Докладчик: Мариане Мико Въведение



Дата24.07.2016
Размер90.37 Kb.
#3114
ТипДоклад


Неофициален превод

ЕВРОПЕЙСКИ ПАРЛАМЕНТ



2004-2009

Комисия за култура и образование

19.12.2007 г.




РАБОТЕН ДОКУМЕНТ

За концентрацията и плурализма на медиите в Европейския съюз

Комисия за култура и образование

Докладчик: Мариане Мико



Въведение
Медийната свобода и плурализъм са жизнено важни за демокрацията, играейки съществена роля в гарантиране на свободното изразяване на мнения и идеи и допринасяйки за ефективното участие на хората в демократичните процеси.

Европейският парламент е показал своята загриженост за защитата и подкрепата на медийния плурализъм като основен стълб на правото на информация и свободата на изразяване, заложени в Член 11 на Хартата на основните права, които остават фундаментални принципи за защитата на демокрацията.

Многообразието на информацията от широк спектър на източници, както и достъп до широк спектър на висококачествена информация, са необходимите предпоставки за демократично общуване в едно отворено и демократично общество.

На европейските граждани е гарантиран не само достъпът до независима, обективна и безпристрастна информация, но и до широк избор от друго висококачествено съдържание.

Както Комисията отбелязва в своя работен документ1, понятието за медиен плурализъм не може да бъде ограничено само до проблема за концентрацията на медийна собственост. Появяват се много въпроси, когато се дискутира темата, влкючваща програми за обществения сектор, политически сили, икономическа конкуренция, културно многообразие, развитие на нови технологии и прозрачност, както и работните условия на журналистите в ЕС.

Един от най-повратните въпроси, който се появява от тези проблеми, е каква трябва да бъде ролята на ЕС в осигуряването на медиен плурализъм. Затова дискусиите за плурализма ни водят до обсъждане на по-широките въпроси за модела на Европейския съюз – дискусия за типа на европейското общество, което се опитваме да построим, за ценностите, с които то да се обвърже и със завещанието, което бихме искали да оставим за бъдещите поколения.

Този работен документ разглежда различните аспекти, засягащи тези многобройни въпроси и се стреми да демонстрира настоящите цели за защита на медийния плурализъм.
Компетенциите на ЕС за медийния плурализъм
Компетенциите на ЕС да въздейства върху медийния плурализъм се ограничават до сферата на защита на конкуренцията. Въпреки това, финансовата скала на дейностите, насочени към вертикалната и хоризонталната концентрация на притежаването на медии в най-новите държави-членки на ЕС, не води до позицията, при която защитата на конкуренцията на европейско ниво може да се приложи.

Медиите са не само бизнес, но и идеологическо и политическо средство за значително влияние. Такъв казус може да бъде създаден за по-голяма заангажираност на европейско и международно ниво.

Трябва да обмислим изработването на харта за медийна свобода и да се стремим за нейното европейско и световно приемане и ратифициране. Съществува нуждата от мониторингова система за медийния плурализъм, базирана на силни, надеждни и безпристрастни индикатори.

В допълнение, трябва да бъдат открити начини да се представят силните послания на държавите-членки и властите на ЕС, където е необходимо подобрение – като например да се назначи омбудсман, занимаващ се с независимите медии и отговорен единствено за обществените интереси.


Медийна концентрация в Европа
Въпреки прогреса на новите информационни технологии, телевизията остава най-влиятелният източник на информация за европейските граждани. Сега зрителите имат стотици канали на свое разположение. Новите формати като мобилна телевизия, както и новите канали, направиха възможно дигиталното развитие, като сега има безкрайни възможности да се излъчва огромно разнообразие от съдържание.

Растящото количество, обаче, не води до повишаване на качеството. Въпреки това се забелязва отчетлив спад в качеството на съдържанието из целия ЕС, най-отчетливо и сериозно в предаването на новините. Телевизията в Европа става все по-малко информираща и все повече набляга на сензацията.

Концентрацията на собственост резултира в по-ниското качество на съдържанието. Настоящият спад в качеството на програмите е най-видимо в държавите-членки, в които има най-голяма концентрация на медийна собственост.

Най-влиятелните корпорации чрез своите бизнес модели са способни да изключат потенциалните нови участници. Нови и висококачествени доставчици ще имат много трудности да се конкурират със съдържание, което е евтино “рециклирано” от други пазари, други канали и от архивите на голяма компания.

Така излъчването на нови канали може просто да увеличи силата на тези няколко корпорации, които се интересуват единствено от максимизиране на печалбите.

Понастоящем ситуацията разграничава значително едни държави-членки на ЕС от други.

Държави като Италия, Германия, Холандия и Швеция показват висока степен на медийна концентрация. Случая с Италия специфично се отличава със своя дуопол между RAI и Mediaset, които имат почти еднакви дялове на пазара.

От друга страна, някои държави като Обединеното кралство имат по-ниска степен на концентрация. Обединеното кралство в частност е изказало ангажимента си за програмите за обществения сектор да излъчват подходящо балансирани емисии с широк обхват на теми и да задоволяват вкусовете и нуждите на хората от различните възрасти и области.

Развитието на медийните пазари в новите страни-членки поражда много сериозни въпроси. В някои държави като Унгария и Естония има много голям процент на чуждестранна собственост на телевизионния сектор. Още повече собствеността на масмедиите не е прозрачна за хората и зрителите.

Тази появяваща се тенденция, ако не е субект на регулация, ще ни изправи пред заплаха за плурализма, демокрацията и културното многообразие в ЕС.


Влиянието на новите технологии и дигиталното преобразуване на медиите
Зле ръководената дигитализация ще даде възможност на водещите търговски играчи да разрушат плурализма и многообразието, както и да измести висококачественото съдържание на програмите за обществения сектор.

Нарастването на броя на канали и медийни платформи не беше считано за нещо, което непременно ще подобри медийния плурализъм или ще подобри качеството на съдържанието. Главният риск е в излишъка от комерсиални частни канали с еднакво съдържание, създадени, за да носят колкото се може по-големи печалби.

Новите аудиовизуални технологии трябва, преди всичко, да бъдат използвани, за да обезпечат медийния плурализъм и да доставят висококачествени програми на нарастващия брой граждани.

ЕС и неговите страни-членки трябва да вземат предвид социалните, културните и политическите фактори, за да защитят медийния плурализъм и да насърчат културното и езиково разнообразие.


Ролята на обществените телевизии и общностни медии
За да отвори място за производството и разпространението на висококачествени и разнообразни медийни услуги, програмите от общественият сектор трябва да се ползват с голям брой средства и инструменти, които да им гарантират истинска независимост от политически натиск, както и от натиск от страна на пазарните сили.

Все пак програмите за обществения сектор днес са неоправдано и заблуждаващо хвърлени в конкуренция за пазарен дял с комерсиалните канали, които, в общия случай, имат малко или никакви задължения към обществото.

За да се конкурират с комерсиалните канали, обществените канали са ненужно принудени да последват “опростяването” на своето съдържание. В много страни-членки ситуацията е критична. В Полша и Унгария, например, пазарният дял на обществените телевизии падна от 80 % на 20 % между 1997 и 2003 г.

Следователно е жизнено важно да се намери по-добър и по-ефективен начин за регулация на медиите и осигуряване на достатъчни ресурси за подпомагане и осигуряване на високо качество на обществените телевизии, които да противодействат на доминацията на комерсиалните канали и да направят висококачествените програми широко достъпни.

Конкуренцията между обществения и частния сектор донесе ефект, обратен на това, което либералната теория предполага. Такава конкуренция не доведе до увеличаване на качеството на обществените програми. Сегашната тенденция в голямата част от всички страни-членки е за отсъствие или сериозна липса на разнообразие с комерсиализация на съдържанието, тривиализация, дезинформация, сензация и евтини и еднообразни развлечения.

Следователно е от основно значение да се засили ролята на обществените услуги като стълбове за поддръжане на медийния плурализъм, демократичния диалог и достъпа на всички граждани до висококачествено съдържание, осигурявайки им независимост и автономност с достатъчно финансиране.

Обществените телевизии трябва да придобият по-добро и видимо място на медийната сцена на ЕС не като се конкурират за пазарен дял и приходи от реклама, а чрез подсигуряването на широк избор от оригинални продукции и програми, които обикновено не се предлагат от частни телевизии. Обществените телевизии са основни фигури в развитието на плурализма, иновациите и разнообразието на съдържанието с високо етични и качествени стандарти, както и с безпристрастни и независими новини, информации и коментари.

Обществените медии като обществено достъпните канали, вестници и други издания, публикувани например от студенти за студентски вестници и радиостанции, трябва да бъдат третирани като част от обществените услуги и субсидирани от обществото, където е необходимо.

В същото време, трябва да бъде намерен задоволителен отговор на въпроса за рекламата по такива канали. От една страна, публикация на реклама за местни услуги и бизнеси може да бъде считана за обществена услуга. Следователно преференциалните цени за комерсиални съобщения от подходящи браншове трябва да бъдат толерирани. От друга страна, трябва да се внимава професионалната журналистка да не бъде подкопавана от приходите от реклама.
Оползотворяването на съдържанието, създадено от потребителя
Публикациите, целящи забавлението на масовия пазар, все повече използват съдържанието, генерирано от техните читатели и зрители. Клипове и снимки от мобилни телефони, ваканционни или истории от живота са някои от примерите за съдържание, създадено от зрителите и публикувано от комерсиалните канали. Клиентите получават, в най-добрия случай, символични възнаграждения за това съдържание, понякога във формата на лотария за клиентите с голяма награда и няколко по-малки награди.

Такова съдържание измества професионалното съдържание в ущърб на прехраната на медийните професионалисти и на журналистическото ниво на съдържанието. Мерките за противодействие на такива тенденции може да включва фиксирани цени за компенсация на материали, създадени от потребителите.

Материалите, създадени от потребителите също създават опасност от постоянно следене и нарушаване на личното пространство на обществени личности, както и за отделните граждани. Следователно приложимостта на етичните и правни норми към такова съдържание трябва да бъде обсъдена.
Частни публикации – блогове и форуми
Блоговете в интернет са нарастващо популярни в обществото, както и сред хората от медиите. В няколко случая те значително са повлияли на решения, взети от медийни и бизнес органи – понякога касаещи тези органи.2

Много професионални журналисти имат блогове в сайтовете на своите работодатели, други ги създават в частни сайтове. Легалният статут на “личните” блогове на медийни професионалисти е неопределен, което носи неясноти относно защитата на източниците, приложимостта на етични норми и носенето на отговорност в случай на търсенето на съдебна отговорност. Същите въпроси възникват до известна степен и при блоговете на политици или публични личности и отделни граждани.

В допълнение, широкоразпространената употреба на блогове от медийни професионалисти повдига въпросите за плурализма на съдържанието в техните основни професии.
Медийна грамотност
Някои биха твърдели, че в крайна сметка зрителите са достатъчно отговорни, за да контролират сами и да направят свободно своя избор какво да гледат и че няма нужда от регулация и запазване на медийния плурализъм. Това щеше да бъде вярно, ако зрителите са медийно грамотни. За съжаление случаят не е такъв.

Информацията днес е преди всичко визуална. Всички медийни съобщения се създават чрез използване на креативен език със собствени правила, насърчаващи ценности и гледни точки, които са често създадени, за да се извлече полза и/или да се спечели власт.

Медийната грамотност би представлявала добър инструмент за защита на медийния плурализъм, защото зрителите ще имат възможността независимо да преценяват съдържанието на програмите или информацията, до която имат достъп.

В това отношение, гражданите на ЕС трябва да бъдат насърчавани да развиват умения да анализират съдържанието и информацията, което ще им позволи да мислят креативно и критично.


Работни условия на журналистите в Европа
Много журналисти имат несигурни работни условия в ЕС. Нараства използването на краткосрочни трудови договори, особено където собствениците на медии са установени в една страна и техния персонал работи в други държави. Тази ситуация не създава климат, който насърчава независимост, етика и професионализъм на журналистите.

1 SEC(2007)32

2 Cf. Блоговете и форумите, публикувани от Whole Foods CEO Джон Маккей (САЩ) и др.



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница