Електромагнетизъм



Дата05.06.2017
Размер50.9 Kb.
#22846
Електромагнетизъм

, ; , ;

; ; , , ;

, ;

; ;

, , , ;

1) По праволинеен проводник с дължина тече ток . Да се определи интензитетът на магнитното поле, създавано от проводника в: а) точка, разположена на перпендикуляра към средата му, на разстояние от проводника; б) точка, разположена на перпендикуляра към единия му край, на разстояние от проводника.

2) Проводник е огънат във формата на квадрат със страна . Да се определи индукцията на създаваното магнитно поле в пресечната точка на диагоналите, ако по проводника тече ток .

3) По квадратна рамка със страна тече ток с големина . Рамката е закачена на пружина с коефициент на еластичност и е потопена наполовина в хомогенно магнитно поле, чиито линии са перпендикулярни на равнината на рамката. Да се определи посоката и големината на индукцията на полето, ако пружината се е удължила с , а токът в контура тече по посока на часовниковата стрелка. Земното притегляне се пренебрегва.

4) По три дълги успоредни праволинейни проводника, разположени във върховете на равностранен триъгълник със страна , текат токове , и . Да се определят силите , действащи на единица дължина от всеки проводник, ако първите два текат в една посока, а третият обратно на тях.

5) Паралелно на дълъг праволинеен проводник с ток, на разстояние от него, се движи електрон със скорост . С каква сила ще действа магнитното поле, създадено от проводника, върху електрона, ако големината на протичащия по проводника ток е .

6) частица, преминала през ускоряваща потенциална разлика , навлиза в еднородно магнитно поле с индукция. Скоростта на частицата е перпендикулярна на посоката на магнитното поле. Да се определят: а) силата, действаща на частицата; б) радиусът на окръжността, по която тя се движи; в) периодът на обикаляне.

7) По кръгов контур с радиус тече ток с големина . Равнината на контура образува ъгъл с интензитета на магнитното поле. Да се определи работата, която се извършва от магнитните сили, за да се установи нормалата на контура по посока на полето, ако .

8) Проводник е огънат във формата на кръг с радиус и е поставен в магнитно поле с индукция . Равнината на кръга е перпендикулярна на вектора на магнитната индукция. Да се определи електричният заряд, който ще протече през проводника при завъртането му на ъгъл , ако съпротивлението му е .

9) По дълъг соленоид с въздушна сърцевина със сечение и намотки, тече ток . Да се определят индуктивността и дължината на този соленоид, ако индукцията на магнитното поле в центъра му е .

10) Да се определи при какъв интензитет на електричното поле неговата плътност на енергията ще бъде равна на плътността на енергията на магнитно поле с индукция . Сравнете тази стойност със интензитета на силните електрични полета, получавани при лабораторни условия ().
За Домашно:

1) Да се определи големината на тока, който протича по периметъра на правилен шестоъгълник със страна , ако интензитетът на магнитното поле в центъра му е .



2) По проводник, огънат във формата на кръг, тече ток с големина . На проводника се придава форма на квадрат без да се изменя големината на тока, и пресечната точка на диагоналите на квадрата съвпада с центъра на кръга. Колко пъти ще се измени индукцията на създаваното магнитно поле в тази точка.

3) Праволинеен алуминиев проводник с диаметър е поставен в магнитно поле с интензитет , перпендикулярно на силовите линии. Каква трябва да бъде големината на тока в проводника, за да се намира той в състояние на безтегловност?

4) Да се определи ъгловата скорост на обикаляне на електрон по окръжността, която той описва в еднородно магнитно поле с индукция ().

5) Намерете кинетичната енергия на електрон, който се движи по дъга от окръжност с радиус в еднородно магнитно поле с индукция . Направлението на магнитната индукция е перпендикулярно на равнината на окръжността.(, )

6) В магнитно поле с индукция е поставена пръчка с дължина , която се върти в равнина, перпендикулярна на магнитните силови линии. Оста на въртене преминава през единия край на пръчката. Определете магнитния поток, пресичащ площта, която образува пръчката при въртенето си.



7) Бобина със съпротивление и индуктивност е поставена в променливо магнитно поле. Да се определи зарядът, протекъл през бобината, ако при увеличаване на магнитния поток с , токът в бобината се увеличава с .

8) Соленоид с дължина и площ на напречното сечение има индуктивност . Да се определи големината на тока, при която обемната плътност на енергията на магнитното поле вътре в соленоида има стойност .


Задачи за подготовка за теста по Физика-2:
1) По кръгов проводник с радиус 1 cm тече ток 10 A. Пресметнете индукцията на магнитното поле на тока в центъра на кръга.
2) Електрон навлиза в магнитно поле с индукция 0,1 Т. На електрона действа сила с големина 1,6.10-14 N. Векторът на скоростта сключва ъгъл 30 с вектора на магнитна индукция . С каква скорост електронът навлиза в магнитното поле?
3) Електрон, който се движи със скорост 2000 km/s, описва половин окръжност с радиус 5 cm в еднородно магнитно поле и излиза от него. Определете стойността на магнитната индукция на това поле.
4) Каква е магнитната сила, действаща на праволинеен проводник с дължина 10 cm, по който протича постоянен ток 4 А? Проводникът е поставен в еднородно магнитно поле с индукция 25 mT под ъгъл 30 спрямо индукционните линии.
5) На колко е равна силата на взаимодействие на единица дължина между два проводника, намиращи се на разстояние 50 cm, по които тече ток с големина 500 А?
6) На колко е равен магнитният поток през повърхност с площ 2 cm2, ако магнитната индукция на полето с големина 1 Т сключва ъгъл 45 с нормалата към повърхността?
7) Магнитният поток през проводников контур се изменя с постоянна скорост за време 0,1 s от –0,1 Wb до 0,3 Wb. Пресметнете индуцираното електродвижещо напрежение в контура.
8) В затворен проводников контур е индуцирано напрежение 20 mV. Определете изменението на магнитния поток, предизвикало появата на това напрежение, ако изменението е станало за време 0,2 s.
9) Определете индуктивността на токов контур ако за време 0,5 s токът, който протича през него се изменя с 5 А, а самоиндуцираното ЕДН е 25 mV.
10) По соленоид с индуктивност 4 mH протича ток с големина 4 А. На колко е равна енергията на магнитното поле в соленоида?
11) Определете самоиндуцираното напрежение в токов контур с индуктивност 5 mH, ако за време 2 s токът нараства с 3 А.
Каталог: Home -> Emo -> СЕМЕСТЪР%202 -> физика -> задачи%20физика
задачи%20физика -> Вълни Механични вълни
СЕМЕСТЪР%202 -> Въпрос №1: Класификация на материалите 1
СЕМЕСТЪР%202 -> Задача №2 „евристични методи і" Метод „Морфологичен анализ и синтез". Алгоритъм Уточняване на проблема
физика -> Закон на Био-Савар-Лаплас (индукция в точка) големина на индукцията в точка индукция на безкраен праволинеен проводник в точка
физика -> Вълни Механични вълни
физика -> Закон на Снелиус за пречупване на светлината:; ъгъл на пълно вътрешно отражение
физика -> Определяне скоростта на звука
физика -> Открити за пръв път на територията на Мала Азия в местността Магнезия и поради това били наречени магнити
физика -> 1. Магнитно поле


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница