Една от най-големите европейски научноизследователски инициативи, удвоява своя мащаб. 66 нови партньори са поканени да се присъединят към консорциума в резултат на покана за кандидатстване на стойност 9 млн евро



Дата23.07.2017
Размер43.41 Kb.
#26347



Европейска комисия

Съобщение за медиите

Брюксел, 23 юни 2014 г.



Комисията обявява присъединяването на много нови партньори към водещата инициатива „Графен“

През Седмицата на графена 2014 Европейската комисия с гордост обявява, че днес водещата инициатива „Графен“, една от най-големите европейски научноизследователски инициативи, удвоява своя мащаб. 66 нови партньори са поканени да се присъединят към консорциума в резултат на покана за кандидатстване на стойност 9 млн. евро. Въпреки че повечето партньори са университети и научноизследователски институти, делът на участващите предприятия, предимно МСП, се увеличава. Това показва нарастващия интерес към графена от страна на стопански организации. В партньорството вече участват повече от 140 организации от 23 страни. То е напълно готово да пренесе „материала чудо“ графен и свързаните с него слоести материали от академичните лаборатории в ежедневието.

Заместник-председателят на Европейската комисия Нели Крус (@NeelieKroesEU), която отговаря за Програмата в областта на цифровите технологии, приветства разширяването на партньорството: „Европа е начело на революцията на графена. Този „материал чудо“ има потенциал значително да промени нашия живот: той стимулира разработването на нови медицински технологии, например изкуствени ретини, и развитието на по-устойчив транспорт с леки и свръхефективни батерии. В колкото по-голяма степен отключим потенциала на графена, толкова по-добре!“.

По-голям брой МСП и италиански партньори

66-те нови партньори са от 19 страни, като 6 от тях за първи път ще имат представители в консорциума: Беларус, България, Чешката република, Естония, Унгария и Израел.

Със своите 16 нови партньори Италия вече има най-голям брой участници във водещата инициатива „Графен“ заедно с Германия (по 23). След тях се нареждат Испания (18), Обединеното кралство (17) и Франция (13).

Новите 66 партньори ще добавят нови възможности към научния и технологичен обхват на инициативата. Над една трета от новите партньори са предприятия, предимно МСП, което показва нарастващия интерес на икономическите субекти към графена. В първоначалния състав на консорциума техният дял бе 20%.



Голям интерес за присъединяване към инициативата

Поканата за кандидатстване на стойност 9 млн. евро, част от първоначалния етап на инициативата (2014 — 2015 г.), за който са предвидени 54 млн. евро, привлече 218 предложения от 738 организации от 37 страни. Получените предложения бяха оценени въз основа на техните научни и технологични достойнства, приложение и въздействие от международна група от водещи експерти, предимно бележити професори от цял свят (допълнителна информация за поканата). 21 от приложенията бяха избрани за финансиране.

Яри Кинарет, професор по физика в Технологичния университет „Чалмерс“ в Швеция и директор на водещата инициатива „Графен“, каза: „Реакцията на поканата бе впечатляваща, което е знак за признанието за тази водеща инициатива и доверието в нея в цяла Европа. Конкуренцията бе изключително голяма. Благодаря за ангажираността на кандидатите и на нашите почти 60 независими експертни оценители, които ни помогнаха в този процес. Впечатлен съм от високото качество на предложенията и очаквам с нетърпение съвместната работа с всички нови партньори, за да постигнем целите на водещата инициатива „Графен“.

Водещата роля на Европа

Графенът бе създаден и изпробван в Европа, за което през 2010 г. Андрей Гейм и Константин Новоселов от Манчестърския университет получиха Нобелова награда.

Чрез водещата инициатива „Графен“ с бюджет 1 млрд. евро Европа ще може да превърне авангардните научни изследвания в продаваеми продукти. Тази важна инициатива осигурява на Европа водещо място в световната надпревара за разработване на технологии въз основа на графена.

Проф. Андреа Ферари, директор на Кеймбриджкия център по графен и председател на изпълнителния съвет на водещата инициатива „Графен“, коментира днешното обявяване на новите партньори: „Това подсилва нашите безпрецедентни усилия да пренесем графена и свързаните с него материали от лабораторията във фабриките, за да може водещата позиция на Европа в областта на изследванията на графена да бъде превърната в технология, която да послужи за основа на нова промишленост и да донесе ползи за Европа по отношение на създаването на работни места и конкурентоспособността“.



Контекст

В рамките на водещата инициатива „Графен“ (@GrapheneCA) Европа ще инвестира 1 млрд. евро през следващите 10 години. Тя е част от водещите инициативи в областта на бъдещите и нововъзникващите технологии (БНТ) (@FETFlagships), обявени от Европейската комисия през януари 2013 г. (съобщение за медиите). Целта на програмата за водещи инициативи в областта на БНТ е да се насърчават визионерски научни изследвания с потенциал за постигане на научни пробиви и значителни ползи за европейското общество и промишленост. Тези инициативи са изключително амбициозни и включват тясно сътрудничество с национални и регионални агенции за финансиране, с промишлеността и с партньори от страни извън Европейския съюз.



Научните изследвания в областта на следващото поколение технологии са от ключово значение за конкурентоспособността на Европа. Затова в рамките на новата програма за научни изследвания за 2014 — 2020 г. Хоризонт 2020 (#H2020) ще бъдат инвестирани 2,7 млрд. евро в бъдещи и нововъзникващи технологии. Това представлява почти трикратно увеличение на бюджета в сравнение с предходната програма за научни изследвания, РП 7. Действията в областта на БНТ са част от приоритет Високи постижения в научната област на „Хоризонт 2020“.

Инфографика: извличане на максимума от „материала чудо“ графен



Всички материали за медиите, включително координати за връзка с новите партньори, пълни списъци и информационни документи с допълнителни цитати, можете да намерите тук.
Приложение: Списък на новите партньори, поканени да се присъединят към водещата инициатива „Графен“
Австрия: Guger Technologies OG

Беларус: Institute for Nuclear Problems

Белгия: Université de Namur, Université libre de Bruxelles, Interuniversitair Micro-Electronica Centrum

България: Българска академия на науките, „Нано Тех Лаб“ ООД

Чешка република: J. Heyrovsky Institute of Physical Chemistry

Естония: Tartu Ülikool

Финландия: University of Eastern Finland

Франция: Université Montpellier 2 Sciences et techniques, Laboratoire national de métrologie et d'essais, Horiba scientific, Pixium Vision, University Pierre and Marie Curie, Polymem S.A, Atherm

Германия: Karlsruhe Institute of Technology, Technische Universität München, Bielefeld University, Ulm University, BASF, CNM Technologies GmbH, Fraunhofer-Gesellschaft zur Foerderung der angewandten Forschung e.V., Epcos AG, TU Dortmund, University of Augsburg

Гърция: University of Crete

Унгария: Research Centre for Natural Sciences, Hungarian Academy of Sciences

Израел: Technion Israel Institute of Technology

Италия: University of Padova, Breton S.p.A., Università degli Studi di Roma Tor Vergata, Italcementi S.p.A., Alma Mater Studiorum-Università di Bologna, Selex ES, University of Pisa, Istituto Nazionale di Fisica Nucleare, University of Salerno, Consorzio Nazionale Interuniversitario per le Telecomunicazioni, Libre S.r.l., Grinp S.r.l., Dyesol Italia S.r.l., Centre Ricerche Fiat S.C.p.A, Nanesa S.r.l, Delta-Tech S.p.A

Полша: University of Warsaw

Испания: Universidad de Zaragoza, Biomedical Research Networking Center in Bioengineering, Biomaterials and Nanomedicine, Consorci Institut d'Investigacions Biomèdiques August Pi i Sunyer, Tecnalia Research and Innovation, nVision Systems & Technologies S.L., Instituto de Tecnologias Quimicas Emergentes de la Rioja

Швеция: Ericsson AB

Швейцария: Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne

Нидерландия: Eindhoven University of Technology, DSM Ahead BV

Обединено кралство: University College London, Imperial College London, Amalyst Ltd, G24 Power Ltd, The University of Nottingham, University of Sheffield, University of London, BAE Systems (Operations) Limited, University of Sunderland

За контакти:

Ел. адрес: comm-kroes@ec.europa.eu Тел.: +32.229.57361 Twitter: @RyanHeathEU





IP/14/707

Каталог: rapid
rapid -> Европейска комисия Съобщение за медиите
rapid -> Европейска комисия Съобщение за медиите
rapid -> Европейската комисия е готова да започне преговори със сащ за споразумение за личните данни с цел борба с тероризма и престъпността
rapid -> IP/10/609 Брюксел, 26 май 2010 г. Европейската комисия се стреми да постигне високи стандарти за закрила на неприкосновеността на личния живот в рамките на споразумението за защита на данните между ес и сащ
rapid -> Европейска комисия — Съобщение за медиите
rapid -> Заседание на Съвета Външни работи Търговия Женева, 14 декември 2011 г. Председател г жа Hanna trojanowska
rapid -> Европейска комисия Съобщение за медиите
rapid -> Texte bg conseil europeen – bruxelles 15 & 16 octobre 2008 conclusions de la présidence


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница