Доплащаме над 60% за лекарства, как да е по-евтино, казват производители



Дата25.10.2018
Размер168 Kb.
#98357
Прес клипинг: „Здравеопазване”
11.05.2014


Доплащаме над 60% за лекарства, как да е по-евтино, казват производители

Любо ИЛКОВ
Българинът доплаща средно над 60% за лекарствата си по здравната каса, защото са предимно оригинални медикаменти, а не генерични. Това стана ясно на семинар във Велинград, организиран от Българската генерична фармацевтична асоциация (БГ фармА). Генеричното лекарство има същия качествен и количествен състав на активни вещества и лекарствена форма като оригинала, чийто патент е изтекъл. Здравната каса у нас заплаща 75% оригинални лекарства от позитивната листа и едва 25% генерични лекарства, чиято цена е в пъти по-ниска, въпреки че генеричното лекарство е еднакво по състав и лечебен ефект, съобщи Николай Хаджидончев, председател на БГ фарма. Според него у нас няма прогенерична лекарствена политика, а трябва да се изработи дългосрочна финансова рамка, защото генеричната индустрия у нас е структороопределящ отрасъл. В него са заети 15 000 специалисти, а за 10 г. в тази индустрия са инвестирани стотици милиони. В Европа от използването на генерични лекарства се спестяват годишно 35 милиарда евро, посочи Хаджидончев. Генеричните лекарства имат много по-ниска цена и пациентите може да се лекуват с по-малко разходи, обясни Хаджидончев. Сега реимбурсацията за хроничните сърдечносъдови заболявания е едва между 25 и 50%. А при генеричен медикамент може да се реимбурсират 100%. Може да се създаде базов пакет от тези медикаменти, комбинации от различни форми, който да гарантира безплатното лечение, стана ясно по време на семинара.

В ЕС благодарение на генеричните медикаменти средната цена на лекарствената терапия се е понижила с 60% през последните 13 г., а достъпът до лечение се е увеличил с 200%.

В много европейски държави има задължителен процент генерично изписани лекарства за разлика от нас.

Затова Българската генерична фармацевтична асоциация призова за обществен дебат за по-широко използване на генеричните лекарства. Това ще доведе до спестяване на средства и много по-широк достъп на пациенти до пълноценно лечение. Може да се постигне с национална генерична програма с баланс между оригиналните и генеричните лекарствени средства.


Увеличават приема за доктори и учители
58 515 студенти ще бъдат приети през учебната 2014/ 2015 г. в държавните университети, а в частните -15 219, реши Министерският съвет вчера. Одобрен бе и прием на 89 докторанти за държавните ВУЗ, 69 за частните и 339 за научните организации.

Заради нуждата от кадри е увеличен приемът по педагогика, природни науки, математика и информатика и медицина. По искане на здравното министерство се въвеждат нови специалности "Парамедик" и "Лекарски асистент".

Университетът в Перник остана без квота за прием за следващата учебна година, тъй като не е получил акредитация от националната агенция.


50 болници пред фалит

Нова идея - всяко лечебно заведение със спешна помощ
Близо 50 болници са пред фалит, показва анализ на Министерството на здравеопазването. Това съобщи ресорният министър д-р Таня Андреева пред TV7.

По нейни думи причините за това и за буксуващата реформа в здравеопазването са недостатъчното финансиране и липсата на ясни правила за разкриването на лечебни заведения, както и на критерии за качеството на обслужването в тях. Андреева обясни, че се вземат мерки, за да се подобри състоянието на сектора.

Министерството на здравеопазването е изготвило предложения за промени в три закона, които са минали през Министерски съвет и предстои разглеждането им по комисии в Народното събрание. Целта е да се спрат основните течове в здравната система и да има достатъчно ресурс за медицинска дейност.

Д-р Андреева каза още, че методиката на националната здравна карта вече е готова и се тества в три областни града - Кюстендил, Кърджали и Плевен. Картата е част от болничната реформа, която тепърва предстои да се реализира у нас. Промените предвиждат всички болници да бъдат равнопоставени като права и задължения, независимо от това дали са държавни или частни.

Ще се въведе и строг контрол

по отношение на разкриването на болници. Критериите за ефективност на лечението ще бъдат изготвени на базата на ясните стандарти в Европа. Целта е да се знае за какво отиват средствата и че пациентът ще получи необходимата качествена здравна помощ.

"Предлагаме всички клиники, без значение дали са държавни, общински или частни, да обслужват пациентите по всички клинични пътеки, задължително условие ще бъде и осигуряването на спешна помощ", разказа министърът.
Д-р Йосиф Димитров, специалист по репродуктивно здраве:

Капсула сваля цената на ин витро процедурата

Фитнес манията и анаболите водят до стерилитет

Мариана ТОДОРОВА
- Д-р Димитров, вие сте част от екипа, реализирал първото успешно инвитро оплождане у нас. Какво се промени и как се разви репродуктивната медицина от 1987 г. до днес?

- Да, наистина има много промени, въпреки че репродуктивната медицина се смята за млада наука. Ако разгледаме развитието й от 1987 г. до днес, можем да откроим редица иновации. Промени настъпиха както в апаратурата, която използваме, така и в медикаментите, в хранителните среди за отглеждане на ембрионите и т.н. Много от нещата, които тогава смятахме за непреодолими, сега са зад гърба ни.

Да започнем с ултразвуковата апаратура или т.нар ехограф, още познат като видеозон. Знаете, че вече има апарати с 3D и с 4D изображения. Това дава възможност за по-детайлно изследване на органите в малкия таз. Ако има някакви аномалии, те вече могат да бъдат по-лесно засечени и отстранени преди преминаването към самото ин витро оплождане. Една от големите революции в нашата област обаче е въвеждането на вагиналната сонда. В началото огледът се правеше през предната коремна стена при пълен пикочен мехур. Така оглеждахме матката и яйчниците. След въвеждането на тази сонда вече можем да огледаме яйчниците от 2-3 сантиметра, а не както преди - от 20-30 сантиметра. Това позволи пункциите, чрез които се изваждат зрелите яйцеклетки от яйчника, да се правят много по-лесно. Друго, което се усъвършенства, са лекарствата за стимулация на яйчниците. Първо се използваха медикаменти, получени от урината на жени в менопауза. Сега се използват т.нар. рекомбинантни медикаменти - те са с чистота 99,9%, т.е. няма опасност в тях да са попаднали нежелани белтъци или микроорганизми, които не са свързани с хормоналното действие на препарата. Промени настъпиха и в биологичната част на репродуктивните процедури. Усъвършенстваха се инкубаторите, в които се отглеждат ембрионите до ембриотрансфера. Усъвършенстваха се и хранителните среди, в които оплодените яйцеклетки се делят. Това ни позволява да изчакаме тяхното развитие до 5-ия ден. Плюсът на това е, че ние можем да изберем най-перспективните ембриони, защото много от тях просто спират развитието си в първите дни след оплождането. Смята се, че тези, които продължат развитието си и през 5-ия ден, са перспективни за имплантиране в маточната кухина.

- Въведохте някои новости в съществуващите вече методи за ин витро оплождане. Какви са те и каква е тази INVOcell капсула?

- Става дума за т.нар. пиезоасистирана микроманипулация. Когато се инжектира сперматозоидът в яйцеклетката, трябва да се пробие обвивката. Това води до известен травматизъм. Сега проникването се прави чрез високочестотни импулси, нещо като трептения, наподобяващи естественото движение на сперматозоида. Другото, с което можем да се похвалим, е т.нар. динамично отглеждане на ембрионите. В инкубаторите имаме уреди, които позволяват на оплодените яйцеклетки да се движат през определен период от време, както се случва в маточните тръби, а не да стоят неподвижно. Положителната страна на този метод е, че те не се застояват и отпадните продукти при деленето не ги обграждат постоянно. Разработваме този метод заедно с колеги от Германия, така че тепърва ще видим какви са резултатите. INVOcell капсулата пък е още една крачка напред към връщането на оплождането максимално близо до природното. При този метод яйцеклетките и сперматозоидите са в една стерилна капсула, която се поставя във влагалището на жената. Върху формата на капсулата е работено с години, докато се получи точно тази. Тя е дело на френския учен д-р Клод Рану и вече се използва в много държави. Усещането е различно при този метод - пациентката е по-спокойна и уверена, защото оплождането става в нея, а не при лабораторни условия. На третия ден капсулата се вади, проверява се дали има оплодени яйцеклетки и се прави трансфер в матката. Предимството е, че не се използват инкубаторите. Това прави този метод освен по-естествен и значително по-евтин.



- Каква е успеваемостта на INVO метода, съпоставен с IVF и ICSI?

- Все още нямаме такива данни, защото го въведохме преди месец. Това, което колегите ни дават като данни, е обнадеждаващо - 43,2% родени здрави бебета. Всеки има различен начин за изчисляване на успеваемостта си, според мен обаче трябва да се гледа само показателя baby at home. Надявам се следващата година да имаме свои наблюдения върху успеваемостта на този метод.



- От какво зависи успехът при една ин витро процедура - от апаратурата, от медикаментите или от умението на лекарите?

- От всичко взето заедно. На първо място обаче доверието между пациента и лекаря. След това е екипът - лявата ръка трябва да знае какво прави дясната, т.е. той трябва да е като една добре смазана машина. Чак тогава е опитът - колкото по-дълго работи един екип, толкова по-добри ще са и неговите резултати. На четвърто място са медикаментите, хранителните среди и апаратурата, която се използва. Навремето, когато започнахме, четяхме много публикации, свързани с инвитро процедурите. Коментираше се, че за сработване на екипа са нужни поне 2 години, докато постигнем успешни бременности. Ние обаче имахме късмета, че първите жени забременяха сравнително бързо и лесно. Това ни даде голям тласък. И до ден днешен целият екип се стреми към подобряване на квалификацията си, защото колкото и да е добра една апаратура, тя не работи сама.



- Повечето клиники в света вече връщат в матката само един ембрион, а не както доскоро 2-3 оплодени яйцеклетки. Вие на какво залагате в работата си - рискувате с един ембрион, или залагате на сигурността с връщането на няколко?

- Развитието на многоплодна бременност е "грешка на изкуството". В много страни броят на върнатите в матката ембриони е строго регламентиран със закон или чрез препоръки. Става дума за 1 или 2 оплодени яйцеклетки, като 3 се имплантират само в строго определени случаи. У нас работим по стандарта за асистирана репродукция. Добре е да се знае обаче, че двуплодните бременности са по-рискови от тези с една. При тях има повече токсикози, бебетата се раждат преждевременно, по-често се получават спонтанни аборти и др. Напредъкът на медицината вече ни позволява да връщаме само един ембрион, а останалите да замразяваме. Така, ако жената не забременее, правим последващ трансфер, без да я обременяваме хормонално.



- Може ли ин витро процедурите да са решение при всеки случай на репродуктивен проблем?

- Инвитро процедурите са решение за не повече от 15-20% от двойките. Останалите могат да бъдат лекувани с други метод и да стигнат до спонтанно зачеване. Това обаче е преценка на лекуващия лекар - той избира най-доброто решение за неговите пациенти.



- У нас няма официални данни за броя на семействата с репродуктивни проблеми, но се счита, че те са около 170 000. Увеличава ли се техният брой?

- Според мен има увеличаване на броя на двойките с проблеми, но това все пак е субективно наблюдение, тъй като при нас идват предимно хора с проблеми при зачеването. Наскоро имахме конгрес на Асоциацията по репродуктивно здраве. Направи ми впечатление, че в Шотландия имат прекрасни регистри. Завидях на колегите - те могат да се върнат 5 г. назад във времето и да направят сравнителен анализ. Дано един ден и у нас имаме такъв регистър. Преди 10-ина години едно частично проучване показа, че двойките с репродуктивни проблеми са около 240 000, но и то не беше много точно. Сега се говори за 145 000, като данните се дават от неправителствени организации и са за 2013 г.



- А как влияят стресът, храненето, тютюнопушенето и безразборните полови контакти на един млад организъм, който тепърва трябва да се възпроизвежда?

- Хлор съдържащите съединения и пестицидите са едни от най-големите врагове на репродукцията. Да не говорим за отпадъците от промишлеността, които попадат в организмите ни, без да усетим. Като добавим към всичко това изгорелите газове от автомобилите и цигарения дим, положението става още по-трагично. Фитнес манията и използването на анаболи също води до стерилитет. Инжектирането на т.нар. хормон на растежа се е превърнало в епидемия, а това съсипва организма на мъжете и ги лишава от наследници. Сауните също са им противопоказни, защото тестисите трябва да са на хладно. Ако иска добра сперматогенеза, мъжът трябва да забрави и за тесните джинси и стягащите слипове. Полово предаваните заболявания също са голям проблем, особено ако не се лекуват навреме.


Роден е в гр. Гоце Делчев

Завършва медицина в Санкт Петербург, Русия

Работи като гл. асистент в АГ болница "Майчин дом"

Има над 30 публикации в наши и международни списания

Членува в редица научни дружества и асоциации
Искат е-система тип "светофар" за изписването на лекарства

Мариана ТОДОРОВА
Фармацевтичните компании искат електронна система - тип "светофар", за изписването на медикаменти. Такава вече действала от септември миналата година в Хърватия, която влезе в ЕС преди по-малко от година.

"Почти всички държави в ЕС имат прогенерична лекарствена политика, а у нас продължаваме да използваме предимно скъпите оригинални препарати, като така натоварваме допълнително разходите в системата. Във Франция имат програма до 2020 г. в тази посока. За пример може да се даде и Германия. А най-любопитен е опитът на Хърватия, където от септември има електронна система за изписване на медикаменти - тип "светофар", обясни д-р Евгени Тасовски от Българската генерична фармацевтична асоциация.

Става дума за електронен формуляр, в който всеки лекар изписва медикаментите за своите пациенти. Ако цената на препарата е с до 10% по-висока от допустимото, светвало поле, в което той трябвало да впише защо е избрал точно този препарат, а не по-евтиния. След това информацията отивала в аптеката, откъдето човек може да си вземе илачите. Ако цената обаче е с над 10% по-висока, разрешение за отпускането на медикамента се давало от експертите в здравната им каса, независимо от това, че лекарят е вписал мотивите си в съответната графа. "Това е направено с цел да се пестят средствата на касата, без това да е в ущърб на пациента", заключи д-р Тасовски.

От асоциацията попитали експертите в НЗОК дали хърватският опит може да се адаптира към нашата електронна система. От там обаче им отговорили, че всичко било въпрос на някакъв "ключ", който трябвало да се предостави от фирмата, разработваща системата. За него обаче трябвало да се плати, а касата нямала средства за това.


Перник няма да приема студенти, учим парамедици
За първи път университетите ще обучават парамедици и лекарски асистенти. За тях правителството утвърди вчера съответно 82 и 60 места.

"Те са изключително важни за развитието на здравеопазването, особено по отношение на по- малките региони и спешната помощ", подчерта просветният министър проф. Анелия Клисарова. По заявка на здравното министерство е увеличен приемът на медсестри със 129 бройки и на рентгенови лаборанти с 16. За да се отговори на нуждите на пазара на труда, се увеличава планираният прием по приоритетни за обществото области, като педагогически науки, природни науки, математика и информатика, технически науки, здравеопазване и спорт.

През учебната 2014/2015 г. в държавните висши училища ще могат да бъдат приети нови 58 515 студенти, а в частните - 15 219, реши правителството вчера в Ловеч. Утвърденият прием на докторанти е 2015 за държавните вузове, 69 - за частните, и 339 - за научните организации. Поради отрицателната оценка на агенцията за оценяване и акредитация в решението не е включен Европейският политехнически университет - Перник.

Министерският съвет утвържди и броя на приеманите за обучение студенти и докторанти - българи, живеещи извън страната, както и граждани на Република Македония.


Необходими ли са ни парамедиците

Яна Йорданова
Сигурно не са много българите, които помнят как преди време един български документален филм трогна зрителите на няколко престижни фестивала по света. Става дума за лентата "Последната линейка на София". Тя проследява работата на Спешна помощ у нас и спечели второстепенна награда в Кан. Филмът на Илиян Митев, който е копродукция с Германия и Хърватия, показва проблемите на лекарите ни в продължение на 48-часова смяна. В него зрителите имат възможността да преживеят всички възходи и падения в професията. За съжаление проблемите не са само на филм, а в действителността. Едва ли има човек, който да не е запознат с несгодите в тази сфера или да не ги е изпитал на свой собствен гръб. Наясно сме с ниското заплащане, с липсата на мотивация при младите. Всъщност според работещите в сектора голям проблем е и натовареният график, огромните отговорности, както и необходимостта от допълнителни обучения. Всичко това обаче води до най-големия проблем в Спешната помощ - липсата на кадри. Затова е добре, че сега се дава възможност на наши висши училища да обучават студенти по специалността "Парамедик". Това е вариант за справянето с кадровия недостиг, още повече че досега непрекъснато се спореше по въпроса какви да са правата на парамедиците, техните отговорности, липсваха ясни критерии.

Но как секторът да стане по-привлекателен за младите хора? Наясно сме с рисковете, които крие тази професия. Лекари неведнъж станаха жертви на саморазправа от страна на пациенти. Нека само припомним как преди около година в столичен квартал бе нападнат екип на линейка, отзовал се на сигнал за злоупотребило с алкохол 15-годишно момиче. Извършителите най-арогантно са ритали д-р Красимир Йорданов и колегите му. По ирония на съдбата Йорданов е един от тримата главни герои в "Последната линейка на София".

Вярно е, че проблемите в здравеопазването ни не са никак малко, но нищо не оправдава подобно поведение. Особено към хора, отзовали се да ти помогнат в труден момент. А парамедиците наистина са нужни на обществото и е добре, че такива ще имат възможност да се качват в линейките. Но ако условията у нас не се променят, повечето от специалистите ще предпочитат да бягат навън. По данни на Центъра за спешна медицинска помощ от приемането на страната ни в Европейския съюз около 50 парамедици са избрали да се реализират в чужбина. Така че този проблем не е за подценяване. Има обаче и още нещо много важно, и това е манталитетът на гражданите. Става дума за злоупотребите с повикванията, защото се оказва, че има абсурдни обаждания на телефон 112 от типа на "Детето ми има висока температура 42 градуса". Впоследствие екипът установил, че въпросното дете е на 50 години, нямало никаква температура, а майката, подала сигнала, била жена на около 70 години. Това е смешен плач. Дано най-сетне има раздвижване в сектора и хората, избрали да се реализират там, да са горди от това и да се чувстват удовлетворени. А и всички ние имаме нужда от нахъсани млади хора.


Вадят от пазара евтини лекарства
Редица евтини медикаменти са на път да напуснат пазара ни. Така ще увеличат разходите за лечение както за пациентите, така и за здравната каса. За това предупредиха от Българската генерична асоциация днес. Само за последните няколко месеца са изчезнали около 30 търговски марки.

Три от тях са евтини медикаменти за имуносупресия при трансплантирани пациенти.

Това ще доведе до увеличаване на разходите на пациентите или на касата за тях двойно, каза д-р Евгени Тасовски от БГ Фарма.

По изчисления на специалистите до края на годината само заради оттеглянето на имуносупресорите НЗОК ще трябва да намери още един милион лева.

Генеричните компании са изправени пред опасността да изтеглят още евтини продукти в областта на психиатрията и онкологията, което автоматично ще доведе до повишаване на разходите за лечение и при тях.

Основната причина за оттеглянето на медикаментите е изпиляването на цените им от държавата. Това се дължи най-вече на сравнението на стойността им с тази в 17 други европейски страни, като у нас се взема най-ниската.




Лекарите с ултиматум към здравната каса

Жулиета МИТКОВА
На 15 май лекарите излизат на протест, за да поискат актуализация на бюджета на здравната каса. Това решиха вчера делегатите на извънредния събор на Българския лекарски съюз с 234 гласа "за", 8 "против" и 2 "въздържал се". В декларация до медиите докторите заявяват, че подкрепят категорично исканията на европейските си колеги за осигуряване на средства за гарантиране на качествено здравеопазване, прекратяване на корупцията и репресиите върху лекари, както и за достойно заплащане на техния труд.

"Пациентите у нас нямат достъп до качествена помощ, болниците са пред фалит, а докторите заминават за чужбина", предупреди председателят на БЛС д-р Цветан Райчинов.

Ако не се актуализира бюджетът на касата до 30 май и не се намерят поне още 200 млн. лева за здраве до края на годината, медиците заплашиха с общонационален протест. На него те ще поискат оставката на министър Таня Андреева и шефката на НЗОК д-р Румяна Тодорова.

Освен това протестът може да се превърне в безсрочен. Има идея през първата седмица на юни докторите да спират работа всеки ден за по един час и да излизат пред лечебното заведение. Следващите седмици часовете ще се увеличават стъпаловидно, докато накрая лекарите свалят белите престилки.



Приемат повече инженери и медици

Пернишкият университет спира записването на студенти
Повече медици ще приемат от догодина родните университети. Това реши кабинетът вчера по време на изнесеното си заседание в Ловеч. Общо 4796 специалисти в сферата на здравните грижи и спорта ще запишат държавните висши училища догодина. Това представлява близо 17% ръст в сравнение с миналогодишните студенти, уточни просветният министър проф. Анелия Клисарова. Увеличение при лекарите и стоматолозите няма да има. Със 129 повече ще са девойките, които учат за медсестри, и с 16 повече - записаните за рентгенови лаборанти.

За първи път на университетите се дава възможност да записват младежи със специалност парамедик. Първият випуск ще е от 82-ма души, които ще учат три години и ще излязат с квалификация "професионален бакалавър". Друга новост е откриването на курс за лекарски асистент. В нея ще имат възможност да се запишат 60 младежи, които ще залягат над книгите четири години. До момента подобни здравни специалисти не се обучаваха у нас. С разкриването на новите специалности властта се надява да преодолее поне частично липсата на бели престилки в малките градове и селата.

Увеличение с около 150 души ще има и при приема на студенти в технически и инженерни направления. Общо 14 866 ще изучават подобни специалности догодина, реши още кабинетът. През последните години от образователното министерство отчетоха, че броят на такъв вид специалисти е намалял критично за сметка на юристите и икономистите, където се наблюдава свръхпроизводство. Намаляването на приема при едните и увеличението при другите няма да промени броя на отпусканите за прием места - те ще са малко над 73 000 при завършващи под 64 000 абитуриенти.

От догодина един университет по-малко ще записва бъдещи висшисти. Заради ниска акредитационна оценка Пернишкият политехнически университет няма да има право на прием, решиха още министрите. Нито кабинетът, нито Агенцията по акредитация обаче имат право да закрият вуза в миньорския град. По закон това може да направи само Народното събрание.




Повече места за медсестри, те бягат
Само 4% от медсестрите у нас са до 30 г., а средната им възраст е 51 г., но има и такива, които работят и на над 70 г. Това обявиха вчера от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). "Критичният минимум отдавна е достигнат, защото според нормите 2 сестри трябва да помагат на 1 лекар, а при нас медсестрите са много по-малко", обясни проф. Станка Маркова, почетен председател на БАПЗГ.

Българските медсестри са около 26 000, а са необходими двойно повече, добави Милка Василева, шеф на асоциацията. Причината за дефицита са ниското заплащане, но за сметка на това - тежката работа. Всяка година средно по 1000 дами с касинки отиват да работят в чужбина, където заплатите са в пъти по-големи. Предпочитаните "дестинации" са основно Германия, Великобритания и Швейцария.

В опит да преодолее липсата, на заседанието си вчера правителството утвърди по-голям прием за обучение на бъдещи медицински кадри.

По заявка на здравното министерство се увеличават местата за медсестри със 129 (и вече ще са общо около 600). За първи път се дава възможност на български висши училища да обучават студенти по специалностите "Пара-медик" (82 места) и "Лекарски асистент" (60 души). По-голям прием ще има още за учители и в техническите специалности.

Междувременно на събора си Българският лекарски съюз поиска спешна актуализация на бюджета на здравната каса и заплаши с протест, ако това не се случи до края на месеца. На 15 май лекарите ще подкрепят протестите на колегите си от ЕС в исканията им за достойно заплащане на труда. Докторите обявиха още, че ще оттеглят подписите си от тазгодишния Национален рамков договор със здравната каса. Коментар на стр. 9
Медсестрите - кадри за износ

Соня СПАСОВА
Работим за тоя, дето духа. Казва го медицинска сестра от столична болница, докато уморено попълва поредните бумаги на пациента пред себе си. Не е ясно кога ще си тръгне от нощната смяна, защото трябва да помогне на "дневните" си колежки, също затрупани с работа.

Тази медсестра наближава пенсионна възраст. Ако беше поне с 10-ина години по-млада, щеше да е някъде в чужбина като онези 1000 нейни колежки, които годишно напускат България (виж стр. 3). Държавата е вложила в тях средства, пари, за да ги обучи, но веднъж напуснали университетските скамейки, държавата мащеха ги оставя на произвола на съдбата. И те заминават - за Германия, Англия, Франция и другаде, където ще ценят усилията им и безсънните нощи.

А българската държава ще продължава да харчи пари, за да произвежда медицински кадри за износ. Тя от години така си е свикнала.


Лекарите започват едночасови протести от 15 май
Лекарите започват едночасови протести от 15 май, ако не бъде актуализиран бюджета на Националната здравно-осигурителна каса и не бъде отменено Постановление номер 94 на Министерски съвет, с което бяха въведени лимити в дейността на болниците.

На извънредния събор на Българския лекарски съюз край Варна беше приета декларация, с която медиците поставиха срок на управляващите до края на месеца да направят исканите промени. В противен случай на 30 май лекарите ще излязат на национален протест, на който ще поискат оставките на министъра на здравеопазването и ръководството на НЗОК. Делегатите на събора ще участват в общоевропейската протестна акция на 15 май, в която ще подкрепят колегите си от Европейския съюз в исканията им за качествено здравеопазване, прекратяване на корупцията и достойно заплащане на труда на лекаря.



Д-р Цветан Райчинов: Отмяна на постановлението, което взриви практически събора, тъй като това постановление изменя изцяло НРД. Това е едностранен акт от страна на Касата, приет от МС, който фактически ограничава дейността на болниците и това е твърде страшно и опасно за пациентите, не толкова за болницата. Просто няма как да се гарантира достъпа и качественото лечение на хората.



Ултиматум на лекарите
Водещ: Ултиматум на лекарите към властта. Медиците искат спешна актуализация на парите за здраве до края на месеца. Алармират за нормативна промяна, приета между Гергъовден и Великден, според която болниците ще имат фиксирани бюджети, а разходите над лимита ще остават за сметка на лечебните заведения. Ще се сбъднат ли най-черните страхове на обществото за връщане на пациенти? Отговорът от Мария Капкова. Добър вечер, Мария!

Репортер: Добър вечер от НЗОК. Институцията, която управлява събраните от всички нас здравни вноски. Как се разпределят те? Точно това е ябълката на раздора. Още преди Гергъовден БЛС изчисли, че институцията ще завърши годината с рекордния дефицит от половин милиард лева. Стана ясно, че между празниците е прието постановление на МС, което според медиците поставя твърди бюджети на болниците. Т.е. ако едно лечебно заведение влезе в преразход над предвидения, то си остава за сметка на болницата. Извънреден събор на БЛС във Варна осъди здравната политика и обеща протести. Бюджетите на болниците се определят на исторически принцип. Ако лечебното заведение влезе в преразход, обикновено парите над определения лимит се изплащат от НЗОК след проверка. На 24-ти април в един от малкото работни дни между Великден и Гергъовден, МС приема постановление, което променя правилата за плащане на проведеното лечение. Според лекарите въвежда фиксирани бюджети на болниците. А надлимитната дейност ще остава за сметка на лечебните заведения.

Цветан Райчинов: Т.е. болницата има 1000 лева, лекува за 1000 лева и след това спира.

Репортер: Лекарите определят решението като нехуманно. Прогнозират, че вече ще се сбъднат многогодишните страхове от връщане на пациенти и листи на чакащи.

Д-р Александър Заимов: /.../ тъй като, ако болниците, независимо от всичко приемат пациенти и ги лекуват, това ще бъде за тяхна сметка.

Репортер: БЛС символично оттегли подписа си от основния договор с НЗОК в знак на протест.

Ясно е, че без регулация не може, но тя не може да бъде чисто финансова и административна в медицината, това е абсурд.



Репортер: Медиците поставят условия – премахване на спорната промяна и незабавно актуализиране на бюджета на касата. Следват национални протести. Преди това, на 15 май, ще се включат в европейския ден на лекарския протест. Ще спрат работа за 1 час по обяд без да прекъсват лечението на спешни пациенти. От МЗ отказаха интервю, но определиха обвиненията като, цитирам, спекулации. НЗОК също запази мълчание, но потвърди, че следващият месец болниците ще получават парите си по новите правила.

Водещ: Мария Савкова за протестите на лекарите – благодаря ти!
Българските лекари се присъединяват към общоевропейския протест на медиците на 15 май
Българските лекари се присъединяват към общоевропейския протест на медиците на 15 май. Решението беше взето преди минути от извънредния лекарски събор във Варна. В този час продължават дебатите дали протестът да прерасне в национален. Според последните разчети на медиците, бюджетът на НЗОК, който основно осигурява пари за функционирането на лечебните заведения, ще излезе на червено в края на лятото. Дефицитът до края на годината ще надхвърли 400 млн. лв., изчисляват от БЛС. Медиците настояват за спешна актуализация. Те символично оттеглиха подписите си от основния договор между съсловието и НЗОК в знак на несъгласие срещу спорни промени в Методиката за плащане на проведеното лечение. Според експерти, промените на практика означават, че болниците няма да получават пари, ако надхвърлят определения от касата лимит.


Лекарите ще искат оставките на здравния министър и на шефа на Касата
Лекарите ще искат оставките на здравния министър и на шефа на Касата. До това ще се стигне, ако до края на месеца не се промени бюджетът за здраве. Ултиматумът дойде след извънреден събор на Лекарския съюз във Варна. Медиците ще стачкуват предупредително за половин час - на 15-ти май.

Ако исканията не бъдат изпълнени, обещават и национална стачка през юни.

Освен повече пари за здраве, лекарите настояват и да отпадне постановлението на правителството за лимити на медицинската дейност.

Д-р Цветан Райчинов: Това постановление изменя изцяло Националния рамков договор. Това е едностранен акт от страна на Касата, приет от МС, който фактически ограничава дейността на болниците. И това е твърде страшно и опасно за пациентите. Ако няма внесено искане и стъпки в тази посока, протест първо ще има национален – най-вероятно в София и в останалите градове, а след това какви мерки ще предприемем - със сигурност доста по-драстични. Ще се искат и оставките на ръководството на министерството и на касата.


На 30 май българските лекари ще излязат на национален протест
На 30 май българските лекари ще излязат на национален протест, ако не започне процедура по актуализация на бюджета на НЗОК.

В декларацията, приета от извънредния събор на БЛС се припомня, че дефицитът вече надхвърля 400 млн. лв.



В декларацията се посочва, че УС на БЛС трябва да оттегли подписите на своите представители от Националния рамков договор за тази година, което е морален акт, тъй като няма юридическа стойност. Д-р Цветан Райчинов, председател на БЛС, посочи, че всички медици ще излязат на едночасов протест на 15 май.

Д-р Цветан Райчинов: От 15-ти стартират протестите с едночасово прекратяване на работа. Решихме това да бъде по обяд, между 12.30 и 13.30 или 13 до 14 часа. Разбира се, като се гарантира Спешната помощ. И ще продължи, както видяхте току-що приехме, до 30 май. Ако до тогава няма ефект, няма актуализация или няма поне искане и стъпки в тази посока, протестът, първо ще има национален, най-вероятно в София и в останалите градове, а след това какви мерки ще предприемем, със сигурност доста по-драстични.

Репортер: Оставки?

Д-р Цветан Райчинов: Ако до тогава това, което казах преди малко не е в ход, ще се искат и оставките на ръководството на министерството и на касата.
На 15 май българите лекари се присъединяват към общоевропейския ден за протест
На 15 май българите лекари се присъединяват към общоевропейския ден за протест и ще прекъснат работа за един час. Това бе съобщено по време на извънредния събор на БЛС, който се провежда край Варна.

Продължава заседанието на извънредния събор на БЛС. Най-късно до час ще бъде приет текстът на специална декларация на БЛС, в която се поставят основни искания, всъщност свързани с постановление на МС 94, което поставя лимити във финансирането на болничното здравеопазване, което според лекарите е нелогично и недопустимо. Д-р Цветан Райчинов, председател на БЛС, и всички лекари са единодушни, че ще оттеглят подписите си под НРД 2014, макар че това няма юридическа стойност, но като морален акт, който показва несъгласието им с водената политика. Основно става дума за 400 млн. лв., които са дефицит в НЗОК. Лекарите в декларацията поставят срок до 25 май да започне процедура за актуализация бюджета на Касата, защото иначе до края на годината болниците могат да прекратят своята дейност и да изпаднат в колапс, от което най-вече ще пострадат пациентите. Лекарите призовават всички пациентски организации и пациентите да ги подкрепят в техните искания, защото става въпрос за здравето на нацията. Освен това, лекарите ще започнат и по-нататъшни протестни действия, освен на 15 май за 1 час, когато ще излязат пред здравните заведения, за да покажат несъгласието си за здравната политика. Ако обаче до 25 май не започне процедурата за актуализация на бюджета на НЗОК, те ще поискат оставката на здравния министър Таня Андреева, на цялото ръководство и НС на НЗОК. Д-р Цветан Райчинов беше категоричен – ще сменяме, каза той, ако трябва политиците непрекъснато, докато не дойдат хора, които действително да направят промяната в българското здравеопазване. Според д-р Александър Заимов от Александровска болница, трябва да се направи категоричен рестарт на здравната система, защото сега ситуацията наистина е неудържима. Лекарите продължават обсъждането на конкретните текстове на декларацията. Но тя ще стане факт и тогава ще ни стане ясно какво ще правят по-нататък след 15 май и по какъв начин стъпаловидно ще протестират.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница