Една щастлива нация: Бутан



Дата11.03.2018
Размер38.48 Kb.
#61926

Една щастлива нация: Бутан







СУ “Св. Климент Охридски”

Икономика

Мила Кирилова Димитрова

Факултетен номер: 2437

Iви курс

Дата на предаване: 15.11.2011

Преподавател: А. Антонова





Една щастлива нация: Бутан 1

Бутан  е страна приблизително с големината на Швейцария, разположена между азиатските гиганти Китай и Индия. Векове наред той е под абсолютната власт на своя крал, а от съвсем скоро е конституционна монархия. До 1960 г. в кралството няма изградени пътища, електричество, автомобили, телефонни и пощенски услуги. Хората  дълги години са били изолирани от останалия свят -и  географски (Хималаите), и политически. Да посети човек Бутан, е като  да пропътува столетия назад във времето - едно преживяване под знака на обгърнатите в мъгла непристъпни планински хребети и на храмовете, издигнати върху тях, непознаващи силата на земното притегляне. Културата на местното население е точно толкова колоритна, колкото пъстрите дрехи, които носят, и колкото пищно декорираната архитектура. 4

Най-ранното записано събитие, отнасящо се до Бутан, е преминаването на Падмасамбхава през територията му, около 747 година след Христа. Ранната история на страната е слабо проучена, тъй като голяма част от историческите хроники биват унищожени при пожар в старинната столица Пунакха през 1827 година. 4



История

Бутан  е страна приблизително с големината на Швейцария, разположена между азиатските гиганти Китай и Индия. Векове наред той е под абсолютната власт на своя крал, а от съвсем скоро е конституционна монархия. До 1960 г. в кралството няма изградени пътища, електричество, автомобили, телефонни и пощенски услуги. Хората  дълги години са били изолирани от останалия свят -и  географски (Хималаите), и политически. Да посети човек Бутан, е като  да пропътува столетия назад във времето - едно преживяване под знака на обгърнатите в мъгла непристъпни планински хребети и на храмовете, издигнати върху тях, непознаващи силата на земното притегляне. Културата на местното население е точно толкова колоритна, колкото пъстрите дрехи, които носят, и колкото пищно декорираната архитектура.

Най-ранното записано събитие, отнасящо се до Бутан, е преминаването на Падмасамбхава през територията му, около 747 година след Христа. Ранната история на страната е слабо проучена, тъй като голяма част от историческите хроники биват унищожени при пожар в старинната столица Пунакха през 1827 година.


Бутан е в класацията на 20-те най-щастливи държави, изпреварвайки страни като САЩ, Люксембург и Япони ,  благодарение на принципите на управление, заложени от монарсите на азиатската държава. Четирите принципа на Общото национално благоденствие, които кралят на Бутан е наследил от своя баща, са: опазване на околната среда, природосъобразно развитие, съхраняване на автентичната култура и мъдро управление. Благодарение на тях, Бутан успява да се справи с бедността, която  е засегнала голяма част от населението. 75% от територията на страната е останала залесена. От тях повече от една четвърт са защитени територии и национални паркове. Малко са държавите в света, които могат да се похвалят с подобни цифри.

Интересната комбинация от културата на Средните векове (до 50 години на миналия век в Бутан все още е било разпространено крепостничеството) и на модерното мислене правят Бутан екзотично и вълнуващо преживяване за туристите. Бутан в никакъв случай не е обикновено място. Това е страна, в която продажбата и покупката на цигари е престъпление, където оризът е червен и лютите чушлета не са просто подправка, а основно ястие. Това е достатъчно като начало, за да се убедите, че ви очаква един различен, нов свят. Бутан е и свещена земя на будизма, където мъжете отиват на работа, облечени в дълги  роби, където на фасадите на домовете са изрисувани защитните символи на  големи фалоси и където ОНБ 1е по-важно от Брутния вътрешен продукт.



Това е и страна на изненадите : само тук можете да видите монаси, които да превеждат старинни будистки текстове на компютрите си, докато традиционно облечени благородници разговарят на мобилните си телефони. Туризмът в Бутан също е различен. Това е една от най-скъпите дестинации- на ден на човек му се налага да отделя от джоба си минимум $200. Но за сметка на това, в тази цена са включено всички възможни разходи. Не е нужно да се включваш в някаква група и можеш да си организираш лично пътуване по избран от теб маршрут. Често наричат Бутан последното велико Хималайско кралство заради съхранената традиционна  култура от тибетски тип и будистките светини в Bumthang Dzongkhag . Бутан печели сърцата на своите гости и с изкусно изработените тъкани, величествените маршрути за преход, омагьосващата флора и фауна на долината Phobjika.



1 ОНБ - Общото национално благоденствие




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница