Доклад за резултатите от одита на финансовото управление на бюджетните средства в Националния център за социална рехабилитация присъстват във вестниците



Дата24.06.2017
Размер59.64 Kb.
#24098
ТипДоклад

Сметната палата в медиите – април


  • НДСВ предлага нов закон за политическите партии. Една от предложените промени е свързана с това Сметната палата да издава удостоверение за своевременно внесени отчети за последните три години, които партиите ще представят пред ЦИК, за да се регистрират за участие в избори. Това твърди в своя публикация в. "Сега" от 25.04. По същата тема има информация на страниците си и в. "Дневен труд" от 26.04.

  • Общини са допуснали нарушения на бюджетната дисциплина, информира в. "Икономически живот", бр. 16. Това сочат резултатите от извършените финансови одити на Сметната палата на бюджетите на общините Ардино, Белово, Димитровград, Панагюрище, Рудозем, Смолян и Тополовград, уточнява вестникът.

  • Сметната палата ще следи общинския дълг според публикация на в. "Стандарт" от 24.04. Сметната палата може да контролира поемането и управлението на дълга на общините, ако се приемат промените в Закона за Сметната палата, които ще гледа днес Министерският съвет, уточнява вестникът.

  • Информации, позоваващи се да публикувания от Сметната палата доклад за резултатите от одита на финансовото управление на бюджетните средства в Националния център за социална рехабилитация присъстват във вестниците "Сега", "24 часа", "Монитор" и "Пари" на 22.04. и в. "Капитал" в бр. 16.

  • Министерството на Паскалев се мебелирало като след земетръс, е заглавието на информацията във в. "Сега" от 21.04. Пояснява се, че "доклад на Сметната палата откри нарушения в строителното ведомство", като се позовава на  доклада на Сметната палата за извършен одит на изпълнение на дейността по изграждане и функциониране на системите за финансово управление и контрол  в Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Изпълнителна агенция "Пътища", Дирекцията за национален строителен контрол и Агенцията по кадастър.

  • Сметната палата хвана прокуратурата в нарушения, обявяват вестниците "Сега", "Монитор", "Дума", "Пари", "Дневник", "24 часа" на 18.04. и в. "Капитал", бр. 15.  Медиите информират за извършения одит за спазване на процедурите при възлагане на обществени поръчки във Върховна касационна прокуратура за периода от януари 2000 г. до юни 2002 г.



  • Споразумението за съвместен контрол върху обществените поръчки, подписано между председателя на Сметната палата доц. д-р Георги Николов, министъра на финансите Милен Велчев, министъра на държавната администрация Димитър Калчев и директора на Агенцията за държавен вътрешен финансов контрол Гинка Драганинска отразяват вестниците "Стандарт", "Пари", "Сега", "Дума" и "Монитор" на 17.04. Всекидневниците "Сега", "Дума" и "Пари" цитират думите на доц. Георги Николов, че до половин година ще има нов закон за обществените поръчки, който ще направи контрола и процедурите по-ефективни. Коментар на в. "Сега" на следващия ден обаче изразява неодобрение на подписаното споразумение с тезата, че то не е необходимо, тъй като според медията по закон институциите са длъжни да работят заедно.

  • Според Националното сдружение на общините в Република България единственият безпристрастен съдник за това какво става в кметствата, е Сметната палата. Това е заявил за в. "Монитор" кметът на Троян и член на УС на сдружението Делян Енкин. Мнението е цитирано в информация на вестника, свързана с настояването на общините за среща с кабинета.

  • Седем общини са хванати в нарушения, съобщава в. "Новинар" на 16.04., като се позовава на докладите за резултатите от финансовите одити на Сметната палата в общините Ардино, Белово, Димитровград, Панагюрище, Рудозем, Тополовград, Смолян.

  • Конституционният съд официално обяви за противоконституционен държавния бюджет в частта му за Върховния касационен съд, министрите Велчев и Станков трябва да решат за бюджета на магистратите до седмица, съобщава в. "Пари" в броя от 16.04. Вестникът припомня, цитирайки шефа на парламентарната бюджетна комисия, че парламентът намали с 5 млн. лв. сумата за капиталови разходи на ВКС заради нарушениятта, констатирани от Сметната палата, при ремонта на Съдебната палата.

  • Обширен анализ за парите на политическите партии предлага на читателите си в. "Сега" в броя си от 15.04. В материала подробно се цитира предоставената от Сметната палата информация по Закона за политическите партии за това колко партии и кога са представили в Сметната палата отчетите си за приходите и разходите през 2002 г. Законът фактически не предвижда никакви санкции за партиите, които не обявяват финансите си, твърди авторът, и припомня, че управляващите не са изпълнили обещанието си да променят закона. Изводът на автора е, че ако партиите действително се стремят да спечелят доверието на хората, час по-скоро трябва да станат прозрачни.

  • Парламентарните партии пак се занимават с изборните закони преди самия вот, е темата на журналистическа разработка във в. "Капитал" от 12-18.04. от за предлаганите промени в Закона за местните избори и Закона за местното самоуправление и местната администрация. В анализа се разнищва и проблема с финансирането на предизборните кампании. По сега действащия закон кметовете имат ограничения за максималния размер на даренията и изразходваните суми през кампанията. Те обаче не задължени да представят финансови отчети и реално никога не може да се установи дали някой е нарушил ограниченията. Седмичникът цитира мнението на председателя на Сметната палата доц. д-р Георги Николов според който отчитането на кандидатите на местните избори може да става и в регионалните подразделения на палатата.

  • НДСВ отива на избори без пари за местния вот, ако двете партии мандатоносителки - движение "Оборище" и Партията на българските жени, участват самостоятелно на изборите, твърди в. "Дневен труд" от 14.04.Вестникът припомня, че "царистите получиха от държавата 2,1 млн. лв., от които са били изразходвани само 200 хил. лв. според отчета пред Сметната палата."

  • Според официални данни от Сметната палата 66,42% или 178 от общо 268 партии у нас не са отчели приходите и разходите си. Това е един от фактите, на които се опира в анализа си наш социолог в авторски материал във в. "24 часа" от 09.04. Анализът се основава и на резултатите на проучване на асоциация "Прозрачност без граници", сходни с тези на върховната одитна институция. Авторът  в подкрепа на тезата, че у нас няма контрол върху финансите на партиите. Според изследването малко повече от 66% от политическите формации не се съобразяват със Закона за политическите партии. Информация по същата тема присъства и в брой на вестника от 05.04., както и във вестниците "Монитор", "Дневен труд", "Сега" и "Банкерь" от същата дата.

  • Темата за партийното финансиране присъства и в журналистически анализ на в. "Кеш" от 04.04. На интересен акцент се спира авторката на материала, цитирайки думите на председателя на Сметната палата доц. д-р Георги Николов, че "от 280 български партии 30 са представили отчет за пълна липса на приходи и разходи, 11 са отчели 70 лв. приходи, а още няколко – само 3 лв. приходи". В материала се цитират и много от предложенията на доц. д-р Георги Николов за промени в законодателната уредба по отношение на прозрачността на финансирането на партиите у нас.

  • Пише се изцяло нов Закон за обществените поръчки, съобщава в. "Дневник" на 9.04. Новината е съобщена по време на дискусия по проблемите на сегашния закон, в която участват представители на изпълнителната власт, предприемачи, работодатели и Сметната палата. Сегашният закон масово и безнаказано се нарушава, е общата констатация на участниците в дискусията, уточнява всекидневникът.

  • Недостатъчно се усвояват средствата по проект "Борба с корупцията в българската митническа администрация" по програмата ФАР на ЕС, информира в. "Дума" на 09.04. Цитирани са резултатите от извършения одит на Сметната палата на средствата по проекта.

  • Бюджетни организации коригират отчетите си след извършените ограничени одити  от Сметната палата на отчетите им за касовото изпълнение на бюджетите и извънбюджетните сметки, съобщава в. "Икономически живот" от 09.04. Цитирани са резултатите от одитите на отчетите на държавните органи, министерствата, ведомствата, общините, ВСС, НОИ, НЗОК, БНР, БНТ и общините.

  • Разногласията между кметовете и финансовото министерство по въпроса за парите на общините, е тема на материал във в. "Дума", в който се посочват резултати от одити на Сметната палата в някои общини. Общото заключение е, че в повечето кметства разходите са били по предназначение, твърди вестникът, като за пример се посочват общините Роман, Макреш, Берковица, Хайредин. В материала се цитират и нарушения на общини, установени в одитите на Сметната палата. Материал по темата има и във в. "168 часа" от 04.04.

Каталог: files -> bg
bg -> Закон за политическите партии в сила от 01. 04. 2005 г
bg -> Интервю партии още плащат наем от 10 ст на квадратен метър
bg -> Закон за публичните финанси Глава първа общи положения чл. (1) Този закон урежда бюджетната рамка, общото устройство и структурата на публичните финанси и включва: обхвата на публичните финанси
bg -> Закон за експортното застраховане (Обн., Дв, бр. 61 от 29. 05. 1998 г.; изм и доп., бр. 112 от 2001 г., бр. 92 от 15. 10. 2004 г.) Глава първа общи разпоредби
bg -> Доклад за резултатите от извършения одит на изпълнението на ефективността и ефикасността на дейността на Агенцията за държавен вътрешен финансов контрол като институция за осъщeствяване на вътрешен одит на публичните средства
bg -> Съдържание представяне на интосай 4
bg -> Указания за финансов одит
bg -> Закон за Националния дарителски фонд "13 века България"
bg -> Доклад за резултатите от извършения одит на дейността на Националния дарителски фонд "13 века България" за периода от 01. 05. 2005 г до 31. 12. 2006 г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница