Допълнителна информация хронична обструктивна белодробна болест (хобб)



Дата16.08.2017
Размер106.83 Kb.
#28060






ДОПЪЛНИТЕЛНА ИНФОРМАЦИЯ

Хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ)

Световният ден за борба с ХОББ се отбелязва традиционно на 17 ноември, като тази година инициативата ще премине под надслов: „2010 – година на белия дроб: Измери здравето на белия си дроб, попитай своя лекар за лесния тест за дишането, наречен спирометрия”.

ХОББ, или Хронична обструктивна белодробна болест, е заболяване, което се характеризира с частично или напълно необратимо ограничение на въздушния поток в белите дробове. Освен белите дробове, заболяването засяга и целия организъм и може да има фатален изход.

Заболяването е хронично, като при него белите дробове прогресивно снижават функцията си. Основните симптоми на ХОББ са хронична кашлица (и по конкретно – кашлица с отделяне на храчки за три или повече месеца годишно, в продължение на поне две последователни години), задух (затруднено дишане), който се усилва при физическо натоварване, чести белодробни инфекции.

ХОББ е сред най-разпространените хронични заболявания при пушачи над 45 години и една от водещите причини за смъртност в света. Въпреки това болестта остава неразпозната и често началните й симптоми се подценяват и пренебрегват дълго, обяснявани с тютюнопушенето или възрастовите промени. Прогресивното нарастване на задуха води до тежка инвалидизация на пациентите с всички последствия в личен и социален аспект.

В даден етап от развитието на болестта пациентите стават изключително зависими от близките си, които обаче не винаги са в състояние да им помогнат, тъй като не разбират изцяло проблема. Появата на симптоми и нарушения в дишането често са объркващи за околните, особено ако не са обучени как да съдействат и да помагат на пациента за преодоляването или облекчаването им. Невъзможността от извършване и на елементарни физически усилия в ежедневието често обричат хората с ХОББ на самота и социална изолация.

По данни на Световната здравна организация около 10% от населението на планетата страда от това заболяване. От 200 000 до 300 000 души в Европа умират ежегодно в резултат на ХОББ. Болестта убива годишно повече хора, отколкото ракът на гърдата и ракът на белия дроб взети заедно. До 2020 г. се очаква ХОББ да бъде на трето място сред най-честите причини за смърт сред хората (след сърдечния инфаркт и мозъчния инсулт) и петата по значимост след исхемична болест на сърцето, депресивните състояния, транспортните катастрофи и мозъчно-съдовите болести. За България се предполага, че страдащите от ХОББ са над половин милион души.
Причини за поява на ХОББ


  1. Тютюнопушене – то е една от водещите причини за поява на ХОББ; това е и причината ХОББ често да се нарича „болестта на пушачите”

  2. Продължително излагане и вдишване на прахови и химически замърсители

  3. Замърсеният атмосферен въздух

  4. Ниският прием на антиоксиданти чрез храните

  5. Възраст и пол


Основни симптоми на ХОББ

Основните симптоми на ХОББ са задух и недостиг на въздух, хронична кашлица с храчки, умора и отпадналост при извършване на елементарни физически упражнения, чести белодробни инфекции. Най-честите причини за поява на ХОББ са тютюнопушенето (около 15% от пушачите развиват болестта) и интензивното и продължително излагане на прахови замърсители и химикали, замърсеният атмосферен въздух и др.

ХОББ е предотвратимо и лечимо заболяване. Съвременната медицина разполага с широк набор от медикаменти за лечение на ХОББ. Макар пациентите, страдащи от заболяването, да не могат да бъдат напълно излекувани, ранната диагноза и съвременното лечение могат съществено да повлияят на хода на заболяването, като намалят ускорената загуба на белодробна функция. При правилна и навременна диагноза, лечението на пациентите с ХОББ води до значително намаляване на задуха, усложненията и необходимостта от болничен престой, като същевременно се повишава качеството на живот.

 

В България статистиката показва, че всяка година:



  • повече от 230 000 българи влизат в болница, заради болести на белите дробове;

  • над 14 000 души заболяват от злокачествени образувания на дихателните органи;

  • 3 600 души умират, поради болести на дихателната система.


Хронична обструктивна белодробна болест

С 4 186 души е нараснал броят на българите, боледуващи от ХОББ (хронично обструктивна белодробна болест), в рамките на 4 години (от 2004 година до 2008 година). За 2004 година броят им е бил 7 233.3 на всеки 100 000 българи, като за 2008 броят им стига до 7 942.8 на всеки 100 000.

Броят на новозаболелите от ХОББ за същия период е нараснал с 1 797, като за 2004 общият им брой е бил 14 346, а за 2008 – 16 143.

За 2008 общият брой на болните от ХОББ е 487 644. Ако броят им се увеличава, според тенденцията, наблюдавана от специалистите в областта, то до 2050 година броят им ще надхвърли над 600 000.



Информацията е обобщена от Регионалните центрове по здравеопазване и Регистрите от диспансери и болници в областни центрове.
Астма

Статистиката показва, че броят на болните от астма за последните години в България намалява, като за периода 2000-2008 броят им е намалял с 1829.96 на всеки 100 000 българи.

През 2008 година у нас са боледували от астма 284 599 души, като през 2000 година броят им е бил 297 462 с 12 863 по-малко. За 2008 на всеки 100 000 българи за боледували 2870.03, а за 2000 година на всеки 100 000 са боледували 4 699.99.

Смъртността от астма за периода 2004 – 2008 също е намаляла – с 31 на всеки 100 000 българи.

Според последните нововъведения в медицината, при ранна диагностика астмата е контролирана болест. Това се вижда и от статистиката за периода 2007–2008 година. За 2007 общият брой болни над 18 годишна възраст от астма за България е 294 615, като новозаболелите от астма за същия период са 2 781 възрастни . За 2008 общият брой заболели е 284 599, което е с 1016 по-малко от 2007.

Информацията е обобщена от Регионалните центрове по здравеопазване и Регистрите от диспансери и болници в областни центрове.
Спирометрични изследвания

Спирометрията е инструментален метод за изследване на белодробната функция. Обикновено за 1 секунда човек може да издиша 80% от вдишания въздух. При ХОББ това количество е намалено. Тези тестове са бърз и лесен начин за разкриване на симптоми на белодробни заболявания. У нас белодробните заболявания засягат около половин милион българи и са отговорни за хоспитализацията на над 230 000 души годишно. Смъртните случаи, предизвикани от белодробни болести са 3600 всяка година. Въпреки тревожната статистика, голяма част от болестите, които засягат дишането, могат да бъдат лекувани и контролирани. Измерването на дишането е първа стъпка за установяването на проблем и взимането на навременни мерки за предотвратяване на усложнения.




Никога не кашлям

 

 

 

 

 

 

 

Кашлям постоянно

 

 

0

1

2

3

4

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Нямам никакви храчки(секрети) в гръдния си кош

 

 

 

 

 

 

 

Гръдният ми кош е пълен със секрети и имам храчки

 

 

0

1

2

3

4

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Не чувствам стягане в гръдния си кош

 

 

 

 

 

 

 

Усещам силно стягане в гръдния си кош

 

 

0

1

2

3

4

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Когато се изкачвам по наклон или изкачвам един етаж стъпала, не се задъхвам

 

 

 

 

 

 

 

Когато се изкачвам по наклон или изкачвам един етаж стъпала, се задъхвам много




 

0

1

2

3

4

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 




 

Нямам ограничения при вършенето на домашни дейности

 

 

 

 

 

 

 

Много съм ограничен при вършенето на домашни дейности

 

 

0

1

2

3

4

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Уверен съм при излизане от вкъщи, въпреки белодробното си заболяване

 

 

 

 

 

 

 

Въобще не съм уверен при излизане от вкъщи, поради белодробното си заболяване




 

0

1

2

3

4

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 




 

Спя непробудно

 

 

 

 

 

 

 

Не мога да спя непробудно поради белодробното си състояние

 

 

0

1

2

3

4

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Имам много енергия

 

 

 

 

 

 

 

Нямам никаква енергия




 

0

1

2

3

4

5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

























Обща оценка

 



ТЕСТ ЗА ОЦЕНКА НА ХОББ
Тестът за оценка на Хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ) е предназначен за хора, страдащи от ХОББ. Разработен е с цел да оцени влиянието на болестта върху качеството на живот на пациентите и проследяването й във времето. Попълването на теста става лесно и служи като инструмент на лекуващия лекар за справяне със заболяването на своите пациенти. Тестът за оценка на Хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ) е съставен от осем въпроса. Отговорите са под формата на точки в скала от 0 до 5, в зависимост от тежестта на симптомите, като 0 са най-леки. Сборът от точките, посочени за всеки въпрос, дава окончателната оценка за нивото на заболяването.
Каталог: doc
doc -> Български футболен съюз п р а в и л н и к за статута на футболистите
doc -> Програма за развитие „България 2020 8 Национална стратегия за регионално развитие 2012-2022 8
doc -> Лична информация
doc -> Изготвяне на Технически инвестиционен проект и извършване на строително-ремонтни работи /инженеринг/ на стадион “Плевен”
doc -> П р а в и л а за организиране и провеждане на ученическите игри през учебната 2013/2014 година софия, 2013 г
doc -> Провеждане на общинските състезания от ученически игри – 2015 г. Гр. Стара загора
doc -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница