Дом витгенщайн” – виена, австрия месец ноември 2013 година



Дата23.07.2016
Размер91.52 Kb.
#2731
ТипПрограма
ПРОГРАМА НА БЪЛГАРСКИЯ КУЛТУРЕН ИНСТИТУТ

ДОМ ВИТГЕНЩАЙН” – ВИЕНА, АВСТРИЯ


МЕСЕЦ НОЕМВРИ 2013 ГОДИНА
03.11.2013 г. (неделя)

19.00 ч.
Концерт „За щастието на човека” на камерен музикален ансамбъл „Musica Vitrioli“ - с участието на проф. Йозеф Щолц (спинет), д-р Волфганг Оберкоглер (цигулка) и проф. Щефан Пивалд (контратенор).

В програмата произведения от Пол Хофхаймер, Луиз де Нарваез и Джовани Батиста Фонтана.


Място – зала № 1 на галерия „Партер” на БКИ “Дом Витгенщайн”.
12.11.2013 г. (вторник)

19.00 ч.
Откриване на фотоизложбата „Сърцето на запада” Индиа Блейк.

Индиа Блайк е родена в Cambridge Massachusetts. Учила е Европейска литература в един от най-престижните университети в Америка, колежът Сара Лоренс. По-късно учи театрално изкуство в Манхатън. Като актриса Индиа е била на сцените в Ню Йорк и на турне в Чехия.

Тъй като Индиа произхожда от артистично семейство, майка и (Joyce Cecelia Johnson) е писателка, а баща и е един от най-преуспелите скулптор в света- J.Seward Johnson Jr., тя не се ограничава само с театър. Индиа е също така скулптор, писател и най-вече фотограф. Xyдожествените й пейзажи и портрети са били на показ в едни от най-престижните галерии в Ню Йорк, Key West Florida, New Jersey, Nantucket Massachusetts, Филаделфия, както на и международни изложби в България и Италия.

За две поредни години (2010 и 2011) Индиа печели отличия в международния конкурс за фотография International Loupe Awards.

За Индиа фотографията е средство, чрез което тя споделя нещата, които я вълнуват. Стилът й е предимно документален, но тя често експериментира и с други жанрове.

Индиа е повлияна от фотографиите на Mary Cross и Ansel Adams. Чрез камерата си, Индиа се стреми да запамети момента и да разкаже историята на обектите, които снима.


Продължителност на изложбата: 14.11.2013 г.
Място – галерия „Приземен етаж” на БКИ “Дом Витгенщайн”.
14.11.2013 г. (четвъртък)

19.00 ч.
Откриване на изложбата "СИВО – ВИ ЗА СО" на български и австрийски художници.

Изложбата е съвместен проект на Галерия „Траклхауз” в Залцбург, НХА в София и БКИ „Дом Витгенщайн” – Виена. След представянето й във Виена, изложбата ще бъде показана в Галерия „Траклхауз” в Залцбург и в НХА в София.

Участниците в изложбата са от Виена, Залцбург и София: Франц Бергмюлер, Зигрид Лангрер, Нестор Ковачев, Михаил Михайлов, Венелин Шурелов, Свилен Стефанов, Росен Тошев, Клаус Ташлер

Продължителност на изложбата: 31.12.2013 г.
Място – галерия „Партер” на БКИ “Дом Витгенщайн”
15.11.2013 г. (петък)

19.00 ч.
Концерт на група „Точка БГ”

Зорница Попова (вокал), Тодор Янкулов (китара, вокал), Красимир Първанов (китара, вокал), Пламен Сивов (китара, вокал).



Тодор Янкулов е роден през 1965 година в Казанлък. Актьор, поет, музикант. Завършва НАТФИЗ през 1989 година в класа на проф. Крикор Азарян. Ръководител на театрално студио ТЕДИ към НЧ „Г.С.Раковски” – Лозенец. Пее в музикална формация АКВА ДЕЛИЯ. Режисьор на Детска музикално-театрална формация ТАЛАСЪМЧЕ. Последната му сценична изява е ролята на Били Флин в мюзикъла “Чикаго” в Музикалния театър в София.

Зорница Попова е родена през 1972 година в Козлодуй. Завършва Техникум по ядрена енергетика и НАТФИЗ през 2000година. Участвала е в телевизионни предавания и театрални постановки. Директор на Студия за документални филми“Време”.

Красимир Първанов е роден през 1961 г. в София. Китарист, певец и композитор. Пише песни по свои текстове и по текстове на свои приятели от 1978 г. Работил е като лекар; сега е медицински представител на голяма фармацевтична компания.

Пламен Сивов е роден през 1970 г. в Сливен. Юрист по образование, журналист, поет и преводач по призвание. Редактор на списание Свет (http://www.svet.bg/) и на сайта Православие.БГ (http://www.pravoslavie.bg/). Поддържа единствения в България сайт за авторски песни и бард-култура Поети с китара (poetiskitara.com). Директор на фондация“Покров Богородичен”.

Творческа биография

За две години от създаването си през 2011 г. групата издава три албума („Нови градски песни”, „Предверие” и„Акварел”). Изявите им в София включваха концерти в клубовете „Жреци на музите”, TYT, Back Stage и основно в„Студио 5” на НДК, както и в галерия „Снежана”, на фестивала „София диша” и други участия. Точка БГ изнесе концерти в Димитровград, Ловеч, Стара Загора, Харманли и Бургас. Незабравими ще останат за българите в чужбина концертите им в Скопие и Виена.

Името на групата е по заглавие на една от най-известните им песни, Точка БГ, с полу-сериозното, полу-шеговито подзаглавие “Акустичен проект за нови градски песни”, защото ги пишат заедно и ги пеят за приятели. Изпълняват предимно свои авторски парчета; репертоарът им включва близо 50 заглавия. В песните на Точка БГ ще откриете отгласи от акустичната традиция на англоезичната (singer- songwriter), руската, италианската, френската и българската песен. Водещото при тях е песента – песента като приключение. През последната година на концертите на групата гостуват и музикантите Теодора Иванова (виолоночело) и Венко Поромански (перкусии). Групата се радва на сериозен медиен интерес - гостували са с изпълнения на живо и интервюта в популярни телевизионни предавания в  национален ефир (“Бързо, лесно, вкусно”, “Вяра и общество”, “Денят отблизо с Мария” по БНТ1, “Карай да върви, това е блус” и “Облаче ле бяло” по Скат ТВ и др.), както и в много предавания на Българско национално радио и Джаз ФМ. Материали за тях са публикувани в национални ежедневници и интернет медии. През март 2013 г. песента им “Точка БГ” беше номинирана и избрана сред трите най-добри български песни в интернет-класацията “Българска песен на 2012 г.”. Музиката на Точка БГ е завръщане към всичко онова, което загубихме във века на електронното звучене и компютрите. След две години изпълнителите продължават да разчитат на живия звук на истинските инструменти, на непосредственото общуване с публиката и на едно разбиране за песента като неповторимо съчетание на музика и текст.
Място – Театрална зала на БКИ “Дом Витгенщайн”.
18.11.2013 г. (понеделник)

19.00 ч.
Представяне на книгата „Истинската история на Христина Морфова” и на документалния филм „Христина Морфова” .

Автор на книгата и сценарист на филма - Румяна Лечева.


Нежна, ранима и чувствителна до святост, осенена с божествената дарба- неповторима, несрещната до днес, Христина Морфова остава една от най-забележителните оперни певици на XX век. Личност- сложна и безспорно трагична, духовно и етично предено богата.

За съжаление, близо 80 години от смъртта й, истинският й живот е почти непознат. Румяна Лечева решава да поправи тази несправедливост. Тя е първата, която се осмелява да изследва обективно и в дълбочина противоречивата съдба на първата българска оперна певица, завоювала слава по европейските сцени И със своя външно безпристрастен, журналистически точен, всестранно описващ портрет, тя се опитва да ни припомни за една от най-значимите личности на българската опера.

Документалният разказ е една своеобразна епитафия. Той проследява детството на певицата в Стара Загора, годините й в Първа девическа гимназия в София, студентските й години, когато се запознава с пианистката Людмила Прокопова, нейна корепетиторка и първа приятелка до края на живота й, блестящите гастроли по европейските сцени. Това задълбочено изследване за първи път не подминава и голямата й любов с д-р Любен Лукаш, брат на генерал Константин Лукаш, убит от Народния съд и станал причина двамата да се превърнат за дълго във фигури на мълчанието. Независимо от пъстротата на персонажите, те са като бродещи сенки от миналото в задъханите и емоционални усилия на авторката да възкреси драматичната съдба на Христина Морфова.

Зад популярността на името й, придружена с много измислени истории около личния й живот, нейните музикални постижения като че ли остават встрани и много често незабелязани. Авторитетни музикални критици от Чехия, Англия, Франция, Германия и Италия опеределят гласа й като уникален и феноменален, сравняват го с тези на Карузо и Шаляпин, наричат го вълшебен, красив и божествен.

Съдбата е отредила Морфова да бъде цял живот жертва на политическата конюктура и организираната посредственост в родината й, която тя искрено обича. Певицата притежава морална независимост и почтенност, и никога не забравя да обяви, че е българска певица, когато е поставена на пиедестала от европейската публика.

Книгата е същинско откровение за Христина Морфова. За да напише истинската история на нейния живот, Румяна Лечева години наред събира документи от неизследвани архиви на фамилите Лукаш, Багарови, Владикини, Драганови, Мара Шопова, прави многобройни интервюта. Тя ни води в един свят, в който нито един министър, директор и никакво добронамерено чувство за дълг могат да отнемат нравственото право на едно голямо дарование да живее и да продължава да живее, озарено от собствената си бляскава светлина.


Място – зала № 1 на галерия „Партер” на БКИ “Дом Витгенщайн”
22.11.2013 г. (петък)

19.00 ч.
Представяне на стихосбирката „Нощна трева” на българската поетеса и преводачка Федя Филкова.

Федя Филкова е поетеса и преводачка на немскоезична поезия и проза. Авторка на стихосбирките: „Цветя с очите на жени“ (1982 г.), „Нежен въздух“ (1986 г.), „Рисунки в мрака“ (1990 г.) и „Крехко разпятие“ (2000 г.). Моята твоя любов” и „Второ сърце” (2009 г.),. Преводачка на повече от двадесет книги с поезия и проза от немски език, сред които творби на Ингеборг Бахман, Криста Волф, Илзе Айхингер, Ернст Яндл, Михаел Енде, Новалис, Гьоте и др. Носителка на Австрийската държавна награда за художествен превод.

Критиците определят стиховете на Федя Филкова като словесни скулптури, които тя умело моделира и модулира.
Място зала № 1 на галерия „Партер” на БКИ “Дом Витгенщайн”
28.11.2013 г. (четвъртък)

19.00 ч.
Откриване на изложба-икони „Съвременно християнско изкуство” на Българско иконографско сдружение.

Участници в изложбата: Владимир Андреев, Марио Милев, Иван Лазаров, Гари-Николай Ангелов, Елисавета Ангелова, Живка Ивнова, Тереза Илкова, Петя Димитрова и др.


Продължителност на изложбата: 31.12.2013 г.
Място – галерия „Приземен етаж” на БКИ “Дом Витгенщайн”.


БЪЛГАРСКИ КУЛТУРЕН ИНСТИТУТ•ДОМ ВИТГЕНЩАЙН•АВСТРИЯ, 1030 ВИЕНА, ПАРКГАСЕ № 18

Тел. 0043 1 713 31 64 , Факс 0043 1 713 43 40



www.haus-wittgenstein.at, office@haus-wittgenstein.at




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница