – 180 души публика, от които ученици от четирите училища в общината, представители на клуб „Съхрани българското” и клуб „История” към АЕЦ „Козлодуй”;

    • 9 май – Ден на победата над фашизма;

    • 13 май – Тържествено изпращане на абитуриентите от училищата на територията на община Козлодуй. Поднесени лично от кмета подаръци на 256 абитуриенти (ключа на общината). Празничен концерт с участието на Михаела Филева, уважен от над 1 000 души публика;

    • 17 май – Откриване на Ботеви дни;

    • 21 май – Ден на с. Гложене;

    • 24 май – Ден на славянската писменост и българската просвета и култура – над 1 000 души – ученици, учители, граждани се включиха в празничното шествие;

    • 27 май – Ден, посветен на Христо Ботев и неговата чета – над 4 000 души публика и над тридесет официални гости, начело с Държавния глава Росен Плевнелиев.

4. Подпомагане и координиране на спортните клубове на територията на общината. Финансирането от общинския бюджет на спортните клубове на територията на общината възлиза на 94 000 лв.

5. Организиране на ученически спортни игри, спортни празници и общински турнири. Разходвани са средства от общинския бюджет в размер на 25 900 лв. за провеждането на следните мероприятия:



  • участия на училищата в ученически спортни игри:

- общински кръг - 7 училища (без НУ „Васил Левски”, гр. Козлодуй), 32 отбора от 8 вида спорт, 350 ученици;

- областен кръг с участието на отборите победители в общински кръг - 4 училища (СОУ ”Св. св. Кирил и Методий”, гр. Козлодуй; СОУ ”Христо Ботев”, гр. Козлодуй; ОУ ”Христо Ботев”, с. Гложене; ПГСС “Христо Ботев” с.Бутан), 20 отбора в 8 вида спорт, 160 ученици;

- зонални състезания - 3 училища (СОУ „Св. св. Кирил и Методий”, гр. Козлодуй, СОУ „Христо Ботев”, гр. Козлодуй, ОУ ”Христо Ботев”, с. Гложене ), 6 отбора в 4 вида спорт, 60 ученици;

- участие във финални състезания - 1 училище (СОУ „Св. св. Кирил и Методий”, гр. Козлодуй - 3 отбора), 3 отбора в 2 вида спорт, 15 ученици;



  • брой реализирани спортни празници и общински турнири – 12 бр.:

  • Тринадесети традиционен турнир по мини-футбол „Деца играят футбол с емблемата на Славия”, Спортна зала „Христо Ботев”, гр. Козлодуй. Участват 6 отбора, 60 деца и 300 публика;

  • Регионален средношколски мемориален турнир по шахмат „Йордан Балкански”, СОУ „Св. св. Кирил и Методий”, гр. Козлодуй. Участие на 46 ученици от 3 училища;

  • „Млад огнеборец” (общински етап). Участват 3 отбора, 30 ученици;

  • Проведена първа гала-вечер по кикбокс в спортна зала „Христо Ботев”, Козлодуй – с участието на десет национални състезатели и над 200 души публика;

  • Четиридесет и трети турнир по конен спорт за Приза на Община Козлодуй, хиподрум в с. Бутан. Участие над 50 състезатели, публика около 1000 зрители;

  • Втори футболен турнир „Червена чета Радецки” за юноши, стадион в „Ботев парк”, гр. Козлодуй. Участие на 12 отбора, 120 ученици;

  • Ден на българския спорт и професионален празник на работещите в сферата на спорта, Площад „Христо Ботев”, гр. Козлодуй. Участие над 100 състезатели в демонстрации;

  • Републикански турнир по плуване за деца, Плувен комплекс, гр. Козлодуй. Участие на 4 отбора с 47 състезатели;

  • Седемнадесети футболен турнир за Купата на Община Козлодуй, стадион в с. Бутан;

  • 2 юни – Тринадесети колопоход „По стъпките на Ботевата чета”, гр. Козлодуй, площад „Христо Ботев” – „Ботев парк” – площад „Христо Ботев”. Участвали 30 ученици;

  • Турнир по футбол за купата на ОДК, стадион в „Ботев парк”, гр. Козлодуй. Участвали 4 отбора с 60 ученици;

  • Турнир по шахмат за купата на ОДК, гр. Козлодуй. Участие на 6 отбора с 30 ученици;

  • Девети национален мото събор Козлодуй 2016, „Ботев парк”, гр. Козлодуй.;

  • Първи футболен турнир на малки врати с организатори Община Козлодуй и АЕЦ „Козлодуй”. Участие на осем отбора възрастни.

  • Проведени са две работни срещи с участието на всички спортни клубове по повод подготовката и организацията на 17-ти май – Ден на българския спорт, в следствие на което са реализирани нови идеи за протичане на празника. По време на тези срещи е уточнено и последващо партньорство, което ще продължи с новия спортен сезон на 2017-та година.

По Приоритет 2.5. „Изпълнение на мерки и дейности по преодоляване социално изключване, интерграция и подпомагане на маргиналните групи”, 1. Повишаване възможностите за обучение и участие в Програмите за заетост, по данни на Дирекция „Бюро по труда” Козлодуй, през 2016 г. чрез Агенция по заетостта са разходвани средства предоставени от Министерство на труда и социалната политика (МТСП) по следните програми и проекти:

- НП „Асистенти на хора с увреждания”, дейност „Личен асистент”, разходвани средства в размер на 117 943 лв. – средномесечно работили 34 лица в община Козлодуй.

- НП „Активиране на неактивни лица” – разходвани средства в размер на 15 865 лв., работили лица – 2 бр.

- НП „Помощ за пенсиониране” - разходвани средства в размер на 16 844 лв., работили лица – 3 лица.

- Програма „Старт на кариерата” – разходвани средства - 10 410 лв., работили през годината 2 лица.

- Национална програма „Клио” за осигуряване на заетост за безработни лица. На 21.03.2016 г. е сключен Договор за заетост № 506-0005-16-11022 с Агенция по заетостта чрез Дирекция “Бюро по труда”, гр. Козлодуй. Общата стойност на проекта е 6 552 лв. По проекта са назначени 2 безработни лица на 8-часов работен ден на минимална работна заплата, за шест месеца заетост в сферата на озеленяването.

- Чрез Регионална програма за заетост и обучение е осигурена трудова заетост за 13 лица, като са разходвани средства от републиканския бюджет в размер на 16 245 лв. Назначени са 13 безработни лица – младежи до 29 г., безработни над 50 г. и безработни лица с ниско или без никакво образование, със заетост 6 месеца. Седем безработни лица са назначени на длъжност „Общ работник”, които да работят в детските градини на територията на цялата общината и 6 лица „Работник, поддръжка на пътища”, които са работили по график на територията на гр. Козлодуй.

- Програма „Заетост и обучение на хора с трайни увреждания” – през 2016 г. в Община Козлодуй са участвали 8 лица. Разходвани са средства в размер на 27 341 лв. от Агенция по заетостта.

- В общината е назначен младежки медиатор, чиято основна задача е информиране и консултиране на младежи от 15 до 29 г., които не работят, не учат и не са регистрирани в ДБТ. От младежкия медиатор са организирани и проведени 3 срещи в квартал „Янтра”, на които е реализирана групова и индивидуална работа с младежи до 29 г. неработещи, неучащи и нерегистрирани в ДБТ. Целта на срещите е предоставяне на съвети и насоки за безработните, които имат нужда от помощ за търсене и намиране на работа, включване в заетост и обучение в съответствие с индивидуалните им потребности: ориентиране при изготвяне на CV, запознаване с различни техники за търсене на работа, избор на подходящо обучение.

С предоставените средства по национални програми се осигуряват възможности за реализация на безработни лица от общината на трудовия пазар. Състоянието на работните места извън програмите за заетост по данни на Дирекция „Бюро по труда” – Козлодуй, през 2016 г. е следното: заявените свободни работни места през годината са 635 бр., като 590 бр. са заявените свободни работни места от първичния пазар на труда и 45 бр. са заявени по мерки от Закона за насърчаване на заетостта. В структурата на заявените свободни работни места по сектори – голям относителен дял заемат заявените свободни работни места в сектор „Търговия, ремонт на автомобили и мотоциклети” – 34,49 %, в сектор „строителство” – 10,08 %, „преработваща промишленост” – 9,76 %, „държавно управление” – 6,78 %, административни и спомагателни дейности – 7,88 %, образование” – 4,25 %, култура, спорт и развлечения – 5,35 % и хотелиерство и ресторантьорство – 4,09 %. През годината са заети над 200 от заявените свободни работни места. По данни на Дирекция „Бюро по труда” гр.Козлодуй, равнището на безработица за община Козлодуй за 2016 г. е 14,81 % и бележи спад спрямо 2015г. с 2,05 процента (16,86% през 2015г.)

Структурата на безработицата по възрастови групи и по специалности е както следва: 47,34 % е делът на безработните от 20 до 40 годишна възраст, 24,30 % е делът на безработните лица на възраст от 40 до 50 години,1,80 % са безработните до 19 годишна възраст и 26,63 % са лицата над 50 години; делът на регистрираните безработни лица с работническа професия – 17,18 % и регистрираните безработни специалисти – 18,51 %. Обезпокояващо висок остава делът на безработните лица без специалност и професия – 64,31 %.

Икономическите активните лица в общината са 10 145 лица, като средногодишния брой на регистрираните безработни е 1 502 лица.

Основната характеристика на пазара на труда в община Козлодуй е устойчивата заетост, която е резултат от появата на алтернативни форми на заетост, свързани с реформите на трудовия пазар под формата на нови мерки и програми за заетост и с възможността да се търсят работни места в страните от ЕС. Реализираните мерки за борба с безработицата не позволиха понататъшното й нарастване.

2. Подобряване на здравните услуги сред ромската общност.

По тази дейност е оказано съдействие на здравните медиатори за участие във всички предложени и необходими за доразвиване на уменията им обучения и работни срещи. През 2016 г. от здравните медиатори са реализирани общо седем участия в обучения и работни срещи на национално и регионално ниво:

- работна среща с РЗИ - Враца проведена през м. февруари 2016 г. във връзка с решаване на проблеми, отнасящи се за ромската общност;

- обучение на тема: „Никой не е защитен от домашно насилие”, (организирано от Център „Надя”), проведена в гр. Враца през м. февруари 2016 г.;

- Национална среща на здравните медиатори, проведена в гр. София през м. февруари 2016 г.;

- обучение на здравните медиатори по програмите „РОМЕД 1” и „РОМЕД 2” реализирано в гр. София през м. април 2016 г., обучение на тема „Психични проблеми”, проведено чрез „Център за защита на правата в здравеопазването” в гр. Плевен през м. април;

- здравна беседа по повод Световната седмица за подкрепа на кърменето, протичаща под мотото ”Кърменето – ключ към устойчиво развитие”, проведена от РЗИ - Враца в гр. Враца през м. август 2016 г.;

- обучение на тема „Планиране на инициативи за интеграция на ромите”, организирано от Център за междуетнически диалог и толерантност "Амалипе", проведено в гр. Плевен в КК „Кайлъка” през м. ноември 2016 г.;

- Х-та Национална среща на тема „Инициатива за здраве и ваксинопрофилактика”, проведена в гр. София през м. декември 2016 г.

Финансирането на възнагражденията на двама здравни медиатори е от републиканския бюджет в размер на 10 060 лв.

3. С цел осигуряване на финасново подпомагане на обучението на талантливи деца и младежи, в т.ч. и от ромски произход, през 2016 г. е разпространена информация за подготвителни курсове и стипендии до желаещите във всички населени места в общината. Стипендии са получавали 165 учащи се, в общ размер на 38 223 лв. от републиканския бюджет.

4. Повишаване посещаемостта на ромски деца в училищата е постигната чрез осигуряване на безплатна храна и транспорт от местоживеене до училище на деца от ромски произход и други социално слаби семейства, като са разходвани 60 780 лв. от общинския бюджет и 10 609 лв. от републиканския бюджет.

5. За Реализиране на политиката на община Козлодуй в сферата на интеграцията на малцинствените групи в обществото - развитие на ромската самобитна култура, се организира и проведе празничен концерт по случай 8 април - Международен ден на ромите, като са разходвани 500 лв. от общинския бюджет.

6. Проект „Цветни и вълшебни светове за пълноценна образователна интеграция на децата от община Козлодуй”. Общата стойност на предвидените дейности по проекта възлизат на 451 668 лв, като няма финансиране от общинския бюджет. На 24.08.2016 г. е подписан административен договор за проект „Цветни и вълшебни светове за пълноценна образователна интеграция на децата от община Козлодуй”, сключен между Община Козлодуй и Главна дирекция „Структурни фондове и международни образователни програми” на Министерството на образованието и науката.

Фокусът на проекта е поставен върху деца от малцинствени етнически групи, като основните дейности целят осигуряване на необходимите условия и ресурси за реализиране на пълноценен процес на образователна интеграция. С целенасочена допълнителна работа за преодоляване на езиковата бариера при децата от предучилищните групи, с мотивирането на техните родители да подкрепят образованието на децата си и с подобряването на уменията на учителите за работа с деца и родители от етнически малцинства, проектът ще спомогне за ранното интегриране в образователната система, което от своя страна е превенция срещу отпадането от следващите образователни етапи. С изпълнение на дейностите по проекта ще се модернизира материалната база на детските градини в с. Хърлец, с. Гложене, с. Бутан и ДГ „Звънче” гр. Козлодуй. Партньори по проекта са Сдружение „Нов път” с.Хайредин; ДГ „Звънче” гр.Козлодуй; ДГ „Първи юни” с.Бутан; ДГ „Здравец”- с.Хърлец; ДГ „Радост” с.Гложене. През месец декември 2016 г. са назначени ръководители на клубове в четирите детски градини и са започнали учебни занятия за постигане на целите на проекта.

Освен гореизброените програми и проекти, с Решение № 45/07.01.2016 г. на ОбС Козлодуй е приет План за действие на Община Козлодуй в изпълнение на Областната стратегия за интегриране на българските граждани от ромски произход и други граждани в уязвимо социално положение, живеещи в сходна на ромите ситуация (2015 г. – 2017 г.).

Със Заповед № 760/05.12.2016 г. на кмета на общината е сформирано Звено за мониторинг и оценка, във връзка с изготвяне на Мониторингов доклад за изпълнените през 2016 г. дейности от План за действие на Община Козлодуй в изпълнение на Областната стратегия за интегриране на българските граждани от ромски произход и други граждани в уязвимо социално положение, живеещи в сходна на ромите ситуация (2015 г. – 2017 г.).

С решение № 211/15.12.2016 г на ОбС Козлодуй е актуализиран съставът на Общински съвет за сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси.

7. Разработване и реализиране на целогодишна програма за дейността на Местна комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни (МК БППМН). За консумативи са разходвани 200 лв. от общинския бюджет. По заложените дейности в Програмата за дейността на МК са проведени 6 срещи с директорите на училища и председателите на Училищните комисии за БППМН, както и ежемесечно се актуализира информацията постъпваща в МК за извършители на противообществени прояви в училищата на територията на общината. Проведени са 10 срещи с обществените възпитатели, на които се набелязват конкретни мерки за работа с поверените им лица, както и се обсъжда снемането на възпитателния надзор при отпадане на основанията. Проведени са 30 проверки от създадената мобилна група с участие на Инспектор „Детска педагогическа стая”, Отдел „Закрила на детето” (ОЗД) към Дирекция „Социално подпомагане” и член на МК БППМН за установяване на деца на улицата – просещи и безнадзорни. Проведени са проверки съвместно с органите на полицията и ОЗД на общодостъпни увеселителни заведения – дискотеки, барове, ресторанти и интернет клубове, за присъствие на малолетни и непълнолетни след определения вечерен час и неразрешено сервиране на алкохол.

Координация при осъществяване на дейността на Консултативен кабинет към МК БППМН. Към консултативния кабинет за отчетния период са насочени 68 деца с различни поведенчески проблеми. Ежемесечно се следи движението и напредъка на консултираните деца.

8. Оказване на помощ при реализиране на дейността на обществените възпитатели. Оказване на методическа помощ при изпълнението на възложения възпитателен надзор. Обществените възпитатели осъществяват надзор над малолетни и непълнолетни, който е определен съгл. чл.13 от Закона за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни, за което представят ежемесечен отчет. Разходвани са 34 312 лв. от републиканския бюджет.

9. Реализиране на общинска стратегия за закрила на детето. Като член на Мултидисциплинарния екип за работа с деца жертви на насилие, секретарят на МК БППМН е участвал в разглеждането на 2 случая на насилие над деца, които не са доказани. Осъществяването на местната политика по закрила на детето се координира от Комисия за детето – консултативен орган към Община Козлодуй.

10. Осигуряване на координация между Община Козлодуй и Пробационно звено Козлодуй. Секретарят на МК БППМН участва в ежемесечните пробационни съвети, на които се разглеждат новопостъпили случаи в пробационно звено Козлодуй, приведени в изпълнение и приключили присъди, както и при нужда замяна на пробационна мярка с ефективна присъда.

11. Своевременно актуализиране на база данни за регистрирани сигнали от РП, РУ на МВР, граждани. Всеки постъпил сигнал се отразява в нарочен журнал, на база на който при нужда се образуват възпитателни дела.

12. Своевременно актуализиране на база данни за регистрираните малолетни и непълнолетни лица в МК БППМН.

По Приоритет 2.6 „Подобряване на физическата среда в населените места” се осъществиха следните дейности:

- По проект "Възстановяване на елементите на уличното пространство на улици "Христо Ботев" и "Радецки" гр. Козлодуй - тригодишно изпълнение". През 2016 година от изпълнението на проекта е извършена рехабилитация на 675 линейни метра улична настилка, включваща асфалтиране на уличната настилка и подмяна на бордюрите в пътен участък от км 3+015 до км 2+340. Разходвани са 238 740 лв. от фонд "Радиоактивни отпадъци" и 58 678 лв. от общинския бюджет.

- За изграждане на гробищен парк в с. Гложене не са разходвани средства във връзка с актуализация на бюджета на община Козлодуй с Решение №144 по Протокол № 17 от 30.08.2016 г. за намаляване на капиталовата програма.

Подобряване и развитие на транспортна инфраструктура е Приоритет 3.1 на Стратегическа цел 3 „Териториално развитие - предпоставка за икономически и социален напредък”.

По посочения приоритет са разходвани 273 526 лв. от общинския бюджет за изпълнението на следните дейности:

- Ремонт на 5 490 кв.м от улици в град Козлодуй – Подновена е настилката на ул. ”Л. Каравелов”; ул. ”Калина”; довършена е ул.”Томороз” и осъществена връзка с ул.”Освободител”; улица „Георги Димитров“ е изцяло рехабилитирана и пусната в движение след изграждане на канализация по нея -1 407м.; ул. „Ал. Стамболийски”; ул. „Ломска”; ул. „Хан Аспарух”, ул. „Варна”; ул. „Пловдив” и ул. „Добруджа”.

- Ремонт на 1 886 кв.м. улици в населените места, както следва: -в с.Гложене – 1 250 кв.м. и в с. Хърлец - 636 кв.м.

- През 2016 г. са подменени и поставени нови 44 бр. пътни знаци в Централна градска част и на входовете на града за обозначаване на изкуствените неравности по пътя, пешеходни пътеки, за регулиране на движението на тежкотоварни автомобили през града и за ограничаване на скоростта на движение. Маркирани са основните улици в гр. Козлодуй, а именно, ул. „Христо Ботев”, ул. „Радецки”, ул. „Георги Димитров”, ул. „Освободител”, ул. „Хаджи Димитър”, ул. „Симеон Русков” и ул. „Кирил и Методий” в гр. Козлодуй.

По Приоритет 3.2 „Подобряване и развитие на екологичната инфраструктура” са извършени следните дейности:

- По проект „Изграждане на канализация и водопровод по ул. "Георги Димитров" в гр. Козлодуй са положени 1 407 линейни метра канализация, за което са разходвани 399 534 лв. от ПУДООС и 637 400 лв. от общинския бюджет

За авторски и строителен надзор по проект "Изграждане на канализация и водопровод по ул."Георги Димитров" в гр. Козлодуй", през 2016 г. не са разходвани средства. съответно 5 лв.

- За Почистване и рекултивиране на нерегламентираните сметища на територията на общината и прекратяване образуването на нови са разходвани 76 013 лв. от общинския бюджет. Осъществявано е почистване и рекултивиране на 6 броя нерегламентирани сметища на територията на общината, както следва:

- по едно сметище във всяко от съставните кметства;

- две сметища в гр. Козлодуй (зад Спортна зала и до птицекомбинат).

Поставянето на забранителни табели и разясняване на обществеността чрез сайта на Община Козлодуй за ползите и мерките от закриването на нерегламентирани депа са предпоставка за по-дълго и трайно запазване на всички обществени територии.

- С цел повишаване на ефективността на организираната система за събиране и транспортиране на битови отпадъци от всички населени места на територията на общината е реализирано следното:

- Разширяване обхвата на организираната система за събиране и транспортиране на битови отпадъци от всички населени места на територията на общината. За целта от общинския бюджет са разходвани 149 373 лв., които са инвестирани в закупуване на пробивна машина за бетон, заграждения за контейнери за отпадъци, контейнери тип „Бобър”, гайковерти - 2 бр., моторни коси с кош - 2 бр., жилкова моторна коса, моторен трион - 3 бр., моторни пръскачки - 5 бр., ръчни механизирани метли - 10 бр., пейки - 50 бр., прътова косачка, ножица за жив плет, кошчета за отпадъци, камери за наблюдение – 63 бр. и др.

- През 2016 г. на територията на общината работят 4 броя сметоизвозващи машини, които ежедневно извозват отпадъците до Регионално депо в гр. Оряхово, като в централната част на града контейнерите се извозват ежедневно, а в останалата част веднъж седмично. В кметствата отпадъците се извозват два пъти месечно, като контролът в тази връзка се осъществява два пъти седмично. За 2016 г. до Регионално депо в гр. Оряхово са извозени 6867 тона отпадъци.

- По проект „Закриване на съществуващо сметище за ТБО в град Козлодуй", през 2016 г. на площ от 35 дка е извършена биологична рекултивация, включваща торене, засаждане на 2300 фиданки, поливане и окопаване, за което са разходвани 7 385 лв. от ПУДООС и 3 733 лв. от общинския бюджет.

- За авторски и строителен надзор по проект „Закриване на съществуващо сметище за ТБО в град Козлодуй" не са разходвани средства.

- Проект Защитно съоръжение (дига) и обслужваща инфраструктура в зоната от комплекс "Рай" до ОЦ, на стойност 13 311 969 лв., с финансираща институция Програма INTERREG V – A Румъния – България 2014 – 2020 година не е одобрен през 2016 г. и Община Козлодуй отново ще кандидатства през 2017 г.

- Изготвен е Подробен устройствен план за Защитно съоръжение от комплекс "Рай" до ОЦ, гр. Козлодуй. Разходвани са 4800 лв. от общинския бюджет.

- По Национална програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради в края на м. юни 2016 г., след проведена обществена поръчка на обща стойност 2 588 851 лв., са сключени договори с Българската банка за развитие и Областния управител за мерки за енергийна ефективност за обновяване на блокове 1 и 2, Ж.К. 1 и на блокове 54, 55, 56, 57 и 58, Ж.К. 2 в гр. Козлодуй. До края на 2016 г. избраните фирми-изпълнители са изготвили работни проекти и са изпълнили СМР по подмяна на хидроизолация на покриви, подмяна на дограма и поставяне на топлоизолация на стени, за което са разходвани 1 139 706 лв. от Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради

По Приоритет 3.3: Развитие на трансграничното сътрудничество

- Проект „Съвместно управление и превенция на наводненията между Община Козлодуй и Община Калафат от двете страни на река Дунав” по Програма INTERREG V – A Румъния – България 2014 – 2020 година по Приоритетна ос 3: Сигурен регион, Специфична цел 3.1: Подобряване на съвместното управление на риска в трансграничния регион. Общата стойност на проекта е в размер на 5 864 322,23 евро разпределена по равно за община Козлодуй и община Калафат, Република Румъния. Проектът не е одобрен.

- Проект „Координиране и подпомагане модернизацията на обществените здравни услуги в Долж и Враца”, което на 15.03.2016 г. е подадено в Съвместния секретариат в гр. Кълъраш, Румъния. Проектът ще се изпълнява в сътрудничество с Окръжен съвет Долж, Република Румъния, на когото Община Козлодуй ще бъде партньор. Основните дейности по проекта за Община Козлодуй включват реконструкция на вътрешно отделение, разширение на физиотерапията, изграждане на външен асансьор и закупуване на медицинско оборудване в МБАЛ „Св. Иван Рилски” – гр. Козлодуй. Стойността на бюджета за Община Козлодуй е 697 600,90 евро, от които 2 % съфинансиране, а срокът на изпълнение е до 24 месеца.

През 2016 г. е подписано партньорско споразумение и през 2017 г. община Козлодуй очаква покана за сключване на договор с управляващия орган на проекта.




Сподели с приятели:
  1   2




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница