Доклад за резултатите от проверка за изпълнението на препоръките по одитен доклад



Дата24.07.2017
Размер81.26 Kb.
#26391
ТипДоклад


РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

СМЕТНА ПАЛАТА
ДОКЛАД
за резултатите от проверка за изпълнението на препоръките по одитен доклад
№ 0400002611 за извършен одит на концесионния договор „Ски зона с център Банско – част от територията на Национален парк – „Пирин” за периода от 01.01.2009 г. до 31.12.2011 г.


  1. ВЪВЕДЕНИЕ

На основание чл. 48, ал. 1 от Закона за Сметната палата, Разпореждане № 76 от 18.03.2013 г. на председателя на Сметната палата и издадена Заповед № ОД-4-ПК-3 от 08.10.2013 г. на заместник-председател на Сметната палата, е извършена проверка за изпълнението на препоръките по одитен доклад № 0400002611 за извършен одит на концесионния договор „Ски зона с център Банско – част от територията на Национален парк – „Пирин” за периода от 01.01.2009 г. до 31.12.2011 г.

На основание чл. 47, ал. 1 от Закона за Сметната палата на министъра на околната среда и водите е изпратен окончателен одитен доклад с препоръки за подобряване на дейността с писмо изх. № 04-10-11/10.04.2013 г.

В рамките на определения четиримесечен срок, с писмо изх. № 50-00-22/09.08.2013 г., министърът на околната среда и водите уведомява председателя на Сметната палата за предприетите мерки за изпълнение на дадените препоръки, с което са изпълнени изискванията на чл. 48, ал. 2 от Закона за Сметната палата.

Проверката има за цел да се установи съответствието между дадените препоръки в доклада по чл. 47, ал. 1 от ЗСП и действително предприетите мерки и извършени действия за изпълнението им.


2. РЕЗУЛТАТИ ОТ ИЗВЪРШЕНАТА ПРОВЕРКА

При осъществения последващ контрол за изпълнението на дадените препоръки се установи следното:

Министърът на околната среда и водите със заповед1 създава четири работни групи за изпълнение на дадените препоръки в Одитен доклад № 0400002611 на Сметната палата, като определя правила за тяхната работа и срокове за приключване и докладване на изпълнението.

По препоръка 1:Да предприеме действия за създаването на регистър на активите, който да съдържа информация за предадените на концесионера активи, новоизградените и новопридобити след сключване на концесионния договор, за тяхната стойност, годината на придобиване, експлоатационния ресурс, както и за издадените актове за собственост.”

Работната група с основна задача „изготвяне на регистър на активите” докладва2 изпълнението на своята работа с доклад № 95-00-1702/30.09.2013 г. до министъра на околната среда и водите. Установява се, че използваните изходни данни при изготвянето на регистъра на активите са извлечени единствено от налични в МОСВ документи – проекти, решения, становища, доклади за извършени проверки през 2012 г. и 2013 г., данни от геодезическо заснемане, възложено от МОСВ през 2010 г. и изводите на Експертно становище по Договора за концесия, съдържащо финансов и правно-технически анализ. Във връзка с изпълнението на задачата от работната група са изискани информация и документи от изпълнителния директор на „Юлен” АД, които до приключване на работата на групата не са предоставени.

Регистърът на активите е изготвен в табличен вид, показва състоянието на активите към месец септември 2013 г. и отразява: 18 броя ски-писти и ски-пътища; 12 броя лифтове и ски-влекове; 1 брой трасе (писта) за биатлон; 51 броя сгради и обекти на техническата инфраструктура.

Регистърът е създаден при липса на документи, удостоверяващи какви активи са предадени на концесионера след подписване на концесионния договор.

В доклада на работната група са дадени препоръки за предприемане на бъдещи действия от страна на МОСВ:

а) за изискване от концесионера „Юлен” АД на необходими документи за попълване на регистъра с информация за действителното състояние на активите, експлоатационният им ресурс и балансовата им стойност;

б) водене на регистъра в цифров вид посредством софтуер за недвижими имоти, в който да се качват необходимите данни за персонализиране на съответния имот (скици, актове за собственост, разрешителни и др.);

в) изискване на становище от МС.



Препоръка 1 е изпълнена.

По препоръка 2:Да предприеме действия за отстраняване на несъответствията между действащата нормативна уредба и фактическата обстановка, свързана с функциониращите в зоната на концесия ски -съоръжения, собственост на трети лица.”

Работната група с основна задача „изготвяне на регистър на собствеността на трети лица на ски-съоръжения в зоната на концесията с цел отстраняване на несъответствията между действащата нормативна уредба и фактическата обстановка” докладва изпълнението на своята работа с доклад3 № 95-00-1703/30.09.2013 г. до министъра на околната среда и водите.

Установява се, че е изготвен регистър в табличен вид, който показва състоянието на собствеността на третите лица в границите на „Ски зона Банско” към месец септември 2013 г и в който са отразени: 14 броя сгради; 1 брой лифт; 1 брой ски влек; 11 броя хидромелиоративни съоръжения и каптажи; 2 броя технически съоръжения; 1 брой почивна станция на МС; 5 броя обекти, собственост на МОСВ; пътища от IV класната пътна мрежа.

В министерството е представена от концесионера документация, в която е посочено, че собственик на седалковите лифтове „Чалин валог” и „Плато Тодорка”, изградени през 2007 г. и 2011 г в замяна на съществуващи до тогава влекове, на други трасета е „ Маренто трейдинг” АД.

С писмо № 04-00-2815/11.10.2013 г. 4 министърът на околната среда и водите изисква становища, в рамките на тяхната компетентност, от министъра на младежта и спорта и от министъра на образованието и науката относно правното основание за продажбата на ски- съоръжения, в това число и седалковите лифтове „Чалин валог” и Плато Тодорка”, собственост на „Академика” 2000 ЕООД на концесионера „Юлен” АД.

Препоръка 2 е в процес на изпълнение.

По препоръка 3:Да се предприемат действия за окончателно изясняване с концесионера на въпроса за размера на използваемата площ и за преодоляване на противоречията в договора за концесия на описанието на концесионната площ и границите на концесионната територия.”

Работната група с основна задача „Предприемане на действия, съвместно с концесионера „Юлен” АД и при необходимост със съдействието на външни консултанти, по тълкуването на действителната воля на страните при сключване на концесионния договор по отношение на концесионната площ и границите на концесионната територия” изготвя доклад5 до министъра на околната среда и водите с № 95-00-1327/29.07.2013 г.

Установи се, че работната група провежда пет срещи с представители на концесионера. Основните въпроси и проблеми, обсъждани на срещите са свързани с външната граница на концесионната територия, изключените от обхвата на концесията обекти, приложимия ТУП към концесионния договор и общата концесионна площ. Съгласно доклада на работната група при проведените срещи с „Юлен” АД двете страни застъпват различни становища при тълкуването на Договора за концесия, като концесионерът оспорва размера на площта, предоставена на концесия и границите на ски зоната. В резултат от проведените срещи работната група обобщава извода, че Министерският съвет упражнява основните правомощия на държавата при предоставянето на концесията, а министърът на околната среда и водите е упълномощен да сключи Договора за концесия, но „няма правомощия да тълкува същия съвместно с концесионера” След представянето на министъра на доклада на работната група, концесионерът е внесъл предложение за ангажирането на експертни становища от различни специализирани ведомства. С писмо№ 04-00-2815/11.10.2013 г. 6 министърът на околната среда и водите изисква становища, в рамките на тяхната компетентност, от министъра на регионалното развитие и от министъра на инвестиционното проектиране относно територията на концесията, като изисква и кадастрални карти на землището на гр. Банско за района на Ски зона - Банско.

Препоръка 3 е в процес на изпълнение.
По препоръка 4:Да предприеме действия за получаване на ясно разбиране на параметрите на компонентите, участващи при формирането на концесионното възнаграждение за целите на коректното му и точно определяне.”

Работната група с основна задача „предприемане на действия за изясняване на параметрите на компонентите, участващи при формирането на концесионното възнаграждение за целите на коректното му и точно определяне” представя доклад7 на министъра на околната среда и водите № 95-00-1341/31.07.2013 г.

Членовете на комисията провеждат среща с представители на концесионера и вземат решения относно изготвяне на допълнителна справка от „Юлен” АД, в която да се представят получените приходи по обекти, разположени на концесионната територия и допълване на Счетоводната политика на концесионера с правилата за реда и начина за разпределение на разходите по обекти.

В изпълнение на заповедта на министъра след анализиране на методиката и алгоритмите, свързани с определянето на концесионното възнаграждение, работната група прави извода, че методиката и алгоритмите са неприложими и нефункциониращи и предлага на министъра да се предприемат действия за изменение на Договора за концесия с цел определяне по безспорен начин размера на годишното концесионно възнаграждение.

С писмо№ 04-00-2816/11.10.2013 г.8 министърът на околната среда и водите изисква становища до края на месец октомври 2013 г. от министерство на финансите и дирекция „Икономическа и социална политика” на Министерски съвет относно възможността размера на годишното концесионно възнаграждение да бъде определен по безспорен начин с оглед защита на държавния интерес.

Препоръка 4 е в процес на изпълнение.

По препоръка 5:Да определя годишни и оперативни цели, свързани с организацията на дейността по контрола на концесионния договор, осъществяван от КК, длъжностните лица и административните структури на МОСВ, чието изпълнение да гарантира ефективно ръководство на дейността и контрола и ще генерира надеждна и достоверна информация, необходима за вземане на своевременни управленски решения.

В изпълнение на т. V от заповедта9 на министъра на околната среда и водите от дирекция „Управление на водите” е изготвен проект на документ с наименование „Годишни и оперативни цели, свързани с организацията на дейността по контрола на концесионните договори, осъществяван от комисията за контрол, длъжностните лица и административните структури на МОСВ, чието изпълнение да гарантира ефективно ръководство на дейността и контрола, както и надеждна и достоверна информация, с цел своевременно вземане на управленски решения”.

Проектът на годишните и оперативни цели не е разгледан от всички дирекции на министерството, не е обсъден в комисията за текущ контрол по изпълнението на сключените концесионни договори, тъй като съставът на комисията не е актуализиран в частта за председател и заместник-председател, и към момента на проверката не е утвърден от министъра на околната среда и водите10.

Препоръка 5 е в процес на изпълнение.

ІІІ. ЗАКЛЮЧЕНИЕ

В резултат на работата на групите министърът на околната среда и водите с доклад11 до Министерския съвет предлага да се вземе решение за изясняване с концесионера на възникналите и съществуващите към настоящия момент спорни въпроси при изпълнението на концесионния договор.

Осъществената проверка по изпълнението на препоръките, дадени при извършения одит на концесионния договор „Ски зона с център Банско – част от територията на Национален парк – „Пирин” за периода от 01.01.2009 г. до 31.12.2011 г. показва, че министърът е предприел действия за изпълнението на всички препоръки.

От дадени 5 препоръки на министъра на околната среда и водите, една е изпълнена и четири са в процес на изпълнение.





1 Одитно доказателство № 2

2 Одитно доказателство № 3

3 Одитно доказателство № 4

4 Одитно доказателство № 9

5 Одитно доказателство № 5

6 Одитно доказателство № 9

7 Одитно доказателство № 6

8 Одитно доказателство № 10

9 Одитно доказателство № 1

10 Одитно доказателство № 7

11 Одитно доказателство № 8


Каталог: articles -> download
download -> Закон за върховната сметна палата на 14 декември 2005 г се навършват 125 години от приемането на първия Закон за Върховната сметна палата
download -> Одитен доклад №0400005712 за извършен одит за съответствие на декларираните приходи
download -> Одитирани обекти и дейности от сметната палата І. Първостепенни и второстепенни разпоредители с бюджетни кредити
download -> Закон за върховната сметна палата на българия уважаеми господин председател на Народното събрание
download -> Указания за финансов одит
download -> За извършен финансов одит на годишния финансов отчет
download -> Сборник документи издател на поредицата "архивите говорят": главно управление на архивите при министерския съвет


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница