Доклад за щастието на оон, според който България е на последните нива по щастие в света, както и Ян От от Световна база с данни за щастието, Холандия



Дата01.12.2017
Размер76.77 Kb.
#35829
ТипДоклад
Семинар, посветен на щастието,

организира на 30 юни фондация Credo Bonum

„Перспективи за щастие“ е името на еднодневния семинар за човешкото щастие, който ще търси отговори и решения как да живеем по-добре, как да бъдем по-щастливи и какво да направим за създаването на едно по-щастливо общество. Семинарът, част от Дни на щастието, ще се случи на 30 юни, събота, в Тържествената Аула на Софийския университет

и ще събере на едно място и за първи път в Източна Европа специалисти от цял свят, занимаващи се с темата за щастието. Семинарът ще бъде разделен на три панела с почивки между тях, ще започне от 10 часа с официално откриване от Цветелина Бориславова, основател на фондация Credo Bonum, и ще продължи до 15:30 часа.
Сред гост лекторите са Ванеса Кинг, водещият съветник по позитивна психология към фондация „Активност за щастие”и чест гост като експерт в БиБиСи радио, телевизионни предавания и британската преса, професорът по психология в университета Корнел, САЩ и преподавател в университети в Израел, Англия, САЩ и Южна Корея и автор на „Щастието на стремежа” - Шимон Еделман. Ранди Тейрън, основател на „Проект щастие“, е сред другите интересни имена в семинара. Американката е работила заедно с Далай Лама и е автор на учебна програма по щастие, която интегрира най-доброто от позитивната психология, осъзнатост и неврология. Сред другите имена са Лео Борманс, автор на “Световната книга на щастието”, Кристиян Бьорнскоу от една от най-щастливите страни в света – Дания, Андрю Кларк, съавтор на „Световен доклад за щастието“ на ООН, според който България е на последните нива по щастие в света, както и Ян От от Световна база с данни за щастието, Холандия.
Сред българските лектори ще чуем Харалан Александров, първият социален антрополог у нас, който ще говори за това какво прави българите щастливи и ще потърси обяснение защо често ние виждаме себе си като нещастен народ. Българите по традиция водят всички световни класации по песимизъм. Нацията ни често се определя като негативна и мрънкаща. Нещастни ли сме наистина или това е защитна реакция? Върху това ще се фокусира Мира Радева, представяйки задълбочено проучване на обществените нагласи, което надниква зад завесата на традиционния български скептицизъм.

Билети за семинара в предварителна продажба от 10 лв. могат да бъдат закупени от мрежата на Eventim и на място в галерия Credo Bonum, ул. Славянска 2. В деня на събитието входът ще бъде 15 лв.



За повече информация: Симеон Василев

simeon@credobonum.bg

02/815 96 19

0882886410

ПРОГРАМА

09:00 - 10:00 - регистрация

10:00 - 10:10 - официално откриване /модератор Симеон Василев/

Реч на г-жа Цветелина Бориславова, основател на фондация Credo Bonum

ПАНЕЛ 1 /10:10 - 12:10/

Лео Борманс, „Световна книга на щастието", Белгия Лекция: Тайната на щастието

Всеки го търси, но каква е тайната на щастието? Лео Борманс попита 100 световни експерти и ни отвежда на изненадващо търсене. Той е международен Посланик на щастието и качеството на живот и пътува по целия свят, за да вдъхновява хората в тяхното търсене на щастие. Неговата лекция ще ви направи по-щастливи и ще ви вдъхнови да направите хората около вас по-щастливи.



Харалан Александров, социален антрополог, България Лекция: Какво прави българите щастливи?

Първият социален антрополог в България рефлектира върху изразената тенденция на българите да виждат себе си като нещастни. Той ще потърси обяснение в психо-социалните отношения в семейства, групи, организации, и общества, като предложи някои хипотези.



почивка - 10 мин.

Ванеса Кинг, фондация „Активност за щастие", Великобритания Лекция: Предприемане на действие за щастие

Презентация на фондация „Активност за щастие" - движение за промяна в обществото, общността, в работата и вкъщи. Кратка интерактивна акция с публиката.



Шимон Еделман, Университет Корнел, САЩ

Лекция: Самопознание: задължително условие за щастие

Себепознанието е свързвано с човешкия разцвет и щастие от много религиозни и философски традиции. В наши дни напредъкът в когнитивните науки носи истинско, научно и достъпно за всички разбиране за човешката природа.



Въпроси от публиката към лекторите - 30 минути

12.10 - 13:00 - обедна почивка

ПАНЕЛ 2 /13:00 - 14:00/

Кристиян Бьорнскоу, Университета в Орхус, Дания Лекция: Датски фактори за щастие

Презентация на двата особено датски фактора за щастие - чувството за широка лична свобода и обществено доверие. Бьорнскоу ще направи паралел между тези фактори и българското общество.



Ян От, Световна база с данни за щастие, Холандия

Лекция: Привлекателността на щастието като ценност и като цел

Презентацията ще разгледа някои исторически аспекти на щастието като мислите на Адам Смит по въпроса. Ян От ще дискутира и модерното схващане за щастие, поставяйки въпроса дали щастието, в това число и щастието на другите, може да бъде допълнителна цел, наравно с индивидуалното икономическо благоденствие.



Въпроси от публиката към лекторите - 20 минути

Почивка - 14:00 - 14:15

ПАНЕЛ 3 /14:15 - 15:45/

Ранди Тейрън, Проект щастие, САЩ Лекция: Младежта и щастието

Всеки иска да е щастлив - проблемът е, че не знае как. Ще бъдете въведени в доказани стратегии за отглеждането на по-щастливи деца и как младите хора да се научат да поемат отговорност за собственото си щастие. Черпейки идеи от позитивната психология, най-новите изследвания в областта на неврологията и осъзнатостта, открийте практически начини, за да интегрирате щастието във всекидневния си живот.



Мира Радева, Институт за социални изследвания и маркетинг - МБМД

Лекция: Щастие по български - бягство от обществените проблеми в личния живот

Българите по традиция водят всички световни класации по песимизъм. Нацията ни често се определя като негативна и мрънкаща. Нещастни ли сме наистина или това е защитна реакция? Поза за пред другите? Задълбочено проучване на обществените нагласи надниква зад завесата на традиционния български скептицизъм.



Андрю Кларк, Парижка школа по икономика, Франция Лекция: Изследване на щастието и обществена политика

Тази лекция ще засегне наскоро публикувания Световен доклад за щастието на ООН и една от последните позиции на България в него, ще се разгледат емпирични доказателства в различни държави относно факторите, които постоянно са асоциирани с щастието. Ще се постави въпросът дали може да се разчита на някои от тези фактори като обществена политика, за да се увеличат трайно нивата на благоденствие.



Въпроси от публиката към лекторите - 30 минути

15:45 - 16:00 - кафе пауза

ПАНЕЛ 4 /16:00 - 16:30/

Панелна дискусия „Ключове към щастието" - всеки лектор ще представи по един ключ към щастие.

16:30 - официално закриване



ЛЕКТОРИ СЕМИНАР „ПЕРСПЕКТИВИ ЗА ЩАСТИЕ"

Лео Борманс - активен гражданин, писател, лектор и журналист, който се стреми към позитивно образование и позитивна журналистика. Той е автор на успешната книга "100% Positivo. Тайната на оптимизма. " С най-новата си книга "Световната книга на щастието" белгиецът положи основите на уникален международен проект и движение за щастие. Той е съосновател на национални акции в Белгия като „Направи комплимент" и „Кажи здравей".

Харалан Александров - български антрополог, преподавател в Нов български университет, с научни интереси в областта на социалната антропология, социалната политика и организационните изследвания. Получава докторска степен по антропология към Института по фолклор и антропология, БАН, специализира и в различни университети в Канада, Словакия, Великобритания, Унгария и Русия. Понастоящем работи върху докторската си дисертация към University of West of England, Бристол, Великобритания.

Ванеса Кинг - водещият съветник по позитивна психология към фондация „Активност за щастие", както и опитен консултант в сферата на развитие на организации и лидерство. Тя работи с организации и техния персонал по целия свят, помагайки им да развият потенциала си и да станат по-добри в това, което правят, и по този начин да извлекат повече удовлетворение от работа и живота. Чест гост като експерт в БиБиСи радио, телевизионни предавания и британската преса.

Шимон Еделман - професор по психология в университета Корнел и преподавател в университети в Израел, Англия, САЩ и Южна Корея. Автор на „Щастието на стремежа", „Компютъризиране на ума: Как наистина работи умът", както и множество академични публикации по теоретична неврология, когнитивна психология и изкуствен интелект. Неговите изследователски интереси в различни сфери са довели до публикации свързани с роботика, обучение, съзнание и метафизика.

Кристиан Бьорнскоу - доцент по икономика в Университета Орхус в Дания. Изследователските му интереси обхващат, наред с други неща, икономиката на щастието. Основният му интерес при изследването на щастието и на икономическото развитие е значението на институциите и човешките убеждения, и по-специално институциите на обществено доверие и лична свобода. Кристиан е автор на едно от есетата в Световната книга на щастието, както и редовен коментатор по теми за щастието и икономиката в скандинавските медии.

Ян От - завършва социология и право и работи в Хага като политически съветник за правителството на кралство Холандия. Днес Ян От работи за Световната база данни на щастието във Факултета по социални науки в университет Еразмус в Ротердам и развива дисертация за значението на доброто държавно управление за щастието на нацията.

Ранди Тейрън - основател на „Проект щастие", организация с идеална цел, която дава възможност на младите да създават повече щастие в техния живот и в света около тях. Тя е автор и продуцент на отличения с награди филм „Проект щастие", както и съ-автор на наръчника на „Проект щастие" - едно интерактивно пътешествие, което илюстрира най- добрите практики в насърчаването на социалното и емоционално обучение. Ранди е разработила учебна програма по щастие, която интегрира най-доброто от позитивната психология, осъзнатост и неврология, и редовно изнася лекции за постигане на трайно щастие.

Мирослава Радева - от 1991 г. до днес е директор на Института за социални изследвания и маркетинг МБМД. Преподава социология в ПУ „П. Хилендарски". Ръководител на стотици изследователски проекти, автор на многобройни публикации, анализи, коментарии в печата, интернет издания и телевизиите. Автор на монографията „Общественото мнение в годините на прехода". Завършва социология в СУ „Св. Климент Охридски", през 1986 г. защитава докторска дисертация. Специализира многократно във Франция и САЩ.

Андрю Кларк - професор в Парижката школа по икономика (Paris School of Economics), работа на Кларк е до голяма степен фокусирана върху взаимодействието между психология, социология и икономика. Кларк е участник в изготвянето на Световния Доклад за Щастието, който ООН публикува през април тази година.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница