Доклад за напредъка по изпълнението на „Стратегия за устойчиво енергийно развитие 2012 2020 г на Община Варна



Дата24.10.2018
Размер51 Kb.
#96864
ТипДоклад






ДНИ НА ИНТЕЛИГЕНТНАТА ЕНЕРГИЯ” - 2014 г.

От 16 до 17 май 2014 г. в град Варна се проведоха вторите „Дни на интелигентната енергия”, които тази година община Варна организира, заедно с Черноморската Регионална Агенция за Управление на Енергията и Асоциацията на Българските Черноморски Общини.

Акцентът беше върху „Климатичните промени и устойчивото развитие”, както и върху търсенето на начини за насърчаване и хармонизиране на политиката, практиката и изпълнението на дейностите за борба с климатичните промени чрез обмяна на знания, умения и опит. Всички присъстващи и заинтересовани лица обсъдиха и дискутираха настоящата и бъдещата политика и практика за насърчаване на борбата с климатичните промени и устойчивото развитие, и произтичащите от това заплахи за всички сектори на обществото.

Беше извършена сравнителна аналитична критика на действащите политики за климатичните промени, идентифицирайки съответствия и различия, потенциални сфери на развитие и сътрудничество в европейските страни.
На 16 май, ДНИТЕ НА ИНТЕЛИГЕНТНАТА ЕНЕРГИЯ бяха открити от г-н Бисер Младенов – Заместник кмет на община Варна в зала Пленарна.

Експерти от община Варна, от община Добрич, представители на ЧРАУЕ, представител на Румъния, представител на търговско дружество и други енергийни експерти представиха следните презентации:

1. Доклад за напредъка по изпълнението на „Стратегия за устойчиво енергийно развитие 2012 – 2020 г. на Община Варна” и „План за действие 2013 – 2014” – изпълнение и съпътстващи проблеми

2. Иновативни възможности за енергийна самостоятелност Представяне на „Recommendи „GeoDH

3. Местни власти и граждански организации заедно за устойчиво развитие - представяне на „MOBISEC

4. Гражданите като основни инициатори за енергийна независимост – best examples from Austria SEAP PLUS

5. Устойчиво развитие на крайбрежието – опит от Румъния

6. Иновативни технически решения в съвременната енергетика на регионите



7. Представяне на добри практики и модели за Международно сътрудничество за постигане целите на ЕС за опазване на климата – община Добрич

8. Основни международни събития и политики – Годишен Доклад на Международния Панел за Климатични Промени /IPCC/; Международна Конференция по промените в климата в Париж 2015

Всички презентации предизвикаха интереса на присъстващите, като бяха проведени изказвания от участниците, множество дебати и дискусии.

Вторият ден форумът продължи в зала «Конферентна» на Технически университет – Варна. Откриването направи доц. Николай Минчев – декан на факултета по «Морски науки и екология». Бяха представени следните презентации:

1. Обучение по ВЕИ на катедра «Електротехника и Електротехнологии», факултет по Електротехника. Катедрата обучава студенти по три специалности, една от които е ВЕИ. Лектор беше доц. д-р инж. Бохос Апрахамян - р-л катедра.

Основната ЦЕЛ на обучението по специалност ”ВЕИ” е да

подготви висококвалифицирани електроинженери за всички

дейности, свързани с:

 Производство;

 Проектиране;

Експлоатация;

 Внедряване на енергия от възобновяеми енергийни

източници, която вече се е наложила като основна чиста и

общодостъпна енергия на бъдещето.

Специализираната подготовка на студентите се осъществява в съвременни лекционни зали и специализирани учебни лаборатории с модерна енергийна, измервателна, презентационна и компютърна техника с Internet достъп. Използват се специализиран софтуер и CAD продукти.

Лабораторната база по електрически машини и апарати е една от най-богатите сред техническите ВУЗ-ове в страната. Тя е модернизирана и обновена, като предоставя възможност на студентите да придобият нужните им практически опит и умения. Инженерите от тази специалност разработват проекти за изграждане на соларни, вятърни и геотермални електроцентрали, като извършват предварителен анализ, пред- проектно проучване и структуриране. Участват в изграждането, присъединяването към електропреносната мрежа, управлението и поддръжката на централите.

2. Съвременни тенденции в развитието на електроенергийната система и научните изследвания на катедра «Електроенергетика» - ас. инж. Николай Николаев. Беше представен проект, по който работи университета - ENTSO-E (European Network of Transmission System Operators for Electricity)

Пет мегатенденции в електроенергийния сектор


  • Еволюция от централизирано към децентрализирано електропроизводство

  • Завършването на електроенергийния пазар на Европа

  • Повишаване на цените на електрическата енергия заради въвеждането на екологични технологии

  • Изследвания и разработки на Пан-Европейско ниво – обединяване на усилия за реализиране на обща визия

  • Преминаване към интелигентни електрически мрежи – обединяване на производители и потребители в единна комуникационна и информационна мрежа

Шест изследователски цели до 2050 г.

  • Развитие на пан-Европейската електроенергийна система, покриваща изискванията за нисковъглеродна и ефективна енергетика

  • Да се разработят пазарни модели, които да са в полза на всички участници – ЕСО, търговци и потребители

  • Да се разработят стратегии за оптимално и икономически изгодно управление на активите на ЕЕС

  • Да се засили взаимодействието между ЕСО и ЕРП в усилията им за интегриране на ВЕИ

  • Да се демонстрира, установи и оцени въздействието и потенциалните ползи от съвременните електрически технологии и офшорни решения

  • Да се разработят новаторски информационни и комуникационни технологии, осигуряващи работата на ЕЕС, и които да отговарят на бъдещите изисквания за

надеждност

Катедра „Електроенергетика“ участва активно за изпълнението на цели 6 и 7




  1. От биомаса към биоенергия – Професионална гимназия по електротехника - Варна

  2. Хотел на мечтите - Професионална гимназия по електротехника – Варна

Беше представен Еко хотел Румика, който се намира в село Маломирово. Изграден е по Европейски стандарти и съчетава в себе си екологичност, икономичност и оригиналност.

Хотелската част е създадена като нискоенергийна къща. Сградата е монолитна с 25 см зидове с външна изолация и облицовка с клинкерни плочки. Изолацията е поставена от вътрешната страна на сградата, а в подпокривното пространство прозорците са ориентирани на юг .

На южния скат на сградата са монтирани 24 модула с обща мощност 4,4 kw , които са свързани последователно в групи от 10 в модул към инвертор. Към инвертора е прикрепена акумулаторна група от 4 батерии с капацитет 240 Ah. Това са изискванията към пасивните нискоенергийни къщи.

5.Училище на бъдещето в Газиантеп – Турция – Бяха представени два проекта на два отбора студенти, катедра «Архитектура и урбанизъм», които са участвали в международен конкурс за проект на училище в Газиантеп – Турция. Единият от отборите е спечелил първо място на националния кръг. И двата проекта бяха разработени по стандарта за пасивна сграда с подходящо изложение, материали и инсталации осигуряващи ниско енергийно потребление и изключителен комфорт на обитаване на деца от І-ви до ІV – ти клас.



6.Дефиниция на почти нулева енергийна архитектура – доц. д-р арх. Росен Савов от ВСУ Черноризец Храбър» представи проект на новите законови нормативи, съгласно европейската директива за енергийна ефективност от 2012 г.





Каталог: attachments -> article
article -> Решение за отказ за заплащане на правна помощ служебно или по предложение на адвокатския съвет
article -> Публични прояви в духовната сфера в горна оряховица март 2016 година
article -> Национален календарен план за 2014 година I. Национални инициативи
article -> Национален календарен план за 2015 година I. Национални инициативи
article -> Списък на възстановените заглавия към 31. 07. 2012
article -> Секции за гласуване на избиратели с увредено зрение или със затруднения в придвижването
article -> 1 април /неделя/, 10. 00 часа, център село Поликраище
article -> Отчет за изпълнение бюджета на община Годеч за 2012 година
article -> Публични прояви в духовната сфера в горна оряховица февруари 2016 година


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница