Допълнителна информация за журналисти във връзка с клинично проучване при мъже с еректилна дисфункция



Дата22.04.2017
Размер56.12 Kb.
#19718



Допълнителна информация 
за журналисти във връзка с клинично 
проучване при мъже с еректилна дисфункция

Еректилна дисфункция

Еректилната дисфункция е често срещано състояние сред мъжете по целия свят. То има силно негативен ефект върху качеството на живот на пациентите и техните партньори. Широкото разпространение и честота на състоянието се свързват до голяма степен с остаряването, но и с паралелното наличие на други сериозни болести (сърдечно-съдови заболявания, диабет, метаболитен синдром, депресия; странични ефекти от лекарства, неврологични разстройства, травми, доброкачествена хиперплазия на простатата; психологически и междуличностни проблеми). Влияние върху еректилната дисфункция оказва също начинът на живот, в това число затлъстяване, пушене, злоупотреба с алкохол и заседналият начин на живот.

Еректилната дисфункция се среща сред 7% от мъжете на вързраст между 18 и 29 години, от 2 до 9% сред мъжете от 30 до 39 години, от 9 до 11% сред мъжете от 40 до 49 години, между 16 и 18% е заболеваемостта сред мъжете от 50 до 59 години, 34% за мъжете от 60 до 69 години, и 53% сред мъжете между 70 и 80 годишна възраст.

Данните за нивата на заболеваемост за лека и тежка форма на ЕД по държави са съответно 35% в САЩ, 26% във Финландия, 21% в Италия, 12% във Франция и 11% в Испания.

От 12 до 25% от мъжете сами признават, че страдат от еректилна дисфункция, докато международният индекс за еректилна функця (IIEF) посочва, че процентът е между 19 и 31.6.

Много от международните проучвания потвърждават, че само малка част от мъжете, които страдат от ЕД, търсят лечение. Най-честите аргументи включват предположението, че състоянието ще отмине от самосебе си (основно сред по-млади мъже) и че това състояние е нормална част от процеса на остаряване (сред по-възрастни мъже).



Трибулус терестрис (Tribulus terrestris)

Tribulus Terrestris (Трибулус) е билка с дълга традиция и широка употреба. Името на билката идва от латинското значение на думата Tribulus, което значи проблем и се отнася за островърхите шипове, разположени върху семенната кутия. У нас Tribulus Terrestris е познат под различни имена: бабини зъби, демирбузан, диви кошнички, ревничав бурен, желтениче и др. В България се среща в различни региони, с надморска височина до 800 м.

Билката е използвана в народната медицина на различни народи от дълбока древност. Древните гърци са лекували с нея състояния като главоболие, нервни заболявания, запек, използвали са я също като обезводняващо средство и за подобряване на настроението. През І век от н.е. древногръцкият лекар Pedacii Dioscoridi, хирург в Римската империя, описва в своят трактат Materia Medica в главата Libry sex, билката като средство за стимулация на сексуалната активност. Описание на Трибулус се среща в древни източни текстове, датиращи от повече от 600 години. Древните китайци са използвали Трибулус в лечението на различни чернодробни, сърдечни и бъбречни заболявания, псориазис, екзема и преждевременна еякулация. Древноиндийската аюрведическа медицина е използвала билката за увеличаване потока на движение на жизнената и сексуалната енергия. Древните индианци също са познавали билката и са я използвали като диуретично, антисептично и противовъзпалително средство.

Eкстрактите, извлечени от различни части на това растение, са източници на голямо разнообразие от биологично активни вещества като фитостероиди, флавоноиди, алаклоиди и гликозиди с различно фармакологично действие. Тези активни субстанции имат стимулиращ ефект върху сексуалната и половата функция. Стероидните сапонини в билката имат мощен ефект върху имунната система. Те увеличават имунната защита и предпазват организма от вирусни инфекции в това число от херпес вируси, грипни вируси и др. Билката се използва за понижаване нивото на кръвната захар и холестерола, като диуретично средство, при различни сърдечни, нервни, чернодробни и жлъчни заболявания.

През 1981 г. Химико-фармацевтичният завод, правоприемник на който е днешната „Софарма”, стартира производството на оригиналния фитохимичен лекарствен продукт Tрибестан®, изолиран от растението бабини зъби.

Tribestan (Трибестан)

Трибестан е растителен продукт, който съдържа сух екстракт от надземната част на растението Tribulus terrestris (бабини зъби). Трибестан стимулира функциите на половата система, повишава либидото, подобрява еректилната функция, повлиява благоприятно липидната обмяна и облекчава климактеричните симптоми при жени.

Трибестан се използва в комплексното лечение на понижено либидо, импотенция (полова слабост), безплодие при мъже; при дислипопротеинемия (нарушения в обмяната на липидите) за намаляване на общия холестерол и липопротеините с ниска плътност. Трибестан се използва още за облекчаване на изявени невровегетативни и нервнопсихични прояви при жени с климактеричен и посткастрационен синдром (състояние след оперативно отстраняване на яйчниците).

Sopharma (Софарма АД)

Със своята над 80-годишна история, днес „Софарма” АД е символ на българския успех. Компанията е наследник на създадената през 1933 година от българското аптекарското съсловие стопанска организация „Българско аптекарско кооперативно дружество”.

Производството на лекарствени средства е не просто един технологичен процес, а хуманна мисия, основаваща се на високите стандарти за качество, безопасност и ефективност на медикаментите. Това е част от философията на „Софарма” АД, доказала своя икономически, производствен и интелектуален потенциал, позволил й да се превърне в определящ фактор на фармацевтичните пазари.

„Софарма” АД притежава сертификат за Първи клас инвестиция. Дружеството е сред първите български компании, чиито акции се предлагат и на Варшавската фондова борса.

Акционерното дружество има десет производствени завода, съобразени с изискванията на ЕС, които се намират в България. “Софарма” АД е най-големият български производител на ампули и супозитории и е работодател на близо 2000 служители. Дружеството има повече от 210 продукта в своето портфолио.

Проф. Здравко Каменов, дмн
Специалист по: Ендокринология и болести на обмяната

Практикува в: Александровска болница
Проф. д-р Здравко Каменов е началник на Клиниката по ендокринология и болести на обмяната и ръководител на Катедрата по вътрешни болести в Медицинския факултет на Медицински университет–София. Национален консултант по вътрешни болести.

Проф. Каменов има придобити специалности по Ендокринология и болести на обмяната и Вътрешни болести и магистърска степен по „Здравен мениджмънт" във факултета по обществено здраве на Медицинския университет — София. Има и квалификация по сексуална медицина от Екзаминационния комитет на Европейското дружество по сексуална медицина.

След работа по разпределение в Бърза помощ и Вътрешно отделение на Окръжна болница Кюстендил, проф. Каменов работи в Катедрата по Патофизиология на Медицинския факултет като асистент и старши асистент. През 1990 г. в Москва защитава дисертационен труд за „Кандидат на медицинските науки". През 1991 г. започва работа в Клиниката по Ендокринология на Университетската Александровска болница последователно като асистент, старши асистент (1996), главен асистент (1998), главен административен лекар (2006), доцент (2007) и началник на Клиниката (2009 до сега). През 2010 година придобива научна степен „Доктор на медицинските науки", а през 2011 г. е избран за професор по ендокринология в Катедрата по вътрешни болести на Медицинския факултет при Медицинския университет - София.

Проф. Каменов е специализирал в областта на ендокринологията във Великобритания, Дания, Япония, Австрия, Италия и САЩ. Поканен лектор в медицински университет в Япония. Член е на Българско дружество по ендокринология, European Association for Study of Diabetes (EASD), International Menopause Society (IMS), European Society for Gynecologic Endocrinology (ISGE), European Society for Sexual medicine (ESSM - член на Advisory Board) и International Society for Sexual medicine (ISSM), Българска асоциация no сексуална медицина (председател), American Association of Clinical Endocrinologists (AACE), Federation of International Danube Symposia on Diabetes mellitus (FID – член на борда).

Участва в редколегиите и е рецензент на редица български и международни медицински списания. Като член или ръководител на научно-изследователски екипи участва в 20 финансирани научни проекта, включително 3 европейски.

За своя принос в развитието на медицинската наука и практика през 2006 г. получава наградата на Медицинския университет за научна и преподавателска дейност в областта на вътрешните болести "Проф. Константин Чилов ". През 2011 г. получава наградата на Съюза на 'Българските медицински специалисти за най-продуктивен български учен в областта на клиничната медицина на името на Академик Чудомир Начев (за цялостна творческа продукция през 2010 г.).



Проф. Каменов има над 320 научни трудове: 170 публикации (45 в чужбина), включително 4 монографии, 8 учебника/ръководства и над 150 участия в научни форуми (70 в чужбина) с импакт-фактор 112,6. Трудовете му са цитирани в над 600 медицински списания и книги (500 в чужбина).
Каталог: wp-content -> uploads -> 2014
2014 -> Роля на клъстерите за подобряване използването на човешките ресурси в малките и средни предприятия от сектора на информационните технологии
2014 -> Докладна записка от Петър Андреев Киров Кмет на община Елхово
2014 -> Биография: Цироза е траш група от град Монтана. Началото й дават Валери Геров (вокал/китара), Бойко Йорданов и Петър Светлинов (барабани) през 2002година
2014 -> Албум на Първични Счетоводни Документи 01. Фактура
2014 -> Гр. Казанлък Утвърдил
2014 -> 1. Do you live in Madrid? A
2014 -> Брашно – тип „500” седмична справка: средни цени за периода 3 10 септември 2014 Г
2014 -> Права на родителите: Да изискват и получават информация за развитието, възпитанието и здравословното състояние на детето, както и информация за програмите, по които се извършва възпитателно-образователната работа в одз№116


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница