Тема:Едногодишни фуражни култури.
Царевица за силаж и зелено хранене
1.Цели:
а/Обобщаване и систематизиране на знанията за технология за отглеждане на едногодишните фуражни култури;
б/.След преговора на предишният урок -Технология за отглеждане на Суданка,всеки ученик за знае и да може:
-
Да разпознава и описва видовете едногодишни фуражни култури
-
Да назовава и дефинира отделните етапи за отглеждането на едногодишните фуражни култури
-
Да може да обясни на база схеми и илюстрации начини на сеене,торене,грижи по време на вегетацията ,прибиране и съхранение на царевицата за силаж и за зелено хранене
2.Форма на организация- урок за нови знания(1 уч.час)
3.Понятия,които ще преговорят и обобщят:
-
Едногодишни фуражни култури
-
Едногодишни житни фуражни култури-Суданка
-
Особености на Суданката-биологични и стопански
-
Продуктивност
-
Обработка на почвата,сеитба,вегетация,прибиране
-
4..Нагледни средства и технически средства за обучение-
демонстрация на нагледни средства,разглеждане на схеми,
илюстрации,класьори с житни култури,графики за вегетации,
торене,почвообработка ,снимки на вредители и болести по едногодишните фуражни култури
5.Методи-наблюдение,разказ,беседа.
6.Организация на познавателната дейност:
План на урока:
1.Проверка и оценка на знанията:
-
Стопанско значение ,разпространение и добиви на Житно-фуражната култура Суданка
-
Почвообработка,сеитба,грижи за вегетацията и прибиране на културата
2.Преход към новата тема-общи критерии при технологиите за отглеждане на фуражните култури ,в частност –царевица
3.Изложение на новата тема:
Дейност на учителя
|
Дейност на учениците
|
1.Актуализиране чрез беседа знанията на учениците за едногодишните житни фуражни култури
|
1.Участват в беседата,като отговарят на въпросите
|
2.Мотивира учениците за усвояване на новото учебно съдържание,чрез беседа технологията за отглеждане на царевица за силаж и за зелено хранене:
-източник на обемист фураж
-броят на растенията при засяване е по-голям от тези за фураж-
12 000-14 000 според използваният хибрид
-сеитбата се извършва редово на 10-12 см.,така че растенията да засичат по-малки кочани
-стъблата на листната маса в момента на прибиране да е свежа
-по-голяма хранителност на фуража,ако в него има и зърно
-
Фактори за ефективно отглеждане:
-създаване на посев от тревист тип
-биомасата да е с висока смилаемост
-
Фактори за неефективност при технологията:
-по-голямо засенчване и по-малка хранителна площ,растенията развиват тънки стебла с малко механична тъкан
-физиологично подсъхване на долните листа е сигнал за прибиране на царевицата от подобни площи/съвпада с пълното изметляване на растенията/:
-при отглеждането на царевицата с голяма гъстота ,получената зелена маса е много нежна за изхранване в зелено състояние,но може да се използва за приготвяне на силаж за овце,в този случай се прибавя 2-3% ситно нарязана слама
-зависи основно от напояването-поливният режим трябва да се съобрази с гъстотата на посева и по-високите норми на торене
-механичната борба с плевелите се свежда до брануване и окопаване
-химична борба/с хербециди/-Аценит 50ЕК;Рилей200;Гардиан 250;Аланекс48ЕК
-неприятели-сив царевичен хоботник,телени червеи,-пръска се с Карбодан 35СТ/различни препарати при различните стадии на развитие на вредетелите/
-освен с химикали има и хипотеза за естествените врагове,която предвижда по-висока смъртност,без да нарушават растежа и ли отравяне на растението,а от друга страна може да доведе до развиване на гъбични болести от патогенни микроорганизми
-със силажокомбайни;
-
Приготвяне на царевичната маса за силаж:
-отделя се много вода в процеса на ситно рязане и за целта се добавя слама за по-добро качество
|
2.Учениците записват основни понятия,определения;наблюдават изображения и снимки,схеми и таблици;
беседват относно отделните варианти на отглеждане на отделните култури;дават идеи за екологично торене и борба с вредителите
|
3.Затвърдяване на знанията:
-царевицата за фураж се засява в полски сеитбообръщения на местото на царевицата за зърно или в специални фуражни сеитбообръщения. Може да се отглежда на едно и също място няколко години при висока агротехника, а на поливни площи след ранни предшественици може да се отглежда като втора култура. При отглеждането й за изхранване в зелено състояние, от една и съща площ при напояване трябва да се получават по две реколти.
|
3.Формулират изводи,заключения ;задават въпроси относно учебният материал;
-поставя им се за задача да потърсят в Интернет за алтернативни варианти за лечение болестите при
едногодишните фуражни култури
|
Сподели с приятели: |